Strona główna » Obyczajowe i romanse » Nieszczęścia chodzą stadami. Tom 2

Nieszczęścia chodzą stadami. Tom 2

5.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 9788366278714

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Nieszczęścia chodzą stadami. Tom 2

Debiutancką powieść Agata Przybyłek napisała kilka lat temu, by poradzić sobie z zawodem miłosnym. Poznajcie kontynuację tego komediowego hitu, dzięki któremu uśmiechniętą, rudowłosą pisarkę poznały czytelniczki w całej Polsce!

 

Halina, matka Iwonki – bohaterki znanej z „Nie zmienił się tylko blond” – nie może pogodzić się z wyprowadzką córki oraz wnuków z domu. Lekarstwem na złe samopoczucie starszej pani ma okazać się przyjazd jej córki chrzestnej – Martusi. Dziewczyna wraca do Sosenek po kilku latach pobytu w Anglii. Przywozi ze sobą dwójkę dzieci: kilkuletnią Marysię i trzymiesięcznego Krzysia.

 

Kiedy Halina odkrywa, że chłopiec jest czarnoskóry, robi wszystko, by nie dowiedział się o tym żaden mieszkaniec wsi i… żeby chrześnica jak najszybciej wyprowadziła się z jej domu. Starsza pani każe usunąć wszelkie „luksusy”, zarządza cowieczorne wyłączanie prądu, karmi Martusię zdrowym, prostym jedzeniem (czytaj: głodzi). Brzmi tragicznie? Niekoniecznie! „Nieszczęścia chodzą stadami” to najzabawniejsza kobieca powieść!

 

Los uśmiecha się do tego, kto się śmieje. Zwłaszcza jeżeli pomogą przyjaciele, a właściwie ten jeden przyjaciel, który z czasem zaczyna być kimś więcej.

Polecane książki

Kiedy rozpoczęła się reformacja? 500 lat temu czy może kilka stuleci wcześniej? Czy reformacja bez Marcina Lutra byłaby możliwa? Czy rzeczywiście osłabiła ona Kościół katolicki, czy może wręcz przeciwnie: ocaliła go? Jak bardzo zmieniła świat, wykraczając mocno poza sferę kościelną? Czy Polska m...
Czego nauczyli się szefowie gangów narkotykowych, obserwując świat wielkiego biznesu?Jakim cudem początkujący szef kartelu narkotykowego może odnieść sukces w nielegalnej branży o wartości 300 miliardów dolarów rocznie? Ucząc się od najlepszych. Od tworzenia wartości marki do spersonalizowanej ob...
Pracownicy otrzymują różnego rodzaju świadczenia. Jeżeli są one przychodem, nie zawsze podlegają opodatkowaniu i oskładkowaniu. Każde ze świadczeń trzeba traktować odrębnie i inaczej je rozliczać z ZUS i urzędem skarbowym. Przychodem podatkowym są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w r...
Inni uwolnili  więzione przez ludzi cassandra sangue, nie zdając sobie sprawy z tego, jak poważne konsekwencje będzie to miało dla wieszczek. Tym delikatnym istotom grozi teraz podwójne niebezpieczeństwo – ze strony ludzi, którzy dla swoich niecnych celów chcą kontrolować ich przepowiednie, ale też ...
Satyra jest bez wątpienia rodzajem sztuki. Cechuje się wewnętrznym zdynamizowaniem, bezustannie się zmienia, stanowi formę otwartą i niegotową, lecz i zadziwiająco trwałą, jeśli weźmie się pod uwagę jej odłam obyczajowy. Utwory, w które wpisana została funkcja agitacyjna, dezaktualizują się błys...
Nowa, poszerzona o siedemnaście nowych wspomnień, poprawiona i uzupełniona książka Cześć, starenia złożona jest z opowieści o Zbigniewie Cybulskim (1927–1967), aktorze, legendzie polskiego kina, współtwórcy Studenckiego Teatrzyku Bim-Bom. Niezapomniany Staszek z Giuseppe w Warszawie, Jacek z Do wid...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Agata Przybyłek

Copyright © Agata Przybyłek, 2016

Copyright © Wydawnictwo Poznańskie sp. z o.o., 2019

Redaktor prowadzące: Magdalena Genow-Jopek, Sylwia Smoluch

Redakcja: Kinga Gąska

Korekta: Dagny Batycka

Projekt typograficzny, skład i łamanie: Barbara Adamczyk

Projekt okładki: Magda Bloch

Fotografia na okładce: shutterstock.com / Alena Ozerova

Konwersja publikacji do wersji elektronicznej: Dariusz Nowacki

Zezwalamy na udostępnianie okładki książki w internecie.

Wydanie II

eISBN 978-83-66278-71-4

CZWARTA STRONA

Grupa Wydawnictwa Poznańskiego sp. z o.o.

ul. Fredry 8, 61-701 Poznań

tel.: 61 853-99-10

fax: 61 853-80-75

redakcja@czwartastrona.pl

www.czwartastrona.pl

Miłość to przyjaźń, pod którą podłożono ogień

Jeremy Tylor

Kasi,

za jej słabość do imienia Andrzej

– Jak to dobrze, że Sosenki nie gubią igieł na zimę – zwykła mawiać metaforycznie Michalina, gdy lato dobiegało końca i mimo słonecznej pogody czuć było już w kościach zbliżające się nieuchronnie chłodniejsze powietrze oraz inne zawirowania pogodowe. Była gosposią w domu starszych państwa już od lat, a oknow kuchni nadal pozostawało jej ulubionym miejscem na całym bożym świecie.

– Tak. U nas ciągle jest słońce – odpowiadała wtedy jej przełożona, pani Halina, uśmiechając się lekko pod nosem, i patrzyła w zamyśleniu na sad, który aż uginał się od nadmiaru dojrzałych śliwek i jabłek.

Ale w tym roku było zupełnie inaczej.

Kiedy nastała jesień, a córka pani Haliny, Iwona, mężczyzna jej życia, Jaruś i czwórka dzieciaków, synowa, trzy psy oraz kot przeprowadzili się do siedliska na Mazurach (pomimo próśb, błagań oraz złowieszczych gróźb pani Haliny), życie tej ostatniej stało się zupełnie puste i pozbawione blasku, a przynajmniej tak się starszej pani zdawało. Może to wina jesiennej chandry, kolejnego skoku hormonów (albo tego, co w jej wieku po nich jeszcze zostało), żółknących powoli liści, a może po prostu przenikliwej, wręcz bolesnej pustki w domu, w którym przez całe wakacje aż tętniło życiem. A nawet kilkoma życiami.

Niezależnie od tego, czym owa depresja i załamanie nerwowe, których przez ponad dwa tygodnie doświadczała uporczywie pani Halina, były spowodowane, nie pozostały one bez echa, jeśli chodzi o jej relacje z mężem, gospodynią, a nawet całymi Sosenkami, o Kole Gospodyń Wiejskich nie zapominając.

Starsza pani chodziła więc ze spuszczoną głową po ogródku. Wylewała słone łzy na zieloną jeszcze trawę, z posępnym wzrokiem karmiła pływające w oczku wodnym kolorowe rybki i zupełnie bez życia snuła się po domu, nie czerpiąc przyjemności nawet z tego, że Michalina wróciła szczęśliwie z wesela siostry. Nie cieszyły jej spacery pośród uginających się od nadmiaru owoców jesiennych odmian jabłoni, kwitnące w najlepsze wrzosy i marcinki, a nawet ich słodkawy aromat roznoszący się po ogrodzie niczym delikatna mgiełka. Życie pani Haliny, mimo ostatnich słonecznych chwil tej jesieni, w jeden dzień zostało zupełnie pozbawione energii. A wszystko to przez jej wyrodną córkę, a raczej kogoś, kogo w przeszłości pani Halina zwykła nazywać córką, bo teraz to Iwona w ogóle na to nie zasługiwała!

Na jej zmartwienia nie pomagały też ciepłe herbatki z imbirem parzone wielkodusznie przez zaniepokojonego męża, wizyty wnucząt, a nawet wyjątkowo udany wyjazd do teatru, na który porwali się razem z Henrykiem, ponieważ dostali od jednej z wdzięcznych za opiekę nad dzieckiem sąsiadek bilety na „Upiora w operze”. Życie pani Haliny straciło cały blask, a ona sama nie starała się tego nawet ukrywać.

– Ale czego ty się załamujesz, Halinko! – podczas jednego z zebrań Koła Gospodyń Wiejskich próbowała ją pocieszać grubawa Miecia ubrana w kwiecistą sukienkę, która mogła pamiętać jeszcze czasy wojny. – Przecież siedlisko jest raptem czterdzieści minut drogi stąd, Iwona pracuje w Oddziale Przedszkolnym w Sosenkachi zagląda do ciebie naprawdę często, o tym, że spędza u ciebiez dzieciakami co drugi weekend nie wspominając! Przecież to tak, jakby oni wszyscy wcale się od ciebie nie wyprowadzili, a ty czyściej masz i spokojniej!

