Strona główna » Poradniki » Imprezownik kulinarny

Imprezownik kulinarny

5.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-8053-040-9

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Imprezownik kulinarny

Wszyscy, ciągle pytają mnie o przepisy! Co zrobić z jagnięciną? Czy znasz jakiś dobry przepisy na ryby? Charlie ratuj, bo dziś wpada teściowa! Charlie – mam dziś kumpli na mecz – może wpadniesz? Pomocy, muszę przygotować: urodziny, chrzciny, 18-stkę, randkę etc., etc.
Odpowiadałem, spisywałem, a pytań wcale nie było mniej.

Tak powstał mój „Imprezownik kulinarny” – Wasz kulinarny doradca na konkretne okazje
Znajdziecie w nim przepisy łączące międzynarodową i polską tradycję kulinarną, wykorzystujące powszechnie dostępne składniki, a nie te, których trzeba szukać w Internecie.  
Nieskomplikowane, ale smaczne potrawy, które może przygotować każdy. 
I nawet ten, kto nie czuje się bohaterem swojej kuchni – dzięki nim - może zabłysnąć.

Gwarantuję - będzie pysznie i przyjemnie.  
Biesiadujcie, spotykajcie się, zwolnijcie na chwilę tempo. 
Oderwijcie się od telefonów i tabletów, by cieszyć się rozmową i smakiem. 
Bawcie się gotowaniem, bo to świetny pomysł na spędzanie czasu i rozrywka.

 

Charlie Daigneault

Polecane książki

Adamsberg wyjeżdża na trzy dni do Londynu na konferencję. Towarzyszy mu Estalère, młody sierżant, i Danglard przerażony na myśl, że będzie jechał pod kanałem La Manche. Miało być lekko i przyjemnie, tymczasem makabryczne zdarzenie stawia na nogi Radstocka, ich kolegę z New Scotland Yardu. Clyde-Fox,...
Powieść autorstwa Wincentego Łosia, wydana w 1892 roku. Wincenty Łoś (1857–1918) był polskim arystokratą, a także zapalonym literatem oraz kolekcjonerem. Reprezentował poglądy konserwatywne, które ujawniały się w jego twórczości literackiej. Był bardzo płodnym autorem. Spod jego pióra wyszły także...
Kodeks spółek handlowych wprowadził do polskiego prawa dualistyczny system zaskarżania uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych, który tworzą powództwo o stwierdzenie nieważności oraz powództwo o uchylenie uchwały. Za pomocą tych powództw następuje aktualizacja sankcji, którą pociąga za sobą podjęcie w...
Dion McKinley jest w zupełności zwyczajną nastolatką z Long Beach w Kalifornii. A przynajmniej za taką chce uchodzić. Niestety, pewnego pięknego, majowego dnia jej przyszłość, o której do tej pory z powodzeniem zapominała, wraca — na parapecie jej sypialni zjawia się gryf, posłaniec od jej byłego na...
Rocco uwielbiał szaloną zabawę i nocne życie. Pewnego dnia poznaje piękną Ottavię. Zafascynowany proponuje jej, by zamieszkała w jego rezydencji. Ottavia zgadza się pod warunkiem, że podpiszą umowę wykluczającą z ich układu seks. W każdym innym przypadku Rocco wyśmiałby takie zastrzeżenie, ale Ottav...
Z antropologii wiejskiej to zbiór szkiców przedstawiających życie na XIX-wiecznej wsi we wszelkich jego aspektach. Mamy tu rzetelne opisy przyrody i krajobrazów wiejskich, ale i charakterystyki najrozmaitszych typów ludzi, cały przekrój społeczny ówczesnej wsi – i bogaci gospodarze, i karczmarz, i Ż...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Charlie Daigneault

Magda Gessler o Charliem

Charlie to człowiek wielkiej radości, smaku i wyobraźni. Smakowi trudno się dziwić, zjadł przecież w życiu niejednego homara. Dorastał bowiem w Kanadzie, gdzie przemiana w kulinarnego konesera jest dużo prostsza niż w wielu innych miejscach na świecie. Miał okazję zaobserwować tam zderzenie kuchennych kultur i zafascynowany odkrywaniem smaku znakomicie wykorzystał tę szansę do ukształtowania własnej kulinarnej tożsamości.

