Strona główna » Poradniki » Marka kobiety w biznesie. Etykieta i wizerunek

Marka kobiety w biznesie. Etykieta i wizerunek

4.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-948082-2-8

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Marka kobiety w biznesie. Etykieta i wizerunek

Nowa książka Renaty Wrony to przewodnik po etykiecie i wizerunku kobiety w biznesie, który pomaga sprawnie przejść przez biznesowy savoir vivre. Podpowiada, jak czuć się pewnie i wyglądać odpowiednio do sytuacji oraz jak podkreślać swój profesjonalizm, nie pozbywając się przy tym kobiecości.

Ta książka pomoże Ci zbudować markę osobistą, która:
– będzie prawdziwa, naturalna, spójna i przekonująca;
– wykreuje Twój wizerunek jako osoby profesjonalnej i godnej zaufania;
– wzmocni poczucie Twojej wartości;
– podkreśli Twoją wyjątkowość.

O Autorce:

Renata Wrona – trenerka rozwoju osobistego i trenerka biznesu, coach ICF, PR menedżerka, właścicielka firmy Prime Image, autorka książki „Szczęśliwa kobieta – rozwój, kariera, miłość” oraz artykułów z zakresu budowania marki i etykiety w biznesie. Ekspertka w dziedzinie budowania marki – w tym marki osobistej, savoir vivre w biznesie, komunikacji interpersonalnej, wystąpień publicznych i public relations. Prowadzi szkolenia z doskonalenia kompetencji osobistych, interpersonalnych i menedżerskich, pomagając uczestnikom w stawaniu się najlepszymi wersjami samych siebie. Pracuje z obrazem, wykorzystując grę coachingową „Points of You” oraz metodę dramy.

 

Kto poleca tę książkę?

W kobiecej torebce podobno zmieści się wszystko. Od dzisiaj książka Renaty powinna być jej dopełnieniem, ponieważ stanowi niezbędnik każdej kobiety, która poważnie myśli o swojej karierze. Masa praktycznych wskazówek do natychmiastowego wdrożenia: jak się zachowywać w trudnych sytuacjach, co i kiedy nosić, jakiego słownictwa używać, jak pracować nad sobą, a wszystko w odniesieniu do silnych wartości i pytań skłaniających do refleksji. Od teraz nie będziesz już sama w biznesowej dziczy.

Jan Paweł Tomaszewski
mówca profesjonalny, trener wystąpień, przedsiębiorca
IdzDoPrzodu.pl

 

To książka dla kobiet, które chcą świadomie budować swoją markę osobistą i spójnie komunikować to, co noszą w swoim wnętrzu, z tym, czego autentycznie pragną i dokąd zmierzają. Znajdziesz w niej wiele wskazówek związanych kreowaniem wizerunku i zachowaniem w sytuacjach biznesowych. Pamiętaj: jesteś ważna, ale to, co nosisz na sobie, jest równie istotne.

Anna Wawrzyniak
właścicielka marki SuccessWay, psycholog, trener biznesu, coach ICF, autorka książek: Success Way, czyli osiem szerokości geograficznych twojego sukcesu i Jesteś simply the best. Wszystko masz w sobie. Ty jesteś wszystkim
successway.pl

 

W świecie przeładowanym informacjami i pośpiechem bywa, że pomijamy podstawowe zasady savoir vivre’u oraz etykiety, ponieważ wydaje się nam, że tak będzie szybciej, łatwiej lub bardziej efektywnie. Czasami przyczyna jest prozaiczna: nie znamy podstawowych zasad zachowania się i kreowania wizerunku. Książka Renaty dostarcza aktualnej i praktycznej wiedzy, umożliwiając każdej kobiecie zbudowanie silnej i niepowtarzalnej marki w biznesie.

