Strona główna » Sensacja, thriller, horror » Wizaż śmierci

Wizaż śmierci

4.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-7859-865-7

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Wizaż śmierciPod Białymstokiem znaleziono ciała dwóch modelek - ofiar handlarzy narządami. Do międzynarodowego śledztwa zostaje włączona agentka CBŚ, pracująca pod przykrywką wizażystki. Razem z konsultantem z FBI, sprawdzają powiązania handlarzy z lokalnym show-biznesem. Kolejne, zdobyte dowody przynoszą jedynie więcej pytań niż odpowiedzi. Gdy w końcu elementy układanki zaczynają do siebie pasować, handlarze ludzkimi organami odkrywają ściśle strzeżoną tajemnicę amerykańskiego agenta i szantażują go.OPINIETemat, który był jakiś czas temu tzw. plotką miejską, ożył na kartach książki. Nie mogłam się oderwać od czytania, bo byłam ciekawa dalszego ciągu. Mam nadzieję, że pozostawiona na końcu furtka, to wstęp do kolejnej, świetnej książki z akcją w moim mieście.

Basiek May-Chang

Wizaż śmierci to nader interesujący kryminał, który potrafi wciągnąć czytelnika w swój świat - pełen tajemnic, zakazanych transakcji czy bolesnych wspomnień. Styl pisarki pozwala nam oderwać się od rzeczywistości i utonąć w labiryncie kłamstw, ludzi i niebezpiecznych sytuacji.

Angelika Ślusarczyk, Tylko magia słowa

Jest w tej powieści coś nadzwyczajnego, co sprawia, że jej lektura należy do wielkich przyjemności. A to za sprawą "soczystych" i dynamicznych dialogów, okraszonych sporą dozą humoru oraz wartkiej akcji, pełnej kryminalnego ognia i erotycznych subtelności. Najmocniejszym autem Wizażu śmierci jest konstrukcja postaci. Beatrycze Konieczna, to jedna z najbardziej wyrazistych i "mrocznych" bohaterek polskiej prozy ostatnich lat. Bardzo ważną częścią świata przedstawionego jest Białystok, wplątany w sieć kryminalnych intryg, tak jak bohaterowie tej powieści. Ewa Dudziec ma niesamowity dar. Dar mistrzowskiej, "wciągającej" czytelnika narracji i dzieli się nim z całym majestatem swojego prozatorskiego kunsztu.

Janusz Paliwoda

Polecane książki

Porozumienie z pacjentem. Relacje i komunikacja jest unikatową publikacją prezentującą komunikację z pacjentem jako zbiór wielu umiejętności: humanistycznych i medycznych, teoretycznych i praktycznych. Główną cechą książki jest interdyscyplinarne podejście do omawianego problemu, uwzględniające aspe...
Mama postanowiła nauczyć Basię utrzymywania porządku. Sprawa wydaje się całkiem prosta… Przygody Basi pomagają dziecku zrozumieć świat, pokazują, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Swym humorem rozśmieszają dzieci i dorosłych...
  Niniejsza książka jest zbiorem artykułów podejmujących niektóre aspekty szkolnych problemów uczniów. Powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie oddolne, jako wynik konsultacji, spotkań, pytań, wątpliwości czy próśb o konkretne propozycje rozwiązań uczniowskich kłopotów w nauce – przedstawianych prze...
Książka dotyczy znajomości gier i zabaw Turków osmańskich w dawnej Polsce. Wykorzystując bogatą bazę źródłową Autor omawia też ludyczne aspekty uroczystości publicznych, życie erotyczne Turków Osmańskich oraz muzykę. Próbuje odpowiedzieć na pytania: jakie przejawy życia ludycznego Turków osmańskich ...
Konkurencja, krótki cykl życia produktów, postęp technologiczny spowodowały, że proces innowacyjny stał się bardziej kosztowny i ryzykowny. Wymusiło to na przedsiębiorstwach dzielenie się ryzykiem w pracach B + R oraz współpracę z innymi przedsiębiorstwami i organizacjami. W poszukiwaniu nowych źród...
Najczęściej nagradzana debiutantka ostatniej dekady po raz kolejny udowadnia, że w poezji mniej znaczy więcej. Jej minimalistyczne wiersze są jak zapiski na kartkach kalendarza – gdzie to, co mamy zrobić danego dnia, za chwilę zmienia się w to, czego zrobić nie zdążyliśmy albo co zostało utracone. R...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Ewa Dudziec