Z ogromnym zaciekawieniem obserwowałam, jak odnajduje się w polskich realiach smaku, i odkryłam, że jego przybycie do naszego kraju było ważne nie tylko dla niego, ale i dla nas. Charlie ma zupełnie inne doświadczenia kuchenne niż większość Polaków i w naturalny sposób dużo więcej od kuchni wymaga. Byłam niezwykle ciekawa, jak mu się żyje w tych dwóch smakowych rzeczywistościach: nieco konserwatywnej – polskiej i zupełnie kosmopolitycznej – kanadyjskiej. Z lektury Imprezownika kulinarnego z radością wnoszę, że łączenie kulinarnych tradycji wielu kultur jest dla Charliego czymś cudownie oczywistym, a wesołe biesiady znane są i cenione przez ludzi wszystkich narodowości na całym świecie.

Cieszę się z tej książki i trzymam kciuki za Autora, żeby miał w końcu odwagę stawić czoła swoim ambicjom i talentowi i otworzył własną restaurację. Jego wiedza i doświadczenie mogą bowiem dać nam coś, czego jeszcze w Polsce nie było.

Salut / Cześć, tu Charlie!

Uwielbiam gotować, a pasję do dobrej kuchni po prostu mam w genach.

Urodziłem się i do 28. roku życia mieszkałem w Quebecu. Tam, gdzie miesza się wiele kultur: indiańska, francuska, brytyjska, skandynawska, włoska, ukraińska, chińska, a nawet polska.

Ten kulturowy miszmasz i tradycje domu rodzinnego ukształtowały mój kulinarny gust. Od małego poznawałem najlepsze kuchnie świata i właściwie od kiedy sięgam pamięcią, w naszym domu stoły uginały się od różnorodnych potraw, a powietrze pachniało przyprawami. Prababcia nauczyła rodowych przepisów moją babcię Paquet. Babcia przekazała swą kulinarną wiedzę córce – mojej Mamie Micheline. A Mama nauczyła gotować… mnie. W tym momencie nasza kulinarna tradycja zmieniła kurs i przeszła z matki na syna, a nie na moją siostrę Helene. No ale to właśnie ja godzinami przesiadywałem w kuchni i nie można mnie było z niej wygonić.

Po przeprowadzce do Polski trafiłem do fantastycznej rodziny mojej żony, w której – jak i u mnie – przywiązuje się dużą wagę do tradycji, także tej kulinarnej. Obserwowałem, jak babcia Henia wyczarowuje cudowne zupy, jakich nigdy wcześniej nie jadłem, a dziadek Józek przygotowuje najlepsze pod słońcem wędliny. Dzisiaj jeździmy z dziećmi do rodziców żony, babci Haliny i dziadka Wacka, których największym hobby na emeryturze jest uprawa własnych warzyw, owoców i ziół.

Tę wielopokoleniową miłość do kuchni, przygotowywania posiłków z wykorzystaniem sprawdzonych receptur i dobrych produktów przekazuję moim dzieciom.

Prowadzimy z Anią otwarty dom. Drzwi praktycznie się nie zamykają, a biesiadowanie z przyjaciółmi i rodziną to nieodłączny i ważny element naszego życia. Wspólnie oddajemy się szaleństwu wymyślania przepisów, łączenia smaków. To ogromna frajda, z której między innymi wziął się pomysł napisania tej książki.

