Strona główna » Poradniki » Kuchnia fit. Przepisy Konrada Gacy

Kuchnia fit. Przepisy Konrada Gacy

4.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-7778-934-6

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Kuchnia fit. Przepisy Konrada Gacy

Droga do zdrowego życia prowadzi przez kuchnię. Bez mądrego odżywiania nie ma co marzyć o zdrowiu i byciu fit. Tego nie zastąpi nawet najbardziej wymyślny trening ani góra suplementów diety. Konrad Gaca podaje zestaw przepisów na codzienne posiłki - zarówno śniadania, jak i obiady oraz kolacje, wszystkie w stylu fit. Dowiesz się też, jak przygotować smaczny i zdrowy deser, a nawet samemu upiec różnego rodzaju pieczywo. Podpowiada również, jak uniknąć pułapek dla formy i zdrowia, jakimi są święta. W książce Konrada Gacy nie mogło zabraknąć potężnej porcji pozytywnych emocji. Poznasz historie osób, które zdecydowały się mu zaufać i zmieniły swoje życie na lepsze. Bo bycie fit to nie tylko wygląd i zdrowie fizyczne, ale przede wszystkim samopoczucie i wewnętrzna równowaga.

Polecane książki

Opowieść o tym, że muzyka łagodzi nie tylko obyczaje, ale również ból po utraconej miłości. Rozczarowana małżeństwem Sabina, nauczycielka języka angielskiego, z nostalgią wspomina lata swojej młodości. Mimo że wciąż nosi w sobie mnóstwo pozytywnych emocji i przemożną chęć odkrywania świata, podej...
Dziesięć reportaży o polskiej misji stabilizacyjnej w Iraku, która okazała się misją wojenną. „Takiej książki jeszcze nie było. Wojna w Iraku - pierwsza, w której polskie wojsko uczestniczyło od czasów II wojny światowej - odmieniła porządek na świecie. Jak każda wojna odmieniła też - a może prze...
"Pokonaj odwlekanie - rozwiń wytrwałość" to książka bliska każdemu, kto widzi sens w dbaniu o siebie, własne zdrowie oraz pragnie osiągnąć sukces. To podręcznik do samodzielnej pracy, który pomaga ćwiczyć "mięsień siły woli", zdradza jak rozpocząć dzień od "żaby" oraz odkrywa pułapki, jakie zast...
Książka stanowi niezwykle interesujący i napisany pieknym językiem zbiór szkiców z dziejów herezji i schizm rozsianych dotąd w licznych różnych publikacjach Andrzeja Sarwy....
Ta historia pokazuje, że Bóg stworzył nas, podobnie jak Samsona, jako człowieka wolnego, przed którym rozciągają się wspaniałe perspektywy. Jednak coś po drodze poszło nie tak. Spotykają nas różne nieszczęścia, wpadamy w nałogi, w ramiona coraz to nowych osób – gdzieś to pierwotne szczęście nam się ...
W serii powołanej dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz utrwalenia w polskiej świadomości zbiorowej wiedzy historycznej o genezie i przebiegu odbudowy państwa polskiego ukażą się monografie, biografie i źródła, dla których tematyczną klamrą będzie idea pol...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Konrad Gaca

Co­py­ri­ght for this edi­tion © 2014 by Bur­da Pu­bli­shing Pol­ska Sp. z o.o. Spółka Ko­man­dy­to­wa

Co­py­ri­ght for the text © 2014 by Kon­rad Gaca

Bur­da Pu­bli­shing Pol­ska Sp. z o.o. Spółka Ko­man­dy­to­wa

02-674 War­sza­wa, ul. Ma­ry­nar­ska 15

Dział han­dlo­wy:

tel. (48) 22 360 38 38

fax (48) 22 360 38 49

Sprze­daż wysyłkowa:

Dział Obsługi Klien­ta, tel. (48) 22 360 37 77

Re­dak­cja:

Zo­fia Ro­ki­ta

Ko­rek­ta:

Jo­an­na Zie­lew­ska, Zo­fia Smu­ga

Pro­jekt gra­ficz­ny okładki i ma­kie­ty oraz skład:

