Strona główna » Poradniki » Podręcznik astrologii. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o swoim horoskopie

Podręcznik astrologii. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o swoim horoskopie

4.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-7377-899-3

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Podręcznik astrologii. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o swoim horoskopie

 

Dzięki tej książce posiądziesz wiedzę astrologiczną niezbędną do właściwego interpretowania oddziaływania sił kosmicznych i funkcjonowania w zgodzie z nimi. Dowiesz się wszystkiego o swoim znaku słonecznym, księżycowym i ascendentach. Odkryjesz znaczenie związanej z miłością Wenus czy utożsamianego z seksem Marsa. Poznasz stopnie, aspekty, orbity, retrogradacje planet i węzły księżycowe. Wesprzesz swoje wrodzone talenty i wyeliminujesz słabsze strony. Będziesz używać astrologii do podejmowania ważnych decyzji i mierzenia się z kluczowymi wydarzeniami. Przewidzisz koleje losu w życiu, zarówno swoim, jak i bliskich Ci osób. Staniesz się lepszym rodzicem, przyjacielem i pracownikiem poprzez poznanie horoskopu osób z Twojego otoczenia. Klucz do sukcesu tkwi w gwiazdach!

Polecane książki

Zbiorek opowiadań, w którym znalazły się takie utwory jak: „Z dalekich tajg”, „Strzał”, „Pajac (bajka dla dzieci)”, „Drewniany człowiek (bajka dla starszych)”, „Hania”, „Ofiara” i in. Edward Słoński (1872–1926) był polskim poetą i pisarzem. Pobierał nauki w Kazaniu. W twórczości literackiej nawiązyw...
Na gruncie polskim idee filozoficzne Siemiona L. Franka (1877-1950) do niedawna były słabo znane. Pierwsza polska monografia dotycząca myśli Rosjanina ukazała się w 2003 roku. Autorem pracy Myślenie z wnętrza Objawienia... jest pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego - Leszek Augustyn. Janusz Dobiesz...
Książka Moniki Marcinkowskiej Standardy kapitałowe banków to zarówno kompendium wiedzy na temat Nowej Umowy Kapitałowej i stosowania bazylejskich regulacji bankowych na gruncie polskim, jak i ważny głos w debacie na ich temat. Autorka – jak przystało na badacza – poddaje wiele rzeczy w wą...
Anglik sir Georges Leslie wybiera się w Góry Skaliste, by upolować bighorna, co pozwoli rozstrzygnąć zakład, czy bighorn jest baranem, czy kozłem. Tuż przed wyjazdem dowiaduje się, że jest zrujnowany, więc przy okazji zamierza się w Ameryce ponownie dorobić. Jego brat, gubernator porucznik regionu C...
p.p1 &123;margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 10.1px Arial; color: #000000&125; p.p2 &123;margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 10.1px Arial; color: #000000; min-height: 11.0px&125; W książce Ty, Twoje dziecko i szkoła Ken Robinson: - wyjaśnia, na czym polega dobra edukacja - pod...
Idea Międzymorza nabrała realnych kształtów. Polska zrealizowała plany, o których przed niemal wiekiem mówił Marszałek Piłsudski, i dołączyła do grona supermocarstw. Dyktuje warunki nie tylko w Europie, ale i na świecie. Nie brakuje jej jednak wrogów.  Polski konw&...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Yasmin Boland

REDAKCJA: Mariusz Warda

SKŁAD: Tomasz Piłasiewicz

PROJEKT OKŁADKI: Iga Figlewska

TŁUMACZENIE: Sylwia Grodzicka

Wydanie I

BIAŁYSTOK 2018

ISBN 978-83-7377-899-3

Tytuł oryginału: Astrology: A Guide to Understanding Your Birth Chart

ASTROLOGY

Copyright © 2016 by Yasmin Boland

Originally published in 2016 by Hay House UK Ltd.

© Copyright for the Polish edition by Studio Astropsychologii, Białystok 2017

All rights reserved, including the right of reproduction in whole or in part in any form.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej publikacji nie może być powielana

ani rozpowszechniana za pomocą urządzeń elektronicznych, mechanicznych,

kopiujących, nagrywających i innych bez pisemnej zgody posiadaczy praw autorskich.

Wszystkie wykresy horoskopów opisywane w tej publikacjiwraz z interpretacją można zamówić na stronie: www.talizman.pl/horoskopy

15-762 Białystok

ul. Antoniuk Fabr. 55/24

85 662 92 67 – redakcja

85 654 78 06 – sekretariat

85 653 13 03 – dział handlowy – hurt

85 654 78 35 – www.talizman.pl – detal

strona wydawnictwa: www.studioastro.pl

sklep firmowy: Białystok, ul. Antoniuk Fabr. 55/20

Więcej informacji znajdziesz na portalu www.psychotronika.pl

SKŁAD WERSJI ELEKTRONICZNEJ: Marcin Kapusta

konwersja.virtualo.pl

Dedykuję tę książkę

mojemu staremu astrologicznemu koledze i przyjacielowi,

wielkiemu Jonathanowi Cainerowi

Przedmowa

Astrologia to nasz tajemny klucz do sukcesu. To najbardziej enigmatyczne oraz fascynujące zagadnienie, z jakim kiedykolwiek dane mi się było zetknąć – żyłam astrologią i kochałam ją przez niemal dwadzieścia lat. Zresztą tematyka ta zachwyca mnie do tej pory.

Astrologia to metoda przepowiadania przyszłości, którą testowano i stosowano przez całe tysiąclecia. Wykorzystywałam ją, aby zarówno lepiej zrozumieć moje własne życie, jak i pomóc w zrozumieniu życia wielu innym ludziom; nierzadko używałam jej również, aby udzielić wsparcia tym spośród moich przyjaciół, którzy akurat przechodzili przez trudny okres życia. Na ten temat udzielałam też wielu wykładów w różnych częściach świata, dzięki którym zebrałam mnóstwo pozytywnych informacji zwrotnych, zarówno w formie osobistej rozmowy, jak i przekazu elektronicznego, poprowadziłam też niezliczoną ilość warsztatów, napisałam całą masę artykułów, książek oraz rubryk w gazetach.

Według mnie to, że niektóre z największych naukowych umysłów współczesnego świata, mimo że niczego o niej nie wiedzą ani nie próbowali jej wykorzystać chociażby przez pięć minut, nie wspominając już o zgłębianiu jej tajemnic przez całe dekady, wciąż całkowicie odrzucają astrologię, jest czymś zaskakującym i do pewnego stopnia wręcz irytującym. Mój pierwszy nauczyciel astrologii powtarzał mi nieustannie: Próbuj! Próbuj! Próbuj!, dzięki czemu nieprzerwanie testowałam możliwości astrologii każdego dnia mojego życia. Astrologia po prostu działa, a ja chciałabym pokazać ci w tej książce, jak należy się nią posługiwać.

