Strona główna » Literatura faktu, reportaże, biografie » Odmieniłeś moje życie

Odmieniłeś moje życie

4.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-7659-494-1

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Odmieniłeś moje życie

Kiedy młody Abdel Sellou ze skierowaniem z biura pośrednictwa pracy zjawił się w domu sparaliżowanego Philippe' a Pozzo di Borgio, nic nie zapowiadało, że po pierwsze dostanie pracę opiekuna osoby niepełnosprawnej, która wymagała jednak pewnych predyspozycji oraz doświadczenia, po drugie, że okaże się w niej tak skuteczny, wręcz niezastąpiony, a po trzecie, że opiekuna i pacjenta połączy w końcu autentyczna przyjaźń.
Bo dzieliło ich absolutnie wszystko: pochodzenie, sytuacja majątkowa, doświadczenie życiowe, kondycja fizyczna... Abdel był Arabem, które całe życie spędził na blokowisku, i chociaż uczęszczał do szkoły, to chodził do niej bardzo sporadycznie i swoją edukację szkolną zakończył w wieku szesnatu lat. Jego prawdziwą szkołą było blokowisko i naukę tam zdobytą przyswoił na tyle sumiennie, że potrafił się utrzymać, a przede wszystkim przetrwać w dżungli miasta. Jak większość jego kumpli utrzymywał się ze złodziejskiego fachu, bowiem od wczesnego dzieciństwa kradł; najpierw cukierki, a potem coraz większe i bardziej wartościowe przedmioty. I pewnie dlatego tylko nie przeszedł do ligi prawdziwych bandziorów, że nie zdążył; osiągnąwszy pełnoletność, wylądował po raz pierwszy, choć nie ostatni, w więzieniu. Między jednym i drugim pobytem za kratkami wracał do dawnej działalności. Przed dłuższą odsiadką "uratowało" go to, że sumiennie wykorzystując wszelkie formy pomocy socjalnej, jakie oferuje Francja swoim rodowitym i mniej rodowitym obywatelom, pobierał też zasiłek dla bezrobotnych. A żeby móc taki zasiłek pobierać, musiał od czasu do czasu udawać przed biurem zatrudnienia, że pragnie znaleźć pracę, i stawiał się pod wskazanym przez nie adresem, ale tylko po to, by zdobyć podpis na skierowaniu, ergo udowodnić, że się starał. A że znowu nie wyszło...
Tak też było tym razem, kiedy zadzwonił do bramy wytwornej rezydencji w szesnastej dzielnicy Paryża, gdzie mieszkał sparaliżowany w wyniki wypadku na paralotni Philippe Pozzo di Borgio.

Polecane książki

Przedstawiamy Państwu kolejną pozycję z serii: literatura rodzinna. Pierwszy e-book pod tytułem: „Dzieci, Róża i Pan Bóg” spotkał się z wieloma opiniami, które można wyrazić pytaniem: co to jest? Tak, w przypadku książki jest nieco dziwne. Tak, to książka. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych, t...
Znakomita powieść z historią w tle dla dzieci i młodzieży pióra Antoniny Domańskiej, autorki słynnej „Historii żółtej ciżemki”. Splatają się w niej losy królowej Anny Jagiellonki i przygarniętej z litości sieroty Krysi, o której nikt nie wie, skąd się wzięła. W tle czają się niebezpieczeństwa, które...
Po zakończonej wojnie major Jack Hesketh powraca do Londynu, aby zająć należne mu miejsce w towarzystwie jako hrabia Becconsall. Nie ma jednak zamiaru bywać na balach debiutantek i szukać żony. Od dobrego towarzystwa woli hulanki przyjaciółmi z armii.   W drodze powrotnej z zakrapianeg...
W ebooku przedstawiono zasady ubiegania się o dotacje z NFOŚiGW w zakresie racjonalnej gospodarki odpadami w 2018 roku....
W Marianie już od dzieciństwa tkwi głęboko zakorzeniony kompleks: obraz ojca-pijaka,  poczciwej, ale niezbyt przedsiębiorczej matki i doświadczanej na co dzień biedy towarzyszy mu przez całe życie, stając się motorem napędowym wszelkich jego działań.  Jeszcze jako mały chłopiec Marian poprzysią...
Opinia polska musi nareszcie zdać sobie sprawę, że nie możemy w przyszłości liczyć na bagnety i karabiny maszynowe francuskie czy angielskie, a jedynie na swoje własne. Jedynie własna, samodzielna polityka może sprowadzić przedłużenie błogosławionego dla nas antagonizmu niemiecko-rosyjskiego. Jedyn...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Abdel Sellou i Philippe Pozzo di Borgo

Wydanie elektroniczne

Tytuł oryginału:

TU AS CHANGÉ MA VIE…

Copyright © Editions Michel Lafon 2012

All rights reserved

Published by arrangement with Literary Agency Agence de l’Est

Polish edition copyright © Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz 2012

Polish translation copyright © Wiktoria Melech & Joanna Polachowska 2012

Front cover & flap photos © QUAD – Thierry Valletoux 2011

Redakcja: Beata Kaczmarczyk

Zdjęcia z filmu Nietykalni na froncie i na skrzydełku okładki: Thierry Valletoux

Zdjęcie Abdela Sellou i Phillippe’a Pozzo di Borgo z tyłu okładki: Yves Ballou

Projekt graficzny okładki: Andrzej Kuryłowicz

Skład: Laguna

ISBN 978-83-7659-494-1

WYDAWCA

Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz s.c.

