Strona główna » Humanistyka » Słowianie Zachodni: dzieje, obyczaje, wierzenia. Tom czwarty, część druga: Dzieje Słowiańszczyzny Północno-Zachodniej aż do wynarodowienia Słowian zaodrzańskich. Wynarodowienie Słowian. Słowianie na wschód od Łaby i Solawy. Byt i upadek Słowian.

Słowianie Zachodni: dzieje, obyczaje, wierzenia. Tom czwarty, część druga: Dzieje Słowiańszczyzny Północno-Zachodniej aż do wynarodowienia Słowian zaodrzańskich. Wynarodowienie Słowian. Słowianie na wschód od Łaby i Solawy. Byt i upadek Słowian.

4.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-7950-429-9

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Słowianie Zachodni: dzieje, obyczaje, wierzenia. Tom czwarty, część druga: Dzieje Słowiańszczyzny Północno-Zachodniej aż do wynarodowienia Słowian zaodrzańskich. Wynarodowienie Słowian. Słowianie na wschód od Łaby i Solawy. Byt i upadek Słowian.

Tom czwarty, część druga dzieła „Słowianie Zachodni” omawia następujące tematy:

Wynarodowienie Słowian. Słowianie na zachód od Łaby i Soławy.

A. Byt i upadek Słowian. Na ziemiach ujarzmionych przed Karolem W.:

1. Germania i Turyngia według pojęć VI-VIII w. Terytoria, podziały i granice Turyngii za czasów Merowingów. Objaśnienie nazwy jej. Serby w Turyngii.

2. Mieszkańcy Turyngii i Saksonii Wschodniej pod względem narodowości w epoce VI-VIII w.

3. Apostołowie chrześcijańscy w Germanii w VII i VIII w. Ś. Bonifacy. Biskupstwa: Wircburgskie, Erfurtski, Eichstadskie. Klasztor Fuldeński. Pustelnicy.

4. Usiłowania Karolingów do rozszerzenia chrześcijaństwa między Słowianami rozbijają się o nieżyczliwość biskupów niemieckich.

5. Zarząd i obywatelstwo Turyngii za czasów Karolingów.

6. Pogorszenie losu Słowian pod rządem królów niemieckich w X-XlII w.:

a) w Saksonii, Nordturyngii i Szwabengau.

b) w Turyngii i Frankonii. Erfurt. Pogaństwo w Germanii w XI w. Biskupstwo Bambergskie dla Słowian (1008). Powolny postęp chrześcijaństwa między Słowianami.Rozwiązanie bytu ich w XIII w.

7. Stan prawny i ekonomiczny Słowian w epoce X-XIII w.

a) Rozwijanie się wasalstwa, rycerstwa i poddaństwa w Germanii w IX-XI w.

b) Własność dziedziczna, Starostowie, Goście, Społeczna ręka. c) Czynszownicy i poddani. Wićazie. Smerdy. Chłopi. Prawa i obowiązki ich.

8. Rozwiązanie bytu narodowego i znikanie Słowian w Germanii.

B. Na ziemiach zdobytych przez Karola W.:

1. Wcielenie do cesarstwa lewego brzegu Łaby.

2. Słowianie w Marce Północnej, później Starą zwanej. Rodowód hrabiów Groickich.

3. Słowianie w księstwie Luneburgskim:

a) W Bardengau.

b) W Drewianach.

e) Teraźniejszy Wendland.

Polecane książki

Biografia jednego z najbardziej nowatorskich artystów XX wieku: niezrównanego, niezastąpionego Jima Hensona. Był marzycielem. Jego brodata twarz stała się rozpoznawalna na całym świecie. Któż nie zna Kermita, Berta i Erniego, panny Piggy czy Wielkiego Ptaka. Muppety – choć przyniosły mu sławę – był...
Seks, miłość, narkotyki. Krew, pot i łzy. A co facet, to chujek. Jak długo jeszcze tak można? Dominika Dymińska mówi nam wszystkim wielkie „Danke”. Druga książka laureatki Nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej to pełna ironii i przenikliwości obserwacja życia dwudziestoletniej mieszkanki stolicy...
Dzięki tej książce wyrwiesz się z węglowodanowej pułapki. Autor udowadnia, że cukry powodują nie tylko tycie, ale i zapadanie na choroby cywilizacyjne. Program LOGI zmienia klasyczne podejście do odżywiania pozwalając walczyć z plagą otyłości i cukrzycy, poprawia poziom cholesterolu, uzdrawia nerki,...
The V4 Cooperation in Ensuring Cyber Security - Analysis and Recommendations publication is aimed at conducting scrutiny of the state of cyber security in the Czech Republic, Slovakia, Hungary and Poland, and at presenting recommendations that serve its reinforcement. Moreover, the publication ...
Zestaw ćwiczeń o różnym stopniu trudności dla osób, które chciałyby nauczyć się rysować proste obrazki. Zamieszczone przykłady prezentują kolejne etapy ich powstawania. Dołączone wzorce, które można wydrukować do własnego użytku, pozwalają przećwiczyć je krok po kroku przed podjęciem odważnej próby ...
Prawa własności intelektualnej posiadają ogromny potencjał gospodarczy, którego wykorzystanie w coraz większym stopniu zależy od zdolności różnych podmiotów tych praw do współpracy i licencjonowania technologii, produktów i treści kreatywnych oraz do udostępniania nowych produktów i usług konsum...