Strona główna » Sensacja, thriller, horror » Łańcuch zdarzeń

Łańcuch zdarzeń

5.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-7999-272-0

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Łańcuch zdarzeń

"DZIEŃ PIERWSZY: PORWANIE William Sandberg, były wojskowy kryptolog, zostaje porwany i uwięziony w lochach alpejskiego zamku. Geniusz może odzyskać wolność jedynie pod warunkiem współpracy z tajną organizacją, której niezwykle zależy na rozszyfrowaniu zagadkowego kodu. DZIEŃ DRUGI: EPIDEMIA Błyskawicznie rozprzestrzenia się wirus, który w krótkim czasie powoduje śmierć w straszliwych męczarniach.  Co wspólnego ma tajemniczy kod z przerażającą epidemią? Kryptolog nie ma chwili do stracenia… DZIEŃ TRZECI: CHAOS Kolejne katastrofy powodują śmieć tysięcy ludzi. Czy Williamowi w porę uda się złamać kod i opanować chaos nim będzie za późno? Okazuje się, że nie jest on jedynym porwanym i zmuszanym do współpracy naukowcem. Prawa do ekranizacji zakupiła Warner Bros. Książka ukaże się w 25 krajach! „Genialnie skonstruowany thriller”. buch aktuell"

Polecane książki

TRZECI TOM PIKANTNEJ SERII O GORĄCYCH BRACIACH SLATER Aideen Collins to ognista dziewczyna, która potrafi postawić na swoim. Dorastała bez matki wśród samych mężczyzn, dlatego od zawsze umiała walczyć o swoje. To jedyna osoba, która umie postawić się Kane’owi Slaterowi i powiedzieć, co tak naprawdę ...
Poradnik do gry Football Manager 2014 to szczegółowe kompendium wiedzy o głównych oraz pomniejszych aspektach rozgrywki. Znajdują się tu zarówno porady ogólne, jak i szczegółowe, które są przeznaczone dla graczy początkujących oraz tych bardziej zaznajomionych z mechaniką rozgrywki. Szczególny nacis...
DO HONOLULU I Z POWROTEM to opowieści do czytania w drodze – dla wakacyjnych podróżników, dla ludzi ciekawych świata, dla czytelników lubiących reportaże i literaturę faktu.Autor zabiera nas ze sobą poprzez góry, morza, lądy i jaskinie. Prowadzi i do Afryki, i na Morze Śródziemne, i przez niema...
Lęk przed śmiercią. Przyczyny śmierci. Dusza rozłączona z ciałem. Śmierć wynikiem siły nadprzyrodzonej. Czary powodują śmierć. Zapowiedzi śmierci: Wycie psa. Koń. Kret. Sowa i puszczyk. Kruk i pokrewne. Kukułka, sroka, sójka, jaskółka i dzięcioł. Piejąca kura. Wąż, łasica, trupia główka. Dziwne odgł...
Utwór Aleksandra Niewiarowskiego z 1854 roku. Aleksander Niewiarowski (1824–1892) był powieściopisarzem i dziennikarzem. Używał pseudonimu Aleksander Półkozic. Współpracował z wieloma warszawskimi pismami, np. „Gazetą Codzienną”, „Pszczołą”, teatralnym „Antraktem”. Przynależał do Cyganerii Warszawsk...
Anna Adamowicz nie ma najlepszego zdania o gatunku ludzkim, który bezmyślnie niszczy własną planetę, kolonizuje kosmos, krzywdzi inne istoty i dławi się własnym konsumpcjonizmem. Jej tom nie jest jednak pompatyczną i łatwą deklaracją: „Oskarżam!”, ale drobiazgową, rozpisaną na wiersze analizą proces...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Frederik T. Olsson

Tytuł oryginału:

SLUTET PÅ KEDJAN

Copyright © Frederik T Olsson 2013

Published by arrangement with Partners in Stories Stockholm AB, Sweden

Copyright © 2015 for the Polish edition by Wydawnictwo Sonia Draga

Copyright © 2015 for the Polish translation by Wydawnictwo Sonia Draga

Projekt graficzny okładki: Mariusz Banachowicz

Zdjęcie autora: © Caroline Andersson/Bonnierförlagen

Redakcja: Jolanta Olejniczak- Kulan

Korekta: Brabra Meisner, Iwona Wyrwisz

ISBN: 978-83-7999-272-0

WYDAWNICTWO SONIA DRAGA Sp. z o.o.

Pl. Grunwaldzki 8-10, 40-127 Katowice

tel. 32 782 64 77, fax 32 253 77 28

e-mail:info@soniadraga.pl

www.soniadraga.pl

www.facebook.com/wydawnictwoSoniaDraga

E-wydanie 2015

Skład wersji elektronicznej:

Virtualo Sp. z o.o.

CZĘŚĆ ISYSTEM CZWÓRKOWY

Nic mnie nigdy nie zmusi do pisania dziennika.

Dzieje się. Czas płynie. Życie się zaczyna, trwa i dobiega kresu, i nic z całego tego bezsensu nie stanie się lepsze dlatego, że coś zapiszemy i popatrzymy na to z perspektywy czasu. Pewnego dnia wszystko minie. A gdy ziemia zwali się na drewnianą pokrywę nade mną, nikogo nie będzie obchodziło, co robiłem w któryś marcowy poniedziałek, i nikt nie będzie chciał o tym czytać.

Nic nie zmusi mnie do pisania dziennika.

Poza jedną rzeczą.

Pewnością, że niedługo nie będzie nikogo, kto mógłby go przeczytać.

Wtorek, dwudziesty piąty listopada.

W powietrzu wiruje śnieg.

A w oczach wszystkich jest strach.

1

Mężczyzna, którego zastrzelili w ciasnym zaułku, umarł za późno.

Był tuż po trzydziestce, ubrany w dżinsy, koszulę i wiatrówkę. Zdecydowanie za lekko jak na tę porę roku. Raczej czysty i dosyć dobrze odżywiony – to mu obiecali i dotrzymali słowa.

Jednak nikt mu nie powiedział, co będzie potem. I oto stał tutaj.

Zatrzymał się między kamiennymi fasadami za starą pocztą, zdyszany, ulotne szare obłoczki unosiły się i rozpływały w ciemności w rytm jego oddechu. Poczuł lekką panikę, bo krata na końcu krótkiej poprzecznej uliczki była zamknięta. Świadomy ryzyka stał, nie wiedząc, gdzie ma teraz uciekać, podczas gdy za plecami słyszał coraz wyraźniej zbliżające się kroki mężczyzn ubranych w kamizelki odblaskowe.

Wciąż jeszcze żył, kiedy już kwadrans wcześniej do europejskich gazet dotarła wiadomość, zagubiona w ogromnym potoku depesz – trzy krótkie linijki o martwym mężczyźnie znalezionym w środku Berlina w czwartek o świcie, tuż po czwartej. Nie napisano wprost, że był bezdomny i pod wpływem narkotyków, jednak czytając tę notatkę, takie odnosiło się wrażenie. I o to chodziło. Jeśli chce się uwiarygodnić kłamstwo, trzeba być jak najbliżej prawdy.

Z braku miejsca notatka znajdzie się w porannych wydaniach na końcowej stronie wśród innych nic nieznaczących wiadomości. To jeden z wielu środków ostrożności, prawdopodobnie nawet zbędny. Wyjaśnienie, na wypadek gdyby ktoś postronny zobaczył, jak w ciemności podnoszą czyjeś sztywne ciało, wkładają je do czekającego ambulansu, zatrzaskują tylne drzwi i z przepisowo pulsującym niebieskim światłem na dachu odjeżdżają wśród drobnych kropli deszczu zamieniających się w lód.

Ale nie do szpitala.

Z drugiej strony – w szpitalu i tak nie dałoby się nic zrobić.

W samochodzie siedziało w milczeniu trzech mężczyzn mających nadzieję, że przybyli w samą porę.

Mylili się.

2

Policjantom wystarczyło kilka sekund, by sforsować piękne dwuskrzydłowe drzwi do mieszkania, wybić szybki w ołowianych ramkach i otworzyć zamek od środka.

Z kratą wewnątrz natomiast męczyli się długo. Była anty­włamaniowa i ciężka, i prawdopodobnie strasznie droga; stanowiła jedyną przeszkodę uniemożliwiającą im dostanie się do środka i udzielenie pomocy mężczyźnie w średnim wieku, który zgodnie z informacjami znajdował się w mieszkaniu.

O ile jeszcze żył.

Zgłoszenie odebrano w komisariacie na Norrmalm wczesnym przedpołudniem, upłynęło jednak całkiem sporo czasu, zanim pracownik centrali telefonicznej upewnił się, czy kobieta, która dzwoniła, jest wiarygodna, trzeźwa i nie żartuje. Czy zna tego mężczyznę? Tak, zna. A może mężczyzna przebywa obecnie zupełnie gdzie indziej? Nie, to niemożliwe. Od kiedy nie ma z nim kontaktu? Nie tak długo. Rozmawiała z nim przez telefon wczoraj wieczorem; był cichy i spokojny, mówił o czymś obojętnym. I to ją wystraszyło – kiedy narzekał i marudził, wiedziała, że wszystko z nim w porządku, ale tym razem starał się być pogodny i brzmieć pozytywnie, ona zaś nie umiała powiedzieć dlaczego. Zupełnie jakby coś ukrywał. Gdy następnego dnia rano zadzwoniła do niego, a on nie odbierał, pewność uderzyła ją obuchem w głowę. Tym razem naprawdę to zrobił.

Kobieta wyrażała się precyzyjnie i jasno, i kiedy w końcu pracownik centrali dał się przekonać, zaalarmował zarówno policję, jak i ambulans, po czym przeszedł do następnej rozmowy.

Już pierwszy patrol, który przybył na miejsce, stwierdził, że kobieta rzeczywiście mogła się nie mylić.

Drzwi były zamknięte. Za kolorowymi szybkami rysowała się krata niczym jakiś rozmyty wzór. A z głębi dochodził odgłos radia, w którym nadawano muzykę klasyczną, pomieszany z szumem wody lejącej się strumieniem do przepełnionej już wanny.

To był bardzo zły znak.

Dwa stopnie niżej na eleganckiej klatce schodowej stała Christina Sandberg, czujnie obserwując przez czarną stalową kratę otaczającą szyb windy każdy najmniejszy ruch przy drzwiach wejściowych do mieszkania należącego kiedyś również do niej.

