Strona główna » Edukacja » Inteligencja serca. Jak otworzyć serce i doświadczyć miłości

Inteligencja serca. Jak otworzyć serce i doświadczyć miłości

4.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-7377-666-1

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Inteligencja serca. Jak otworzyć serce i doświadczyć miłości

Pierwsza w Polsce książka o inteligencji serca przeniesie Cię w świat najnowszych naukowych odkryć. Autorka – trenerka rozwoju osobistego, socjolog, terapeutka Reiki i dziennikarka – udowadnia, że pole elektromagnetyczne serca oraz jego rytm, wpływają na zdrowie fizyczne i samopoczucie psychiczne. Zgłębia sekrety relacji uczuciowych, wyjaśnia jakie są etapy każdego związku oraz przyczyny lęku przed miłością. Prezentuje szereg porad, które pomogą uzdrowić złamane serce po rozstaniu i otworzyć się na nową relacją. Zawarte w książce ćwiczenia nauczą Cię jak rozwijać tę inteligencję i doświadczać w życiu miłości. Kieruj się inteligencją serca!

Polecane książki

Po piętnastu latach spędzonych za granicą, Hana wraca do rodzinnej wioski na brzegu Wełtawy, gdzie dorastała marząc, że wyjdzie za mąż i zostanie nauczycielką w lokalnej szkole. Ale teraz, w 2008 roku, wszystko jest inne – prawie nikt już tu nie mieszka, a wkrótce na tym miejscu powstanie elektr...
„Fraszki igraszki część III” Witolda Oleszkiewicza to najnowszy, już trzeci zbiór autora. Tym razem nie jest on tak obszerny jak dwa poprzednie i zawiera tylko pięćset dziewięćdziesiąt cztery strony. Bardzo krótkie kilkuwersowe, rymowane i wierszowane utwory obejmują r&o...
Autorzy zajęli się w książce modelowaniem prognozowania upadłości polskich przedsiębiorstw na przestrzeni ostatnich 10 lat, koncentrując swoją uwa­gę na doborze metod, ich modyfikacji, doborze odpowiedniej próby uczącej i testującej, identyfikacji kluczowych wskaźników oraz testowaniu skutecz­ności ...
Obowiązek ewidencji odpadów, dotyczy praktycznie każdego podmiotu prowadzącego działalność, w szczególności wytwórczą. Ewidencja ta jest różna w zależności od rodzaju prowadzonej działalności– inną prowadzi wytwórca odpadów, a inną podmiot gospodarujący nimi. W zdecydowanej większości ewidencja odpa...
Kantor – scenograf, Kantor – autor przedstawień, performansów, cricotagów i ambalaży domaga się wielorakiego oglądu, Kantor – teatr autorski, w którym od pewnego momentu Kantor wszystko robił osobiście; był jego demiurgiem, sprawcą, kreatorem. „Scenografia”, stanowiące ją przedmioty, nie są dla auto...
  Przyznanie określonych świadczeń pracownikom i zleceniobiorcom powoduje co do zasady powstanie przychodu po stronie zatrudnionych. Pod pewnymi warunkami, zarówno ściśle wskazanymi w przepisach, jak i wynikającymi z praktyk urzędowych, taki przychód może być zwolniony z podatku i składek. Skorzysta...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Dagmara Gmitrzak

Re­dak­cja: Ma­riusz War­da

Skład kom­pu­te­ro­wy: Piotr Pi­siak

Pro­jekt okład­ki: Piotr Pi­siak

Wy­da­nie I

Bia­ły­stok 2014

ISBN 978-83-7377-666-1

© Co­py­ri­ght for the Po­lish edi­tion by Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii, Bia­ły­stok, 2013.

All ri­ghts re­se­rved, in­c­lu­ding the ri­ght of re­pro­duc­tion in who­le or in part in any form.

Wszel­kie pra­wa za­strze­żo­ne. Żad­na część tej pu­bli­ka­cji nie może być po­wie­la­na

ani roz­po­wszech­nia­na za po­mo­cą urzą­dzeń elek­tro­nicz­nych,

me­cha­nicz­nych, ko­piu­ją­cych, na­gry­wa­ją­cych i in­nych

bez pi­sem­nej zgo­dy po­sia­da­czy praw au­tor­skich.

15-762 Bia­ły­stok

ul. An­to­niuk Fabr. 55/24

85 662 92 67 – re­dak­cja

85 654 78 06 – se­kre­ta­riat

85 653 13 03 – dział han­dlo­wy – hurt

85 654 78 35 – www.ta­li­zman.pl – de­tal

sklep fir­mo­wy: Bia­ły­stok, ul. An­to­niuk Fabr. 55/20

Wię­cej in­for­ma­cji znaj­dziesz na por­ta­lu www.psy­cho­tro­ni­ka.pl

Skład wersji elektronicznej:

Virtualo Sp. z o.o.

Tę książ­kę de­dy­ku­ję z mi­ło­ścią

moim ro­dzi­com,

Al­do­nie i Pio­tro­wi Gmi­trzak.

„Dro­ga każ­de­go czło­wie­ka

jest za­pi­sa­na w jego ser­cu”.

Mą­drość In­dian z ple­mie­nia Cze­je­nów

WSTĘP – POCZĄTEK PODRÓŻY

To nie przy­pa­dek, że się­gną­łeś po tę książ­kę. Usły­sza­łeś wo­ła­nie ser­ca, któ­re pra­gnie się z tobą ko­mu­ni­ko­wać. Pra­gnie do­świad­czać mi­ło­ści i ra­do­ści na wie­lu po­zio­mach.

