
Ekonometria Przestrzenna II. Modele zaawansowane
- Wydawca:
- C. H. Beck
- Kategoria:
- Biznes, rozwój, prawo
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-255-4016-6
- Rok wydania:
- 2012
- Słowa kluczowe:
- dalszych
- decyzji
- ekonometria
- inspiracją
- metod
- modele
- modeli
- olejnik
- podejmowanie
- przestrzenna
- przestrzennymiczasowych
- regionalistyka
- zaawansowane
- zakresu
- mobi
- kindle
- azw3
- epub
Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).
Kilka słów o książce pt. “Ekonometria Przestrzenna II. Modele zaawansowane”
Książka jest kontynuacją wydanej w 2010 r. monografii pt. Ekonometria przestrzenna. Metody i modele analizy danych przestrzennych. Zawiera prezentacje i przykłady zastosowań współczesnych zaawansowanych metod i modeli ekonometrycznych stosowanych do analiz na podstawie danych zlokalizowanych:
- jakościowych – modele regresji przestrzennej dla zmiennych ukrytych i ograniczonych,
- wielowymiarowych – modele z wagami wielowymiarowymi i kierunkowymi,
- przestrzenno-czasowych – modele panelowe z efektami przestrzennymi,
- czasowych i przestrzennych – modele wielorównaniowe z interakcjami przestrzennymi.
Badania przestrzenne należą do podstawowych nurtów badawczych wspomagających podejmowanie decyzji finansowych i ekonomicznych w Unii Europejskiej. Ekonometria przestrzenna II powinna stać się inspiracją do rozwijania zaawansowanych ilościowych badań regionalnych i przestrzennych oraz ich wykorzystania w praktyce gospodarczej.
Praca zawiera pełną i najnowszą wiedzę o metodach analizy danych przestrzennych wraz z dobrze dobranymi przykładami zastosowań, głównie ekonomicznych. Napisana dobrym i przystępnym językiem będzie stanowić nieocenioną pomoc dla badaczy i studentów, dla których profesjonalne traktowanie danych (zarówno eksperymentalnych, jak i danych statystyki publicznej) jest kluczowe. Z drugiej strony jest to ważna pozycja monograficzna przyczyniająca się do rozwoju teorii i zastosowań ekonometrii, będąca wyjątkową okazją do rozwoju dalszych propozycji metodycznych oraz technik obliczeniowych”.
Prof. zw. dr. hab. Andrzej S. Barczak
Prof. zw. dr hab. Bogdan Suchecki jest specjalistą z zakresu zastosowań metod ilościowych i modeli ekonometrycznych w badaniach ekonomicznych. W latach 1991–2011 był kierownikiem Katedry Ekonometrii Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego. Kierował i uczestniczył w realizacji wielu krajowych i międzynarodowych projektów naukowo-badawczych w zakresie: prognozowania popytu na pracę, systemów informatycznych analiz i prognoz, ekonometrycznych modeli regionalnych oraz analiz rynków pracy.
Elżbieta Antczak, Karolina Lewandowska-Gwarda i Alicja Olejnik są doktorami nauk ekonomicznych, adiunktami w Katedrze Ekonometrii Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzą zajęcia dydaktyczne z przedmiotów ilościowych na kierunku Gospodarka Przestrzenna oraz na specjalności Regionalistyka, biorą udział w realizacji projektów naukowo-badawczych z zakresu zastosowań ekonometrii w analizach ekonomicznych.