Strona główna » Biznes, rozwój, prawo » Niewyobrażalny potencjał

Niewyobrażalny potencjał

4.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-7701-564-3

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Niewyobrażalny potencjał

"Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Nasza wiedza jest zawsze ograniczona, podczas gdy wyobraźnią ogarniamy cały świat".

Albert Einstein

Dzięki publikacji, którą trzymasz w ręku, poznasz skuteczne metody udoskonalania i wykorzystywania wyobraźni do osiągania sukcesów.

Czytając "Niewyobrażalny potencjał" Dawida Guta:

  • uświadomisz sobie siłę własnych myśli;
  • zrozumiesz, jak działa mózg i jak możesz tę wiedzę wykorzystać, aby zdobywać więcej pieniędzy, zwiększyć swoją efektywność, szybko usprawnić swoje myślenie, a dzięki temu mieć po prostu więcej wolnego czasu;
  • zyskasz większą świadomość, a odkrycie schematów rządzących twoim zachowaniem na zawsze odmieni to, jak postrzegasz siebie i innych, dając ci większą swobodę w działaniu.
Wyobraźnią jesteśmy obdarzeni niemal naturalnie. Wystarcza kilka ćwiczeń dziennie, aby przekonać się o możliwościach naszego umysłu, o które nigdy byśmy siebie nie podejrzewali. Przekonasz się o tym, czytając tę książkę.

Polecane książki

"– Lupka, nie ma… Słyszysz? Nie ma takiego potwora, którego nie można odesłać z powrotem! Bo wszystkie potwory lęgną się w naszych głowach. Trzeba tylko wrócić, odszukać go, złapać za mordę i…". Paweł Lupka, bohater nowej powieści Piotra Kulpy, to mężczyzna zdezorientowany kryzysem wieku średniego, ...
Seria: Praktyka (i teoria) biznesu Niniejszy podręcznik, a zarazem przewodnik i kompendium wiedzy, jest skierowany przede wszystkim do osób zajmujących się praktyką marketingową. Mogą z niego korzystać także studenci, którzy chcieliby pogłębić nie tylko wiedzę teoretyczną,lecz także praktyczną. Pods...
Kolejna książka dedykowana zrozumieniu fibromialgii i objawów bólowych umiejscowionych w całym ciele. Pokazuje korzenie, ale i możliwości wyjścia z problemu. Gdy cierpisz na fibromialgię, musisz ją przeczytać!...
Właściciel kopalni Nikolai Voronov na wieść o tym, że jego zabytkowa rezydencja jest wbrew jego woli udostępniana turystom, jedzie do Anglii. Pierwszą osobą, którą poznaje po przyjeździe, jest Sybella Parminter. To ona oprowadza zwiedzających po jego domu. Nikolai zamierza wezwać policję i wy...
Przejmująca historia duńskiego fotografa, Daniela Rye’a, który przez 398 dni był zakładnikiem Państwa Islamskiego w Syrii. Puk Damsgård, korespondentka duńskiej telewizji DR na Bliskim Wschodzie, po raz pierwszy opowiada, jak doszło do porwania, Daniela Rye’a, duńskiego fotografa. Pisze o tym, jak ...
Kolejna urzekająca opowieść mistrzyni literatury kobiecej, która pokazuje, że na pogoń za szczęściem nigdy nie jest za późno Pru Plum jest właścicielką znanej i szalenie modnej piekarni Mayfair. To typ eleganckiej kobiety, która roztacza wokół siebie aromat Chanel, a na fryzjera wydaje niemalże fort...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Dawid Gut

WSTĘP

 

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką moc ma twoja wyobraźnia? Jak wiele od niej zależy?

Pomyśl, ile razy nie mogłeś zasnąć, bo nieustanny ciąg obrazów, dialogów czy różnego rodzaju projekcji mentalnych tłoczył się w twojej głowie. Zwróć uwagę, ile razy wyobraźnia sprawiała, że traciłeś koncentrację, praktycznie tracąc w ten sposób kontakt z rzeczywistością. A może nie wykonałeś jakiegoś zadania, ponieważ całkowicie ogarnęła cię wizja porażki? Negatywne myśli nie tylko oddalają cię od osiągnięcia sukcesu, ale również powodują mocny stres i niszcząco wpływają na pracę całego twojego organizmu.