Początek mojej przygody z astrologią

Moi przyjaciele, których poznałam jeszcze w liceum, utrzymują, iż już wtedy byłem bardzo zainteresowana astrologią – twierdząc, że nawet w szkole ciągle mówiłam o gwiazdach i znakach zodiaku. Naprawdę nie potrafię sobie tego przypomnieć – moje jedyne wczesne wspomnienie, jakie wiąże się z astrologią, sięga czasów, gdy miałam około dwanaście lat i w brytyjskim magazynie dla nastolatek o nazwie Pink przeczytałam mój horoskop. Mieszkałam wtedy na Tasmanii i zastanawiałam się, czy zawarte w czasopiśmie informacje są takie same dla półkuli północnej oraz południowej (okazuje się, że są).

O ile dobrze wiem, moja przygoda (przynajmniej w tym życiu) z wpatrywaniem się w gwiazdy zaczęła się w okresie, gdy pracowałam jako dziennikarz, wolny strzelec. Moja przyjaciółka, która była prawdziwym astrologiem, porządkowała swoje biuro, przygotowując się do przeprowadzki, a ponieważ wiedziała, że interesuję się tą tematyką, po prostu podarowała mi kilka ulubionych książek. Od razu poczułam się tak, jakby ktoś podarował mi prawdziwy skarb, jednocześnie zaś ogarnęło mnie przeczucie, że w moim życiu właśnie wydarzyło się coś wielkiego.

Moja przyjaciółka podarowała mi wybrane przez siebie najlepsze książki z dziedziny astrologii, jakie ukazały się w ciągu ostatnich stu lat, których autorami byli najbardziej uznani w tej dziedzinie autorzy. Książki te kosztowały setki, tysiące funtów, jednak pomijając ich wartość materialną, instynktownie poczułam, że otrzymany dar zmieni moje życie. Gdy o tym teraz myślę, mam wrażenie, że taka była po prostu moja karma. Ta sama przyjaciółka udzieliła mi również kilku prostych lekcji, jak posługiwać się horoskopem urodzeniowym zarówno dla własnych celów, jak i na potrzeby przyjaciół; doradziła mi też pokrótce, w jaki sposób na podstawie tych horoskopów przepowiadać przyszłość.

Zagłębiłam się w lekturze tych książek, po czym porównałam ich treść z tym, co udało mi się odczytać z mojego własnego horoskopu i nagle zrozumiałam samą siebie! Myślę, że oprócz nauki medytacji było to najważniejsze doświadczenie w moim dotychczasowym życiu. Wierzę, że pojawiamy się na tym świecie z takim a nie innym horoskopem urodzeniowym, ponieważ zawiera on wszystko to, czego powinniśmy nauczyć się w tym wcieleniu.

Zadanie astrologa polega na „odkodowaniu” tych informacji, a tak się złożyło, że klucz do odczytania kodu astrologicznego powierzono właśnie mnie.

Wystarczy, jeżeli napiszę tutaj, iż zakochałam się w astrologii niemal od pierwszego wejrzenia. Każdego dnia wnikałam w nią coraz głębiej i głębiej: po prostu nie mogłam oderwać się od podarowanych przez przyjaciółkę książek! Zarejestrowałam się także na kilku internetowych portalach astrologicznych, co umożliwiło mi nawiązanie kontaktu ze wspaniałymi astrologami z całego świata.

Patrząc wstecz, trudno mi wytłumaczyć cały ten zachwyt znakami, planetami, domami i wieloma innymi rzeczami. To było coś naprawdę niesamowitego. Odkryłam, że w naszym horoskopie urodzinowym zawarte jest wszystko, co możemy sobie tylko wyobrazić, oszołomiło mnie też to, że wszystko doskonale do siebie pasuje. Przestudiowałam własny horoskop urodzeniowy – dowiadując się znaczenia każdej z planet oraz przyczyn, dla których byłam taka a nie inna, po czym zrobiłam to samo z kosmogramami wszystkich moich przyjaciół, znajomych oraz byłych chłopaków. Niespodziewanie to, co wcześniej wydawało mi się wielką tajemnicą, nagle stało się najzupełniej… oczywiste!

Dzisiaj, gdy tylko spotykam kogoś, kto wzbudza moje zainteresowanie, odczuwam potrzebę niemal natychmiastowego zobaczenia jego horoskopu urodzeniowego – co tłumaczy, dlaczego odpowiednie oprogramowanie zainstalowałam nawet w moim telefonie! Horoskop urodzeniowy może powiedzieć nam o każdym człowieku mnóstwo rzeczy, w tym to, czy jesteśmy kompatybilni, czy też raczej popadniemy w konflikt. Historia o dzieciństwie oraz wychowaniu może nam wprawdzie sporo powiedzieć, jednak dla astrologa jest to naprawdę nic w porównaniu z tym, co może on odczytać z horoskopu urodzeniowego!

Wczesne i tak nagłe zetknięcie się z astrologią całkowicie zmieniło moje życie i to nie tylko dlatego, iż stało się ono dla mnie początkiem kariery zawodowej. Chodzi też o to, że dzięki astrologii zdobyłam niespodziewanie nowe narzędzie, którym mogłam się odtąd posługiwać w dowolnej chwili. Pamiętam, jak jeden z moich przyjaciół – Nicola, bardzo praktyczny Koziorożec – zapytał mnie lekko przerażonym głosem: Czy ty naprawdę podejmujesz decyzje, kierując się astrologią? Odpowiedziałam mu coś w rodzaju: Tak jakby, ale zapewniam cię, że używam również logiki!

Natomiast prawda jest taka, że faktycznie wiele spośród moich decyzji opiera się na tym, co uda mi się odczytać w gwiazdach, a te jeszcze nigdy mnie nie zawiodły.

Gdy spotkałam Olivera – mężczyznę, który stał się później moim mężem, skorzystałam z programu astrologicznego, jaki miałam zainstalowany na zabranym na pierwszą randkę palmtopie. Podczas gdy raczyliśmy się drinkami, udało mi się wyciągnąć od niego jego datę urodzenia. Gdy tylko zobaczyłam, że jego Księżyc znajduje się w mojej Wenus, od razu wiedziałam, że czeka mnie coś naprawdę dobrego!

Niedawno otrzymałam bardzo miły e-mail od mojego nowego przyjaciela, duchowego nauczyciela George’a Lizosa, w którym komentował otrzymany ode mnie horoskop urodzeniowy. W treści wiadomości George napisał coś, co mnie bardzo ucieszyło: „Naprawdę nie miałem pojęcia, że astrologia może dawać tyle siły. Długo sądziłem, że jest raczej czymś, co nas kontroluje i w pewien sposób ogranicza, jednak teraz rozumiem już, że tak naprawdę sprzyja ona naszemu rozwojowi”.