– No właśnie kochana, właśnie! – gdy pani Halina uroniła pierwszą, pełną rozpaczy łzę, nachyliła się do niej jeszcze owinięta fartuchem Bronka. – Młoda jesteś, ładna! Męża masz takiego, że każda z nas ci zazdrości. Może to czas, żeby przeżyć w końcu tę swoją trzecią młodość, co? Sama mówiłaś w wakacje, że w domu taki barłóg i hałas, że wytrzymać się tego nie da!

– Może i się nie dało, ale tej ciszy, która teraz w nim panuje, to już w ogóle się nie da! – odezwała się w końcu pani Halina siedząca w centrum tego żałobnego wianuszka. – Czy wy wiecie, że ja wczoraj wieczorem, leżąc w sypialni, cykanie świerszczy słyszałam?! Świerszczy! W swoim własnym domu! – zapłakała i schowała twarzw dłoniach.

Gospodynie Wiejskie popatrzyły po sobie, z niedowierzaniem kręcąc głowami.

– Nie może być! – wyrwało się jednejz nich.

– No właśnie! Zabrała mi dzieci, to tak, jakby mi życie odebrała. Serce z piersi. Rozumz głowy. Całe siły i zapał. Ostatnie tchnienie młodych płuc falujących w piersi niemrawo. Wszystko! – pani Halina teatralnie opadła do tyłu, nawet nie kryjąc swojego wzburzenia. – A mi za wiele życia nie pozostało! Umrę może dziś, może jutro i nic po mnie na tym świecie nie zostanie. Wnuków nawet nie pożegnam. Magdy, co mi prawnuka pod sercem nosi…

– Halinka, ale przecież ty na nic chora nie jesteś i jeszcze raczej pożyjesz!

– Taki ten ziemski padół okrutny, że po tylu latach wychowywania, trosk i nieprzespanych nocy przychodzi człowiekowi umierać w samotności – nie zważając na niczyje uwagi, pokręciła tylko głową, po czym, nie dbając o to, że do omówienia jest jeszcze sprawa wiejskiego festynu, który rokrocznie w październiku odbywał się w Sosenkach, wyszła na powietrze. Mimo krzyków Gospodyń, ruszyła do wielkiego, bijącego pustką domu, który od kilkudziesięciu lat dzieliła z mężem, a niegdyś i dziećmi, wnukami oraz całą chmarą zwierząt.

– Jesteś w końcu! – już od progu powitał ją przejmujący się jej spadkiem nastroju Henryk.

Pani Halina popatrzyła na niego ponuro i głośno wzdychając, pchnęła drzwi do ich potężnego domostwa.

– Jestem. Ale to nic nie zmienia. Powiedz Michalinie, niech nie czeka na mnie z obiadem. Nie będę dziś jadła.

– Znowu?! Wczoraj też nie jadłaś obiadu!

– I co z tego?! Może chociaż z głodu umrę. Lepsze to będzie niż całe moje przyszłe życie w samotności!

– Halka, ja ci mówię, ty się w końcu opamiętaj, bo ta twoja depresja może się źle skończyć! – nie wytrzymał w końcu Henryk. – Chcesz wylądować w szpitalu albo innym wariatkowie? No chcesz?

– Źle?! Od kilku lat mi trujesz głowę, żebym schudła. To może w końcu schudnę! – ryknęła na niego rozdrażniona pani Halina, po czym powłócząc nogami, powędrowała do sypialni i rzuciła się na wielkie, dębowe łóżko zasłane pościelą w delikatne kwiatki.

Henryk natomiast pokręcił głową i udał się do kuchni, w której, kołysząc się na boki w rytm nuconej przez siebie, starej piosenki, urzędowała przy garach rozentuzjazmowana Michalina.

– Podawać już? – popatrzyła tylkow stronę starszego pana, nie odkładając przy tym trzymanej w ręku łyżki wazowej.

– Podawać – mruknął.

– W jadalni?

– Może być tutaj. Halina nie będzie jadła – powiedział posępnie, odsunął sobie jeden z taboretów stojących przy kuchennym stole i usiadł na nim, opierając łokcie o kraciastą ceratę.

– Iwonka już trzy tygodnie temu się wyprowadziła, a jej jeszcze nie przeszło! Żeby to się w jaką chorobę głębszą nie przerodziło, bo kaplica jak nic. Młoda taka przecież, energiczna. A nagle… bach! Jakby całe życie z niej uszło – wzdychając smutno, spuściła wzrok Michalina.

– Może by posłać po doktora, co?

– Doktora? A co on tu pomoże? Konował jeden z dala od ludzi powinien się trzymać. To już lepiej po zielarkę. Ziółek tylko jakich przepisze i pożytek z tego jakiś będzie. Dzisiejsza medycyna to tylko dobić człowieka potrafi, a nie pomagać… – Michalina pokręciła głową i oparła się o kuchenny blat.

– To może po księdza?

Gospodyni zamyśliła się, patrząc w uchylone okno, przez które wpadał do kuchni ciepły, jesienny wietrzyk i miarowo poruszał koronkową firanką.

– Ale takz ostatnim namaszczeniem? Nie za szybko?

– Jakim ostatnim! Żeby porozmawiał z nią tylko…

– A… – zamyśliła się Michalina. – No to proboszcz nie zaszkodzi, ale ja bym miała lepszy pomysł! – podginając rękawy, powiedziała po chwili i podeszła do stołu, przy którym siedział Henryk.

Starszy pan popatrzył na nią zaciekawiony i pochylił się nieco do przodu. Jego kraciasta koszula zafalowała lekko i utworzyła niedużą fałdę wokół brzucha, ale ani myślał to poprawiać. Każdy sposób, żeby wyrwać żonę z marazmu, był dla niego teraz na wagę złota i jeśli Michalina miała jakiś pomysł, aby uratować jego kochaną, aczkolwiek momentami nieznośną Halinkę, to musiał, po prostu musiał z tego skorzystać.

– Nowego zajęcia jej trzeba. Ot co! – biorąc się pod boki, wypaliła triumfalnie Michalina.

Henryk jednak nie do końca podzielał jej entuzjazm.

– A to Michalina wymyśliła… – mruknął. – Bo ja o tym nie wiem? Ale drugiej córki nie mam, żeby ją tu ściągnąć! Zuzkę, córkę mojej siostry, ewentualnie by można, ale ona w Jaszczurkach mieszka, to po co by się miała przeprowadzać, skoro jest miejscowa? A domu, żeby się do Iwony wyprowadzić, też nie sprzedam. Nie na to całe życie harowałem, żeby teraz, na ostatnie lata… Starych drzew się przecież nie przesadza.

– Ja wiem, ja wiem! – Michalina uspokajająco machnęła ręką i przysunęła się bliżej, konspiracyjnie ściszając głos.

Starszy pan popatrzył na nią z zaciekawieniem.

– Na wsi plotkują, że Martusia z Londynu przyjeżdża!

– Nie może być! – zdziwił się i przejechał dłonią po nieogolonej brodzie. Nie widział Martusi przez dobrych pięć, a może nawet sześć lat, a tu taka niespodzianka!

– Ano tak! Dom po Czeremchowej odłogiem stoi kilkadziesiąt lat, odkąd staruszka w samotności umarła, toi dziewczyna zatrzymać się nie będzie miała gdzie.

– Nie może być! – ponowniez niedowierzaniem wyszeptał Henryk.

– A komu bardziej wypada ją pod dach przyjąć, jak nie matce chrzestnej, co?!

– No komu?

– No nikomu! – Michalina uderzyła dłonią w stół.

Starszy pan o mało się nie przewrócił, kołysząc się niebezpiecznie na taborecie.

Skąd te wszystkie kobiety w tym domu miały tyle energii?

– Ba, to wy jako pierwsi powinniście się dowiedzieć, kiedy ona tu dokładnie przyjeżdża, i dla niej pokój przyszykować – kontynuowała natomiast Michalina.

– No pewnie, że my! – zrozumiał nareszcie. – W końcu Halka to jej matka chrzestna, no tak czy nie?

– Ale to nie wszystko! – gosposia rozejrzała się dookoła i pochyliła jeszcze bardziej. – Na wsi mówią, że ona nie sama przyjeżdża!

– Wyszła za mąż? – zdziwił się jeszcze bardziej. – No nie może być…

– Podobno niez mężem – Michalina nie dała zbić się z tropu.

– A z kim?

– Ponoć w ciążę w tej Anglii zaszła i z dzieckiem wraca.

– Przecież onaz Marysią to jeszcze w Polsce zaciążyła!

– Ale urodziła w Anglii. Tak czy nie? – próbowała udowodnić swoje.

– No tak, tak. A więc mówisz, Michalino, że ona teraz panna z dzieckiemi to bez domu…

– Ano z dzieckiemi bez dachu nad głową – powtórzyła pokornie.

