Strona główna » Poradniki » Między nami dziewczynami. Dziennik mamy i córki

Między nami dziewczynami. Dziennik mamy i córki

5.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-65456-79-3

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Między nami dziewczynami. Dziennik mamy i córki

Wyjątkowy dziennik dla mamy i córki, który pogłębi więź między nimi, a dziecko przygotuje na trudy dorastania.

Zanim dziewczynka stanie się rozchwianą emocjonalnie nastolatką, dobrze wyposażyć ją w umiejętność rozpoznawania własnych emocji oraz w proste techniki ułatwiające relaks i kontrolowanie stresu, a także pokazać, że zawsze może skorzystać ze wsparcia najbliższej osoby – mamy.

W Między nami dziewczynami w przystępny sposób omówione są trudne dla dziewczynek zagadnienia, między innymi: ocena własnego ciała, stosunek do jedzenia, presja rówieśnicza.
Do każdego tematu dołączone są praktyczne ćwiczenia. W trakcie ich wykonywania, pisząc, rysując, rozmawiając, mama i córka mogą lepiej poznać nie tylko siebie, ale też drugą osobę.

Uczucia, relacje, dorastanie – z tym dziennikiem staną się o wiele łatwiejsze.

Nuanprang Snitbhan – psycholog kliniczna z wieloletnim, międzynarodowym doświadczeniem, specjalizująca się w pracy z dziećmi, młodzieżą i rodzinami.

Polecane książki

W porządnej szkole wszystko jest pod kontrolą. Uczą się w niej tylko ładni, grzeczni i wzorowi. Nie ma tam miejsca na myślenie, a czarne zawsze jest białe. W porządnej szkole bycie innym jest karane. Śmiercią....
Przystojny i zawadiacki dziedzic książęcego tytułu lord Roland Northbridge wyjechał z Anglii dwa lata temu, porzucony na przyjęciu zaręczynowym przez pannę Dianę Belgrave. Po powrocie North zastajeDianę w rodzinnym zamku, gdzie pracuje jako guwernantka jego młodszego rodzeństwa. Zdziwiony odkrywa, ż...
To książka napisana przez lekarzy, którzy od lat pomagają chorym na raka. Połączyli w niej tradycyjne metody leczenia z alternatywnymi, których skuteczność została potwierdzona naukowo. Zapewniają również, że raka można przezwyciężyć i podają na to wiele dowodów. Dowiesz się jaką diagnostykę zastoso...
Książka jest nową próbą łącznego ujęcia problemów estetyki i etyki w badaniach antropologicznych - zarówno na poziomie teoretycznym, jak i empirycznym. Krytyczne podejście do kultury ponowoczesnej nie jest tu tylko estetyzującą, antropologiczną interpretacją ikonosfery codzienności, lecz także próbą...
Jak pokonałem wylew to historia długiej "drogi krzyżowej" lekarza, który w wieku czterdziestu dwóch lat doznał ciężkiego wylewu krwi do mózgu. Książka stanowi zapis wstrząsającego doświadczenia choroby, pokonanej ogromną siłą woli i okupionej niewypowiedzianym cierpieniem. Te poruszające przeżyc...
O tym, że wyjazd do Jerozolimy, a jeszcze bardziej sam pobyt na Ziemi Świętej, jest wydarzeniem budzącym niesamowite emocje przekonała się autorka książki „Na skrzydłach Ducha Świętego, czyli Jerozolimo wołasz, a więc…przybywam” - Iwona Konarzewska-Bulczyńska. Te wydarzenia i okoliczności opisała w ...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Nuanprang Snitbhan

Tłumaczenie: DANUTA ŚMIERZCHALSKARedakcja i korekta: Melanż Opracowanie graficzne: LORA ZORIAN Ilustracje na okładce: JIN SUKProjekt okładki: SHUBHANI SARKARRedaktor prowadzący: MAGDALENA CHORĘBAŁADyrektor produkcji: ROBERT JEŻEWSKI© 2016 by Nuanprang Snitbhan, PsyD
Illustrations © 2016 by Lora ZorianWszelkie prawa zastrzeżone. Reprodukowanie, kopiowanie w urządzeniach przetwarzania danych, odtwarzanie w jakiejkolwiek formie oraz wykorzystywanie w wystąpieniach publicznych tylko za wyłącznym zezwoleniem właściciela praw autorskich.ISBN 978-83-65456-79-3WydawcaWydawnictwo Zwierciadło Sp. z o.o.
ul. Postępu 14, 02-676 Warszawa
e-mail:handlowy@grupazwierciadlo.plKonwersja:eLitera s.c.