Ser­ce to sie­dzi­ba mi­ło­ści. Kie­dy je­steś za­ko­cha­ny, czu­jesz cie­pło po­środ­ku klat­ki pier­sio­wej, ale kie­dy ktoś cię zra­ni, „za­my­kasz” na pe­wien czas ser­ce z lęku przez po­now­nym zra­nie­niem.

Ży­cie jest pa­le­tą wie­lu barw. Każ­dy z nas do­świad­czył kie­dyś smut­ku, lęku, bólu psy­chicz­ne­go i fi­zycz­ne­go, roz­cza­ro­wa­nia czy gnie­wu, ale rów­nież ra­do­ści, mi­ło­ści, za­chwy­tu, eks­cy­ta­cji, wdzięcz­no­ści i współ­czu­cia dla ko­goś. Na­ukow­cy do­wie­dli, że każ­da emo­cja i uczu­cie mają wpływ na pra­cę na­sze­go ser­ca. Po­zy­tyw­ne emo­cje wpły­wa­ją na ser­ce naj­ko­rzyst­niej, a ne­ga­tyw­ne za­kłó­ca­ją jego pra­cę.

Je­śli prze­ży­łeś roz­cza­ro­wa­nie uczu­cio­we i two­je ser­ce zo­sta­ło zra­nio­ne, wiedz, że źró­dło mi­ło­ści nadal jest w to­bie. Ser­ce może pod­jąć de­cy­zję o tym, by znów ko­chać, na­wet je­śli umysł mówi: nie. Jak to moż­li­we? Na­ukow­cy od­kry­li, że ma swój mózg, któ­ry po­zwa­la mu po­dej­mo­wać nie­za­leż­ne de­cy­zje. Nie mu­sisz cze­kać mie­sią­ce i lata na mi­łość. Za­nur­kuj w swo­je ser­ce, otwórz się na wszyst­kie po­zy­tyw­ne uczu­cia, któ­re ser­ce może ci ofia­ro­wać.

Ko­chaj sie­bie i ży­cie, a do­świad­czysz na­tu­ral­ne­go przy­pły­wu mi­ło­ści ze stro­ny lu­dzi i świa­ta. Bę­dziesz uczest­ni­czył w naj­pięk­niej­szej wy­mia­nie, jaką jest wy­mia­na mi­ło­ści na po­zio­mie serc. Mi­łość, jaką wy­sy­łasz, ma rów­nież wpływ na two­rze­nie two­jej przy­szło­ści oraz bu­do­wa­nie świa­ta, w któ­rym pa­nu­je po­kój i har­mo­nia.

Trzy­ma­jąc w ręku tę książ­kę, roz­po­czy­nasz po­dróż w głąb sie­bie. Od tej chwi­li mo­żesz za­cząć żyć z po­zio­mu ser­ca, a więc ko­rzy­stać z jego mą­dro­ści i kie­ro­wać się jego gło­sem. Mam na­dzie­ję, że sło­wa tu za­war­te za­in­spi­ru­ją cię do tego.

Dag­ma­ra Gmi­trzak

CZĘŚĆ I. TAJEMNICA SERCA

„Mi­łość to ży­cie.

Je­śli tę­sk­nisz do mi­ło­ści,

to zna­czy że tę­sk­nisz do ży­cia”.

Leo Bu­sca­glia

ROZDZIAŁ 1.INTELIGENCJA SERCA

„Do­brze wi­dzi się tyl­ko ser­cem,

naj­waż­niej­sze jest nie­wi­docz­ne dla oczu”.  

An­to­nie de Sa­int Exu­péry

Ser­ce czło­wie­ka ko­ja­rzy­my naj­czę­ściej z uczu­ciem mi­ło­ści. Sym­bo­li­zu­je ono za­rów­no mi­łość, czu­łość, tro­skę, pa­sję, jak i sło­wa: ko­cham cię. Kie­dy czu­je­my mi­łość, do­świad­cza­my przy­jem­ne­go cie­pła w ser­cu i lek­ko­ści w klat­ce pier­sio­wej. Mó­wi­my: Słu­chaj gło­su ser­ca; Kie­ruj się ser­cem; Rób, co ci pod­po­wia­da ser­ce.

SER­CE I MI­STY­KA

W wie­lu re­li­giach i kul­tu­rach ser­ce uwa­ża się za sie­dzi­bę du­szy, mą­dro­ści i mi­ło­ści. Ba­bi­loń­czy­cy, Egip­cja­nie i Gre­cy wie­rzy­li, że jest or­ga­nem, któ­ry wpły­wa na na­sze emo­cje, de­cy­zje i za­cho­wa­nie. W chrze­ści­jań­stwie ser­ce czło­wie­ka jest sym­bo­lem Bo­skiej mi­ło­ści. Je­zus gło­sił: Mi­łuj bliź­nie­go swe­go jak sie­bie sa­me­go. Bud­dyj­skie prak­ty­ki opie­ra­ją się na roz­wi­ja­niu ja­ko­ści ser­ca, a więc współ­czu­cia, wy­ba­cze­nia i mi­ło­ści. W sta­ro­żyt­nych hin­du­skich księ­gach, We­dach, za­pi­sa­ne jest, że ser­ce jest sie­dzi­bą du­szy.

Mi­sty­cy róż­nych wy­znań po­rów­nu­ją bi­cie ser­ca czło­wie­ka do pul­so­wa­nia wszech­świa­ta. W tym sen­sie, ser­ce jest od­bi­ciem ma­kro­ko­smo­su. Me­dy­cy­na chiń­ska uwa­ża, że w ser­cu znaj­du­je się duch czło­wie­ka (shen), ener­gia ży­cio­wa, któ­ra prze­ja­wia się mię­dzy in­ny­mi po­przez błysk w oczach.