Ewa Dudziec

Wizaż śmierci

Redaktor: Maciej Fliger

Korektor: Maciej Fliger

© Ewa i Marcin Dudziec, projekt okładki, 2017

© Adam Nudrzewski, fotografie, 2017

Modelka: Sylwia Idźkowska

Make-up: Ewa Dudziec

© EWA DUDZIEC, 2017

ISBN 978-83-7859-865-7

Konwersja do epub A3M Agencja Internetowa

Podziękowania

 

        Swoją pierwszą książkę mogłam wydać dzięki wsparciu Czytelników. Żeby zebrać pieniądze na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniami powieści do publikacji, utworzyłam internetowy projekt – zbiórkę społeczną. To właśnie Wasze wpłaty, drodzy Czytelnicy, pozwoliły mi spełnić pisarskie marzenie.

Serdeczne podziękowania kieruję do rodziny i przyjaciół za zachętę, żebym odważyła się realizować to pragnienie, za to że czytali pierwsze szkice i nieustannie mnie wspierali.

Wyrazy miłości i wdzięczności kieruje do męża Marcina. Kochanie, dziękuję Ci za wsparcie i wielką cierpliwość.

Oraz do moich kochanych Mam – Wandy i Grażyny za wsparcie, nieustającą wiarę we mnie i pomoc merytoryczną.

Szczególnie dziękuję Mirkowi, Małgorzacie i Monice za fachowe konsultacje medyczne treści mojej książki oraz Krzysi Basiek i Januszowi, oraz redaktorowi za cenne uwagi do tekstu.

Dziękuję wszystkim Wspierającym za kwoty małe i duże. Każdy Wasz gest dodawał mi skrzydeł i umacniał wiarę, że projekt zakończy się sukcesem.

Serdecznie dziękuję: Wandzie i Romkowi, Krzyśkowi M., Adamowi Nudrzewskiemu, firmie TRADE & Comfort Rent i Mirkowi Rybałtowskiemu.

Jestem ogromnie wdzięczna za Waszą wiarę we mnie i wsparcie.

 

Pragnę również podziękować patronom medialnym:

Czytam – daję słowo

Książkowe podróże panny A

KULTURAlne rozmowy

Marta wśród książek

Obcasy Podlasia

Tylko magia słowa…

Wasze zainteresowanie moją debiutancką książką i przychylne recenzje dodały mi odwagi i umocniły w przekonaniu, że postępuję słusznie, oddając powieść w ręce Czytelników.

Prolog

Mężczyzna siedział w fotelu. Czekał w zaciemnionym salonie na dzwonek do drzwi. Zwykle to on przyjeżdżał do modelki, potem zawoził do fryzjera, manicurzystki, czy kosmetyczki, lecz tym razem dziewczyna musiała przyjechać sama. Chciał się przekonać, czy jest gotowa, by stać się prawdziwą gwiazdą. Jego gwiazdą.

Zanim zaprosił ją do siebie, zorganizował wstępną sesję fotograficzną, a potem jeszcze kilka razy rozmawiał z nią przez telefon i umówił się na spotkanie. Przedstawił różne warianty kontraktu oraz dopytywał o jej oczekiwania. Podobało mu się, że jest bardzo ambitna i otwarta na wyzwania. Uprzedził, że jej praca nie będzie kończyć się na prezentowaniu strojów kąpielowych – modelka miała występować także w skąpej, erotycznej bieliźnie lub pozować do aktów. Po rozmowie przy kawie zaproponował sesję u siebie.

Niewielkie studio na tyłach domu było już przygotowane. Wreszcie zobaczył na ulicy światła taksówki. Zanim auto dotarło na jego podjazd, wstał i zapalił lampy w korytarzu.

Przez drzwi usłyszał miarowy, pewny stukot szpilek na chodniku. Na chwilę zamknął oczy i przypomniał ją sobie. Wciągnął głęboko powietrze, uspokajając swoje zmysły.