Myślę, że teraz zgodzisz się ze mną, że wyobraźnia ma konkretny i namacalny wpływ na nasze życie. Zauważ przy tym, że nasz umysł jest jedyną rzeczą na świecie, nad którą tak naprawdę możemy mieć kontrolę! Wyobraź sobie, że potrafisz zapanować nad swoim umysłem. Jak się z tym czujesz?

Czy nie warto zatem poświęcić trochę czasu, by dokładnie zbadać ten temat?

Może już słyszałeś słynne stwierdzenie Alberta Einsteina: „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy” lub słowa Thomasa Edisona: „Żeby coś wynaleźć, wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu”.

Zastanów się zatem, czy warto zaufać tym wyjątkowym ludziom i, tak jak oni, stać się mistrzem w wykorzystaniu wyobraźni.

Celem tej publikacji jest uświadomienie ci, że dzięki właściwemu wykorzystaniu wyobraźni będziesz w stanie kreatywnie rozwiązywać swoje problemy, zharmonizować umysł i ciało oraz przejąć kontrolę nad całym swoim życiem.

1. WYOBRAŹNIA — Z CZYM TO SIĘ JE?

 

W niniejszej książce będę posługiwał się terminami, które często bywają problematyczne dla czytelnika po raz pierwszy spotykającego się z tą tematyką, dlatego poniżej zamieszczam krótkie wyjaśnienia. Jeśli są ci znane, to tym lepiej. Nie jesteś już laikiem, dlatego lektura tej książki ułatwi ci uporządkowanie wiedzy i wyłuskanie informacji, które okażą się dla ciebie najistotniejsze. Zachęcam jednak do zapoznania się i z tym podrozdziałem, bo, jak sam na pewno zdajesz sobie sprawę, nigdy nie wiesz na tyle dużo, żeby nie móc dowiedzieć się czegoś więcej.

Wizualizacja — naukowcy dowodzą, że wizualizujemy cały czas — ten proces zachodzi, na przykład gdy coś sobie przypominamy lub planujemy. Wizualizacja jest jednak często utożsamiana tylko z procesem widzenia czegoś za pomocą swojej wyobraźni. Jednak dobrze wykonana wizualizacja to użycie wszystkich zmysłów. Widzisz obraz, ale równocześnie jesteś w stanie poczuć zapach, dotyk, usłyszeć dźwięki.

Dysocjacja i asocjacja — w procesie wizualizacji dysocjacja oznacza patrzenie na wszystko, co się dzieje, niejako z boku, podczas gdy asocjacja opiera się na obserwowaniu całej sytuacji, jakbyśmy patrzyli na nią z wnętrza własnego ciała, własnymi oczami.

Fantazja — zlepki pewnych obrazów i dźwięków. Często w wyniku fantazjowania wpadamy w nieświadomość, śnimy na jawie. Szczególnie charakterystyczna dla dzieci, dla których może być pierwszym krokiem do świadomego wizualizowania.

Dialogwewnętrzny — składa się z rozmów, które prowadzisz z samym sobą. Dla wielu ludzi jest on bardzo nieświadomy; gdy zaczniemy pracę nad świadomym słuchaniem dialogów wewnętrznych, możemy nad nimi zapanować i obrócić je na naszą korzyść.

Sny oraz świadome sny — wspaniała część ludzkiej egzystencji. Dzięki pracy ze snami możemy niezwykle rozbudować naszą wyobraźnię. Wykonując podane tu ćwiczenia, twoim udziałem mogą stać się takie zdarzenia jak:

bardzo kolorowe i żywe sny,

świadome sny — sny, w których wiesz, że śnisz, a dzięki temu możesz robić, co tylko chcesz,

zapamiętywanie snów,

przypominanie swoich starych snów,

projektowanie snów, które mają się dopiero wyśnić,

zrozumienie snów — w bardzo konkretny sposób twoja podświadomość daje ci znaki, co się w niej dzieje.

Te efekty są najczęściej naturalnym wynikiem pracy z wyobraźnią. W momencie kiedy stajesz się bardziej świadomy swoich myśli, przekłada się to na każdą dziedzinę twojego życia, bez wyjątku.

2. WPROWADZENIE DO ĆWICZEŃ

 

Czytelniku, ta książka będzie wypełniona wieloma ćwiczeniami i pytaniami, które mogą wymagać od ciebie nie lada zdeterminowania i odwagi.