Wszyscy ciągle pytają mnie o przepisy! Co zrobić z jagnięciną? Czy znasz jakiś dobry przepis na ryby? Charlie, ratuj, bo dziś wpada teściowa! Charlie – oglądam dziś mecz z kumplami – może wpadniesz? Pomocy, muszę przygotować urodziny, chrzciny, osiemnastkę, randkę itd., itp. Odpowiadałem, spisywałem, a pytań wcale nie ubywało.

Tak powstał mój „Imprezownik kulinarny” – Wasz kulinarny doradca na każdą okazję. Znajdziecie w nim przepisy łączące międzynarodową i polską tradycję kulinarną, wykorzystujące powszechnie dostępne i proste składniki. Dzięki nim każdy będzie mógł przygotować nieskomplikowane, ale smaczne potrawy i zostać bohaterem we własnej kuchni.

Gwarantuję – będzie pysznie i przyjemnie. Biesiadujcie, spotykajcie się, zwolnijcie na chwilę tempo. Oderwijcie się od telefonów i tabletów, by cieszyć się rozmową i smakiem. Bawcie się gotowaniem, bo to świetny pomysł na spędzanie czasu i rozrywkę.

Mam nadzieję, że z radością sięgniecie po moje przepisy, wykorzystacie moje rady i będzie Wam smacznie i wesoło.

Bon appétit!

Śniadanie do łóżka

Jak często, wychodząc z domu, już przy drzwiach, orientujecie się, że nie zjedliście śniadania? No właśnie, założę się, że zdarzyło się to Wam wiele, wiele razy.

Dobre śniadanie to dobry początek dnia. Może być lekkie kontynentalne (moje ulubione), angielskie – bomba cholesterolowa, amerykańskie (pancakes z ogromną ilością syropu klonowego), japońskie (ryż i miso), a od jakiegoś czasu wyróżniam też wersję polską (świeże bułeczki, twarożek, szynka).

Jest zresztą wiele rodzajów śniadań, zróżnicowanych w zależności od tego, gdzie i z kim jesteśmy, jaki mamy plan dnia i upodobania. Najważniejszy posiłek dnia. Niestety, nie ma idealnego przepisu na uniwersalne śniadanie. Może być romantyczne, podane wprost do łóżka, w stylu fitness, dla dzieci, dla osób pracujących fizycznie itd., itp…

A ileż razy zdarzyło się, że nasi goście zostają na noc i wypada zaserwować im eleganckie i pyszne śniadanko?

Zwykle w tygodniu pracy nie mamy czasu na celebrowanie tego posiłku, ale są przecież wolne dni, kiedy możemy zaskoczyć naszą rodzinę, ukochanych, niespodziewanych gości czymś specjalnym.

Mam dla Was propozycje, które uczynią każdy wspólny poranek wyjątkowym. Powiedzmy „dzień dobry” już w kuchni.

Naleśniki na słodko

15 naleśników|   Czas przygotowania 10 minut|   Czas smażenia 20 minut

Składniki

350 ml mleka

250 g mąki

2 łyżki cukru

2 jajka

1½ łyżki roztopionego masła

½ łyżeczki ekstraktu waniliowego

1 szczypta soli

Sposób przygotowania

Mieszamy mąkę, cukier, sól, jajka, mleko, masło i ekstrakt waniliowy, dopóki nie uzyskamy jednolitej masy.

Na gorącej patelni smażymy naleśniki na maśle, pamiętając, aby nie dać za dużo ciasta, naleśniki mają być cieniutkie.

Ja serwuję je z owocami i syropem klonowym lub bananami i nutellą.

Naleśniki na słono

20 naleśników|   Czas przygotowania 15 minut|   Czas smażenia 20 minut

Składniki

500 g mąki gryczanej

1 l wody

1 łyżeczka soli

1 łyżeczka smalcu

dodatki:

jajka

szynka

ser gruyère

Sposób przygotowania

Mieszamy mąkę z solą, dolewamy ½ l wody i mieszamy, dopóki masa nie będzie gładka (4–5 minut). Dolewamy resztę wody, przykrywamy folią i odstawiamy na noc do lodówki, dzięki temu ciasto nabierze smaku i zapachu.