Paweł Pan­cza­kie­wicz/PAN­CZA­KIE­WICZ ART.DE­SIGN – www.pan­cza­kie­wicz.pl

Zdjęcie na I stro­nie okładki:

Agniesz­ka Kozłowska

Re­dak­tor pro­wadząca:

Agniesz­ka Ra­dzi­kow­ska

Re­dak­tor tech­nicz­ny:

Ma­riusz Te­ler

Zdjęcia po­traw i me­ta­mor­foz: Agniesz­ka Kozłowska Je­rzy Ja­ni­szew­ski; Ra­dosław Czar­nec­ki

Po­zo­stałe zdjęcia po­chodzą z pry­wat­nych ar­chiwów bo­ha­terów.

ISBN: 978-83-7778-934-6

Wszel­kie pra­wa za­strzeżone. Re­pro­du­ko­wa­nie, ko­pio­wa­nie w urządze­niach prze­twa­rza­nia da­nych, od­twa­rza­nie w ja­kiej­kol­wiek for­mie oraz wy­ko­rzy­sty­wa­nie w wystąpie­niach pu­blicz­nych – również częścio­we – tyl­ko za wyłącznym ze­zwo­le­niem właści­cie­la praw au­tor­skich.

www.bur­dak­siaz­ki.pl

Skład wersji elektronicznej:

Virtualo Sp. z o.o.

Wstęp

Wiesz już może, co zjesz na naj­bliższy posiłek? A może nie chce Ci się już wymyślać cze­goś faj­ne­go na śnia­da­nie? Książka, którą trzy­masz w dłoniach, jest pełna pro­po­zy­cji zdro­wych i smacz­nych dań. Tak, smacz­nych. Wszy­scy wie­my, że jedząc, ładu­je­my na­sze wewnętrzne aku­mu­la­to­ry w ener­gię życiową, do­star­cza­my ma­te­riałów do re­ge­ne­ra­cji, po­ma­ga­my le­czyć wie­le chorób i im za­po­bie­gać. Je­dze­nie to także ka­pi­tal­na fraj­da. Do­brze do­bra­ne, do­pra­wio­ne i po­da­ne posiłki cieszą oczy i pod­nie­bie­nie.

Książkę tę przy­go­to­wałem z myślą o wszyst­kich tych, którzy chcą się zdro­wo odżywiać i być w for­mie. To ide­al­ny podręcznik dla osób po wy­pro­wa­dze­niu z die­ty, które re­ali­zo­wały pro­gram Gaca Sys­tem i zakończyły już ostat­ni etap od­chu­dza­nia. Wszyst­kie prze­pi­sy, ja­kie tu znaj­dzie­cie, są ele­men­tem pro­gramów die­te­tycz­nych Gaca Sys­tem. Ale pod­czas re­ali­za­cji od­chu­dza­nia do­pa­so­wa­ne są in­dy­wi­du­al­nie gra­ma­tu­ra­mi pod każdego pa­cjen­ta, jak również pod pro­ces tre­nin­go­wy, który na da­nym eta­pie pa­cjent re­ali­zu­je.

Wszyst­kich prze­pisów, ja­kie znaj­dzie­cie w tej książce, możecie trzy­mać się z ap­te­karską dokładnością, ale być może kogoś in­ne­go za­in­spi­rują one do stwo­rze­nia własnych zdro­wych posiłków. Oso­by, które chcą się na poważnie wziąć za od­chu­dza­nie, po te da­nia po­win­ny sięgnąć do­pie­ro po zakończe­niu re­duk­cji wagi. Na ra­zie swoją przy­godę ze zdro­wym sty­lem życia po­win­ny zacząć od Gaca Sys­tem, ko­rzy­stając z Gaca Cen­trum lub z naj­większej plat­for­my od­chu­dza­nia on­li­ne – ga­ca­sys­tem.pl. Tam otrzy­mają wszelką po­moc. Proszę pamiętać, że w trak­cie od­chu­dza­nia moi pa­cjen­ci otrzy­mują in­dy­wi­du­al­nie opra­co­wa­ne pro­gra­my die­te­tycz­ne.