Dlatego zanim rozpoczniesz jej czytanie, musisz uświadomić sobie, po co chcesz je wykonywać. Bez świadomości „dlaczego?”, pytanie „jak?” jest bezcelowe.

Dowiedz się, dlaczego chcesz wykorzystać potęgę wyobraźni.

Ludzie, którzy mają określone „po co”, szybciej i łatwiej dochodzą do celu. Wiedzą, co chcą osiągnąć. Dzięki temu nie tracą motywacji nawet w ciężkich momentach. Ważne jest również, by nasze dlaczego nie przysłaniało nam nowych odpowiedzi, które pojawią się w trakcie czytania. Otwórz się na możliwości i zachowaj świadomość każdego działania.

Niech teraz wyznaczone dlaczego pomaga i ułatwia ci rozumienie tego, co czytasz. Jednak nie obawiaj się później zmienić lub udoskonalić swojego planu. W każdym działaniu zachowaj elastyczność. Gdy nie wiesz, czy dana decyzja jest dobra czy zła, użyj bardzo łatwego sposobu, by to sprawdzić. Zadaj sobie pytanie: „Jaki będzie miała ona wpływ na ten konkretny moment oraz na dłuższy okres (dzień, tydzień, miesiąc, rok, dziesięć lat, a nawet na całe życie)?”.

Drąż temat i zadawaj sobie więcej pytań, jeśli uzyskana odpowiedź nie rozwiewa twoich wątpliwości. Po każdorazowym uzyskaniu odpowiedzi na uprzednio zadane sobie pytanie, zrób chwilę przerwy, dziesięć, a może trzydzieści sekund, i po prostu zastanów się nad nią.

Otwórz swój umysł na nowe odpowiedzi. Frank Zappa kiedyś powiedział: „Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty”.

Pamiętaj również, że wszystko, co będziesz robił za pośrednictwem tej książki, jest dla ciebie. Weź teraz odpowiedzialność za wszystko, co stanie się twoim udziałem. Kiedy poczujesz się w pełni gotów na podjęcie się tego zadania, postanów, że chcesz odnieść sukces.

Wbrew pozorom, nie każdy jest tak naprawdę przekonany, że chce go osiągnąć. A jak to jest z tobą? Czy czujesz, że cokolwiek się stanie, nie zrezygnujesz i będziesz szukał nowych odpowiedzi i rozwiązań tak długo, aż poczujesz, że dobiegłeś do celu?

Postanów to teraz. Postanów, że cokolwiek stanie ci na drodze, jedyna myśl, jaka przyjdzie ci wtedy do głowy, to: „Jak?”. Jak mogę pokonać tę przeszkodę i ruszyć dalej, z nową, większą siłą?

Jeśli jest to konieczne, odłóż tę książkę na bok i powróć do niej, kiedy odpowiesz sobie na pytanie: „Czy naprawdę chcę osiągnąć swój cel?”.

W wielu biografiach i opisach ludzi, którzy odnieśli sukces w jakiejkolwiek dziedzinie swojego życia, dostrzegamy moment, w którym podjęli oni decyzję, że zrobią coś, co będzie miało wyjątkową wartość. Ten moment całkowicie odmienił ich życie.

Podejmowanie decyzji ma wielką moc. Sprawia, że nasze myśli i dialogi wewnętrzne zmieniają kierunek, a każda komórka naszego ciała od tej pory jest skupiona na osiągnięciu konkretnego rezultatu.

Dlatego nie lekceważ istoty podejmowania decyzji. Kiedy z pełną wiarą postanowisz, do czego dążysz; że pomimo wszelkich przeciwieństw dotrzesz do celu, dopiero wtedy wykorzystasz cały swój potencjał ze zdwojoną siłą.

Zwróć uwagę na to, jak uczy się chodzić małe dziecko. Na początku widzi, jak poruszają się dorośli, obserwuje ich, by następnie samodzielnie zacząć stawiać pierwsze kroki. Mimo że podczas nauki chodzenia niemowlak upada wiele razy, to nigdy się nie poddaje.

Ty też byłeś kiedyś takim niestrudzonym małym człowiekiem, który podnosił się po każdym upadku. Jak to jest, że dorośli ludzie zapominają o tym naturalnym procesie rozwoju, składającym się z wielu etapów, z których każdy ma inny charakter i spełnia inne funkcje?