Słowa George’a sprawiły mi wielką przyjemność, ponieważ wyraziły one sposób, w jaki ja sama traktuję astrologię – jako coś, co możemy wykorzystać, by wspiąć się w górę! Taka właśnie powinna być i taka jest astrologia. Mam nadzieję, że i tobie uda się tego doświadczyć.

Przy pomocy tej książki chciałabym przekazać ci moją nieustającą pasję oraz entuzjazm wobec astrologii. Jeżeli tylko ją wypróbujesz – na sobie i innych – to jestem pewna, że jej działanie będzie ci przypominać magiczne zaklęcie.

Dołącz do mnie i razem udajmy się w podróż dookoła całego Układu Słonecznego.

Kilka słów o książce

Astrologia to niezmiernie złożony system pełen tekstów, odnośników, zasad oraz technik, których historia sięga wielu tysięcy lat wstecz. Zgłębienie tajników astrologii może zająć wiele lat, a nawet dekad: ja uczę się jej od niemal dwóch dziesięcioleci, lecz mimo to nadal uważam się za zwykłego studenta. Z drugiej strony, gdy tylko nauczysz się podstawowych zasad oraz technik stosowanych w astrologii – których proste i przystępne wyjaśnienie znajdziesz właśnie w tej książce – zaczniesz dysponować wystarczającymi narzędziami, które umożliwią ci natychmiastowe przetestowanie zdobytej wiedzy.

Książka ta nauczy cię wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o konstruowaniu, rozumieniu oraz interpretowaniu horoskopu urodzeniowego, nie tylko własnego, lecz również twoich przyjaciół, członków rodziny, partnerów, potencjalnych partnerów i wszystkich innych osób, od których uzyskasz informację o dacie, czasie oraz miejscu urodzenia. Dowiesz się również, w jaki sposób interpretujemy zawarte w kosmogramie informacje dotyczące poszczególnych osób oraz jak uzyskać bezcenny wgląd w przyczyny takiego a nie innego zachowania różnych ludzi.

Książka ta podzielona jest na trzy części, które opierają się na czterech filarach astrologii: planetach, znakach zodiaku, domach oraz aspektach. Gdy będziesz wiedział już o nich wystarczająco dużo oraz zrozumiesz istniejące między nimi połączenia, uda ci się złamać sekretny kod astrologii.

Część I: W tej sekcji wyjaśnię, w jaki sposób stawiamy horoskop urodzeniowy online; horoskop ten będzie twoim punktem odniesienia podczas dalszej lektury tej książki oraz obiektem kilku prostych ćwiczeń. Tutaj dowiesz się wszystkiego o czterech żywiołach – ogniu, ziemi, powietrzu oraz wodzie – a także o Słońcu, Księżycu oraz planetach, czyli najważniejszych ciałach niebieskich, które od wieków interesują wszystkich astrologów. Zrozumienie tych ciał niebieskich oraz umiejętność umiejscowienia ich w horoskopie urodzeniowym stanowi pierwszy krok w kierunku odczytania astrologicznego kodu. Horoskop urodzeniowy podzielony jest na sekcje: 12 domów, 12 wierzchołków (linii oddzielających poszczególne domy) oraz 4 łuki. O tym wszystkim dowiesz się w Części I.

Część II: Po tym, jak dowiedziałeś się już nieco więcej o planetach, znakach oraz domach, w tej części książki przyjrzymy się stopniom oraz aspektom – połączeniom czy też związkom pomiędzy planetami i innymi elementami twojego horoskopu urodzeniowego, które udoskonalają interpretację obecnych w nim planet oraz znaków. Podstawowa wiedza o stopniach oraz aspektach otworzy ci drogę do prawdziwej astrologii, która znacząco wykracza poza znak słońca i horoskopy, które możesz przeczytać w gazetach i czasopismach. Owszem, również i one są prawdziwe, jednak stanowią zaledwie wierzchołek góry lodowej. Ponadto w tej części książki dowiesz się o różnych możliwych sposobach dystrybucji planet w horoskopie urodzeniowym oraz co one znaczą.

Część III: Tutaj zaczniesz uczyć się, w jaki sposób wykorzystać wszystko to, czego nauczyłeś się do tej pory. Jak dotąd zidentyfikowałeś już konkretne planety w twoim horoskopie urodzeniowym, wiesz już również, w którym znaku oraz domu one są, jednak czy umiesz powiedzieć, co to wszystko znaczy? Ta sekcja zawiera coś, co astrolodzy często nazywają książką kucharską – zbiór krótkich interpretacji znaczenia obecności danej planety w konkretnym znaku lub domu. A dla tych, którzy chcieliby zgłębić ten temat bliżej, na zakończenie dodałam krótki przewodnik dotyczący stawiania przepowiedni.

Część IPodstawy astrologiiRozdział 1Czym jest astrologia?

Słowo astrologia pochodzi od starołacińskiego astrologia, które wywodzi się z kolei z greckiego ἀστρολογία. Jeżeli podzielimy ten wyraz na części, otrzymamy ἄστρον – astron, czyli „gwiazda” – oraz λογία – logia, czyli „nauka”. A zatem astrologia to „nauka o gwiazdach”.

Astrolodzy przez stulecia studiowali ruch planet wokół Słońca oraz w odniesieniu do innych gwiazd stałych – jak ruch Księżyca wokół Ziemi – a ponadto interpretowali oddziaływanie, które ma miejsce między planetami oraz Ziemią. Dlatego możemy powiedzieć, że astrologia bada sposób, w jaki lokalizacja oraz ruch Słońca, Księżyca, planet i gwiazd stałych koreluje z tym, co dzieje się zarówno na Ziemi, jak też w naszym życiu.

Jednak nadal nie wiemy, czy to, co dzieje się na niebie, faktycznie wywołuje różne wydarzenia, z jakimi spotykamy się w naszym świecie, czy też może stanowi zaledwie odbicie tych wydarzeń. Oto pytanie, na które odpowiedź warta jest milion dolarów. Mogę powiedzieć ci natomiast, że z dużym prawdopodobieństwem tak zwanym ojcem astrologii jest legendarna raczej postać Hermesa Trismegistusa, któremu przypisuje się podsumowanie idei działania „astrologii”. Fragment ten stanowi część tekstu znanego jako Tablica Szmaragdowa i brzmi następująco:

Na dole jako na górze

Na górze jako na dole

by osiągnąć cud Jedności

Pochodzenie astrologii

Pierwszy zorganizowany system astrologiczny został opracowany w drugim tysiącleciu p.n.e. w Mezopotamii (regionie w południowo-zachodniej Azji, czyli tam, gdzie rozwinęła się pierwsza cywilizacja świata) przez Babilończyków. Babilończycy obserwowali niebo w celu dostrzeżenia tak zwanych omenów, którymi posługiwano się głównie w celu przepowiadania pogody oraz różnych wydarzeń politycznych.