Agata Limanówka
strateg, psycholog i praktyk biznesu, trenerka rozwoju osobistego, mentorka i coach ICF, autorka poradnika psychologicznego Od stresu do sukcesu
agatalimanowka.pl

 

W dążeniu do zdobywania coraz większej wiedzy i stawania się specjalistkami w określonych niszach często zapominamy o znaczeniu etykiety i wizerunku. Renata zwraca uwagę na te czynniki, tak istotne w budowaniu marki eksperckiej. To mistrzyni zadawania trafnych pytań, które nie tylko pozwalają przyjrzeć się sobie i sposobowi, w jaki jesteśmy postrzegane w biznesie, lecz także ukierunkowują na realizację własnych pasji i celów.

Elżbieta Sokołowska
redaktorka i korektorka tekstów, właścicielka Studia Wydawniczego Suite 77
korektelka.pl

Polecane książki

Jadwiga po stracie męża musi sama zająć się wychowaniem piątki dzieci i utrzymaniem domu. Pocieszenie znajduje w małych przyjemnościach: tworzy piękne róże z bibuły. Za namową kobiet spotykających się w dworku zapisuje się na kurs florystyczny. Czy uda jej się zrealizować marzenia i odnaleźć spokó...
Andrzej Mogielnicki, współzałożyciel Lady Pank, autor tekstu przeboju „Kryzysowa narzeczona”, w swym powieściowym debiucie zdradza kulisy tego najbardziej tajemniczego romansu lat 80. I robi to koncertowo! Perfekcyjnie łączy erotyczne sekrety bohaterów z atmosferą peerelowskiej Warszawy. Znakomita k...
Kiedy Sage przyjeżdża na studia do Melview w Nevadzie, nie ma ani przyjaciół, ani pieniędzy, ani dachu nad głową. Ma puste konto, śpi w samochodzie, jest zagubiona i niepewna jutra, ale jednocześnie z determinacją walczy o nowe życie. Chce zostawić za sobą bolesną przeszłość, ale ta nie daje o s...
Pierwsza od wielu lat biografia Mickiewicza napisana w języku angielskim. Amerykański historyk literatury zmierzył się nie tylko z dziełem i życiem poety, ale również z poświęconą mu literaturą. I chociaż Koropeckyj pisał tę książkę dla odbiorcy anglojęzycznego, pozycja może okazać się cenna również...
Gdyby w 1989 r. nasi politycy wybrali inną drogę polityki gospodarczej, dziś Polska byłaby wśród 20 najbogatszych dużych krajów świata, gdzieś między Francją a Wielką Brytanią. W kolejnych latach byśmy ich prześcignęli i dołączyli do światowej elity bogaczy, obok USA i Szwajcarii. To ...
Łańcuszek to książka o nastolatce, która pewnego dnia z domu dziecka ląduje w domu bogatej rodziny. Mimo luksusu, jaki zapewniają jej opiekunowie nie należy do grona tych szczęśliwych. Ojca, którego darzy szacunkiem często nie ma, a matka z siostrą nie przepadają za nią, jawnie jej to okazując. Julk...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Renata Wrona

MARKAKOBIETYWBIZNESIEEtykieta i wizerunekRenata Wrona Zbuduj niepowtarzalną markę osobistą

© Copyright by Renata Wrona

© Copyright by Studio Wydawnicze Suite 77

Autor – Renata Wrona

Tytuł – Marka kobiety wbiznesie. Etykieta iwizerunek

Projekt okładki – Krzysztof Abramowski | studio-wschod.pl

Redakcja ikorekta – Elżbieta Sokołowska | korektelka.pl

Korekta techniczna – Jacek Żybura

Skład iłamanie – Krzysztof Abramowski | studio-wschod.pl

Fotografie – Lidia Skuza

Make-up na okładce – Monika Chmielewska

Make-up wpomieszczeniach – Renata Majewska | Atelier Urody iStylu Renaty Majewskiej

Make-up do sesji na zewnątrz – Iwona Chracewicz

ISBN druk: 978-83-948082-2-8

ISBN PDF: 978-83-948082-4-2

ISBN MOBI: 978-83-948082-5-9

ISBN EPUB: 978-83-948082-6-6

Wydawca: Studio Wydawnicze Suite 77

Warszawa 2017

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji wjakiejkolwiek postaci jest zabronione. Wykonywanie kopii metodą kserograficzną, fotograficzną, atakże kopiowanie książki na nośniku filmowym, magnetycznym lub innym powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji.

