Strona główna » Obyczajowe i romanse » Ślub z klasą

Ślub z klasą

5.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-7999-623-0

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Ślub z klasą

Wyobraźcie sobie urokliwy, wiejski kościółek, suknie przypominające o trendach minionej epoki, róże szlachetnych odmian… Prawdziwie romantyczny Ślub z klasą! Beth, Lindy i Rachel, mieszkanki niewielkiego miasteczka pod Londynem, marzą o tym, by rozpocząć życie na nowo. Pomysł? Firma zajmująca się organizacją eleganckich, a przy tym nierujnujących portfela wesel w stylu vintage. Interes okazuje się strzałem w dziesiątkę i wkrótce przygotowania do uroczystości ślubnych wypełniają im całe dnie. Podczas poszukiwań idealnych miejsc na przyjęcia weselne, dopracowywania dekoracji czy przystrajania okazałych tortów kobiety uczestniczą w życiu miłosnym kolejnych par i nie spodziewają się, że i na nie miłość czeka tuż za rogiem… Czy w wirze rozlicznych zajęć uda im się odnaleźć własne szczęście? „Ciepła, pokrzepiająca i pięknie napisana opowieść o niespo­dziankach, które potrafi spłatać los”. Essentials „Rozkosznie uzależniająca! Jeżeli szukasz pełnej ciepła i dowcipnej lektury, która na chwilę pozwoli Ci oderwać się od rzeczywistości – nie mogłeś trafić lepiej”. Daily Express

Polecane książki

Pracodawca nie wypłaca oddelegowanemu diet, a jedynie odlicza ich równowartość od przysługującego mu wynagrodzenia.Miesięczna podstawa wymiaru składek za osoby czasowo wykonujące pracę za granicą po odliczeniu równowartości diet nie może być niższa od kwoty prognozowanego przeciętnego miesięcznego w...
Porwanie Kościoła - opracowanie historii oraz wierzeń dotyczących rzeczy ostatecznych człowieka i świata Kościołów tradycji protestanckiej. Eschatologia protestancka. Śmierć, zaświaty, paruzja Chrystusa, Sąd Ostateczny, nagroda lub kara....
Gra symulacyjna Catz 2006 umożliwia opiekę nad uroczym małym kociakiem. W poradniku znajdziecie opis pięciu dostępnych ras kotków, które można przygarnąć, oraz metody ich hodowli i tresury, dzięki którym będą przygotowane do udziału w konkursach. Catz (2006) - poradnik do gry zawiera poszukiwane prz...
Książka jest historyczna, przedstawia spisy rycerzy Grunwaldu, oraz spis z roku 1528. Autor stara się przedstawić najbardziej jak umie takie spisy, które są wartościowe dla czytelnika interesującego się heraldyką oraz genealogią....
> KRÓTKIE WPROWADZENIE - książki, które zmieniają sposób myślenia! Interdyscyplinarna seria KRÓTKIE WPROWADZENIE piórem uznanych ekspertów skupionych wokół Uniwersytetu Oksfordzkiego przybliża aktualną wiedzę na temat współczesnego świata i pomaga go zrozumieć. W atrakcyjny sposób prezentuje naj...
Halt, Will i Horace śledzą drogę Tennyson’a do Picty. Muszą zatrzymać proroka Oudsiderów i pozostałych wyznawców kultu, zanim ci przekroczą granicę Araluenu. Will pokonał jednego zabójcę z grupy Tennyson w Clonmelu, ale jeszcze dwóch zostało przy życiu. Czy nadzwyczajne zdolności łucznicze Willa i H...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Katie Fforde

Tytuł oryginału:

A VINTAGE WEDDING

Copyright © Kate Fforde Ltd 2015

Copyright © 2016 for the Polish edition by Wydawnictwo Sonia Draga

Copyright © 2016 for the Polish translation by Wydawnictwo Sonia Draga

Zdjęcie na okładce: © Tobias Kromke (fotolia.pl)

Wykonanie okładki: Ilona Gostyńska-Rymkiewicz

Redakcja: Magdalena Stec

Korekta: Joanna Rodkiewicz, Aneta Iwan

ISBN: 978-83-7999-623-0

WYDAWNICTWO SONIA DRAGA Sp. z o.o.

Pl. Grunwaldzki 8-10, 40-127 Katowice

tel. 32 782 64 77, fax 32 253 77 28

e-mail:info@soniadraga.pl

www.soniadraga.pl

www.facebook.com/wydawnictwoSoniaDraga

E-wydanie 2016

konwersja.virtualo.pl

Moim prześlicznym pannom młodym, Briony Wilson-Fforde i Heidi Fforde. Byłyście takie piękne – dziękuję za cudowne wspomnienia, które podarowałyście nam wszystkim.

Podziękowania

Bardzo dziękuję mojej córce Briony oraz mojej (już) synowej Heidi za to, że wyszły za mąż, dając mi wspaniały materiał do pisanej książki. Dziękuję również ich mężom – Steve’owi i Frankowi. Podziękowałabym i wnukom, ale w zasadzie niewiele pomagały, jeśli nie liczyć faktu, że były przesłodkie, nad czym specjalnie nie musiały pracować.

Podziękowania dla Lotte i Milesa oraz dla Księcia Alberta – tak wspaniałego i oryginalnego pubu, że musiał znaleźć się w książce. Będąc w Stroud, koniecznie go odwiedźcie.

Podziękowania dla Old Endowed School, która, wraz z pubem, otrzymała główną rolę. Komitet z dużym poświęceniem pracuje przy zbiórce funduszy na renowację tego fascynującego zabytkowego budynku.

Dziękuję tym wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniach do obydwu ślubów i dzięki którym były one takie piękne, włącznie z White Room, gdzie wiedzą, jak sprawić, że przyjęcie weselne staje się niezapomnianym wydarzeniem. Dziękuję Siobain Drury, która zabrała mnie na giełdę kwiatową w Birmingham (o czwartej nad ranem), Debbie Evans, od której wiele się dowiedziałam o ślubach i weselach (i która wszystkich wspaniale uczesała), oraz druhnom mojej córki, oficjalnym i nieoficjalnym, Toni, Jo, Carrie. Dziewczyny, wszystkie macie udział w tej książce.

Dziękuję moim wspaniałym redaktorkom, Selinie Walker i Georginie Hawtrey-Woore, dzięki którym wszystko staje się lepsze, i świetnemu zespołowi ds. sprzedaży, Aslanowi Byrne’owi, Andrew Sauerwine’owi i Chrisowi Turnerowi, a także Jen Doyle, Rebecce Ikin i Vincentowi Kelleherowi, prawdziwym czarodziejom – i wcale nie mówię tego w przenośni.

Podziękowania dla najdroższej Charlotte Bush i jej zespołu, włącznie z Rose Tremlett i Millie.

Oczywiście pamiętam o Richendzie Todd, na której zawsze mogę polegać, a którą pewnie nieraz doprowadzam do rozpaczy.

I o najcierpliwszym na świecie, nieocenionym Billu Hamiltonie i jego mistrzowskiej drużynie w A.M. Heath.

Zawsze mi się wydaje, że o kimś zapomnę, ale mam nadzieję, że to nie Ty! Nie chodzi o to, że nie jestem wdzięczna, pamięć po prostu płata mi figle…

Rozdział 1

Beth Scott spojrzała na zegarek i czym prędzej wyłączyła Skype’a, a potem laptop. Musi ruszać, bo inaczej się spóźni. W sumie nie zapowiadało się zbyt ciekawie, nie miała też pojęcia, o jaki szczytny cel chodzi, ale dała się namówić i zakupiła w miejscowym sklepie „szczęśliwy program”. Aby odebrać wygraną, musiała być na miejscu. Poza tym, choć to naprawdę żałosne, może kogoś pozna – kogoś fajnego, z kim będzie można się zaprzyjaźnić, albo nawet lepiej – kogoś, kto zaoferuje jej pracę. Od tygodnia mieszkała sama w Chippingford i jak dotąd rozmawiała jedynie z obsługą w sklepie i swoją siostrą Heleną, dzięki Skype’owi. Boże Narodzenie spędziła u znajomych, pierwszy raz nie pojechała do domu, więc nawet nie miała okazji pogadać z przyjaciółmi. Czuła się krańcowo samotna i na gwałt szukała pracy. Nie była kompletnie spłukana, ale z wydatkami musiała bardzo uważać.

Mimo to, wychodząc ze swojego małego wynajmowanego domku (w lecie okupowanego przez wczasowiczów, za udostępnienie którego była dozgonnie wdzięczna) i potem, idąc przez park, myślała po raz kolejny, jakie ma szczęście, że znalazła się w tak pięknym miejscu. Może i wieś nie jest jak z obrazka, ale naprawdę śliczna, ze swoją wielką trójcą, czyli kościołem, pubem i sklepem skupionymi w obrębie parku. Oraz szkołą położoną nieopodal.

Kiedy doszła do celu, czyli stojącego za kościołem budynku, uznała, że nie do końca dorównuje on urokiem reszcie miasteczka. Niepewnie otworzyła drzwi. Wychodząc z domu, nawet nie spojrzała w lustro, naciągnęła tylko kaptur na swoje krótkie, zupełnie nowe dla niej włosy. Ale przyjazne spojrzenie kobiety stojącej w środku od razu ją uspokoiło.

– Dzień dobry – powitała ją kobieta. – Tak się cieszę, że przyszłaś. Jestem Sara. Poznałyśmy się w sklepie.

– A, to pani sprzedała mi mój szczęśliwy program – przypomniała sobie Beth. Wtedy z niechęcią pomyślała o wydaniu funta na coś, co nie nadaje się do jedzenia, ale teraz poczuła, że może było warto.

Sara była atrakcyjną kobietą w średnim wieku i robiła wrażenie roztrzepanej. Wyglądało, jakby czekała właśnie na Beth.

– To moja córka, Lindy. Zajmie się tobą. A tam w rogu jest jeszcze jedna osoba w wieku przedemerytalnym. Może do niej dołączycie?

– Mama uważa, że ponieważ jesteśmy tu jedynymi osobami przed pięćdziesiątką, na pewno się zaprzyjaźnimy – informowała po chwili Lindy, prowadząc Beth przez tłum. – Chce dobrze i cieszyła się jak dziecko, gdy relacjonowała, że sprzedała programy dwóm osobom, których nie zna. Promieniała tak, jakby odkryła w parku pokłady ropy naftowej.