Henryk popatrzył na nią wyczekująco.

– I bez męża?

– No tego nie wiadomo! Ale sam pan przyzna, panie Henryku, że dla nas to idealna okazja, żeby panią Halinkę wyrwać z tej depresji. Wprawdzie to nie taka wielka gromada jak u Iwonki, ale serce okazać trzeba. No nie mam racji?

Starszy pan uśmiechnął się lekko i spojrzał w otwarte okno.

– A no masz, Michalinko, świętą rację! – zaklasnął w końcu w ręce zupełnie rozpromieniony. – A teraz nalej mi zupy, bo z tej radości zgłodniałem jak wilk.

– Wiedziałam, że dziś czeka nas jakaś dobra informacja, wiedziałam! – gosposia uśmiechnęła się ciepło i wstała z miejsca. – Ptaki od rana mi w oknie świergoliły, to sobie, jak tylko oczy otworzyłam, pomyślałam, że Pan nam dziś jakąś dobrą nowinę ześle! – dodała i podśpiewując pod nosem „Kiedy ranne wstają zorze”, wyjęła z szafki talerz i nalała Henrykowi zupy.

– Smacznego. Niech panu Bóg błogosławi! – powiedziała, stawiając przed nim pełen talerz. – Ale po tę zielarkę toby pan mógł posłać. Nie zaszkodzi, a pomóc pomoże – dodała jeszcze zadowolona i oddaliła się na piętro, żeby zabrać się za pranie, pozostawiając uszczęśliwionego Henryka samego z obiadem, który dzisiaj wyjątkowo mu smakował.

– Jak ta zupa? – gdy Henryk kończył drugie danie, zjawiła się w kuchni pani Halina.

– Jak to zupa. Smaczna – odpowiedział.

– To dobrze.

– Nalać ci? – zaproponował usłużnie.

Żona spojrzała na niego jak na wariata.

– Nie będę jadła. Po nóż tylko przyszłam.

– Nóż?

– Mówię przecież.

Henryk zerwał się na równe nogi, o mały włos nie przewracając przy tym krzesła.

– Ale na co ci ten nóż, kochanie?!

– Sznurek sobie idę uciąć!

– Jaki sznurek, Matko Boska, po co?! – przeraził się nie na żarty.

– Wieszać się będę! – z rozpaczą obwieściła pani Halina, ściskając w ręce największy nóż kuchenny, jaki mieli. – Nic mi innego w tej sytuacji nie pozostało jak stryczek! I to przez rodzoną córkę, do tegośmy dopuścili, że po tylu latach wychowywania i nadskakiwania tak nam się odpłaca. Niewdzięcznica!

Henryk poczuł, jak z jego twarzy odpływa krew i robi się z chwili na chwilę coraz bledszy. Znał swoją żonę aż nazbyt dobrze, żeby wiedzieć, że z kim jak kim, ale z nią nie ma żartów.

– Nigdzie nie pójdziesz! – rzucił się więc ku drzwiom i stanął w nich, wyciągając ręce, żeby uniemożliwić jej wyjście i realizację tego diabelskiego planu. – Czyś ty na rozum upadła?!

– Może i upadłam! Ale sensu życia nie widzę i tyle!

– Halinka, wierząca jesteś, katoliczka, samobójstwo przecież…

– Widać nie zasłużyłam na niebo! – pani Halina krzyknęła w jego stronę, zanosząc się łzami.

– Nie będziesz się wieszać! Po moim trupie!

– Ach tak?! To masz, weź ten nóż, weź go – agresywnie podeszła do męża i wyciągnęła nóż w jego stronę. – I dźgnij mnie, bo ja tego życia dłużej nie wytrzymam! – wcisnęła mu w dłoń nóż i uniosła swój beżowy sweterek, odsłaniając białą bluzkę spod spodu.

Henryk odrzucił nóż na szafkę i podszedł do żony.

– Uspokój się kobieto!

– Nie mam po co żyć! – zapłakała z goryczą.

– Właśnie, że masz! – rzucił dość agresywnie, jak na niego. – Martusia przyjeżdża, a ty zabijać się chcesz! – wyłożył jej prostu z mostu, cały się trzęsąc przez te gwałtowne emocje, i wziął ją w ramiona.

Wyraz twarzy pani Haliny zmienił się natychmiast.

– Nasza Martusia? Czeremchówna?!

– A jaka inna? Dom po Czeremchowej odłogiem stoi, to do kogo ona tu przyjedzie, jak nie do nas?! – powtórzył słowa Michaliny zadowolony z siebie Henryk. Udało mu się w końcu zainteresować czymś żonę.

– No racja! My teraz jesteśmy przecież jej najbliższą rodziną… – zamyśliła się pani Halina. – Wypada ją zaprosić w takiej sytuacji. Nawet trzeba.

Henryk popatrzył na nią, próbując ukryć uśmiech.

– Ale żebym to ja o tym nie wiedziała? Ja?! – rzuciła w jego stronę pani Halina, robiąc wielkie oczy.

– Przez tę depresję z domu nie wychodziłaś, to cię ominęła taka świeżynka. Ponoć cała wieś trąbi o tym, że Martusiaz dzieckiem do Sosenek przyjeżdża.

– Ano masz rację… – pokręciła głową. – Nie może być! – powiedziała jeszcze do męża i dziarsko ruszyła ku drzwiom.

– Dokąd idziesz?A obiad? – zawołał za nią Henryk.

– Na co mi obiad, jak ja do wsi iść muszę dowiedzieć się wszystkiego?! Nie czekajcie na mnie z kolacją! – rzuciła z typową dla siebie energią i wyszła z kuchni, a Henryk pomyślał, że z jego serca spadł właśnie ogromny kamień, i od razu poczuł się o dziesięć kilo lżejszy.

– Udało się! – powiedział sam do siebie i zasiadł na miękkiej kanapie przed telewizorem, moszcząc się w kolorowych, haftowanych poduszkach, a potem postanowił obejrzeć mecz. Nic nie poprawiało mu humoru tak, jak uszczęśliwienie swojej specyficznej żony i dobry futbol w telewizji, a do jego nozdrzy, razem z ciepłym wietrzykiem wpadającym do salonu przez uchylone okno, dolatywał aromat dojrzewających, jesiennych jabłek, od których uginał się cały sad rozpościerający się z tyłu posiadłości.

– I co? – zajrzała do salonu, trzymająca pod pachą kosz ze świeżo wypranymi ubraniami, Michalina. – Zadziałała ta wiadomość o przyjeździe Martusi?

– Zadziałała, kochana, oj zadziałała! Halinka już na wieś pobiegła więcej szczegółów się dowiedzieć. Powinienem ci na kolanach dziękować za tę informację!

– Nie trzeba, nie trzeba! – żachnęła się Michalina, wokół której unosił się kwiatowy zapach płynu do płukania tkanin. – Ale do zielarki zajdę zaraz i tak, bo znów mi w stawach strzyka. A pani Halince na wszelki wypadek ziółka wezmę. Przecież z tymi choróbskami to nigdy nic nie wiadomo.

– No nie wiadomo – przytaknął Henryk.

– Rozwieszę tylko pranie i idę. Sznurki sobie przewiesiłam bliżej wrzosów i marcinków, to może ich zapachem ubrania przejdą. Niby kupuje się te pachnące środki, ale nic się nie może równać z zapachem dojrzałych śliwek i wrzosowiska. O tej porze to najchętniej z ogrodu bym nie wychodziła!

– Skarb jesteś, Michalinko. Po prostu nasz anioł na ziemi!

Gosposia zaśmiała się i machnęła wolną ręką.

– Głupstwa pan gada, oj głupstwa. Ale nie przeszkadzam! – powiedziała tylko rozbawionym głosem i wyszła na ganek, na którym od razu owionął ją niesamowity, słodkawy zapach niesiony przez jesienny wietrzyk.

– Poezja – szepnęła tylko pod nosem Michalina i zabrała się za rozwieszanie prania. Potem, uzbrojona w wiklinowy koszyk, polną drogą wijącą się przez las udała się do chatki mieszkającej na uboczu zielarki, żeby ta przybyła z pomocą jej obolałym stawom i umysłowi pani Haliny, który wydawał się gosposi w dużo gorszym stanie niż jej trzeszczące kości.

Las o tej porze roku był miejscem co najmniej baśniowym. Wpadające przez puste przestrzenie w koronach drzew promienie popołudniowego słońca oświetlały mięciuchne kępki zielonych jeszcze mchów, rzucały cienie na prężące się dumnie drzewa, a przede wszystkim potęgowały niesamowitą, bijącą po oczach feerię barw, którą mieniły się niewysokie kępki wrzosów rosnące tuż przy dróżce. Z oddali słychać było głośne trele rozświergotanych ptaków, a także rozentuzjazmowane głosy mieszkańców Sosenek i okolicznych Jaszczurek, którzy o tej porze roku wyjątkowo chętnie zabierali całe swoje rodziny i udawali się na jesienne grzybobranie.

