Strona główna » Poradniki » Poradnik działkowca Porady dla właścicieli działek

Poradnik działkowca Porady dla właścicieli działek

4.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-7859-152-8

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Poradnik działkowca Porady dla właścicieli działek

Książka zawiera praktyczne porady dotyczące zakupu i zagospodarowania działek.

Kupowałem ziemię, sprzedawałem działki, wiem z własnego doświadczenia jak na pozór błahe sprawy mogą zagmatwać i zniechęcić do zakupu wymarzonej ziemi.

Kupno działki to inwestycja na przyszłość. Ziemia była i jest inwestycją, która może być przekazywana przez następne pokolenia. Brzmi to pompatycznie, ale ziemia to nasza oaza, dom wybudowany na naszej ziemi to duma i radość.

Treści zawarte w książce przedstawiają krok po kroku działania związane z zakupem, praktyczne wskazówki i porady w zagospodarowaniu działek. Przedstawię rozwiązania, z którymi każdy właściciel działki się boryka, zaczynając od ogrodzenia, tworzenia ścieżek i murków oporowych, kończąc na tworzeniu samego ogrodu tzn. plantacji roślin (kwiatów, drzew, trawników, warzyw).

W książce pojawią się również dodatkowe pomysły które mogą zbogacić działkę z punktu widzenia praktycznego i rekreacyjnego, pokaże jak można założyć ognisko, zrobić zbiorniki wodne, praktycznie przechowywać narzędzia. Przedstawiam zdjęcia rabat z Francji.Polecane książki

Autor monografii przedstawia rolę dyplomacji brytyjskiej w ustanowieniu traktatowej ochrony Żydów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej po zakończeniu I wojny światowej. Analizuje kwestię przygotowań Rządu Jego Królewskiej Mości do negocjacji pokojowych i pokazuje, jakie znaczenie miała w nich proble...
Czy coś poza więzami krwi, imieniem i nazwiskiem łączy osiemnastowiecznego i dwudziestowiecznego Jeana Marro? Rewolucje - te, wobec których postawiła ich historia. Wielka Rewolucja Francuska, której żołnierzem był Jean Eudes Marro. Wojna algierska, zamieszki w Meksyku i Paryski Maj, których świadkie...
  Seria powieści Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego na różnych kontynentach. Między innymi chłopiec bierze udział w wyprawie łowieckiej na kangury w Australii i przeżywa niebezpieczne przygody w Afryce, żyje wśród czerwonoskórych Nawajów i Apaczów. W te niezwykłe przygody wpleciona...
Od roku szkolnego 2016/2017 obowiązują nowe zasady rekrutacji do szkół. Dotychczasowe przepisy wymagały stosowania ogólnych zasad postępowania rekrutacyjnego, ale przyjmowanie kandydatów odbywało się na warunkach określonych w statucie szkoły. Teraz trzeba wziąć pod uwagę zasady zawarte w ustawie o ...
Obecne wydanie zostało przygotowane przez firmę Inpingo w ramach akcji „Białe Kruki na E-booki”. Utwór poddano modernizacji pisowni i opracowaniu edytorskiemu, by uczynić jego tekst przyjaznym dla współczesnego czytelnika.Powieść historyczna Michała Jezierskiego przenosi czytelnika w czasy rządó...
  II tom Sagi Wizji Paradoksalnych   Każdy dar może prowadzić do potępienia.   Plage znika z Przedświatu, Haru znowu zostaje porzucony. Jedyne, co albinoska mu po sobie zostawiła, to list, w którym wyjaśnia, czemu musiała odejść. Jasnowidz desperacko próbu...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Krzysztof Lewandowski

Krzysztof Lewandowski

Poradnik działkowca

Porady dla właścicieli działek

© Copyright by Krzysztof Lewandowski & e-bookowo

Projekt okładki: e-bookowo

ISBN 978-83-7859-152-8

Wydawca:
Wydawnictwo internetowe e-bookowo www.e-bookowo.pl

Kontakt:wydawnictwo@e-bookowo.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie części lub całości bez zgody wydawcy zabronione. 

Wstęp

Książka zawiera praktyczne porady dotyczące zakupu i zagospodarowania działek.

Kupowałem ziemię, sprzedawałem działki, wiem z własnego doświadczenia jak na pozór błahe sprawy mogą zagmatwać i zniechęcić do zakupu wymarzonej ziemi.