Ding-dong – echo poniosło dźwięk dzwonka w głąb domu. Odczekał kilka sekund, po czym otworzył drzwi. Piękna, ciemnowłosa dziewczyna niemal dorównywała mu wzrostem. Przywitał ją całusem w policzek i obejmując delikatnie w pasie, wprowadził do środka. Uśmiechnęła się zalotnie, z gracją kotki zdejmując krótki płaszcz. Był zachwycony. Kiedy prowadził ją do studia, przelotnie spojrzał w wielkie lustro w korytarzu. Wspaniale razem wyglądali, oboje wysocy, szczupli, wysportowani. Ale czy na niego zasługuje? To dopiero zamierzał sprawdzić.

Na środku planu zdjęciowego stało wielkie łoże przykryte czarnym, atłasowym prześcieradłem. Nie było żadnych poduszek, tylko kratowany zagłówek z jasnego drewna. Przed łożem stały dwa statywy, na jednym ustawiony był aparat fotograficzny, na drugim kamera z wyłączoną kontrolką nagrywania. Wziął aparat i poprosił ją, żeby usiadła wygodnie. Zrobił kilka ujęć. Podszedł do niej i delikatnie zdjął ramiączka sukienki.

– Jesteś naprawdę bardzo piękna – wyszeptał. – Założyłaś czerwoną bieliznę, jak prosiłem? – Modelka skinęła głową.

Czuł jej lekkie zażenowanie, gdy muskał palcami skórę, rozpinając zamek. I swoje rosnące podniecenie, kiedy pomagał zdjąć sukienkę. Dziewczyna usiadła skulona na prześcieradle, a on odszedł na bok odłożyć ubranie. Gdy nie patrzyła, przysunął je do twarzy i przez chwilę delektował się zapachem. Ukrył coraz większe pożądanie, wyciągając koszulę na wierzch spodni.

– Chcę być z ciebie dumny – powiedział, wracając na główny plan. – Ułożę cię, dobrze? – Nie czekając na zgodę, zdjął ręce modelki z kolan.

Jedno ramię odrzucił do tyłu, lekko nachylając się nad dziewczyną. Przejechał palcami wzdłuż uda i łydki. Zatrzymał dłoń dopiero przy kostce. Chwytając za nią, wyprostował nogę modelki na materacu. Oszołomienie dziewczyny tylko wzmogło jego podniecenie.

Wstał, wygładził prześcieradło w miejscu, gdzie przed chwilą siedział i podniósł aparat z podłogi. Stojąc przed łożem, podziwiał jasną skórę dziewczyny, kontrastującą z czernią jej włosów i prześcieradła oraz intensywną czerwienią bielizny.

– Cudownie – westchnął i mimowolnie poprawił coraz bardziej uwierające slipki. – Wspaniale – ściszał głos, robiąc kolejne zdjęcia.

Rozdział I

– FBI! Otwierać!!! – Beatrycze Konieczna usłyszała natarczywe pukanie.

– Tak, i co jeszcze? – mruknęła do siebie podnosząc się z krzesła i odkładając sztylet na stół.

W ostatniej chwili przykryła go ściereczką do wycierania stalowego pyłu z polerowania. Nie zdążyła złapać papieru ściernego i zwitek stoczył się na podłogę.

– Otwierać, policja! – Walenie nie ustawało.

– Kto tam? – spytała spokojnie, podchodząc do drzwi.

– Policja – odpowiedział męski głos.

Cholera, czemu ciągle nie mam tego judasza? – pomyślała, przekręcając zamek.

Już miała otwierać, gdy przy nodze pojawił się miauczący w niebogłosy kot. Jeszcze tego brakowało, żeby zwiał na schody. Wzięła go na ręce i nacisnęła powoli klamkę, zastawiając uchylone skrzydło kolanem.

– Pani Beatrycze Konieczna alias Mroczna?

– Zależy kto pyta. Mogę zobaczyć odznakę? – spytała.

Mężczyzna na klatce schodowej niechętnie wyciągnął skórzaną okładkę z kieszeni. Kiedy w końcu pokazał odznakę, zaczęła się histerycznie śmiać. Zatrzasnęła mu drzwi przed nosem. Pobiegła do sypialni po smartfon, rzuciła kota na łóżko i wracając do przedpokoju, włączyła aparat fotograficzny.

Znów usłyszała pukanie, gdy komórka była już gotowa do robienia zdjęć.

– Czego? – warknęła, otwierając drzwi.

– Przyszedłem… – zaczął mówić, ale przerwał na dźwięk migawki.

– Zaraz naprawdę zadzwonię na policję, jeśli stąd nie znikniesz w ciągu sekundy! – Pstryknęła kolejne zdjęcie.