Nie mówię, żebyś stał się małym dzieckiem w świecie dużych ludzi. Przecież teraz jesteś już dorosły, masz większą świadomość. Dzięki temu sam możesz wybrać drogę, którą chcesz podążać. Pomyśl również, gdzie pragniesz dotrzeć i pamiętaj, że nikt nie postawi pierwszego kroku za ciebie. Czy to nie ekscytujące? Oczywiście nie musisz iść sam, nie musisz również podróżować na ślepo. Wielu ludzi wyznaczyło już mniej lub bardziej precyzyjne mapy, które na pewno ułatwią ci drogę. Jesteś wyjątkową osobą w każdym calu, dlatego tak ważne jest, abyś potrafił wykorzystać te wskazówki odpowiednio dla siebie.

Na kartkach tej książki zostanie przedstawionych wiele ćwiczeń. Oczywiście zachęcam cię do wykonania ich wszystkich.

Przed każdą częścią praktyczną zostanie przedstawiony cel danego ćwiczenia. Będziesz dokładnie wiedział, dlaczego je wykonujesz i jakie tego efekty będziesz mógł zaobserwować na co dzień. Dowiesz się również, jak wiąże się to z całą tematyką potęgi wyobraźni. Ma to za zadanie pokazać ci, że dane ćwiczenie ma większy i głębszy sens.

Postaraj się również doszukiwać się swoich indywidualnych korzyści, jakie mogą dać ci dane ćwiczenia.

Nie traktuj informacji tu zawartych jako jedynie ciekawostek. Na pewno jeszcze kilka razy będę wspominał, żebyś na każdy aspekt związany z wyobraźnią patrzył z wielu stron oraz łączył ją z innymi elementami swojego życia. Takie zachowanie pozwoli ci zachować spójność, co wpłynie zarówno na to, kim jesteś i jak się czujesz w chwili wykonywania ćwiczenia, jak również na to, jak zachowujesz się w zwyczajnych, codziennych sytuacjach, co wtedy czujesz i jakie decyzje podejmujesz. Zobacz, kim możesz się stać i co osiągnąć w przyszłości.

Przy wykonywaniu każdego z podanych w tej książce ćwiczeń pamiętaj o tym, że przy pracy z umysłem najważniejsza jest swoboda. Po prostu nie wkładaj w to wysiłku. To nie jest wbijanie gwoździ, nie musisz używać siły; sednem pracy z umysłem jest zrozumienie jego natury, a następnie delikatna, aczkolwiek pełna skupienia praca. Jeśli coś nie działa, spróbuj zrobić to w inny sposób. Albo po prostu zostaw to na inny moment. Albo na zawsze. Po prostu się nie spinaj. Nikt nie będzie egzekwował twoich rezultatów. Skup się na samym procesie. Wszystko, co robisz, robisz dla siebie.

Czytając tę publikację, będziesz odpowiadał na wiele pytań. Zdziwisz się, na jak wiele z nich nigdy nie szukałeś odpowiedzi, pomimo że na pierwszy rzut oka zdają się być niezwykle istotne, a może nawet przełomowe. I tak w rzeczywistości jest. Zadawanie pytań, a następnie szukanie na nie odpowiedzi, ma większy sens i wiąże się bezpośrednio ze sposobem działania ludzkiego mózgu.

Istnieje teoria mówiąca o tym, że wszystkie nasze procesy myślowe działają na podstawie zadawania pytań, a później udzielania na nie odpowiedzi. Może teraz, czytając to, co napisałem, zadałeś sobie mniej lub bardziej świadome pytanie: „Czy to na pewno jest prawda?” lub „Czy ja tak robię?”.

Pytania mają za zadanie nakierować cię na takie tory myślenia, które mają przynieść jak najlepsze efekty. Niekiedy będę sam odpowiadał na jakieś pytania, które poprzednio zadałem. Jednak żebyś naprawdę świadomie zaczął kontrolować zarówno swoją wyobraźnię, jak i całe swoje życie, serdecznie zachęcam do odpowiadania na każde z nich według własnego uznania i, co najważniejsze, badania swoich odpowiedzi. Podejdź do tego z pełnym zaangażowaniem. Jak mawiał Peter Thomson: „Zadawaj sobie łatwe pytania, a będziesz mieć ciężkie życie. Zadawaj sobie trudne pytania, a będziesz miał łatwiejsze życie”.