Beth się uśmiechnęła.

– Mam na imię Beth. I nie wierzę, że ludzie byliby zachwyceni, gdyby im rozkopać ten park. – Lindy się jej spodobała. Pod kurtką też miała dżinsy i sweter. Miodowe włosy spięła w kok i nosiła odznakę ze Spidermanem.

Lindy zrozumiała żart.

– Może przykład faktycznie nietrafiony, ale na pewno wiesz, o co mi chodzi.

– No jasne. – Beth pomyślała o własnej matce. Też lubiła swatać ludzi. Tyle że kierowała się innymi kryteriami, dla niej liczyły się pieniądze, pochodzenie i prestiż.

Lindy nieśmiało mówiła dalej:

– Mama uważa, że koniecznie powinnam poznawać nowych ludzi, więc jeśli tylko zobaczy kogoś, z kim nie chodziłam do podstawówki, atakuje w nadziei, że być może ta osoba zostanie dla mnie kimś, kogo określa „bliskim przyjacielem”.

Beth się roześmiała.

– A ty pewnie już masz tabuny przyjaciół.

Lindy była śliczna, wydawała się fajna, no i miejscowa – musiała znać masę ludzi.

Dziewczyna pokręciła głową.

– Nie. Większość młodych stąd wyjechała, więc mama się martwi. O, a to Rachel. Mama mówi, że jest z Londynu. Mieszka w tym odnowionym domu, wprowadziła się niedawno.

– Super! Chodźmy do niej.

Beth czuła się podbudowana. Zdążyła już polubić Lindy i była przygotowana, by polubić również Rachel.

Rachel okazała się nieco starsza od niej. I wyglądała dość „londynowato” na swój wypielęgnowany, błyszczący, zadbany sposób. W jednej chwili Beth poczuła się nieco niechlujnie.

Ale mimo lśniących, wyprostowanych rudych włosów i prawdopodobnie wybielonych zębów Rachel uśmiechnęła się szeroko, gdy do niej podeszły.

– O, cześć, ty pewnie jesteś Lindy…

– A ja Beth.

– Rachel.

Patrząc na nią z bliska, Beth pomyślała, że Rachel też chyba jest samotna. Bo niby dlaczego cieszyłaby się ze spotkania dwóch młodszych od siebie, w dodatku gorzej ubranych kobiet? Skoro nie mieszka tu zbyt długo, pewnie nie miała czasu poznać wielu ludzi.

Nastąpiła chwila niezręcznej ciszy, którą przerwała Rachel.

– Masz fajne włosy, Beth – powiedziała.

Beth przesunęła dłonią po głowie. Dopiero co je obcięła i jeszcze nie przywykła.

– Więc nie wyglądam, jakbym przekazała włosy na cele dobroczynne?

Rachel i Lindy się roześmiały.

– W ogóle! – powiedziała Lindy.

– A tak było? – spytała Rachel.

– Nie! Choć teraz żałuję, przynajmniej miałoby to jakiś sens, a tak, po prostu, działanie pod wpływem impulsu. Bo zawsze miałam bardzo długie włosy. Mama nigdy nie chciała, żebym obcięła.

– Wyglądają fantastycznie – stwierdziła Rachel. – Masz odpowiednią twarz i dzięki nim ogromne oczy. Przepraszam, to trochę zbyt osobiste.

– Pasztecik? – zapytała wesoła jejmość ogromnych gabarytów, podchodząc do nich z tacą. – Sama robiłam.

– Są niesamowite – zachwalała Lindy. – Paszteciki pani Townley słyną w całej okolicy.

– Dziękuję, Lindy. Miło być docenioną – powiedziała pani Townley.

Beth przypomniała sobie, że niewiele od rana zjadła, i poczęstowała się.

– Proszę wziąć dwa – nalegała pani Townley.

– Nie wypada odmawiać – uprzedziła zachęcająco Lindy.

– W takim razie… – odparła Beth i wzięła jeszcze jeden.

Jedząc, rozglądała się wkoło. Uznała, że bez ludzi sala wyglądałaby dość ponuro. Szarobrązowe ściany dopominały się o malowanie, wysoki sufit z odsłoniętymi krokwiami, choć piękny, też domagał się albo solidnego czyszczenia, albo renowacji.

– To mogłoby być naprawdę ładne wnętrze – rzuciła w przestrzeń.

– Dokładnie to samo sobie pomyślałam – odparła Rachel. – Ale ja mam słabość do starych budynków.

– To może zakochaj się właśnie w tym – powiedziała Lindy. – Ludzie, którzy z niego obecnie korzystają, uważają, że jest w porządku, ale mama sądzi, że dach wkrótce albo runie, albo zacznie okropnie przeciekać. Mówi, że jeśli nie weźmiemy się razem do roboty, niedługo już nie da się go uratować. Chce powołać specjalny komitet i uratować tę salę.

– Strasznie byłoby jej szkoda – stwierdziła Rachel, przypatrując się belkom pod sufitem.

Beth również podniosła głowę. Rzeczywiście, nie wyglądały zbyt dobrze.

– Jest i wino – zawołała po chwili Lindy. – Całkiem możliwe, że domowej roboty.

– Na pewno bardzo smaczne – powiedziała Beth. Wyczuła, że Lindy jest zażenowana podaniem wina domowej produkcji, ale według niej pasowało to wyśmienicie do idei wiejskiego życia. Wzięła kieliszek od siwowłosej kobiety w fantazyjnej, błyszczącej wełnianej chuście z lamy. – To pierwszy kieliszek, odkąd tu przyjechałam.

– Też jesteś nowa? – zapytała Rachel. – Ja wprowadziłam się dziesięć dni temu. Na stałe.

– Wszyscy byli strasznie podekscytowani twoim przyjazdem – informowała Lindy. – Nikt nie wiedział, jaka się okażesz. Czy masz rodzinę. Albo faceta.

– Jestem tylko ja.

Beth wydało się, że w jej głosie usłyszała wyzywającą nutkę i żeby ratować sytuację, powiedziała szybko:

– Ja mieszkam w tym domku na wynajem.

– W tym ślicznym, ze zniszczonym gankiem? – zapytała Lindy.

– Dokładnie. Wypożyczyli mi go przyszli teściowie mojej siostry. To trochę skomplikowane.

Rachel zmarszczyła brwi.

– Twoja siostra wychodzi za mąż i rodzice jej narzeczonego wypożyczyli ci dom?

– Tak! W tej wersji brzmi dużo prościej. A udostępnili mi go, bo to ja organizuję wesele. – Przerwała dla dodania dramatyzmu, po czym zakończyła. – Przez Skype’a.

Jej towarzyszki roześmiały się zaskoczone.

– Brzmi trochę jak wyzwanie – zauważyła Lindy.

– Bo jest, szczególnie gdy nie masz kasy. Ale siostra zorganizowała mi to lokum, kiedy poważnie pokłóciłam się z mamą i nie mogłam wrócić po studiach do domu, więc jestem jej winna przysługę. I mam zamiar bardzo się postarać – wyjaśniła Beth.

– A mama nie chce sama zorganizować tego ślubu? – spytała Lindy.

– Owszem, i to bardzo. Tylko że chciałaby decydować o każdym najmniejszym szczególe, więc Helena poprosiła o pomoc mnie. Bo sama jest za granicą.

– Podoba mi się pomysł organizacji ślubu przez Skype’a – uznała Rachel.

– Mogłabyś wykorzystać tę salę – zaproponowała Lindy – o ile zdążymy ją na czas wyremontować. Byłoby ładnie i tanio.

– W sumie niezły pomysł – przyznała Beth. – Jak sądzisz, ile czasu może zająć remont? Chcą się pobrać pod koniec sierpnia.

Lindy pokręciła głową.

– Nic z tego. Nie chcę robić ci nadziei. W tym roku nie ma szans. Oceniając realistycznie.

Rachel znów zapatrzyła się w sufit.

– Odrobina farby mogłaby zdziałać cuda.

Beth przytaknęła, już malując w głowie odpowiedni obraz.

– Owszem. Plus mnóstwo kwiatów i dekoracji.

– Ja mogę pomóc z dekoracjami – oznajmiła Lindy. – Umiem szyć.

– To twój zawód? – spytała Beth. – Krawcowa?

Lindy wzruszyła ramionami.

– W pewnym sensie, ale moją główną pracą jest zajmowanie się moimi chłopcami.

– Masz dzieci? – Beth była zaskoczona. Uznała, że Lindy jest mniej więcej w jej wieku, czyli po dwudziestce, a to dość wcześnie na potomstwo.

Lindy kiwnęła głową.

– Dwójkę. Sześć i trzy lata. Przez większość czasu zachowują się jak małe małpki.

Beth odniosła wrażenie, że ten kawałek o małpkach dodała ot tak, bo wypada.

– A ty? Czym się zajmujesz? – zapytała Lindy. – Oprócz organizacji wesela, oczywiście.

Beth wzruszyła ramionami.

– Obecnie niczym. Ale muszę szybko coś znaleźć. Mam trochę oszczędności, a mama nie wie, że ojciec wciąż przysyła mi kieszonkowe, jak na studiach, ale chciałabym się usamodzielnić.

– Jesteś świeżo po studiach?

– Skończyłam w zeszłym roku. Kierunek, który matka nazywa „Facebook i barmanowanie”, choć to nie do końca prawda. Nie zdobyłam wystarczająco dużo punktów, żeby dostać się na angielski, jak wymyśliła sobie mama, i wybrałam studia jak najdalej od domu. No a teraz jestem bezrobotna. – Beth zamilkła. Jeszcze Lindy pomyśli, że kompletny z niej nieudacznik. – Do Bożego Narodzenia stałam za barem w Brighton, potem mi się znudziło. – Zrobiła minę. – Mama mówi, że to moja wina, kara za idiotyczny wybór, i że nie potrzeba studiów, żeby stać za barem. – Roześmiała się, chcąc ukryć, że to ją zraniło. – Pewnie, że nie.

– Uważasz, że to była strata czasu? – spytała Lindy.

– Nie, no jasne, że nie. Wyrwałam się z domu, nauczyłam mnóstwo o życiu i jak być niezależną, no i świetnie się bawiłam. – Beth przerwała. – A ty nie studiowałaś?

Lindy pokręciła głową.