Kupno działki to inwestycja na przyszłość. Ziemia była i jest inwestycją, która może być przekazywana przez następne pokolenia. Brzmi to pompatycznie, ale ziemia to nasza oaza, dom wybudowany na naszej ziemi to duma i radość.

Treści zawarte w książce przedstawiają krok po kroku działania związane z zakupem, praktyczne wskazówki i porady w zagospodarowaniu działek. Przedstawię rozwiązania, z którymi każdy właściciel działki się boryka, zaczynając od ogrodzenia, tworzenia ścieżek i murków oporowych, kończąc na tworzeniu samego ogrodu tzn. plantacji roślin (kwiatów, drzew, trawników, warzyw).

W książce pojawią się również dodatkowe pomysły które mogą zbogacić działkę z punktu widzenia praktycznego i rekreacyjnego, pokaże jak można założyć ognisko, zrobić zbiorniki wodne, praktycznie przechowywać narzędzia. Przedstawiam zdjęcia rabat z Francji.

Porady dla przyszłych i obecnych właścicieli działek

Zanim podejmiesz decyzje o kupnie działki zastanów się czy:

– kupujesz ziemię z myślą o zainwestowaniu w przyszłości (podział na działki),

– kupujesz las, inwestycja na pokolenia,

– kupujesz zabudowaną nieruchomość w mieście – zabudowania do remontu lub rozbiórki,

– remont zabudowań i wynajęcie na usługi lub wynajęcie lokatorom,

– rozbierasz istniejące zabudowania i czekasz na lepszą koniunkturę,

– kupujesz działkę rekreacyjną blisko miejsca zamieszkania lub powyżej 30 kilometrów od miejsca zamieszkania,

– kupujesz działkę zabudowaną lub z prawem do zabudowy.

Sprawdź księgę wieczystą czy inwestycja nie ma zadłużeń, ilu jest właścicieli oraz sprawdź w urzędzie gminy jakie są plany przestrzennego zagospodarowania interesującego cię terenu i weź wypis z rejestru gruntu sprawdzając jaka jest klasyfikacja gruntów interesującej cię nieruchomości.

Stan rowu melioracyjnego

Sprawdź stan rowu melioracyjnego graniczącego z działką. Rowy często są zasypywane ziemią i jest wyrównywany teren, działka przez to wydaje się większa i ma lepszy dojazd. Kłopoty zaczynają się, kiedy przychodzą lata nadmiernych opadów deszczu, wyłożone np. kostką wjazdy na działki zaczynają się zarywać i woda z pobliskiego rowu zalewa naszą nieruchomość. Koszty remontu i przebudowy rowu melioracyjnego spadają na obecnego właściciela nieruchomości. Praktycznie zostajemy ukarani za przewinienia poprzedniego właściciela działki. Dbając o swoje finanse sprawdzajmy stan melioracyjny sąsiadującego rowu z naszą działką.

Wjazd na naszą działkę powinien mieć mostek, w którym to powinny znajdować się rynny przepustowe (o średnicy, jaką powinny mieć dreny dowiemy się w danym urzędzie gminy w wydziale rolnictwa). Rów melioracyjny powinien być drożny, trawa wykoszona, pozbawiony gałęzi itp. Każda zapora może przyczynić się do zalania nieruchomości. Liczniki na wodę i światło znajdują się najczęściej w ogrodzeniach, podniesienie się wody w rowie automatycznie pozbawi nas prądu i wody. Zdjęcie poniżej jest przykładem jak powinien wyglądać mostek w naszym przejeździe na działkę.

Wybudowany przejazd wygląda na solidny, gorzej przedstawia się konserwacja rowu. Sytuacje takie występują bardzo często z powodu braku systematycznego czyszczenia rowu. Przypomina się to po ulewnych deszczach i odwilżach wiosennych. Zaniedbania konserwacji rowów są częstym niepotrzebnym nieporozumieniem pomiędzy sąsiadami. Konserwacja raz w miesiącu wystarczy na prawidłowe odprowadzenie wody i poprawne relacje sąsiedzkie.

Cena ziemi zależy od miejsca położenia, im bliżej miast, tym ziemia droższa. Znając ceny ziemi, możesz decydować, jaką działkę chcesz kupić.

Decydując się na zakup działki pod zabudowę sprawdź, czy nieruchomość posiada aktualne plany np. woda, światło, kanalizacja. Plany dotyczące ogrodzenia i aktualne plany domu, jeśli takowe są.

