Strona główna » Poradniki » Od myślenia do olśnienia

Od myślenia do olśnienia

4.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-8132-112-9

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Od myślenia do olśnienia

Ludzie pamiętają tylko 10% tego, co czytają, ale 30% tego, co widzą. Obrazy mają przewagę nad słowami. Poznaj najbardziej użyteczne pomysły, dzięki którym jasno zaprezentujesz koncepcję i z sukcesem sprzedasz swoją ideę.

Z książki dowiesz się m. in.:

  • jak wykorzystać w praktyce piramidę i drzewo decyzyjne,
  • w czym pomoże Ci diagram Venna lub Złudzenie Ebbinghausa,
  • jak używać  takich narzędzi jak lejek, cieknące wiadro i długi ogon,
  • do czego służy oś  czasu,
  • jak poprawnie przygotować schemat organizacyjny.

Poradnik powstał na bazie doświadczeń międzynarodowych konsultantów, naukowców, studentów MBA i menedżerów. Książka zawiera użyteczne porady i szkice. Pod każdym rozdziałem zamieszczono praktyczne ćwiczenia.

Książka należy do serii Inspiracja i kreatywność

W najbliższym czasie w serii ukażą się:

Eureka! 60 sposobów: jak mieć dobre pomysły, Kevin Duncan

Postaw na swoim. Praktyczne sposoby: jak wywierać wpływ na innych, Nicole Soames

Kevin Duncan

Jest doradcą biznesowym, ekspertem ds. marketingu i mówcą motywacyjnym. Posiada wieloletnie doświadczenie w sektorze komunikacji i reklamy. Od kilkunastu lat doradza firmom w prowadzeniu biznesu. Autor 20  książek biznesowych, m. in. I co z tego. Najważniejsze pytania dotyczące biznesu (2018), Start: Jak uruchomić własną firmę (2009), Zaznacz: załatwione! Jak wykonywać zadania do końca (2013) oraz bestsellerowego poradnika Od olśnienia do myślenia. 60 diagramów: jak wizualnie rozwiązywać problemy. (The Diagram Book). Prawa do niego sprzedano do ponad 10 krajów.  Po jego sukcesie napisał kolejny pt. Eureka! 60 sposobów: jak mieć dobre pomysły (The Ideas Book).

Polecane książki

Powieść satyryczna „Zwierciadło głupstwa” powstała w 1877 roku. Wykorzystuje motyw paktu z tajemniczymi siłami, które tym razem wesprą bohatera w walce z fałszywymi przekonaniami o ludzkiej naturze i pozwolą wyzwolić się z mocy stereotypu i uprzedzeń. Fantastyczna podróż przez czasy, miejsca i ustro...
Świetlany mrok Czwarta z Dziewięciu tom IV części: V oraz VI. Wielkie bitwy toczone w teraźniejszości, jak i równolegle w przeszłości zmieniają oblicze świata. Jednak każdy z bohaterów toczy swoją własną walkę. Ich cele zostały już jasno określone. Pozostaje pytanie: jakim kosztem i jak daleko s...
Jagoda Bielińska-Ptyś ma dość siebie, męża, dzieci i w ogóle całego swojego dotychczasowego życia. Najchętniej posłałaby wszystkich do diabła. Nieoczekiwanie na drodze jej jakże marnego żywota pojawia się ktoś, kto będzie w stanie go odmienić… Nie, nie rycerz na białym koniu ani amant filmowy, l...
Piętnasta edycja sztandarowej publikacji Biblioteki Analiz. W pięciu tomach omówione zostały najważniejsze zagadnienia dotyczące funkcjonowania polskiej branży wydawniczo-księgarskiej w 2011 i pierwszej połowie 2012 roku. Istotną część tomu pierwszego publikacji – „Wydawnictwa” - stanowią pogł...
Der Russland Krieg – wojna z Rosją, tak trudna i brutalna, że w porównaniu z nią zbladły wszystkie wcześniejsze doświadczenia armii niemieckiej. Najwyższe dowództwo niemieckie, przyzwyczajone do akcji wojennych na zachodzie i południu Europy, przekonane o tym, że Armia Czerwona p...
"Wyga" to powieść przygodowa Jacka Londona, której akcja toczy się na Alasce, podczas "Gorączki złota". Kit Bellew, to młody chłopak z wielkiego miasta, pracujący w redakcji jednej z gazet. Podczas spotkania ze stryjem dowiaduje się o planowanej wyprawie na Alaskę i decyduje się wziąć w niej...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Kevin Duncan

