Strona główna » Humanistyka » Piernikajki, czyli toruńskie piernikowe bajki (niekoniecznie dla najmłodszych)

Piernikajki, czyli toruńskie piernikowe bajki (niekoniecznie dla najmłodszych)

4.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-8147-198-5

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Piernikajki, czyli toruńskie piernikowe bajki (niekoniecznie dla najmłodszych)

Opowieści jak pierniki... słodkie i ostre jednocześnie!

Co mają ze sobą wspólnego gender i toruńskie pierniki? Dlaczego w herbie miasta znalazł się klucz? Gdzie w czasach Kopernika kupowano najlepsze korzenne ciastka? Ile lukrodransów liczy piernigodzina? Kiedy słynne toruńskie wypieki służyły za lekarstwo? Kto i dla kogo wymyślił pierczyki, piaskowe i zygmunciki? Czy to prawda, że pierniki jedzono kiedyś jako dodatek do… karpia?
Na te i mnóstwo innych pytań odpowiada w swoich bajkach Katarzyna Kluczwajd, torunianka, historyczka sztuki, blogerka i pasjonatka gier językowych. Piernikajki, czyli toruńskie piernikowe bajki to 36 pełnych humoru krótkich opowiastek, ukazujących historię i legendy Torunia od bajkowo niecodziennej, a zarazem zaskakująco współczesnej strony.
Książka wydana dzięki stypendium artystycznemu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Książka w atrakcyjny sposób buduje historyczną, bajkowo kreowaną narrację, a jej walorem jest szeroki kontekst z płynnie łączonymi epokami, wydarzeniami i postaciami; często przeplatają się humor i ironia, skojarzenia i dygresje, a bogaty język umiejętnie posługuje się neologizmami i archaizmami, dbając o pełne poszanowanie tradycji.
Porównując tę pozycję z dotychczasowymi publikacjami Katarzyny Kluczwajd można uznać, że jest to atrakcyjny dodatek do wyników wieloletniej pracy badawczej Autorki w dziedzinie historii sztuki i kultury, także kultury popularnej, ze szczególnym uwzględnieniem Torunia.
Lidia Smentek, profesor nauk fizycznych, teoretyk chemii kwantowej, z zamiłowania humanistka i regionalistka, autorka m.in. biografii Zygmunta Moczyńskiego ("Zygmunt Moczyński. Podróż do źródeł").


Piernikajki... to rzecz absolutnie niestandardowa. Wychodząc naprzeciw aktualnym trendom w prezentowaniu wiedzy, Katarzyna Kluczwajd proponuje publikację, która połączy różne dziedziny. To bajki, ale pełne faktografii. Zbiór informacji, ale skonstruowany w formie zachęcającej do uczestnictwa i umysłowego treningu. Historia, ale przedstawiona przystępnie. Dlatego książka jest tak ważna. W Piernikajkach... dostrzegam wiele z (twórczej) zabawy w detektywa, zachęcam więc do pójścia tropem tych wyjątkowych opowieści.
Marcel Woźniak, autor m.in. "Biografii Leopolda Tyrmanda…" i powieści kryminalnych, dziennikarz.

Katarzyna Kluczwajd – przede wszystkim torunianka (to stan ducha i umysłu), zawodowo historyczka sztuki, muzealniczka, regionalistka, popularyzatorka sztuki dawnej (sztuka użytkowa, sztuka Torunia).
Współautorka m.in. "Dziejów sztuki Torunia", pierwszej monografii sztuki miasta od 1933 roku, książki "Toruń jest... jaki? Wizja miasta zależy od Ciebie", ukazującej Toruń w nowy sposób, serii "Toruń SPACErkiem", publikacji: "Toruń między wojnami 1920-1939. Opowieść o życiu miasta", "Toruń, którego nie ma", autorka i redaktor naukowy licznych publikacji – nie tylko o rodzinnym mieście.
Pasjonatka pracy na rzecz historii sztuki i kultury oraz zabytków także w wymiarze społecznym: w Toruńskim Oddziale Stowarzyszenia Historyków Sztuki – od zawsze, oraz w wymiarze wirtualnym – jako toruniarka (blog dot. dziejów kultury i sztuki Torunia, http://toruniarnia.blogspot.com/).
Kontakt: katarklucz@wp.pl

Polecane książki

Kaszuby potrzebują kolejnych opracowań, które na nowo i na różne sposoby będą przypominały coraz to młodszym czytelnikom zapomniane historie, zanikające na wsiach obrzędy oraz tradycje. A przede wszystkim staną się zaproszeniem do rozwiązywania zagadek, jakie układa tutaj dla nas codzienny bieg zdar...
Praktyczny poradnik, który uczy wykonywania biżuterii z koralików. Krok po kroku autorka wyjaśnia w prosty sposób oraz przedstawia na licznych zdjęciach, jak zrobić oryginalne kolczyki, spinki, sznurkowe korale czy bransoletki. Na początku książki znajduje się wykaz materiałów niezbędnych do wykonan...
Prezentowana publikacja dotyczy kluczowych aspektów myśli pedagogicznej Bogdana Nawroczyńskiego (1882-1974), jednego z najwybitniejszych klasyków polskiej pedagogiki - historii myśli pedagogicznej, pedagogiki porównawczej, dydaktyki i pedeutologii. Jest on również jednym z najważniejszych przedstawi...
Najpopularniejszym księdzem w ateistycznych Czechach jest Polak. Ksiądz Zbigniew Czendlik przyjechał do Czech w 1992 roku i szybko zdobył wielką popularność. Ugruntowały ją programy telewizyjne, które prowadził oraz książka Postel, hospoda, kostel – co po polsku znaczy: łóżko, knajpa, kościół – w kt...
Bohater ksiażki, szesnastoletni Grzegorz, zbuntowany przeciwko rodzicom, szkole i całemu światu, w trakcie rodzinnej awantury dowiaduje się, że nie jest synem męża swojej matki. Postanawia odnależć biologicznego ojca. I od tej chwili jego dojrzewanie i dorastanie przebiega w dwóch bardzo różnych śro...
„Lechicki Początek Polski”, to szkic historyczny jaki wyszedł spod pióra Karola Szajnochy. Wdrew podtytułowi jest to dzieło dość obszerne, w którym znajdziemy odbicie poglądów autora na najdawniejsze dzieje naszego narodu, które niekoniecznie muszą korespondować z późnieszymi badaniami tak XIX, jak ...