– Nie. Zamiast tego zaszłam w ciążę. To też wiele mnie nauczyło.

– Nie wątpię.

– Budynek jest naprawdę piękny! – zachwyciła się Rachel, która w ogóle ich nie słuchała. – Ma ten specyficzny, rustykalny urok.

– Zmieniłabyś zdanie, gdybyś zobaczyła toaletę.

– O, właśnie – wtrąciła Beth, uświadamiając sobie, że chętnie do niej zajrzy. – Czy to tam?

Lindy potwierdziła.

– Przez drzwi z napisem „TO TA”. Brakuje kilku liter.

Beth się roześmiała i poszła. Wydawało jej się, że Lindy powiedziała jeszcze „Powodzenia”.

W sumie dość czysto, ale okropnie zimno, a w desce zauważyła nieciekawą rysę. Pomyślała, że nawet jeśli niewiele osób korzysta z toalety, mogliby choć wymienić tę jedną część.

Gdy wychodziła, wycierając dłonie o dżinsy, zatrzymał ją mężczyzna w średnim wieku. Wydał jej się znajomy.

– Dzień dobry! To pani, młoda damo, mieszka w domku nad strumieniem?

Beth musiała się chwilę zastanowić.

– Tak.

– Widziałem panią tu i ówdzie. Jak pani sobie radzi?

– Bardzo dobrze, dziękuję. – Uśmiechnęła się.

Mężczyzna, zachęcony, kontynuował.

– Jestem Bob. Mam warsztat na Cheltenham. Miło jest widzieć tu nową twarz.

Beth pokiwała głową, myśląc jednocześnie, jak się czuje z tym, że każdy wie, gdzie mieszka i że jest tą nową, ale uznała, że to integralna część życia na wsi, podobnie jak domowej roboty paszteciki i wino.

– Zwykle nowi ludzie to właściciele wakacyjnych domów – mówił dalej Bob. – A my potrzebujemy młodych, którzy zostaliby tu na stałe.

Przyszło jej do głowy, czy aby jakiś czarownik nie uprowadził stąd wszystkich dzieci, ale zaraz sobie uświadomiła, że większość młodych ludzi pewnie wyjechała, bo nie stać ich na tutejsze nieruchomości. Albo nie mają pracy.

– Tu jest naprawdę pięknie. Nawet w zimie.

– Owszem. – Bob roześmiał się głośno. – O, właśnie będą losować szczęśliwe programy. Ma pani swój? To w zasadzie taka loteria.

Beth, która zdążyła się już tego domyślić, wyciągnęła z kieszeni program. Oboje podeszli bliżej sceny. Bob czekał w napięciu, gdy wyczytywano kolejnych szczęśliwców. Bardzo chciał, żeby jego towarzyszka coś wygrała.

Oczywiście tak się nie stało niemal do samego końca.

– Jest! Tutaj! – zawołał w pewnym momencie Bob, zaglądając jej przez ramię.

Beth sprawdziła numer. Rzeczywiście. Z nadzieją, że wygraną nie jest domowej roboty nalewka z pasternaku, która znajdowała się na liście, czekała na dalszy rozwój wypadków.

– Chyba zaszła jakaś pomyłka – powiedział człowiek z mikrofonem – bo mamy dwa programy z tym samym numerem.

Beth zaczęła wyjaśniać, że jej nie zależy i spokojnie może zrezygnować, jej mistrz jednak na to nie pozwolił.

– Jakże to tak? – oburzył się natychmiast.

– Będziemy to musieli wyjaśnić – odparł prowadzący do mikrofonu, choć wszyscy zebrali się wokół sceny i mikrofon w ogóle nie był mu potrzebny. – Kto jeszcze ma taki numer?

Pojawiła się Lindy z Rachel.

– Tutaj!

Beth westchnęła z ulgą.

– W porządku, Rachel. Możesz sobie zabrać, co tam jest do zabrania. Na pewno nie będę żałować, że tego nie mam.

I zaraz się zmartwiła, że zabrzmiało to niegrzecznie.

– A wiesz, co to jest?

– Nie, a ty?

Rachel pokiwała głową.

– To naprawdę śliczny, elegancki serwis do herbaty. I na pewno będziesz żałować, że go nie masz – mówiła z żalem. – Mam w domu dwa talerze z tym samym wzorem, to Shelley.

– Więc tym bardziej powinnaś go wziąć – upierała się Beth. – Serio.

– To nie byłoby w porządku – odparła Rachel.

– Daj spokój…

Przeczuwając, że ta słowna przepychanka może się ciągnąć w nieskończoność, wtrąciła się Lindy.

– Gdybyście były moimi chłopcami, powiedziałabym, że powinnyście się podzielić.

Rachel odwróciła się do niej.

– Niby jak, tydzień u ciebie, tydzień u mnie?

Lindy kiwnęła głową.

– Używajcie go na zmianę.

Tymczasem Beth mogła w końcu zobaczyć ów serwis, ułożony w wiklinowym koszu, i odkryła, że faktycznie jest śliczny. I zaraz wyobraziła sobie mnóstwo ślicznych serwisów herbacianych wraz z ciasteczkami i kanapkami. Ślub w stylu retro, ale z prawdziwą klasą – to na pewno spodoba się Helenie o wiele bardziej niż szampan w kryształach, który proponuje mama. Poza tym cena będzie przystępniejsza. Nagle poczuła panikę, gdy dotarło do niej, czego się właściwie podjęła. Przecież nie ma o tym pojęcia. Będzie musiała przeszukać internet wzdłuż i wszerz. W każdym razie na studiach nauczyła się przynajmniej, jak przydatne mogą być serwisy takie jak eBay, Gumtree i Freecycle.

– Może przedyskutujemy tę sprawę w pubie? – zaproponowała Lindy. – Zadzwonię do babci, chłopcy są u niej, i powiem, że wrócę później. Przemówienia możemy sobie darować.

Niedługo potem trzy młode kobiety weszły do pubu.

Beth się rozejrzała. Niezupełnie tego spodziewała się po wiejskim pubie. Nie było grubego, wzorzystego dywanu, stajennych akcesoriów i skórzanych siedzeń. Były za to stare meble, wyglądało jak w czyimś ogromnym salonie. Za barem stała olśniewająca czarnowłosa kobieta, która tu chyba zarządzała.

Nagle Beth uprzytomniła sobie, jak niewiele ma przy sobie pieniędzy.

– Eee, czy możemy założyć, że każda płaci za siebie?

Lindy odetchnęła, chyba z ulgą.

– Świetny pomysł. Ja i tak raczej nie zostanę długo.

Podeszły do baru.

– Hej, Sukey – przywitała się Lindy. – Przyprowadziłam nowe twarze.

Kobieta się uśmiechnęła.

– Bardzo mi miło. Co podać?

– Czerwone wino – odpowiedziały chórem.

– Już się robi. A co tam trzymacie pod pachą?

Wskazała na kosz, który niosła Rachel.

– To jedna z wylosowanych nagród. Wygrały ją wspólnie Beth i Rachel – wyjaśniła Lindy. – Wkradł się jakiś błąd i dwa programy miały ten sam numer.

– A to ci dopiero, no proszę! – wykrzyknęła Sukey, stawiając na barze dwa kieliszki. Potem sięgnęła po trzeci.

Zaniosły swoje drinki do wolnej sofy w pobliżu ognia wesoło strzelającego w palenisku za ochronną siatką. Przed kominkiem leżał wielki chart, który dał znak, że zauważył kobiety, unosząc ostatnie dwa centymetry ogona.

– Przepraszam, ale niezbyt uważnie słuchałam. Dlaczego właściwie organizujesz wesele siostry? – spytała Rachel.

– Nasza mama uważa, że ma niezbywalne prawo zaplanować wesele swojej córki według własnego pomysłu. Skoro ona płaci, ona decyduje.

– A tak – westchnęła Lindy. – Słyszałam o takich mumuśkach… No i?

– No i siostra nie chce ślubu w katedrze, w której nigdy nawet nie była, a potem nie chce jechać do ekskluzywnego hotelu z milionem ludzi, których nie zna. – Beth przerwała na moment. – Więc obiecałam, że coś wykombinuję.

– Domyślam się, że jest jakiś powód, dla którego nie może tego zrobić sama – ciągnęła Rachel. – Bo nie wyobrażam sobie, żebym mogła komukolwiek zlecić coś tak ważnego.

Beth kiwnęła głową.

– Wyjechali we dwójkę, żeby zwiedzić trochę świata. Uznali, że to ostatni moment. We wrześniu Jeff zaczyna nową pracę, w czasie studiów jakoś nie wyszło… – Beth uzmysłowiła sobie, że brzmi to tak, jakby ich usprawiedliwiała. – Tak czy inaczej, możecie sobie wyobrazić, jak przyjęła to mama. Była oburzona – dodała na wypadek, gdyby nie mogły sobie wyobrazić. – A ja właśnie się przeprowadziłam i nie mam pracy, więc zaproponowałam pomoc.

– Boże – powiedziała Lindy. – Moja mama była super w sprawie ślubu. I była super przy rozwodzie.

– Ale dlaczego twoja mama sądzi, że ma prawo ingerować? – dopytywała Rachel. Była chyba osobą, która lubi, gdy wszystko jest jasne i klarowne.

– Myślę, że jej matka zawsze mówiła jej, co robić, więc teraz uważa, że nadeszła jej kolej, by przejąć kontrolę. Twierdzi, że siostra jest całkowicie nieodpowiedzialna, nie chcąc jej na to pozwolić.

– A twój tata? – spytała Lindy.

– Jest cudowny. Dał Helenie pieniądze na wesele, ale wydali je na podróż życia.

– Nie było mu przykro? – Rachel lekko potrząsnęła głową. – Przepraszam, chyba za bardzo cię wypytuję.

– Nie, w porządku. W zasadzie nie było mu przykro, choć chyba się zdziwił. Ale siostra powiedziała, że mama i tak będzie próbowała postawić na swoim, a ona woli je wydać na podróż.

– No to jaki masz budżet? – zapytała Lindy. – Jeśli potrzebujesz pomocy, to jestem świetna w załatwianiu rzeczy za grosze.

– Super! – Beth się roześmiała. – Bo właśnie taki mam budżet… grosze.

– To niezłe wyzwanie – uznała Rachel. – Ja też byłam mężatką, dość krótko, mieliśmy bardzo eleganckie, luksusowe przyjęcie dla eleganckich gości. Wesele za grosze wydaje się o wiele przyjemniejsze.