Deszcz złotych rozżarzonych opiłków padał spod piły ślusarza próbującego sforsować przeklętą zabezpieczającą kratę, której zamontowaniu ona sama długo się przeciwstawiała, dopóki nie zrozumiała, po tamtym wieczorze, gdy wszystko się odmieniło, że nie ma wyboru i musi ją zaakceptować.

Zainstalowali ją dla własnej ochrony. A dzisiaj on być może przez nią umrze. Gdyby tak potwornie nie paraliżował jej niepokój, byłaby cholernie wściekła.

Za plecami ślusarza stało czterech policjantów przestępujących z nogi na nogę, a za nimi dwóch równie bezradnych ratowników z ambulansu. Na początku wołali do niego: „William” – krzyczeli, „William Sandberg!” – ale nie słysząc odpowiedzi, w końcu zrezygnowali, zamilkli i czekali, aż piła zrobi swoje.

A jedyne, co mogła zrobić Christina, to stać i się przyglądać.

Znalazła się na miejscu jako ostatnia. Wciągnęła na siebie dżinsy i narzuciła kożuszek, zebrała dyskretnie rozjaśnione włosy w koński ogon i popędziła do samochodu, mimo że stał na ulicy, która miała być uprzątnięta dopiero w przyszłym tygodniu, a ona obiecała sobie, że zostawi tam auto aż do weekendu.

Próbowała dodzwonić się do niego kilka razy, najpierw jak tylko wstała z łóżka, później po drodze pod prysznic, a potem znowu, zanim zaczęła suszyć włosy. Następnie zatelefonowała na centralę alarmową, gdzie całą wieczność zajęło jej przekonanie dyżurnego o tym, czego ona była już pewna. Co w głębi ducha przeczuwała, jak tylko się obudziła, co jednak próbowała odepchnąć od siebie w ten sam sposób, w jaki pozbywała się wyrzutów sumienia, które zawsze się w niej odzywały, gdy rozmawiali ze sobą przez telefon.

Właściwie to nienawidziła siebie za to, że nadal utrzymywała z nim kontakt. On przeszedł to trudniej niż ona, co nie znaczy, że jej smutek był mniejszy, on pozwolił sobie na jego przeżywanie, a teraz, mimo dwóch lat wałkowania, dyskutowania i roztrząsania przyczyn, a także zastanawiania się, czy może jednak nie trzeba było, wszystko wydawało się identyczne jak wtedy. Ona dostąpiła wielkiego zaszczytu dźwigania bólu za nich dwoje plus dodatkowej porcji poczucia winy za to, że nie uważała takiego podziału za sprawiedliwy.

Ale życie nie jest sprawiedliwe.

Gdyby było, nie stałaby teraz tutaj.

Wreszcie krata ustąpiła i policjanci wraz z ratownikami wpadli do mieszkania, a później czas przestał istnieć. Ich plecy zniknęły w długim przedpokoju, pustka za nimi ciągnęła się i ciągnęła, i zdawała się nie mieć końca. Po nieznośnej liczbie sekund albo minut czy lat wyłączono muzykę, następnie wodę, a potem zrobiło się całkiem cicho i tak już zostało.

Dopóki w końcu nie pokazali się znowu.

Unikali jej spojrzenia, kiedy manewrowali, pokonując ostre zakręty w przedpokoju, później przecisnęli się wąskim przejściem obok windy, wykonali szeroki łuk, aby dostać się do schodów, nie uderzając o pokryte malowidłami ściany, a potem zeszli w dół, coraz niżej, szybko, lecz ostrożnie, spokojnie, i pospiesznie.

Christina Sandberg przylgnęła do stalowej kraty, by zrobić przejście dla noszy, na które czekała karetka na chodniku.

Pod błyszczącą plastikową maską tlenową leżał ten, którego kiedyś nazywała swoim mężem.

***

William Sandberg właściwie nie chciał umrzeć.

Albo mówiąc precyzyjnie: to nie był jego pierwszy wybór.

Wolałby raczej żyć i mieć się dobrze, wieść znośne życie, nauczyć się nie pamiętać, znaleźć powód, by prać swoje ubranie, budzić się co rano i wkładać je znowu na siebie, wychodzić z domu i robić coś, co ma jakiekolwiek znaczenie dla kogokolwiek.

Właściwie to nie potrzebował nawet tego wszystkiego. Jedyne, czego naprawdę pragnął, to mieć cokolwiek, co pozwoliłoby mu przestać myśleć o tym, co sprawia ból. Nie udało mu się, a kolejna możliwość na liście to skończenie ze wszystkim.

Ale jak się okazuje, to też nie poszło mu specjalnie dobrze.

– Jak się miewa ciało? – spytała młoda pielęgniarka, podchodząc do łóżka.

Już wpółsiedział w sztywnej wykrochmalonej pościeli, przykryty na staromodny sposób prześcieradłem założonym na górnym końcu żółtej domowej kołdry, zupełnie jakby służba zdrowia wciąż się wzbraniała przed zaakceptowaniem faktu, że wynaleziono poszwy na kołdrę.

Spojrzał na siostrę. Usiłował nie dać po sobie poznać, jak bardzo jest wymęczony rozmaitymi dolegliwościami wywołanymi przez trucizny, które wciąż jeszcze znajdują się w jego organizmie.

– Gorzej niżby pani chciała – powiedział. – A lepiej niż zamierzałem.

Uśmiechnęła się, co go zdziwiło. Miała najwyżej dwadzieścia pięć lat, jasne włosy i była całkiem ładna. A może tylko na taką wyglądała w łagodnym świetle padającym z okna za jej plecami.

– Chyba tym razem nie wybiła jeszcze pana godzina – stwierdziła. Zwyczajnie, jakby prowadziła z nim pogawędkę o byle czym, co również go zaskoczyło.

– Nic straconego, to nie ostatnia szansa – odparł.

– Słusznie – rzuciła. – Trzeba być optymistą.

Jej uśmiech był perfekcyjnie wyważony: wystarczająco szeroki, by zaznaczyć ironię zawartą w słowach, ale i wystarczająco nieznaczny, by nie zabić upiornego humoru. Nie potrafił wpaść na jakąkolwiek odpowiedź i poczuł, jak ogarnia go nieprzyjemne wrażenie, że rozmowa się skończyła i że to ona wygrała.

Przez kilka minut leżał w milczeniu i obserwował ją, jak pracuje dalej. Przemyślane ruchy, według ustalonego schematu: wymienić kroplówkę, mnóstwo rzeczy sprawdzić i skorygować, masę skontrolować i zapisać w karcie. Cicha efektywność. Aż w końcu zaczął się zastanawiać, czy przypadkiem źle nie zrozumiał i może w rzeczywistości ona wcale z nim nie żartowała.

Wreszcie uporała się ze swoimi obowiązkami. Jeszcze starannie wygładziła mu prześcieradło, nie powodując tym żadnej różnicy w jego wyglądzie, i stanęła wyprostowana.

– Tylko niech pan nie robi żadnych głupstw, kiedy mnie nie będzie – rzuciła na koniec. – Dopóki jest pan tutaj, to jedynie zbędna robota i dla pana, i dla nas.

Mrugnęła mu jeszcze przyjaźnie na pożegnanie i wyszła na korytarz, a automatyczny mechanizm nad górną ramą drzwi zrobił swoje i zamknął je za nią.

William leżał w łóżku i czuł się dziwnie nieswojo. Właściwie bez żadnego szczególnego powodu. Po prostu czuł się niezręcznie. Dlaczego? Dlatego że nie obdarzyła go opiekuńczym tonem, na który zareagowałby z irytacją? Czy dlatego, że jej rzeczowe komentarze były tak nieoczekiwane, iż przez moment poczuł się sprowokowany, niemal ubawiony?

Nie.

Musiało minąć kilka chwil, zanim zrozumiał.

Przygryzł wargi.

To humor. Dokładnie ten rodzaj humoru.

Dokładnie to powinna była powiedzieć.

Nagle przestał mu dokuczać i nieokreślony szum w jego organizmie – może wynikający z braku soli albo wody, a może z nadmiaru jakiegoś obcego paskudztwa pozostałego po wszystkich proszkach i tabletkach w jego zmęczonym pięćdziesięciopięcioletnim ciele – i kłujący ból po nacięciach, które goiły się pod bandażami na przegubach jego rąk. Dokuczało mu za to co innego. Uczucie, które zawsze, ale to zawsze powracało, trafiało go z podwójną siłą za każdym razem, kiedy pozwalał sobie zapomnieć o tym, co zmusiło go, by pójść wczoraj wieczorem do łazienki i się zdecydować.

Ponieważ nie umiał odczytywać znaków.

Jakkolwiek ironicznie to brzmiało, nie dało się powiedzieć inaczej.

On. On nie potrafił odczytywać.

Niech to szlag.

Powinien był poprosić ją o coś na uspokojenie, kiedy jeszcze się tu kręciła. Albo uśmierzającego ból. Czy o valium. Albo najchętniej o kulkę w łeb, jeśli mogłaby mu w ten sposób pomóc – chyba jednak nie mogła.

Znajdował się w tym samym miejscu co wczoraj wieczorem: to przeklęte ciągłe spadanie w ciemnej rurze, która nie ma końca, to destrukcyjne pragnienie, by przynajmniej dosięgnąć dna, roztrzaskać się wreszcie i uwolnić od wszystkich tych myśli, którym przez cały czas udawało się nad nim panować. Które dawały drobne jasne chwile nadziei, ale zaraz wracały, wymierzały mu z całej siły policzek i pokazywały, że to one mają władzę, a nie on.

Sięgnął ręką w stronę kabla wiszącego na ścianie. Przyciągnął do siebie cylindryczny przycisk, żeby zadzwonić po pomoc. Miał nadzieję, że tym razem pojawi się inna siostra, bo przejście od sarkazmu i oschłości do proszenia o coś na sen byłoby irytującą porażką. Gdyby jednak w zamian udało mu się zasnąć chociaż na chwilę, mógłby nawet zapłacić taką cenę.

Doszedłszy do takiego wniosku, przycisnął guzik.

Ku jego zaskoczeniu nic nie dało się słyszeć.

Przycisnął znowu i przytrzymał dłużej.

Nadal nic.

Może to wcale nie takie dziwne, tłumaczył sobie. W końcu nie dzwoni przecież do siebie. Wystarczy, że dzwonek odzywa się tam, gdzie siedzą lekarze i robią to, co do nich należy, tak żeby ktoś mógł zareagować i posłać pielęgniarkę, aby się dowiedziała, czego on potrzebuje.