– Hej, hej! – zamachała do Michaliny jedna z mieszkanek Sosenek. Szła z naprzeciwkai prowadziła za ramę rower.

– Dzień dobry! – odpowiedziała jeji zatrzymała się na chwilę.

– Na grzybki?

Michalina uśmiechnęła się i popatrzyła na trzymany na ramieniu koszyk, a potem energicznie potrząsnęła głową.

– Nie, nie! Idę do zielarki.

– A co, stało się coś?! – podekscytowała się żywo jej rozmówczyni.

Mieszkańcy Sosenek uwielbiali plotki. Wyprawa do zielarki oznaczała zwykle jakąś poważniejszą chorobę albo przynajmniej niewyjaśnioną alergię lub trudne do wyleczenia przeziębienie. Tutaj, w małej, lokalnej społeczności, każdy chciał wiedzieć, co dzieje się ze współmieszkańcami, nawet jeśli od lat byli ze sobą pokłóceni i żyli w niezgodzie. Ot, wiejska solidarność.

– Nic specjalnego. W stawach mnie tylko strzyka ostatnio mocniej niż zwykle, to mówię, trzeba się wybrać po jakieś ziółka i maści. Pogoda się zmienia, ciśnienie szaleje, a kości już nie te, co dawniej, i wszystko to człowiek czuje od razu.

– Ano ma rację Michalina, ma rację – rozmówczyni pokiwała głową i oparła się mocniejo rower, którego koła coraz bardziej grzęzły w wysuszonej na wiór leśnej drodze, a raczej jaśniutkim piasku, z którego gdzieniegdzie przebijały pojedyncze kępki leśnych traw albo krzaczki jagód.

– Także widzisz kochana sama, że wybrać się trzeba.

– Zielarka na polanie jakieś zioła ucierała. Widziałam, bo byłam na łące za lasem krowy dojrzeć. Ze dwie godziny jeszcze albo trzy i synów będę musiała po nie posłać. Lato nam się kończy w zawrotnym tempie.

– Ano kończy, kończy. Ale pogoda jeszcze ładna.

– Oby słońce jak najdłużej było, bo jak się rozpada, to na całego! – podekscytowała się rozmówczyni gosposi i nachyliła do niej nieco bardziej. – Na wsi słyszałam, że Martusia Czeremchówna do wsi przyjeżdża. Prawda to czy nie?

– Ano prawda.

– Wiadomo już, do kogo i na ile?

Michalina odkrząknęła cicho i poprawiła wiklinowy koszyk przewieszony przez ramię.

– Ja tam jeszcze nic nie wiem.

– Pewnie do was, bo kogo ona teraz ma tu innego? Stara Czeremchowa tyle lat temu umarła, że już się nie doliczy, dom odłogiem stoi i próchnieje, a nikogo więcej ona tu nie ma. Nie wspominała Halina jeszcze nic? Hę? – chciała wiedzieć jak najwięcej opierająca się o rower kobiecina.

– Jeszcze nic nie wiem – Michalina powtórzyła zgodnie z prawdą.

Kobieta łypnęła na nią wzrokiem, starając się wyszukać w jej pomarszczonej twarzy oznak prawdy albo kłamstwa.

– Oj, ciężka sprawa, co? – pokręciła w końcu głową i wróciła do swojej pierwotnej pozycji. – Z takich powrotów po latach to nigdy nic dobrego nie wynika, tym bardziej że ona ponoć z dzieckiem wraca. I panna! – rzuciła na odchodne, a potem wsiadła na rower i odjechała bez słowa pożegnania, chwiejąc się na boki i zagrzebując w leśnej dróżce.

Michalina patrzyła w ślad za nią przez chwilę, a potem zniesmaczona pokręciła głową i ruszyła w stronę chatki zielarki. Trzeba się cieszyć, że Martusia z tej obcej ziemi powraca, a że pannai z dzieckiem, to trudno. Dzieci mieć nie grzech! Nawet konserwatywna w swoich poglądach gosposia doskonale to wiedziała. Bo co takie dziecko komu winne, no co?

Drewniana chatka wioskowej zielarki znajdowała się na skraju polany położonej w północnej części lasu, do której mało kto, nie znając drogi, się zapuszczał. Zbudowana z podłużnie ułożonych, grubych bali, pokryta strzechą i nie dochodził do niej prąd, pomimo że miejscowa ludność skrzyknęła się kilka lat temu i gotowa była kable energetyczne tu doprowadzić.

– Niedoczekanie wasze! Ja się na to nie narodziłam, żeby iść z duchem czasu, ale leczyć! – krzyczała na wielkodusznych mieszkańców zielarka i skutecznie przepędzała ich ze swojego domostwa, do tego stopnia, że w końcu, jak jeden mąż, poddali się i pozwolili żyć kobiecinie na łonie natury, doglądając jej od tamtej pory skwapliwie i pilnując, czy tylko czegoś nie potrzeba. Zielarka, jak to zwykle w takich wioskach bywa, była ceniona przez mieszkańców Sosenek bardziej niż okoliczny lekarz, a raczej niezaradny konował, i gdyby tylko coś jej się stało, odbiłoby się to na zdrowiu ich wszystkich. A raczej jego braku.

Zimą więc zaprzęgali koniei przedzierali się przez hałdy śniegu, a kiedy się nie dało, wkładali grube futra i grzęznąc po kolana, donosili jej żywność. Latem natomiast sprzątali dookoła las, żeby nic nie zapaliło się przypadkiem od porzuconej butelki albo papierka, a jesienią przynosili domowe konfitury przyrządzane z zapałem przez Koło Gospodyń Wiejskich albo po prostu przychodzili usiąść i porozmawiać. Stara zielarka była jak dobry duch Sosenek i wszyscy liczyli się z jej zdaniem.

– Witam Michalinę! – powitała gosposię zielarka, stojąc przy zbitym z drewnianych bali stoliku i trąc coś w moździerzu. – A co to ją do mnie sprowadza, co?

Zielarka miała bowiem w zwyczaju zwracać się do każdego w trzeciej osobie, nawet jeśli rozmówca stał do niej twarzą w twarz.

– Pogoda się zmienia, zima idzie, to i w stawach łupie bardziej niż zawsze.

– A no łupie, łupie. Mnie samą wszystkie kosteczki bolą i muszę sobie, dla uśmierzenia bólu, pięty mydlić na noc, bo inaczej to bym chyba nie wytrzymała! – odpowiedziała, nie przerywając pracy. – Michalina siada! – wskazała gestem dłoni drewniany zydelek.

Gosposia usiadła posłusznie.

Zielarka popatrzyła na nią posępnie, odkładając w końcu moździerz, i wytarła ręce w leżącą na stole kraciastą ściereczkę.

– Widzę, że niejedno zmartwienie jej się po głowie pałęta.

– Może i ma pani rację – westchnęła Michalina. – O panią Halinę się martwię. Chodzi ostatnio jak struta. Odkąd Iwonka z dzieciakami wyprowadziła się do siedliska, to życia w niej mniej z każdym kolejnym dniem. Marnieje mi w oczachi nie wiem, co radzić.

– Oj życie, życie – pokręciła głową zielarka. – Ciasta chce? Hubertowa mi przyniosła, bo jej dziecko z kolki wyleczyłam, a sama nie zjem.

– Jak dla towarzystwa, to poproszę.

– Może wejdzie do środka? – spojrzała na gosposię spode łba.

Michalina pokiwała twierdząco głową i podniosła się, ruszając do środka drewnianej chatki, od której aż biło zapachem suszonych ziół, aromatami świeżych jabłek i śliwek, a przede wszystkim ponadczasową, wszechobecną żywicą.

– Ludzie na wsi mówią, że Martusia Czeremchówna z Londynu powraca. Prawda to? – zielarka zapytała bez cienia nieśmiałości, ciężko opadając na krzesło przy stojącym na środku pokoju stoliku, który nakryty był ręcznie dzierganym obrusem.

– Ano prawda. Pani Halina chce ją pod dach przygarnąć.

– Ponoć ona panna i z dzieckiem?

Michalina skinęła głową, biorąc w dłonie kawałek drożdżowego ciasta przesyconego rodzynkami. Było tak pulchne, że aż rozpływało jej się w ustach.

– Ano podobno tak.

– Będą na wsi gadali jeszcze bardziej niż teraz, oj będą.

– O Iwonie też gadali, że rozwódka.

– Ale chociaż męża miała!

– Taki mąż to nie mąż. Może na jej miejscu lepiej by było nie mieć.

– Głupoty Michalina gada. Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. Tak czy nie?

– A wiadomo, czyw tej Anglii Martusia sobie jakiegoś nie przygruchała? Może jaki gołąbek ją tam zechciał i nie tylko z dzieckiem wróci, ale i z chłopem?