– Moje wesele było raczej skromne – powiedziała Lindy. – Ale byłam w ciąży, więc mi nie zależało. – Roześmiała się zażenowana. – Małżeństwo trwało na tyle długo, że zdążyłam zajść w drugą ciążę.

– Nie mów, jeśli nie chcesz – zaczęła Beth – ale jak zaszłaś w ciążę, skoro wydajesz się taka rozsądna? A potem drugi raz?

– To dość osobiste pytanie – zauważyła Rachel, marszcząc brwi.

– Nie, nie, w porządku. Problem polegał na tym, że przespałam się nie z tym bratem.

– Ooo. To fatalnie – skomentowała Beth.

Lindy dała jej lekkiego kuksańca i uśmiechnęła się. Beth przestała czuć się winna z powodu swojego pytania. Temat rozmowy wydawał się Lindy nie przeszkadzać.

– Byłam zakochana na zabój. No, to oczywiście nie była miłość, tylko zauroczenie, ale naprawdę ogromne. Chłopak był pięć lat starszy.

– To pestka, kiedy już dorośniesz – zauważyła Rachel. – Ale spora różnica, gdy masz… ile?

– Szesnaście – odparła Lindy. – Chłopak wyjechał za granicę na studia albo do pracy, może jedno i drugie, sama już nie pamiętam. No a młodszy brat i ja… oboje byliśmy smutni i postanowiliśmy się pokrzepić alkoholem. Okazało się, że z kolei ja podobam się jemu, choć nigdy tego nie zauważałam z powodu Angusa, tego starszego. Nawzajem się pocieszyliśmy.

– No proszę, o czymś takim jeszcze nie słyszałam – skomentowała Beth, starając się utrzymać lekki ton.

– Beth! – upomniała ją Rachel.

– Sorry – wymamrotała Beth.

– Zaszłam w ciążę i… bardzo się nie spodobałam jego rodzicom, oczywiście. Zrujnowałam mu życie…

– A on twoje – dodała oburzona Rachel.

– Tak czy siak, zostaliśmy razem, aż znów byłam w ciąży. On się odkochał, przestałam mu się podobać i się rozstaliśmy.

– A ty? Jesteś wciąż zakochana?

– Zwariowałaś?! To było zwykłe zauroczenie, a one nie trwają wiecznie – powiedziała Lindy, ale coś w jej głosie kazało Beth się zastanowić.

Westchnęła, nieco zasmucona opowieścią.

– Obydwie jesteście przykładami, jak może się skończyć małżeństwo. Może powinnam poradzić siostrze, żeby dała sobie spokój.

Lindy i Rachel zaprotestowały.

– Nie! Przecież miałam tylko siedemnaście lat. To nie mogło się udać.

– A ja wyszłam za mąż… – Rachel zaczęła i przerwała. – Kochałam go, to fakt. I on mnie chyba też. Ale nie dość mocno. Nasze drogi jakoś się rozeszły. – Zamilkła i po chwili dodała: – I chyba nie byłam ideałem, to znaczy jako żona.

– Nie chciałabym nikogo odwodzić od małżeństwa dlatego, że moje się nie udało – stwierdziła Lindy.

– Ani ja – dodała Rachel i uśmiechnęła się. – Poza tym, jeśli odradzisz swojej siostrze ślub, to nie będę mogła ci pomóc.

– A chciałabyś? Zajmujesz się organizacją ślubów?

Rachel zaprzeczyła.

– Jestem księgową, prowadzę jednoosobową firmę, ale chciałabym być bardziej kreatywna.

– Słyszałam, że kreatywni księgowi nie cieszą się zbyt dobrą reputacją – powiedziała Lindy, kiwając głową.

Z powodu poważnego wyrazu jej twarzy Rachel i Beth dopiero po chwili zrozumiały, że żartowała.

– Dlatego właśnie muszę znajdować inne ujścia dla kreatywności – wyjaśniła Rachel. – Na przykład bardzo pociąga mnie remont tej sali.

– To znaczy? – dopytywała się Lindy. – Bo mama na pewno z chęcią wysłucha twoich pomysłów.

– Nie miałam jeszcze czasu na konkretne pomysły, ale uważam, że to uroczy budynek i gdyby go odnowić, zarobiłby na swoje utrzymanie. Idealny na wesela. Kilka kroków od kościoła. Wyobraźcie sobie tylko procesję maszerującą przez park…

– A suknie walają się w błocie – dokończyła Lindy.

– …na ucztę w dawnym stylu, przygotowaną przy masywnych drewnianych stołach – ciągnęła myśl Rachel – z mnóstwem rozwieszonych nad głowami trójkątnych chorągiewek.

Beth spojrzała na nią.

– Całkiem nieźle brzmi. Mamie by się co prawda nie spodobało, ale zasugeruję Helenie.

– Myślę, że powinnaś zrobić to, co podoba się Helenie, a nie to, co spodobałoby się waszej mamie – zauważyła Lindy.

Beth przytaknęła.

– Helce chyba by się spodobało. Przy następnej rozmowie wspomnę jej o tym. Oni ciągle są w ruchu, więc nie zawsze da się pogadać.

– Ale chciałaby brać ślub właśnie tutaj?

– Sądzę, że tak. Rodzice Jeffa mają tu znajomych. Domek, w którym mieszkam, to ich inwestycja w emeryturę, chcą się osiedlić w okolicy.

– Z tym że na razie nasz budynek nie nadaje się do użytku, a już na pewno nie na ślub – przypomniała im Lindy. – Byłyście tam tylko przez chwilę, w dodatku gdy był pełen ludzi. W takich momentach wygląda najlepiej. Trzeba w niego włożyć sporo roboty.

– Kiedy ten ślub, Beth?

– Nie mamy konkretnej daty. – Beth wzruszyła ramionami. – Gdzieś pod koniec sierpnia.

– A będziesz tu jeszcze wtedy? Nie wynajmą domu? – spytała z powątpiewaniem Lindy.

– Całkiem możliwe. Mieszkam tu, bo ubezpieczenie nie działa, jeśli dom stoi pusty, czy coś w tym rodzaju. Jak znajdę robotę, a mam nadzieję, że znajdę, muszę się za czymś rozejrzeć. Tu w okolicy nie ma chyba zbyt dużo ofert pracy.

– Nie ma – potwierdziła Lindy. – Możesz pracować na własny rachunek, tak jak ja.

Beth westchnęła.

– Problem w tym, że ja nie mam żadnych zdolności.

– Na razie szukaj pracy i skoncentruj się na ślubie siostry – poradziła Lindy.

– To pewnie zajmie mnie do sierpnia.

– Sporo czasu na zorganizowanie wesela, jeśli rzeczywiście się na tym skupisz – stwierdziła Rachel.

– Wcale nie tak sporo, gdy najpierw trzeba wyremontować salę – zauważyła Lindy.

– Będziemy skuteczniejsze, mając przed sobą jasny cel – powiedziała Rachel. – Duże wesele pod koniec lata może być niezłym bodźcem.

Lindy spojrzała na nią z wahaniem.

– Chyba powinnaś dołączyć do komitetu mamy. Będzie skakać z radości. To przedsięwzięcie wymaga dużo entuzjazmu.

– A i mnie mogłoby pomóc – uznała Rachel. – Pracuję teraz w Letterby, ale męczą mnie długie dojazdy, mam nadzieję na pracę gdzieś bliżej. Wiem, że nie ma tu zbyt wielu firm, ale może kilka skorzystałoby z moich porad. Praca w komitecie pozwoli mi nawiązać jakieś kontakty.

– No jasne. Mama padnie z radości. Księgowa? W jej komitecie? Mogę jej o tym powiedzieć?

Rachel wciągnęła powietrze.

– Pod warunkiem że obydwie pozwolicie mi postawić sobie drinka. Bo wydaje mi się, że ten jeden kieliszek nie wystarczy.

– Uważam, że powinnyśmy wznieść toast – oznajmiła Lindy, kiedy Rachel wróciła z winem. – Cieszę się, że was poznałam.

– Ja chyba powinnam oblać przeprowadzkę do nowego domu, po tylu miesiącach pracy – stwierdziła Rachel. – Ale nie chciałam tego robić sama.

– A wszystkie powinnyśmy wypić za nowy początek – dołączyła Beth. – Wiem, że dla Lindy, która jest tutaj od zawsze, to nie to samo, ale my z Rachel zaczynamy nowe życie na wsi.

– Wiecie co? Gdybyśmy razem pogłówkowały, mogłybyśmy wymyślić jakiś wspólny projekt – zaproponowała Lindy. – Coś więcej niż tylko remont budynku.

– Za to chętnie wypiję – zgodziła się Rachel.

– I ja! Za nowy początek.

– I nowych znajomych. – Lindy uniosła kieliszek.

– Hurra! – zawołała Beth, trącając kieliszkiem o pozostałe.

Całkiem nieźle się zapowiadało.

Rozdział 2

Po wyjściu z pubu szły przez chwilę razem, potem Rachel skręciła w swoją alejkę. Wyciągnęła latarkę i włączyła ją. Jeszcze nie wykształciła umiejętności poruszania się w niemal całkowitych ciemnościach, którą posiedli miejscowi.

Otworzyła tylne drzwi i weszła, i po raz pierwszy nie poczuła wszechogarniającej ją zwykle w takich chwilach samotności. Może dlatego, że poznała nowych ludzi. Może ze względu na wino. A może dlatego, że teraz dom nie był już jedyną rzeczą, która miała tu dla niej znaczenie.

Ten dom, prześliczny dom w Cotswold, od tak dawna zajmował jej myśli i marzenia, a jednak kiedy w końcu jej się udało zrzucić okowy miejskiego życia, nagle wydał jej się jakiś pusty. Była przekonana, że gdy zamieszka wreszcie na stałe w tym domu, który kupiła częściowo za pieniądze ze spadku, a który teraz, po rozwodzie, jest wyłącznie jej własnością, i to bez obciążonej hipoteki, będzie szczęśliwa. I chociaż z autentyczną miłością i pasją zamieniała go w dom idealny, teraz przestał jej wystarczać.

