Strona główna » Poradniki » Kolor we wnętrzu

Kolor we wnętrzu

5.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-943290-1-3

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Kolor we wnętrzu

Kolor jest podstawowym elementem wystroju wnętrza. Kiedy wchodzimy do domu, pierwszą rzeczą, którą widzimy, jest kolor. To on decyduje, czy wnętrze jest harmonijne, czy nie.
Poradnik daje wskazówki, w jaki sposób wykorzystać  psychologiczne oddziaływanie kolorów  na otoczenie, aby stworzyć  harmonijne wnętrze. Każda barwa ma indywidualne cechy, które  wpływają na psychikę człowieka. Właściwy dobór koncepcji  kolorystycznej pozwala na wykreowanie  we wnętrzu  odpowiedniej atmosfery,  pozwalającej zaspokoić gusta i potrzeby gospodarza.
Poradnik mówi o prawach rządzących kolorem i jego  odpowiednim wykorzystaniu, aby pasował do funkcji, jakie pełni pomieszczenie.

Autorka jest absolwentką Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Jej wszechstronne zainteresowania potwierdzone zostały dyplomami z takich dziedzin, jak: zarządzanie nieruchomościami, public relations, nauki społeczne, studia menadżerskie oraz trenerskie. Pasjonatka psychologii kolorów, interesuje się designem i najnowszymi trendami w architekturze wnętrz.

Polecane książki

Możemy się umówić i zawrzeć pewien pakt... On był miłością jej życia, gdy go zabrakło jej świat runął. Została pustka i jeszcze ktoś... W pobliżu zawsze był przyjaciel. Jego przyjaciel, któremu nie wolno było czuć. Ale możemy się umówić I zawrzeć pewien pakt Zaopiekował się nią na dobre i na złe. Kt...
Nie przyjdę o zmierzchu jest pierwszym tego rodzaju albumem, który przedstawia najważniejsze wiersze poetki oraz okrasza je bogato materiałem fotograficznym z epoki oraz skanami rękopisów wierszy, rysunków, listów „Wielkiej Damy Powstania Warszawskiego”....
Nic nie trwa wiecznie.Nic oprócz miłości. Kiedy kariera baseballisty dobiega do fazy schyłkowej, człowiek ma wrażenie, że otrzymał kopniaka w brzuch. Tak jakby w końcu dotarło do niego, że ten sport nigdy go nie kochał. Tyle bezsennych nocy, godzin spędzonych na siłowni, treningów, przygotowania men...
Oddaję w ręce Czytelników drugi tom publikacji: Ziemia Święta w mapach. Jej celem jest ukazanie zmian, do których dochodziło na terytorium Ziemi Świętej w XVIII wieku (tom II). Zmiany te zostaną przedstawione w inny sposób niż spotykany w tego typu publikacjach – przekaz słowny oraz mapy prz...
Przybyli z otchłani kosmosu, żeby nas zniszczyć. Przed pięćdziesięciu laty żądni krwi obcy spustoszyli Ziemię. Większość ludzkości zginęła. Stoczyliśmy się w ciemność. Ale teraz odradzamy się z popiołów. Nadszedł czas, żeby stawić im czoła. Marco Emery urodził się w czasach wojny i na włas...
Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Orzeszkowej. Prezentuje ona panoramiczny obraz polskiego społeczeństwa epoki popowstaniowej. Na jego tle, wśród bujnej nadniemeńskiej przyrody, rozgrywają się ludzkie dramaty. Benedykt Korczyński jest w konflikcie z sąsiadami, żoną i własnym synem, Justyna Or...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Urszula Głuchowska-Bilska

Urszula Głuchowka-Bilska

Kolor we wnętrzu

Poradnik

Redakcja i korekta:

Projekt okładki:

Joanna Morańska

e-mail:joanna.moranska@gmail.com

Ilustracje:

Urszula Głuchowska-Bilska

ISBN EPUB: 978-83-943290-1-3

ISBN MOBI: 978-83-943290-0-6

Opracowanie wersji elektronicznej:

Gdynia 2015

Urszula Głuchowska-Bilska

e-mail:urszula.kolor@wp.pl

tel. 570 460 657

Dedykuję mojej ukochanej córce Agnieszce

Rzeczywistość zależy od naszego na nią spojrzenia? Każdy widzi dokładnie to, co chce widzieć…

Kolor i otoczenie

Nic tak nie zmienia charakteru wnętrza, jak kolor. Urzeka, zachwyca, zaskakuje, dodaje mocy każdemu wnętrzu.