Zarówno tych, którzy są już w for­mie i tyl­ko chcą o nią dbać, jak również tych, którzy pla­nują zacząć swoją przy­godę z od­chu­dza­niem, za­pra­szam do prze­czy­ta­nia hi­sto­rii mo­ich pa­cjentów. Prze­czy­taj­cie, jak dzięki od­po­wied­nio do­bra­nym posiłkom, tre­nin­gom i mo­ty­wa­cji do­ko­na­li oni rze­czy nie­zwykłych – z osób znisz­czo­nych przez otyłość i nad­wagę zmie­ni­li się w try­skających ener­gią, nie­sa­mo­wi­cie ak­tyw­nych lu­dzi. Kie­dyś nie mie­li ocho­ty wstać z ka­na­py, a te­raz z przy­jem­nością tre­nują, star­tują w bie­gach ulicz­nych, a co naj­ważniej­sze, są szczęśliwi.

Wra­cając do spraw związa­nych z je­dze­niem, war­to pamiętać o kil­ku żela­znych za­sa­dach, których prze­strze­gać po­win­ni wszy­scy: zarówno ci walczący o formę, jak i te oso­by, które cieszą się nią od lat.

* Na­wet naj­zdrow­sze je­dze­nie w nad­mia­rze za­mie­ni się w nie­chcia­ne fałdki i opon­ki. Dla­te­go pamiętaj­cie, aby za­wsze od­cho­dzić od stołu z lek­kim po­czu­ciem głodu, tak aby nie to­wa­rzy­szyło nam uczu­cie na­sy­ce­nia. Kil­ka mi­nut po odejściu od stołu po­czu­cie, że można było zjeść więcej, mi­nie.

* Jedz­my re­gu­lar­nie i 4-5 razy dzien­nie. To po­zwo­li nam jadać mniej­sze por­cje, a or­ga­nizm do­sta­nie szansę na właściwe prze­ro­bie­nie i wy­ko­rzy­sta­nie wszyst­kich skład­ników odżyw­czych.

* To, co do­bre na śnia­da­nie, nie­ko­niecz­nie będzie nada­wać się na ko­lację. Prze­pi­sy, które znaj­dzie­cie da­lej, są do­sto­so­wa­ne do tego, jak w ciągu dnia zmie­nia się tem­po pra­cy na­sze­go me­ta­bo­li­zmu.

Za­pra­szam do lek­tu­ry i życzę smacz­ne­go.

Śnia­da­nia

Naj­ważniej­szy, a jed­no­cześnie najczęściej po­mi­ja­ny i lek­ce­ważony posiłek w ciągu dnia. W swo­jej pra­cy sty­kałem się z wie­lo­ma oso­ba­mi, które no­to­rycz­nie nie jadały śnia­dań, co miało opłaka­ne skut­ki dla ich for­my i sa­mo­po­czu­cia.

Zna­ne po­wie­dze­nie: „jak so­bie poście­lesz, tak się wyśpisz” równie do­brze można zastąpić in­nym: „ja­kie zjesz śnia­da­nie, taki będziesz mieć dzień”. Tak, nie ma w tym żad­nej prze­sa­dy. Od pierw­sze­go posiłku zależy, czy w ciągu dnia będzie­my mieć do­bre sa­mo­po­czu­cie, lepszą kon­cen­trację i dość ener­gii do wy­ko­ny­wa­nia przeróżnych zadań.

Nasz or­ga­nizm to potężny i sil­ny me­cha­nizm, który jest w sta­nie robić nie­sa­mo­wi­te rze­czy. Aby jed­nak mógł tego do­ko­ny­wać, po­trze­bu­je od­po­wied­nie­go pa­li­wa. Po prze­bu­dze­niu jego za­pa­sy są już moc­no nadwątlo­ne. Przy­po­mi­na­my wte­dy wiel­ki piec, w którego pa­le­ni­sku żarzy się słabo tyl­ko kil­ka węgli. To zde­cy­do­wa­nie za mało, aby za­pew­nić od­po­wied­nie funk­cjo­no­wa­nie całemu me­cha­nizmowi. On po­trze­bu­je pa­li­wa, i to od­po­wied­nie­go.

