Strona główna » Poradniki » Kuchnia rosyjska

Kuchnia rosyjska

4.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 9788377722404

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Kuchnia rosyjska

Dla większości z nas Kuchnia rosyjska może kojarzyć się przede wszystkim z daniami takimi, jak bliny, pielmieni czy ruskie pierogi. Jednakże w tak rozległym kraju jak Rosja bogactwo wszelkich potraw jest znacznie większe niż krążące o tej kuchni schematy. Główną rolę na rosyjskim stole odgrywają dwie potrawy, o których mówi słynne przysłowie: "szczi i kasza - żywicielki nasze". Pierwsza z nich to zupa jarzynowa, najczęściej z kapustą jako głównym składnikiem. Kasza natomiast wchodzi w skład wielu farszów lub stanowi podstawę dań takich, jak słynna kasza guriewska. Legenda mówi, że minister finansów carskiej Rosji przygotował to danie dla uczczenia zwycięstwa nad Napoleonem.

Dużą rolę w rosyjskiej kuchni odgrywają również potrawy mączne, jak choćby wspomniane wyżej bliny, pierogi czy piel mieni. Są one podobne do naszych racuchów i pierogów. Obowiązkowo na stole naszych wschodnich sąsiadów musi znaleźć się ciemne pieczywo.

Czymże jednak byłaby ta kuchnia bez tradycyjnych zup, takich jak wspomniana szczi oraz soljanka i ucha - zupa rybna. Rosjanie lubują się również w barszczach, a zupy bardzo często zaprawiają śmietaną.

Duży wpływ na kuchnię rosyjską miała historia tego kraju. Kiedy w Rosji nastała moda na przejmowanie kultury z dworów zachodnich, szczególnie z Francji, pojawił się słynny boeuf Strogonow. Nie mniejszą rolę odegrał też dwór carski, gdzie przyrządzano tak apetyczne danie, jak np. słodkie omlety carskie. Jednak najbardziej wykwintną potrawą rosyjską jest oczywiście czarny i czerwony kawior, zwłaszcza ten pierwszy. Podawany z alkoholami, stanowi ekskluzywną przystawkę, a na świecie nazywany jest "czarnym złotem Rosji".

Rosjanie lubią też jeść tłuste potrawy. Oprócz mięsa ze zwierząt domowych bardzo cenią sobie dziczyznę. Nawet sałatki robią często z mięsem, chociaż zdarzają się również przepisy na sałatki jarskie.

Wielkim bogactwem przepisów charakteryzują się również ciasta i desery. Cenione w Rosji wypieki to miodowniki, paschy, bezy, watruszki i warenniki. Popularne napoje to kwas chlebowy i zbiteń.

Warto dodać też, że Rosjanie lubują się w różnych sosach, często stosując w nich suszone grzyby. Chętnie przygotowują przetwory owocowe i warzywne. Do smażenia mięs preferują smalec wieprzowy a do pieczenia ciast - masło.

Rosja jako wielki kraj również w sferze kulinarnej jest zróżnicowana w zależności od regionu. Są oczywiście potrawy lubiane wszędzie, ale są i specyficzne dania, jak np. ciasteczka smoleńskie, baby podolskie, pielmieni syberyjskie czy kurczak po kaukasku. Ten fakt nadaje kuchni rosyjskiej kolorytu.

Jeśli do tej pory myśleliście, że o kuchni rosyjskiej wiecie już dużo, to ta książka otworzy przed wami nieznane dotąd tajemnice kulinarne naszych wschodnich sąsiadów.

SMACZNEGO!

Polecane książki

  •Jak uniknąć dyskwalifikacji projektu ubiegając się o jego dofinansowanie? • Jak wygląda praktyczne przygotowanie poszczególnych elementów składowych projektów europejskich? • Jak stosować środki odwoławcze od negatywnego wyniku oceny projektu? • W jaki sposób uniknąć niedoszacowania lub przesz...
To kolejna, po ELIASZU książka Debory Sianożęckiej z serii: Kapłaństwo widziane oczami kobiety, napisana przede wszystkim dla kapłanów, ale też interesująca dla osób świeckich, które troszczą się i otaczają modlitwą swoich pasterzy. Punktem wyjścia do rozważań jest dla aut...
Zestaw ćwiczeń i łamigłówek matematycznych dla dzieci 7-9-letnich opracowany przez doświadczoną nauczycielkę nauczania początkowego. Zadania dzięki ciekawej i zabawnej formie zachęcają dzieci do zabawy, nauki i pierwszej samodzielnej pracy. Zabawy myślowe wpływają korzystnie na umiejętności samodzie...
Nie zajmuj się rozwiązywaniem cudzych problemów! – ta zasada cię wyzwoli. Dzięki tej książce dowiesz się jak w prosty sposób zyskać czas na rzeczy, które chcesz lub musisz zrobić. Menedżer rozwiązujący problemy za swoich pracowników bardzo szybko staje się najmniej efektywnym członkiem zespołu. Z wł...
Piękna historia o rodzinie, miłości i przyjaźni, przede wszystkim zaś o nadziei. „Biblioteca” Od czasu rozwodu życie w Paryżu to dla Justine Trévise ciągła gonitwa. Miasto całkiem się zmieniło. Firma, w której pracuje, powoli tonie, samotność zaczyna jej ciążyć, do tego zmartwienia matki… Na szcz...
Podczas podróży do Hiszpanii lady Harriet zostaje porwana przez piratów. Trafia do niewoli kalifa Kahlida ibn Ossamana. Zanim władca zdecyduje o jej losie, powierza Harriet księciu Kasimowi. Książę szybko poddaje się urokowi pięknej Angielki i zaczyna obmyślać plan ich ucieczki…...