Hlonda 2a/25, 02-972 Warszawa

www.wydawnictwoalbatros.com

Niniejszy produkt jest objęty ochroną prawa autorskiego. Uzyskany dostęp upoważnia wyłącznie do prywatnego użytku osobę, która wykupiła prawo dostępu. Wydawca informuje, że publiczne udostępnianie osobom trzecim, nieokreślonym adresatom lub w jakikolwiek inny sposób upowszechnianie, kopiowanie oraz przetwarzanie w technikach cyfrowych lub podobnych – jest nielegalne i podlega właściwym sankcjom.

Skład wersji elektronicznej:

Virtualo Sp. z o.o.

Philippe’owi Pozzo di Borgo,

Amal,

moim dzieciom, które znajdą własną drogę

PRZEDMOWA

Gdy w trakcie pracy nad scenariuszem filmu Nietykalni Éric Tolédano i Olivier Nakache chcieli zrobić wywiad z Abdelem, ten odpowiedział: „Zwróćcie się z tym do Pozzo, ufam facetowi”. Kiedy ja sam redagowałem nowe wydanie Second Souffle (Drugi oddech) i poprosiłem go o pomoc w odświeżeniu wspomnień niektórych naszych przygód, również odmówił. Abdel nie opowiada o sobie. Działa.

Nieprawdopodobnie dynamiczny, szlachetny i zuchwały, był przy mnie przez dziesięć lat. Dodawał otuchy na wszystkich bolesnych etapach życia: wspierał, kiedy umierała moja żona Béatrice, wyciągnął z depresji po jej śmierci, a w końcu przywrócił chęć do życia…

W ciągu tych dziesięciu lat do wielu spraw podchodziliśmy podobnie: nie cofać się do przeszłości, nie wybiegać myślą w przyszłość, żyć – lub raczej przeżyć – tu i teraz. Trawiące mnie cierpienie niszczyło pamięć; Abdel nie chciał powracać do młodości, jak się domyślałem, burzliwej. Obaj byliśmy ludźmi bez wspomnień. Przez cały ten czas opowiedział mi jedynie kilka fragmentów swojej historii, a ja zawsze szanowałem jego prywatność. Choć w krótkim czasie stał się członkiem mojej rodziny, sam nigdy nie poznałem rodziców Abdela.

W 2003 roku po sukcesie programu Życie prywatne, życie publiczne, w którym duet Abdel i Pozzo zadziwił wszystkich swoim nonkonformizmem, jego producentka Mireille Dumas postanowiła nakręcić o nas godzinny dokument zatytułowany Na śmierć i życie. Przez wiele tygodni towarzyszyło nam dwóch dziennikarzy. Abdel wyraźnie dał im do zrozumienia, że nie ma mowy o żadnym wypytywaniu krewnych i znajomych o jego przeszłość… Nie zastosowali się do polecenia, czym strasznie go rozgniewali… Abdel nie tylko sam nie chciał mówić o sobie, ale również nie zgadzał się, by wyręczali go w tym inni!

Wszystko zmieniło się w ubiegłym roku. Jak wielką niespodzianką było usłyszeć go odpowiadającego z całą szczerością na pytania Mathieu Vadepieda, dyrektora artystycznego, który przygotowywał dodatkowe materiały do płyty DVD z Nietykalnymi! W ciągu tych trzech dni, jakie spędziliśmy razem w mojej posiadłości w As-Sawira w Maroku, dowiedziałem się o Abdelu więcej niż przez piętnaście lat naszej przyjaźni! Dojrzał do tego, by opowiedzieć o swoim życiu, także o czasach, kiedy jeszcze się nie znaliśmy.

Jakże długą drogę musiał przebyć uporczywie milczący dwudziestolatek, by perorować dziś ze swadą o wybrykach młodości i dzielić się swoimi przemyśleniami! Abdelu, zawsze będziesz mnie zadziwiał… Jaką przyjemnością jest lektura jego książki Odmieniłeś moje życie… Odnajduję w niej wszystko: jego poczucie humoru, upodobanie do prowokacji, jego głód życia, urok osobisty, a teraz także jego mądrość.