Gdy chciała zamknąć drzwi, jeszcze raz podjął próbę wyjaśnienia.

– Czy zna pani Janusza Cieplickiego? Jest poszukiwany w pewnej sprawie, jako świadek oczywiście… – Dziewczyna badawczo spojrzała na mężczyznę. – Był umówiony na spotkanie, ale się nie stawił. I mamy poważne powody obawiać się o niego.

– A co ja mam z tym wspólnego? – Beatrycze przeszukiwała zakamarki pamięci. – Nie kojarzę nazwiska.

– Ustaliliśmy, że jest pani aktywnym członkiem internetowej społeczności, do której dołączył tuż przed zniknięciem. Pseudonim: Farel.

Oczy omal nie wyszły jej z orbit, gdy usłyszała ksywę. Różnych rzeczy mogłaby się spodziewać, ale nie tego, że policja będzie u niej szukać jednego z fanów ulubionego serialu fantasy. Żeby jeszcze fabuła filmów dotyczyła mafii albo szpiegów, ale była o magii i rycerzach… Zupełnie nieprzystające do rzeczywistości i dlatego tak wiele osób się tym pasjonowało.

– Ma pani pseudonim Mroczna, zarejestrowana już trzy lata i pięć miesięcy. Numer pani konta bankowego to… – zaczął wymieniać przypadkowe cyfry, a Beatrycze robiły się jeszcze większe oczy.

– Może pan jeszcze raz pokazać odznakę? – przerwała wyliczanie.

Z wielką niechęcią znów podał dokumenty. Dziewczyna zaczęła je uważnie oglądać. Zdjęcie nie było najlepsze, ale ukazywało mocno zarysowaną szczękę, wysokie czoło, krótkie ciemnobrązowe włosy, gęste brwi i całkiem zgrabny nos – wszystko się zgadzało. Przewróciła odznakę FBI na drugą stronę, pod nią zobaczyła kolejny dokument – amerykańskie ID. Czytała dalej. Wzrost, podany w calach, szybko przeliczyła na około 175 cm. Brązowe oczy. Pasowało. Nie było tylko wzmianki o potężnej, ale proporcjonalnej do jego wzrostu sylwetce. Jeszcze raz przejrzała dokumenty. Na końcu znajdował się identyfikator z napisem „konsultant”.

– Eryk Weston? – Z zainteresowaniem oglądała nietypową zalaminowaną kartę.

– Mam podwójne obywatelstwo – odparł sucho, jakby to wszystko wyjaśniało. – Współpracuję z polską policją. Przepraszam za takie najście – odezwał się nagle. – Przyzwyczajenie.

Ładne mi przyzwyczajenie – pomyślała, unosząc brew i szybko zrobiła zdjęcie dokumentom.

***

– Cóż… za dużo nie pomogę. – Beatrycze westchnęła, odrzucając długie, czarne włosy do tyłu, żeby nie wpadły do kubka z herbatą. – Jak pewnie sprawdziliście, Farel to nowy członek naszej społeczności. Rozmawiałam z nim zaledwie dwa-trzy razy. Dopiero od pana wiem, jak się nazywa. Prawdę mówiąc, u nas też zniknął. Miałam pogadać z nim o interesach, ale nie pojawił się w sieci. – Wymownie spojrzała na kalendarz. – To było ze trzy miesiące temu.

– A co to za interesy?

– Naprawdę musi pan pytać? – Spojrzała mu głęboko w oczy. – Powiedział, że planuje założyć firmę, więc chciałam mu zaproponować stronę internetową, pozycjonowanie, wizytówki i inne takie. Sprawiał wrażenie, że się na tym nie zna.

– Co to za firma ma być?

– Nie mam pojęcia. Nie chciał nic zdradzać, dopóki nie będzie oficjalnego otwarcia. Do samego postawienia strony nie muszę znać branży. Miał dać namiar do znajomego grafika. Nawet nie zdążyłam się dopytać, czy ma już nazwę i domenę.

– Czemu pani nie zdążyła?