– Niezbadane są wyroki boskie, niezbadane – zielarka pokręciła głową, po czym wstała i sięgnęła po porcelanowy kubek stojący na kaflowym piecyku ogrzewającym izbę. – Z fusów powróżę. Mówią, że lepszy znany wróg niż obcy!

– Jaki tam Martusia wróg, skoro ona nasza, z Sosenek.

– Może i nasza, ale wokół jej rodziny od wieków same nieszczęścia!

Michalina westchnęła ciężko, słysząc słowa zielarki, i zapatrzyła się na to, jak starsza pani zalewa fusy wrzątkiem, czeka kilka chwil, a potem zlewa wodę do stojącej obok miseczki. Co jak co, ale rację to zielarka miała, oj miała.

– I co? – gosposia w końcu nie wytrzymała i łypnęła na starszą panią. – Widać coś?

– Niedobrze – pokręciła głową w odpowiedzi tamta. Z jej twarzy zdawała się odpływać krew.

– Niech zielarka mówi, co widzi! – zaniepokoiła się Michalina.

– Czarno ten przyjazd widzę, oj czarno! – powiedziała tylko i odstawiła kubekz fusami na bok.

Wzdłuż kręgosłupa Michaliny przebiegł zimny dreszcz.

– Niech zielarka powie coś więcej!

– Com miała powiedzieć, powiedziała! Idę po ziółka. Na stawy i spadek nastroju. Ale po tym, co żem zobaczyła, to lepiej i na serce przyniosę, bo niejeden na zawał padnie z wrażenia, jak Martusia powróci, oj padnie.

Zielarka wyszła z izbyi oddaliła się na moment, pozostawiając Michalinę z mętlikiem w głowie, co też owo „czarne widzenie” w przypadku Martusi Czeremchówny mogłoby oznaczać.

– Dla Haliny dam miksturę olejową z ruty polnej – oznajmiła, wracając do pomieszczenia z dwoma słoiczkami i małym, płóciennym woreczkiem. – Już w starych pismach na kłopoty z głową polecali, zawsze pomaga. Złe myśli odgania, sen spokojny przyniesie i nerwów zszarganych ukojenie, a i na jelita nie zaszkodzi. Do ośmiu tygodni niech zażywa, nie dłużej! Szyszki z chmielu do tego niech wrzątkiem zalewa. Co wieczór albo co dwa. Uspokajają i wrażliwość uśmierzają. Na krótko, bo krótko, ale z zaśnięciem pomogą. Rozumie?

– Tak – skinęła głową Michalina.

– A to na stawy. Ta sama maść co zwykle.

Wzięła do ręki słoiczek z maścią i powąchała.

– Olej Kręgowy.

– Goździki w niej są, co ból uśmierzają, olejek z rozmarynu, mięty i arnika. Na boleści pomogą, ale na zmartwienia, które wam los niesie, zielarki nic nie mają.

Michalina popatrzyła na starszą panią, chcąc kolejny raz dowiedzieć się, co też ma na myśli, ale ta nic więcej już nie powiedziała. Gosposia włożyła więc otrzymane preparaty do koszyka, zostawiła na stoliku słoik konfitury różanej i ruszyła ku drzwiom wyjściowym.

– Niech wam Bóg błogosławi – zielarka powiedziała jeszcze na pożegnanie i po uściśnięciu przedramienia Michaliny wróciła do pozostawionego na stoliku moździerza, w którym ucierała mieszankę ziół dla jednej z mieszkanek Sosenek. Pani Grażynka od lat cierpiała na nawracającą co kilka dni niestrawność i była jej stałą klientką.

Gosposia natomiast ruszyła w drogę powrotną przez las, który tonął już w zachodzącym słońcu, ale nawet piękno nienaruszonego przez człowieka krajobrazu nie odgoniło niepokoju, który zasiała w jej głowie zielarka.

– Czarno to widzę, oj czarno – wracały do niej prorocze słowa, których za nic w świecie nie potrafiła zrozumieć.

W noc poprzedzającą przyjazd Martusi pani Halina nie mogła spać i nie pomagały na to nawet ziółka zielarki. Sypialnia, ku wielkiej rozpaczy Henryka, który zaprotestował w końcu i trzęsąc się z zimna, wyniósł się na dół, została przez nią wywietrzona trzy i pół razy, bo ten czwarty zakończył się wpadnięciem do środka wielkiej, czarnej ćmy. A ćma, jak to one mają w zwyczaju, zaczęła uderzać skrzydełkami o świecącą żarówkę, czym jeszcze bardziej utrudniała starszej pani zaśnięcie.

– No masz, jaka natrętna! – złościła się tylko pani Halina.

W końcu jednak poddała się i podążyła na dół z nadzieją, że znajdzie tam coś, co ukoi jej nerwy.

Była jednakw błędzie. Na jej bezsenność nie pomogło również opróżnienie całej butelki mleka stojącej w lodówce ani potarcie nosa cytryną, co zwykła radzić na problemy ze snem świętej pamięci mama pani Haliny. Nawet wpadający do środka przez uchylone okno słodkawy zapach niesiony przez wiatr od strony sadu, zamiast usypiać, prowokował ją do przemyśleń. A było o czym dumać, oj było, bo dzień wcześniej pani Halina, poza nowościami, które przyniosła od zielarki Michalina, odbyła bardzo interesującą rozmowę w sklepie spożywczym, miejscowym centrum życia towarzyskiego.

– O, Halinka! – ucieszyła się na widok swojej ulubionej klientki grubaśna sklepowa, kończąc obsługiwać mieszkającą w sąsiedniej wsi blondyneczkę.

– Dzień dobry kochana, dzień dobry! – starsza pani podeszła do lady z typowym dla siebie impetem. Rzuciła przy tym okiem na kłębiące się za ladą świeże pieczywo, którego zapach przypomniał jej dzieciństwo i mamę piekącą chlebw kuchennym piecyku.

– Coś podać?

– Nie, nie! – otrząsnęła się natychmiastz wspomnień pani Halina. – Porozmawiać przyszłam, jesteś zajęta?

Sklepowa uśmiechnęła się z przekąsem, ciesząc się, że szykuje się na ploteczki, i pospiesznie podeszła do okna.

– Pijaki tylko – obwieściła głośno, spoglądając przez koronkową firankę, która przez lata wiszenia w tym samym oknie zdążyła już nieco pożółknąć. – Jak na godzinkę zamknę, to nic się nie stanie! – dodała, po czym stukając o drewnianą podłogę swoimi ciężkimi butami, podeszła do drzwi, zaciągnęła wiszącą w nich żaluzję, ze zgrzytem przekręciła kluczyk, a potem wróciła do swojego gościa. – Herbatki?

– Bardzo chętnie.

– To chodź na zaplecze, kochaniutka, będzie nam cieplej. Okna są tam od południa, to się zdążyło nagrzać, a tutaj już ciągnie po nogach. Niby jest słońce, ale jesień idzie wielkimi krokami, nie można nie zauważyć.

– Kolejna jesień życia. Nam to już tylko zima została – pani Halina westchnęła ciężko, czując ostatnie napływające fale depresji, a potem podążyła za sklepową, która zdążyła już zniknąć za ladą i zabrać się za nalewanie wody do elektrycznego czajnika stojącego na kamiennym parapecie.

– Siadaj kochana, siadaj! Zaraz te gazety uprzątnę, nic się nie bój – powiedziała do swojego gościa, wskazując na pokryty czerwoną ceratą stolik, i nastawiła wodę. – Co cię do mnie sprowadza?

– Dawno nie byłam, to mówię, wpadnę przyjaciółkę odwiedzić – opadając ciężko na krzesło, oznajmiła pani Halina i kątem oka spojrzała na leżące na stoliku wydanie lokalnej gazety sprzed tygodnia. – Pisali coś ciekawego? – zapytała sklepową, wskazując na pismo, bo przez swoją depresję zupełnie zapomniała o tym, żeby przeczytać najnowszy numer.

– Tyle tylko, że staremu Mietkowi ciągnik w nocy ukraść próbowali, ale że napici jak pekaesy, to daleko nie ujechali, bo nie zauważyli, że bak na paliwo ma otwarty i się ulało.

– Bogu dziękować, że nie ukradli.

– Ależ ukradli!

– No mówisz przecież, że daleko nie ujechali! – ośmieliła się zauważyć.

Sklepowa popatrzyła na nią, jakby była niespełna rozumu.

– Bo nie – wzruszyła ramionami. – Ciągnik w nocy porzucili. Stary Mietek wstał rano i zobaczył gow polach, zgłosił na policję. Przyjechali, zobaczyli, ale że on sam zbyt trzeźwy nie był, bo to po niedzieli się zdarzyło, to nie pojechał po paliwo i go nie przyprowadził. Złodzieje przyszli na drugą noc, ciągnik stał, gdzie go zostawili, to nalali kanister benzyny i Mietkowi zwędzili. Co se mieli żałować?