Ser­ce to uni­wer­sal­ny sym­bol, któ­ry jest od­czy­ty­wa­ny w taki sam spo­sób przez lu­dzi na ca­łym świe­cie, nie­za­leż­nie od ko­lo­ru skó­ry, wy­zna­wa­nej re­li­gii czy ko­rze­ni kul­tu­ro­wych.

Na­ukow­cy z róż­nych dzie­dzin po­ma­ga­ją nam od­kry­wać ko­lej­ne nie­zwy­kłe in­for­ma­cje na jego te­mat.

IN­TE­LI­GEN­CJE CZŁO­WIE­KA

Zda­niem na­ukow­ców, emo­cje i uczu­cia są sil­nie po­wią­za­ne z na­szym ser­cem. Ale to nie wszyst­ko, ser­ce ko­mu­ni­ku­je się z na­szym mó­zgiem. Czy jest więc moż­li­we, aby mia­ło swo­ją wła­sną in­te­li­gen­cję? Na­ukow­cy do­wo­dzą, że tak. Za­nim przej­dzie­my do roz­wi­nię­cia te­ma­tu in­te­li­gen­cji ser­ca, przyj­rzyj­my się in­nym ro­dza­jom in­te­li­gen­cji.

Ho­ward Gard­ner, ame­ry­kań­ski psy­cho­log, pro­fe­sor na Uni­wer­sy­te­cie Ha­rvar­da uwa­ża, że każ­dy z nas po­sia­da wie­le in­te­li­gen­cji, roz­wi­nię­tych w róż­nym stop­niu. Wy­róż­nia on in­te­li­gen­cję lo­gicz­no-ma­te­ma­tycz­ną, ję­zy­ko­wą, prze­strzen­no-wi­zu­al­ną, ki­ne­ste­tycz­ną, mu­zycz­ną, in­ter­per­so­nal­ną oraz in­tra­per­so­nal­ną. Te­sty mie­rzą­ce ilo­raz in­te­li­gen­cji czło­wie­ka ba­da­ją trzy pierw­sze in­te­li­gen­cje.

Z ko­lei Da­niel Go­le­man, rów­nież ame­ry­kań­ski psy­cho­log i wy­kła­dow­ca Uni­wer­sy­te­tu Ha­rvar­da, roz­wi­nął po­ję­cia trzech na­stęp­nych in­te­li­gen­cji: emo­cjo­nal­nej (EQ), a więc świa­do­mo­ści swo­ich emo­cji, za­rzą­dza­nia nimi oraz roz­po­zna­wa­nia emo­cji in­nych lu­dzi; in­te­li­gen­cji spo­łecz­nej, czy­li ro­zu­mie­nia zja­wisk spo­łecz­nych oraz eko­lo­gicz­nej: zwią­za­nej ze świa­do­mo­ścią wpły­wu czło­wie­ka na pla­ne­tę i em­pa­tią dla wszyst­kich czu­ją­cych istot.

Fi­zyk i fi­lo­zof, Da­nah Zo­har, przed­sta­wi­ła po­ję­cie in­te­li­gen­cji du­cho­wej (SQ), czy­li zdol­no­ści czło­wie­ka do:

– wy­kra­cza­nia

poza

wła­sne ego,

– re­flek­syj­no­ści,

– do­świad­cza­nia sie­bie

jako

czę­ści ca­ło­ści ist­nie­nia,

– uży­wa­nia swo­jej kre­atyw­no­ści

– po­szu­ki­wa­nia sen­su swo­je­go ży­cia,

– kie­ro­wa­nia się w ży­ciu ta­ki­mi war­to­ścia­mi,

jak:

mi­łość, po­kój, har­mo­nia,

– in­te­re­so­wa­nia się róż­ny­mi re­li­gia­mi i ścież­ka­mi du­cho­wy­mi.

Da­nah Zo­har pod­kre­śla, że in­te­li­gen­cja du­cho­wa do­ty­czy każ­de­go czło­wie­ka bez wzglę­du na to, czy prak­ty­ku­je jed­ną ze ście­żek du­cho­wych, czy nie. Na­zy­wa ją rów­nież in­te­li­gen­cją du­szy.

OD­KRY­CIA IN­STY­TU­TU HE­ART­MATH

Ba­da­nia na­uko­we wy­ka­za­ły, że swo­ją in­te­li­gen­cję ma rów­nież ser­ce czło­wie­ka. On Rol­lin McCra­ty, dy­rek­tor In­sty­tu­tu He­art­Math z Bo­ul­der Cre­ek w Ka­li­for­ni w Sta­nach Zjed­no­czo­nych wraz z kil­ku­na­sto­ma na­ukow­ca­mi z in­nych dzie­dzin (le­ka­rze, psy­cho­lo­dzy, in­ży­nie­ro­wie) od lat 90. XX wie­ku zaj­mu­je się ba­da­niem wpły­wu stre­su i emo­cji na ser­ce czło­wie­ka oraz po­wią­za­nia­mi mię­dzy ser­cem i mó­zgiem.