A zatem, sądząc z tytułu książki, podobno odmieniłem jego życie… Tak czy inaczej, jednego jestem pewny: tego, że on odmienił moje. Powtarzam: z pełnym poświęcenia zapałem i rzadko spotykanym wyczuciem wspierał mnie po śmierci Beatrice i przywrócił mi chęć do życia.

Aż wreszcie któregoś dnia zabrał mnie do Maroka… Tam poznał Amal, którą wkrótce poślubił, a ja swoją drugą żonę Khadiję. Odtąd spotykamy się regularnie w towarzystwie naszych dzieci. „Nietykalni” stali się „Wujaszkami”.

Philippe Pozzo di Borgo

Pędziłem na złamanie karku. W tamtych czasach miałem kondycję. Pościg zaczął się, nie zmyślam, na rue de la Grande-Truanderie1. Przed chwilą ja i dwóch kolesiów uwolniliśmy jakiegoś małego burżuja od jego walkmana – klasycznego, nawet trochę już przestarzałego modelu Sony. Zamierzałem wyjaśnić chłopakowi, że w gruncie rzeczy oddajemy mu przysługę, bo jak tylko wróci do domu, tatuś kupi mu odtwarzacz bardziej wypasiony, łatwiejszy w użyciu, z lepszym dźwiękiem i dłużej działającą baterią… Ale nie zdążyłem.

– Uwaga, gliny! – rozległ się jakiś głos.

– Nie ruszać się! – wrzasnął inny.

Rzuciliśmy się do ucieczki.

Na rue Pierre-Lescot z niebywałą zręcznością lawirowałem między przechodniami. Proste: klasa, prawdziwa klasa. Istny Cary Grant w filmie Północ, północny zachód. Albo fretka z tej piosenki dla dzieci, z pewną jednak różnicą: tu się przemknął, tam może się już nie uda… Skręciłem w rue Berger, zamierzając wpaść na teren Hal. Kiepski pomysł, przy wejściu na schody było za dużo ludzi. Z miejsca odbiłem na lewo w rue des Bourdonnais. Nawierzchnia była śliska od deszczu, nie wiedziałem, kto ma lepsze podeszwy na mokry teren, gliny czy ja. Moje spisywały się na medal. Byłem jak Speedy Gonzales, gazowałem na maksa, ścigany przez dwa złe koty Sylwestry, gotowe mnie pożreć. Liczyłem, że sprawa skończy się tak samo jak w kreskówce. Na nabrzeżu de la Mégisserie dogoniłem jednego z kumpli, tego, który wystartował sekundę wcześniej i był lepszym sprinterem. Popędziłem za nim mostem Pont-Neuf, dystans między nami się zmniejszył. Krzyki policjantów cichły gdzieś w tyle, pewnie już wymiękali ze zmęczenia. Normalka, w końcu to my byliśmy bohaterami… Ale nie ryzykowałem i nie obejrzałem się, żeby to sprawdzić.

Pędziłem do utraty tchu, już ledwie dyszałem. Słaniałem się na nogach i nie bardzo sobie wyobrażałem utrzymania takiego tempa aż do Denfert-Rochereau. Żeby się nie rozwodzić – przełożyłem nogę przez balustradę chroniącą pieszych przed upadkiem do rzeki. Wiedziałem, że po drugiej stronie będę mógł stanąć na gzymsie szerokim na jakieś pół metra. Pół metra mi wystarczało. W tamtych czasach byłem chudy. Przykucnąłem i popatrzyłem na mętną wodę Sekwany, która płynęła w stronę mostu des Arts wartko jak potok. Buciory policjantów już łomotały po asfalcie, wstrzymałem oddech, licząc, że ich odgłos, osiągnąwszy apogeum, zacznie cichnąć. Zupełnie nieświadomy niebezpieczeństwa, nie bałem się, że spadnę. Nie miałem pojęcia, gdzie są moi kumple, ale przypuszczałem, że też szybko znajdą jakąś pewną kryjówkę. Psy przeszły. Szyderczo wyszeptałem w kołnierz bluzy: „hau, hau, hau” i wtedy jakaś barka wychynęła pode mną tak nagle, że mało nie podskoczyłem z wrażenia. Siedziałem na gzymsie, czekając, aż odzyskam oddech, chciało mi się pić, marzyłem o coli.

Nie byłem bohaterem. Już wtedy to wiedziałem, ale miałem piętnaście lat i od zawsze żyłem jak dzikie zwierzę. Gdyby kazano mi w tamtych czasach o sobie opowiedzieć, opisać się za pomocą zdań, przymiotników, epitetów i całej tej gramatyki, którą kładli mi do głowy w szkole, byłbym w kłopocie. Nie dlatego, że nie umiałem się wysłowić, bo zawsze byłem mocny w gębie, ale dlatego, że musiałbym wyhamować i pomyśleć. Spojrzeć w lustro, na chwilę zamilknąć – z czym wciąż, choć stuknęła mi już czterdziestka, mam problem – i coś do siebie dopuścić. Jakąś myśl, jakąś ocenę własnej osoby, która jeśliby była uczciwa, mogłaby się okazać niewygodna. Po co miałbym zadawać sobie taki trud? Nikt tego ode mnie nie żądał ani w domu, ani w szkole. Zresztą miałem nosa do wszelkich pytajników. Kiedy tylko komuś przyszło do głowy o cokolwiek mnie spytać, z miejsca się ewakuowałem. Będąc nastolatkiem, szybko biegałem; miałem mocne nogi i uzasadnione powody, żeby uciekać.