Po prze­bu­dze­niu nasz żołądek aż „rwie się” do pra­cy. Wy­twa­rza duże ilości soków. Jeśli nie do­star­czy­my mu je­dze­nia, ich nad­miar może po­wo­do­wać po­wsta­wa­nie różnych do­le­gli­wości i chorób, po­czy­nając od zga­gi, a na wrzo­dach kończąc. War­to więc szyb­ko dać mu zajęcie.

Fakt, że po prze­bu­dze­niu nasz układ po­kar­mo­wy jest wyjątko­wo chłonny i po­tra­fi czer­pać naj­więcej ko­rzyści z przyj­mo­wa­nych posiłków, pod żad­nym jed­nak po­zo­rem nie ozna­cza, że możemy kar­mić go byle czym, z na­dzieją, że i tak so­bie da z tym radę i jakoś to będzie. Nie, nie będzie. Prędzej czy później błędy żywie­nio­we za­wsze od­bi­jają się na sa­mo­po­czu­ciu, for­mie i zdro­wiu.

Przy­go­to­wując pierw­szy posiłek, należy pamiętać, że to, co zje­my, będzie miało wpływ na naszą kon­dycję in­te­lek­tu­alną. To nic, że ważne ze­bra­nie w pra­cy albo za­li­cze­nie na stu­diach będzie do­pie­ro w południe. Jeśli chce­my mieć pew­ność, że nasz umysł będzie funk­cjo­no­wać na naj­wyższym po­zio­mie spraw­ności, mu­si­my już rano dolać mu po­trzebną ilość pa­li­wa. Jeśli o to nie za­dba­my o od­po­wied­niej po­rze, za­miast przypływu weny i su­per­pa­mięci możemy ocze­ki­wać po­ja­wie­nia się sen­ności.

Po­wodów, dla których war­to jeść mądrze skom­po­no­wa­ne śnia­da­nia, jest oczy­wiście dużo więcej. Pamiętaj­cie cho­ciażby o tym, że oso­by, które je jedzą, znacz­nie rza­dziej mają pro­ble­my z nad­wagą i otyłością. Ba­da­nia nie po­zo­sta­wiają żad­nych złudzeń: po­mi­nięty pierw­szy posiłek spra­wia, że w ciągu dnia częściej ciągnie nas do tuczących i nie­zdro­wych dań. Bez względu na to, czy prze­zna­czy­cie na śnia­da­nie go­dzinę czy tyl­ko kwa­drans, za­wsze możecie zjeść coś war­tościo­we­go, co będzie praw­dzi­wym śnia­da­niem mistrzów.

Awo­ka­do fa­sze­ro­wa­ne łoso­siem i se­rem

SKŁAD­NI­KI

• awo­ka­do, 1szt.

• fi­let z łoso­sia, 80 g

• ser chu­dy biały, 40 g

• jo­gurt na­tu­ral­ny, 1 łyżka

• cy­try­na do skro­pie­nia łoso­sia

• ko­pe­rek i pieprz do sma­ku

WY­KO­NA­NIE

Łoso­sia skra­pia­my cy­tryną i go­tu­je­my na pa­rze. Awo­ka­do (nie obie­ra­my!) prze­ci­na­my na połowę i de­li­kat­nie usu­wa­my pestkę. Następnie wydrążamy miąższ, szat­ku­je­my go i przekłada­my do mi­ski. Do­da­je­my ser, roz­drob­nio­ny fi­let z łoso­sia, do­pra­wia­my pie­przem i ko­per­kiem, po czym dokład­nie mie­sza­my. Tak przy­go­to­wa­nym far­szem wypełnia­my połówki awo­ka­do.

Bru­schet­ta z ru­kolą i pie­czy­wem chrup­kim

SKŁAD­NI­KI

• po­mi­dor, 1szt.

• pa­pry­ka żółta, 0,5 szt.

