
Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki. Przewodnik
- Kategoria:
- Edukacja
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-233-8107-5
- Rok wydania:
- 2008
- Słowa kluczowe:
- ameryki
- czynniki
- dotyczących
- języku
- konstytucja
- lektury
- niniejszego
- politycznego
- przewodnik
- stanów
- stosunkom
- także
- wydziału
- zasadniczej
- zjednoczonych
- mobi
- kindle
- azw3
- epub
Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).
Kilka słów o książce pt. “Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki. Przewodnik”
Mija 220 lat od podpisania amerykańskiej ustawy zasadniczej. Konstytucja Stanów Zjednoczonych jest z jednej strony pierwszą pisana ustawą zasadnicza na świecie, a z drugiej najstarszym dokumentem o tej randze współcześnie obowiązującym. O jej wyjątkowym charakterze świadczy również jej niewielka objętość i fakt, że od ponad dwustu lat liczba jej adresatów zwiększyła się siedemdziesięciopięciokrotnie. Każda osoba zainteresowana tematyką amerykanistyczną powinna sięgnąć do lektury dokumentu, który ustanawia podstawowe zasady ustroju politycznego, gospodarczego i społecznego Stanów Zjednoczonych. Jednak nie wszystkie fragmenty amerykańskiej ustawy zasadniczej są w równym stopniu zrozumiałe dla każdego czytelnika, stąd konieczność „rozłożenia na czynniki pierwsze” zasad i norm konstytucji, które mogą w przyszłości stać się podstawą bardziej szczegółowej analizy. Celem niniejszego opracowania jest zatem przedstawienie treści konstytucji Stanów Zjednoczonych na podstawie analizy konkretnych jej artykułów, sekcji i klauzul, dlatego poszczególne fragmenty ustawy zasadniczej opatrzono krótkimi komentarzami.
Paweł Laidler – doktor nauk politycznych, absolwent Wydziału prawa i Administracji UJ, adiunkt w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ, autor książek Prokurator Generalny Stanów Zjednoczonych. Konflikt kompetencji (2004) oraz Basic Documents in U.S. Constitutional Law (2005), współautor kilku opracowań naukowych dotyczących amerykańskiej demokracji; opublikował także liczne artykuły w języku polskim i angielskim poświęcone amerykańskiemu systemowi polityczno-prawnemu oraz stosunkom transatlantyckim.