Strona główna » Dla dzieci i młodzieży » Pan Twardowski

Pan Twardowski

5.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-7791-033-7

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Pan Twardowski

Pan Twardowski należy do wąskiego kanonu najsłynniejszych legend polskich. Bajka została napisana pięknym, a zarazem pełnym życia językiem. Będzie brzmiała przyjaźnie przy czytaniu najmłodszym, a równocześnie z powodzeniem stanie się pierwszą lekturą dzieci zaczynających czytać.

Książka została bogato zilustrowana przez uwielbianego w Polsce i za granicą polskiego artystę Artura Piątka. Jego praca wyróżnia się świetnym warsztatem, a zarazem tryska radością i dobrymi emocjami.

Polecane książki

Aktem prawnym regulującym działalność pracodawców, podejmowaną w zakresie pozapłacowego wspierania pracowników oraz zaspokajania ich potrzeb socjalnych jest ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Reguluje ona ogólne zasady tworzenia i sposób gospodarowania zakładowym fu...
Publikacja zawiera przegląd najnowszych interpretacji dotyczących ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej w 2017 r. z komentarzami eksperta. Omówione zostały interpretacje dotyczące stosowania zwolnień z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej, zasad ewidencjonowania, korekt sprz...
Miej odwagę poznać nowe możliwości swoich myśli i emocji. Odnajdź wskazówki prowadzące do ukrytych przestrzeni, w których czeka na Ciebie ukojenie i spełnienie marzeń. „Rozpal w sercu miłość do tego, co wokół A wielu przyjaciół znajdziesz u swojego boku”...
MIA nigdy nie była w stałym związku. Nie dlatego, że coś jest z nią nie tak. Po prostu do tej pory nikt nie zrobił na niej odpowiedniego wrażenia. Ma nudną pracę i nudne ciuchy, za to niebanalnych przyjaciół. Dziewczyna kocha Notting Hill i muzykę poważną. Kiedy pod wpływem impulsu postanawia...
„Róża: o małżeństwie opowieść tragiczna” to przepiekna i wzruszająca opowieść o miłości szczęśliwej i nieszczęśliwej, o ludzkim losie, o życiu i o śmierci. Autorka znakomicie ukazuje zarówno duszę kobiety, jak i duszę mężczyzny. Tragiczny romans napisany po mistrzowsku przez znakomicie władającą pió...
Zapraszam Cię na najbardziej pasjonującą podróż Twojego życia. Tutaj nic nie jest oczywiste ani jednoznaczne. Rzeczywistość miesza się z przywidzeniami, jawa ze snem, fakty z ułudą, dwa równoległe światy nakładają się na siebie. Pytanie, w którym Ty żyjesz…Drugi tom Sagi czasu przemiany wrzuca nas w...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Tamara Michałowska

Dawno temu w mieście Krakowie żył szlachcic Jan Twardowski.

Był jednym z tych, o których mówi się „szalona głowa”. Za dnia studiował mądre księgi, a nocą hulał w karczmach wokół krakowskiego rynku. Każdy, kto poznał Twardowskiego, od pierwszej chwili czuł do niego sympatię. Jedynie żona nie doceniała jego dowcipu i pomysłowości. Była to kobieta poważna i pobożna, która – jak większość żon – często złościła się i krzyczała na swego męża.

Pewnego dnia mieszkańcy domów sąsiadujących z kamienicą państwa Twardowskich usłyszeli dobiegający z ich mieszkania znajomy podniesiony głos.

– Cały dom na mojej głowie! Twoje dziwactwa wpędzą mnie do grobu! – lamentowała pani Twardowska, uderzając pięścią w drzwi i szarpiąc za klamkę. – Za dnia ślęczysz nad książkami, a nocą hulasz, Bóg wie gdzie. Co ja mówię! Mieszać Pana Boga w twoje sprawy to grzech! Sam diabeł to wie!

Zazwyczaj Twardowski nie zwracał uwagi na krzyki żony – wyglądało na to, że w ogóle ich nie słyszał. Jednak tym razem było inaczej. Otworzył drzwi, chwycił żonę w objęcia, pocałował i zawołał:

– Genialne: diabeł to wie!

Po czym, pozostawiając osłupiałą panią Twardowską, wybiegł z domu.

Krążył uliczkami krakowskiego rynku i mówił sam do siebie:

– Ha! Diabeł to wie, diabeł…

Trzeba tu dodać, że Twardowski był człowiekiem gruntownie wykształconym, i to w wielu dziedzinach. Nie ulega wątpliwości, że miał szeroką wiedzę z historii naturalnej, medycyny, fizyki, matematyki, astrologii… Jednego tylko nie wiedział – jak uczynić człowieka nieśmiertelnym. Sam tak kochał życie, że za wszelką cenę chciał poznać tę największą ze wszystkich tajemnic – tajemnicę życia i śmierci.

– Od lat w laboratorium próbuję stworzyć cudowny eliksir wiecznego życia, ale bez skutku – myślał na głos. – Skoro do tej pory środkami nauki nic nie wskórałem, użyję magii, a nawet poszukam odpowiedzi u samego króla diabłów, Belzebuba. On na pewno zna tajemnicę życia i śmierci. On na pewno to wie!

Tak mamrocząc pod nosem, doszedł do karczmy. Usiadł za stołem, gdzie przy kuflu piwa czekali już kompani jego nocnych hulanek.

– Jest nasz kochany Twardowski! – powitali go wesoło, stukając się kuflami.

Jak co noc biesiadnicy bawili się i żartowali, pijąc kufel za kuflem.

Zwykle