Zda­niem na­ukow­ców, ser­ce nie jest tyl­ko pom­pą tło­czą­cą krew. To wy­so­ce zor­ga­ni­zo­wa­ny or­gan, któ­ry po­sia­da wła­sny mózg. Kon­cep­cja mó­zgu ser­ca zo­sta­ła pierw­szy raz przed­sta­wio­na w 1991 roku przez dr. J. An­drew Ar­mo­ura z Uni­wer­sy­te­tu w Mont­re­alu w Ka­na­dzie, w książ­ce „Neu­ro­kar­dio­lo­gia”. Zda­niem ba­da­cza, ser­ce po­sia­da zło­żo­ny sys­tem ner­wo­wy, któ­ry moż­na na­zwać ma­łym mó­zgiem, skła­da­ją­cym się z czter­dzie­stu ty­się­cy ko­mó­rek ner­wo­wych. W 1995 roku dr Ming He-Hu­ang z Aka­de­mii Me­dycz­nej w Ha­rvar­dzie od­krył, że ko­mór­ki te są iden­tycz­ne z tymi, któ­re znaj­du­ją się w mó­zgu. Zda­niem na­ukow­ców ozna­cza to, że ser­ce i mózg mają ze sobą łącz­ność elek­tro­ma­gne­tycz­ną, prze­sy­ła­ją so­bie na­wza­jem in­for­ma­cje.

ZDOL­NO­ŚCI NA­SZE­GO SER­CA

Na­ukow­cy z In­sty­tu­tu He­art­Math do­wie­dli, że ser­ce ma zdol­ność ucze­nia się, za­pa­mię­ty­wa­nia, prze­cho­wy­wa­nia wspo­mnień, od­czu­wa­nia, a na­wet po­dej­mo­wa­nia de­cy­zji, nie­za­leż­nej od głów­nej cen­tra­li, czy­li mó­zgu w czasz­ce. Ser­ce ma za­tem swo­ją wła­sną in­te­li­gen­cję. Od­kry­cia na ten te­mat zo­sta­ły opu­bli­ko­wa­ne w ta­kich pi­smach, jak: Ame­ri­can Jo­ur­nal of Car­dio­lo­gy, Stress Me­di­ci­ne i Jo­ur­nal of Ad­van­ce­ment in me­di­ci­ne.

Na­ukow­cy uwa­ża­ją, że w ser­cu czło­wie­ka za­pi­sa­ne są wspo­mnie­nia róż­ne­go ro­dza­ju prze­żyć i do­świad­czeń. To może wy­ja­śniać, dla­cze­go oso­by po trans­plan­ta­cji ser­ca mają wspo­mnie­nia sy­tu­acji, w któ­rych nie uczest­ni­czy­ły oraz za­cho­wu­ją się w spo­sób inny niż zwy­kle (np. zmie­nia­ją na­wy­ki na ta­kie, któ­re miał daw­ca ser­ca). In­for­ma­cje za­pi­sa­ne w ser­cu mogą w zna­czą­cy spo­sób wpły­wać na oso­bo­wość oso­by po trans­plan­ta­cji.

Na Uni­wer­sy­te­cie Ari­zo­na po­wstał nowy dział na­uki na­zwa­ny kar­dio­chi­rur­gią ener­ge­tycz­ną, któ­ry bada te nie­zwy­kłe po­wią­za­nia mię­dzy mó­zgiem i ser­cem czło­wie­ka. Dr Gary E. Schwarz oraz dr Lin­da G. Rus­sek z Hu­man Ener­gy Sys­tems La­bo­ra­to­ry na tym uni­wer­sy­te­cie uwa­ża­ją, że z każ­dym swo­im ude­rze­niem ser­ce pom­pu­je nie tyl­ko krew, ale rów­nież wy­sy­ła do mó­zgu elek­tro­ma­gne­tycz­ne in­for­ma­cje.

PO­ŁĄ­CZE­NIE SER­CE–MÓZG

Na­ukow­ców z In­sty­tu­tu He­art­Math in­te­re­so­wa­ło, dla­cze­go lu­dzie do­zna­ją uczu­cia mi­ło­ści i ra­do­ści w re­jo­nie fi­zycz­ne­go ser­ca oraz jak stres i ne­ga­tyw­ne emo­cje wpły­wa­ją na układ od­por­no­ścio­wy, ner­wo­wy oraz na pra­cę mó­zgu i ser­ca czło­wie­ka. Do­wie­dli, że ser­ce jest or­ga­nem, któ­ry od­bie­ra, wy­sy­ła i prze­twa­rza in­for­ma­cje ode­bra­ne przez głów­ną cen­tra­lę, czy­li mózg w czasz­ce. Co cie­ka­we, wy­sy­ła do mó­zgu znacz­nie wię­cej in­for­ma­cji niż mózg do ser­ca oraz może zi­gno­ro­wać pew­ne in­for­ma­cje od mó­zgu i pod­jąć wła­sną de­cy­zję.

Wy­sy­ła­ne przez ser­ce do mó­zgu sy­gna­ły wpły­wa­ją na funk­cjo­no­wa­nie ośrod­ków zwią­za­nych z za­cho­wa­niem czło­wie­ka, per­cep­cją, a na­wet emo­cja­mi. Ser­ce wy­sy­ła sy­gna­ły do cia­ła mig­da­ło­wa­te­go, czy­li amyg­da­li, któ­re od­po­wia­da za prze­twa­rza­nie i za­pa­mię­ty­wa­nie re­ak­cji emo­cjo­nal­nych. Pod­su­mo­wu­jąc za­tem, ser­ce ma swo­ją wła­sną in­te­li­gen­cję!