– No tak… – wyrwało się pani Halinie.

– A czym on pole teraz obrobi, jak wykopów jeszcze nie skończył? No czym?!

Starsza pani w zadumie pokręciła głową.

– Trudna sprawa.

– Ba, że trudna. Po całej okolicy szukają tego ciągnika, ale przepadł jak kamień w wodę, Halinka, jak kamień w wodę.

– Może mu kto pożyczy ciągnik na wykopki.

– A kto, jak wszyscy wiedzą, że on pijak nie z tej ziemi?

– Dzieci małe ma, to ktoś powinien!

– Ty nie jesteś rolnikiem, Halka. Mieszkasz kawałek poza wsią, to może nie wiesz, że nikt o zdrowych zmysłach mu tego traktora nie pożyczy. Już prędzej dzieci z motykamiw pole wyjdą, niż on ten ciągnik zobaczy. Zresztą, jego wina. Zamiast przyciągnąć go na podwórze, to sam go złodziejom w polu zostawił. Niech się teraz martwi! – sklepowa założyła rękę na rękę i oparła się o szafkę za plecami dokładnie w momencie, w którym przyciskw czajniku pstryknął, dając znak, że woda się zagotowała. – Co pijesz? – zwróciła się ponownie do swojego gościa.

– Herbatkę. W moim wieku to już kawy raczej nie powinnam. Chociaż ja w te wszystkie medykamenty i medycynę nie do końca wierzę, to magnez mam z organizmu wypłukany i teraz została mi już tylko herbata.

– Uuu, niedobrze.

– Ano niedobrze. Zielarka już któryś raz mi ziółka przepisuje, ale nic nie dają.

– Ja nieo tym! – machnęła ręką sklepowa, nie zwracając uwagi na lamenty pani Haliny. – Herbaty żadnej otwartej nie mam. Tylko kawa – pokazała starszej pani puste pudełko po aroniowej herbacie, a potem, na oczach rozmówczyni wyrzuciła je do stojącego w kącie pomieszczenia kosza.

– To jakiś problem? Sklep masz pełen herbaty, to jakąś przynieś!

– No tak, no tak. Rzeczywiście kochana, przyniosę – skarcona władczym tonem pani Haliny sklepowa zatrzęsła się jak baranek i pobiegła do sklepu czym prędzej, żeby przynieść swojej rozmówczyni herbatę.

– Mam taką dobrą jaśminową – krzyknęła z sąsiedniego pomieszczenia. – Może być?

– A dawaji jaśminową. Najwyżej od niej tu umrę, żadnej straty nie będzie – odpowiedziała jej podniesionym tonem pani Halina, dopowiadając sobie w myślach, że przecież jej córce i tak to różnicy nie zrobi i może i lepiej, że w tym sklepie wypije jakąś truciznę. Skoro samobójstwa jej popełniać nie dają i wszystkie próby, jakie podejmowała w tym kierunku, zostały przez Henryka paskudnie sabotowane, zostało jej już tylko żyć nadzieją na jakiś nieszczęśliwy wypadek. A wiadomo przecież nie od dziś, że wynalazki, w tym podejrzanego pochodzenia jaśminowe herbatki, okazywały się nieraz zabójcze. Taki na przykład dynamit. Prawda?

– No, to jestem! – sklepowa zjawiła się znowu i podsunęła pani Halinie pod nos rozpakowane pudełeczko jaśminowej herbaty. – Ładnie pachnie, co?

Starsza pani przysunęła twarz do równo poukładanych torebeczek herbaty i wzięła delikatny wdech. Jej nozdrza od razu wypełnił słodkawy zapach białych kwiatów, a potem razem z powietrzem rozniósł się po płucach i podrażniając pęcherzyki, przedostał się do krwiobiegu. Przywołał jej na myśl beztroskie dzieciństwo i chwile, gdy brała z domu swoją jedyną lalkę i biegła bawić się z koleżankami między jaśminowymi krzewami.

– Idealnie – mruknęła zadowolonai odchyliła się do tyłu na niewysokim zydelku.

– Słodzisz?

– Nie, nie. Henryk mi się każe odchudzać.

Sklepowa odwróciła się w stronę swojego gościa i zlustrowała tęgawą sylwetkę przyjaciółki pełnym empatii spojrzeniem.

– Żeby było z czego – prychnęła i wróciła do parzenia herbaty.

– Ja tam się sobie podobam, ale wiesz, jak to jest, jak chłop się na co uprze. Na rowerze mi każe jeździć, dasz wiarę? Po okolicy! A co to ja jestem, pierwsza łatwiejsza, żeby sobie przejażdżki po lesie urządzać? Nie pamiętasz, jak to było ze starą Hubertową, jak się z chłopem w zagajniku potajemnie spotykała?

– Ano pamiętam – sklepowa pokiwała głową na wspomnienie najbardziej burzliwego romansu, jaki kiedykolwiek zrodził się w Sosenkach. Jej sklep był wtedy pierwszym punktem informacji na ten temat, a sprzedaż rosła w zawrotnym tempie. Wiadomo przecież, że jak kto pogadać przyjdzie, to zawsze sobie o czymś przypomnii kupi.

– No to widzisz. Mój mąż chce ze mnie robić kurtyzanę, dasz wiarę?

– No nie może być – ponownie pokiwała głową i stawiając szklankiz herbatą na kraciastej ceracie, podsunęła sobie drugi zydelek, po czym przysiadła się do pani Haliny.

– A tak!

– Że Henryk taki nowoczesny i wolne związki uznaje, to ja w życiu bym nie pomyślała!

– Sama słyszysz. Mówię zgodniez prawdą. Do lasu na rowerze mi każe pedałować jak pierwszej lepszej. Na oczach całej wsi!

– Oj Halinka, wszyscy wiedzą, że ty porządna kobieta jesteś.

– Ano jestem! Ale wiadomo, co sobie kto może pomyśleć? – zasępiła się starsza pani i upiła pierwszy łyk jaśminowej herbaty. Słodko-gorzka esencja przyjemnie podrażniła jej zmysły.

– Na wsi mówią, że Martusia Czeremchówna jutro już przyjeżdża – sklepowa zaczęła po chwili ciszy nowy temat i z uwagą przyjrzała się twarzy swojego gościa.

Pani Halina ożywiła się wewnętrznie, bo przecież właśnie po to przyszła do sklepu. Jej priorytetowym celem było teraz dowiedzieć się, co też ludzie na wsi gadają, i wybadać grunt. Michalina przecież już kilka dni temu przyniosła od zielarki złe wieści i lepiej było upewnić się, czy też nikt w Sosenkach nie szykuje z powodu powrotu Martusi żadnej wielkiej afery. O tym, że ludzie potrafią być mściwi, pani Halina wiedziała nie od dziś. A bywali tacy, zwłaszcza jeśli chodzi o międzypokoleniowe krzywdy wyrządzone w przeszłości. Powrót Czeremchówny do wsi był więc idealnym momentem, żeby zgotować z tego powodu jakieś lokalne piekiełko. Kto jak kto, ale ona powinna być na to przygotowana.

– Przyjedzie w okolicach południa, ale musimy wstać z Henrykiem skoro świt. Trzeba się przecież będzie przyszykować. Taki gość to nie byle kto – starsza pani z kamienną twarzą odpowiedziała na pytanie rozmówczyni, której od razu rozbłysły oczy.

– A sama ona w końcu przyjeżdża czyz kimś?

– Z dzieckiem – odpowiedziała pani Halina, chociaż tak naprawdę sama nie do końca znała odpowiedź na to pytanie. Martusia powiedziała jej przez telefon tylko, że przyjeżdża i bardzo się cieszy, że znalazł się w Sosenkach ktoś, u kogo będzie się mogła zatrzymać.

Starsza pani musiała przyznać, że asertywna to ta dziewczyna była jak mało kto, w przeciwieństwie do Iwonki, która żaliła się jej ze wszystkiego i zawsze. Podczas ich rozmowy telefonicznej Martusia rzuciła bowiem tylko suchymi faktami i rozłączyła się, pozostawiając rozemocjonowaną ciotkę w poznawczej niepewności, którą wyładowała na swoim mężu. No dobrze, może nawet nie tyle na Henryku, ile na stojącym akurat pod ręką serwisie z porcelany, który od tamtej pory stał się uboższy o jedną śliczną filiżankę.

– A mąż, a mąż? Spotyka się tam ona z kim w tej Anglii? W końcu parę dobrych latek tam siedziała, to może i jaki do niej przygruchał, co? – sklepowa chciała wiedzieć jak najwięcej, co bardzo nie spodobało się pani Halinie.

– Co ty myślisz, że ja ją za język ciągnęłam przez telefon? Przyjedzie, to się dowiem, czy ślubne to dziecko, czy nie.

– Jakie ono tam ślubne, jak ona z Polski panną wyjeżdżała.

– Jak się ożeniła w tej Anglii, to przecież już ślubne!