Wszelkie znaki występujące wtekście są zastrzeżonymi znakami firmowymi bądź towarowymi ich właścicieli.

Dla wszystkich kobiet, które dzięki zgłębieniu wiedzy zetykiety wbiznesie, dbałości orozwój osobisty ipracy nad swoim wizerunkiem zbudują swoją niepowtarzalną markę osobistą iwyrosną na liderki, których tak bardzo wnaszym kraju potrzebujemy.

Renata Wrona

Oautorce

Sukienka iżakiet: ANNA PURNA. Okulary: CAROLINE ABRAM. Biżuteria: FUERZA. Długopis: LAMY.

RENATA WRONA to certyfikowana coach ICF, dyplomowana trenerka rozwoju osobistego ibiznesu, właścicielka agencji Prime Image, dyplomowana specjalistka public relations, ekspertka kreowania wizerunku, wystąpień publicznych, budowania marki oraz savoir vivre’uwbiznesie. Autorka książki „Szczęśliwa kobieta – rozwój, kariera, miłość” oraz wielu artykułów na temat komunikacji, etykiety iwizerunku.

Menedżerka z20-letnim doświadczeniem zzakresu public relations, marketingu, budowania wizerunku firmy imarki osobistej. Zajmowała wiele stanowisk: Marketing Managera, Managera Komunikacji Marketingowej, Managera Public Relations, Właścicielki Agencji Public Relations.

Obecnie jest trenerką firmy szkoleniowej Human Skills, ambasadorką międzynarodowej platformy edukacyjnej EPALE oraz prowadzi warsztaty na uczelniach.

Zakres tematyczny szkoleń: doskonalenie kompetencji osobistych, interpersonalnych imenedżerskich (komunikacji interpersonalnej, wpływu naszych myśli na naszą przyszłość, zwiększania pewności siebie, asertywności, etyki wbiznesie, budowania marki osobistej, savoir vivre’uietykiety wbiznesie, kreowania wizerunku firmy, produktu iusługi, autoprezentacji, wystąpień publicznych, wystąpień przed kamerą, public relations, relacji zmediami, profesjonalnego sekretariatu, wyznaczania celów, zarządzania emocjami iradzenia sobie ze stresem).

Swoją wiedzę idoświadczenie wykorzystuje podczas realizacji projektów szkoleniowych oraz windywidualnej pracy coachingowej.

Jako trenerka icoach prowadzi szkolenia, warsztaty iindywidualne sesje coachingowe (life&business coaching), skierowane głównie do kobiet. Dzięki sesjom zRenatą Wroną klientki wzmacniają irozwijają swój potencjał oraz osiągają spełnienie wżyciu zawodowym iszczęście wżyciu osobistym.

Prowadzone przez Renatę szkolenia są cenione za najwyższą jakość merytoryczną oraz dobór narzędzi coachingowych, które wzbudzają wuczestnikach motywację do zmiany. Uczestnicy podkreślają wyjątkowe połączenie pozytywnego nastawienia zasertywnością iempatią oraz dbałość obezpieczną, komfortową, przyjazną atmosferę, jaką stwarza Renata.

Wswojej pracy wykorzystuje pracę zobrazem (metoda Points of You), która pobudza wyobraźnię imobilizuje do kreatywnego spojrzenia na własne możliwości.

Prywatnie jest wielbicielką literatury ipodróży, wielką miłośniczką zwierząt ioptymistką. To fascynatka psychologii pozytywnej. Nie boi się wyzwań izmian. Kocha świat ijest głęboko przekonana, że nasz sukces inasze szczęście są tylko wnaszych rękach. Nie czeka na cuda, lecz marzy, planuje idziała.

Podziękowania

Pisanie tej książki było dla mnie fascynującą przygodą. Wtrakcie jej powstawania przekonałam się, że otaczają mnie cudowni ludzie, na których zawsze mogę polegać. Poznałam wspaniałe osoby, które stały się dla mnie natchnieniem. Wszystkim pragnę gorąco podziękować.

