Strona główna » Poradniki » Niezwykłe zalety zwykłej sody. Informacje, porady, przepisy

Niezwykłe zalety zwykłej sody. Informacje, porady, przepisy

5.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-62991-15-0

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Niezwykłe zalety zwykłej sody. Informacje, porady, przepisy

Soda to całkowicie naturalna, ekologiczna substancja o wielkich możliwościach. Jest bardzo skuteczna, tania, niezastąpiona na co dzień w gospodarstwie domowym, przyjazna dla środowiska i dobroczynna dla naszego zdrowia. Jak żaden inny środek ma wszechstronne zastosowanie. Ten szczególny bioporadnik, adresowany do osób preferujących model życia w stylu eko, zawiera ważne informacje, cenne porady, ciekawe pomysły i przepisy. Odkrywają one mało znane, a naprawdę niezwykłe zalety zwykłej sody. Warto poznać, docenić i wykorzystać w praktyce wszystkie jej dobrodziejstwa.

Polecane książki

Ten Polak w mroźnej Grenlandii znalazł nowy dom Na Grenlandię nie wygnała mnie przygoda ani chęć eksploracji Arktyki. Nie zabrała mnie tam również fala emigracji zarobkowej. Nie jest to książka o karkołomnej ekspedycji kajakiem ani przemierzaniu lądolodu. Do Sisimiut, „miejsca przy lisich norac...
  W książce zaprezentowano działalność polityczną, kościelną i gospodarczą przedstawicieli rodu Prusów na obszarze ziemi łęczyckiej, sieradzkiej i sandomierskiej. Odtworzono stan majątkowy ośmiu rodzin szlacheckich reprezentujących wspomniany ród heraldyczny. Na przykładzie konkretnych familii można...
Minister Finansów zamierza znacznie ograniczyć prawo do odliczania VAT od tzw. wydatków mieszanych, tj. tych, które mają jednoczesny związek nie tylko z działalnością gospodarczą podatnika, ale także ze zdarzeniami pozostającymi poza zakresem ustawy o VAT. Zmiany przepisów mają wejść w życie 1 stycz...
[color=rgb(89, 89, 89)][font='Lucida Grande', Geneva, Verdana, Arial]We współczesnym świecie biografie Paula Claudela i Daga Hammarskjölda są czymś niezwykłym. W postmodernistycznym kulcie komercji i relatywizmu obaj są świadkami wiary i pokory, świadkami Innego. Szwedzki polityk nie uznaje kompromi...
Doskonała terapia dla zagubionych w szarości dnia powszedniego. Uwaga. Niniejszy zbiór może zawierać treści nieodpowiednie dla czytelników o słabych nerwach. O zszarganych nerwach, o nadwyrężonych nerwach. A może nie… A może to właśnie czytelnik mocno osadzony w sobie, w racjonalnym świecie codzi...
W poradniku do gry God of War II znajdziecie kompletną solucję do wszystkich poziomów gry, a także lokalizacje wszystkich power-upów, sekretów i skrzyń z dodatkowym doświadczeniem. Pojedynki z większością bossów opatrzone zostały instruktażowymi filmami.God of War II - poradnik do gry zawiera poszu...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Alessandra Moro Buronzo

WSTĘP

Jeśli jeszcze nigdy nie słyszałeś o sodzie, zapytaj babcię – ona z pewnością będzie umiała ci o niej wiele powiedzieć. U mojej ciotki, która mnie przez pewien czas wychowywała, zawsze i prawie wszędzie widywałam pudełeczko magicznego białego proszku. Używała go do wielu bardzo różnych celów w gospodarstwie domowym, bo uważała, że jest pewnym i skutecznym środkiem. Była pragmatycznie nastawiona do życia i umiała osiągać cel, nie tracąc czasu. Często mówiła, że nie potrzebuje baterii różnych środków, skoro jeden załatwia sprawę.

Wybrała sodę – tanią i najskuteczniejszą. Po co tracić czas na szukanie czegoś lepszego? Ciotka miała rację! Dodawała sody do mycia owoców i warzyw, zażywała sodę, gdy miała dolegliwości trawienne, ponieważ cierpiała na nadkwasotę żołądka, używała sody, sprzątając kuchnię i łazienkę, dodawała sody do prania bielizny, by zwalczyć osadzający się kamień, dodawała sody zawsze gdy chciała „zdezynfekować” dziecięce ubranka i przybory do pielęgnacji, wsypywała sodę do wanny, gdy robiła sobie kąpiel.

Jeśli zaś o mnie chodzi, zaczęłam brać przykład z ciotki dopiero wiele lat po jej śmierci. Właściwie, jak większość z nas, gdy zaczynałam dorosłe życie jako młoda kobieta, uległam informacjom reklamowym, które polecały środki o różnym zastosowaniu. Wierzyłam, że są lepsze i skuteczniejsze, nie rozumiejąc ekonomicznej stawki, przemycanej pod hasłem postępu. Potem było już tylko przyzwyczajenie… Chodziłam do supermarketu i kupowałam różne środki, bardziej lub mniej znane. Z czasem odkryłam sodę. Pewna znajoma przyznała mi się, że – zupełnie jak moja ciotka – używa sody prawie do wszystkich prac domowych i do codziennej pielęgnacji swoich małych dzieci. Zaczęłam się zastanawiać, dlaczego nadal kupować tyle różnych szkodliwych i zanieczyszczających środowisko produktów, skoro mam do dyspozycji jeden skuteczny, niezanieczyszczający środowiska, a do tego tańszy.