POLE ELEK­TRO­MA­GNE­TYCZ­NE SER­CA

Na­ukow­cy z In­sty­tu­tu He­art­Math do­wie­dli rów­nież, że ser­ce czło­wie­ka wy­twa­rza sześć­dzie­siąt razy sil­niej­sze pole elek­trycz­ne w po­rów­na­niu z mó­zgiem w czasz­ce oraz pięć ty­się­cy razy sil­niej­sze pole ma­gne­tycz­ne. Pole elek­tro­ma­gne­tycz­ne ser­ca ma śred­ni­cę od 1,5 do 3 me­trów i może być wy­kry­te oraz mie­rzo­ne za po­mo­cą ma­gne­to­me­trów. Głów­na oś pola znaj­du­je się w ser­cu i ma kształt to­ru­sa. Ba­da­nia na­uko­we wy­ka­za­ły, że pole ser­ca zmie­nia się w za­leż­no­ści od emo­cji, ja­kie od­czu­wa­my. Siła tego pola ma wpływ na cia­ło czło­wie­ka, wszyst­kie jego ko­mór­ki oraz na jego oto­cze­nie. Pole elek­tro­ma­gne­tycz­ne prze­ni­ka obec­ne przy nas oso­by i może wpły­nąć na nie po­zy­tyw­nie, je­śli od­czu­wa­my mi­łość, ra­dość, wdzięcz­ność czy współ­czu­cie, albo ne­ga­tyw­nie, je­śli od­czu­wa­my gniew, fru­stra­cję czy de­pre­sję. Na­sze pole bę­dzie też przy­cią­gać oso­by, któ­rych pole elek­tro­ma­gne­tycz­ne ser­ca jest po­dob­ne do na­sze­go.

Je­śli w jed­nym miej­scu zbie­rze się kil­ka­dzie­siąt osób, któ­re świa­do­mie kon­cen­tru­ją uwa­gę na ser­cu i wzbu­dza­ją w so­bie po­zy­tyw­ne od­czu­cia, ich ser­ca będą ge­ne­ro­wać pole elek­tro­ma­gne­tycz­ne prze­peł­nio­ne wi­bra­cją mi­ło­ści. Na­ukow­cy na­zy­wa­ją to zja­wi­sko glo­bal­ną ko­he­ren­cją (glo­bal co­he­ren­ce).

POLE ELEK­TRO­MA­GNE­TYCZ­NE ZA­KO­CHA­NYCH

Po­myśl, jak pięk­ne pole ener­gii wy­sy­ła­ją ser­ca dwóch za­ko­cha­nych w so­bie osób. Za­ko­cha­ni przy­cią­ga­ją do sie­bie wi­bra­cję mi­ło­ści, któ­rą ema­nu­ją. Na­ukow­cy z In­sty­tu­tu He­art­Math od­kry­li, że je­śli dwie zna­ne so­bie oso­by (nie­ko­niecz­nie w re­la­cji uczu­cio­wej) znaj­du­ją się w in­nych miej­scach, mia­stach czy kra­jach i jed­na z nich wy­śle elek­tro­ma­gne­tycz­ny sy­gnał zwią­za­ny z po­zy­tyw­ny­mi od­czu­cia­mi ze swo­je­go ser­ca do ser­ca dru­giej oso­by, wpły­nie to na pole elek­tro­ma­gne­tycz­ne dru­giej oso­by. W ten spo­sób oso­by te łą­czą się na po­zio­mie swo­ich pół elek­tro­ma­gne­tycz­nych i mogą od­bie­rać in­for­ma­cje, któ­re na­stęp­nie są prze­sy­ła­ne do mó­zgu w czasz­ce.

NE­GA­TYW­NE EMO­CJE

Na­ukow­cy do­wie­dli, że emo­cje ne­ga­tyw­ne (bud­dy­ści na­zy­wa­ją je de­struk­cyj­ny­mi), ta­kie jak gniew, za­zdrość, za­bor­czość czy nie­na­wiść, za­bu­rza­ją nie tyl­ko pra­cę ukła­du ner­wo­we­go, ale rów­nież rytm ser­ca. Taki za­bu­rzo­ny rytm ser­ca wpły­wa na nasz spo­sób my­śle­nia i za­bu­rza po­łą­cze­nie mię­dzy ser­cem i mó­zgiem.

Ne­ga­tyw­ne emo­cje utrud­nia­ją em­pa­tię w ko­mu­ni­ka­cji oraz wy­ba­cza­nie, skła­nia­ją rów­nież do kry­ty­ko­wa­nia in­nych, a nie­kie­dy na­wet ma­ni­pu­lo­wa­nia nimi (np. „je­śli tego nie zro­bisz, to…”). Emo­cje zmie­nia­ją rów­nież ob­raz rze­czy­wi­sto­ści. Świat, lu­dzi i sie­bie sa­mych wi­dzi­my przez pry­zmat tego, co ak­tu­al­nie czu­je­my. Je­śli do­świad­cza­my gnie­wu, wy­da­je się nam, że wszy­scy są bo­jo­wo do nas na­sta­wie­ni. Je­śli od­czu­wa­my fru­stra­cję, wi­dzi­my wo­kół sa­mych sfru­stro­wa­nych lu­dzi, co po­twier­dza na­sze prze­ko­na­nie, że ży­cie jest cięż­kie i nie­spra­wie­dli­we.

Im bar­dziej pod­da­je­my się ne­ga­tyw­nym emo­cjom i nie przy­glą­da­my prze­ko­na­niom, któ­re te emo­cje wy­wo­ła­ły, tym bar­dziej sta­je­my się nie­wol­ni­ka­mi swo­ich sta­nów emo­cjo­nal­nych. To w re­zul­ta­cie blo­ku­je nasz kon­takt z ser­cem.