– Wywaliło go z sieci. Tłumaczył, że łączy się przez telefon i ma słaby sygnał. Kilka razy go wyrzucało. W końcu stwierdził, że następnego dnia powinien już mieć dojście do normalnego łącza. I tyle. Czekałam z godzinę, a potem dałam sobie spokój. – Weston wtrącił pytanie, czemu nie zabiegała o klienta. – Kurde, daję kolesiowi swoją stronę, link do „międzymordzia”1, moje dane łatwo znaleźć, a jak ma telefon, to mógł chociaż SMS-a wysłać, że odwołuje. Mam gdzieś takich klientów. Narobię się i kasy nie zobaczę. – Agent FBI skinieniem głowy przyznał rację.

Kot miauczał za drzwiami sypialni. Kiedy wstała, żeby go wypuścić, Weston wyciągnął z kabury pistolet i położył na blacie koło kubka. Poczekał, aż dziewczyna odwróci się do niego przodem.

– To może teraz porozmawiamy jak agent z agentem? – spytał, jak gdyby nigdy nic.

Pytanie dopadło ją w progu. Zamarła na ułamek sekundy, który zdawał się trwać w nieskończoność. Przez głowę przemknęły tysiące myśli i pytań: jak? skąd? kto zdradził? Czy może to jej nowy kontakt, o którym nie została jeszcze poinformowana? Tylko po co ta spluwa na dzień dobry?

Postanowiła nie robić pochopnych kroków.

– Herbata panu nie smakuje? – spytała, obserwując ręce Westona.

– Nie wygłupiaj się, porozmawiajmy poważnie. Znudziło mi się odgrywanie szopki.

Ona musiała w niej wytrwać jak najdłużej.

– Jestem informatykiem i prowadzę firmę, która zresztą całkiem nieźle przędzie. Szukam klientów, gdzie mogę. Cóż, czasem zdarza się wykorzystać znajomych…

– Dobra, dobra, wiem, że masz dar do wyciągania z ludzi informacji. A informatyk z ciebie średni. – Dziewczyna poczuła się lekko urażona.

– To dlatego tak mi ciężko idzie? – rzuciła ironicznie. – Są jakieś hejterskie opinie na mój temat? – Wiedziała, że nie, bo szefostwo na bieżąco sprawdzało wszystkie informacje i usuwało niewygodne, które mogłyby ją zdemaskować.

Pokręcił głową z niedowierzaniem i zniecierpliwieniem. Zastanawiał się, jak ją przekonać, aby w końcu przestała grać. Wystarczyło mu kilka chwil, żeby zorientować się, że nikt jej nie uprzedził. Nienawidził takiego partactwa. Zamiast współpracy, ciągle jakieś kłody pod nogi. Cieszył się, że jego matka jest Polką, bo inaczej nie zdzierżyłby podejścia niektórych przełożonych. Większość życia spędził w Stanach i niektórzy współpracownicy, a zwłaszcza polscy przełożeni, wydawali mu się dziwni.

– Nie jesteś spalona. Mam dla ciebie zadanie związane z Januszem Cieplickim. Przepraszam za tę szopkę, to miał być żart. Nie spodziewałem się, że Krukowski cię nie uprzedził. Prosiłem, ale nie dotarło. Nie wiem, jak możesz z nim pracować. Wasz portal, fandom nie jest pierwszym, na którym pojawił się Cieplicki. To oszust. Naciąga ludzi, wymyślając historyjkę odpowiednią do społeczności. Na przykład na forum fotograficznym prowadził pośrednictwo dla agencji modelek. Parę dziewczyn się nabrało, organizował sesje, a potem żadna nie dostała honorarium ani zdjęć, a on ich twarze sprzedał do reklam. Po czym zniknął. Fotografowie też oczywiście nic nie dostali. Ludzie zaczęli składać pozwy, ale albo były oddalane z powodu niskiej szkodliwości, albo nie udało się znaleźć pozwanego. Biuro dawno przestało istnieć. Ale on chyba nadal działa w modelingu, oczywiście pod innym nazwiskiem. Sprawdzamy to. Jak zauważyliśmy – Weston postawił na szczerość – jeszcze nie zdążył sobie stworzyć nowej osobowości na waszym portalu. To jest dla nas szansa, żeby go w końcu złapać.

– Aha… – Beatrycze nadal udawała zaskoczoną. Najgorsze, że nie musiała zbytnio udawać, bo rzeczywiście nie spodziewała się tej wizyty.

– I co ja mam niby z tymi informacjami zrobić?

– Na początek proponuję, żebyś powiedziała, czego się o nim dowiedziałaś. Wiesz, taka zwyczajowa wymiana informacji między agentami zaprzyjaźnionych biur.