Na drugi dzień mieszamy masę jeszcze raz, a jeśli zachodzi taka potrzeba, możemy dolać trochę wody.

Naleśniki smażymy na smalcu (ok. 1½ minuty), przewracamy na drugą stronę. Smażymy jeszcze 1½ minuty.

Po przewróceniu naleśnika wkładamy do środka jajko i plastry szynki, posypujemy całość serem i zawijamy boki. Smażymy do momentu ścięcia się białka.

Bułeczki z patelni

10 porcji|   Czas przygotowania 20 minut|   Czas wyrastania ok. 2 godzin|   Czas smażenia 5–6 minut

Składniki

250 ml mleka

200 g masła

450 g mąki

1 łyżka mąki kukurydzianej

1 łyżeczka cukru pudru

1 łyżeczka soli

1 łyżeczka drożdży w proszku

Sposób przygotowania

W połowie ciepłego mleka rozpuszczamy drożdże oraz masło. W misce mieszamy 400 g mąki, cukier i sól.

Następnie łączymy wszystkie składniki (w tym pozostałą część mleka) i mieszamy przez 10 minut, dodając kolejne 50 g mąki, aby uzyskać gładką masę.

Ciasto przykrywamy ściereczką, odstawiamy do wyrośnięcia na około 1½ godziny.

Następnie rozwałkowujemy na grubość 1–2 cm. Za pomocą szklanki wykrawamy niewielkie bułeczki (o średnicy 6–8 cm). Wykładamy je na blaszkę i ponownie dajemy im rosnąć (około 20 minut).

Posypujemy bułeczki grysikiem.

Smażymy na suchej patelni na średnim ogniu przez 4–5 minut z każdej strony.

Burgery śniadaniowe

2 porcje|   Czas przygotowania 5 minut

Składniki

2 bułeczki z patelni

2 jajka

4 plastry szynki

2 plastry sera gruyère

2 liście sałaty

2 plastry pomidora

masło

majonez

Sposób przygotowania

Przekrawamy bułeczki na pół.

Na patelni smażymy plastry szynki około 2 minut, następnie przygotowujemy jajka sadzone z serem. Bułeczki smarujemy masłem i majonezem, nakładamy na nie jajko z szynką i serem, sałatę i plastry pomidora.

Jajecznica w wodzie

1 porcja|   Czas przygotowania 2 minuty|   Czas gotowania 4 minuty

Składniki

2 jajka

drobno posiekany szczypiorek

sól i pieprz do smaku

łosoś wędzony do dekoracji

małe grzanki do dekoracji

oliwa z oliwek

Sposób przygotowania

Jajka mieszamy w małej misce, dodajemy szczypiorek, sól i pieprz.

W garnku gotujemy wodę i wrzucamy na nią wymieszane jajka. Pilnujmy, aby jajka nie wypłynęły na wierzch. Po 3–4 minutach wyjmujemy jajka i odsączamy na ręczniku papierowym. Dekorujemy łososiem, grzankami i odrobiną oliwy z oliwek.

Ciasto kruche na tartę

2 porcje|   Czas przygotowania 10 minut|   Czas pieczenia 40–45 minut

Składniki

250 g mąki

150 g zimnego masła

2 jajka

1 łyżka zimnego mleka

1 łyżeczka drobnoziarnistej soli

1 szczypta drobnego cukru

Sposób przygotowania

Do mąki dodajemy starte na grubych oczkach zimne masło, sól i jajko. Ostrożnie wyrabiamy ciasto do uzyskania jednolitej konsystencji. Wlewamy mleko, delikatnie łączymy z resztą ciasta. Wewnętrzną stroną dłoni wyrabiamy ciasto, odpychając je od siebie 4–5 razy, aż będzie gładkie. Ugniatamy kulę, owijamy w folię i wkładamy do lodówki na pół godziny.

