Strona główna » Obyczajowe i romanse » Basquiat – Czarny Picasso

Basquiat – Czarny Picasso

5.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-7859-814-5

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Basquiat – Czarny Picasso

Mirosław Konieczny: "BASQUIAT – CZARNY PICASSO" czyli przyczynek do badań terenowych nad jakością heroiny w NY, w okresie schyłkowego Andy'ego Warhola, w trzech aktach prozą, z kwaśnym Intro.

Mirosław Konieczny - ostatni hippis PRL-u, od dwudziestu lat niepełnosprawny, opisuje w powieściach stracone pokolenie polskich free-menów uzależnionych od narkotyków.

O czym jest sztuka teatralna "BASQUIAT – CZARNY PICASSO"? O Jean-Michel Basquiacie – czarnym Kreolu, synu Haitańczyka i Portorykanki, który dzięki swojej pracowitości i determinacji, aby być sławnym na cały świat, wdarł się przebojem do panteonu mistrzów sztuki współczesnej. Był nazywany Czarnym Picasso. Ogromna ilość jego dzieł powstała głównie dzięki napędowi jaki dawała mu heroina, od której był mocno uzależniony i która spowodowała jego wyniszczenie i śmierć. Basquiat żył krótko: od 22 grudnia 1960 r. do 12 sierpnia 1988 r. Był więc, jak łatwo policzyć, artystą z grona „pokolenie 27”. Nazywa się tak artystów o wielkiej sławie, a więc: Jimiego Hendrixa, Janis Joplin, Curta Cobaina i Amy Winehouse. Wszyscy członkowie tego elitarnego klubu zmarli przez narkotyki i wszyscy dożyli jedynie 27 lat.

Polecane książki

Andrzej Sarwa - dorobek i osiągnięcia w 40. rocznicę pracy twórczej. Książka zawiera: Wstęp - Andrzej Sarwa jeszcze nie napisał ostatniej książki. Ogólne informacje o autorze. Zainteresowania twórcze. Dorobek wydawniczy wg danych Biblioteki Narodowej. Nagrody. Wyróżnienia. Książki o Andrzeju Sarwie....
Jesteś tym, co... jesz. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że to, co jemy wpływa zarówno na naszą witalność, wagę, stan naszej skóry czy włosów, ale również na kondycję naszego całego organizmu, w tym szczególnie na stan naszych narządów. Z jakich produktów, ziół i przypraw powinniśmy kom...
Celem niniejszej książki jest nie tylko wskazanie możliwości wykorzystania Internetu w kształtowaniu konkurencyjności współczesnego banku w Polsce (głównie w obszarze bankowości detalicznej), ale przede wszystkim dobitne podkreślenie, iż sieć ma dla bankowości znaczenie pierwszoplanowe. Pa­trząc na ...
”Zwichrowane życie” Szymona Bachira jest rodzajem spowiedzi prawdziwego człowieka z prawdziwych czasów. Przede wszystkim jednak, pośród nostalgii kresowych dni dziecięcych i powojennych lat młodzieńczych, przebija się wołanie o danie posłuchu wyrządzonej krzywdzie, o otwarcie oczu na prawdę. Autor s...
Co by się stało gdyby nagle ktoś wyczyścił twoje konto? W jaki sposób byś zareagował gdyby twój macierzysty bank, którego jesteś klientem powiedziałby, że nigdy o tobie nie słyszał?W jaki sposób jeden z bohaterów znany niektórym z Was z powieści „Zabierz mnie na Wyspy Szczęśliwe” - Marek poradzi...
Pod redakcją Katarzyny Tubylewicz oraz Agaty Diduszko-Zyglewskiej   Badania Biblioteki Narodowej pokazują, że książki czyta dziś zastraszająco niski odsetek zarówno dorosłych, jak i młodych Polaków. Tylko kilkanaście procent naszych rodaków sięga po sześć lub więcej książek rocznie. Na szczęście toc...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Mirek Konieczny

Mirosław Konieczny

Basquiat – Czarny Picasso

czyli przyczynek do badań terenowych nad jakością heroiny w NY, w okresie schyłkowego Andy’ego Warhola, w trzech aktach prozą, z kwaśnym Intro

Mirosław Konieczny napisał sztukę teatralną BASQUIAT – CZARNY PICASSO w dniach 6-9 kwietnia 2017 wg pomysłu Pawła Bitki Zapendowskiego.

ISBN 978-83-7859-814-5

Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo

www.e-bookowo.pl

Kontakt: wydawnictwo@e-bookowo.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Kopiowanie, rozpowszechnianie części lub całości bez zgody wydawcy zabronione

Wydanie

Wstęp od autora

 

Na początek chciałbym podkreślić, że szuka ta by nie powstała, gdyby nie inspiracja, jaką obdarował mnie mój przyjaciel i reżyser przygotowujący spektakl o Basquiacie Paweł Bitka Zapendowski. To on pierwszy uświadomił mi, że ktoś taki jak Basquiat w ogóle istniał. Wskazał mi filmy dokumentalne, w których różni ludzie wypowiadają się na temat Basquiata, a i sam główny bohater zabiera głos.