Dziękuję moim klientkom, które odbyły ze mną sesje coachingowe, wzięły udział wszkoleniach iwarsztatach, zadawały tysiące pytań inie bały się mówić, że czegoś nie wiedzą, że pewne zachowania są dla nich niezrozumiałe iże do tej pory myślały, że jest inaczej. To one zmotywowały mnie do tego, aby wjednej książce połączyć tematy etykiety iwizerunku.

Dziękuję Januszowi – mojej miłości – za wsparcie, wiarę we mnie imiłość, która dodaje skrzydeł. Dziękuję także za spokój, dzięki któremu nabieram dystansu do wielu spraw.

Cudownej kobiecie, zktórą moje biznesowe drogi krzyżują się co kilka lat, Violetcie Nowak zOptic Collet, dziękuję za wsparcie, wspólne rozmowy – bardziej lub mniej biznesowe – oraz za dostarczenie najpiękniejszych okularów Caroline Abram do wykorzystania podczas sesji do książki.

Katarzynie Krauss iEdycie Gawarskiej zDamosfery, portalu dla kobiet zpasją, dziękuję za udostępnienie do sesji fotograficznej wnętrz salonu Damosfera, wktórych poczułam się jak wdomu – spokojnie ipewnie, otoczona pięknymi rzeczami iwspaniałymi założycielkami portalu. Portal Damosfera objął także Patronatem medialnym moją książkę – dziękuję Wam, Dziewczyny!

Eli Sokołowskiej zwydawnictwa Suite 77 dziękuję za zaangażowanie wproces powstawania publikacji, za korektę iredakcję na wysokim poziomie oraz pilnowanie wszystkich terminów. Za jej pasję do pracy ipozytywne nastawienie. Za to, że odbierałyśmy na tej samej fali podczas całego procesu powstawania książki.

Dziękuję Paulinie Jagiełło, projektantce marki Anna Purna, która przygotowała większość stylizacji do książki iktóra ubiera mnie również na wiele prywatnych okazji – dzięki temu zawsze czuję się cudownie.

Renacie Majewskiej zAtelier Urody iStylu Renaty Majewskiej dziękuję za makijaż, rozmowy ostylu ikolorze, które możemy prowadzić bez końca, jak również za wsparcie podczas przygotowań do książki.

Firmie Kaskada ijej przemiłej właścicielce Kindze Ruth-Perek dziękuję za dostarczenie kolekcji odzieży biznesowej do sesji fotograficznej. Zprzyjemnością zostałam twarzą marki Kaskada ichętnie noszę kolekcje jej ubrań, które sprawdzają się zarówno wsytuacjach biznesowych, jak iprywatnych.

Katarzynie Ziomek, stylistce firmy Kaskada, dziękuję za zaangażowanie iekspresyjność. Katarzyna co kilka dni pytała, kiedy wydam kolejną książkę, motywując mnie tym samym do przyspieszonej pracy.

Magdalenie Białas dziękuję za natchnienie mnie piękną biżuterią Fuerza, dzięki której dostrzegłam coś więcej poza moimi ukochanymi białymi perłami.

Firmie Li Parie dziękuję za dostarczenie bielizny do sesji. Komplety, które miałam okazję nosić, sprawdzają się jako baza do biznesowego stroju, ajednocześnie nie odbierają zmysłowości, przyjemności ikobiecości.

Lidii Skuzie, wspaniałej fotografce, autorce wszystkich zdjęć wykorzystanych wksiążce, dziękuję za fachowe podejście, stworzenie atmosfery zaufania iwyciszenia podczas sesji oraz olbrzymią cierpliwość wobec moich humorów iuwag.

Kindze Piwowarskiej zportalu Woman-News dziękuję za wiele rozmów, umacnianie we mnie przekonania oznaczeniu tej książki oraz cenne rady, którymi podzieliła się wksiążce.

Dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierali, aktórych nie sposób tu wymienić. Jestem Wam ogromnie wdzięczna!