Po wyjęciu z lodówki ciasto należy rozwałkować, włożyć do wysmarowanej formy na tartę. Następnie nakłuwamy je widelcem, na wierzch wykładamy papier do pieczenia, który obciążamy np. suchym ryżem. Pieczemy przez 12 minut w temperaturze 180˚C. Wyjmujemy tartę, usuwamy ryż, ciasto smarujemy rozbełtanym jajkiem i pieczemy znowu około 7 minut. Wyjmujemy z piekarnika, wykładamy przygotowany farsz, zalewamy masą mleczną. Całość posypujemy serem. Pieczemy w temperaturze 180˚C przez 15–20 minut.

Farsz po polsku (do tarty)

1 porcja|   Czas przygotowania 10 minut|   Czas pieczenia 20–25 minut

Składniki

400 g szynki

250 g boczku

250 g sera polskiego, np. Bursztyn

250 ml mleka

250 ml słodkiej śmietany 30%

4 jajka

1 por

150 g kurek

sól

pieprz

gałka muszkatołowa

Sposób przygotowania

Podsmażamy boczek i szynkę, odlewamy tłuszcz. Następnie smażymy pokrojonego na plastry pora i kurki. Mieszamy mleko, śmietanę i jajka. Doprawiamy je solą, pieprzem i gałką. Na tartę wykładamy mięso, plastry pora i kurki, zalewamy masą mleczną i posypujemy serem.

Pieczemy przez 20–25 minut w temperaturze 180˚C.

Bombowe śniadanie, czyli ziemniaki z patelni

4 porcje|   Czas przygotowania 5 minut|   Czas smażenia 20 minut

Składniki

4 ziemniaki pokrojone w małą kostkę (można je obrać bądź porządnie umyć)

1 cebula pokrojona w piórka

2 drobno posiekane ząbki czosnku

sól i pieprz do smaku

natka pietruszki do dekoracji

oliwa z oliwek

masło

Sposób przygotowania

Na patelni smażymy ziemniaki na oliwie z masłem przez 10–12 minut, mają nabrać apetycznego brązowego koloru, pod koniec dodajemy cebulę i czosnek i smażymy jeszcze przez 5–7 minut.

Serwuję je z jajkiem sadzonym, bekonem i tostami. Prawdziwe amerykańskie śniadanie.

Kawamon, kawa z cynamonem

Składniki

kawa

1 ziarenko kardamonu

1 łyżeczka cynamonu

cukier do smaku

lody waniliowe

Sposób przygotowania

W ekspresie używamy tej samej ilości kawy co zawsze, dodajemy do niej kardamon i cynamon. Po przefiltrowaniu kawy przelewamy ją do kubka i słodzimy. Napój podajemy z lodami waniliowymi.

Lekko i szybko, po prostu fit!

Mamy na świecie prawdziwy boom na słowo „fit”: fit-jedzenie, fit-gimnastyka, fit-ubrania… po prostu fit-szaleństwo. A tak naprawdę słowo to oznacza po prostu dążenie do osiągnięcia dobrego samopoczucia.

Czujemy się dobrze, kiedy jesteśmy zadowoleni z życia, wówczas łatwiej nam stawiać czoła przeciwnościom. Nie komplikujmy sobie życia zbyt rygorystycznymi dietami, bo prędzej czy później wrócimy do starych nawyków i znienawidzonego efektu jo-jo. Wsłuchajmy się w swoje wewnętrzne „ja”, śpijmy dłużej i efektywniej korzystajmy z wolnego czasu.

Wiele osób odwiedza siłownię lub wybiera inny sposób na aktywne spędzanie czasu. Chcę Wam podpowiedzieć, jak wykorzystać „golden hour”, czyli czas na posiłek po treningu.