Potem zobaczył lampkę. Czerwoną plastikową osłonkę na ścianie nad samym kontaktem, skąd wystawał przewód. Czy nie powinna przynajmniej się zaświecić? Skoro nie słyszy sygnału, to czy chociaż lampka nie powinna się zapalić jako potwierdzenie, że skutecznie nacisnął?

Nacisnął kolejny raz. I jeszcze raz. Jednak nic się nie wydarzyło.

Był tak przejęty tą wadą systemu alarmowego, że aż lekko podskoczył, kiedy otworzyły się drzwi. Zerknął w ich stronę, próbując się zdecydować, czy ma wybrać atak, czy raczej obronę: zbesztać za to, że lampka jest popsuta, czy przeprosić, że dzwonił tak histerycznie.

Zanim oczy przyzwyczaiły się do jaskrawego światła, które wpadło przez drzwi, nie posunął się dalej w swych dywagacjach i obie możliwości zniknęły.

Mężczyzna, który stanął przy jego łóżku, nie był ani lekarzem, ani pielęgniarzem. Miał na sobie garnitur, koszulę bez krawata, a na nogach niepasujące do reszty ciężkie trekkingowe buty. Wyglądał na mniej więcej trzydzieści lat, ale w przypadku mężczyzn z ogolonymi głowami zawsze jest kłopot z określeniem wieku, zwłaszcza gdy sylwetka tak wyraźnie zdradza długotrwały i intensywny trening. W rzeczywistości mógł mieć więcej. Albo przeciwnie.

– To dla mnie? – spytał William, z braku lepszego pomysłu.

Wskazał głową na kwiaty, które gość w garniturze trzymał w ręku. Mężczyzna zerknął na nie, jakby niemal sam o nich zapomniał. Nie odpowiedział. Uwolnił się od bukietu, kładąc go na dnie umywalki. Posłużył mu tylko do tego, żeby się nie rzucał w oczy w szpitalnym otoczeniu i mógł spokojnie przejść korytarzem, nie zwracając niczyjej uwagi.

– William Sandberg? – spytał.

– Niewiele brakowało… – odparł William. – Ale tak, to ja.

Mężczyzna po prostu stał przed nim, stał w milczeniu i obaj przyglądali się sobie nawzajem. Mierzyli się wzrokiem – przynajmniej można było odnieść takie wrażenie. William raczej nie byłby w stanie stawić jakiegokolwiek oporu, leżąc w łóżku. Cała ta sytuacja była niesłychanie dziwna. William czuł, jak w jego wnętrzu wszystko się napina.

– Szukaliśmy pana – powiedział w końcu mężczyzna.

Co takiego? William usiłował zrozumieć, o czym tamten mówi. Nie mógł sobie przypomnieć, by ktoś się z nim w ostatnim czasie kontaktował, choć z drugiej strony nie miał też pewności, czyby cokolwiek odnotował w pamięci, gdyby jednak tak było.

– Musiałem wiele przemyśleć.

– Zrozumieliśmy to.

My? O co, u diabła, tu chodzi?

William usiadł bardziej wyprostowany, usiłując uśmiechnąć się obojętnie.

– Z przyjemnością bym pana czymś poczęstował, ale okazuje się, że oni tutaj wcale nie są tacy hojni z tą morfiną, jak się spodziewałem…

– Będziemy potrzebowali pana pomocy.

To padło nieoczekiwanie, trochę za szybko, a w głosie mężczyzny pojawiło się coś, co kazało Williamowi na chwilę opuścić gardę. Młody człowiek patrzył na niego wzrokiem z pewnością nadal niewzruszonym, lecz jednocześnie zdradzającym coś jeszcze. Popłoch. A może nawet lęk.

– Sądzę, że mnie pan z kimś pomylił – rzekł William, rozkładając ramiona. Oczywiście, na ile to było możliwe. Przewody kroplówki i kable EKG ograniczały bowiem jego ruchy i służyły jedynie wzmocnieniu tego, co usiłował powiedzieć: William Sandberg nie jest raczej w stanie pomóc komukolwiek w czymkolwiek.

Jednak umięśniony mężczyzna pokręcił głową.

– My wiemy, kim pan jest.

– Jacy „my”?

– Nieważne. Ważny jest pan. I to, co pan potrafi.

Uczucie, jakie przeszyło ciało Williama, było i znajome, i zarazem niespodziewane. Takiej właśnie rozmowy oczekiwał dziesięć lat temu albo jeszcze lepiej – dwadzieścia lat temu. Wtedy był gotowy. A dzisiaj?

Mężczyzna stojący w nogach łóżka znakomicie mówił po szwedzku, jednak gdzieś w tle dał się słyszeć obcy akcent. Trudny do wychwycenia, lecz zdecydowanie obecny.

– Skąd pan jest?

Gość spojrzał na niego. Jakby zawiedzionym wzrokiem. Jak gdyby William powinien był wiedzieć, że nie otrzyma odpowiedzi i że pytanie o to jest poniżej jego godności.

– Ze Służby Bezpieczeństwa? Z Ministerstwa Obrony? Z innego państwa?

– Przykro mi. Nie mogę tego powiedzieć.

– W porządku – odparł William. – Wobec tego proszę ich pozdrowić i podziękować za kwiaty.

Oznajmił to zdecydowanym tonem: rozmowa skończona, a by to podkreślić, sięgnął znowu po przewód z alarmowym przyciskiem. Nacisnął kciukiem, trzymał długo, nie odrywając spojrzenia od młodego mężczyzny, jakby chciał mu pokazać, do jakiego stopnia uważa ich rozmowę za zakończoną. Ale i tym razem nikt nie zareagował.

– Gdyby to działało, poznałby pan po lampce – rzucił mężczyzna nieoczekiwanie.

William spojrzał na niego.

Minęła kolejna chwila, podczas której mierzyli się wzrokiem, oceniając swe siły. William puścił kabel, a ten opadł mu na brzuch, w poprzek żółtej kołdry.

– Mam pięćdziesiąt pięć lat – odezwał się William. – Od wielu lat nie pracuję. Jestem jak twierdza pod Boden, liczyłem się dawno temu, ale dzisiaj tylko stoję i popadam w ruinę.

– Moi szefowie są innego zdania.

– A kim są pańscy szefowie?

Rzucił pytanie z surowością w głosie. Był już zmęczony tą rozmową, chciał dostać swoje tabletki nasenne i zniknąć, a nie bawić się w zimną wojnę z przetrenowanym wilczkiem, który pojawił się kilka dziesięcioleci za późno.

Jednak to ów młodzian zakończył rozmowę jako pierwszy.

– Przykro mi – powtórzył. Westchnął z żalem, po czym przeniósł ciężar ciała na nogę znajdującą się bliżej drzwi i się odwrócił.

Żeby sobie pójść, pomyślał William. Osobliwy koniec osobliwego spotkania.

Lecz kiedy mężczyzna otworzył drzwi na korytarz, ukazało się za nimi dwóch innych osobników czekających, żeby wejść do środka.

***

Było dziesięć po pierwszej po południu, gdy zespół lekarzy kroczył od sali do sali po rozbrzmiewających echem korytarzach oddziału ratunkowego szpitala Karolinska, aby sprawdzić stan chorych.

Zaliczyli już połowę obchodu bez większych niespodzianek, a kolejnym pacjentem miał być pięćdziesięciopięciolatek, który próbował odebrać sobie życie: zatrucie lekarstwami i rany po podcięciu żył na rękach. Nie było podstaw do dłuższego pobytu na oddziale. Chory otrzymał krew, zarówno po to, by skompensować jej utratę spowodowaną nacięciami, jak i w celu zmniejszenia stężenia substancji, które się w nim znalazły; przywieziono go do szpitala w stanie niezagrażającym życiu, bo prawdopodobnie przez niedopatrzenie połknął za mało proszków albo był kolejnym z tych, którzy podejmują taką ryzykowną próbę zwrócenia na siebie uwagi bliskich, gdy ci nie chcą ich wysłuchać.

Tak czy siak nie ulegało wątpliwości, że ten pacjent nie musi już długo pozostawać pod opieką szpitala. Doktor Erik Törnell zatrzymał się przed drzwiami, zamknął dziennik, do którego zajrzał, po czym skinął ku swoim kolegom:

– To będzie szybka wizyta.

Pierwsze, co zobaczyli po wejściu do środka, to puste łóżko.

Bukiet kwiatów leżał w umywalce, wazon na stoliku przy łóżku przewrócił się i potłukł, kołdra była ściągnięta na podłogę, a przewód kroplówki zwisał swobodnie ze stelaża.

W łazience też nie znaleźli nikogo. Szuflada w niewielkiej szafce została wyciągnięta i wywrócona do góry nogami, a sama szafka opróżniona ze wszystkich rzeczy, z którymi przyjęto pacjenta.

William Sandberg zniknął.

Po godzinnych poszukiwaniach stwierdzono, że nie ma go na terenie szpitala i że nikt nie wie dlaczego.

3

Ambulans niebędący ambulansem stał na rozległym polu porośniętym dziko pleniącą się roślinnością – samosiejkami, które uparcie trwały na przekór wszelkim nieświadomym próbom wytępienia ich z powierzchni ziemi i które raz za razem zapuszczały korzenie w kraterach, dziurach i rozpadlinach. W tej sile życiowej kryła się łagodna ironia, niedostrzegana jednak przez tych, którzy wiedzieli, że ten plac w ogóle istnieje.

Mężczyźni ubrani wcześniej w kamizelki odblaskowe i uniformy sanitariuszy byli już daleko stąd – wykąpani, wyszorowani i spryskani przechodzili przez wszystkie przepisowe procedury bezpieczeństwa.

W ambulansie został tylko bezdomny.

Pozbawili go dotychczasowego życia, co do tego nie było wątpliwości, ale czy nie dali mu też nowego? Lepszego? Kto wie, czy żyłby dłużej – może ulica zawładnęłaby nim już do końca, gdyby został. A tak otrzymał jedzenie, ubranie, dach nad głową. Zajęcie. Ruch. A nawet swego rodzaju edukację.

Tylko nikt nie przewidział przerażenia, którego był zmuszony doświadczyć.

Symptomy.

Kto mógł wiedzieć, że to potrwa tak długo?

– Jest jak jest – powiedział krótko ostrzyżony młody pilot, jakby każda z myśli Connorsa wychodziła przetłumaczona na papierowej taśmie dalekopisu. Siedział z przodu, z obowiązkowymi słuchawkami na uszach, by obaj mogli słyszeć się nawzajem, ale i by odgrodzić się od nieustającego warkotu śmigieł nad nimi.