Trochę to trwało, zanim znalazła idealny dom w idealnym miejscu. Chippingford było piękne, a jednocześnie pozbawione sztuczności, było czymś więcej niż miejscem na letni dom. Dobry dojazd do Londynu, ale prawdziwa wieś. Z lubością planowała zmiany, szukała wykonawców, materiałów, sprawdzała, czy wszystko jest zrobione tak, jak chciała. Przeprowadzka natomiast trochę ją rozczarowała.

Za to poznanie Lindy i Beth, ten wspólny, nieco dziwny wieczór i jego zakończenie w pubie, nastawiło ją bardzo pozytywnie. A toast za nowy początek przyniósł optymizm, jakiego nie czuła od dawna.

Weszła do kuchni zrobić sobie herbaty. Nalegała, żeby Beth zabrała serwis. Mieszka bliżej pubu, a był dość ciężki, więc uznały, że Beth może go mieć pierwsza. Teraz Rachel spojrzała na swoje dwa piękne talerze, oparte pionowo na półce na jej cudownym starym kredensie. Czy razem z serwisem nie będzie zbyt kolorowo? Czy fakt, że wzór jest ten sam, pozwoli zaakceptować tak dużą ilość? No i nie sprawdziła wyszczerbień. Bo jeśli są, to Beth może zatrzymać serwis na zawsze.

Zaraz po zakupie dom pomalowała na biało. Przez te dwa lata, od kiedy go ma, żaden kolor nie spodobał jej się bardziej.

Potem pomalowała na biało podłogi. Były nowe – dużo nowsze niż dom, który powstał na początku dwudziestego wieku – i podobał jej się ich czysty wygląd. Teraz, kiedy zaniosła herbatę do salonu, wydały jej się zimne.

Oczywiście w domu było zimno – w rogu stał nieużywany piec na drewno, ogrzewanie też włączała nieczęsto, ale salon wydawał się zimny nie ze względu na temperaturę. Wcześniej dawał wrażenie świeżości. Teraz gotowa była dodać trochę koloru do swojego życia.

Kiedy mama Lindy zaproponowała, że przedstawi ją swojej córce i Beth, Rachel poczuła się trochę onieśmielona. Pani Wood założyła najwyraźniej, że Rachel jest w podobnym wieku co Lindy, ale ona miała trzydzieści pięć lat – przynajmniej o dziesięć więcej niż nowo poznane dziewczyny. Choć w sumie chyba im to nie przeszkadzało i liczyła, że tak pozostanie. Często nachodziły ją wątpliwości, czy dobrze zrobiła, zostawiając swoje życie w Londynie dla tego wiejskiego domu, którego nie znała, ale za każdym razem udawało jej się przekonać samą siebie, że dokonała właściwego wyboru. Wymyła kubek, wytarła i odłożyła na miejsce, by nic nie zakłócało doskonałych linii jej wykonanej na zamówienie kuchni, kiedy wejdzie tu znów rankiem.

Idąc po schodach do sypialni, zastanawiała się, czy rzeczywiście ma zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, jak sugerował Graham, jej były. Wtedy czuła po prostu, że chce choć część życia mieć pod kontrolą. Teraz odnosiła wrażenie, że utrzymywanie czystości stawało się obsesją. Kiedy po umyciu zębów dokładnie czyściła umywalkę, wycierając ją do sucha starym ręcznikiem, którego specjalnie nie wyrzuciła, znów jej to przyszło do głowy.

W łóżku, pośród świeżo wyprasowanej pościeli z perkalu najwyższej jakości, wyobrażała sobie, jak wyglądają domy jej nowych koleżanek. Otrząsnęło ją lekko na myśl o panującym w nich chaosie. A jednak chętnie spędziłaby z nimi trochę czasu i z zaskoczeniem skonstatowała, że dopóki jej życie jest uporządkowane, inni mogą robić, co chcą.

Telefon zadzwonił następnego ranka, gdy akurat polerowała kuchenny blat.

Nie rozpoznała numeru, ale i tak odebrała.

– Dzień dobry! Mam nadzieję, że nie dzwonię za wcześnie. Mówi Sara Wood, mama Lindy. Córka dała mi pani wizytówkę.

Rachel wręczyła po jednej każdej z dziewczyn. Wydrukowała je, licząc, że pomogą jej rozwinąć działalność.

– Dzień dobry. Mogę pani w czymś pomóc?

– No tak – odparła Sara, najwyraźniej z ulgą przyjmując uprzejmy ton Rachel. – Lindy wspomniała, że być może dołączy pani do komitetu, który usiłuję zebrać. Byłabym bardzo szczęśliwa, mając kogoś młodego. I w dodatku nie stąd. – Przerwała na moment. – To znaczy nie chciałam być niegrzeczna, ale kiedy ktoś patrzy na coś od zawsze, trudno mu czasem wyobrazić sobie, że to mogłoby być inne.

– Podoba mi się to wyzwanie – odpowiedziała Rachel.

Oczyszczenie tych zakurzonych belek i malowanie z pewnością dałyby jej niemałą satysfakcję.

– Więc przyjdzie pani na spotkanie? Jutro wieczorem. Wpadnę po panią po drodze, nie będzie pani musiała wchodzić do pokoju pełnego obcych.

– O, dziękuję. Dobrze, przyjdę.

– Koło wpół do ósmej? Zdąży pani zjeść?

Sara chciała Rachel wszystko ułatwić.

– Wpół do ósmej mi odpowiada. – Jeśli zje o szóstej, to zdąży jeszcze pozmywać. I nie będzie musiała wpuszczać jej do środka, więc tym lepiej.

Kiedy się rozłączyła, a potem przygotowywała do wizyty w pobliskim domu spokojnej starości, gdzie czytała książki, zdała sobie sprawę, że cieszy się na to spotkanie. Fajnie będzie poznać więcej miejscowych, a także, jak powiedziała Lindy, może znajdzie pracę bliżej domu.

Sara zjawiła się punktualnie. Ma na nogach śliczne buty, pomyślała Rachel. Kiedy powiedziała to głośno, Sara uniosła nogę i podziwiała przez chwilę but.

– Tak, są ładne, prawda? Kupiłam na wyprzedaży w Cheltenham. Zawsze mi się wydaje, że w ładnych butach łatwiej mi będzie przetrwać zimę. I w porządnej kurtce. – Kaptur jej kurtki obszyty był owczą wełną. – Gotowa? Tak się cieszę, że się pani zgodziła.

– No, miło jest zrobić coś pożytecznego. Poza tym nigdy nie wiadomo, może ktoś będzie potrzebował księgowego.

– Jeśli to nie głupie pytanie… a zresztą, nawet jeśli głupie… Jak to się stało, że została pani księgową? Wygląda pani na właścicielkę galerii sztuki albo butiku z wytwornymi ciuchami.

Rachel wzruszyła ramionami.

– Zawsze lubiłam liczby. Umiem sprawić, żeby zrobiły to, co powinny, poustawiać je w różnych kolumnach. Mam to chyba po ojcu.

Ojciec też lubił porządek.

Kiedy jednak razem z Sarą weszły do sali nad pubem, uznała za mało prawdopodobne, by trzy starsze kobiety i mężczyzna potrzebowali pomocy w kwestii swoich inwestycji czy też rady, jak zminimalizować należny podatek. Zapewne całe życie świetnie sobie radzili z finansami za pomocą ołówka i notesu.

Rachel rozglądała się wokół, gdy doszły jeszcze dwie osoby, przepraszając za spóźnienie. Para po czterdziestce i raczej miastowi, sadząc po tym, co mieli na sobie.

Sara rozpoczęła spotkanie.

– No dobrze, chyba są już wszyscy. Miałam nadzieję, że będzie nas więcej, ale wiem, że niektórzy nie lubią wychodzić po zmroku. – Uśmiechnęła się do Rachel. – Zanim zaczniemy, chciałabym przedstawić Rachel. Mieszka u nas od niedawna, ale jestem pewna, że wniesie spory wkład w życie naszej społeczności.

Rachel przełknęła ślinę, niepewna, czy to było wyzwanie, czy raczej zapewnienie.

– Dobry wieczór – powiedziała.

– Dobrze, to zacznę od lewej…

I Sara przedstawiła jej wszystkich. Byli tam Ivy, Audrey i Dot oraz ci młodsi, jak się okazało, z Londynu, Justin i Amanda. Starszy mężczyzna miał na imię Robert.

Wszyscy się uśmiechali, przyjaźnie, ale z ciekawością. Odpowiedziała nieśmiałym uśmiechem.

– W porządku – ciągnęła żywo Sara. – Myślę, że kiedy już komitet na dobre się zawiąże, będziemy się spotykać nieco wcześniej. – Zamilkła i westchnęła. – Sądziłam, że wieczorem będzie mogło przyjść więcej osób, bo… no wiecie… musimy zwerbować więcej ludzi, naprawdę.

Rachel rozumiała. Sara liczyła na pracujących, właścicieli firm albo takich z doświadczeniem w komitetach i zbiórkach funduszy. Wiedziała już, dlaczego kobiecie tak bardzo na niej zależało. To nie lada dylemat: starsi ludzie wolą nie wychodzić wieczorami, ale młodsi w ciągu dnia pracują.

Przed Sarą leżały notes, długopis i jakieś kartki.

– Powinniśmy wybrać przewodniczącego.

– Myślę, że najlepiej, jak ty nim zostaniesz – odparła swobodnie Audrey, a reszta zamruczała potakująco.

– Powinniśmy jednak głosować…

– Saro, kochanie – odezwała się Ivy – nie chcemy tu siedzieć przez całą noc. Zgadzamy się. Zostań przewodniczącą.

Sara westchnęła i coś zapisała.

– Skarbnik?

Nikt się nie zgłosił. W końcu znów odezwała się Sara.

– Czy mogę zaproponować Rachel? Powiedziała mi, że jest księgową.

Dot, która siedziała obok Rachel, zachichotała.

– Oho, nie powinnaś jej tego mówić, kochanieńka. W tej sytuacji musiała zaatakować.

– I tak się stało – przyznała Sara. – Dalej, czy chcemy ustalić, jaka jest nasza misja?

– Ki diabeł? – spytała Dot, która miała w sobie coś z wywrotowca.

– To taka modna ściema – wyjaśniła Audrey. – Wiem, bo zasiadałam w radzie szkoły.

– Osobiście uważam, że takie ustalenia nie są konieczne – stwierdziła Sara. – Chcemy po prostu zebrać pieniądze na remont, by przywrócić budynek do stanu, który umożliwi jego wynajem, a więc i uzyskanie pewnego dochodu.