EMO­CJE I DNA

Gregg Bra­den, au­tor be­st­sel­le­rów, m.in. „Ma­try­ca Boga” i „Kod Boga” uwa­ża, że emo­cje mogą wpły­wać nie tyl­ko na ser­ce czło­wie­ka, ale rów­nież na jego DNA. Trud­ne do­świad­cze­nia mogą zmie­niać za­rów­no neu­ro­ny w mó­zgu, jak i geny oraz ob­ni­żać na­szą im­mu­no­lo­gię. Na szczę­ście po­zy­tyw­ne my­śli i emo­cje mogą zwięk­szyć od­por­ność or­ga­ni­zmu, a na­wet znisz­czyć ko­mór­ki no­wo­two­ro­we.

PO­ZY­TYW­NE EMO­CJE

Ba­da­nia na­uko­we prze­pro­wa­dzo­ne przez na­ukow­ców z In­sty­tu­tu He­art­Math wy­ka­za­ły, że emo­cje i uczu­cia po­zy­tyw­ne, ta­kie jak mi­łość, wdzięcz­ność, do­ce­nie­nie, po­dziw, tro­ska i współ­czu­cie, po­wo­du­ją har­mo­nij­ny rytm ser­ca (co­he­rent), co wpły­wa na ko­rzyst­ne po­łą­cze­nie mię­dzy ser­cem i mó­zgiem. To nie wszyst­ko – po­zy­tyw­ne od­czu­cia wzmac­nia­ją nasz sys­tem im­mu­no­lo­gicz­ny (wzra­sta licz­ba prze­ciw­ciał), pod­wyż­sza­ją po­ziom DHEA – hor­mo­nu an­ty­sta­rze­nio­we­go, ob­ni­ża­ją ci­śnie­nie oraz po­ziom ad­re­na­li­ny i kor­ty­zo­lu we krwi.

Zda­niem na­ukow­ców, jed­nym z naj­prost­szych spo­so­bów na zmia­nę ne­ga­tyw­nych emo­cji na po­zy­tyw­ne jest prze­nie­sie­nie uwa­gi do ser­ca i świa­do­me wzbu­dze­nie w so­bie po­zy­tyw­nych uczuć. Jak to zro­bić? Wy­star­czy, że przy­po­mnisz so­bie coś bar­dzo po­zy­tyw­ne­go, na przy­kład pięk­ne miej­sce, w któ­rym czu­łeś się do­brze. Ser­ce na­tych­miast wy­śle sy­gna­ły do mó­zgu i two­je sa­mo­po­czu­cie może zmie­nić się już po dwóch mi­nu­tach. Rytm ser­ca bę­dzie sta­bil­ny, rów­ny, po­pra­wi się po­łą­cze­nie mię­dzy ser­cem i mó­zgiem.

Po­zy­tyw­ne uczu­cia i emo­cje po­wo­du­ją do­świad­cze­nie do­bro­sta­nu fi­zycz­ne­go i psy­chicz­ne­go, któ­ry na­ukow­cy z He­art­Math na­zy­wa­ją sta­nem ko­he­ren­cji ser­ca, czy­li spój­no­ści ser­ca (he­art co­he­ren­ce). Or­ga­nizm wy­ko­rzy­stu­je wów­czas ener­gię ży­cio­wą bar­dzo po­ży­tecz­nie, pra­ca ser­ca jest zhar­mo­ni­zo­wa­na z ukła­dem od­de­cho­wym i ner­wo­wym. Stan ko­he­ren­cji po­zy­tyw­nie wpły­wa na układ od­por­no­ścio­wy, zwięk­sza kre­atyw­ność umy­sło­wą i do­stęp do wie­dzy in­tu­icyj­nej. In­sty­tut opra­co­wał pro­ste tech­ni­ki wpro­wa­dza­nia sta­nu ko­he­ren­cji mie­dzy ser­cem, umy­słem i ukła­dem ner­wo­wym, któ­re pro­po­no­wa­ne są mię­dzy in­ny­mi dzie­ciom w szko­łach w Sta­nach Zjed­no­czo­nych, a na­wet żoł­nie­rzom w ar­mii ame­ry­kań­skiej, dla zła­go­dze­nia prze­ży­wa­ne­go stre­su.

ĆWI­CZE­NIE 1. DO­ŚWIADCZ DO­BRO­STA­NU

Je­śli od­czu­wasz ne­ga­tyw­ną emo­cję i chciał­byś zmie­nić swo­je sa­mo­po­czu­cie, przy­po­mnij so­bie ja­kieś pięk­ne miej­sce na ło­nie na­tu­ry, w któ­rym czu­łeś się bez­piecz­nie. Zo­bacz to miej­sce w wy­obraź­ni i wzbudź w so­bie uczu­cia, któ­re wy­wo­łu­je w to­bie, np. wdzięcz­ność, ra­dość, mi­łość. W cią­gu mi­nu­ty czy dwóch two­je sa­mo­po­czu­cie psy­chicz­ne i fi­zycz­ne po­win­no za­cząć się zmie­niać, w za­leż­no­ści od in­ten­syw­no­ści emo­cji i po­bu­dze­nia, ja­kie od­czu­wa­łeś przed ćwi­cze­niem. War­to spró­bo­wać.

SER­CE I IN­TU­ICJA

Na­ukow­cy z In­sty­tu­tu He­art­Math oraz wie­lu na­uczy­cie­li du­cho­wych uwa­ża, że głos in­tu­icji po­cho­dzi z na­sze­go ser­ca. Zda­niem dr. Rol­li­na McCra­ty, mózg ser­ca jest źró­dłem wie­dzy in­tu­icyj­nej, na­zy­wa­nej rów­nież we­wnętrz­nym gło­sem. Dla­cze­go jed­nak in­tu­icja jest za­zwy­czaj ko­ja­rzo­na z tak zwa­nym szó­stym zmy­słem oraz przy­sad­ką mó­zgo­wą?