Jednak niektórzy uczeni uznają, iż przygoda ludzkości z astrologią mogła rozpocząć się już o wiele wcześniej: w czasach, gdy wciąż jeszcze żyliśmy w jaskiniach. Znaki, jakie znaleziono we Francji, jak też w innych miejscach na kościach oraz ścianach jaskiń, sugerują, iż cykle księżycowe obserwowano już nawet dwadzieścia pięć tysięcy lat temu. Ludzie pierwotni musieli zrozumieć prawa przyrody oraz zachodzące w naturze cykle, ponieważ to umożliwiało im przeżycie oraz odpowiednie wykorzystywanie zmian pór roku. Osiągnięcie tego celu ułatwiało im między innymi właśnie obserwowanie cykli lunarnych.

Na przestrzeni tysięcy lat astrologia obrosła w wiele legend oraz teorii. Początkowo zwyczajni ludzie, a później również i sami astrolodzy zaczęli zadawać sobie pytania w rodzaju: „Jaki jest wspólny przedmiot wszystkich zachodzących na ziemi wydarzeń, z którymi mamy do czynienia, gdy Wenus pojawia się w pobliżu Jowisza?”, „Co dzieje się, gdy Mars znajduje się w opozycji do Saturna?”oraz „Co oznacza dla nas Księżyc w nowiu, a co – Księżyc w pełni? Czy w tych fazach dzieją się rzeczy?”. Obserwacje oraz interpretacje różnych nadziemskich wydarzeń podlegały następnie wielokrotnemu testowaniu, które potwierdziło jedynie słuszność pierwotnych przypuszczeń.

Już w początkach wpatrywania się człowieka w gwiazdy wierzono, iż wszystkie aspekty naszego życia są związane z poszczególnymi siedmioma tak zwanymi klasycznymi planetami – Słońcem, Księżycem, Merkurym, Wenus, Marsem, Jowiszem oraz Saturnem. Natomiast późniejsze odkrycie dalszych planet, którymi posługują się astrolodzy dzisiaj – mam tutaj na myśli Urana, Neptuna oraz Plutona – oraz włączenie ich do nowoczesnego systemu astrologicznego spowodowało przesunięcie przypisywanych poszczególnym planetom znaczeń; na przykład szyk i blask przeszedł z Wenus na Neptuna, na którego przeniesiono także narkotyki (z Marsa).

Akceptacja interpretacji oraz znaczenia przypisywanego tym nowoczesnym planetom zajęła astrologom sporo czasu. Zresztą do dzisiaj niektórzy z nich odmawiają posługiwania się Uranem, Neptunem oraz Plutonem podczas sporządzania oraz interpretowania horoskopów urodzeniowych. Jednak ci astrolodzy, którzy decydują się na korzystanie również z tych trzech nowych planet, są zgodni co do ich pozycji wśród pozostałych planet klasycznych. W niniejszej książce opieram się na nowoczesnym systemie, który uwzględnia zarówno Urana, Neptuna, jak i Plutona, a czynię tak również dlatego, że głęboko wierzę, iż astrologia to dziedzina, która podlega ewolucji.

Zodiak

Podczas zagłębiania się w gwiazdy astrolodzy śledzą sposób poruszania się Słońca, Księżyca oraz innych planet wokół zodiaku po umownym szlaku wytyczonym na niebie. Zodiak dzieli się na dwanaście równych sekcji, które znamy pod nazwami ich znaków astrologicznych, czyli: Barana, Byka, Bliźniąt, Raka, Lwa, Panny, Wagi, Skorpiona, Strzelca, Koziorożca, Wodnika oraz Ryb. Następnie każda konstelacja planet – na przykład gdy Wenus przechodzi przez znak Bliźniąt, Raka czy Lwa – zostaje poddana przez astrologów osobnej interpretacji.

Ponieważ od czasu do czasu Ziemia zmienia kierunek osi obrotu, modyfikacji ulega także sposób, w jaki widzimy z perspektywy naszej planety gwiazdy (zjawisko to nosi nazwę precesji lub ruchu precesyjnego i wiąże się z równonocą). Oznacza to, że co 71,6 roku konstelacje przesuwają się o jeden stopień, przez co znaki zodiaku przestają odpowiadać swoim aktualnym konstelacjom. Znaki mają charakter symboliczny, jednak astrolodzy posługują się tym systemem, a co najważniejsze – system ten po prostu działa.

Wszystkie planety okrążają Słońce, poruszając się przy tym w jednakowym kierunku, lecz z różnymi prędkościami, dlatego obejście całej orbity zajmuje różnym planetom różną ilość czasu. Pokonując 360 stopni, planety tworzą między sobą tak zwane kąty; znane są również jako „aspekty” i stanowią bez wątpienia sedno astrologii. O znaczeniu aspektów dowiesz się w Rozdziale 8.

A między nami, chociaż często uważamy, że nasz Układ Słoneczny przypomina kulę, to tak naprawdę tworzy on płaski dysk: poniższa stylizowana ilustracja pozwoli ci wyobrazić sobie wygląd naszego Układu Słonecznego:

Rysunek 1: Układ Słoneczny

Jak działa astrologia?

Nikt tak naprawdę nie wie, w jaki sposób funkcjonuje astrologia. Jak już wspomniałam, współczesna astrologia ukształtowała się na bazie starożytnej świadomości, iż stanowimy mikrokosmos wszechświata. Wierzę też, że astrologia działa, ponieważ każdy z nas, bez względu na to, gdzie się znajduje, jest połączony z wszelkimi formami życia – wszędzie. Wszystko łączy się ze wszystkim. Mikrokosmos znajduje się we wnętrzu makrokosmosu. Wszystko wywiera wpływ na wszystko. Istotę astrologii stanowi fraza autorstwa Hermesa Trismegistusa Na górze jako na dole…, która idealnie oddaje wspomnianą przed chwilą ideę jedności.

Możemy też potraktować gwiazdy jako wielki kosmiczny „zegar”. Na przykład tradycyjna interpretacja Saturna głosi, że jest to planeta ponura, a zatem jeżeli w wielkim kosmicznym zegarze (innymi słowy, gdy Saturn tworzy łuk lub aspekt z inną planetą) rozlega się alarm Saturna, nadchodzi dla nas czas powagi. Merkury to między innymi gadatliwa planeta komunikacji, więc gdy w kosmosie rozlega się dzwonek Merkurego, nadchodzi czas, aby zacząć się komunikować.