Codziennie byłem na ulicy. Codziennie dostarczałem gliniarzom nowych powodów, żeby mnie gonili. Codziennie trenowałem szybkość moich nóg między dzielnicami stolicy, wielkiego parku rozrywki z atrakcjami w zasięgu ręki. Cel zabawy: brać, na co przyjdzie ochota, samemu nie dając się wziąć. Nie potrzebowałem niczego. Chciałem wszystko. Poruszałem się po gigantycznym sklepie, w którym każdy przedmiot pożądania był za darmo. Jeśli istniały jakieś zasady, ja ich nie znałem. Nikt nie znalazł czasu, żeby mi je objaśnić wtedy, kiedy jeszcze potrafiłem usiedzieć w miejscu, i nigdy nie dałem nikomu sposobności nadrobienia tej luki w mojej edukacji. A mnie to urządzało.

Pewnego dnia w październiku 1997 potrąciła mnie ciężarówka. Pęknięte biodro, pogruchotana lewa noga, ciężka operacja i wielotygodniowa rehabilitacja w Garches. Przestałem biegać, zacząłem trochę przybierać na wadze. Trzy lata przed tym wypadkiem spotkałem człowieka przykutego do wózka inwalidzkiego po wypadku na paralotni, Philippe’a Pozzo di Borgo. Nie minęło wiele czasu i obaj znaleźliśmy się w podobnej sytuacji. Inwalidzi. Kiedy byłem dzieciakiem, słowo to kojarzyło mi się wyłącznie z nazwą stacji metra2, miejscem wystarczająco rozległym, by mając oko na mundurowych, móc spokojnie rozrabiać, fantastycznym placem zabaw. Zabawa się skończyła, dla mnie na jakiś czas, ale sparaliżowany Pozzo odsiaduje dożywocie. W zeszłym roku obaj zostaliśmy bohaterami fantastycznego filmu Nietykalni. I nagle wszyscy chcą nas dotknąć! To dlatego, że w tej historii nawet ja wyglądam na świetnego faceta. Zęby mam jak z reklamy pasty do zębów, sylwetkę też nie najgorszą, spontanicznie wybucham śmiechem i dzielnie opiekuję się facetem na wózku, a do tego tańczę jak młody Travolta. Wszystko, co robią obaj bohaterowie filmu – szaleńcza jazda luksusowym samochodem po obwodnicy, przelot paralotnią, nocne włóczęgi po Paryżu – Pozzo i ja naprawdę przeżyliśmy. Ale to tylko dwa procent naszych wspólnych dokonań. Zrobiłem dla niego niewiele, w każdym razie mniej, niż on zrobił dla mnie. Motywowałem go, towarzyszyłem mu, łagodziłem, jak mogłem, jego ból, byłem przy nim.

Wcześniej nigdy nie zetknąłem się z kimś tak bogatym. Pochodził ze starej arystokratycznej rodziny i odniósł w życiu sukces, mało tego, gruntownie wykształcony, był wiceprezesem firmy produkującej szampany Pommery. Wykorzystałem go. To nie ja zmieniłem życie Pozzo, a jeśli już, to w niewielkim stopniu, tylko on zmienił moje. Film upiększył prawdę po to, by ludzie mogli marzyć.

* * *

Od razu uprzedzam: nie bardzo przypominam bohatera filmu. Jestem niski, jestem Arabem i nie jestem taki znów miły. Mam wiele grzechów na sumieniu i nie szukam usprawiedliwienia moich postępków. Ale dziś mogę o nich opowiedzieć: nastąpiło przedawnienie. Nie mam nic wspólnego z nietykalnymi, z tymi prawdziwymi nietykalnymi, Hindusami skazanymi na nędzny żywot po wsze czasy. Jeśli już należę do jakiejś kasty, to do tych, którzy nie dają sobą powodować; jestem ich niekwestionowanym liderem. To wynika z mojej niezależnej natury, opornej na wszelką dyscyplinę, ustalony porządek i moralność. Nie szukam usprawiedliwienia, ale też się tym nie chwalę. Tym bardziej że można się zmienić. Dowód…