Connors słyszał jego głos w swoich słuchawkach. Skinął głową. Trudno było zaprzeczyć temu twierdzeniu.

Bezsprzecznie było jak było.

– Kończymy? – spytał pilot.

Zabębnił palcami w konsolę sterowniczą.

Tym razem Connors trochę się ociągał, obaj jednak wiedzieli, że zaraz skinie głową. Bez lornetki widział ambulans jedynie jako błyszczący punkt wśród wczesnej zieleni, ale nie potrafił oderwać od niego wzroku.

Jakby walka z nieuniknionym mogła w czymkolwiek pomóc.

Jakby siedział z rozwiązaniem w jednej ręce i podręcznikiem w drugiej i próbował raz za razem wyliczyć coś zupełnie innego, chociaż wiedział, jaka powinna być odpowiedź.

Kiedy wreszcie dał zgodę, ruch głową był tak dyskretny, że równie dobrze można by go uznać za drgnięcie w wyniku turbulencji, jednak młody i krótko ostrzyżony mężczyzna zarejestrował go i zrobił, co do niego należało. Odpowiedni drążek trzymał już w dłoni, musiał jedynie nacisnąć guzik.

Kiedy ambulans eksplodował żółtą chmurą, zadanie zostało wykonane.

I nowa generacja dzikiej trawy i polnych kwiatów będzie miała kolejny krater do zdobycia.

4

Kiedy William Sandberg obudził się po raz drugi tego dnia, w którym właściwie planował nie obudzić się w ogóle, był kilka tysięcy metrów ponad ziemią.

Świadomość, w jakiej sytuacji się znalazł, natychmiast go otrzeźwiła.

Siedział w skórzanym fotelu, miękkim i ciepłym, i dostatecznie wygodnym, by mógł stać w kinie domowym na jakimkolwiek willowym osiedlu na skraju miasta, a za poplamionym oknem z pleksiglasu świeciło prosto na niego płaskie słońce, widoczne ponad białym zwartym pejzażem pierzastych obłoków.

Siedział w samolocie. I miał sen.

Sen jak zwykle jeszcze przez chwilę zlewał się z rzeczywistością, pozbawiony konturów, pozostawiając poczucie niesmaku. William zastanawiał się przez moment, czy nie zrobić tak, jak się nauczył, czyli pozwolić umysłowi wniknąć z powrotem w to doznanie i poszukać, co je wywołało. Najczęściej była to ta sama przyczyna. I zazwyczaj zawrócenie tam i budzenie obrazów na nowo tylko wywoływało jeszcze większy niesmak. Lecz jednocześnie zdawał sobie sprawę, że to najskuteczniejszy sposób otrząśnięcia się z nich.

Tym razem jednak zrezygnował. Zmusił myśli, by pozostały tam, dokąd dotarł, i siedział nieruchomo w obawie, że jego najmniejszy ruch pozwoli odkryć im, że się obudził, i wtedy przyjdą tu, żeby go unieszkodliwić.

Im? Co za im?

Nie miał pojęcia.

Wiedział tylko tyle, że do szpitalnej sali, w której leżał, przyszli trzej mężczyźni w garniturach, że ma potwornie sucho w ustach i że znajduje się w towarzystwie kogoś, kto musi mieć pieniądze.

Nie pierwszy raz siedział w prywatnym dżecie. Ale ten wyglądał na najbardziej elegancki ze wszystkich, jakie do tej pory widział. Jego salonik – bo to był faktycznie nieduży salonik: naprzeciwko fotela, na którym siedział, stał identyczny zamontowany na stałe, między nimi zaś wisiał przymocowany do ściany stolik służący jako wspólne miejsce do pracy – oddzielał od reszty samolotu masywny panel. Drzwi z dobrej imitacji drewna wychodziły prawdopodobnie na mniejszy korytarzyk prowadzący wzdłuż lewej strony kadłuba. Przypuszczalnie są zamknięte. Raczej nietrudno byłoby je pokonać, gdyby się uprzeć. Ale z pewnością są zamknięte.

Choć z drugiej strony, zadał sobie pytanie, dlaczego to niby takie pewne?

Przecież nic nie wskazywało na to, że jest więźniem. Pas umiarkowanie napięty wokół jego tułowia był zwyczajnym pasem bezpieczeństwa, a kiedy nacisnął przycisk z boku, rozluźnił się całkowicie i teraz już nic nie zatrzymywało jego ciała na siedzeniu poza nim samym.

Strumień świeżego powietrza płynął z wentylatora w suficie. Łagodne ciepło słońca padało zza okna. Wczoraj nafaszerował się tabletkami, a dzisiaj siedzi tutaj. Ubrany w szpitalną białą koszulę i bezkształtne spodnie, zatopiony w fotelu, który przypuszczalnie kosztował skromną roczną pensję. Jeśli to miała być śmierć, to trzeba przyznać, że nie brakuje jej osobliwego humoru.

Dziwiło go, że siedzi tutaj. Z drugiej strony czuł swego rodzaju irytację, że go to dziwi. Przez długi okres swego życia był nieustannie gotowy, gotowy na dokładnie coś takiego albo na rzeczy jeszcze gorsze od tego.

Pod koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego stulecia, kiedy William był trzydziestolatkiem, a świat składał się z dwóch mocarstw w różnych kolorach, bywał wielokrotnie ścigany przez różne pojazdy przez cały Sztokholm. Zatrzymywał wtedy swój samochód i według skomplikowanej marszruty przemierzał centra handlowe i domy towarowe, dokładnie tak, jak go nauczono, i za każdym razem pozbywał się prześladowców. Potem wracał do domu taksówką i prosił jednego z kolegów o przyprowadzenie swojego auta dopiero po kilku dniach, też zgodnie z ustalonymi procedurami. W willi, w której mieszkał, miał zamontowane kamery monitorujące i system alarmowy, niemal niewidoczne i najbardziej zaawansowane technologicznie, mimo to w równych odstępach czasu słyszał nieokreślone kliknięcia w swoim telefonie, a jego sąsiadów osobliwie często odwiedzali sprzedawcy obrazów, którzy po zakończonych niepowodzeniem rundkach jeszcze długo siedzieli w samochodzie, specjalnie zaparkowanym naprzeciwko domu Williama. Po prostu stanowił niezwykle interesujący cel, co było efektem ubocznym jego pracy.

Ale tak działo się wtedy. Wtedy, gdy był aktywny, młody i dobrze się zapowiadał – co, jak zwykł mówić, minęło – w czasach, kiedy jego kwalifikacje należały do wyjątkowych i poszukiwanych. Dzisiaj jest już przestarzały i zbędny. Obecnie zamiast znacznej części jego pracy prawdopodobnie wystarczyłoby kilka ciągów kodu i komputer za cztery tysiące koron z supermarketu.

Otrząsnął się z tych myśli. Przecież to nie tempo rozwoju sprawiło, że został przeniesiony. I żadne zewnętrzne siły nie spowodowały, że w końcu nie chciano go zatrzymać w organizacji i dano mu możliwość wycofania się już około pięćdziesiątki. Sam sobie wykopał dół, wskoczył do niego i kopał dalej. Doskonale to wiedział, ale przez cały czas z nieokreśloną satysfakcją przyglądał się, jak wszystko, co zbudował, obraca się wokół niego w pył.

A teraz oto siedzi tutaj. Ze sztywnymi mięśniami, szorstkim językiem i sznytem na przegubie każdego przedramienia. Na pokładzie supernowoczesnego odrzutowca. Uprowadzony, jak można przypuszczać, przez jakieś siły wojskowe.

Nie było w tym żadnej logiki.

William Sandberg został porwany.

Ale stało się to co najmniej dziesięć lat za późno.

***

Młody praktykant zwracał równie niewielką uwagę na newsy jak wszyscy inni w redakcji tego przedpołudnia.

Tkwił przed dużym monitorem i czuł, jak jego senne myśli uciekają od tematu artykułu, nad którym właściwie powinien pracować, więc jak zwykle przerzucił się na długi szereg depesz, udając, że się w nie wczytuje, aby być na bieżąco, podczas gdy tak naprawdę jedyne, co robił, to unikał pracy, ale tak, żeby nie było tego widać.

Usilnie się starał skupić spojrzenie na monitorze. Widział niezmienny potok suchych relacji z agencji informacyjnych z całego świata, krótkie notatki po angielsku o wszystkim, co nie było na tyle ważne, by stało się newsem.

Przeraźliwa nuda. Jednak odrobinę mniejsza niż tysiąc piąty dzień z rzędu próbować podsumować debatę wokół przebudowy Slussen. I mimo że dziesięć na dziesięć tych depesz dało się spokojnie usunąć jednym przyciśnięciem klawisza „backspace”, bo albo news był zbyt drobny czy nieistotny, albo nie stanowił interesującego tematu dla gazety z czysto geograficznego punktu widzenia, to jednak można było twierdzić, że to, co on wykonywał, jest prawdziwą pracą. Gdyby ktoś go spytał, co robi, mógłby spokojnie odpowiedzieć, że czyta depesze. To brzmiało o wiele lepiej niż otwarte przyznanie się, że jest za bardzo skacowany, aby być w stanie pisać.

Tak więc siedział dalej, mając kolejny nieciekawy news przed sobą na ekranie komputera, i trzymał palec środkowy prawej ręki w gotowości na klawiszu „backspace”. W berlińskim zaułku znaleziono martwego bezdomnego mężczyznę; chociaż nie napisano tego wprost, między wierszami można było wyczytać, że ofiara przedawkowała narkotyki albo wypiła za dużo i zamarzła we śnie na mrozie. Lokalna informacja i nic ponadto. Jedna z setek, które przewijały mu się przed oczami i z którymi nic nie robił.

Próbował powstrzymać się przed ziewnięciem, ale przegrał.

– Zabalowało się wczoraj?

Usłyszał kobiecy głos. I to blisko. A on miał wciąż otwarte usta.

Niech to szlag.

Po przyjściu specjalnie nie zdjął z głowy bejsbolówki. Ten manewr z jednej strony pozwalał mu się odgrodzić od ludzkich spojrzeń, z drugiej jednak równie skutecznie uniemożliwiał mu widzenie tego, co dzieje się powyżej górnej krawędzi monitora, chyba że uniósłby głowę jeszcze wyżej.