Astrologia jest przede wszystkim tajemnicza. Możesz nazywać to jak chcesz: sekretem nieba, trucizną wiedzy, Bogiem/Boginią lub po prostu wszechświatem.

Dziedziny astrologii

Istnieje kilka różnych dziedzin astrologii, jednak w książce tej wspomnę jedynie o dwóch najważniejszych:

Astrologia urodzeniowa – bada pozycję planet w momencie urodzenia danej osoby. W jej ramach astrolog szkicuje mającą kształt okręgu „mapę” nieba, odzwierciedlającą widoczny na nim układ ciał niebieskich dokładnie w chwili czyichś narodzin. Mapę tę nazywamy kosmogramem lub też horoskopem urodzeniowym.

Horoskop ten służy astrologom za podstawę do określenia talentów oraz wyzwań, przed jakimi przyjdzie stanąć w życiu danemu człowiekowi. W gruncie rzeczy astrologia związana z narodzinami pozwala nam na bliższe poznanie i dokładniejsze zrozumienie siebie samych.

Astrologia związana z przepowiadaniem przyszłości – po narodzinach każdego człowieka planety oczywiście nadal zmieniają swoją pozycję, a na podstawie ich ruchu po niebie (krążenia), astrolog może określić sposób ich poruszania się w odniesieniu do horoskopu urodzeniowego oraz kąty, jakie poszczególne planety tworzą z innymi planetami. Na podstawie tych informacji astrolodzy przepowiadają przyszłość.

Kiedy zajęłam się astrologią na poważnie, najbardziej interesowało mnie przepowiadanie przyszłości. Sądziłam, nieco lekceważąco, że siebie już znam i wiem o sobie wystarczająco dużo. Dzisiaj jednak na równi cenię sobie zarówno astrologię urodzeniową, jak też astrologię związaną z przepowiadaniem przyszłości, ponieważ obie te dziedziny dostarczają mnóstwo fascynującej wiedzy.

Oprócz dwóch głównych rodzajów astrologii wyróżniamy jeszcze astrologię mundalną, czyli polityczną (badającą wpływ cykli astrologicznych na całe narody), elekcyjną, czyli wyborczą (wówczas astrolog określa najlepszy czas dla danej osoby na zrobienie lub niezrobienie czegoś), horalną, czyli godzinową (w ramach której stawiany horoskop służy udzieleniu odpowiedzi na konkretne pytanie), medyczną, psychologiczną oraz wiele innych.

W trzymanej przez ciebie książce będziemy przyglądać się astrologii urodzeniowej, którą można określić też jako astrologię horoskopową, ponieważ z jej pomocą interpretujemy osobisty horoskop urodzeniowy na podstawie dokładnej godziny, daty oraz miejsca narodzin, a także pokrótce zajmiemy się astrologią związaną z przepowiadaniem przyszłości, jednak dopiero w ostatnim rozdziale.

Horoskop urodzeniowy

Głównym celem tej książki jest udzielenie ci pomocy w zrozumieniu oraz zinterpretowaniu twojego horoskopu urodzeniowego. Czym tak naprawdę jest horoskop urodzeniowy? W oczach astrologów to mapa twojego życia.

Na poziomie praktycznym to wykres, który przedstawia układ planet w miejscu oraz momencie twoich narodzin. Wyobraź sobie, że podczas gdy ty wyłaniałeś się z łona matki na świat, ktoś poszedł do ogrodu, ułożył się na plecach i spojrzał w niebo. Wyobraź sobie następnie, że ten ktoś mógł dostrzec nad sobą Słońce, Księżyc, Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza, Saturna, Urana, Neptuna oraz Plutona, po czym nakreślił na kartce papieru okrąg, a następnie zaznaczył w nim punkty symbolizujące aktualne położenie planet.

Tym, co znajduje się na tej kartce, jest nic innego jak tylko twój indywidualny horoskop urodzeniowy. Taki sam układ planet, jaki przedstawia wykonany przez leżącego w ogrodzie człowieka rysunek, nie powtórzy się przez następnych dwadzieścia sześć tysięcy lat. Twój horoskop urodzeniowy ukazuje ci, gdzie kryją się twoje szanse, a gdzie – stojące przed tobą wyzwania, podpowiada ci, jakie prawdopodobne opcje będziesz mógł wybrać w swoim życiu.

Gdy będziesz już w stanie odcyfrować twój kosmogram – czyli opanujesz umiejętność, którą krok po kroku nabędziesz, pracując z moją książką – otrzymasz coś, co stanie się mapą twojego życia. Później taką samą mapę będziesz mógł stworzyć dla twoich przyjaciół i partnerów oraz – jeżeli tylko je masz – swoich dzieci.

Na następnej stronie znajdziesz horoskop urodzeniowy założycielki Hay House’s illustrious (Waga), Louise Hay. Zanim jeszcze przeczytasz tę książkę w całości, będziesz już w stanie samodzielnie odczytać jej horoskop. Wprawdzie przedstawiam ci odkodowany horoskop Louise na stronie 306, jednak, jeżeli możesz, nie sprawdzaj go już teraz.

Rozdział 2Horoskop urodzeniowy – mapa twojego życia

Dzięki temu rozdziałowi w ramach twojej astrologicznej podróży wykonasz ogromny krok o przodu, czyli stworzysz lub też „postawisz” własny horoskop urodzeniowy online. Następnie, czytając kolejne rozdziały tej książki, nauczysz się „odkodowywania” niesamowitego bogactwa zawartych w nim na twój temat informacji.

Stawianie horoskopu urodzeniowego

Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest udanie się na moją stronę internetową theastrologybook.com/freechart; gdy już się na niej znajdziesz, wpisz po prostu czas, datę oraz miejsce urodzenia w odpowiednich miejscach, a po chwili będziesz mógł cieszyć się automatycznie wygenerowanym horoskopem urodzeniowym. To bardzo proste. Rozkoszuj się tym momentem – może on zmienić twoje życie! (Uwaga: jeżeli chcesz otrzymać możliwie jak najdokładniejszy horoskop urodzeniowy, będziesz potrzebował dokładnej godziny twoich narodzin, jeżeli jej nie znasz, przejdź do poniższej sekcji Najczęściej zadawanych pytań).