Któregoś dnia szedłem mostem Pont-Neuf, pogoda była prawie taka sama jak wtedy, kiedy ścigali mnie dwaj policjanci, gdy byłem dzieciakiem: nieprzyjemna, przenikliwa mżawka opadała na moją gołą głowę, pod bluzę wdzierał się zimny wiatr. Ten dwuczęściowy most, który łączy île de la Cité z lewym i prawym brzegiem Paryża, wydał mi się wspaniały. Imponował mi rozmiarami, prawie trzydziestoma metrami szerokości, wygodnymi chodnikami i owalnymi występami nad Sekwaną, z których przechodnie mogli podziwiać panoramę miasta… Bez ryzyka. Pomyśleć tylko! Przechyliłem się przez balustradę. Rzeka płynęła przez Paryż z prędkością galopującego konia, miała kolor ołowianego nieba i sprawiała wrażenie gotowej pochłonąć wszystko. Jako dziecko nie wiedziałem, że z jej nurtem nawet znakomity pływak ledwie sobie poradzi. Nie wiedziałem też, że zacni Francuzi równe dziesięć lat przed moim urodzeniem wrzucali do wody dziesiątki Algierczyków3. Chociaż akurat oni mieli świadomość, że rzeka jest niebezpieczna.

Popatrzyłem na kamienny gzyms, na którym schroniłem się kiedyś przed gliniarzami, i zadrżałem na wspomnienie swojej dawnej brawury. Pomyślałem, że dziś nie odważyłbym się przejść przez balustradę. Ale też dziś nie mam już żadnego powodu chować się ani uciekać.

IBEZWARUNKOWA WOLNOŚĆ1

Nie pamiętam już Algieru, miasta, w którym się urodziłem. Zapomniałem jego zapachy, jego kolory, jego odgłosy. Wiem tylko tyle, że kiedy w 1975 roku jako czterolatek przyjechałem do Paryża, nie czułem się wyobcowany. Rodzice oznajmili:

– To jest twój wujek Belkacem. To jest twoja ciotka Amina. Teraz jesteś ich synem. Zostaniesz u nich.

W kuchni małego dwupokojowego mieszkanka pachniało kuskusem i przyprawami tak samo jak w domu. Było jednak trochę ciaśniej, zwłaszcza że do kontyngentu należał również mój brat, o rok ode mnie starszy. Siostra, najstarsza z rodzeństwa, została w domu. Z dziewczyny jest za dużo pożytku, żeby ją odstąpić. Będzie pomagała mamie w niańczeniu dwójki dzieci, które urodziły się po mnie. Tak więc rodzinie Sellou w Algierze zostanie trójka pociech i to wystarczy.

Nowe życie i pierwsza nowina: mama nie jest już mamą. Nie wolno jej tak nazywać. Nie wolno nawet o tym pomyśleć. Mamą jest teraz Amina. Jest bardzo szczęśliwa, za jednym zamachem trafiło jej się dwóch synów, od dawna rozpaczała, że nie może się doczekać potomka. Głaszcze nas po głowach, bierze na kolana, całuje koniuszki naszych palców, przyrzeka, że nie zabraknie nam miłości. Tyle że nie bardzo wiadomo, co to takiego ta miłość. Oczywiście, zawsze mieliśmy gdzie mieszkać, co jeść, troszczono się o nas, kołysano, kiedy w nocy gorączkowaliśmy, ale nikt nie robił wokół tego wiele szumu, to było coś całkiem naturalnego. Postanawiam, że tutaj będzie tak samo.

Druga nowina: Algieru już nie ma. Teraz mieszkamy w Paryżu na bulwarze Saint-Michel, w samym centrum francuskiej stolicy, i owszem, tak samo jak tam, możemy iść się pobawić. Na dworze; podobno tam jest trochę chłodniej. Czym pachnie? Czy słońce topi bruk, tak jak topiło asfalt w moim rodzinnym mieście? Czy samochody trąbią równie ochoczo? Wezmę ze sobą brata i pójdę zobaczyć. Na śmiesznie małym placyku przy opactwie Cluny stwierdzam tylko jedno: inne dzieci nie mówią tak samo jak my. Ten platfus mój brat nie odstępuje mnie na krok, jakby się ich bał. Wujek, nasz nowy ojciec, pociesza nas w naszym języku. Francuskiego szybko nauczymy się w szkole. Nasze tornistry są już gotowe.

– Jutro, dzieci, wcześnie wstajecie. Ale to nie powód, żeby kłaść się spać razem z kurami. U nas kury nie sypiają.

– U nas, wujku? Gdzie u nas? W Algierii? Bo to w Algierii kury nie śpią, prawda wujku?

– W każdym razie idą spać później niż kury we Francji.

– Ale teraz, wujku, gdzie jesteśmy? Gdzie jest to u nas?

– Jesteście algierskimi pisklętami na francuskiej fermie!

Trzecia nowina: odtąd będziemy dorastać w kraju, którego języka się nauczymy, ale jesteśmy i pozostaniemy tym, kim byliśmy od pierwszego łyka matczynego mleka. Dla dzieci to wszystko jest dość skomplikowane, a ja już wtedy nie kwapię się do wysiłku umysłowego. Brat łapie się za głowę. Ale on jest wkurzający… Nie mam pojęcia, jak wygląda francuska szkoła, lecz od razu przyjmuję kredo, które wyznawać będę przez długie lata: pożyjemy, zobaczymy.