Zastanawiała się, jak to rozegrać. Równie dobrze to on mógł być Farelem. W końcu nigdy go nie widziała. Z tego, co właśnie usłyszała, mało kto go widział.

Beatrycze schyliła się nad stołem, udając, że sięga po kubek. Weston również się pochylił, mając nadzieję, że w końcu coś zyskał i położył dłonie między kubkiem a bronią. Zareagowała błyskawicznie.

W mgnieniu oka jedną ręką i kolanem przygniotła dłonie i nadgarstki mężczyzny do blatu, a drugą chwyciła za sztylet i przystawiła mu go pod żuchwę. Weston ciężko przełknął ślinę, a ostry czubek klingi zostawił maleńką, czerwoną kropkę.

– Możemy i tak, ale wolałbym bez noża przy gardle – powiedział najspokojniej, jak potrafił.

Beatrycze przycisnęła mocniej brzegiem ostrza.

– Właściwie to jest coś na podobieństwo mizerykordii, a nie nóż – warknęła. – Wiesz, do czego służyła?

– Do dobijania rannych rycerzy. – Eryk nadal zachowywał spokój. – Znam się trochę na rycerstwie.

Beatrycze uniosła z uznaniem prawą brew, po czym spojrzała głęboko w brązowe oczy. Nagle opuściła broń i wróciła na swoje miejsce, zabierając pistolet ze stołu. Z zadowoleniem zauważyła też, że nie przewróciła ulubionego kubka.

– To jest legalne? – Weston nie spuszczał wzroku z mizerykordii.

– A to jest legalne? – Uniosła pistolet.

– Czekam na ostatnie zezwolenie…

– Prawo nie zabrania kolekcjonerstwa.

Szybko wyjęła magazynek i przeładowała. Ostatni pocisk wypadł z komory. Odłożyła osobno na blat pistolet, magazynek i nabój.

– Teraz możesz mówić dalej – oznajmiła, nie spuszczając z niego oczu.

Może i tym rozłożeniem broni ostatecznie się zdemaskowała, ale i tak już nie było sensu dłużej ciągnąć maskarady.

Weston roztarł skórę na szyi.

– Krukowski cię nie docenia… – pod wpływem lodowatego wzroku dziewczyny nie dokończył komplementu. – OK. Sprawa chyba jest grubsza niż się pozornie wydaje. – Dopił resztę herbaty, bo nadal czuł nieprzyjemną suchość w gardle. – Kilka dni temu dostaliśmy zgłoszenie, że parę modelek nie wróciło z sesji do domu.

Beatrycze pozbierała naczynia i wyniosła je do kuchni. Jedną ręką wyszukała zdjęcie Westona w komórce, wpisała pod nim słowo: „potwierdź” i wysłała do swego zwierzchnika, a drugą wstawiała kubki do zlewu robiąc odrobinę hałasu, żeby zagłuszyć dźwięk raportu doręczenia wiadomości. Schowała telefon i wróciła do gościa.

– Kontynuuj.

– No dobrze – westchnął. – Początkowo wyglądało to na zwykłe oszustwa. Do śledztwa dołączyliśmy, gdy powiadomiono nas o zaginięciach. Stąd mój udział. – Dziewczyna słuchała dalej, bez słowa. – W ju-es-ej prowadzimy podobną sprawę, z takim samym schematem działania.

– Tylko tyle?

– Nie… – odpowiedział wolno, przypominając sobie, że jeśli chce dobrej współpracy, musi być szczery i wprowadzić ją w całą sprawę. – Moi informatorzy dali cynk, że zaledwie kilka dni po zaginięciach na czarnym rynku pojawiały się nowe oferty nerek i innych organów do przeszczepów. Zgadzają się miejsca, właściwie regiony, krótki czas między sesjami, zaginięciami i nielegalnymi transakcjami.

Beatrycze słuchała reszty historii z uwagą i rejestrowała w pamięci każdą informację. Przerywała mu tylko, gdy chciała dopytać o więcej szczegółów. Kiedy po zakończeniu rozmowy siedziała w milczeniu i analizowała fakty, przyszedł SMS. Wyjęła komórkę z kieszeni. „Potwierdzam, kazałem mu do ciebie iść. Niestety, odwołuję twój urlop. Potem wszystko wyjaśnię. Przepraszam, że nie uprzedziłem. Kilka osób na górze dostało sraczki, wiesz jak jest…”.