Następnie wydrukuj kopię schematu twojego horoskopu urodzinowego i poświęć dłuższą chwilę, aby przyjrzeć mu się nieco dokładniej. Po prostu usiądź przed nim. Na jakiejś płaszczyźnie świadomości zapamiętasz go i zaczniesz dostrzegać w nim różne rzeczy. Jak napisał pewien amerykański astrolog, Steven Forrest w książce zatytułowanej The Inner Sky, „horoskop urodzeniowy to dostępna każdemu człowiekowi światłokopia najszczęśliwszej, przynoszącej największe spełnienie, najkreatywniejszej duchowo ścieżki rozwoju”. Od teraz ty też będziesz jedną z takich osób!

To może być bardzo ważny moment w twoim życiu. Nie przesadzę, jeżeli powiem, iż informacje zawarte w horoskopie urodzeniowym wystarczyłyby do napisania kilku opasłych książek. Horoskop urodzeniowy pokazuje ci twoje wrodzone talenty oraz słabości. To dokument, który może uwidocznić ci sens życia, twoje preferencje, wszystko, czego nie lubisz i co cię przeraża, twoje zdolności, wszelkie błogosławieństwa, jakie przyniosłeś ze sobą na ziemię, jak również może wskazać ci sposób, w jaki możesz przezwyciężyć trudności. Horoskop ten zawiera wskazówki na temat przeszkód, z jakimi przyjdzie ci zmierzyć się w tym życiu, tu na ziemi, przeszkód, których przezwyciężenie wpłynie na rozwój twojej duszy. Horoskop ten może powiedzieć ci również nieco o twoich poprzednich wcieleniach.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące horoskopu urodzeniowego

W tym momencie w każdym uczniu, który stoi na początku swojej astrologicznej drogi, w nieunikniony sposób pojawiają się pytania, dlatego spróbowałam odpowiedzieć na niektóre z nich.

Co zrobić, jeżeli nie znam godziny moich narodzin?

Odpowiedź na to pytanie nie jest ani łatwa, ani krótka. Pierwszym oczywistym rozwiązaniem jest zapytanie o to własnych rodziców lub jakiegoś starszego od ciebie krewnego, być może ktoś z nich będzie mógł przypomnieć sobie dokładny czas twojego urodzenia. Bez rezultatu? Niekiedy informacja ta przechowywana jest w szpitalu, w którym się urodziłeś, lub została zapisana w świadectwie urodzenia.

Nadal nic? Jeżeli naprawdę jesteś mocno zdeterminowany, możesz skonsultować się z tak zwanym astrologiem rektyfikującym, czyli wyspecjalizowanym w określaniu nieznanej godziny narodzin. Podczas konsultacji astrolog zapyta cię o ważne wydarzenia w twoim życiu: narodziny twojego rodzeństwa, datę pójścia do szkoły, datę ukończenia szkoły, datę rozpoczęcia pracy, dzień, w którym twoje serce zostało złamane, kiedy zawarłeś związek małżeński lub rozwiodłeś się i tak dalej – a następnie, wykorzystując te informacje, określi najbardziej prawdopodobny moment twoich narodzin.

Ewentualnie możesz też odwiedzić kinezjologa, którzy określi dokładną godzinę twoich urodzin, stosując metodę sprawdzania napięcia mięśni. Za postępowaniem tym kryje się myśl, że gdzieś w głębi twojego ciała cały czas nosisz informację dotyczącą chwili twojego przyjścia na świat, a można ją wydobyć dzięki zastosowaniu właśnie tej metody.

Możliwości astrologów rektyfikujących, którzy do określania godziny narodzin posługują się tradycyjnymi metodami, są naprawdę fascynujące. Po uzyskaniu odpowiedzi od astrologa możesz dodatkowo wybrać się do kinezjologa, aby przekonać się, co na temat godziny urodzin ma do powiedzenia twoje ciało. (Oczywiście nie zdradzaj kinezjologowi tego, co powiedział ci wcześniej astrolog).

A jeżeli nie chcesz poddawać się tym wszystkim skomplikowanym procedurom? Cóż, wówczas najprostszym rozwiązaniem jest podanie jako godziny narodzin godziny szóstej rano. Jeżeli wybierzesz to rozwiązanie, pamiętaj, że wówczas twój horoskop będzie już mniej dokładny, nie będziesz znał twojego prawdziwego ascendentu (wschodzącego słońca), ryzykujesz też błędne określenie znaku księżycowego (więcej na ten temat przeczytasz nieco później) – z drugiej strony godzina szósta rano to właśnie ta godzina, którą posługuje się wielu astrologów, jeżeli prawdziwa godzina ich klientów pozostaje nieznana. Warto przynajmniej spróbować. Inną opcją jest podanie południa. Lepiej mieć choć trochę dokładny horoskop urodzeniowy niż zrezygnować z ogromu wiedzy, jaki horoskop ten ze sobą niesie. Być może, gdy dostrzeżesz, ile informacji możesz zdobyć nawet bez podawania precyzyjnej godziny urodzenia, skusisz się, aby poszukać jej nieco dokładniej.

Co robić, jeżeli przyszedłem/przyszłam na świat drogą cesarskiego cięcia?

Większość astrologów, włącznie ze mną, wierzy, że każdy z nas urodził się dokładnie w tym momencie, w którym miało to nastąpić. Odnosi się to oczywiście do wszystkich osób, bez względu na to czy urodziły się one drogą naturalną, w terminie, przed lub po, czy wreszcie poprzez cesarskie cięcie w dniu ustalonym przez twoją matkę (lub przez lekarza, który akurat tego dnia rozgrywał partię golfa, dlatego zażyczył sobie, abyś przyszedł na świat o tej i o tej godzinie).

Mimo że ludzie to bardzo inteligentne istoty, naprawdę wątpię, żebyśmy byli w stanie zmienić fotokopię naszego życia! Otrzymałeś taki a nie inny horoskop urodzeniowy, ponieważ ma on być dla ciebie przewodnikiem po tym wszystkim, czego musisz się w tym życiu nauczyć, oraz źródłem informacji o tym, co dobrego czeka na twojej życiowej drodze – o ile zdecydujesz się wykorzystać ukryty w nim potencjał.

Czy jedni ludzie mają lepszy horoskop urodzeniowy od innych?

Nie, nie mają. Jednak to prawda, niektórym ludziom jest w życiu łatwiej. Na przykład – książę Karol ma chyba najłatwiejszy horoskop urodzeniowy, jaki tylko można sobie wyobrazić, tymczasem jego życie to jedno długie pasmo ciężkich prób. Jednak taka właśnie jest jego karma – tak, karma również została zapisana w horoskopie urodzeniowym (więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części tej książki).

Po przeczytaniu tej książki zrozumiesz, że fakt posiadania wspaniałego lub strasznego kosmogramu nie skazuje cię automatycznie na sukces lub porażkę. Chodzi tu raczej o to, abyś zdobył wiedzę i doświadczenie, które musisz zdobyć w tym życiu. Horoskop urodzeniowy ma charakter neutralny, czy też, jak ujął to Szekspir: „Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne”.