– Wcale nie potrzebuje remontu – mruknęła Dot. – Jest całkiem w porządku.

– Jeśli czegoś nie zrobimy, wkrótce się zawali – powiedział Justin. – Wystarczy spojrzeć.

– I nie jest bezpieczny dla dzieci – dodała jego żona, Amanda. – Ja w każdym razie wolę, żeby moje się tam nie bawiły. Jest brudny i okropnie zaniedbany. Chcieliśmy urządzić w nim urodziny, ale mieliśmy gości z Londynu i nie mogliśmy ich tam zaprosić.

Odezwały się pomruki protestu.

– A dla naszego Ottona jakoś wystarczył.

– Wiemy przynajmniej, ile potrzebujemy, żeby budynek był bezpieczny? – spytała Rachel. – I muszę dodać, że gdyby go wyremontować, na pewno byłoby więcej chętnych. No bo teraz, kto go właściwie wynajmuje?

Znów pomruki, ale żadnej odpowiedzi.

– Skauci z niego korzystają – odezwał się Robert.

– I czasami zuchy – dodała Ivy. – Rozkładają namioty i w ogóle. – Przerwała. – Ale ostatnio większość zadzwoniła do mam, że chce wracać do domu.

– Czy dach przecieka? – zapytał Justin.

Sara odchrząknęła.

– Żeby zrobić tam porządek, potrzebujemy około stu tysięcy funtów.

Rozległy się skonsternowane okrzyki. Rachel zwróciła się do Sary:

– Więc dach rzeczywiście przecieka? Gdyby sala lepiej wyglądała, nadal można by ją wynajmować i zarobić pieniądze, za które stopniowo wykonywałoby się naprawy.

Sara uderzyła w stół.

– Przepraszam, ale czy moglibyśmy nie mówić wszyscy naraz? Rachel zaproponowała właśnie coś bardzo ciekawego. Rachel, czy mogłabyś powtórzyć to dla wszystkich?

Rachel specjalnie zwróciła się do Sary, żeby nie wyjść na mądralę z Londynu, która wszystko wie lepiej niż ci, którzy mieszkają tu całe życie. Ale chyba nie uniknie tej roli.

– Po prostu wydaje mi się, że gdyby budynek wyglądał lepiej, gdyby go odnowić i gdyby nie padało, ludzie mogliby go wynajmować. Za zarobione pieniądze moglibyśmy wykonywać kolejne naprawy. – To „my” się jej wymsknęło.

Nie miała pojęcia, czy może ich obrazić tym, że uważa ich budynek za swój, ale ją samą to zaniepokoiło. Czy naprawdę utożsamiła się publicznie z walącym się domem? Potem przypomniała sobie, jak tam, na miejscu, wpatrywała się w belki, jak w wyobraźni malowała je na biało. Po prostu nie mogła się temu oprzeć i w tym cały problem.

Spuściła wzrok, nie ośmielając się sprawdzać, czy jej obawy były słuszne i czy reszta przygląda się jej podejrzliwie i nieufnie.

– Całkowicie się zgadzam – odezwał się Justin. – Trzeba go doprowadzić do jako takiego wyglądu i zacząć wynajmować.

– A jak zebrać te pieniądze? – pytał Robert.

– Mam trochę ślicznej zielonej farby, mogłabym ją ofiarować na ten cel – powiedziała Dot.

– O, właśnie, ja też, tylko że żółtą.

– Nie – przerwała stanowczo Rachel, mimo złych przeczuć co do mądrali z Londynu. – Potrzebujemy farby jednego koloru. Najlepsza byłaby biała – dodała.

Rozległy się cmokania dezaprobaty.

Widać cały brud na białym – taka była ogólna opinia.

– Mogę wam dać tyle białej farby, ile tylko chcecie – odezwał się głos od drzwi.

Rachel spojrzała w tamtym kierunku i zobaczyła niechlujnego mężczyznę, którego czarne kręcone włosy aż prosiły się o strzyżenie, a skórzana kurtka wyglądała jak pozostałość po poprzednim stuleciu. I powinien się ogolić. Na pewno nie wszedł w posiadanie tej farby uczciwie, uznała Rachel.

Sara była chyba tego samego zdania, ale i tak uśmiechnęła się przyjaźnie.

– Cieszę się, że przyszedłeś, Raff, ale może powiesz od razu, z której to ciężarówki wypadła ta farba?

Raff uśmiechnął się krzywo.

– Odkąd to stałaś się taka podejrzliwa? Przyrzekam, że nie jest kradziona.

– To by nam zaoszczędziło mnóstwa wydatków – zauważyła Rachel, która choć nadal podejrzewała Raffa o ciemne interesy, nie mogła zignorować takiej korzyści finansowej.

– Raff prowadzi niewielki punkt skupu surowców wtórnych i innych używanych rzeczy – wyjaśniła Sara.

Raff wszedł do środka.

– A to kto? – Wskazał Rachel. – Nowa twarz? I to bardzo interesująca.

– To Rachel, i owszem, mieszka u nas od niedawna.

– Jestem Raff – powiedział, patrząc jej w oczy. Poczuła się nieswojo.

– Nie zbliżaj się do młodych, Raff – odezwała się Dot. – Jego babcia była moją przyjaciółką i nawet ona nie ufała mu za grosz.

– Nie wierz we wszystko złe, co o mnie mówią – Raff zwrócił się bezpośrednio do Rachel, nadal patrząc na nią tym samym wzrokiem wprawiającym ją w zakłopotanie. – Nie zasłużyłem sobie na tak złą reputację. – Po czym puścił do niej oczko, co utwierdziło Rachel w przekonaniu, że za wszelką cenę należy go unikać.

Kiedy usiadł między Ivy i Audrey, zagruchały zalotnie. Najwyraźniej używał swojego czaru w stosunku do wszystkich kobiet, niezależnie od wieku.

Rachel zanotowała „biała farba” w swoim notesie, który przed wyjściem wsunęła do torebki. Pomyślała, że nietrudno będzie unikać Raffa, bo nie był w jej typie. Były mąż należał do bardziej metroseksualnych, zwracał uwagę na wygląd – depilacja, nawilżanie, i w ogóle zawsze był taki raczej wymuskany. Może była niesprawiedliwa, ale ten tutaj pewnie i rzadziej brał prysznic.

Spotkanie trwało, padały propozycje na zbieranie funduszy. Nawet jeśli farbę będą mieli za darmo, to wciąż jeszcze pozostaje wiele do zrobienia…

Ostatecznie uzgodniono, że zorganizują w pubie turniej drużynowy, a dochód z niego przeznaczą na remont. Po godzinie Rachel chciała już iść do domu. Zgłosiła się do zespołu, który miał być odpowiedzialny za malowanie, ale teraz zdała sobie sprawę, że oni nigdy nie przygotują się zgodnie z jej standardami, więc będzie to dla niej spory stres. Jeśli już się za coś brała, wszystko powinno być jak należy.

– No dobrze, w takim razie kończymy. I umówmy się na następny tydzień. Żeby ustalić najlepszy termin. – Sara przekrzykiwała ubierających się ludzi.

– Saro, słonko, a musimy się spotykać? Nie możemy się jakoś zdzwonić?

– Lepiej nie – odparła Sara. – To co? Środa?

W końcu spotkanie ustalono na wtorek.

– W porządku. Kto może, niech przyjdzie, ja spróbuję zmobilizować Lindy. Na dzisiaj koniec. Rachel, prześlę ci wszystkie dane, jakie zebrałam, od kilku wykonawców. Będziemy mieli jaśniejszy obraz sytuacji.

– Dobrze. Wpiszę je do komputera i przygotuję zestawienie.

– Wspaniale! Dziękuję.

Ubierając się, Rachel pomyślała o swoim białym domu i się wzdrygnęła.

– Właśnie, Saro – powiedziała pod wpływem impulsu. – To zupełnie inna sprawa, ale nie wiesz może, kto mógłby mi sprzedać trochę drewna? Bo przecież znasz tu chyba wszystkich, prawda?

Sara zerknęła na Raffa i zmarszczyła czoło.

– No pewnie. Zostaw to mnie. Zastanowię się, kto ma ładne, suche polana. – Uśmiechnęła się. – Myślę, że poszło całkiem nieźle, co?

– Mówiąc szczerze, nigdy nie byłam na spotkaniu bez prezentacji w PowerPoincie.

Sara się roześmiała.

– A cóżże to takiego, jak mawiają miejscowi?

Rachel też się zaśmiała.

– Ale takie spotkania są o wiele ciekawsze.

– Choć bywają i koszmarne – dodała Sara. – W każdym razie cieszę się, że jesteś tu z nami. To daje mi nadzieję, że pewnego dnia ten budynek znów będzie jaśniał pełną krasą. Może nie za mojego życia, ale kiedyś.

Rachel uścisnęła ramię Sary.

– Chyba zbyt pesymistycznie do tego podchodzisz, choć rzeczywiście, w tym roku raczej nam się nie uda.

– Odprowadzę cię do domu – powiedział Raff, gdy wszyscy zaczęli już opuszczać pomieszczenie.

– Nie, dziękuję. Dam sobie radę. – Rachel była stanowcza. Nie miała zamiaru wracać do domu z Raffem.

Tymczasem Sara, która usłyszała jego propozycję, pożegnała pozostałych i podeszła do nich.

– Dobrze słyszałam, że chcesz odprowadzić Rachel? To się świetnie składa, bo muszę lecieć do domu. Zostawiłam szynkę na piecu, a James, mój mąż, na pewno nie usłyszy brzęczyka i szynka wygotuje mi się na wiór.

– Ale ja naprawdę dam sobie radę – upierała się Rachel.

Sara pokręciła głową.

– Wolałabym, żebyś nie szła sama.

Raff podał jej ramię. Rachel go zignorowała. Jeśli już musi z nim wracać, trudno, ale na pewno nie musi się go trzymać. W ciszy zeszli po schodach. Gdy przechodzili obok głównego wejścia do pubu, Raff zaproponował:

– A może kufelek na rozgrzewkę?

Rachel się wzdrygnęła.

– Nie, dziękuję. Ale jeśli masz ochotę, mną się nie przejmuj. Od jakiegoś czasu sama się o siebie troszczę i potrafię dojść do domu bez pomocnika.