In­tu­icją na­zy­wa­my wie­dzę, któ­ra nie po­cho­dzi z in­for­ma­cji do­star­czo­nych przez pięć zmy­słów, lecz zmysł szó­sty, zlo­ka­li­zo­wa­ny w przy­sad­ce mó­zgo­wej. Jaki ma to zwią­zek z ser­cem? Na­ukow­cy uwa­ża­ją, że ser­ce wie o tym, co się wy­da­rzy wcze­śniej niż mózg. Za­tem in­tu­icyj­na wie­dza ser­ca prze­sy­ła­na jest do mó­zgu, któ­ry ją da­lej prze­twa­rza.

Na­ukow­cy przy­pusz­cza­ją, że pole elek­tro­ma­gne­tycz­ne ser­ca może być po­łą­czo­ne z bar­dziej sub­tel­nym po­lem ener­gii, za­wie­ra­ją­cym in­for­ma­cje o zda­rze­niach, któ­re do­pie­ro za­ma­ni­fe­stu­ją się na pla­nie ma­te­rial­nym.

Za­pew­ne ko­lej­ne ba­da­nia przy­nio­są kon­kret­niej­sze wy­ja­śnie­nie w tej spra­wie. Jed­no jest pew­ne, na­sze ser­ce ma swój mózg i po­sia­da moż­li­wość po­dej­mo­wa­nia de­cy­zji. Je­śli ser­ce pra­gnie cze­go in­ne­go niż ra­cjo­nal­ny umysł, po­ja­wia się kon­flikt, któ­re­go efek­tem może być złe sa­mo­po­czu­cie i de­pre­sja. Słu­cha­nie wła­sne­go ser­ca oraz dia­log mię­dzy nim i umy­słem są klu­czo­we dla za­cho­wa­nia rów­no­wa­gi w ży­ciu.

CZYM JEST IN­TE­LI­GEN­CJA SER­CA?

Zda­niem na­ukow­ców, in­te­li­gen­cja ser­ca to wy­so­ki po­ziom sa­mo­świa­do­mo­ści czło­wie­ka, zwią­za­nej z do­świad­cza­ny­mi przez nie­go emo­cja­mi i uczu­cia­mi. To zdol­ność czę­ste­go od­czu­wa­nia mi­ło­ści, współ­czu­cia, em­pa­tii i wdzięcz­no­ści. To słu­cha­nie gło­su in­tu­icji, któ­rej źró­dłem jest ser­ce. Roz­wi­nię­ta in­te­li­gen­cja ser­ca po­zwa­la ła­twiej prze­kształ­cać emo­cje de­struk­cyj­ne w po­zy­tyw­ne. Wy­czu­la na sto­so­wa­ną przez in­nych ma­ni­pu­la­cję i utrud­nia sto­so­wa­nie jej sa­me­mu. Dla­cze­go? Po­nie­waż ma­ni­pu­la­cja za­bu­rza har­mo­nię mię­dzy ser­cem i mó­zgiem. Kie­dy sto­su­je­my ma­ni­pu­la­cję, rytm ser­ca jest za­bu­rzo­ny, po­stę­pu­je­my bo­wiem nie­zgod­nie z ja­ko­ścia­mi ser­ca, któ­ry­mi są mi­łość, wdzięcz­ność, ale rów­nież praw­da.

In­te­li­gen­cja ser­ca po­zwa­la wy­czuć na­wet naj­bar­dziej ukry­te in­ten­cje dru­gie­go czło­wie­ka (od bra­ku sym­pa­tii, przez nie­szcze­rość, po mi­łość). Mo­ty­wu­je nas do wy­ba­cza­nia (so­bie i in­nym), po­nie­waż ży­wie­nie ura­zy nie po­zwa­la cie­szyć się z ży­cia. Ser­ce ko­cha har­mo­nię, tak więc za­le­ży mu na do­pro­wa­dza­niu do szczę­śli­we­go roz­wią­za­nia w każ­dej sfe­rze na­sze­go ży­cia.

Roz­wi­ja­nie in­te­li­gen­cji ser­ca po­zwo­li nam po­dą­żać za jego gło­sem, do­świad­czać ży­cia nie z po­zio­mu ego, któ­re dzie­li świat i lu­dzi na do­brych i złych, ale z po­zio­mu ser­ca, czy­li świa­do­mo­ści jed­no­ści.

ŚWIAT I SER­CE

Po­myśl, jak wy­glą­dał­by świat i re­la­cje mię­dzy­ludz­kie, gdy­by lu­dzie kie­ro­wa­li się gło­sem ser­ca, od­czu­wa­li wię­cej em­pa­tii i mi­ło­ści do sie­bie na co dzień. Za­pew­ne nie by­ło­by wo­jen, zmniej­szy­ły­by się wszel­kie kon­flik­ty, lu­dzie nie mie­li­by ocho­ty kłó­cić się i kry­ty­ko­wać, po­nie­waż to za­bu­rza stan har­mo­nii mię­dzy ich ser­cem i mó­zgiem. Ra­niąc ko­goś sło­wem czy za­cho­wa­niem, tak na­praw­dę ra­ni­my swo­je ser­ce, po­nie­waż w wy­ni­ku gnie­wu rytm ser­ca zo­sta­je za­kłó­co­ny, a ne­ga­tyw­ne emo­cje ob­ni­ża­ją od­por­ność or­ga­ni­zmu.