Tytuł oryginału:THE DIAGRAMS BOOK. 60 WAYS TO SOLVE ANY PROBLEM VISUALLYTłumaczenie: AGATA TRZCIŃSKA-HILDEBRANDT/Quendi Language ServicesRedakcja: ANNA STAWIŃSKA/Quendi Language ServicesKorekta: MAGDALENA ROKICKA/Quendi Language ServicesSkład i łamanie: ROBERT FRITZKOWSKI, Magraf s.c., BydgoszczProjekt okładki wydania polskiego: KRZYSZTOF KIEŁBASIŃSKIRedaktor inicjująca: BLANKA WOŚKOWIAKDyrektor produkcji: ROBERT JEŻEWSKI© Kevin Duncan 2018
© LID Publishing Ltd. 2018
© Copyright for the Polish edition by Wydawnictwo Zwierciadło sp. z o.o., Warszawa 2019Wszelkie prawa zastrzeżone. Reprodukowanie, kopiowanie w urządzeniach przetwarzania danych, odtwarzanie w jakiejkolwiek formie oraz wykorzystywanie w wystąpieniach publicznych tylko za wyłącznym zezwoleniem właściciela praw autorskich.Wydanie I, 2019ISBN 978-83-8132-112-9Wydawnictwo Zwierciadło Sp. z o.o.
ul. Postępu 14, 02-676 Warszawa
tel. (22) 312 37 12
Dział handlowy:handlowy@grupazwierciadlo.plKonwersja:eLitera s.c..

PRZEDMOWA

Ogromnie się cieszę, że Kevin napisał tę książkę. Uwielbiam kształty jako formę wyrażania myśli i przedstawiania pomysłów – w ten właśnie sposób pracuje mój mózg. Myślę kształtami. Diagramy pomagają mi prosto i jasno zorganizować myśli, a bardzo popieram prostotę we wszystkich sytuacjach.

Wszyscy jesteśmy pod presją, aby iść do przodu i robić coraz więcej. Świat staje się jednak coraz bardziej skomplikowany, a realizacja celów staje się wyzwaniem. W rozmowach z klientami często stwierdzamy, że „jak” staje się większym problemem, niż „co”.

Jeśli chcemy robić więcej, to musimy upraszczać. Tu właśnie leży wartość dobrego diagramu – prostego wizualnego przedstawienia strategii, myśli lub pomysłu. Powinniśmy z radością witać wszelkie narzędzia, które pomogą nam w pracy. To książka dla wszystkich, którzy chcą sprawnie realizować zadania.

Pamiętamy raptem 10% tego, co czytamy, ale za to 30% tego, co widzimy. Kształty mają znaczną przewagę nad słowami. Niemniej większość firm skupia się na słowie pisanym. Nie zrozumcie mnie źle, naprawdę lubię słowo pisane, ale słowa bywają – a często faktycznie są – nadużywane. Nachodzi nas pokusa, żeby pisać zbyt wiele, a to komplikuje sytuację. Diagramów także można nadużywać, ale nie aż w takim stopniu. Uważam, że myślenie wizualne pokazuje prostotę myśli.

Bardzo się cieszę, że w swojej książce Kevin uwzględnił moje ulubione diagramy – koła, klasyczne piramidy, lejki i muszki.

Moją karierę marketingową zaczynałam od kół (są doskonałe dla grup docelowych), a wykresy kołowe w dalszym ciągu ułatwiają szybkie zrozumienie kategorii sprzedażowych. Koncentryczne koła są zawsze przydatne, bo świat nie zawsze dzieli się na odrębne i oddzielone od siebie kategorie. Na widok piramidy natychmiast myślę o Hierarchii Potrzeb Maslowa. Korzystałam z niej wielokrotnie, żeby objaśnić myśli i pomysły. Parę lat temu mój zespół wykorzystał Hierarchię Maslowa, by zdobyć zamówienie dużego producenta farb – wyjaśniliśmy, że kobiety traktują kolory i wystrój wnętrz jako formę autoekspresji.