– Może innym razem – odparł Raff, nie reagując na jej uwagę. – Trzymajmy się blisko. Jest ciemno.

Ponieważ nie mogła fizycznie go powstrzymać, razem ruszyli ścieżką. Kiedy wyszli z parku, ścieżka się zwęziła.

– Może lepiej idźmy gęsiego – zaproponowała Rachel, gdy po raz drugi na niego wpadła. – Albo po prostu mnie tu zostaw, nic mi się nie stanie. Mógłbyś ewentualnie obserwować okolicę, czy ktoś nie wyskoczy z krzaków.

– Jesteś strasznie uparta, no nie?

– Owszem, uważam to za zaletę.

Roześmiał się.

– Lubię wyzwania.

Rachel nie wiedziała, co powiedzieć. Szła dalej, żałując, że nie potrafi go powstrzymać. Zatrzymała się przy furtce.

– No dobra, jesteśmy na miejscu. Możesz już iść.

Zdawała sobie sprawę, że nie zabrzmiało to uprzejmie, ale przecież w ogóle nie chciała, żeby ją odprowadzał.

– Okej. Do zobaczenia.

Rachel nie odwróciła się za nim. Słyszała, jak odchodzi, nucąc pod nosem. Nie znosiła nucenia. Było takie przypadkowe, nieprzewidywalne.

Weszła do środka i rozejrzała się wokół, podziwiając białą doskonałość domu. Spędzała w nim weekend po weekendzie, usuwając wieloletnią warstwę farb z gzymsu, tak by rzeźba była wyraźna. Zdała sobie sprawę, że jednak zaniedbywała męża. Owszem, tak jak mówił, ten dom na wsi był dla niej ważniejszy od ich małżeństwa. No cóż, teraz to jej właściwy dom. I spróbuje w nim żyć, cokolwiek się wydarzy.

Nieco później, zanim poszła spać, otworzyła szafkę przy łazience i przyglądała się stosom ułożonych prześcieradeł, poszewek i ochraniaczy na materac. Tę szafkę wykonano na jej specjalne zamówienie – chciała mieć miejsce na swoją małą obsesję. Kiedy była zdenerwowana, kupowała pościel. Jeszcze w Londynie fantazjowała, że pewnego dnia będzie miała szafę pełną cudownych prześcieradeł i poszewek, ułożonych w idealne stosy. To było jej bezpieczne miejsce, w które udawała się w swoich marzeniach. A teraz miała ją w prawdziwym życiu. Uśmiechnęła się.

Rozdział 3

Następnego dnia Rachel pracowała na górze w swoim gabinecie, po raz ostatni sprawdzając zestawienia. Klient chciał je mieć w formie papierowej, więc właśnie miała je włożyć do koperty, kiedy jej uwagę zwrócił jakiś ruch za oknem. Wyjrzała i okazało się, że w kierunku jej domu zmierza Raff.

Bez namysłu rzuciła się na schody, żeby go powstrzymać. Nie miała najmniejszego zamiaru wpuścić go do środka.

Otworzyła drzwi, zanim zdążył zapukać.

– O, cześć! – powiedział z uśmiechem, zaskoczony. – Czekałaś na mnie?

Było coś w jego głosie, akcent, którego nie potrafiła umiejscowić. Nie bardzo pasował do niechlujnych dżinsów, skórzanych roboczych buciorów i przydługich włosów. Wytrąciło ją to nieco z równowagi.

– Przechodziłam koło okna i cię zobaczyłam – odparła z nadzieją, że nie zauważy jej lekkiej zadyszki.

– Mam dla ciebie drewno. Sara mówiła, że potrzebujesz.

– Niesamowite. Wspomniałam jej o tym dopiero wczoraj.

– A ona skontaktowała się ze mną dziś rano.

– Ciekawe, dlaczego nie od razu wczoraj.

– Pewnie nie sądziła, że mam zapas suchego. A jej stały dostawca najwidoczniej nie miał, więc ostatecznie pozostałem tylko ja. No to jestem. Z drewnem.

– Okej. – Nie wiedziała, co powiedzieć. Nie mogła go odprawić, żeby poczekał, aż psychicznie przygotuje się na jego wizytę. – Mógłbyś je zanieść od tyłu?

Raff zmarszczył brwi.

– A niby dlaczego?

– No – zaczęła Rachel, niezdolna wymyślić sensownej odpowiedzi. – Tak to się zwykle robi. Drewno wnosi się do domu tylnymi drzwiami.

Naprawdę miała nadzieję, że nie zorientuje się, że to pierwsze drewno, jakie w życiu zakupiła.

– A gdzie masz piec?

– W salonie.

– A więc od frontu. Polana lepiej trzymać w pobliżu pieca. Wtedy nie trzeba ich wiecznie przenosić.

Rachel otwarła usta, żeby zaprotestować, ale on już zawrócił do swojego land rovera, który stał z doczepioną przyczepką.

Ochrona domu była u Rachel odruchem bezwarunkowym, więc teraz szybko usiłowała wymyślić jakiś plan. Mogła poprosić, by zostawił drewno przed domem, wtedy sama wniosłaby je do środka w odpowiednim porządku, ale była pewna, że facet znajdzie kontrargument.

Patrzyła, jak ściąga z samochodu taczkę, i zdała sobie sprawę, że ma mało czasu. Pomyślała o różnych prześcieradłach i starych materiałach, którymi mogłaby zakryć podłogę, ale zaraz sobie przypomniała, że przecież robiła porządki i prześcieradła miała wyłącznie śnieżnobiałe, a na myśl o taczce przejeżdżającej przez najwyższej jakości perkal zrobiło jej się słabo.

Tymczasem Raff zrzucał już polana na taczkę. Trzask, trzask, jedno za drugim. Ile to może zająć?

Udało jej się podwinąć kawałek białego wełnianego dywanu, zanim pierwszy ładunek zaczął toczyć się po ścieżce. A potem się zatrzymał. Rachel nadal zwijała dywan, ale był zbyt szeroki, przydałby się ktoś do pomocy na drugim końcu. Pomyślała o Raffie, lecz zaraz przypomniała sobie jego buty i stwierdziła, że to byłoby jeszcze gorsze.

– Co ty wyrabiasz? – zapytał Raff.

Spojrzała na niego z podłogi, w pełni świadoma, że uważa ją za idiotkę.

– Nie chcę, żebyś pobrudził dywan.

– A niby jak mam teraz przejechać po tym wałku? Rozwiń go i nie martw się brudem, jest czysto.

Nie wiedzieć czemu, ale posłusznie rozwinęła dywan, a Raff przejechał po nim taczką. Rachel się wzdrygnęła. On stanął przy piecu i zaczął wykładać polana w niszy wokół niego. Musiała przyznać, że radził sobie całkiem nieźle. Oczywiście poprawi po nim, jak już sobie pójdzie, ale wygląda w porządku.

– To idealne miejsce na drewno – mówił tymczasem Raff. – Będzie suche i pod ręką. – Odłożył ostatnie polano. – Masz trochę miejsca w ogrodzie? Tu zmieści się jeszcze jedna porcja, ale resztę trzeba umieścić gdzie indziej.

Jak mogła zapomnieć o drewutni? Przeklinała się w duchu za bycie takim mieszczuchem – zapomniała, że przecież ma w ogrodzie kilka szop. Budowlaniec z Londynu radził je zostawić, bo mogą się przydać, a ona przyznała mu rację, postanowiła tylko przy najbliższej okazji zmienić ich wygląd na coś w rodzaju kabin plażowych, obowiązkowo białych.

– Od razu tam powinniśmy je zawieźć. Do drewutni.

Raff uniósł brwi.

– Nieźle byś nabałaganiła, co wieczór tarabaniąc tu kosze z drewnem.

Choć była zdenerwowana i rozdrażniona, a nawet nieco przestraszona, słowa „kosze z drewnem” podziałały na nią kojąco. To jedno z jej londyńskich marzeń – że mieszka na wsi, a przy trzaskającym ogniu stoją kosze z polanami drewna. W tym marzeniu bałagan jej nie przeszkadzał.

– Znajdę klucz i otworzę.

– I nastaw czajnik, bo przy tej robocie chce się pić.

Dosłownie ją zatkało. Nie chodzi o to, że była snobką, bo nie była, wielu jej znajomych miało zupełnie zwyczajną pracę, ale Raffa przecież ledwie znała. Nie był jak Kenneth, budowlaniec, z którym dobrze się poznali już w Londynie – tak dobrze, że poprosiła go, by to on wykonał remont tego domu. I świetnie rozumiał, że musiała przyłożyć do ściany końcówkę odkurzacza, gdy wiercił dziurę, żeby zbytnio nie nakurzyć. Raff natomiast to nieznajomy, którego Sara, tak się niefortunnie złożyło, poprosiła o odprowadzenie jej do domu, a który teraz przywiózł jej drewno.

Nie spieszyła się w kuchni, bo wolała nie patrzeć, jak jego buciory kolejny raz bezczeszczą dywan, jakby to był jakiś, no, zwykły dywan.

– Herbata gotowa – oznajmiła w końcu.

Raff ułożył drewno w sposób, który niemal dorównywał jej standardom. Ale tu pojawił się kolejny problem. Rachel nie była aż takim mieszczuchem, żeby nie wiedzieć, że układanie drewna nie jest częścią usługi jego przywozu. A więc zrobił to dla niej.

– To wszystko? – zapytała. Chciała, żeby już sobie poszedł.

Lekko zmarszczył brwi.

– Nie. Przecież mówiłem. Połowa przyczepki idzie do szopy. A teraz napijmy się tej herbaty.

W zasadzie nie można powiedzieć, że zaśmiecił sobą kuchnię, ale w sumie tak to było. Wyglądał jakoś nieporządnie. Może dlatego, że był taki ogromny. Nie przyjął zaoferowanego krzesła i stał pochylony nad kuchennym stołem, przesunął go nawet lekko. Bębniąc palcami w blat, rozglądał się wokół.

– Twój dom jest bardzo… biały – stwierdził.

– Owszem. I właśnie taki mi się podoba.

Trudno było nie okazać, że się broni, skoro czuła się, jakby odpierała zarzuty.

– Nie krytykuję, po prostu zauważam.

Nie potrafiła spojrzeć mu w oczy. Wiedziała, że na nią patrzy, uważając za dziwaczkę, i chciała, żeby sobie poszedł. Miała ochotę odkurzyć dywan i sprawdzić, czy zostały jakieś trwałe ślady.