By­cie nie­życz­li­wym czy kon­flik­to­wym w re­la­cjach mię­dzy­ludz­kich od­bi­ja się za­tem ne­ga­tyw­nie na na­szym sta­nie psy­cho­fi­zycz­nym. Z per­spek­ty­wy psy­cho­lo­gii spo­łecz­nej życz­li­wość i po­zy­tyw­ne na­sta­wie­nie do in­nych przy­no­si ko­rzy­ści obu stro­nom.

Jak otwo­rzyć ser­ce w zwy­kłych, co­dzien­nych spo­łecz­nych sy­tu­acjach, je­śli inni są dla nas nie­życz­li­wi? Im bar­dziej ty bę­dziesz życz­li­wy dla in­nych, tym czę­ściej bę­dziesz spo­ty­kał się z życz­li­wo­ścią ze stro­ny lu­dzi. Jak prze­czy­tasz w na­stęp­nym roz­dzia­le, my­śli i sło­wa to fale ener­gii, któ­re przy­cią­ga­ją do nas po­dob­ne wi­bra­cje. Two­je po­zy­tyw­ne na­sta­wie­nie do lu­dzi może rów­nież po­zy­tyw­nie na nich wpły­nąć. To, co sam wy­sy­łasz, bę­dzie też tym, cze­go do­świad­czysz. War­to za­tem po­eks­pe­ry­men­to­wać i spraw­dzić, jak to dzia­ła.

ROZDZIAŁ 2. ODKRYCIA FIZYKÓW KWANTOWYCH

„Mu­si­my stać się w na­szym ży­ciu do­kład­nie tym,

cze­go chce­my do­świad­czyć w na­szym świe­cie”.

Gregg Bra­den

Fi­zy­cy kwan­to­wi po­twier­dza­ją dziś to, co mi­sty­cy prze­ka­zy­wa­li od se­tek lat: wszyst­ko, co nas ota­cza, jest ener­gią, my rów­nież. Na­sze my­śli to wy­ła­do­wa­nia elek­trycz­ne, fale ener­gii. Każ­da myśl wi­bru­je z kon­kret­ną czę­sto­tli­wo­ścią i przy­cią­ga do nas taką samą czę­sto­tli­wość.

MYŚL TO ENER­GIA

Zda­niem fi­zy­ka kwan­to­we­go, dr. Bena John­so­na, czło­wiek jest wiel­kim ge­ne­ra­to­rem róż­nych czę­sto­tli­wo­ści. Na­sze my­śli to pola wi­bru­ją­cej ener­gii. My­śli nie mo­że­my zo­ba­czyć, ale mo­że­my od­czuć ich wpływ na swo­je sa­mo­po­czu­cie. Z inną czę­sto­tli­wo­ścią wi­bru­ją my­śli po­zy­tyw­ne, a z inną ne­ga­tyw­ne. My­śli po­zy­tyw­ne zwią­za­ne z mi­ło­ścią, ra­do­ścią czy wdzięcz­no­ścią są wy­so­ko na­ła­do­wa­ne ener­gią ży­cio­wą, zaś ne­ga­tyw­ne wi­bru­ją ni­ski­mi czę­sto­tli­wo­ścia­mi.

Fi­zy­cy kwan­to­wi uwa­ża­ją, że ludz­ka świa­do­mość może mieć wpływ na ma­te­rię. Cie­ka­wy eks­pe­ry­ment, po­twier­dza­ją­cy to stwier­dze­nie, prze­pro­wa­dzo­no w Na­tio­nal In­sti­tu­te of Stan­dards and Tech­no­lo­gy w Bo­ul­der w Co­lo­ra­do. Na­ukow­cy ob­ser­wo­wa­li 5000 ato­mów be­ry­lu, któ­re zo­sta­ły uwię­zio­ne, za­trzy­ma­ne w polu ma­gne­tycz­nym. Ato­my zo­sta­ły pod­da­ne dzia­ła­niu fal ra­dio­wych. Ba­da­nie wy­ka­za­ło, że kie­dy na­ukow­cy ob­ser­wo­wa­li ten pro­ces, ato­my dłu­żej do­cho­dzi­ły do wrze­nia, zu­peł­nie jak­by mia­ły świa­do­mość tego, że są ob­ser­wo­wa­ne. In­ten­cje na­ukow­ców, któ­rzy ob­ser­wo­wa­li eks­pe­ry­ment, mo­gły mieć za­tem wpływ na jego prze­bieg. Fi­zyk dr Fred Alan Wolf na­zy­wa ten pro­ces efek­tem ob­ser­wa­to­ra.

My­śli czło­wie­ka mogą wpły­wać w mniej­szym lub więk­szym stop­niu na ma­te­rię. Im więk­sza licz­ba lu­dzi bę­dzie ge­ne­ro­wa­ła ta­kie same my­śli i mia­ła ta­kie same in­ten­cje, tym więk­szy bę­dzie wpływ na oto­cze­nie.

PRZY­CIĄ­GA­NIE MY­ŚLA­MI

Po­dob­ne my­śli two­rzą zbio­ry my­śli, któ­re są na­zwa­ne my­ślo­kształ­ta­mi. My­ślo­kształ­ty two­rzą kon­kret­ną wi­bra­cję ener­ge­tycz­ną. Wi­bra­cja ta przy­cią­ga zda­rze­nia i lu­dzi, któ­rzy emi­tu­ją taką samą lub po­dob­ną wi­bra­cję do na­szej. W ten spo­sób fi­zy­cy kwan­to­wi tłu­ma­czą, dla­cze­go przy­da­rza nam się to, co się przy­da­rza.