Dzięki naszym wielogodzinnym „nocnym Polaków rozmowom” na czacie ten tekst powstawał i krystalizował się w mojej głowie. Kiedy już wszystko wiedziałem – napisanie go było formalnością.

O czym jest ta sztuka? O Jean-Michel Basquiacie – czarnym Kreolu, synu Haitańczyka i Portorykanki, który dzięki swojej pracowitości i determinacji, aby być sławnym na cały świat, wdarł się przebojem do panteonu mistrzów sztuki współczesnej. Był nazywany Czarnym Picasso. Ogromna ilość jego dzieł powstała głównie dzięki napędowi jaki dawała mu heroina, od której był mocno uzależniony i która spowodowała jego wyniszczenie i śmierć.

Basquiat żył krótko: od 22 grudnia 1960 r. do 12 sierpnia 1988 r. Był więc, jak łatwo policzyć, artystą z grona „pokolenie 27”. Nazywa się tak artystów o wielkiej sławie, a więc: Jimiego Hendrixa, Janis Joplin, Curta Cobaina i Amy Winehouse. Wszyscy członkowie tego elitarnego klubu zmarli przez narkotyki i wszyscy dożyli jedynie 27 lat. Cóż, jak powiada przysłowie: „Wybrańcy Bogów umierają młodo”. Jak Mozart – choć on akurat nie ćpał.

Tak więc otrzymujesz oto widzu moją subiektywną rekonstrukcję życia i śmierci tego najważniejszego artysty plastyka afro-amerykańskiego.

 

Miłego odbioru – życzy autor

Mirosław Konieczny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BASQUIAT – CZARNY PICASSO

OSOBY:

Jean-Michel Basquiat – najwększy malarz swojego pokolenia

Kelle Inman – dziewczyna Basquiata

Jonathan Smith vel Snakefinger – dealer narkotykowy

Leon Rozenkranc – marchand dzieł sztuki

Andy Warhol – guru POP ARTU

Madonna Louise Ciccione – początkująca piosenkarka

Dwóch pracowników New York Police Department

(Kelle i Madonnę może grać ta sama aktorka. Madonna nosi czarną perukę –

a Andy’ego Warhola i dealera Snakefingera ten sam aktor. Andy nosi białą perukę. Gdy jako dwaj pracownicy New York Police Department wystąpią dealer i marszand, w obsadzie będzie czwórka aktorów.)

1 k, 3 m

Akt 0: Intro

 

(Nowy Jork. Balkon z grubymi słupkami podtrzymującymi balustradę, w tyle drzwi. Przez okna zaklejone białym papierem błyskają różnokolorowe światła i dochodzi muzyka ‘Sex Pistols’ z albumu „Never mind the bollocks Here is Sex Pistols”.)

 

(Drzwi się otwierają. Wchodzą z kieliszkami szampana Madonna i Basquiat.)

 

MADONNA

I jak ci się podoba impreza?

 

BASQUIAT

Super. Muzyka świetna, tylko ten szampan ma jakiś dziwny smak… Jak jakiś kwach, czy co?

 

MADONNA

Bo to jest prawdziwy Dom Perignon.

 

BASQUIAT

Nie smakuje mi.

 

MADONNA

Daj – wypiję za ciebie, żeby się nie zmarnowało.

 

BASQUIAT

Dobrze, masz. (podaje jej swój kieliszek)

 

(Drzwi się otwierają i wchodzi Andy Warhol, ubrany w czarny golf, czarne spodnie i czarny kapelusz. W rękach niesie butelkę rumu, szklaneczkę i humidor z cygarami.)

 

ANDY (cichym łagodnym głosem)

A to tu się schowały moje ptaszyny. Szukam was i szukam. A wy wyszliście z tej wędzarni pooddychać świeżym powietrzem.

 

(Odkłada humidor, butelkę i szklaneczkę na balustradę.)

 

Cześć Madonno (przytula ją do piersi). A kto to jest ten twój czarny brat?

 

MADONNA

A to jest Basquiat – ten grafficiarz, o którym ci mówiłam.

 

 

ANDY

A pamiętam. SAMO – tak?

 

BASQUIAT (nieśmiało)

Tak, to mój podpis.

 

ANDY

Widziałem. Takie napisy z cyklu: pierdolić system… ? Hę.

 

BASQUIAT

No tak i jeszcze maluję widokówki, żeby się z czegoś utrzymać.

 

ANDY

To bardzo pięknie. Ale ale, mam coś dla was. Ekstra sprawa!

 

(Wyjmuje z kieszeni papierośnicę i wydobywa z niej trzy maleńkie znaczki LSD.)

 

No i jak, poczęstujecie się? Mówię wam, najlepszy towar na świecie. Prosto z San Francisco od samego Owsleya.

 

MADONNA

Czemu nie.

 

(Madonna bierze malutki papierek i już próbuje go wsadzić do ust, kiedy Andy chwyta ją za rękę.)

 

ANDY

Nie tak. Pod powiekę.

 

(Madonna i Andy wsadzają sobie papierki do oczu.)

 

A ty młody człowieku, jesteś gotów na mega odjazd?

 

BASQUIAT

Może być, ale dlaczego pod powiekę, a nie doustnie.

 

ANDY

To