• czo­snek,1 ząbek

• ore­ga­no, 1 szczyp­ta

• oli­wa z oli­wek, 1 łyżka

• ba­zy­lia, 2 list­ki

• ru­ko­la, mała garść

• pie­czy­wo chrup­kie, 1 krom­ka

WY­KO­NA­NIE

Po­mi­dor kro­imy w drobną kostkę i wrzu­ca­my do mi­secz­ki. Pa­prykę kro­imy w kostkę, kładzie­my na blachę i pie­cze­my w temp. 180°C przez 10 mi­nut. Do­rzu­ca­my do po­mi­do­ra. Drob­no po­sie­ka­ny czo­snek, oliwę, drob­no po­sie­kaną ba­zy­lię i ore­ga­no dokłada­my do po­mi­do­ra i dokład­nie mie­sza­my. Z ru­ko­li two­rzy­my obręcz, a w środ­ku wykłada­my bru­schettę. Obok kładzie­my pie­czy­wo chrup­kie.

CZY WIESZ, ŻE…

li­ko­pen, barw­nik za­war­ty w po­mi­do­rach, to potężny an­ty­utle­niacz o działaniu an­ty­no­wo­two­ro­wym.

Jaj­ka fa­sze­ro­wa­ne ogórkiem, rzod­kiewką i ko­per­kiem

SKŁAD­NI­KI

• jaj­ka, 2 szt.

• ogórek, 20 g

• rzod­kiew­ka, 1 szt.

• jo­gurt na­tu­ral­ny, 2 łyżki

• pieprz, ko­pe­rek do sma­ku

WY­KO­NA­NIE

Jaj­ka go­tu­je­my na twar­do, prze­kra­ja­my na połówki i wyj­mu­je­my żółtka. Rzod­kiewkę i ogórek kro­imy w bar­dzo drobną kostkę, mie­sza­my z żółtkiem, jo­gur­tem, po­szat­ko­wa­nym ko­per­kiem i pie­przem. Tak przy­go­to­wa­nym far­szem wypełnia­my białka.

CZY WIESZ, ŻE…

nie ma po­wo­du bać się, że je­dze­nie ja­jek przy­czy­ni się do ra­dy­kal­ne­go pod­nie­sie­nia po­zio­mu cho­le­ste­ro­lu. Jego po­ziom może wzrosnąć z in­nych przy­czyn, ta­kich jak ten­den­cje ge­ne­tycz­ne i niewłaściwe odżywia­nie.

Ja­jecz­ni­ca z po­mi­do­rem i szczy­pior­kiem

SKŁAD­NI­KI

• jaj­ka, 2 szt.

• po­mi­dor, 100 g

• szczy­pio­rek, 5 g

• czo­snek, 1 ząbek

• pie­czy­wo chrup­kie wie­lo­ziar­ni­ste, 1 krom­ka

• pieprz świeżo mie­lo­ny

WY­KO­NA­NIE

Po­mi­dor pa­rzy­my wrzątkiem i obie­ra­my ze skórki, kro­imy w kostkę. Na pa­tel­nię beztłuszczową wbi­ja­my jaj­ka, do­da­je­my po­mi­dor, szczy­pio­rek, po­szat­ko­wa­ny czo­snek i mie­sza­my, aż jaj­ka się zetną. Przy­pra­wia­my pie­przem.

CZY WIESZ, ŻE…

al­li­cy­na za­war­ta w czosn­ku ma działanie an­ty­bio­tycz­ne i grzy­bobójcze. Jest naj­sku­tecz­niej­sza, gdy jemy su­ro­wy czo­snek. Obróbka ter­micz­na nie­ko­rzyst­nie wpływa na moc tego związku.

Jaj­ka fa­sze­ro­wa­ne jo­gur­tem i scha­bem

SKŁAD­NI­KI

• jaj­ka ugo­to­wa­ne na twar­do, 2 szt.

• jo­gurt na­tu­ral­ny, 1 łyżka

• schab, 20 g

• pieprz świeżo mie­lo­ny

• pa­pry­ka słodka

• po­szat­ko­wa­na na­tka pie­trusz­ki, 0,5 łyżecz­ki

WY­KO­NA­NIE

Jaj­ka kro­imy na połówki, wy­bie­ra­my żółtka i przekłada­my do mi­ski. Mie­sza­my dokład­nie z pa­pryką słodką, natką pie­trusz­ki i jo­gur­tem. Schab na­cie­ra­my pie­przem i pie­cze­my w temp. 160°C przez 12 mi­nut, następnie kro­imy w kostkę i do­da­je­my do żółtek z jo­gur­tem. Dokład­nie mie­sza­my. Po­wstałą masą fa­sze­ru­je­my połówki wydrążonych wcześniej ja­jek.