– No tak, no tak – widząc nieugiętą minę pani Haliny, sklepowa potaknęła potulnie. Wiedziała, że jedynie będąc miłą, dowie się jak najwięcej.

– Ty mi lepiej powiedz, co ludzie na wsi gadają – rzuciła bez ogródek starsza pani, opierając się łokciem o stół. – Martusia przyjeżdża, to mi żadnego skandalu nie potrzeba. Mówił ci co kto? Są jakieś zadry z przeszłości?

Sklepowa rozejrzała się dookoła konspiracyjnie, a potem nachyliła bardziej do starszej pani i ściszyła głos.

– Ano powiem ci, Halinka, że martwić cię nie chcę, ale są… – szepnęła tylko.

Kiedy po chwili zobaczyła blednącą coraz bardziej twarz starszej pani, aż zrobiło jej się przyjaciółki szkoda. Ludzie na wsi potrafili być pamiętliwi, a krzywdy wyrządzane w przeszłości uwielbiały zstępować z pokolenia na pokolenie. Na wsi zemsta i zawiść między rodami była jak chleb powszedni i tak sklepowa, jak i pani Halina wiedziały o tym aż za dobrze.

To właśnie dlatego ta druga nie mogła tej nocy spać i okrywając się szczelnie szlafrokiem, wstawała z łóżka tylko po to, żeby za moment znów się do niego położyć, i tak w kółko.

– Dałabyś w końcu spokój i poszła już spać! – gdy po raz kolejny weszła do salonu, zganił ją w końcu rozdrażniony Henryk, który ułożył się na kanapie, by w spokoju zasnąć.

– Śpisz tylkoi śpisz, a ja się naprawdę martwię – nie zważając na rozzłoszczoną minę niewyspanego męża, usiadła obok niego na kanapie i zapatrzyła się w dal.

Księżyc świecił dziś wyjątkowo mocno. Oświetlał cały sad, a jego wątłe światło odbijało się od błyszczących, czerwonych jak szkarłat jabłek i purpurowych śliweczek.

Henryk szarpnął kocem, który ściągnęła z niego żona.

– Nie ma o co się martwić, ile razy mam ci powtarzać? Zielarka może źle w fusy spojrzała, a ty nie dajesz mi przez to spać.

Pani Halina popatrzyła na niego surowo i kręcąc głową, ponownie spojrzała w okno.

– Zielarka się nie myli. To tak, jakby się ksiądz pomylił.

– Ksiądz też człowiek, ma prawo się mylić, a teraz idź w końcu spać, bo trzeba wstać skoro świt. Do miasteczka daleka droga! Nie mówiąc o tym, że zanim ty się wybierzesz…

– Słyszałeś kiedyś, żeby nasz ksiądz się pomylił? – zignorowała jego słowa. – No właśnie. Ja czuję, że z tego przyjazdu to więcej złego będzie, niż ta cała nasza radość była warta.

– Idź te swoje czarnowidztwo uprawiać gdzie indziej, bo ja chcę się wyspać! Wróżka od siedmiu boleści. I to czarna! – przekręcił się w końcu na drugi bok Henryk i już po chwili do uszu pani Haliny dobiegło tylko jego lekkie pochrapywanie.

Starsza pani posiedziała przy nim jeszcze przez chwilę, a potem, wsuwając nogiw miękkie kapcie, które sąsiadka przywiozła jej kiedyś z gór, wstała i podeszła do okna.

Sad spał w najlepsze. Ciężkie, uginające się od nadmiaru owoców śliwy i jabłonie otulone zielonymi kołdrami liści oddychały lekko, roztaczając dookoła kojący zapach. Pani Halina patrząc na nie, nie mogła się doczekać przyszłego weekendu, na kiedy to zaplanowała już wielkie robienie kompotów, dżemów, przecierów i konfitur, których słodkawą wonią co roku okadzała dom na pożegnanie jesieni.

Przygnębiona starsza pani westchnęła ciężko po kilku minutach stania w bezruchu, a potem poszła do kuchni i wykręcając numer Iwonki, łudziła się, że chociaż córka wesprze ją w tak trudnej dla nich wszystkich chwili.

– Matko kochana, stało się coś?! – po dwóch sygnałach rozległ się w telefonie zaspany, a zarazem podenerwowany głos Iwonki.

– Co? – huknęła do telefonu Halina.

– Coś z tatą? Źle się czuje?!

– Nie! Ojciec ma się dobrze.

– Kamień z serca – w słuchawce rozległ się głośny, ciężki oddech, a potem stłumiony głos zaniepokojonego Jarusia. – Cicho, cicho. Śpij. To tylko mama dzwoni – powiedziała do niego Iwonka, a jej amant mruknął coś w odpowiedzii zamilkł. – Co się stało, mamo? Jest środek nocy! – rzuciła natomiast do telefonu Iwonka wyrwana z błogiego snu.

– Martwię się.

– O co?

– Martusia jutro przyjeżdża.

– Matko kochana, na litość boską! Wiem o tym przecież. Budzisz mnie w środku nocy, żeby mi to powiedzieć? Czy ty wiesz chociaż, która jest godzina?! – ryknęła na zmartwioną panią Halinę jej rodzona córka.

Starsza pani popatrzyła na zegarek. Było wpół do trzeciej.

– Ale Iwonka…

– Czy to coś ważnego?! – nieco zbyt obcesowo weszło w słowa matki jej dorosłe, aczkolwiek wcale niewychowane dziecko.

– Mówię, przecież, że… – zaczęła ponownie pani Halina.

W słuchawce rozległo się tylko głośne pip, pip, pip… Abonent zakończył rozmowę.

Pani Halina patrzyła jeszcze przez chwilę na słuchawkę, a potem wstała od kuchennego stołu i zaczęła spacerować po kuchni i sąsiednich pomieszczeniach, budząc przy tym po raz kolejny rozdrażnionego do granic możliwości Henryka.

– Idź w końcu spać kobieto! – ryknął na nią jeszcze, po czym zerwał się z kanapy na równe nogi i razemz kocemi poduszką powędrował na piętro, żeby ulokować się w jednymz gościnnych pokojów, skoro nie dane było mu wyspać się we własnej sypialni, a nawet salonie.

– Takie są właśnie skutki mieszkania pod jednym dachem z paranoiczką! – krzyknął, tupiąc głośno na schodach, a potem zniknął jej z oczu.

Odrzucona przez męża i dziecko starsza pani snuła się więc tylko po oświetlonym przez poświatę księżyca domu i ściskając w ręku drewniane paciorki, odmawiała różaniec za różańcem, błagając Boga, żeby ten przyjazd Martusi nie okazał się jednak tak czarny, jak przewidziała zielarka. Bóg mógłby przecież oszczędzić jej rodzinę, prawda? Zabrał jej wnuki, to powinno mu starczyć. Na co mu jeszcze satysfakcja, że u nich pod dachem zgorszenie i wstyd? No na co?

Bo chociaż pani Halina nie wiedziała jeszcze, co też przyniesie jej los, była pewna, że nie będzie to nic dobrego. Zielarka nie myliła się nigdy i całe Sosenki wielokrotnie już tego doświadczyły. Jej przeczucia były pewniakami zawsze, ale to zawsze. Wiele starszych kobiet sądziło nawet, że prędzej sam Bóg by się pomylił niż zielarka, ale pani Halina taką heretyczką jeszcze nie była. Po prostu czuła w kościach zbliżające się nieszczęście, a niepewność, czego dokładnie będzie ono dotyczyć, frustrowała ją coraz bardziej.

– Panie Boże, ja cię proszę, żeby ta przyszłość nie okazała się jednak taka czarna, bardzo cię proszę – szeptała więc tylko, zaczynając kolejne zdrowaśki.

Nie zmrużyła oka do samego ranka, kiedy to w końcu zszedł z góry zaspany Henryk i obudziła się Michalina.

– A pani Halinka co, chodziła tu tak całą noc? – rzuciła do niej gosposia, dostrzegając pierwsze oznaki niewyspania na pomarszczonej twarzy swojej chlebodawczyni.

– Na rozum coś jej padło i spać nie mogła, pomijając fakt, że i mnie się wyspać nie dała! – burknął w odpowiedzi Henryk. Właśnie siadał do stołu w jadalni ubrany w niebieską piżamę w poprzeczne paski, która nie miała już kilku guzików pod szyją i na piersi.

– Pacierz mówiłam, za dobry przyjazd Martusi.

– Podobnie jak ja. Też zasnąć nie mogłam i modliłam się żarliwie jak mało kiedy, żeby ta czarność z fusów chociaż się nieco dla Martusi rozjaśniła.

– Następna! – mruknął starszy pan, komentując to ich paranoidalne zachowanie.

– Też byś się mógł pomodlić, bezbożniku jeden!

– Już ty się do mojej wiary lepiej nie wtrącaj! Wierność ci ślubowałem i uczciwość, o wierze ani słowa nie było!