Od autorki

Kobiety są silne, pracowite. To doskonałe organizatorki – otwarte na różnorodność, lepiej niż mężczyźni radzą sobie ze złożonością zadań izróżnicowanymi perspektywami patrzenia, uważniej słuchają iczęściej dają szansę wypowiedzieć się osobom mającym odmienne zdanie, stwarzając tym samym możliwość rozwiązania problemów isprostania wyzwaniom.

Kobiety mają kompetencje do tego, aby zmieniać zimny świat biznesu itworzyć nową jakość, która obejmuje uważność, troskliwość, intuicję iwyczucie estetyki. Choć dysponują wszystkimi składnikami sukcesu – zdolnością do ciężkiej pracy, koncentracją na celach, umiejętnością współpracowania ibudowanie zespołu, dbałością orelacje – wciąż brakuje im podstawowych cech: samoakceptacji, pewności siebie, znajomości zasad savoir vivre’uwbiznesie, umiejętności autoprezentacji itroski okonsekwentne budowanie swojej marki.

Dlaczego napisałam tę książkę?

Wiele lat spędziłam wkorporacjach. Obserwowałam różnice między kobietami imężczyznami wzachowaniu ipodejmowaniu wyzwań.

Od kilku lat prowadzę firmę Prime Image. Jako PR menedżerka dbam owizerunek firm iich przedstawicieli, oferuję doradztwo icoaching, pracuję jako trenerka rozwoju osobistego ibiznesu, atakże wspieram kariery indywidualne iprowadzę szkolenia oraz warsztaty. Taka rozpiętość działań stwarza mi wiele okazji do przyjrzenia się ludziom – ich manierom oraz wizerunkowi – ianalizy ich zachowania wżyciu prywatnym izawodowym. Kilka błędów może zniszczyć karierę, akilka trafionych zmian potrafi wywindować osobę okilka szczebli wyżej.

Jestem przekonana, że ty również masz wiele wspaniałych cech. Jeśli zdecydujesz się odpowiednio je rozwinąć iwykorzystać, jeśli zdecydujesz się połączyć je zpasją isamorozwojem, jeśli podkreślisz to indywidualnym wizerunkiem, uwzględniającym standardy międzynarodowej etykiety wbiznesie – możesz stać się niezwykłą liderką.

Zbuduj niepowtarzalną markę osobistą. Nie naśladuj nikogo, nie ulegaj kampaniom reklamowym ani opiniom i kaprysom innych. Miej jasno sprecyzowane cele w odniesieniu do zawodowej i życiowej drogi, tak abyś budziła się rano i wiedziała, po co jesteś, z kim chcesz spędzić dzień i co chcesz robić. Abyś była pewna tego, jak chcesz żyć, wyglądać i postępować. Abyś była dumna z siebie. Abyś była niepowtarzalną – bo najlepszą – wersją siebie.

Zarządzanie marką osobistą to proces długoterminowy, wymagający czasu ikonsekwencji.

Podstawowe etapy procesu:

Sformułowanie swoich marzeń iujęcie ich wkonkretnej wizji.

Określenie swojej misji iswoich wartości.

Ustalenie celów.

Określenie niezbędnych kompetencji izasobów potrzebnych do realizacji celów.

Opracowanie planu działania.

Ustalenie sposobów komunikacji.

Monitorowanie postępów iocena rezultatów swoich działań.

Do swoich wrodzonych cech izasobów dodaj dawkę niezbędnej wiedzy, pasję, dbałość owizerunek izacznij budować markę kobiety wbiznesie – zpełnym zaangażowaniem płynącym ztwojego serca.

Celem tej książki jest pokazanie ci, jak dzięki poznawaniu siebie, nawiązywaniu kontaktów zludźmi wyznającymi podobne do ciebie wartości oraz budowaniu zaufania możesz się rozwijać itworzyć markę bazującą na prawdzie otobie ichęci pomocy innym.

Może kiedyś będziemy miały okazję spotkać się osobiście, ale do tego czasu namawiam cię, abyś potraktowała tę książkę jako osobistego doradcę icoacha twojej marki.