Od zarania dziejów ludzie używali koloru do zaznaczenia swoich terytoriów i upiększania otoczenia. Kolor ma potężną siłę – może oczyścić i ożywić każdą zaniedbaną przestrzeń w domu, może zmienić klimat i poprawić nastrój. Kolor bywa pełen namiętności i zmysłowości, ale może też być uspokajający i medytacyjny. Kolory wpływają i na to, jak odbieramy świat dokoła nas, i na nasze samopoczucie. Są pierwszym, co dostrzegamy, gdy wchodzimy do domu. Z tej przyczyny możemy wykorzystywać barwy zarówno do podkreślenia stylu wnętrza, jak i wywołania pożądanego efektu. Jeżeli zamierzasz radykalnie zmienić wygląd swojego mieszkania, najszybciej i najtaniej zrobisz to za pomocą koloru.

Kolory, które nas otaczają, w znaczący sposób wpływają na naszą psychikę, dlatego warto zastanowić się nad ich odpowiednim wyborem. Decydującymi czynnikami są:

oświetlenie

pomieszczenia

(ilość okien),

wymiary

i proporcje wnętrza,

przeznaczenie

wnętrza,

nasze

osobiste preferencje,

kolorystyka

mebli, dywanów, dodatków.

Przed wyborem koloru do danego pomieszczenia, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

Jaka jest funkcja pomieszczenia?

Kto najczęściej z niego korzysta?

W jakiej części dnia będzie ono najczęściej użytkowane?

Jaka jest w nim ilość naturalnego światła?

Czy znajdują się w nim jakieś stałe akcenty architektoniczne?

Jakiej wielkości będą meble?

Jaka kolorystyka dominuje w sąsiednich pomieszczeniach?

Jaki nastrój lub atmosfera ma panować w tym wnętrzu?

Kolor a osobowość

Zanim podejmiesz decyzję, jakich barw chcesz użyć do dekoracji wnętrza, ustal najpierw, jaka gama kolorów do Ciebie pasuje.

Na początku zdecyduj, czy wolisz odcienie zimne czy ciepłe.

Zastanów się, czy wolisz pastele, kolory jasne i jaskrawe, kolory podstawowe czy odcienie nasycone i ciemne.

Jeśli Twoim ulubionym kolorem jest niebieski, to najprawdopodobniej lubisz barwy zimne.

Jeśli nosisz kolor niebieski, będziesz preferować błękity, zielenie i fiolety.

Jeśli Twoim ulubionym kolorem jest żółty, to sugeruje skłonność do barw ciepłych.

Jeśli nosisz czerwone ubrania, oznacza to, że lubisz ciepłe odcienie. Ruchowe kolory sugerują osobowość o skłonnościach do dominacji.

Im bardziej nasycony jest wybrany przez ciebie kolor, tym silniejsza jest Twoja osobowość.

Dobór jasnych odcieni i pasteli wskazuje na osobowość ciczą i spokojną.

Decydując się na daną gamę barw, trzeba uwzględnić kilka aspektów.

Jaki

jest ulubiony kolor osoby korzystającej z pokoju? Czy preferuje tonacje zimne czy ciepłe?

Czy

pomieszczenie jest zimne i ciemne czy ciepłe i słoneczne?

Do

czego ma służyć dane pomieszczenie? Czy ma mieć charakter pobudzający czy uspokajający?

Czy

osoba lub osoby korzystające z pokoju mają jakieś specyficzne wymagania (np. choroby psychiczne, depresje)?

Jaki

temperament i wiek cechuje osobę, dla której jest przeznaczone pomieszczenie?

Koło barw

Z naukowego punktu widzenia kolor, barwa to promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie 400-700 nm (światła widzialnego tzw. widma). Promieniowanie barwy jest rejestrowane przez receptory wzroku człowieka oraz przez skórę. Czy tego chcemy, czy nie, jesteśmy pod wpływem tego promieniowania.

Barwa