Tym razem tego nie zrobił. Tymczasem ona stała tutaj. Ciekawe jak długo. Na pewno wystarczająco, by zobaczyć, jak on rozdziawia paszczę na całą redakcję.

– Nie, nieszczególnie – odparł, ściągając czapkę z głowy i starając się sprawić wrażenie, że miał zamiar to zrobić.

Kobieta nic nie powiedziała, czego zresztą się spodziewał, to jednak sprawiło, że poczuł się jeszcze bardziej niepewnie, czego zresztą także się spodziewał. Christina Sandberg miała co najmniej dwadzieścia lat więcej niż on, ale była atrakcyjna w niemal niewytłumaczalny sposób – ładna, naturalna, irytująco uprzejma. Irytująco nie dlatego, że ta jej uprzejmość była wymuszona czy uciążliwa, tylko dlatego, że on wolałby dopatrzeć się w niej jakiegoś niewybaczalnego mankamentu, który powstrzymałby go przed ustawicznym rzucaniem spojrzeń w jej stronę i równie skutecznie pozwoliłby mu przezwyciężyć niemożność sklecenia kilku kompletnych zdań, gdy tylko próbował z nią rozmawiać.

– Już pani ma, wysłałem na pani… – powiedział z nadzieją, że nieznaczny ruch głową uzupełni to, czego nie zdołał z siebie wydusić.

Jednym z jego niepisanych obowiązków stało się przyjmowanie wiadomości podczas jej nieobecności. Kobieta skinęła głową na znak, że zrozumiała informację, po czym ruszyła do swojego gabinetu, przelotnie pozdrawiając po drodze pozostałych pracowników.

Przeszło mu przez myśl, że dzisiaj sprawia wrażenie bardziej przygnębionej niż zwykle. Ale przecież on jej nie zna, a ma dość instynktu samozachowawczego, by wiedzieć, że jego życie nie stanie się bynajmniej prostsze za sprawą nieodwzajemnionej miłości do starszej o dwadzieścia lat i odnoszącej sukcesy szefowej redakcji.

Wrócił do monitora. Do tekstu o martwym bezdomnym znalezionym w Berlinie. Przycisnął klawisz i trzy linijki informacji znalazły się w koszu, po czym omiótł zmęczonym wzrokiem kolejną nikogo nieobchodzącą wiadomość.

Christina zamknęła drzwi do swojego gabinetu, powiesiła płaszcz w kolorze kawy na haku obok szklanej ściany i pozwoliła sobie na kilka sekund siedzenia z zamkniętymi oczami. Ktoś mógł ją zobaczyć, ale co z tego. Za kilka minut będzie znowu w najwyższej formie, będzie sypać szybkimi replikami i przejawiać inicjatywę, a pod koniec dnia każdy już zapomni jej przymknięte powieki.

To był ciężki poranek. A nastąpił po ciężkiej nocy, podczas której widziała, jak niosą na noszach jej byłego męża i wkładają do ambulansu. Być może zachowałaby się bardziej po ludzku, gdyby wsiadła do samochodu i pojechała za nim albo spędziła przedpołudnie na wyściełanym krześle w szpitalnym korytarzu w oczekiwaniu, aż on się obudzi, a później przycupnęła na innym wyściełanym krześle przy jego łóżku i rozmawiała, roztrząsała, pytała dlaczego.

Ale Christina długo okazywała ludzkie gesty. Tak długo, że w końcu nie mogła już dłużej, potem zachowywała się po ludzku jeszcze jakiś czas, aż wreszcie miała dosyć. William był jak auto, którego należało się pozbyć już dawno temu – to jego własne słowa – na które wyrzuca się pieniądze, na które się chucha i dmucha, podczas gdy ono nieodwołalnie przekroczyło pewną granicę i tylko popada w ruinę, psuje się w trzech nowych miejscach na dwa zreperowane. On też nie będzie już nigdy zdrowy, bo nie chce być zdrowy. Utracił wiarę albo ochotę, albo jeszcze co innego, co zmusza ludzi do zrobienia czegoś ze swoim życiem. Niewiele brakowało, a w tym upadku pociągnąłby za sobą Christinę, gdyby w końcu nie poczuła, że ma dość, i po prostu nie wyszła z ich mieszkania owego dnia przed dwoma laty.

Od tamtej pory nie była tam ani razu aż do wczoraj. Jasne, że wciąż do niej dzwonił, i za każdym razem, kiedy odbierała, dużo ją to kosztowało, ale mimo wszystko zdołała utrzymać go na dystans i powoli, stopniowo znowu stała się sobą. Co nie znaczy, że żal minął, lecz pozwalał już żyć.

I chciała, żeby tak pozostało. Nie mogła pozwolić, by znowu pociągnął ją za sobą w ciemność. Zamiast więc spędzić dzień w szpitalu, zadzwoniła do redakcji, że przyjdzie dopiero po lunchu.

Kręciła się po mieście niemal przez cztery godziny. Próbowała odprężyć się w taki sam sposób jak zawsze: wyłączyła telefon, poszła do ogromnej księgarni przy Mäster Samuelsgatan, wybrała stos gazet i magazynów w dziale prasy zagranicznej, chociaż większość z nich mogła przeczytać za darmo w redakcji. Następnie rozsiadła się w barze Grand Hotelu, zamówiła sobie nieprawdopodobnie drogie śniadanie, mimo że rano już jadła, i została tam tak długo, aż w końcu wszystkie te wielkie światowe wydarzenia, o których przeczytała, sprawiły, że jej własne problemy wydały się niewielkie i nieistotne. Gdy uznała, że już wystarczy, nie przejmując się listopadowym chłodem, ruszyła na piechotę przez całe miasto z powrotem do redakcji na Kungsholmen.

Wiedziała, że kara za to dosięgnie ją bardzo szybko. Tysiące pytań od wszystkich współpracowników, rozmowy telefoniczne, które powinna była odbyć, teksty, które powinny być już napisane. Ale teraz była gotowa stawić temu czoło.

Włączyła komórkę. Zaczęła sprawdzać w komputerze swoją wewnętrzną pocztę, podczas gdy aparat logował się na nowo i porozumiawszy się z najbliższym masztem, wreszcie pokazał się w sieci i zameldował różnym serwerom, że jest z powrotem.

Ta wiadomość spadła na Christinę jak grom z jasnego nieba.

Dokładnie w momencie, gdy rozległo się piknięcie telefonu, by poinformować ją o trzydziestu nieodebranych połączeniach, zobaczyła cztery mejle od praktykanta, w których powiadamiał ją, że dzwonili do niej ze szpitala i prosili, by się z nimi skontaktowała.

Jej współpracownicy mogli nawet nie pamiętać, że Christina Sandberg zaczęła dzień pracy od siedzenia w gabinecie z zamkniętymi oczami, ale na pewno żaden z nich nie zapomniał, że skończyła go już cztery minuty później. Ruszyła pędem przez biuro ze ściśniętym gardłem i telefonem komórkowym w dłoni.

***

William pozostał w swoim lotniczym fotelu co najmniej przez dziesięć minut, zanim odważył się ruszyć. Nasłuchiwał jakichkolwiek odgłosów, rozmów, najdrobniejszych znaków, które pomogłyby mu zrozumieć, gdzie się znajduje i w czyim towarzystwie.

Nic jednak nie naprowadzało go na żaden trop.

Jedyne, co do niego docierało, to cichy szum silników i pojedyncze trzaski w powłoce maszyny, kiedy zakołysała się po wpadnięciu w dziurę powietrzną, ale nie słyszał niczyich głosów, niczyich kroków, niczego, co potwierdzałoby, że ktoś jeszcze jest na pokładzie. Co było oczywiste.

Nagle poczuł, że jest głodny. Usiłował ustalić, kiedy ostatni raz coś jadł, ale nie potrafił. Po pierwsze, nie wiedział, jak długo był nieprzytomny. Po drugie, w szpitalu dostał kroplówkę, co przypuszczalnie sprawiło, że głód odezwał się później niż w normalnej sytuacji.

Szkoda. Nie miał pojęcia, która mogła być godzina. Gdyby to wiedział, może byłby w stanie określić, gdzie jest i dokąd zamierzają go zabrać. Kimkolwiek są.

Zerknął na panel oddzielający go od reszty samolotu. Przez ułamek sekundy miał ochotę przycisnąć guzik z wizerunkiem wystylizowanej stewardesy, doszedł jednak do wniosku, że to głupi pomysł, i dał spokój. Zamiast tego podniósł się z fotela – stanął, lekko pochyliwszy plecy, mimo że kabina okazała się wystarczająco wysoka, by mógł się całkiem wyprostować i mieć jeszcze dobre dziesięć centymetrów nad sobą – i po wykonaniu dwóch ostrożnych kroków znalazł się przy drzwiach.

Zawahał się. Rozważał możliwości.

Wysoki standard wyposażenia samolotu sprawiał, że huczenie w tle było znacznie cichsze niż podczas dowolnego lotu pasażerskiego, ale i tak wystarczało, by zagłuszyć jego ruchy. Jeśli więc czekali na niego po drugiej stronie drzwi, raczej wątpliwe, by usłyszeli, że właśnie wstał i się przemieścił. Teoretycznie mógłby zapewnić sobie całkiem niezłą przewagę przez zaskoczenie.

W praktyce efekt zaskoczenia minąłby, zanim on zdążyłby go wykorzystać. Bo ciągle jeszcze nie zdołał dojść do siebie po wszystkich tych środkach, które sobie zaaplikował w czasie ostatniej doby, i daleko mu było do wcześniejszej formy. To, co z pewnością udałoby mu się kilkanaście godzin temu, teraz nie miałoby szansy powodzenia.

Ale tak czy inaczej nie mógł tutaj stać i stać.

Postanowił wyjść. Niezależnie od tego, co go czeka.

Ujął okrągłą klamkę. Zimny metal w dłoni.

Przekręcił. Ostrożnie. Obróciła się swobodnie; po ćwierci obrotu zamek kliknął i drzwi się otworzyły.

Wbrew oczekiwaniu nikt nie stał po drugiej stronie. Żadnej broni, żadnego mrocznego spojrzenia, nikogo, kto by mu powiedział, że ma siedzieć w środku, dopóki go ktoś nie wezwie. Zrobił krok do przodu, zatrzymał się i rozejrzał dokoła. Wzdłuż lewej strony kadłubu samolotu biegł, jak się spodziewał, wąski korytarz. Podłogę szczelnie przykrywał puszysty dywan, który musiał kosztować majątek, ściany z takimi samymi owalnymi okienkami jak tam, gdzie się obudził, były wyłożone ognioodporną sztuczną skórą, a w przedniej części maszyny, zaledwie kilka metrów dalej, korytarz się rozszerzał i przechodził w tradycyjną kabinę z co najmniej dwudziestoma fotelami, równie luksusowymi jak te w jego saloniku, rozmieszczonymi po dwa po obu stronach przejścia.