CZY WIESZ, ŻE…

na­tka pie­trusz­ki to ko­pal­nia wi­ta­mi­ny C. Jed­na łyżka tej rośliny wy­star­czy, by za­spo­koić do­bo­we za­po­trze­bo­wa­nie na tę wi­ta­minę C.

Ka­sza ja­gla­na na mle­ku z tru­skaw­ka­mi

SKŁAD­NI­KI

• ka­sza ja­gla­na, 20 g

• tru­skaw­ki, 50 g

• mle­ko 2%, 250 ml

• praw­dzi­we ka­kao, 10 g

WY­KO­NA­NIE

Kaszę prze­le­wa­my wrzątkiem, żeby stra­ciła go­rycz. Wsy­pu­je­my do garn­ka i za­le­wa­my wodą. Do­pro­wa­dza­my do wrze­nia, po czym zmniej­sza­my ogień i go­tu­je­my przez około 20 mi­nut. Tru­skaw­ki mik­su­je­my na mus. Łączy­my kaszę z mu­sem tru­skaw­ko­wym i po­da­je­my ze szklanką mle­ka z ka­kao.

CZY WIESZ, ŻE…

ka­sza ja­gla­na to nie tyl­ko źródło wi­ta­min z gru­py B i ma­gne­zu. Ma także sil­ne działanie za­sa­dotwórcze, czy­li po­ma­ga wal­czyć z za­kwa­sze­niem or­ga­ni­zmu, z którym na co dzień zma­ga się wie­le osób.

Pa­sta łoso­sio­wa z pie­czy­wem chrup­kim

SKŁAD­NI­KI

• świeżo star­ty im­bir, 0,5 łyżecz­ki

• pieprz świeżo zmie­lo­ny

• jo­gurt na­tu­ral­ny, 1 łyżka

• ko­pe­rek po­sie­ka­ny, 0,5 łyżecz­ki

• pa­pry­ka słodka mie­lo­na, 0,5 łyżecz­ki

• cy­try­na do skro­pie­nia

• pie­czy­wo chrup­kie pełno­ziar­ni­ste, 1 krom­ka

• fi­let z łoso­sia, 75 g

• ser biały chu­dy, 75 g

WY­KO­NA­NIE

Fi­let z łoso­sia skra­pia­my cy­tryną i pie­cze­my w temp. 180°C przez 15 mi­nut, następnie ucie­ra­my go z twa­ro­giem i jo­gur­tem do uzy­ska­nia jed­no­li­tej masy. Do masy do­da­je­my pa­prykę, ko­pe­rek, pieprz i im­bir. Całość dokład­nie mie­sza­my. Pastą sma­ru­je­my pie­czy­wo chrup­kie.

CZY WIESZ, ŻE…

im­bir ma sze­ro­kie działanie prze­ciw­za­pal­ne. Po­ma­ga wal­czyć z prze­ziębie­nia­mi oraz po­zby­wać się kłopotów ze sta­wa­mi.

Płatki owsia­ne z im­bi­rem i mio­dem

SKŁAD­NI­KI

• mle­ko 2%, 200 ml

• płatki owsia­ne, 3 łyżki

• im­bir do sma­ku

• miód gry­cza­ny, 1 łyżecz­ka

WY­KO­NA­NIE

Mle­ko pod­grze­wa­my i mie­sza­my z mio­dem i im­bi­rem. Za­le­wa­my nim płatki.

CZY WIESZ, ŻE…

płatki owsia­ne mają błon­nik roz­pusz­czal­ny, tzw. beta-glu­kan. To on po­ma­ga re­du­ko­wać po­ziom złego cho­ler­ste­ro­lu LDL.

Płatki owsia­ne z jo­gur­tem i su­szoną śliwką

SKŁAD­NI­KI

• płatki owsia­ne, 3 łyżki

• jo­gurt na­tu­ral­ny, 100 ml

• śliw­ka su­szo­na, 4 szt.