Przedstawię zasady współczesnej etykiety wbiznesie izasady budowania wizerunku, które sprawią, że staniesz się doskonalszą wersją siebie. Jednocześnie pytania coachingowe pomogą ci wybrać dla siebie to, co odpowiada twojej osobowości, twojemu charakterowi, temperamentowi iwyznawanym przez ciebie wartościom.

Wszystko po to, aby marka, którą stworzysz, była twoja – jedyna iniepowtarzalna.

Wszystko po to, abyś stworzyła prawdziwą markę osobistą; nie sztuczny wizerunek, który manipuluje świadomością innych isprawia, że udajesz kogoś, kim nie jesteś.

Celem książki jest ukierunkowanie cię, abyś zsukcesem kierowała swoją karierą ispełniała się wżyciu prywatnym; abyś rozwijała się, uczyła idefiniowała własne cele, których podstawą są wyznawane przez ciebie wartości.

Życzę ci miłej lektury ipowodzenia. Pamiętaj, że wierzę wciebie.

Gotowa? To zaczynamy!

I. Autentyczny branding osobisty

Sukienka iżakiet: KASKADA. Torebka: GODDAR.

Przejmij kontrolę nad swoją marką osobistą oraz jej komunikacją. Twój wizerunek jest wtwoich rękach, atwój sposób działania zależy tylko od ciebie.

Nie płyń zprądem. Zastanów się, czy aby na pewno jest to najlepszy dla ciebie kierunek. Zacznij aktywnie budować indywidualną markę poprzez kształtowanie własnego wizerunku, rozwijanie kompetencji oraz poznawanie zasad etykiety wbiznesie. Po co? Aby dynamicznie się rozwijać, wyróżniać ztłumu iprzestać bać się konkurencji.

Tylko marka osobista zbudowana na prawdzie może być trwała isilna, bo wówczas odzwierciedla twój charakter, twoje marzenia, cele życiowe oraz to, kim jesteś, jakie wartości wyznajesz, jakie masz predyspozycje, zamiłowania ipasje. Będąc prawdziwą, zwiększasz szansę maksymalnego wykorzystywania swoich możliwości.

Prawdziwa marka powinna również być czysta moralnie izgodna zuznawanym kodeksem zachowania wbiznesie. Tylko taka postawa przyciąga odpowiednich ludzi oraz najlepsze okazje inieograniczone możliwości.

I.1. Czym jest marka osobista

Umiejętność budowania marki to znacznie więcej niż reklama, PR czy promowanie siebie. To nie jest ani lansowanie się, ani udawanie kogoś, kim nie jesteś.

Marka osobista to ty – kim jesteś, jak wyglądasz, jak się zachowujesz, co umiesz, co inni otobie myślą izczym kojarzysz się innym.

Każdy znas ma markę osobistą, bo okażdym znas można coś powiedzieć.

Marka sama wsobie nie jest ani dobra, ani zła, może jednak być słaba lub silna, wzależności od wartości, jakie za sobą niesie. Tylko od ciebie zależy, czy twoja marka będzie silna. Ty również masz wpływ na decyzję, czy chcesz mieć czynny udział wjej budowaniu, czy pozostawić ją przypadkowi.

Pamiętaj jednak, że bez względu na to, czy budujesz ją konsekwentnie latami, czy wogóle nad nią nie pracujesz – twoja marka to obietnica jakiejś wartości. Akażdy znas kieruje się wżyciu określonymi wartościami.

Nieprzypadkowo mówimy, że podobieństwa się przyciągają. Dzięki informowaniu owartościach, jakie stoją za twoją marką, przyciągasz odpowiednie osoby. Budowanie personal brandingu to wieloetapowy iwielopoziomowy proces. Wjego skład wchodzą: poznanie siebie, wzmocnienie tego, co wymaga wzmocnienia, eliminacja niedoskonałości (przy jednoczesnym eksponowaniu najlepszych cech) oraz komunikacja. Budowanie własnej marki to połączenie ciągłego rozwoju osobistego zrozwojem zawodowym. Budując swoją markę osobistą, wzmacniasz swój brand biznesowy.