Ważna uwaga: Ucząc się, jak odczytywać i interpretować własny horoskop urodzeniowy czy też horoskop twojej rodziny oraz przyjaciół, zdobędziesz umiejętność rozumienia siebie i innych. Dlatego tu i teraz musisz obiecać sobie, że informacjami uzyskanymi dzięki horoskopowi urodzeniowemu będziesz posługiwał się mądrze oraz w dobrej wierze.

A zatem zaczynamy…

Poznaj swój horoskop urodzeniowy

Astrologia opiera się na pewnym systemie. Każdy z rozdziałów tej książki ma pomóc ci w zrozumieniu tego systemu, warstwa po warstwie, oraz dostrzeżeniu związku łączącego wspomniany system z twoim horoskopem urodzeniowym. Czytając tę książkę, trzymaj pod ręką wydruk ze swojego horoskopu urodzeniowego, dzięki czemu będziesz mógł posłużyć się nim podczas wykonywania prostych ćwiczeń, jakie ci zaproponuję, co pozwoli ci bliżej zapoznać się z nowymi koncepcjami oraz pojęciami.

Układ twojego horoskopu urodzeniowego

Na początku zapoznam cię z układem twojego horoskopu urodzeniowego oraz z trzema najważniejszymi filarami, czy też koncepcjami, na których opiera się astrologia: znakami zodiaku, planetami oraz domami. Rozpocznijmy od układu horoskopu. Jak się przekonasz, każdy horoskop urodzeniowy składa się z kilku narysowanych wewnątrz siebie okręgów. Może to wydawać się nieco skomplikowane a nawet zniechęcać, jednak nie martw się, już niedługo całość zacznie wydawać ci się bardzo sensowna.

Na stronie 43 umieściłam pusty horoskop urodzeniowy, na którym poszczególne okręgi określiłam literami A, B, C oraz D – zajmiemy się nimi po kolei.

A. Najbardziej wewnętrzny okrąg – ten, który zawiera w swoim wnętrzu niewielkie symbole – odnosi się do połączeń pomiędzy różnymi planetami oraz innymi obiektami astrologicznymi należącymi do twojego horoskopu urodzeniowego (więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części tej książki).

B. Następny okrąg, zawierający sekcje ponumerowane od 1 do 12, dzieli horoskop na części, które nazywamy domami. Poszczególne cyfry odpowiadają numerom kolejnych domów, a zatem cyfra 1 oznacza dom pierwszy i tak dalej. Numeracja domów przebiega w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Na spotykanych najczęściej horoskopach urodzeniowych raczej nie znajdziesz numeracji domów, jednak ja umieszczam je w tej książce, aby ułatwić ci naukę.

Rysunek 2: Układ graficzny horoskopu urodzeniowego

C. Dwanaście wycinków koła w ramach twojego horoskopu urodzeniowego to nic innego jak dwanaście domów.

D. Najbardziej zewnętrzny okręg uosabia dwanaście znaków zodiaku, one również układają się w kolejności odwrotnej do ruchu wskazówek zegara.

Identyfikowanie znaków zodiaku we własnym horoskopie urodzeniowym

Przejdźmy teraz do dwunastu znaków zodiaku, czyli punktu, od którego rozpoczynamy zrozumienie astrologii. Prawdopodobnie znasz już swój własny znak zodiaku (czyli wiesz czy jesteś Bliźniętami, Lwem, a może Wodnikiem i tak dalej). Znak zodiaku każdego człowieka wyznaczony jest przez przechodzące przez dany znak zodiaku w dniu jego urodzin Słońce, znak ten nazywany jest również znakiem gwiazdy, a astrolodzy określają go także znakiem słońca. Poniżej przedstawiam ci tradycyjną kolejność wszystkich znaków zodiaku. Im szybciej zapamiętasz tę kolejność, tym lepiej.

1. Baran

2. Byk

3. Bliźnięta

4. Rak

5. Lew

6. Panna

7. Waga

8. Skorpion

9. Strzelec

10. Koziorożec

11. Wodnik

12. Ryby

Najprawdopodobniej zauważyłeś już też, że na schemacie twojego horoskopu urodzeniowego (na najbardziej zewnętrznym okręgu rysunku przedstawionego powyżej) znaki te nie są wskazane przy pomocy nazw, lecz mających nieco tajemniczy wygląd symboli. Astrolodzy używają ich dla wygody, nazywając je glifami1. Umieszczone na schemacie horoskopu urodzeniowego glify reprezentują znaki zodiaku oraz zawierają kilka innych dodatkowych informacji. Możesz wierzyć lub nie, gdy tylko przywykniesz do posługiwania się glifami, zauważysz, że ich stosowanie jest znacznie łatwiejsze niż ręczne zapisywanie nazw poszczególnych znaków zodiaku.

Symbole poszczególnych znaków zodiaku

Przyjrzyjmy się symbolom znaków zodiaku nieco bliżej: nie musisz uczyć się ich na pamięć, lecz oswojenie się z nimi pozwoli ci już teraz zrozumieć wiele innych rzeczy. Poniższa tabela ukazuje poszczególne symbole kolejnych znaków zodiaku: stanowią one odpowiednik energii związanej z każdym znakiem zodiaku (o tym, co to dokładnie znaczy, dowiesz się w dalszej części tej książki).

Znak zodiaku

Symbol

Baran

Byk

Bliźnięta

Rak

Lew

Panna

Waga

Skorpion

Strzelec

Koziorożec

Wodnik

Ryby

Wróć do twojego horoskopu urodzeniowego

Na twoim schemacie obok poszczególnych symboli dopisz ręcznie nazwy znaków zodiaku.

Wskazówka: znaki zodiaku wpisz przy najbardziej zewnętrznym okręgu twojego schematu, gdy zidentyfikujesz już jeden znak, kontynuuj wpisywanie kolejnych w kolejności odwrotnej do ruchu wskazówek zegara: Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby.

Identyfikowanie planet w poszczególnych znakach własnego horoskopu urodzeniowego

Zwróćmy teraz uwagę na widoczne w sekcji C schematu horoskopu urodzeniowego dziwne zawijasy. W astrologii te tajemnicze znaczki reprezentują dziesięć planet: Słońce, Księżyc, Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza, Saturna, Urana, Neptun oraz Plutona. (Dla wyjaśnienia, astrolodzy są w pełni świadomi, iż Słońce i Księżyc nie są planetami, lecz ciałami niebieskimi, jednak dla uproszczenia często odnosimy się do nich jak do innych planet).