W tym historycznym momencie, gdy każdy zastanawia się, jaki najdrobniejszy gest mógłby wykonać, by przyczynić się do ochrony naszej planety, soda z pewnością przynosi odpowiedź.

W tej książce zebrałam wszystkie porady, które znalazłam i odnalazłam. Są to podpowiedzi wielu osób, które stosują sodę od lat. Odkryjesz dzięki niej sprytne pomysły na zastosowanie sody do:

• higieny osobistej,

• pielęgnacji niemowląt i dzieci, by na co dzień doprowadzić do porządku maluchy (pamiętając, że soda nie zastąpi porady lekarskiej!),

• pielęgnacji urody,

• sprzątania domu,

• pielęgnacji zwierząt domowych,

• sprzątania garażu i mycia samochodu,

• usuwania nieprzyjemnych zapachów,

• gotowania.

Specjalnie dla ciebie została stworzona cała długa lista możliwych zastosowań sody. Moja rada? Jeśli jeszcze nie odkryłeś sody, zrób to jak najszybciej, nie zwlekając. Będziesz zaskoczony, gdy dowiesz się wszystkiego o tym niepozornym białym proszku i odkryjesz, jakim może być dla ciebie dobrodziejstwem.

Ta książka proponuje dokładniejsze poznanie działania i zastosowania sody. Po prostu poznaj i wykorzystaj niezwykle zalety zwykłej sody!

DZIEJE SODY

Możemy z pewnością potwierdzić, że stosowanie wodorowęglanu i węglanu sodu nie datuje się od dziś. Ludzie wykorzystywali te produkty od dawna. Wodorowęglan i węglan sodu były produktami pozyskiwanymi z popiołów niektórych roślin, stąd angielska nazwa Soda ash (angielskie ash oznacza popiół). Nie zapominajmy, że popiół stosowany jako detergent jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie był niczym innym jak tylko mieszaniną wodorowęglanu sodu z potasem! Pierwsze ślady stosowania sody odnaleziono już w starożytnym Egipcie Egipcjanie regularnie używali mieszaniny złożonej z węglanu sodu i wodorowęglanu sodu, którą nazywano natronem. Minerał ten pozyskiwano przez odparowywanie wody słonego jeziora. Już w tamtej epoce miał wielorakie zastosowanie: był wykorzystywany jako środek do higieny osobistej (jako mydło), do prania i farbowania tkanin, do produkcji szkła, był także składnikiem wielu produktów niezbędnych w procesie mumifikacji. Węglan sodu był następnie w ciągu wieków stosowany jako ważny element w produkcji papieru, mydła, tkanin i szkła.

Pod koniec XVIII wieku francuski chemik, Nicolas Les Blanc, uczestnik pewnego konkursu, opracował formułę otrzymywania sodu z soli. Dzięki temu pomysłowi możliwe było produkowanie większej ilości węglanu sodu, przodka wodorowęglanu sodu, niezbędnego w rodzącym się przemyśle. Produkt ten miał jednak poważne wady: wydzielał wielką ilość toksycznych odpadów i wymagał do produkcji bardzo wysokich temperatur.

W 1846 roku dwaj piekarze z Nowego Jorku, John Dwight i Austin Church, poszukując środka spulchniającego ciasto, ustalili, że węglan sodu dodany do mleka powoduje wydzielanie się gazu węglowego, który działa jak drożdże. Badając dokładniej ten temat, zaczęli oczyszczać (rafinować) węglan sodu i otrzymywać wodorowęglan sodu.

W ślad za odkryciem Nicolasa Le Blanca, w 1863 roku w Belgii chemik Ernest Solvay zapoczątkował o wiele prostszą, bardziej ekonomiczną i bardziej ekologiczną procedurę produkcji wodorowęglanu sodu na skalę przemysłową. Jego nowy system produkcji nie wymagał podwyższonych temperatur w procesie, w którym surowcami były węglan wapnia i sól kamienna.

W procesie produkcji stosowano amoniak, jednak był on następnie przetwarzany. Ten nowy sposób produkcji nie generował więc toksycznych odpadow.

Otwarto pierwszą fabrykę sody otrzymywanej metodą Solvaya. Dziś jest takich wiele na całym świecie.

SODA W CAŁEJ OKAZAŁOŚCI

Wypróbowany już przez naszych dziadków wodorowęglan sodu, czyli zwykła soda, ma wiele niezwykłych zalet i jest w domu nie do zastąpienia!

Wszechstronne zastosowanie

Jest używana do celów higienicznych i leczniczych, do usuwania nieprzyjemnych zapachów, do zmywania i sprzątania, nabłyszczania niektórych przedmiotów, do dezynfekowania, do gotowania i pieczenia oraz do pielęgnacji ogrodu, jako pestycyd (środek zwalczający choroby i szkodniki).