Wiedziała.

Schowała telefon i jeszcze chwilkę milczała, a potem głośno westchnęła.

– Jaką rolę dla mnie widzisz?

– Wiemy, że jesteś stylistką – powiedział Weston z wyraźną ulgą.

– Wizażystką – poprawiła. – I zaledwie hobbistycznie – skwitowała krótko.

– Nieważne, znasz się na tym, i chciałbym, żebyś nawiązała współpracę z Farelem przy kolejnych sesjach. Zajmiemy się dyskretnie twoją konkurencją. – Na twarzy Eryka pojawił się złośliwy uśmieszek.

– Hm… Myślisz, że skoro postanowił zmienić społeczność, nadal będzie zajmował się modelingiem? – spytała retorycznie. – Odpuściłabym sobie fandom serialu. Tam się ludzie pojawiają i albo zostają, albo znikają po dwóch-trzech dniach. On nie wrócił.

– Też tak uważam, ale na obserwowanym serwisie dla modelek nadal działa jeden pośrednik i podejrzewam, że to on.

– A co z tymi lewymi sesjami, sprzedanymi zdjęciami? Ktoś go musiał widzieć.

– Na pewno działał pod różnymi nazwiskami, może też stosował jakiś kamuflaż. Właśnie tego musimy się dowiedzieć, między innymi. Pracujemy nad portretem pamięciowym.

– Potrzebuję wszelkich danych o nim, poprzednich nazwisk, fotografów i modelek, z którymi pracował, zdjęć.

Weston położył na stole mały przedmiot.

– Wszystko jest tutaj. – Znów nieznacznie się uśmiechnął. Zauważył, że jego profesjonalne przygotowanie trochę zaskoczyło Beatrycze, choć bardzo dobrze ukrywała ślady jakichkolwiek emocji.

***

Beatrycze metodycznie przeglądała dane od Westona. Zalogowała się na portalu dla modelek i fotografów. Co prawda nie zajmowała się ani jednym, ani drugim, ale serwis był otwarty również dla ludzi innych profesji – fryzjerów, stylistów czy wizażystów. Przeszukała profile różnych agencji, fotografów i dziewczyn. Sprawdziła pseudonimy, których kiedyś używał Farel. Wyglądało na to, że nie tylko on parał się oszustwami, bo po jednych sesjach ginęły pieniądze, a po innych modelki.

Po jakimś czasie trafiła na fotografa, który kilka razy pracował z Farelem. Uważnie obejrzała jego portfolio. Szukała ujęć z backstage’y. Liczyła, że gdzieś w tle pojawią się postronne osoby, nie biorące bezpośredniego udziału w sesji.

Szukając dalej, znalazła świeże ogłoszenie o kolejnych zdjęciach. Natychmiast wysłała ofertę makijażu. Miała spore portfolio, więc nie obawiała się, że jej e-mail zostanie zignorowany.

Przez następne dwa dni dokładnie sprawdzała wszelkie powiązania z Farelem, oglądała każdą fotografię i pojawiające się na nich twarze. Była już nieco zmęczona. Tylko na jednym jedynym z kilkudziesięciu ujęć zauważyła młodego mężczyznę w garniturze, stojącego niestety daleko w tle i do tego bokiem. Na tak odległym planie nie dało się określić jego wzrostu, a stwierdzenie czegokolwiek o wyglądzie uniemożliwiała głębia ostrości ustawiona na wizażystkę i modelkę.

Kiedy Beatrycze odchyliła się w fotelu, przecierając oczy, nagle usłyszała dźwięk przychodzącej wiadomości. Trochę naczekała się na odpowiedź, już nawet zaczynała myśleć, że jej w ogóle nie będzie…

Otworzyła pocztę. Na początku standardowe podziękowanie za ofertę, a potem informacja, że sesja odbędzie się już w najbliższy poniedziałek. Zostało mało czasu, ale i tak już wszystkie swoje plany przesunęła „na kiedyś”, a inne zadania powierzyła zaufanym współpracownikom – śledztwo było najważniejsze. Odpowiadając na e-mail, poprosiła fotografa o szczegółowe informacje dotyczące stylizacji, kostiumów, dodatków. Obiecała też potwierdzić wyznaczony termin następnego dnia, gdy sprawdzi swój kalendarz. Potem zarchiwizowała korespondencję i wysłała do Krukowskiego szyfrowanym kanałem.