Jeśli William spodziewał się jakiejś wielkiej reakcji na swoje entrée, to musiał pogodzić się z faktem, że się mylił.

Na samym końcu, przy zamkniętych drzwiach do kokpitu, siedziało w fotelach dwóch mężczyzn. Jeden, odwrócony do niego plecami, nawet się nie obejrzał, a ten, który siedział naprzeciwko niego, tylko podniósł wzrok, zauważył, że William przyszedł, i na tym poprzestał.

William rozpoznał go od razu. Garnitur, krótka fryzura, wojskowa powaga na chłopięcej twarzy. Jeden z dwóch, którzy czekali na niego za drzwiami szpitalnej sali. To on trzymał w dłoni coś, co przypominało błyszczące drogie wieczne pióro, i to on wbił mu owo coś w kark z wyraźnym mechanicznym sprężynowym kliknięciem. To był ostatni wniosek, do jakiego doszedł William, zanim obudził się w miejscu, w którym jest teraz.

Mężczyzna od zastrzyku mrugnął do Williama, dając mu sygnał, że został dostrzeżony, po czym obrócił swą wystrzyżoną głowę w prawą stronę. Trio było w komplecie. Za rogiem ścianki oddzielającej salonik, gdzie William przed chwilą się obudził, siedział ten sam młodzian, który rozmawiał z nim w szpitalu. Odłożył gazetę – niemieckojęzyczną, jak William zdążył zauważyć, zanim zniknęła w kieszeni na oparciu przedniego siedzenia – i wstał. Nie sprawiał groźnego wrażenia, ale nie wyglądał też przyjaźnie. Uśmiech na jego ustach był raczej automatyczny, a nie stanowił oznaki ludzkich uczuć.

– Obudził się pan – stwierdził.

William ograniczył się do obojętnego spojrzenia, jakby dla podkreślenia, że odpowiedź wydaje się oczywista. Jeśli nie jest w stanie zwyciężyć ich fizycznie, to przynajmniej może spróbować wygrać z nimi sarkazmem.

Mężczyzna wytoczył się w środkowe przejście i stanął przed Williamem, lekko pochylając swój wytrenowany tors pod sufitem samolotu – miał co najmniej dwa metry wzrostu, imponujący byczy kark i potężną szyję, widoczną spod specjalnie rozpiętej pod szyją koszuli. William stał nieporuszony, czekał, co się wydarzy. Był przygotowany na dwie możliwości. Albo zaproszą go, by się przysiadł do pozostałych, albo każą mu wrócić do saloniku, zająć tam miejsce i być cicho.

Nic z tych rzeczy.

– Przybory toaletowe są w szafce ściennej w pana pokoiku – poinformował byczy kark. – Gdyby miał pan ochotę doprowadzić się do porządku.

– W związku z czym? – spytał William.

Mężczyzna nie odpowiedział na pytanie, jakby go w ogóle nie słyszał.

– Łazienka znajduje się z tyłu.

A więc to tak. William skinął głową w podziękowaniu. Atmosfera nadal nie była wroga, ale też i nie serdeczna.

– Domyślam się, że jeśli spytam o cel naszej podróży, nie odpowie mi pan również na to, czy tak? – rzekł William.

– Przykro mi.

– Skoro tak pan twierdzi. Może więc warto byłoby z kimś porozmawiać.

Powiedział to z obojętnym uśmiechem, ale mężczyzna nie wyglądał bynajmniej na ubawionego. Albo rozzłoszczonego. Czy tym bardziej strapionego, mimo wcześniejszych zapewnień. Miał niewzruszone, wyzywające i całkowicie beznamiętne spojrzenie.

– Z tyłu? – dopytał William, właściwie wcale nieciekawy. Byczy kark skinął głową w odpowiedzi.

***

Dotarcie z Kungsholmen z powrotem na Kaptensgatan zajęło Christinie nie więcej niż trzydzieści minut, mimo że popołudniowe godziny szczytu już się zaczęły. Dwukrotnie wymusiła na biednym taksówkarzu przejechanie na czerwonym świetle, a raz on sam z własnej inicjatywy skrócił sobie drogę przez chodnik, i oto stała już po raz drugi dzisiaj przed drzwiami swojego dawnego mieszkania.

Komórkę trzymała w dłoni. Była jeszcze ciepła, bo przez całą drogę przyciskała ją sobie do ucha. Czasami krzyczała, niekiedy cierpliwie tłumaczyła, jakby ci, z którymi rozmawiała, byli dziećmi, a ona rodzicem o nerwach napiętych do granic możliwości.

– Jak, u diabła, można zgubić dorosłego człowieka! – powiedziała za którymś razem, widząc w lusterku wstecznym spojrzenie szofera. – Można zgubić jakąś rzecz! W ostateczności dziecko! Ale nie, do jasnej cholery, pacjenta, który usiłował odebrać sobie życie!

A jednak tak się stało.

Przeszukano cały szpital, zebrano personel, przepytano świadków. Nikt jednak nie miał zielonego pojęcia, jak, dlaczego ani kiedy William Sandberg zniknął ze szpitala Karolinska. Wciąż sprawdzano nagrania z kamer monitorujących, na których zamonotowanie szpital otrzymał zgodę, ale na twardych dyskach, podobnie jak w rzeczywistości, nie znaleziono śladów obecności Williama.

Christinie płonęły policzki, kiedy wyłączyła telefon, i nie miało to nic wspólnego z temperaturą baterii. Kipiała ze wzburzenia. Świat jest pełen idiotów. Taksówkarz był jednym z nich, ale mimo to zaokrągliła należność za kurs – pomyślała, że w końcu zasłużył sobie, ryzykując utratę prawa jazdy – po czym puściła się schodami na górę, przekonana, że jej były mąż znowu spróbował. I równie mocno pewna, że tym razem mu się udało.

Pierwsze, co rzuciło jej się w oczy, kiedy weszła do mieszkania należącego kiedyś do niej, to wyraz twarzy policjanta w średnim wieku, który wpuścił ją do środka. Jego zarost sprawiał wrażenie, jakby nie mógł się zdecydować, czy jest prawdziwą brodą, czy tylko wyjątkowo niedbale ogolonym zarostem, a pośród tych wszystkich sterczących kłaków otwierały się usta jakby łapczywie chwytające powietrze albo szukające słów – lub jedno i drugie. Ale podczas gdy one nadal czekały na odpowiednie frazy, oczy powiedziały już znacznie więcej. „Jest nam strasznie przykro. Ale mamy złe wiadomości”.

– Czy on nie żyje? – spytała.

To pytanie wymsknęło się jej tak nagle, że zaskoczyło ją samą. Czy nie należało raczej spytać: „Jak on się czuje?”. Albo przynajmniej: „Czy on żyje?”. Jednak w głębi ducha miała tak ogromną pewność, co się stało, że nie dostrzegała żadnej innej możliwości.

Tym bardziej się zdziwiła, gdy w końcu policjant rzucił:

– Nie wiemy.

– Nie wiecie? – powtórzyła.

Kiedy nie odpowiedział, zapytała:

– Czy on jest tutaj?

Nie odezwał się. Zasępiony obserwował własne stopy. Za jego plecami ujrzała kręcących się po mieszkaniu innych policjantów, ale nie zauważyła żadnych pojedynczych błysków flesza.

Mężczyzna zawahał się. Jego kolejne pytanie było niezręczne, jednak musiał je zadać.

– Czy w państwa związku były problemy?

– Rozstaliśmy się dwa lata temu. To chyba jest wystarczający problem.

Usta pośród zarostu nie wiedziały, czy mają się uśmiechnąć na to gorzkie stwierdzenie, czy wyrazić współczucie, więc zrobiły, co najlepsze w tej sytuacji – dalej łapczywie chwytały powietrze.

– Gdzie on jest? – spytała ponownie.

Policjant przesunął się na bok i wskazał głową, by weszła do środka.

– Sądzimy, że zdecydował się prysnąć.

Minęło kilka sekund, zanim zdołała pojąć, co on powiedział. Prysnąć?

Paroma szybkimi krokami przeszła we wskazanym kierunku: minęła długi ciąg kuchennych szafek, potem pokój dzienny, bibliotekę. Dokładnie tę samą trasę pokonywała w niezliczone poranki w swym poprzednim życiu, owinięta tylko w płaszcz kąpielowy albo ręcznik, a czasami zupełnie bez niczego, szczęśliwie nieświadoma tego, że kiedyś będzie pospiesznie przemierzać te same kąty, aby wyjaśnić policjantom w gabinecie Williama, że mężczyzna, który nie chce żyć, raczej nie zadowoli się „pryśnięciem”.

Gdy weszła do pokoju, stanęła jak wryta.

Spotkała spojrzenia dwóch funkcjonariuszy sterczących przy jego biurku – niewykluczone, że to technicy, nie miała pewności. Rozejrzała się. Nie była tutaj od chwili, kiedy z Williamem zdecydowali się na separację, ale tak samo jak oni wiedziała od razu, że czegoś brakuje. A mówiąc dokładnie: brakuje wszystkiego.

Wzdłuż ściany na prawo od drzwi biegł długi blat biurka, umieszczony pod oknem z widokiem na dachy i kominy Östermalmu, na niewielkie wykusze i tarasy na dachach z meblami ogrodowymi kosztującymi trzy razy więcej, niż były warte. Na prawo od biurka stała głęboka szafa serwerowa, a w niej stelaż na twarde dyski i komputery połączone kablami z centralnym routerem w środku.

Mówiąc dokładnie: to wszystko powinno znajdować się w szafie.

Tymczasem była pusta, podobnie jak całe biurko. Pożółkłe plamy wskazywały miejsce po nóżkach dwóch dużych płaskich monitorów, które stały tam jeszcze niedawno. Na ścianie po obu stronach okna widniały półki, gdzie William przechowywał swoje segregatory i opasłe książki na temat statystyki, kodów, chaosu i innych rzeczy, o które przestała go pytać już dawno, dawno temu. One również ziały pustką. Uprzątnięte ze wszystkiego.