Gdy już zrozumiesz, jak wielką moc ma proces zadawania właściwych pytań, a następnie odpowiadania na nie i sprawdzania odpowiedzi, zaczniesz układać własne pytania, zadawać je innym i zobaczysz, jak zmieniają one ich sposób myślenia i nastawienie.

W skrócie:

Zadaj sobie pytanie: „Po co? Co chcę osiągnąć, dzięki ulepszeniu swojej wyobraźni?”.

Podejmij decyzję — to pomoże ci pokonać wszelkie przeszkody na drodze do twojego celu.

Doceń proces zadawania pytań i wykorzystaj każde ćwiczenie, jakie będzie ci zaoferowane.

Bądź zrelaksowany i elastyczny.

3. JAK DZIAŁA LUDZKI MÓZG?

 

Nasz mózg jest wspaniałym narzędziem. Składa się z około biliona komórek nerwowych, z czego każda ma tysiące rozgałęzień. Cokolwiek robisz, cokolwiek czujesz lub myślisz, jest efektem łączenia się tych komórek, a następnie przekazywania impulsów elektrycznych.

Ludzki mózg ma wiele części, a każdej z nich przypisano inne zadanie. Najistotniejszy podział ze względu na sposób działania to ten na lewą i prawą półkulę. Właściwie nie mamy w głowie jednego, a dwa mózgi!

Żaden komputer na świecie nie jest tak wyspecjalizowany jak mózg małego dziecka. Zauważ, ile się zmieniło, odkąd przestałeś być dzieckiem. Ile nowych umiejętności nabyłeś, jak świetnie potrafisz odnaleźć się w większości sytuacji. Wyobrażasz sobie siebie z umiejętnościami pięciolatka? Byłoby ciężko.

Skoro więc posiadłeś tyle umiejętności, to czy to, co wiesz teraz, jest już wszystkim, czego się nauczysz? Oczywiście, że nie! Każdy człowiek jest genetycznie zaprogramowany do uczenia się, zdobywania nowych umiejętności i wiedzy. Pomyśl zatem, ile jeszcze się nauczysz. A przede wszystkim zastanów się, o ile więcej możesz osiągnąć, jeśli świadomie poprowadzisz ten proces i przyspieszysz go kilkukrotnie, rozwijając swój mózg i komunikację między dwiema półkulami.

 

3.1. Dwie półkule mózgowe, czyli dwa w jednym

Jak wspomniałem powyżej, głównym podziałem naszego mózgu jest podział na lewą i prawą półkulę. Te dwa móz­gi nie są od siebie całkowicie oddzielone. Łączy je kłębek włókien nerwowych, tak zwane spoidło wielkie (corpus callosum), dzięki któremu obie półkule mogą przekazywać sobie informacje. Informacje przetwarzane przez lewą półkulę są logiczne, werbalne i analityczne, podczas gdy te przez prawą — emocjonalne, niewerbalne, kreatywne. Prawa półkula jest odpowiedzialna za podejmowanie decyzji, które mogą się wydawać nielogiczne, ale które, co ciekawe, są zazwyczaj trafne. To ona jest zaangażowana w większość wizualnych czynności. Niesamowicie ważna jest dobra komunikacja pomiędzy tymi dwiema półkulami, ponieważ dopiero wtedy możemy otrzymać pełny obraz otaczającej nas rzeczywistości.

Zostało wykazane, że kobiety mają większe spoidło wielkie, lepiej odczytują zatem mowę ciała i są bardziej empatyczne. Niektórzy naukowcy sugerują nawet, że właśnie ta lepsza komunikacja dwóch półkul u kobiet jest odpowiedzialna za tak zwaną kobiecą intuicję — potrafią one trafniej odczytywać informacje dotyczące czyjegoś zachowania i przetworzyć je w lewej półkuli, aby wyczuć czyjeś złe intencje.

Gdy poszliśmy do szkoły, nasz naturalny system pracy na obu półkulach został przerwany. System edukacji kładzie duży nacisk na wykorzystanie lewej półkuli. Do tego dzieci są często krytykowane przez rodziców i nauczycieli za bujanie w obłokach.