Znając aktualne plany nieruchomości możesz podjąć działania dotyczące zakupu i zagospodarowania nieruchomości.

Ogrodzenie może być tradycyjne tj. płot betonowy, siatka lub ogrodzenie z drewna tak zwane żerdziowe.

Inaczej możesz ogrodzić działkę rekreacyjną – ażurowe ogrodzenie drewniane + żywopłot.

Działka z domem całorocznym zamieszkaniem płot stabilny, nieruchomość monitorowana.

Żywopłoty

Decydując się na płot z żywopłotem koniecznie trzeba określić stan gleby. Stan gleby uświadomi nam jakie rośliny powinno się sadzić na danym terenie.

Krzew popularny na żywopłoty zwany Ligustr rośnie dobrze na ziemiach wilgotnych, ziemie suche mu szkodzą.

Wybierając rośliny na żywopłot trzeba wziąć pod uwagę następujące rzeczy:

żywopłot będziemy przycinać sami, czy robić to za nas będzie firma.

ważnym aspektem jest prowadzenie żywopłotu tj. wysokość, cięcie normalne czy żywopłotowe figury.

wysokość żywopłotu. Żywopłot wysoki wymaga rusztowania do cięcia.

Żywopłot do 1,5 metra wysokości: krzewy typu berberys, róża pomarszczona, karagana, sumak octowiec. Krzewy te tolerują słabe ziemie, można też wykonany z siatki płot obsadzić bluszczem zimozielonym, który formuje się jak żywopłot.

Zdjęcie poniżej przedstawia żywopłot z bluszczu.

Żywopłot z bluszczu

Żywopłot z bluszczu wykonuje się w następujący sposób:

Sadzonki bluszczu sadzimy z obu stron siatki, jeśli płot graniczy z ulicą.

Sadzonki bluszczu sadzimy w odległości 25-30 centymetrów od siebie i 10 centymetrów od siatki.

Jesienią wykopujemy dołek wzdłuż płotu na szerokość i głębokość szpadla. Ziemie z wykopu mieszamy z torfem w proporcji 1/3 torfu i 3/4 ziemi. Wymieszaną ziemię wsypujemy do dołka obficie podlewając. Woda wsiąkając ugniecie ziemię, powstałe zagłębienia podsypujemy ziemią dla wyrównania terenu i ponownie podlewamy. Sadzonki bluszczu sadzimy po 3 dniach, jak ziemia osiądzie. Sadzimy bluszcz w miesiącu wrześniu, wijące gałązki bluszczu przeplatamy przez oczka siatki. Czynność tą róbmy ostrożnie, aby nie nadłamać gałązek. Jeśli mamy taką możliwość, możemy w ten sposób posadzić bluszcz z dwóch stron siatki. Wiosną nawozimy bluszcz nawozem w płynie dla roślin liściastych. Pierwsze nawożenie robimy w kwietniu co 10 dni do końca maja. Nawozimy rośliny dzień po podlaniu wodą. Ziemię wokół bluszczu ściółkujemy np. skoszoną trawą, ściółka powinna mieć około pół centymetra grubości. Ściółkowanie ma pozytywne działanie na wzrost roślin szczególnie w pierwszych 5 latach po posadzeniu. Wyrastające gałązki bluszczu przeplatamy pomiędzy oczkami siatki. Efekt naszego ogrodzenia widoczny będzie po 2-3 latach. Wyrastające gałązki w głąb działki przycinamy nożycami do żywopłotu, pierwsze cięcie robimy po 3 latach po posadzeniu.

Żywopłot z bluszczu posłuży nam kilkadziesiąt lat, gałązki bluszczu, grubiejąc co roku, będą podporą dla naszej siatki. Efekt ten zobaczymy po 5 latach. Bluszcz kwitnie jesienią, tworzy to ciekawy efekt ogrodzenia.

Zdjęcie poniżej przedstawia kwitnący bluszcz, który podtrzymuje siatkę w moim ogrodzie.

Bluszcz po posadzeniu kwitnąć zaczyna w 7-9 roku. Tak przygotowana ziemia stwarza lepsze warunki rozwojowe roślinom, nam skraca czas pielęgnacji i zmniejsza koszty utrzymania żywopłotu.