Wtedy jeszcze nie miałem pojęcia, jakie rozróby będę urządzał kiedyś na szkolnym podwórku. A przecież nie robiłem tego w żadnej złej intencji. Świat nie widział równie niewinnego dziecka jak ja. Gdybym nie był muzułmaninem, nosiłbym aureolę.

Był rok 1975. Po bulwarze Saint-Michel jeździły renault alpine, peugeoty 304, citroeny 2CV. Renault 12 już wtedy wydawał się przestarzały, gdybym miał wybierać, wolałbym model 4L, który przynajmniej na nic się nie sadził. Dzieciak mógł samodzielnie przejść przez ulicę, nie ryzykując, że jakiś policjant z brygady do spraw nieletnich odda go z urzędu pod opiekę wymiaru sprawiedliwości. Miasta, świata zewnętrznego, swobody nie uważano za niebezpieczne. Pewnie, od czasu do czasu spotykało się jakiegoś strudzonego alkoholem osobnika, ale przyjmowano, że został kloszardem, bo tak chciał, i zostawiano go w spokoju. Nikt nie zawracał sobie głowy żadnym poczuciem winy, za to nawet ci mniej bogaci bez trudu rozstawali się z paroma centymami.

Salon mieszkania, który od naszego przyjazdu służył również za sypialnię naszym rodzicom, zawłaszczyliśmy bez reszty ja i brat, baszowie w spodniach dzwonach i w koszulach z szerokimi wykładanymi kołnierzami. Na czarno-białym ekranie telewizora mały facet, łysy i cherlawy, szalał z wściekłości, bo w żaden sposób nie mógł dopaść Fantomasa. Innym znów razem tańczył na rue des Rosiers, udając rabina. Nie miałem zielonego pojęcia, kim jest rabin i na czym polega komizm tej sytuacji, ale byłem zachwycony widowiskiem. Dwoje dorosłych patrzyło na swoje nowe dzieci, które co rusz wybuchały hałaśliwym śmiechem. To im sprawiało większą radość niż gagi i grymasy Louisa de Funesa. W tym samym czasie Jean-Paul Belmondo w białym garniturze uganiał się po dachach i uważał za „wspaniałego”4, ale moim zdaniem grubo się mylił. Dużo bardziej wolałem Seana Connery’ego w jego szarym golfie. On przynajmniej do końca zachowywał nienaganną fryzurę, a w kieszeniach miał różne niesamowite gadżety, które z przykładną dyskrecją za każdym razem trafiały w dziesiątkę. Prawdziwa klasa nazywała się James Bond i pochodziła z Anglii. Rozwalony na orientalnej otomanie smakowałem każdą chwilę, nie zawracając sobie głowy następną, i nigdy nie myślałem o przeszłości. Taki sposób na życie wydawał się najlepszy pod słońcem.

W Paryżu zachowałem to samo imię, które miałem w Algierze: Abdel Yamine. Rdzeń abd po arabsku znaczy „poważać”, el – to rodzajnik. Poważać Yamine’a. Jadłem daktyle, Amina zbierała z podłogi pestki.

2

Podarowanie dzieci bratu lub siostrze, którzy nie mają własnych, było – i nadal jest – dość powszechną praktyką w kulturach afrykańskich zarówno Czarnej Afryki, jak i Maghrebu. Każdy z nas ma oczywiście ojca i matkę, ale szybko stajemy się dziećmi całej rodziny, a rodzina jest liczna. Decydując się rozstać z synem lub córką, nikt się specjalnie nie zastanawia, czy będą z tego powodu cierpieli. Dzieciom, podobnie jak dorosłym, zmiana rodziców wydaje się czymś prostym, naturalnym. Nie ma nad czym się rozwodzić, nie ma powodu się mazgaić. Ludy afrykańskie odcinają pępowinę wcześniej niż Europejczycy. Ledwie nauczywszy się chodzić, ruszamy śladem starszego rodzeństwa, zobaczyć, co dzieje się gdzie indziej. Nie trzymamy się maminej spódnicy, nie jesteśmy zależni od matki. A jeśli taka jej wola, godzimy się na inną.