Jej łagodne działanie ścierne pozwala na dokładne usunięcie plam, zabrudzeń i osadów z kamienia. Bezzapachowa, soda jest solą alkaliczną (zasadową), łatwo rozpuszczalną w wodzie. Działa jak bloker, ponieważ może regulować i utrzymywać na stałym poziomie ph wody, gdy jest zbyt kwaśna. To właśnie z tego powodu od wielu dziesiątków lat jest stosowana jako środek łagodzący stany zapalne żołądka, ułatwiający trawienie i utrzymanie higieny jamy ustnej. Jako środek do użytku zewnętrznego, soda zmiękcza wodę, zapobiega osadzaniu się kamienia w przewodach urządzeń domowych i w sanitariatach. Ta lista z pewnością na tym się nie kończy; przekonasz się o tym w kolejnych rozdziałach książki.

Walory ekologiczne

Oprócz tego ten delikatny biały proszek w postaci drobnych kryształków jest substancją ekologiczną, całkowicie naturalną i nie stanowi żadnego zagrożenia dla środowiska, ponieważ nie powoduje zanieczyszczeń. Raz użyty, podlega biodegradacji.

Nietoksyczność

Jeśli stosuje się sodę, nie ma żadnej potrzeby używania środków chemicznych, toksycznych i szkodliwych dla skóry. Jest ona bezpiecznym środkiem w bezpośrednim kontakcie z organizmem osób dorosłych, dzieci, zwierząt domowych i roślin.

Skuteczność

Od dziesięcioleci soda jest stosowana w gospodarstwach domowych na całym świecie i jest skuteczna, jeśli wierzyć świadectwom różnych użytkowników.

Niska cena

Ostatnim ważnym atutem sody, zwłaszcza ostatnio, w czasach kryzysu ekonomicznego, jest jej naprawdę niska cena. To tyle w skrócie. Czego chcieć więcej?

DLACZEGO UŻYWAĆ SODY?

Oto główne powody, najczęściej wymieniane przez użytkowników:

• pozwala na różnorodne zastosowanie;

• można jej używać do higieny osobistej, do pielęgnacji dzieci, zwierząt domowych i roślin ogrodowych, do sprzątania i gotowania;

• zastępuje wiele produktów gospodarstwa domowego;

• stosowana do zmywania nie niszczy skóry;

• może być używana jako środek łagodzący i usuwający drobne dolegliwości występujące w codziennym życiu;

• jest przydatna do higieny osobistej i łagodzi podrażnienia skóry;

• jest wypróbowana, już nasze babcie były z niej zadowolone;

• nie jest toksyczna i niebezpieczna;

• nie zanieczyszcza środowiska, ponieważ ulega rozkładowi;

• nie jest droga;

• można ją długo przechowywać;

• nie sprawia kłopotów z magazynowaniem;

• jest łatwo dostępna w sprzedaży;

• daje poczucie wykonania dobrego uczynku dla naszej planety.

JAKIE JEST DZIAŁANIE SODY?

Soda oczyszczona posiada właściwości regulujące i stabilizujące odczyn ph. Wspomaga więc proces trawienia substancji kwaśnych.

• Jest środkiem dezodoryzującym (odwaniającym). Działając jak filtr, zapobiega przenikaniu do powietrza nieprzyjemnych zapachów kwaśnych substancji lotnych lub substancji silnie zasadowych.

• Jest lotnym pyłem: soda podgrzana (w czasie pieczenia ciasta) lub zmieszana z elementem kwaśnym wydziela dwutlenek węgla (neutralizuje składnik kwaśny, czyli zobojętnia go, wytwarzając dwutlenek węgla). Ten wydzielony gaz, łącząc się z cząsteczkami, rozdmuchuje je i spulchnia, a w rezultacie, zanim się ulotni, zwiększa objętość mąki.

• Zmienia twardość wody: soda rozpuszczona w wodzie powoduje, że jony wapnia zostają wytrącone w postaci osadu wapiennego. W ten sposób soda zapobiega tworzeniu się kamienia w sanitariatach i wewnątrz rur odpływowych wody.

• Jest czynnikiem czyszczącym i delikatnie ścierającym: soda ma działanie oczyszczające dzięki zawartym w niej drobnym kryształkom, które delikatnie ścierają powierzchnie, nie pozostawiając zarysowań.

JAK NALEŻY JEJ UŻYWAĆ?

• Przesypuje się sodę do miseczki lub pozostawia w otwartym opakowaniu, by pochłaniała nieprzyjemne zapachy.

• Cienką warstwę sody wysypuje się bezpośrednio na powierzchnię, aby ożywić kolory tkaniny lub usunąć nieprzyjemne zapachy.

• Sodę rozpuszcza się w wodzie do prania i zmywania, by zwiększyć skuteczność innych produktów, wygładzić skórę, złagodzić stany zapalne, dokładniej umyć produkty spożywcze i zapobiegać osadzaniu się kamienia.