WY­KO­NA­NIE

Płatki za­le­wa­my wrzątkiem i od­sta­wia­my do nasiąknięcia. Śliw­ki kro­imy w cien­kie pa­ski. Wszyst­kie skład­ni­ki mie­sza­my.

CZY WIESZ, ŻE…

częste je­dze­nie su­szo­nych śli­wek to zna­ko­mi­ty sposób na od­kwa­sze­nie or­ga­ni­zmu oraz ure­gu­lo­wa­nie pra­cy układu po­kar­mo­we­go.

Ser biały z ogórkiem i ko­per­kiem

SKŁAD­NI­KI

• ser biały chu­dy, 90 g

• ogórek, 130 g

• ko­pe­rek, 5 g

• pie­czy­wo chrup­kie wie­lo­ziar­ni­ste, 2 krom­ki

• pieprz czar­ny

WY­KO­NA­NIE

Ser mie­sza­my z ogórkiem star­tym na dużych oczkach i po­szat­ko­wa­nym ko­per­kiem. Do­pra­wia­my pie­przem.

CZY WIESZ, ŻE…

pi­pe­ry­na występująca w pie­przu po­bu­dza ape­tyt i zwiększa wy­dzie­la­nie soków tra­wien­nych, co ułatwia opty­mal­ne przy­swa­ja­nie wszyst­kich spożytych po­karmów. Ma także działanie diu­re­tycz­ne.

Szpi­na­ko­wa sałatka z orze­cha­mi i bu­racz­kiem

SKŁAD­NI­KI

• oli­wa z oli­wek, 1 łyżecz­ka

• po­sie­ka­na na­tka pie­trusz­ki, 1 łyżecz­ka

• bu­rak, 1 szt.

• orze­chy włoskie, 30 g

• rosz­pon­ka, 15 g

• liście młode­go szpi­na­ku, 15 g

WY­KO­NA­NIE

Orze­chy wrzu­ca­my na suchą pa­tel­nię i prażymy. Bu­ra­ka go­tu­je­my, obie­ra­my i kro­imy w kostkę. Wszyst­kie skład­ni­ki wkłada­my do mi­ski i dokład­nie mie­sza­my.

CZY WIESZ, ŻE…

szpi­nak długo uważano za wyjątko­wo bo­ga­te źródło żela­za. Nie­ste­ty, opi­nia ta była wy­ni­kiem błędu popełnio­ne­go w cza­sie badań. Nie zna­czy to, że możemy za­po­mnieć o tej rośli­nie. To zna­ko­mi­te źródło błon­ni­ka, wi­ta­min i soli mi­ne­ral­nych.

Zupa mlecz­na z płat­ka­mi owsia­ny­mi

SKŁAD­NI­KI

• mle­ko so­jo­we, 200 ml

• płatki owsia­ne, 3 łyżki

• cy­na­mon, 2 szczyp­ty

• miód gry­cza­ny, 0,5 łyżecz­ki

WY­KO­NA­NIE

Do ron­del­ka wle­wa­my mle­ko. Do­da­je­my do nie­go cy­na­mon i miód, pod­grze­wa­my. Płatki pa­rzy­my wrzątkiem, od­ce­dza­my, przekłada­my do ta­le­rza i za­le­wa­my gorącym mle­kiem z cy­na­monem i mio­dem.

CZY WIESZ, ŻE…

mle­ko so­jo­we różni się od mle­ka kro­wie­go i to znacz­nie. Na­tu­ral­ny pro­dukt so­jo­wy spra­wia m.in., że obniża się po­ziom trójgli­ce­rydów we krwi, na czym ko­rzy­sta układ krążenia.