Pewnie w naszym ekwipunku były ze dwie lub czy trzy sztuki bielizny, ale żadnej instrukcji wychowawczej nie załączono. Jak wychowywać dzieci, jak z nimi rozmawiać, na co im pozwolić, czego zabronić? Belkacem i Amina nie mieli o tym zielonego pojęcia. Starali się więc naśladować inne paryskie rodziny. A co robiły te ostatnie w niedzielne popołudnia w latach siedemdziesiątych, podobnie zresztą jak dziś? Szły na spacer do parku Tuileries. Tak więc, gdy miałem pięć lat, przechodziłem mostem des Arts na drugi brzeg Sekwany i lądowałem nad sadzawką z mętną wodą. W tej kałuży głębokości pół metra wiodło nędzny żywot kilka karpi: patrzyłem, jak podpływają tuż pod powierzchnię wody, otwierają pyski i zaraz z powrotem ruszają w kolejną rundę po swojej balii. Wypożyczało się też małe drewniane stateczki, które patykiem popychałem na środek basenu. Tak rozkołysany stateczek, o ile wiatr wiał w dobrym kierunku, mógł w niespełna dziesięć sekund dobić do przeciwległego brzegu. Biegiem ruszałem do miejsca, gdzie miał dopłynąć, ustawiałem go dziobem naprzód i z zapałem znów wypychałem żaglówkę na wodę. Od czasu do czasu unosiłem głowę i dziwiłem się.

– Co to jest, tato?

– Hm… Dawna brama.

Brama, która niczemu nie służyła, bo po jej obu stronach nie było żadnego muru ani ogrodzenia. Za parkiem widać było jakieś wielkie budynki.

– A tam dalej, tato?

– Luwr, synu.

Luwr. To było całe wyjaśnienie. Pomyślałem, że na pewno trzeba być bardzo bogatym, by mieszkać w takim dużym i takim pięknym domu, z wielkimi oknami i posągami na fasadach. Park był ogromny jak wszystkie stadiony Afryki razem wzięte. Dziesiątki skamieniałych ludzi rozproszonych po alejach i trawnikach spoglądało na nas z wyżyn swoich piedestałów. Wszyscy byli ubrani w płaszcze i mieli długie kręcone włosy. Zastanawiałem się, od jak dawna tu stoją, i wracałem do swoich zajęć. Kiedy nie było wiatru, stateczek mógł utknąć pośrodku basenu. Wtedy musiałem namówić innych żeglarzy, żeby zorganizowali flotę i spuścili ją na wodę w taki sposób, by powstała fala i uwolniła moją łódkę. A czasami Belkacem musiał w końcu sam zakasać nogawki u spodni.

W te dni, kiedy pogoda była naprawdę piękna, Amina przygotowywała piknik i jedliśmy obiad na murawie na Polach Marsowych. Po południu rodzice kładli się na kocu. Dzieci szybko skrzykiwały się w grupy i grały w piłkę. Na początku brakowało mi słownictwa, więc trzymałem się nieco na uboczu. Byłem bardzo miły i bardzo grzeczny. Niczym, z pozoru przynajmniej, nie różniłem się od małych Francuzów w aksamitnych spodenkach na szelkach. Wieczorem, tak jak oni, padałem ze zmęczenia. Ale mnie i bratu nikt nie zabraniał w niedzielę oglądać wieczornego filmu. Najdłużej wytrzymywaliśmy przy westernach, choć często oczy zamykały nam się jeszcze przed końcowymi napisami. Wtedy Belkacem zanosił nas po kolei do łóżka. W miłości i oddaniu żadna instrukcja obsługi nie jest potrzebna.

Mój ojciec w Algierze chodził do pracy w płóciennych spodniach i w marynarce z wywatowanymi ramionami. Nosił koszulę z krótkimi rękawami, krawat i co wieczór czyścił szczotką swoje skórzane buty. Domyślałem się, że wykonuje pracę raczej umysłową i niebrudzącą. Nie miałem pojęcia jaką, ale nie pytałem; w gruncie rzeczy było mi obojętne, czym się zajmuje. Mój ojciec w Paryżu co rano wkładał niebieskie drelichy i na łysą czaszkę nasuwał czapkę. Był elektrykiem, nie wiedział, co to bezrobocie. Zawsze miał co robić, często bywał zmęczony, lecz nie skarżył się, ruszał do pracy. W Paryżu, tak jak w Algierze, mama siedziała w domu, zajmując się gotowaniem, sprzątaniem oraz, teoretycznie, dziećmi. Ale w tej dziedzinie Aminie, która nie przestąpiła nigdy progu typowego francuskiego domu, trudno było cokolwiek naśladować. Postanowiła więc robić tak, jak robiło się w jej rodzinnym kraju: pichciła nam różne smakołyki i zostawiała drzwi otwarte. Nie musiałem prosić o pozwolenie, żeby wyjść, a jej do głowy nigdy by nie przyszło żądać jakichkolwiek wyjaśnień. U Arabów – jeśli wolność, to bez ograniczeń.

