Strona główna » Religia i duchowość » Słowianie Zachodni: dzieje, obyczaje, wierzenia. Tom czwarty, część trzecia: Dzieje Słowiańszczyzny Północno-Zachodniej aż do wynarodowienia Słowian zaodrzańskich. Słowianie na wschód o Łaby i Soławy. Obodryty i Lutycy północno-wschodni.

Słowianie Zachodni: dzieje, obyczaje, wierzenia. Tom czwarty, część trzecia: Dzieje Słowiańszczyzny Północno-Zachodniej aż do wynarodowienia Słowian zaodrzańskich. Słowianie na wschód o Łaby i Soławy. Obodryty i Lutycy północno-wschodni.

4.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-7950-430-5

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Słowianie Zachodni: dzieje, obyczaje, wierzenia. Tom czwarty, część trzecia: Dzieje Słowiańszczyzny Północno-Zachodniej aż do wynarodowienia Słowian zaodrzańskich. Słowianie na wschód o Łaby i Soławy. Obodryty i Lutycy północno-wschodni.

Tom czwarty, część trzecia dzieła „Słowianie Zachodni” omawia następujące tematy:

Słowianie na wschód od Łaby i Soławy. Obodryty:

1. Zarząd i władza księcia saskiego.

2. Ustanowienie hierarchii kościelnej:

a) Hardy stosunek Henryka Lwa do biskupów. Nieporozumienia między arcybiskupami bremeńskim i hamburgskim.

b) Biskupstwo Lubekskie.

c) Biskupstwo Raceburgskie.

d) Biskupstwo Szweryńskie.

e) Dochody i prerogatywy biskupstw.

f) Absolutyzm Henryka Lwa w zarządzie kościołem.

3. Wagry:

a) Zarząd przez grafa Adolfa. Koloniści. Biskupi: Wiceli i Gerold. Książę słowiański Przybysław. Początki chrześcijaństwa.

b) Koloniści. Zatargi z Holzatami o dziesięciny. Ucisk Słowian. c) Mylność podania Helmolda o kolonistach i rychłym wytępieniu Słowian. Panowie, szlachta i ludność słowiańska trzymają się w XII i XIII w.

d) Słowianie w miastach.

e) Wpływ kolonizacji na zmiany w kraju. Słowianie po wsiach wagrskich aż do XVI w.:

f) Na wyspie Wębrze.:

g) Rozwiązanie bytu narodowego:

4. Połabianie i Obodryci zachodni:

a) Podziały polityczne i kościelne.

b) W grafstwie Raceburgskiem.

c) W grafstwie Dannenbergskiem.

d) W grafstwie Szweryńskiem.

e) Zmiany pod naciskiem przewagi niemieckiej.

W księstwie Słowiańsko-Meklemburskim (Obodryci wschodni i Lutycy północni).

a) W zależności od książąt saskich i króla duńskiego (1160-1227). Książęta. Szlachta słowiańska. Kościół. Koloniści. Zmiany w kraju z postępem kolonizacji.

b) W związku Z Rzeszą Niemiecką od r. 1227.

Dzielnice. Zamiar wytępienia Słowian.

Rodowód dynastii meklemburskiej: Książęta. Szlachta. Miasta. Kolonizacja do połowy XIII w. Dalszy ciąg kolonizacji w drugiej połowie XIII w. Zmiany w kraju na korzyść rycerzy, miast i duchowieństwa. Poddaństwo. Rozwiązanie bytu narodowego.

Lutycy północno-wschodni (Czrezpienianie, Doleńcy, Ratary, Wkrzanie, tudzież drobne plemiona nad rz. Pieną i na wyspie Uznoimskiej).

1. Zjednoczenie plemion lutyckich pod władzą książąt pomorskich.

2. Nieporozumienie między biskupami o granice na ziemiach Lutyków północno-wschodnich. Przeszkody przy ustanowieniu biskupstwa pomorskiego. A. Na ziemiach do księstwa Meklemburskiego należących.

a) Czrezpienianie.

b) Doleńcy.

c) Ratary.

B. Na ziemiach do królestwa Pruskiego należących. Na Przednim, czyli Przedodrzańskim Pomorzu.

a) Przed r. Pieną. Ziemie: Dymińska, Grozwiliska, Rochowo.

b) Za Pieną. Kasztelania Gostkowska, z okolicami Łosice i Międzyrzecze. Kasztelania Wolegoszczska, z okolicami: Szczytno, Leśniany, Bukowo i Wostroże.

c) Na wyspie Uznoimskiej.

d) W ziemi Wkrzanów.

Polecane książki

„Achilleis” to oparty na motywach Iliady dramat Stanisława Wyspiańskiego, powstały w 1903 roku. Fabuła koncentruje się wokół oblężenia i upadku Troi, konstrukcja jest luźna, oparta na szybkiej zmianie planów i ostro kontrastujących pod względem nastroju scen. Utwór stanowi wyraz kontynuacji młodzi...
"Uroda życia" to powieść Stefana Żeromskiego, która opisuje losy Piotra Rozłuckiego, oficera armii rosyjskiej....
Książka "Unia Europejska od Maastricht do Lizbony" jest zbiorem artykułów, jakie Stanisław Parzymies opublikował w latach 1991-2010 głównie w "Roczniku Strategicznym", wydawanym przez Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor analizuje zmiany, jakie d...
W czasach rosnącej cyfrowej świadomości i wydatków na bezpieczeństwo w sieci, warto mieć świadomość, że „hakowaniem” trudnią się nie tylko cyberprzestępcy. Prawie każdy nasz krok w internecie śledzą handlowcy, którzy na podstawie zebranych danych chcą oferować nam skrojone ...
Publikacja jest poświęcona tematyce e-biznesu, jego podstawowym problemom, modelom i strategiom wykorzystywanym przez organizacje prowadzące działalność gospodarczą przez Internet. Zawiera omówienia segmentów e-biznesu, ich zalet, wad oraz kluczowych determinantów funkcjonowania i rozwoju tej gałęzi...
Niewielka, ale bardzo ciekawa książeczka ukazująca czasy panowania króla Stanisława Augusta II Sasa, który tak naprawdę tron polski zajął podstępem, włamując się do skarbca na Wawelu, gdzie były przechowywane polskie regalia, a koronował się po zbójecku, nie wpuściwszy do Polski legalnie wybranego k...