Płot sosnowy

Najtańsze ogrodzenie to płot ażurowy i posadzona przy nim sosna. Może być to sosna zwykła lub czarna. Sosna znosi dobrze cięcia, najprostszy sposób formowania to uszczykiwanie co roku w maju o 3/4 przyrostów sosny. Skracamy te gałęzie, które rosną wszerz działki.

Zdjęcie pokazuje jak wygląda sosnowy płot.

Sosnę posadzono co 1,5 metra w jednym rzędzie, za 2 lata gałęzie sosen połączą się. Korona drzew się zagęści. Będzie to trwałe i tanie ogrodzenie. Drewno przed posadzeniem sosen trzeba zabezpieczyć przed wilgocią środkami dostępnymi w sklepach.

Następne zdjęcie przedstawia tradycyjne ogrodzenie siatką – żywopłot sosnowy.

Żywopłot sosnowy jest przycinany co roku w maju, cięcie coroczne przyczyniło się do zagęszczenia dolnych partii sosen. Sosny posadzone są w odległości 1 metra od siatki i w odległości 1 metra od siebie.

Sumak

Roślinną nadającą się na żywopłot na ziemie lekkie jest sumak octowiec. Roślina ekspansywna rozrasta się z korzeni. Posadzenie żywopłotu jest dobrym rozwiązaniem na działkach rekreacyjnych. Sumak nie wymaga specjalnej pielęgnacji, przycina się go raz w roku, skracając wszystkie gałęzie o 1/3 długości.

Zdjęcie poniżej jest propozycją przycięcia sumaka.

Przyciąć sumaka można po przekwitnięciu, kwiaty wydzielają zapach, który roznosi się po okolicy. Kwiaty są duże i bardzo chętnie odwiedzane przez pszczoły.

Zdjęcie poniżej jest przykładem kwiatu sumaka.

Kwiaty sumaka kwitną około 2 tygodni. Rozchodząca się woń stwarza przyjemne chwile wypoczynku na tarasie.

Zdjęcie poniżej przedstawia żywopłot z sumaka rosnący wzdłuż siatki.

Wielkie liście stanowią doskonałą zasłonę przed wiatrem i wścibskimi sąsiadami. Sadzimy krzewy metr od siatki w rozstawie co metr. Sadzimy o 10 centymetrów głębiej niż rosły w szkółce. Czasami wiatry mogą spowodować wyłamywanie się krzewów. Posadzenie głębsze spowoduje większy przyrost korzeni. Sumaki wiosną w drugiej połowie kwietnia nawozimy nawozem wieloskładnikowym do roślin zielonych w dawce 40 gram pod krzew. Nawożenie stosujemy po wcześniejszym podlaniu lub po deszczu. Jednorazowe nawożenie w zupełności wystarczy. Sumaki rosną na każdej ziemi, nie potrzeba stosować dodatkowych nawożeń Rośliny najlepiej sadzić wczesna jesienią po 10 września. Sumak to roślina odporna na suszę, choroby i szkodniki. Wraz z porą roku zmienia się barwa jego liści. Sumak jest sadzony w ogrodach z powodu zmian koloru liści. Odrosty najłatwiej likwiduje się poprzez częste koszenie kosiarką. Częste koszenie nie pozwala rozwinąć się nowo wyrastającym rośliną.

Żywopłot Modrzewiowy

Modrzew to drzewo o nieprzeciętnym zastosowaniu, przycinać można go na różne sposoby, daje się łatwo formować, przez co zdaje egzamin jako żywopłot osłaniający posesję. Zdjęcie poniżej jest przykładem na to, że modrzew można przycinać w razie konieczności jako duże drzewo, modrzew dobrze znosi cięcia.

Modrzew był przycięty dwa lata temu z powodu wrastania się w linie elektryczne. Po dwóch latach trudno znaleźć miejsce cięcia, tak zarosło młodymi gałązkami.

Modrzew rośnie dobrze w naszych ogrodach. Sadząc modrzewie należy ziemię odchwaścić, podlewać młode drzewka podczas suszy i nawozić na wiosnę nawozem wieloskładnikowym w ilości 40-60 gram na drzewo, zależy to od wielkości drzewa. Modrzewie nawozimy co roku do 5 lat po posadzeniu. Modrzewie starsze raz na dwa lata 3 deko pod drzewko.

Zdjęcie poniżej przedstawia żywopłot modrzewiowy.

Modrzewiowy żywopłot ma ponad 20 lat, rośnie dobrze, co roku jest przycinany i nawożony.