Nasze społeczeństwo stało się więc w dużej mierze ukierunkowane na wykorzystanie funkcji lewej półkuli mózgowej. Nie jest to oczywiście ani złe, ani dobre. Obie półkule są równie ważne. To, co należy poprawić, to przede wszystkim komunikację pomiędzy nimi, bo to dzięki temu nasz potencjał może być w pełni wykorzystany.

Zresztą sam w trakcie czytania tej książki zauważysz, w jak dużej mierze lewa półkula zawładnęła życiem codziennym, zarówno twoim, jak i naszego całego społeczeństwa. Jest to z pewnością w pewnym stopniu związane z historią. Niegdyś ludzie w wioskach pracowali od świtu do nocy, koncentrowali się na zapewnieniu bytu sobie i rodzinie, nie mając czasu na zwyczajne marzenia. Ci, którzy częściej używali funkcji swojej prawej półkuli, byli uważani za dziwaków śniących na jawie.

Również obecnie ceni się ludzi konkretnych i myślących logicznie. Różnica polega na tym, że teraz już wiemy, że rozwijanie swojej prawej półkuli wpływa na trafność decyzji lewej i zwiększa efektywność zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym (od kiedy zdano sobie z tego sprawę, w szkołach praktykuje się na przykład lekkie ćwiczenia fizyczne w trakcie lekcji, w biurach kładzie się większy nacisk na rozpoznawanie mowy ciała, organizuje wyjazdy integracyjne).

Osiągnięcia największych geniuszy były zdeterminowane przez ich umiejętność wykorzystywania w jednym czasie wielu partii mózgu, czyli właśnie synchronizacji. Idealnym przykładem takiego działania jest Albert Einstein (o którym jeszcze nieraz przeczytasz na kartach tej publikacji), który zasłynął jako wielki fizyk i matematyk, ale również jako wielki wizjoner (a są to funkcje dwóch różnych półkul!).

Zanim zaczniesz wykonywać jakiekolwiek ćwiczenie, uświadom sobie pozycję, z której startujesz. Chodzi o to, że możesz mieć już całkiem dobrze rozwinięte funkcje prawej półkuli mózgowej. Teraz tylko wystarczy wnieść świadomość w jej działanie oraz zharmonizować działanie całego mózgu.

Ta książka ma za zadanie przedstawić ci, w jaki sposób można wykorzystać ludzki mózg, nie zaś przedstawić dokładnie jego strukturę. Jednak jeśli interesuje cię kwestia jego budowy, serdecznie zachęcam do zapoznania się z literaturą fachową.

 

3.2. Ćwiczenia na synchronizację i pobudzenie półkul

Teraz przejdźmy do sedna tego rozdziału. Wiadomo, teoria stanowi dobry wstęp i może pomóc zdać sobie sprawę z pewnych procesów. Jednak nie zapominaj, że wiedza jest tylko trampoliną, dzięki której uzyskujemy rezultaty. Co z tego, że Albert Einstein potrafił wykorzystać swój mózg w taki, a nie inny sposób, jeśli ty nie potrafisz?

Nie przejmuj się tym. Ta książka jest po to, aby pokazać ci praktyczne sposoby, dzięki którym rozwiniesz swoją wyobraźnię. Do dzieła.

 

Magia kolorów

Kolory są nieodłączną częścią świata. Dostrzegamy to, obserwując naturę. Zabarwienie ciała jest w przyrodzie bardzo istotną sprawą, u zwierząt może nawet wyrażać pewne stany fizjologiczne, takie jak płodność, jadowitość i tym podobne. Motyle często wykorzystują moc kolorów do odstraszania ptaków oraz do maskowania. Zwierzęta takie jak kameleon ukrywają się na pniu drzewa lub pomiędzy liśćmi dzięki zmianie barwy swojego ciała.

Ludzie również wykorzystują kolory. Bardziej świadomie, na przykład w ruchu drogowym, mniej świadomie w opisywaniu swoich przeżyć oraz doznań — „ciemno to widzę”, „patrzę na świat przez różowe okulary” i tym podobne.

A jakie znaczenie mają dla ciebie kolory? Ile ich dostrzegasz, idąc do pracy czy do szkoły? Jaki mają na ciebie wpływ? Jaki jest twój ulubiony kolor?