Krótki list do córek i ich mam

Dzieci mają uczucia i myśli tak samo jak dorośli. Jednak wielka różnica między nimi polega na tym, że dzieciom często trudniej jest powiedzieć, co myślą i wyrazić słowami, jak się czują. Dla niektórych może to być frustrujące i skomplikowane. Prawda jest taka, że twoja mama ma więcej doświadczenia niż ty! Uwierz mi, to zupełnie normalne, że jest się wrażliwą i wszystko mocno się przeżywa. Ma to bardzo wiele plusów, które odkryjesz, kiedy przeczytasz tę książkę do końca.

Pisząc ten poradnik, chciałam, żebyście z mamą dobrze się razem bawiły i żebyś nauczyła się pewnych podstawowych życiowych umiejętności, które trudno zarówno przyswoić, jak i o nich rozmawiać. Nie ty jedna uważasz, że jest wiele tematów, których rodzice i dzieci unikają w rozmowach. To sprawy, o których trudno mówić, bo są dziwne, krępujące lub przykre, jak gniew, lęki czy stres. Wielu rodziców nie wie, jak zacząć rozmowę na te tematy i mają nadzieję, że wyręczy ich w tym szkoła. Z kolei wiele dzieci boi się zadawać pytania, dzielić się swoimi przemyśleniami i mówić o uczuciach, ponieważ nie chcą, aby rodzice się o nie martwili albo je krytykowali. Dzięki ćwiczeniom, które są w tej książce, będziecie z mamą dobrze się rozumiały i rozmowa na trudne tematy stanie się łatwiejsza. Proponuję, żebyście kolejne zadania wykonywały raz w tygodniu. Będziesz wtedy miała wystarczająco dużo czasu, aby przyswoić i poćwiczyć nowe umiejętności. Znajdziesz tu pytania, które pomogą wam rozmawiać o tym, co obie czujecie i myślicie w sposób, który pozwoli czuć się przy tym bezpiecznie. Wszystkie zadania z tego poradnika pomogą ci nauczyć się dbać o swoje ciało i umysł, zdobyć poczucie kontroli nad sobą i otoczeniem, a także spojrzeć na pewne sprawy z nowej perspektywy. Twoje nowe umiejętności pozwolą ci stać się bardziej świadomą, szczęśliwszą i zdrowszą, a także mieć lepsze relacje z osobami ze swojego otoczenia.

Mam nadzieję, że te ćwiczenia będą dobrą zabawą i razem z mamą miło spędzicie przy nich czas. Poświęćcie uwagę radom, które dodałam jako „Więcej pomysłów na trening uważności” i ćwiczeniom oddychania znajdującym się na końcu każdego zadania pod hasłem „Odetchnijmy”. Na końcu tej książki, w części „Skrzynka z narzędziami”, znajdziecie dodatkowe inspirujące sposoby na to, by dobrze się nawzajem rozumieć, mieć poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie.

Przygotuj się na zabawę!

Bądźmy…uważne

Uważność to praktyka, która polega na spowolnieniu tempa życia i zwracaniu uwagi na sposób, w jaki oddychamy, oraz na otoczenie – w każdej chwili, bez zastanawiania się nad tym, co było albo co będzie. Ludzie praktykowali uważność od tysięcy lat i okazała się równie dobroczynna dla dzieci, jak dla dorosłych. Być może pojęcie „uważność” kojarzy ci się z nudą, wydaje się mętne i trudne do zrozumienia. Ale kiedy tylko zaczniesz praktykować uważność, przekonasz się – mam nadzieję – że wcale tak nie jest. Będąc uważną, możesz stać się szczęśliwsza, ludzie jeszcze lepiej zaczną się czuć w twoim towarzystwie i łatwiej poradzisz sobie z wyzwaniami, które przynosi ci życie. Czy słyszałaś kiedyś powiedzenie: „Gdy życie daje ci cytryny, zrób z nich lemoniadę”? Ćwicząc uważność, będziesz robić lemoniady najlepsze na świecie!