Kupić sadzonki modrzewia europejskiego lub polskiego najtaniej jest w szkółkach leśnych, z gołym korzeniem sadzi się go najkorzystniej jesienią. Wilgotne i krótkie dni stwarzają dobre warunki do przyjęcia się drzewek. Sadzonki mają od 0,80-1,20 metra wysokości. Kupujmy drzewka modrzewiowe jednakowej wysokości, łatwiej jest utrzymać równą wysokość żywopłotu. Cena od 2,50 zł wzwyż, drzewka na żywopłot sadzimy co 2 metry. W odległości 1,20 metra od siatki. Wiosną wszystkie gałązki skracamy o 3/4 długości, cięcie takie spowoduje rozkrzewienie się drzew. Sposób ten sprawi, że żywopłot będziemy mieli gęsty i zwarty. Wiosną każdego roku skracamy gałęzie o 3/4 długości. Cięcie takie pozwoli na kontrolowany wzrost drzew. Pielęgnacja żywopłotu to coroczne przycinanie, podlewanie młodych drzew podczas suszy i nawożenie. Choroby i szkodniki rzadko występują na modrzewiach. Występujące objawy chorobowe na niskim żywopłocie można zwalczać samemu. Sposobem prostym i skutecznym jest ucięcie uszkodzonej gałązki i pokazanie jej w centrach ogrodniczych, fachowcy doradzą w jaki sposób zlikwidować zagrożenie. Starsze żywopłoty zaatakowane chorobami, szkodnikami proponuję zlecić firmie specjalizującej się konserwacją zieleni. Koszty zakupu sprzętu, konserwacja i specjalne pomieszczenie do przechowywania sprzętu to zbyteczny wydatek. Modrzewie prawidłowo prowadzone rzadko są atakowane przez choroby i szkodniki. Żywopłot z modrzewia posłuży nam kilkadziesiąt lat.

Żywopłot z róży pomarszczonej

Róża pomarszczona to krzew dorastający do 2 metrów wysokości. To krzew odporny na mróz, rośnie dobrze na stanowiskach słonecznych i pół słonecznych. Praktycznie rośnie na każdej ziemi pozbawionej chwastów. Dekoracją krzewu są kwiaty i duże owoce. Zapach roznoszący się z kwiatów stwarza niezapomniane chwile relaksu zwłaszcza wieczorową porą. Krzewy sadzimy w odległości od siebie co 50 centymetrów jesienią. Róża pomarszczona nie wymaga cięcia formującego, wiosną co 3-4 lata wycinamy najstarsze gałęzie, pozostawiając 3-4 oczka nad ziemią, odmładzamy w ten sposób roślinę.

Zdjęcie poniżej to propozycja żywopłotu różanego.

Krzewy sadzimy w ziemię odchwaszczoną, spulchnioną w odległości 70 centymetrów od siatki. Ograniczamy rozrastanie się roślin w głąb działki wkopując ograniczniki betonowe lub drewniane. Drewniane bale powinny być zaimpregnowane przed wilgocią. Krzewy co roku wiosną nawozimy ziemią kompostową około 2 centymetrów. Dawka taka w zupełności wystarczy. Kwiaty będą większe i roślina będzie obficiej kwitła, mankamentem róży jest rozrastanie się z rozłogów. Rozłogi trzeba likwidować, aby róża nie rozprzestrzeniła się. Różę pomarszczoną polecam tym, którzy nie mają czasu na coroczne przycinanie żywopłotu. Rozłogi róży pomarszczonej można wykopywać lub kosić kosiarką. Zabieg ten wykonujemy wiosną – późnym latem. Odrosty dają znać o sobie kiedy żywopłot ma kilka-kilkanaście lat. Żywopłot z róży pomarszczonej to doskonała zapora przed intruzami, kolce odstraszają bardzo skutecznie.

Róże pomarszczone czasami atakują mszyce. Prostym sposobem na pozbycie się mszyc to rozpuszczone szare mydło i wywar ze skrzypu polnego.

Wywar robi się następująco:

2 kilogramy skrzypu zalewamy 2 litrami wody i pozostawiamy pod przykryciem 12-15 godzin. Odcedza się wywar, łączy z szarym mydłem i opryskuje rośliny przeciwko mszycom, jeśli zauważymy na ziemi pod różami mrówki, musimy je zlikwidować, ponieważ mrówki bronią mszyc przed ich naturalnymi wrogami np. biedronkami.

Róża pomarszczona