I.2. Różnica między wizerunkiem amarką osobistą

Wizerunek dotyczy tego, co zewnętrzne (czyli sposobu, wjaki jesteś postrzegana, wyglądu ipostępowania), zaś marka osobista dotyczy tego, co wypływa ztwojego wnętrza.

Kształtujesz markę wówczas, gdy doskonalisz siebie, rozwijasz swoje umiejętności ikompetencje oraz świadomie kierujesz swoją przyszłością zawodową iosobistą.

Otoczenie łatwo dostrzega zmiany wizerunku, podczas gdy marka jest najpierw widoczna dla ciebie, adopiero później staje się zauważalna dla twojego otoczenia.

Nie wyobrażam sobie budowania marki osobistej bez równoległej pracy nad wizerunkiem. Dlaczego? Ponieważ na wizerunek składa się wiele elementów, które oddziałują na różne zmysły otoczenia:

sylwetka (proporcjonalna, wysportowana czy ociężała, znadmiarem zbędnych kilogramów);

ubranie (niedopasowane, zniszczone czy czyste istarannie odprasowane);

makijaż (dyskretny, poprawiający urodę czy mocny iwyzywający);

zapach (zapach potu czy woda perfumowana);

sposób zachowana (zgodny zetykietą, kulturalny czy arogancki);

sposób wysławiania się (bogaty czy ubogi zasób leksykalny);

sposób podawania ręki (tak zwana śnięta ryba czy mocny uścisk).

Wyobraź sobie, że na ulicy spotykasz kobietę ubraną wwyjątkowo krótką sukienkę. Ma ostry makijaż, papieros wustach ipuszkę piwa wręce. Czy pomyślisz oniej jak opotencjalnej partnerce biznesowej?

Raczej nie. Dlaczego? Przecież nawet nie odezwałaś się do niej, nie wiesz, jakim jest człowiekiem. Korzystasz zdotychczasowej wiedzy, nabytych doświadczeń idomysłów, więc uznajesz, że osoba, która tak wygląda itak się zachowuje, nie będzie dobrą partnerką biznesową. Wtwojej głowie pojawia się pewien schemat dotyczący tego, jak taka osoba powinna wyglądać. Jej wizerunek stał się przeszkodą wdalszej komunikacji.

Wizerunek to obraz, zbiór skojarzeń na twój temat, który powstaje wumysłach osób mających kontakt ztobą, twoimi komunikatami, twoimi produktami iusługami.

Na wizerunek wpływają elementy uświadomione inieuświadomione; elementy opodłożu społecznym, racjonalnym iemocjonalnym.

Wczęści trzeciej książki zajmiemy się zatem wizerunkiem – nie najważniejszym, lecz niezwykle istotnym (bo pierwszym) elementem, który może decydować obudowaniu silnej marki osobistej.

I.3. Korzyści zposiadania top personal brandingu

Czy twoja marka jest silna? Co to znaczy: silna marka?

Silna, świadomie budowana marka osobista nie jest przypadkowym informowaniem innych osobie iprzekonywaniem ich oswojej wartości.

Silna marka to jakość, prawda itransparentność.

Aby zacząć budować silną markę ipozycję ekspertki, zktórą zechcą współpracować ludzie opodobnych wartościach ipotrzebach, najpierw należy poznać samą siebie, ustalić swoje mocne cechy iumiejętności, anastępnie połączyć tę wiedzę zumiejętnościami ispójną, przemyślaną komunikacją. Dzięki temu inni będą wiedzieli, zczym mogą się do ciebie zwrócić iczego mogą się po tobie spodziewać.

Silna marka osobista to obraz najlepszej, profesjonalnej wersji ciebie, który chcesz pokazać światu, tak aby twoja osobowość pracowała dla ciebie ibyła twoim najlepszym ambasadorem.

Siła twojej marki zwiększa się, gdy zaczynasz mieć wpływ na innych, gdy stajesz się dla kogoś ważna. Powiedzenie: „Nieważne, kogo znasz; ważne, kto zna ciebie” staje się aktualne wtrakcie budowania marki osobistej. Istotne jest, kto rozpoznaje cię jako profesjonalistkę wdanej dziedzinie.