Pokręciła głową. Zdecydowanie. To było nieme „nie”.

Policjanci spojrzeli na nią, czekając, aż im wyjaśni, co o tym sądzi.

– Włamanie – powiedziała.

Dwaj technicy nie odezwali się ani słowem, tylko popatrzyli na siebie, jakby wiedzieli więcej niż ona.

– On nie prysnął – rzekła. W jej głosie brzmiała nuta desperacji, doskonale ją słyszała. Odczekała chwilę, jakby dla podkreślenia, że to wprost niepojęte, iż nie wyciągnęli takiego samego wniosku sami. – On nie miałby gdzie prysnąć i nie istnieje nic takiego, co by go dokądkolwiek pchało, rozmawiałam z nim wczoraj przez cały wieczór! Dlaczego ktoś taki miałby gdzieś zniknąć?

Mężczyźni nadal się nie odezwali, tylko zerknęli na nią ze współczuciem, po czym wymienili spojrzenia z kimś za jej plecami. Z policjantem z zarostem. Nie słyszała, aby wszedł za nią, a teraz stał tutaj i poruszał ustami jak wyrzucona na brzeg ryba, podczas gdy wszyscy czekali, by coś powiedział.

– Nie wiemy dlaczego – rzekł, jakby sam fakt nie podlegał już dyskusji. Następnie skinął głową, co miało znaczyć: „Proszę za mną”.

Pozwoliła, by poprowadził ją przez mieszkanie, które znała lepiej od niego, aż do ich sypialni. Nic się tu nie zmieniło, ten sam zapach ścian, podłogi oraz obić, i zanim zdążyła się przed tym obronić, zawładnęły nią wspomnienia, których nawet nie była świadoma. Jak sprzedali willę. Jak przeprowadzili się do miasta, bo wydawało im się, że tu im będzie lepiej. Jak w końcu odzyskali życie dla siebie, jedynie oni dwoje.

Gdyby tylko wtedy wiedzieli.

Sypialnia była posprzątana, łóżko pościelone, policjant wszedł do środka i obejrzał się, aby sprawdzić, czy ona idzie za nim. Przystanął przed ich dawną garderobą. Rozsunął duże drzwi i spojrzał na nią wymownie.

Rzeczywiście, słowa okazały się zbędne.

Garderoba stała pusta.

Marynarki i garnitury Williama, starannie wyprasowane koszule, dosłownie wszystko zniknęło. Zostały puste półki po bieliźnie, po butach. Wyglądało na to, że oni mają rację. Sęk jednak w tym, że ona wiedziała, iż jest inaczej.

– Niecałe dwadzieścia cztery godziny temu mój były mąż próbował odebrać sobie życie – powiedziała. – Naprawdę uważacie, że teraz tak po prostu spakował swoje manatki i gdzieś sobie wyjechał?

– Według informacji sąsiada z naprzeciwka około dwunastej dwóch pracowników z firmy przeprowadzkowej Stockholms Stadsbud wynosiło z mieszkania kartony.

– Ze Stockholms Stadsbud albo w koszulach z napisem Stock­holms Stadsbud?

– Co pani ma na myśli?

Pozostawiła jego pytanie bez odpowiedzi. Jeśli nic mu nie powie, może sam zacznie jej szukać. Lepiej zmusić kogoś do samodzielnego myślenia, niż serwować mu gotowe rozwiązanie. Zwłaszcza gdy w gruncie rzeczy nie ma się żadnego.

Odwróciła się więc i opuściła sypialnię.

Obeszła całe mieszkanie. Kuchnia, jadalnia, pokój gościnny – przeklęty pokój gościnny, minęła go zdecydowanym krokiem, starając się nie myśleć – i przekroczyła próg salonu. Mieszkanie było zadbane, niemal pedantycznie, nadal świadczyło o wyrafinowanym smaku ich obojga. Były mąż niewiele w nim zmienił po jej wyprowadzce i gdyby go tak dobrze nie znała, pewnie by się dziwiła, że zdołał utrzymać je w stanie, w jakim je teraz zastała, nie dopuściwszy do tego, żeby podupadało wraz z nim.

Ale ona doskonale wiedziała, że on taki właśnie jest. Porządek z chaosu. Schemat i logika. Tylko w ten sposób potrafił żyć; kiedy wszystko inne wkoło niego się waliło, on tutaj znajdował schronienie. Człowiek nie przestaje być pedantem, nawet gdy wszystko się rozpada. Wręcz przeciwnie.

Na koniec znalazła się z powrotem w jego pokoju do pracy. Obaj technicy dołączyli do nieogolonego w innej części mieszkania, toteż stała tutaj teraz zupełnie sama i patrzyła na przedmioty, których już tu nie było.

Komputery.

Książki.

Drogi czarny notes, który kochał i którego jednocześnie nienawidził, i nigdy nie mógł się zdobyć na to, żeby go używać, z jednej strony dlatego, że symbolizował piękne wspomnienie, a z drugiej ponieważ nie chciał o nim pamiętać.

Jakby to była wina notesu, że istnieją wspomnienia. Jakby William chciał zakonserwować to, co jasne, zapominając o tym, co było potem. Jakby wszystko, co zdarzyło się później, mogło nigdy nie mieć miejsca, jeśli tylko nie będzie się grzebać we wspomnieniach.

Musiała mocno potrząsnąć głową i skierować spojrzenie za okno, aby uwolnić się od tych myśli.

Czaiły się tuż-tuż, wiedziała o tym.

Wszystkie uczucia, myśli i zaniechania. Których on się dopuścił i z którymi ona nauczyła się żyć.

Skupiła się na obecnej sytuacji.

To zupełnie nieprawdopodobne.

Nieprawdopodobne, żeby tak po prostu zniknął.

Znała go. Wiedziała, że nie miał gdzie się wybrać. A poza tym z jakiego powodu opuszczałby jedyne miejsce, w którym wciąż czuł się bezpiecznie? A komputery? Po co miałby je ze sobą zabierać?

Nic się nie zgadzało.

Czuła to już za pierwszym razem, kiedy weszła do tego pokoju.

Czegoś brakowało.

Nie umiała jednak za nic w świecie powiedzieć czego. Stała długo, usiłując zrozumieć, czy to tylko naturalne następstwo faktu, że nie była w tym mieszkaniu przez ostatnie lata, czy też jej podświadomość odkryła coś, czego ona sama jeszcze nie rozumiała.

Zamknęła oczy, próbowała wyobrazić sobie pokój tak, jak wyglądał wtedy. Przepełnione, ale pedantycznie uporządkowane półki. Teczki, papiery, pióra, które kochał – był jedyną osobą, jaką znała, mogącą spędzać godziny wśród regałów z piórami w jednym sklepie papierniczym za drugim – wszystko w równych rządkach i starannie poukładane. A teraz to zniknęło. Wszystko. Co jeszcze? Co poza tym powinno było się tu znajdować, czego ona już nie pamięta?

Podeszła do biurka. Wyjrzała przez okno. Odwróciła się. Spojrzała na pokój z innej perspektywy.

I nagle stanęła jak wryta.

No jasne.

Nie chodziło o to, czego brakuje.

Chodziło o to, czego powinno brakować.

***

Przybory toaletowe w niewielkiej szafce zaskoczyły Williama w stopniu, jakiego nigdy by się nie spodziewał.

Nie dlatego, żeby były szczególnie wyjątkowe same w sobie. Po prostu to były jego własne przybory.

Ujrzał czarną nylonową kosmetyczkę, którą zawsze miał przy sobie w podróży, a przynajmniej wtedy, kiedy jeszcze nieustannie wyjeżdżał, a cała jej zawartość pochodziła z jego własnej łazienki, począwszy od golarki przez szczoteczkę do zębów aż po płyn po goleniu.

Na cienkim wieszaku wisiała jedna z jego marynarek, pod nią jedna z jego koszul, a poniżej jedne z jego dżinsów. Na podłodze stały brązowe buty – wprawdzie nie te, które sam by wybrał, ale też jego własne – a obok leżała zwinięta w kłębek para z jego licznych skarpetek i starannie złożona bielizna.

Wszystko to pochodziło z jego mieszkania.

Zamiast podrzucić mu standardowy zestaw byle jakich akcesoriów toaletowych, sprowadzić typowe ubranie z domu towarowego gdzieś po drodze i kazać mu się tym zadowolić, oni dostali się do jego mieszkania i zabrali jego osobiste rzeczy.

To sporo mówiło.

Po pierwsze, znaczyło, że dokądkolwiek teraz zmierzają, chyba pozostaną tam długo.

Ale jednocześnie wynikało z tego, że chcieli, aby czuł się komfortowo. Czyli jest dla nich ważny. Bez względu na to, z jakiego powodu go uprowadzili, zależało im na tym, aby czuł się jak w domu, a nawet by miał wrażenie, że jest ich gościem.

W takich warunkach da się wytrzymać, pomyślał.

Zwłaszcza że nie miał innego wyboru.

Spojrzał na pozbawione twarzy wydanie własnej powłoki cielesnej na wieszaku. Ściągnął z siebie szpitalną koszulę, włożył swoje ubranie i boso przeciął korytarzyk.

Łazienka była świeża i nadspodziewanie obszerna jak na samolot. Co jednak nie przeszkadzało, by uznać ją za niesłychanie małą jak na łazienkę. Przejście przez wszystkie normalne czynności składające się na poranną toaletę wymagało niemałego wysiłku.

William Sandberg nie żałował sobie czasu. Ogolił się, umył cały tors, nawet pochylił głowę nad białą umywalką wyglądającą jak z marmuru – on jednak nie dał się oszukać – dwukrotnie polał sobie włosy szamponem tylko po to, by poczuć, jak woda zimnym strumieniem oblewa całą jego głowę.

To było miłe doznanie. Zupełnie go zaskoczyło.

Upajał się nim przez kilka chwil, zdając sobie sprawę, że niezależnie od tego, co go czeka, powinien być trzeźwy i przytomny.

Stał tak, gdy nagle poczuł, że zatkały mu się uszy.

Czyżby spadali?

Kciukiem i palcem wskazującym zacisnął sobie skrzydełka nosa, starając się wyrównać ciśnienie. W tym momencie usłyszał także w huku silników ten obniżony ton, który mógł oznaczać tylko jedno, a chwilę potem stwierdził, że prawie już go nie słyszy, i zacisnął nos jeszcze raz.

Czekał. To mogła być zmiana kursu, nowa wysokość; w takiej sytuacji powinni za moment znowu wyrównać, uszy zaraz się przyzwyczają do innego ciśnienia i wróci wcześniejsza monotonna i dudniąca cisza.