– Od jak dawna mieszkasz tu na stałe? Myślałem, że to dom weekendowy.

– Już nie. Ale mieszkam krótko. I rzadko wychodzę.

Żałosne. Spróbowała się uśmiechnąć.

– A dlaczego właściwie?

– Pracuję w domu.

Tym razem uśmiech bardziej się udał.

– Masz jakieś herbatniki?

Rachel zastanowiło, czy ludzie na wsi rzeczywiście aż tak bardzo się różnią od miastowych, jak ostrzegali ją londyńscy znajomi. Otworzyła szafkę i znalazła paczkę ciasteczek pełnoziarnistych, które kupiła dla ekipy remontowej.

– O – powiedział Raff, przyglądając się herbatnikowi na talerzyku, jakby nigdy takiego nie widział. – Nie jest biały.

– Nie mieli w miejscowym sklepie – wyjaśniła spokojnie. – Ale spróbują dla mnie sprowadzić.

Uśmiech zmarszczył mu twarz, ukazując białe, lekko krzywe zęby. Zauważył, że też się z nim droczy, i to mu się spodobało.

– Starają się jak mogą.

– Są bardzo pomocni.

– Nie czujesz się tutaj samotna?

Rachel przytaknęła.

– Tak, trochę tak, na początku, ale zaczynam poznawać ludzi.

– Córkę Sary, Lindy.

– Właśnie. Nie znam jej jeszcze zbyt dobrze, ale wydaje się miła.

– Bo jest.

Dopił herbatę z kubka (biała porcelana, z wyrzeźbionym wzorkiem) i postawił go na suszarce. Rachel się skrzywiła.

– No dobra, biorę się za resztę – oznajmił.

Kiedy Raff prowadził taczkę, ona miała czas jeszcze raz ocenić straty.

Prawdę mówiąc, stos ułożony przez Raffa był schludny, a polana, choć nie białe, miały dość blady odcień, i Rachel musiała przyznać, że złamały nieco wszechobecną biel i ociepliły pokój. Resztki suchych liści i kory łatwo dały się odkurzyć z dywanu.

Kiedy zapukał w tylne drzwi, żeby poinformować ją, że skończył, miała przygotowane pieniądze.

– Cudownie! Bardzo ci dziękuję – powiedziała uradowana na myśl, że za chwilę będzie go miała z głowy. – Ile płacę?

Długo się zastanawiał, a przecież chyba zna cenę dostawy przyczepki drewna. Na pewno nie musiał przeliczać, ile przywiózł.

– To prezent do nowego domu, możemy się tak umówić?

Na te słowa z trudnością udało jej się powstrzymać wzdrygnięcie.

– O nie. Nie mogę. To nie byłoby w porządku. – Pokazała mu pieniądze. – Spójrz, mam gotówkę, więc ile?

– Powiedziałem przecież, że to prezent.

– Ale ja nie będę się z tym dobrze czuła – odparła stanowczo Rachel. – Musisz pozwolić mi zapłacić albo dowiem się od Sary, ile coś takiego kosztuje, i wtedy i tak przyniosę ci te pieniądze.

Zastanowił się przez chwilę.

– Choć byłoby mi bardzo miło, to wolę jednak, żeby to był prezent. Ale w ramach podziękowania możesz zaprosić mnie na drinka.

Myśląc, że prędzej umrze, podjęła jeszcze jedną próbę.

– Naprawdę chcę ci zapłacić.

– A ja wolę, żebyś postawiła mi drinka, i jako dostawca to ja podaję cenę.

Po czym odszedł.

Rachel posprzątała kuchnię, opierając się pokusie wysprzątania jeszcze raz całego domu, nałożyła płaszcz i postanowiła dowiedzieć się, gdzie mieszka Lindy. Musiała gdzieś wyjść, ruszyć się. Praca w domu miała wiele zalet, ale oznaczała również brak towarzystwa. Raff był towarzystwem, ale z nim czuła się raczej nieswojo. Poza tym, jeśli się dowie, ile kosztuje drewno, to może znajdzie sposób, by mu zapłacić bez konieczności dalszych spotkań.

Maleńki domek Lindy znalazła, pytając o drogę w sklepie. Stał przy długiej uliczce wraz z innymi domkami służącymi niegdyś pracownikom młyna za mieszkania. Sam młyn przebudowano na kilka mieszkań.

Idąc ścieżką do domku, uświadomiła sobie, jaki jest maleńki. I niezbyt schludny. Rachel zawsze uważała, że im mniejsza przestrzeń, tym bardziej trzeba dbać o porządek, ale Lindy najwyraźniej miała inne zdanie. Miniaturowy ogródek pełny był rowerków i innych zabawek, w tym wielu plastikowych. Może trzymała je na zewnątrz, żeby nie zaśmiecać domu.

Zapukała. Niepokojąco długą chwilę później otworzyła jej Beth. Miała chyba na sobie jakąś firankę.

– Dzięki Bogu, że to ty! – zawołała. – Bo mógł przyjść każdy. Lindy rozmawia przez telefon. Wejdź.

Rachel przestąpiła próg, biorąc głęboki oddech.

Całkiem nieźle radziła sobie z cudzym bałaganem, ale czuła, że dom Lindy będzie dla niej wyzwaniem. Chyba nigdy w swoim życiu nie widziała takiego nieporządku. Na każdej powierzchni coś leżało: materiały, zabawki, ubrania, gazety, brudne kubki – najgorszy koszmar Rachel.

– Przeszkadzam? – Zwilżyła suche wargi, starając się mówić normalnie.

– Nie – odparła Beth. – Bardzo dobrze, że jesteś, może coś doradzisz. Co na przykład sądzisz o tej sukience?

Beth wydawała się niewzruszona panującym wokół chaosem i Rachel trochę to uspokoiło. Usiłowała zabrzmieć rzeczowo.

– Na pewno chcesz usłyszeć prawdę? – zapytała w obawie, że mogłaby stracić nowe koleżanki.

– Skoro pytasz, to znaczy, że się z nami zgadzasz. – Beth spojrzała na siebie smętnie. – Okropność.

– Przykro mi. Co to jest?

– Hm, mogłaby to być suknia ślubna Heleny.

– Skąd ją masz?

– Z eBaya. Helena kupiła ją, bo uznała, że to okazja. Duży błąd. Powinna mnie to zostawić, o eBayu wiem wszystko.

– No tak, ale skoro to ma być jej sukienka… – zasugerowała Rachel. – To znaczy nie mam siostry, ale gdybym miała i ona chciałaby mi kupować suknię ślubną, no, musiałabym przymierzyć.

Beth zachichotała.

– Pewnie nie zgodziłabyś się na udział w Nie mówcie pannie młodej, co?

– No wiesz! Żeby mój nieokrzesany narzeczony miał podjąć wszystkie ślubne decyzje? W życiu.

Z jakiegoś powodu do głowy przyszedł jej Raff i ślub, który on mógłby zaplanować. Jej były na pewno by sobie poradził, oczywiście oprócz sukienki. To wyłącznie jej wybór.

– Helena dobrze wie, że znam się na eBayu. Mogłaby odrzucić mój wybór, ale niepotrzebnie dała się ponieść i kupiła to coś. – Beth odwróciła się tyłem do Rachel. – Pomożesz mi to zdjąć?

Rachel zauważyła, że sukienkę pospinano szpilkami, więc zaczęła od nich.

– Wiem, że się wymądrzam – kontynuowała Beth – ale skoro mamy tak mało kasy, to nie stać nas na żadne marnotrawstwo.

Weszła Lindy z dwoma kubkami.

– Cześć, Rachel! Fajnie, że przyszłaś. Rozmawiałam przez telefon i pomyślałam, że przy okazji zrobię kawę. A ty, na co masz ochotę? Kawa czy herbata? Herbata ekspresowa, kawa rozpuszczalna.

Były mąż Rachel był kawowym snobem, więc coś tam przeszło i na nią.

– Herbata. Ociupinka mleka, bez cukru.

Uśmiechnęła się. Poczuła, że powoli oswaja chaos.

– Rachel też uważa, że suknia nadaje się wyłącznie na szmaty – powiedziała Beth.

– Ja tego nie powiedziałam.

– Ale tak jest, prawda?

Lindy uważnie przyjrzała się stercie brudnej koronki przerzuconej przez oparcie krzesła.

– W tej chwili tak, ale mogłabym z tego zrobić całkiem niezłą kieckę.

– A ja z moją znajomością eBaya mogłabym ją sprzedać. Dostałabyś kasę, Lind, bo to ty odwalasz robotę. – Beth wydawała się zadowolona ze swojej propozycji.

– Coś by się wymyśliło – potwierdziła Lindy. Podniosła sukienkę. – Lepiej wyglądałaby uprasowana.

– Mogę ja? – zapytała Rachel. – Lubię prasować.

– Lubisz prasować? – spytała z niedowierzaniem Lindy, odgrzebując ze zwałów materiału coś, co okazało się deską do prasowania, która stała na środku pokoju, zostawiając bardzo mało miejsca na przejście. – Naprawdę? Ciekawe, czy ja bym polubiła, gdybym kiedykolwiek miała czas na prasowanie. Ale nie mam. Choć zasłonki babci – wskazała materiał, który wcześniej zrzuciła z deski – bardzo już tego potrzebują. Trochę je przeszyłam, ale ciągle ich nie uprasowałam. Nigdy nie udaje mi się wyjść poza przygotowanie deski.

– Więc ja to zrobię – zaoferowała Rachel, mając nadzieję, że nie wykazuje niezdrowej ekscytacji, by pozbyć się wszelkich zagnieceń z wszystkiego, gdy próbowała się przedostać przez ten cały bajzel do deski jak do tratwy ratunkowej.

Lindy podała jej suknię.

– Dobra, wyprasuj, potem Beth jeszcze raz przymierzy, a ja zobaczę, co da się zrobić.

– Wiecie, co mi przyszło do głowy? – powiedziała Beth.

– Nie, nie potrafimy jeszcze czytać w myślach – odparła Lindy, zerkając na Rachel, która segregowała rzeczy do prasowania. – A przynajmniej ja nie potrafię.

– Pamiętacie nasz toast? Za nowy początek? Uważam, że to może być nasz nowy początek.

– A konkretnie? – zapytała Rachel.