Muszka to ciekawy diagram. W swojej najprostszej formie przedstawia szereg bodźców skondensowanych w jeden prosty pomysł, który następnie wyrażany jest w wielu różnych formach. Jest naprawdę przydatny dla marketingowców, którzy muszą wykorzystywać różne źródła danych do opracowania koncepcji, a następnie aktywować ją na różne sposoby.

Kształty i diagramy są powszechne, a w świecie, w którym globalizacja jest dla wielu z nas codziennością, jest to istotna zaleta. Pracując w światowych korporacjach, musimy mieć możliwość przedstawiania własnych pomysłów ponad podziałami geograficznymi – w tym właśnie tkwi wartość formy wizualnej.

Jako społeczeństwo skupiamy się coraz bardziej na bodźcach wizualnych. W nadchodzących latach coraz więcej z nas będzie myśleć wizualnie. Wszyscy będziemy stosować kształty i diagramy jako sposób myślenia.

Gdybym miała przedstawić moje zdanie na temat tej książki jednym kształtem, to byłoby to ♥.

Tracy De Groose, CEO, Dentsu Aegis Network UK

WSTĘP

Jakiś czas temu zauważyłem, że wielu uczestników moich szkoleń robiło notatki w nowy sposób – kształtami, zamiast tradycyjnie słowami.

Zacząłem się zastanawiać, ile podobnych obrazków znajdę w moich notatkach do wykładów. Było ich 46, więc dodałem jeszcze 4 i napisałem tę książkę. Nie miałem wówczas pojęcia, że istnieje globalny rynek myślenia wizualnego.

Przeszkoliłem tysiące ludzi, więc wiem, że dla wielu osób wyrażenie myśli i rozwiązywanie problemów wyłącznie przy użyciu słów jest trudne. Diagramy to doskonały sposób organizacji sposobu myślenia. Dzięki nim można lepiej wyjaśniać własny punkt widzenia współpracownikom i klientom.

Zaprezentowane tu diagramy wykorzystuję na bieżąco podczas szkoleń i okazują się naprawdę pomocne, więc mam nadzieję, że pomogą również tobie.

Od czasu pierwszego wydania dodałem nowy rozdział z 10 nowymi diagramami, które zwróciły moją uwagę.

Powodzenia – i daj mi znać, jak ci idzie.

Kevin Duncan, Westminster 2017

.

Dla Rosanny, Shaunagh i Sarah – mojego wątku RSS.

Trójkąt to kształt klasyczny.

Przedstawia istotę dowolnej sekwencji 1–2–3 lub A–B–C, tak popularnej na całym świecie.

Trzy ślepe myszy. Polak, Niemiec i Rusek wchodzą do baru. Trylogia Władca Pierścieni.

Jeżeli więc musisz wyjaśnić jakikolwiek problem obejmujący trzy aspekty, to wybierz trójkąt.

Ale to nie wszystko.

Kształt klina podkreśla stopniowy wzrost i spadek – budowę narracji lub ograniczenie dostępnych opcji.

Połączone trójkąty mogą wskazywać na połączenie obu tych procesów lub przejście z jednego stanu do drugiego.

Piramidy objaśniają gradację i elementy w sekwencji.

Co więcej, przestrzeń pośrodku trójkąta to miejsce na czwarty element – najlepiej kluczowy punkt omawianego problemu.

1 PIRAMIDA

• Piramida to jeden z najbardziej wszechstronnych diagramów na świecie.

• Podstawa piramidy to platforma, część środkowa to obszar przejściowy, a wierzchołek to osiągnięcie, cel lub elitarna grupa.

• Piramida jest bardzo przydatna w kategoryzowaniu uznaniowo definiowanych grup bez nadmiernego komplikowania zagadnienia.