Jednak samolot wciąż się obniżał. Skręcił, skorygował kurs. Na krótką chwilę wyrównał, ale potem opadał znowu. William odczuwał lekkie ssanie w dołku za każdym razem, gdy obniżanie się maszyny igrało z siłą grawitacji, czyniąc nacisk ciała na podłogę w miejscu, w którym stał, nieco lżejszym. Nie było wątpliwości. Przygotowywali się do lądowania.

Tylko gdzie?

Kiedy się obudził, słońce mówiło mu, że lecą na wschód. Być może na południowy wschód, wszystko zależało od tego, która w rzeczywistości była godzina i gdzie naprawdę znajdowało się słońce. Tak czy inaczej trudno to uznać za wiarygodną wskazówkę. Ponieważ nie ma żadnej gwarancji, że cały czas trzymali ten sam kurs.

Wcale nie łatwiej było ocenić, jak długo już lecą. Słońce znajdowało się dosyć wysoko, kiedy ocknął się w szpitalu, mogła być jedenasta przed południem albo dwunasta. Później go uśpili, przewieźli na lotnisko. Bromma? Arlanda? Żadne inne nie były już używane. Swoją drogą jak można przetransportować na pokład nieprzytomnego mężczyznę, nie wzbudzając zainteresowania personelu naziemnego? Jeśli jednak przyjąć, że samolot stał już gotowy i czekał, i wszystkie papiery zostały załatwione, mogli znaleźć się w powietrzu najszybciej godzinę później.

To dość mocno przybliżone wyliczenie, lecz dawało mu przynajmniej jako taką orientację. Słońce wciąż znajdowało się w górze. Co oznaczało, że nie mogli być w powietrzu dłużej niż dwie, trzy godziny. Niewątpliwie krócej, jeśli lecieli na wschód, ku wieczorowi, a dłużej, jeżeli zmierzali na zachód, jednak wszystkie te kalkulacje miały tak szeroki margines błędu, że można by go pokryć asfaltem i wykorzystać jako drogę w ruchu lokalnym. Mimo to uznał, że w całej tej sytuacji owa różnica jest nieistotna.

Skoncentrował się zatem na różnych możliwościach. Doszedł do wniosku, że istnieją dwie. Albo znajdują się gdzieś nad południową Europą, albo nad Rosją. Bądź gdzieś między nimi.

Jego myśli zatrzymały się na jednym z tych miejsc.

Rosja?

Taka odpowiedź byłaby oczywista wtedy. Ale dzisiaj?

Jaka w tym logika?

Jednak z drugiej strony – zwrócił sam sobie uwagę – czy jest jakakolwiek logika w tym, co właśnie mu się przytrafiło? I dlaczego jemu? Dlaczego teraz? Jaką on może mieć dziś wartość i dla kogo? Otrząsnął się z tych myśli. Zasunął z powrotem zamek błyskawiczny w swojej kosmetyczce. Stopniowo powinien uzyskać odpowiedzi na te pytania.

Ostatnie spojrzenie w lustro.

Wyglądał stosunkowo świeżo jak na kogoś, kto miał być trupem.

Otworzył drzwi łazienki.

Mężczyźni w garniturach już na niego czekali.

Stali w przejściu tuż przy drzwiach. Za oknem wzdłuż kadłuba mignęło szare pasmo chmur, niewielkie krople wilgoci przesuwały się po pleksiglasowej szybie.

– Domyślam się, że powinienem zająć miejsce i zapiąć pasy? – powiedział William. Uśmiechnął się grzecznie, nie licząc jednak na to, że ów skromny komitet zgromadził się tu tylko z tego powodu. I rzeczywiście: byczy kark odwrócił się w bok, jakby torując drogę swoim dwóm kolegom:

– Proszę o wybaczenie – rzekł. – Tak będzie łatwiej dla wszystkich.

William zrozumiał.

I po raz drugi zobaczył, jak wystrzyżony robi krok w jego stronę z charakterystycznym wiecznym piórem w dłoni. Sekundę później syntetyczna mieszanka rozeszła się po ciele Williama Sandberga, spowolniła jego pracę, wyłączyła je i sprawiła, że wszelkie otaczające go odgłosy pochodzące z luksusowej maszyny zniknęły w tunelu nieprzeniknionej czerni.

***

Christina Sandberg załatwiła to krótko. Najpierw za pomocą aparatu w telefonie udokumentowała każdy kąt pokoju do pracy, następnie wcisnęła policjantom swoją wizytówkę i oznajmiła im, co miała do powiedzenia, bez odrobiny wahania w głosie. Zanim którykolwiek z nich zdążył zaprotestować czy zadać dodatkowe pytania, pospiesznie wyszła z mieszkania, pozostawiając ich ze zgłoszeniem.

William Sandberg został uprowadzony, a biorąc pod uwagę jego życiorys, można było uznać za więcej niż pewne, że grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo.

Kilka chwil później echo jej obcasów stukających o kamienne stopnie, a potem o posadzkę sieni ucichło w ciężkich drzwiach prowadzących na ulicę. Miała to być jej ostatnia wizyta w mieszkaniu przy Kaptensgatan.

5

Janine Charlotta Haynes przylgnęła do kamiennej ściany z sercem bijącym tak mocno, że aż się bała, że ktoś je usłyszy.

Zamknęła oczy. Skupiła się na tym, by oddychać najciszej jak tylko potrafiła, by nie szurać nogami o podłogę i nie dopuścić do tego, aby gruba koperta, którą wetknęła sobie w majtki, ocierała się o ubranie i wywoływała jakikolwiek szelest.

Nie słyszała teraz dwóch mężczyzn. Wiedziała jednak, że są zaledwie metr od niej.

A może jest ich trzech, nie miała pewności. W momencie, gdy usłyszała echo ich głosów rozchodzące się w szybie spiralnych schodów, zatrzymała się raptownie, rozejrzała za jakąś kryjówką i rzuciła w prowadzący nie wiadomo dokąd mały korytarzyk. Był nieoświetlony. Janine przywarła mocno do ściany, gdy tylko się zorientowała, że tamci wchodzą na to samo piętro, po czym zatrzymują się niemal przy niej, tyle że po drugiej stronie wąskiej niszy w murze.

Stali tam teraz, tak cicho i spokojnie jak ona. Mogła mieć jedynie nadzieję, że jej nie słyszą. Nie potrafiłaby wyjaśnić, co tu robi. W gruncie rzeczy w środku nocy.

Biegła.

I teraz za to płaciła.

Biegła najszybciej jak potrafiła, boso, żeby nie robić nawet najmniejszego hałasu na kamiennych korytarzach, śmiertelnie przerażona, ale jednocześnie świadoma tego, że być może to jej jedyna szansa.

A teraz stała tutaj, organizm domagał się tlenu, ona zaś robiła wszystko, by zwalczyć ten odruch.

Oni nie mogą jej usłyszeć.

Stała całkowicie nieruchomo.

Słuchała bicia własnego serca.

I wtedy, w tej ciszy, jeden z nich się odezwał.

Głos rozległ się tak blisko, że można było odnieść wrażenie, iż zwraca się wprost do niej, ona zaś już, już miała zaczerpnąć powietrza, jednak w ostatniej chwili się powstrzymała i jeszcze mocniej przylgnęła do muru. Próbowała wsłuchać się w ich słowa. Skupić się na zrozumieniu, co mówią.

Wychwytywała pojedyncze wyrazy. Bezpieczeństwo?

Niech to szlag. Jej francuski był do niczego. Uczyła się go przez dwa semestry w szkole średniej, ale przyjęła sobie za punkt honoru przykładać się do nauki najmniej jak się da, mimo że nauczycielka ostrzegała ją, że pewnego dnia będzie tego żałować. I oto teraz Janine stała w tym kamiennym korytarzu, boleśnie świadoma, że kobieta miała rację.

Znowu. Securité. Czy chodzi o nią?

Ponownie przymknęła oczy. Gdyby ktoś nagle się zorientował, że zniknął plastikowy prostokąt, który ona trzyma w kieszeni, to najgorsze, co mogłoby się teraz zdarzyć. To jej jedyne wyjście, jedyny ratunek, zacisnęła więc mocniej palce na nim, jakby to miało coś zmienić.

Nie mogą jej tu znaleźć.

Nikt nie wie, gdzie jest. Jeśli ci tutaj postanowią ją zabić, nic ich przed tym nie powstrzyma i nikt się o tym nie dowie. Bo prawdopodobnie nie ma już nikogo, kto by jej jeszcze szukał.

Odegnała tę myśl.

On nigdy nie przestanie.

A może jednak?

Wmawiała sobie, że jest inaczej. To było pół roku, które wywróciło jej życie do góry nogami. Nie wiedziała, dla kogo pracuje ani po co, ani czy to, co robi, jest moralne czy też paskudne albo może nie do końca określone.

Wiedziała jedynie tyle, że musi to opowiedzieć.

I że on jest jedyną szansą.

I że ci tutaj nie mogą jej usłyszeć.

Po czterech minutach, które dla niej trwały całą wieczność, jeden z rozmawiających mężczyzn nagle uciszył drugiego.

Od ciszy, jaka zapanowała, jej ciało przeszył dreszcz, strach o metalicznym posmaku podszedł jej do gardła. Czyżby ją usłyszeli? Czy straciła nad sobą kontrolę i zaczęła oddychać za szybko? Czy oni już wiedzą, że ona tu stoi?

Wstrzymała oddech. Odliczała.

Raz. Dwa. Trzy.

Płuca płonęły, ale ona się nie poddawała.

Cztery. Pięć.

I w końcu: jakiś hałas.

Nadlatywał helikopter…

Nie, to tylko donośny warkot jakiegoś samochodu, ale dał jej szansę na zaczerpnięcie powietrza. Dokładnie w chwili, gdy nabrała tchu, jeden z mężczyzn znowu się odezwał. Przyłumionym głosem rzucał prosto przed siebie krótkie potwierdzające słowa. Głównie mówił ten, kto go wezwał przez słuchawkę w uchu.

Okay. D’accord. Bien.

Rozmowa się skończyła. Mężczyzna ruszył z miejsca. Rozległ się odgłos zdecydowanych kroków oddalających się korytarzem, ich echo stopniowo ucichło i w końcu całkiem zamarło.

Poszli sobie, omijając niszę, w której stała.

W porządku, powiedziała do siebie. Teraz.