3

W mojej nowej dzielnicy stoi posąg. Taki sam jak w Nowym Jorku, widziałem w telewizji. Zgoda, może trochę mniejszy, ale mam sześć lat, jestem maleńki, więc nic dziwnego, że wydaje mi się niesamowicie wielki. To stojąca kobieta, okryta zwykłym prześcieradłem, unosi w górę płomień, a na głowie ma śmieszną koronę cierniową. Mieszkam teraz w blokowisku w Piętnastce5. Koniec z ciasnym mieszkankiem w starej części Paryża, którego miałem już dosyć, teraz jesteśmy obywatelami Beaugrenelle. To nowa dzielnica, same wieżowce, jak w Ameryce! Rodzina Sellou dostała mieszkanie na pierwszym piętrze siedmiopiętrowego budynku bez windy, zbudowanego z czerwonej cegły. Mieszka się tu jak w każdym innym blokowisku w Saint-Denis, w Montfermeil czy w Créteil. Tyle że mamy widok na wieżę Eiffla. Zresztą uważam się za chłopaka z przedmieścia. Na obrzeżach blokowiska zbudowali nam ogromne centrum handlowe, w którym jest wszystko, co trzeba, wystarczy wejść i się obsłużyć. Aż trudno uwierzyć, jak wszyscy wyłażą ze skóry, żeby mi uprościć życie.

Przy kasie w Prisuniku w zasięgu mojej małej ręki leżą plastikowe torebki. A zaraz obok stoją półki z przeróżnymi smakołykami. Uwielbiam pojemniki z cukierkami Pez, które wyglądają jak zapalniczki z figurką: naciska się, wyskakuje pudrowa cegiełka, tylko ją wsunąć na język. W krótkim czasie udaje mi się zebrać niesamowitą kolekcję. Wieczorem układam we właściwej kolejności bohaterów moich ulubionych komiksów. Mój brat, ten utrudniacz ciągłego zwędzania, pyta:

– Skąd masz tego peza z Bratem Be, Abdelu Yaminie?

– Dostałem.

– Nie wierzę.

– Zamknij dziób, bo ci przyleję.

Posłuchał.

Bardzo też lubię okręty, łodzie podwodne i małe samochodziki do kąpieli: kręci się korbką z boku, uruchamia mechanizm i pojazd rusza. Wynoszę ich całe siatki. Jak każdy, kto przyszedł na zakupy, wchodzę do sklepu, biorę plastikową torbę, wybieram, co mi się podoba ze stojaka, wkładam to do niej i wychodzę. Któregoś dnia okazuje się, że pominąłem jeden etap. Zdaniem kierownika sklepu powinienem przejść przez kasę.

– Masz pieniądze?

– Po co mi pieniądze?

– Żeby zapłacić za to, co wziąłeś!

– A co wziąłem? To? Za to trzeba płacić? Skąd miałem wiedzieć? I niech mnie pan puści, boli mnie ramię!

– Gdzie twoja matka?

– Nie wiem, pewnie w domu.

– A gdzie jest twój dom?

– Nie wiem, gdzieś.

– Dobrze, skoroś taki uparty, idziemy na posterunek.

Nic już z tego nie rozumiem. Wiem, co to poczta6, nieraz tam chodziłem z Aminą. Na poczcie kupuje się znaczki albo wynajmuje kabinę telefoniczną, żeby zadzwonić do kuzynów w Algierii. Jaki to ma związek z pezami? Ach tak, już łapię! Na poczcie można też dostać pieniądze. Podaje się pani w okienku kartkę z różnymi cyframi i podpisem i wtedy ona wyjmuje z małej kasetki banknoty po sto franków. Unoszę wzrok na kierownika, który trzyma mnie mocno za rękę, jestem przerażony.

– Proszę pana, nie mamy po co iść na pocztę. Nie będę mógł panu zapłacić, bo nie mam kartki!

Patrzy na mnie z niemądrą miną, wygląda, jakby nic nie rozumiał.

– Co ty pleciesz? Bez obaw, już policjanci się tym zajmą.

Czyli ten facet to kompletny matoł. Na poczcie nie ma policjantów, a nawet gdyby się jacyś trafili, raczej nie zapłaciliby za moje cukierki…

Wchodzimy do ponurego holu. To nie jest ta poczta, którą znam. Ludzie siedzą na krzesłach pod ścianą, mężczyzna w granatowym mundurze mierzy nas wzrokiem zza swojego biurka. Kierownik nawet nie mówi dzień dobry. Z miejsca atakuje.

– Panie władzo, przyprowadzam panu tego małego złodzieja, którego złapałem na gorącym uczynku u siebie w sklepie!

Na gorącym uczynku… Facet naoglądał się w telewizji za dużo porucznika Columbo… Odymam usta i przechylam w bok głowę: staram się wyglądać jak Calimero, czarny kurczak z kreskówki, kiedy zamierza wyseplenić swoją kultową odzywkę: „To nie jest sprawiedliwe. To zbyt niesprawiedliwe!”. Pokazując mój łup dyżurnemu glinie, kierownik dodaje:

– Niech pan spojrzy! Pełna torba! I dam głowę, że to nie pierwszy raz!

Policjant go odprawia.

– W porządku, zajmiemy się tym.