***

Wyjęła dzwoniącą komórkę z kieszeni.

– Słucham?

– Pani Beatrycze Konieczna?

– Przy telefonie – odpowiedziała spokojnie.

– Z tej strony Krzysztof Siemieniuk, jestem fotografem, dostałem od pani ofertę na makijaż.

– A, tak. Miło mi. Dostał pan moją odpowiedź? Chciałabym poznać szczegóły sesji.

– Właśnie dlatego dzwonię. Planuję styl retro, ostatnio oglądałem parę filmów z Gretą.

– Coś bliżej femme fatal czy kreacje balowe?

– Bardziej to pierwsze – zaśmiał się do słuchawki. – W oparach papierosów w długich lufkach, może jakieś kasyno, karty… tak trochę w klimatach gangsterskich.

– Podoba mi się. Ile modelek, modeli? Lubię wcześniej obejrzeć portfolia, żeby dobrać odpowiednie odcienie do makijaży.

– Mam dwie dziewczyny i jednego chłopaka.

– To poproszę o jakieś ich zdjęcia z agencji. Dla kogo pracują? – Skierowała rozmowę tak, żeby poznać innych współorganizatorów sesji.

– Modeli załatwia pośrednik, to nie ja dawałem ogłoszenie.

– Pośrednik? – spytała zdziwionym głosem, chociaż spodziewała się takiej odpowiedzi.

– Tak, znajomy wyszukuje twarze, potem organizuje im zdjęcia i proponuje pracę w agencji. Taki chwilowy agent, albo raczej łowca głów.

– Hm… chyba kiedyś o nim słyszałam. Jak się nazywa?

– Maciek Kwiatkowski, kilka razy już z nim pracowałem, zawsze znajdował śliczne dziewczyny.

Bingo! – ucieszyła się. Dobrze znała ten pseudonim z materiałów biura. Teraz pozostało dowiedzieć się, czy przychodzi na plan z dziewczynami, które zatrudnia.

– Hm… to chyba nie ten – skłamała. – Kiedy mogłabym dostać profile modeli?

– Przekażę od razu, kiedy tylko Maciek mi je podeśle.

– No wie pan, mało czasu już zostało. Może ja się skontaktuję bezpośrednio z panem Kwiatkowskim, żeby było szybciej?

– Kurczę, nigdy nie udostępniałem jego telefonu. Nie wiem, czy by się zgodził.

– Rozumiem. – Musiała podejść fotografa z innej strony. – Też nie chciałabym, żeby moje dane krążyły bez mojej zgody. Więc może zróbmy tak, że pan się z nim skontaktuje i poda mój e-mail, żeby wysłał namiary na modeli jednocześnie i do pana, i do mnie. Może tak być?

– Przekażę mu.

– Lubię przychodzić przygotowana do pracy, a poniedziałek tuż-tuż.

– No jasne, postaram się to załatwić. Do usłyszenia. – Beatrycze nie zdążyła się pożegnać, bo Siemieniuk zakończył połączenie.

Z zadowoleniem odłożyła telefon na biurko. Pojawił się cień nadziei. Adres mailowy Farela to byłoby coś. Wtedy firma mogłaby dobrać się do jego poczty. Do tej pory nie było żadnego tropu, bo z dziewczynami kontaktował się telefonicznie, a umowy podpisywały bezpośrednio agencje, za każdym razem inna. Jeśli Farel sam dostarczał dokumenty, to zawsze już wydrukowane. Całe szczęście, że modelki dzieliły się różnymi nowinami między sobą.

Zrestartowała router i wysłała zaszyfrowaną wiadomość do szefa.

Rozdział II

Po kolejnych dniach przeszukiwania Internetu i zdobywania informacji własnymi metodami, Beatrycze była przygotowana na ewentualne spotkanie z Farelem. Chciała umówić się na makijaż w domu jednej z modelek, ale fotograf powiedział, że będzie wcześniej w studiu, bo rano ma inną sesję, więc spokojnie może malować już na miejscu. Dziewczynom na pewno będzie wygodniej. Zgodziła się, żeby nie wzbudzać podejrzeń.

Sprawdziła jeszcze raz zawartość kufra i specjalny schowek na broń w pokrywie. Zamknęła mieszkanie i wyszła do pracy.