Obia­dy

Za Tobą już połowa pra­co­wi­te­go i sa­tys­fak­cjo­nującego dnia, naj­wyższa pora uzu­pełnić za­pa­sy ener­gii tak, abyś mógł przystąpić do wy­ko­ny­wa­nia ko­lej­nych zadań. Czas na obiad. Jeśli od daw­na dbasz o formę, to za­pew­ne masz go przy so­bie, zro­bio­ny wcześniej, za­mknięty w pla­sti­ko­wym po­jem­ni­ku i cze­kający tyl­ko na pod­grza­nie. To do­sko­nałe roz­wiąza­nie, gwa­ran­tujące, że zjesz posiłek przy­go­to­wa­ny w zdro­wy sposób. Jeśli z ja­kie­goś po­wo­du nie miałeś oka­zji przy­go­to­wać so­bie je­dze­nia, możesz próbować szu­kać re­stau­ra­cji ze zdro­wym je­dze­niem gdzieś w po­bliżu. Nie­ste­ty, ta­kich lo­ka­li ciągle jest mało, ale liczę, że wraz ze wzro­stem świa­do­mości kon­su­mentów zmie­niać się będzie także ofer­ta lo­ka­li ga­stro­no­micz­nych.

Bez względu na to, co i gdzie jesz na obiad, pamiętaj, aby ce­le­bro­wać ten posiłek jak wszyst­kie inne. Ro­zu­miem, że w pra­cy gonią Cię de­adli­ny, cze­kają nowe za­da­nia, ważne spo­tka­nia. Spróbuj jed­nak na chwilę zwol­nić. Poświęce­nie tych kil­ku mi­nut dla sie­bie na­prawdę się opłaci. Po­sta­raj się nie myśleć o cze­kających Cię wy­zwa­niach, a za­miast tego ciesz się obia­dem. Nie połykaj kęsa za kęsem, jak­by przyszło Ci brać udział w ja­kimś sza­lo­nym wyścigu. Taki pośpiech do ni­cze­go do­bre­go nie pro­wa­dzi, no chy­ba, że masz za­miar do­ro­bić się kłopotów żołądko­wych. Zakładam jed­nak, że bar­dziej zależy Ci na za­spo­ko­je­niu głodu i podłado­wa­niu aku­mu­la­torów przed ko­lej­ny­mi za­da­niami. Poniżej znaj­dziesz 12 pro­po­zy­cji dań, które do­sko­na­le po­mogą Ci na­brać sił na resztę dnia.

Ba­ka­lio­we ro­lad­ki z kur­cza­ka na­dzie­wa­ne kiełkami

SKŁAD­NI­KI

• pierś z kur­cza­ka, 150 g

• ser biały, 40 g

• ke­fir lub jo­gurt na­tu­ral­ny, 1 łyżka

• miód gry­cza­ny, 0,5 łyżecz­ki

• ba­ka­lie, 20 g

• szczyp­ta pie­przu

• szczyp­ta pa­pry­ki słod­kiej mie­lo­nej

• po­sie­ka­na świeża mięta, 2 list­ki

• zioła su­szo­ne (ty­mia­nek, roz­ma­ryn), 2 g

• kiełki bro­kułu (lub rzod­kiew­ki), 10 g

• oli­wa z oli­wek, 2 łyżki

• po­sie­ka­ny czo­snek, 1 ząbek

• zioła (ty­mia­nek, ko­len­dra), 5 g

• bro­kuły, 120 g

WY­KO­NA­NIE

Z białego sera, ke­fi­ru, odro­bi­ny mio­du i spa­rzo­nych wcześniej ba­ka­lii ro­bi­my a la twa­rożek, aż do uzy­ska­nia jed­no­li­tej, kre­mo­wej kon­sy­sten­cji. Przy­pra­wia­my pie­przem, pa­pryką i miętą. Roz­kle­pu­je­my fi­let i de­li­kat­nie ob­sy­pu­je­my go ziołami (su­szo­ny­mi). Kładzie­my kiełki i wcześniej przy­go­to­wa­ny twaróg, następnie za­wi­ja­my w ro­lad­ki i za­bez­pie­cza­my wykałacz­ka­mi. Go­tu­je­my na pa­rze lub w pie­kar­ni­ku w temp. 120°C przez 25 mi­nut*. W małym ron­del­ku mie­sza­my oliwę, po­sie­ka­ne świeże zioła i czo­snek. Na ta­le­rzu wykłada­my bro­kuły oraz ro­ladkę i po­le­wa­my oliwą z ron­del­ka.

*