Jak wiesz, twój horoskop urodzeniowy ilustruje wygląd nieba w momencie twojego przyjścia na świat: na schemacie widzisz wszystkich dziesięć planet, oznaczanych przez astrologów tak samo jak w przypadku znaków zodiaku nie słowami, lecz w formie symboli.

Symbole planet

Rysunek 3: Schemat horoskopu urodzeniowego z naniesionymi planetami

Poniższa tabela zawiera umieszczane na schemacie horoskopu urodzeniowego symbole oznaczające poszczególne planety. Poświęć nieco czasu na nauczenie się ich, spróbuj je zapisać, a następnie nazwać je z pamięci. Następnie powtórz to jeszcze raz, tyle że w odwrotnej kolejności. Dla ułatwienia podałam ci także kilka wskazówek, które pomogą ci szybciej zapamiętać znaczenie poszczególnych glifów.

Planeta

Symbol

Sposób zapamiętania

Słońce

Koło z kropką w środku

Księżyc

Sierp księżyca

Merkury

Skrzydlaty posłaniec

Wenus

Symbol kobiecości

Mars

Symbol męskości

Jowisz

Cyfra 4 z zakrętasem

Saturn

Przekreślona od góry mała literka h

Uran

Antena telewizyjna

Neptun

Trójząb

Pluton

Tygiel lub zapisane obok siebie litery PL

Gdy tylko zapoznasz się z nimi bliżej, symbole planet nabiorą dla ciebie głębszego znaczenia. Oto uproszczone znaczenie poszczególnych symboli:

• Słońce – duch otaczający ziarno potencjału.

• Księżyc – sierp księżyca.

• Merkury – ukazuje skrzydlaty hełm Merkurego oraz kerykejon (symbol pokoju i handlu).

• Wenus – ukazuje zwierciadło bogini.

• Mars – ukazuje tarczę i miecz, czyli narzędzia walki.

• Jowisz – ukazuje piorun Zeusa.

• Saturn – ukazuje sierp, symbol śmierci, przedstawiany na średniowiecznych drzeworytach.

• Uran – symbol uranu to nic innego jak stylizowana litera H, upamiętniająca odkrywcę tej planety, Williama Herschela.

• Neptun – przedstawia trójząb Neptuna.

• Pluton – planeta ta posiada dwa różne symbole (zobacz tabela na stronie 48): widoczny na twoim schemacie horoskopu urodzeniowego tygiel, który reprezentuje należący do Plutona puchar niewidzialności, oraz połączone ze sobą litery PL, które są niczym innym jak inicjałami odkrywcy tej planety, Percivala Lowella.

Wróć do twojego horoskopu urodzeniowego

Na twoim schemacie obok symboli wpisz nazwy odpowiednich planet.

Dla ułatwienia posłuż się zamieszczoną wyżej tabelą.

Identyfikowanie planet w poszczególnych znakach własnego horoskopu urodzeniowego

Teraz powinieneś już być w stanie zidentyfikować w obrębie schematu horoskopu urodzeniowego zarówno znaki zodiaku, jak i planety. Podsumujmy zdobytą przez ciebie dotychczas wiedzę i spójrzmy, w których znakach zodiaku znajdują się poszczególne planety. Jeżeli, przypuśćmy, symbol twojego Słońca jest w sekcji oznaczonej symbolem Barana na najbardziej zewnętrznym okręgu, wówczas twoje Słońce jest w znaku Barana. Następnie spójrz na twój Księżyc: jeżeli twój Księżyc jest w sekcji oznaczonej symbolem Wodnika, wówczas twój Księżyc jest w znaku Wodnika i tak dalej.

Zanotuj, w jakich znakach znajdują się twoje poszczególne planety.

Na wydruku swojego horoskopu urodzeniowego znajdziesz listę twoich planet wraz z zaznaczeniem, w jakim są znaku. Wykorzystując tę listę oraz otrzymane dotychczas informacje, przeanalizuj własny horoskop urodzeniowy oraz zapoznaj się z lokalizacją twoich planet; otrzymane wyniki zanotuj bezpośrednio w tej książce lub w osobnym notatniku.

Na przykład:

Moje Słońce jest w znaku Raka

Mój Księżyc jest w znaku Ryb

Mój Merkury…

Teraz twoja kolej:

Moje Słońce jest w ____________________.

Mój Księżyc jest w ____________________.

Mój Merkury jest w ____________________.

Moja Wenus jest w ____________________.

Mój Mars jest w ____________________.

Mój Jowisz jest w ____________________.

Mój Saturn jest w ____________________.

Mój Uran jest w ____________________.

Mój Neptun jest w ____________________.

Mój Pluton jest w ____________________.

Czy dostrzegasz, że w jakimś znaku znajdują się dwie, trzy lub więcej różnych planet? A może prawie wszystkie planety twojego kosmogramu przebywają w różnych znakach? Jeżeli tak jest, możesz być jednym z tych ludzi, którzy nie są silnie związani ze swoim znakiem słońca. Na przykład, jeżeli Słońce to jedyna planeta, jaką masz w znaku Lwa, tymczasem w znaku sąsiedniej Panny dostrzegasz kilka innych planet, prawdopodobnie będziesz myślał i czuł w sposób przypominający raczej Pannę niż Lwa.

Identyfikowanie domów we własnym horoskopie urodzeniowym

Teraz uzyskasz nieco podstawowych informacji o dwunastu domach. Widoczne na twoim horoskopie urodzeniowym domy to wycinki elipsy, która obrazuje drogę, jaką Słońce odbywa po niebie z naszego ziemskiego punktu widzenia.

Jaszcze raz przyjrzyj się ilustracji umieszczonej na stronie 43, która przedstawia schemat horoskopu urodzeniowego. Sekcje oznaczone literami B oraz C ukazują poszczególne domy. Tak samo wygląda zresztą twój własny horoskop urodzeniowy. Zapamiętaj, że linie oddzielające od siebie poszczególne domy nazywamy wierzchołkami (dowiesz się o nich więcej w Rozdziale 7).

Dwanaście domów

Każdy z dwunastu domów astrologicznych odnosi się do konkretnego obszaru naszego życia. Poniżej znajdziesz krótkie podsumowanie tego, czym rządzi każdy z poszczególnych domów.

• Dom pierwszy: twój wygląd oraz wizerunek; twoja tożsamość; jakie wrażenie wywołujesz na innych.

• Dom drugi: gotówka, majątek, to, co posiadasz; cenne wartości oraz to, w jaki sposób cenisz sam siebie.

• Dom trzeci: komunikacja; krewni; sąsiedzi; krótkie wycieczki; początki nauki oraz edukacja.

• Dom czwarty: dom i rodzina, wszystko, co wiąże się z domem; tam, gdzie przynależysz; twoja przeszłość.