Pani Halina popatrzyła na męża spode łba i zamiast kłócić się dalej, postanowiła pomóc Michalinie nosić śniadanie z kuchni do jadalni.

Tym oto sposobem na stół trafiły wielobarwne półmiski, o które zadbała z należytą starannością wczoraj wspaniałomyślna gosposia. Równiutko poukładane szyneczki, pomidorki i przeróżne sery piętrzyły się na białej porcelanie. Przyozdobione powycinanymi z rzodkiewek kwiatkami zachęcały do jedzenia, nie wspominając już o niesamowitym zapachu, jaki roztaczały dookoła rzeczone półmiski.

– Umarł ktoś, że takie śniadanie? – zdziwił się na ich widok Henryk.

– Martusia dzisiaj przyjeżdża! – wyjaśniła mu natychmiast Michalina.

Henryk jęknął boleśnie. Jak gdyby dane mu było od kilku dni chociaż na moment o tym zapomnieć! Jego żona, gdy tylko dowiedziała się o tej nowinie, wpadła w prawdziwy szał sprzątania i urządzania pokoju gościnnego, ciągając go do miasteczka wte i wewte!

– No ale przecież na obiad! Oficjalne powitanie zaplanowałaś na kolację, nie wspominając o tym, że zaprosiłaś Iwonę z dziećmi, a nawet tego jej Jarusia.

– I co z tego?! Mieszkają ze sobą, to chyba trzeba było zaprosić – spojrzała na niego podenerwowana pani Halina i nalała sobie herbaty.

– Konkubinat wspieraszw ten sposób, a taka niby święta.

– A od kiedy ty taki konserwatywny jesteś?!

– Oj baby, baby – pokręcił tylko głową starszy pan i postanowił zamilknąć chociaż do końca śniadania, bo w sporze, gdy po jednej stronie stał on, a po drugiej jego żona, najzwyczajniej w świecie nie miał szans na wygraną, czego nauczyło go wieloletnie doświadczenie.

Śniadanie zniknęło z talerzy szybko, co ucieszyło zarówno Michalinę, jak i właścicielkę posesji.

– No, Henryk! Na górę! Wyprasowany garnitur czeka w garderobie! – wstając od stołu, rzuciła do męża gardłowym głosem pani Halina i ściągnęła przy tym lekko wykrochmalony przez Michalinę świąteczny obrus, od którego aż bił zapach kwiatowego płynu do płukania tkanin.

– Chyba naprawdę zgłupiałaś – mąż popatrzył na nią, jak gdyby była co najmniej zielona. – Spodnie wkładam i sweter. To nie pogrzeb. Ani wesele!

– Martusi tyle lat nie było, a ty, dziadzie jeden, w swetrze chcesz jechać? Wstyd i kwintesencja. Tfu! Kompromitacja!

– Nie będę z siebie robił pajaca. Może jeszcze kwiaty jej kupiłaś na powitanie?! I tabliczkę zrobiłaś, żeby z nią stanąć na peronie jak w filmach?

Pani Halina przyjrzała się mu niepewnie, a potem natychmiast zganiła się w myślach za to, że sama nie wpadła na ten genialny pomysł. Na szczęście przy dworcu była przecież mała, kameralna kwiaciarnia. Henryk wyjątkowo miał rację. Kwiatki wypadało Martusi kupić i powitać w rodzinie po tylu latach przebywania na zsyłce.

Dobrze, że teraz młodzi emigrowali do Anglii, a nie na Sybir, jak to było za czasów młodości pani Haliny.

– No, bardzo ładnie z tym krawatem, bardzo! – siedząc na materacu podwójnego łóżka, zaklasnęła w dłonie po pełnej napięcia chwili oczekiwania, aż mąż ukaże jej się w świeżo wyprasowanym garniturze.

– Taa – wymruczał Henryki zapatrzył się na swoje skarpetki.

– Nie garb się tak! – podeszła do niego i łupnęła gow plecyz całej siły, aż po sypialni rozległ się stępiony odgłos uderzenia.

Henryk był pewien, że pod ubraniem, na jego przygarbionych łopatkach odcisnęła się właśnie czerwona ręka pani Haliny.

– Jaka ty jesteś… delikatna – wycedził więc, patrząc z wyrzutem na małżonkę, po czym zszedł na dół, nie zważając na to, że biegła za nim z flakonikiem perfum, którymi usilnie chciała go spryskać. Chwycił leżące na swoim stałym miejscu kluczyki do samochodu i wyszedł na podjazd, żeby jak najszybciej mieć tę wycieczkę za sobą. Jazda samochodem denerwowała go ostatnio tak samo, jak mieszkanie pod jednym dachem z żoną wariatką.

Może ona rzeczywiście cierpiała na jakieś zaburzenia nastroju? Raz depresja, raz mania. Jak to było nazwane w tym filmie dokumentalnym, który oglądał kilka dni temu? Choroba dwugłowa? Dwubiegunowa?

Nieważne. Rozmyślania Henryka zostały brutalnie przerwane przez pojawienie się w samochodzie jego wypacykowanej, od stóp do głów ubranej na różowo żony. Unosiła się wokół niej przytłaczająca, dusząca woń zdecydowanie zbyt słodkich perfum.

– Otwórz okno – powiedział na powitanie starszy pan.

– Co? – pani Halina popatrzyła na niego tępo, rzucając do tyłu swoją torebkę.

– Okno otwórz, jeśli chcesz, żebym przeżył tę podróż – powtórzył spokojnie, wiedząc, że niedźwiedzia się nie drażni, zwłaszcza jeśli wciela się w skórę jego żony. A może był to raczej lew?

Pani Halina przez chwilę mierzyła go spojrzeniem, ale w końcu otworzyła okno.

– No jedźmy już! – ponagliła. – Musimy jeszcze przecież te kwiatki Martusi kupić w kwiaciarni na dworcu – poinformowała i zapięła pasy.

Henryk westchnął ciężko w odpowiedzii przekręcił kluczykw stacyjce.

– Muszę chyba iść do zielarki, bo ta twoja astma ostatnio jest jakaś taka bardziej wyraźna… – skomentowała jego zachowanie, po czym przeżegnała się i wyciągnęła z kieszeni różowego płaszcza drewniany różaniec. Ucałowała go pośpiesznie, a potem zaczęła się modlić, nie zwracając przy tym uwagi na męża aż do końca podróży.

– Zgłupiała – szepnął natomiast pod nosem Henryk, kątem oka zerkając na przerażoną minę małżonki, i skupił się na jeździe. Do miasteczka było około godziny drogi, jeśli nie trafiło się na żadne korki.

Starszy pan popatrzył na zamontowany w desce rozdzielczej elektroniczny zegarek. Powinni zdążyć akurat na przyjazd pociągu.

Kiedy starsi państwo jechali do miasteczka swoją niebieską, siedmioosobową mazdą, Martusia Czeremchówna siedziała w przedziale pociągu, do którego wsiadła kilka godzin temu w Warszawie. Zrobiła to zaraz po tym, jak razem z całym bagażem, i nie tylko nim, pospiesznie wygramoliła się z taksówki.

– Taka pani ładniutka, to może pomóc? – zaproponował jej nawet taksówkarz, co dziewczyna skomentowała jedynie zawstydzonym uśmiechem.

Martusia rzeczywiście była ładna. Z pewnością opisałby ją tym zdaniem każdy, z kim kiedykolwiek miała kontakt. No chyba, że byłby ślepy albo niedowidział. Choć nie była klasyczną pięknością, na jakie retuszuje się gwiazdy i gwiazdeczki, nim opublikuje się ich zdjęcia na pierwszych stronach gazet, w jej rysach, a przede wszystkim fiołkowych oczach było coś magnetycznego, co sprawiało, że ludzi aż korciło, by zbliżyć się do niej i lepiej ją poznać. Sam fiołek oznacza przecież w tłumaczeniu sekretnego języka kwiatów „skromną wartość”, a to określenie pasowało do opisu dziewczyny doskonale. Jej hipnotyzujące, niespotykane tęczówki kryły w sobie niejedną wartość i tajemnicę, nadając tym samym jej osobie niesamowitego uroku i owiewając ją baśniową aurą.

Martusia miała kasztanowe włosy ścięte na długość mniej więcej do ucha. Były minimalnie dłuższe z prawej strony. Posiadała też mocno zarysowane kości policzkowe. Kiedy chodziła jeszcze do liceum, jej polonista zwykł mawiać do niej Angelina, bo podobno przypominała mu znaną z czerwonego dywanu gwiazdę. Ale chociaż Martusia usilnie przyglądała się sobie potem w lustrzew poszukiwaniu owego podobieństwa, jeszcze nigdy nie udało jej się go dostrzec.

– Przecież ja jestem od niej o wiele brzydsza – mawiała wtedy, a potem opadała na łóżko i wbijała wzrok w sufit.

Nie