Ćwiczenie uważności działa w następujący sposób: wyobraź sobie, że idziesz przez łąkę porośniętą wysoką trawą. Kiedy przechodzisz przez nią pierwszy raz, masz z tym problem – musisz przedzierać się przez trawy, a to może być trudne. Ale następnego dnia widzisz na łące swoje ślady, więc łatwiej ci odnaleźć drogę. Po tygodniach, a potem po miesiącach trawa zmienia się w prostą, otwartą ścieżkę, którą spaceruje się łatwo i przyjemnie. Tak właśnie jest z ćwiczeniem uważności – jest łatwiejsze za każdym razem, kiedy je robisz!

NASZE ZADANIE

Pierwsze zadanie ma nauczyć cię skupić się na chwili obecnej i sprawić, że staniesz się bardziej świadoma tego, co cię otacza i co się wokół ciebie dzieje. Nie przejmuj się – to świetna zabawa! Przeszukaj kuchnię i resztę domu, zwracając uwagę na przedmioty, o których wcześniej na ogół nie myślałaś. W dalszych rozdziałach tej książki znajdziesz ćwiczenia, które pomogą ci spojrzeć na sprawy od nowa i stać się bardziej świadomą – nie tylko otoczenia, ale i swoich myśli, uczuć, zachowań i zwyczajów. Na końcu każdego z zadań znajdziesz część pod hasłem „Czas rozmowy”. Ty i twoja mama będziecie wtedy mogły wspólnie pracować, dzielić się swoimi myślami i uczuciami. A pięciominutowe ćwiczenia oddychania, które na koniec razem wykonacie, pomogą ci uspokoić umysł.

WIĘCEJ POMYSŁÓW NA TRENING UWAŻNOŚCI

Jak być świadomą chwili obecnej? Możesz to ćwiczyć. Przerwij na kilka minut to, co akurat robisz, i skup się na tym, co się dzieje wokół ciebie. Spośród pięciu głównych zmysłów – wzroku, słuchu, węchu, dotyku i smaku – wybierz jeden i skoncentruj na nim uwagę. Przez pięć minut tylko słuchaj dźwięków w swoim otoczeniu. Kiedy twoje myśli zaczną błądzić, po prostu wróć do wykonywanego zadania.

Córka: jestem odkrywcą

Przez pięć minut rozglądaj się po kuchni i w miejscu poniżej zapisz, ile okrągłych przedmiotów udało ci się zauważyć.

Przez kolejne pięć minut poszukaj w domu różnych zapachów i zapisz poniżej ich nazwy.

Kiedy to zrobisz, znajdź wygodne miejsce, w którym będziesz mogła usiąść z mamą, by odpowiedzieć na pytania z części „Czas rozmowy” na stronie 15.

Mama: jestem odkrywcą

Przez pięć minut rozglądaj się po kuchni i w miejscu poniżej zapisz, ile okrągłych przedmiotów udało ci się zauważyć.

Przez kolejne pięć minut poszukaj w domu różnych zapachów i zapisz poniżej ich nazwy.

Kiedy to zrobisz, znajdź wygodne miejsce, w którym będziesz mogła usiąść z córką, by odpowiedzieć na pytania z części „Czas rozmowy” na następnej stronie.

Czas rozmowy

Ile okrągłych przedmiotów udało ci się zauważyć w kuchni? ____________________

Powiedzcie sobie, jakie zapachy lubicie. Poniżej narysujcie kilka rzeczy, które tak pachną.

Czego nauczyło was to zadanie?

Odetchnijmy

Co to znaczy odetchnąć? To po prostu znaczy odpocząć lub zrobić sobie przerwę od czegoś. Na co dzień zwykle spieszymy się lub przeskakujemy od jednego zajęcia do drugiego. Ale naprawdę ważne jest, aby po wykonaniu jakiegoś zadania zatrzymać się, by móc przyswoić sobie pewne rzeczy. To również przyjemny sposób na to, by uzupełnić energię naszego ciała i umysłu, zanim przejdziemy do kolejnego zadania.

Następne zadania