Strona główna » Religia i duchowość » Słowianie Zachodni: dzieje, obyczaje, wierzenia. Tom czwarty, część trzecia: Dzieje Słowiańszczyzny Północno-Zachodniej aż do wynarodowienia Słowian zaodrzańskich. Słowianie na wschód o Łaby i Soławy. Obodryty i Lutycy północno-wschodni.

Słowianie Zachodni: dzieje, obyczaje, wierzenia. Tom czwarty, część trzecia: Dzieje Słowiańszczyzny Północno-Zachodniej aż do wynarodowienia Słowian zaodrzańskich. Słowianie na wschód o Łaby i Soławy. Obodryty i Lutycy północno-wschodni.

4.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-7950-430-5

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Słowianie Zachodni: dzieje, obyczaje, wierzenia. Tom czwarty, część trzecia: Dzieje Słowiańszczyzny Północno-Zachodniej aż do wynarodowienia Słowian zaodrzańskich. Słowianie na wschód o Łaby i Soławy. Obodryty i Lutycy północno-wschodni.

Tom czwarty, część trzecia dzieła „Słowianie Zachodni” omawia następujące tematy:

Słowianie na wschód od Łaby i Soławy. Obodryty:

1. Zarząd i władza księcia saskiego.

2. Ustanowienie hierarchii kościelnej:

a) Hardy stosunek Henryka Lwa do biskupów. Nieporozumienia między arcybiskupami bremeńskim i hamburgskim.

b) Biskupstwo Lubekskie.

c) Biskupstwo Raceburgskie.

d) Biskupstwo Szweryńskie.

e) Dochody i prerogatywy biskupstw.

f) Absolutyzm Henryka Lwa w zarządzie kościołem.

3. Wagry:

a) Zarząd przez grafa Adolfa. Koloniści. Biskupi: Wiceli i Gerold. Książę słowiański Przybysław. Początki chrześcijaństwa.

b) Koloniści. Zatargi z Holzatami o dziesięciny. Ucisk Słowian. c) Mylność podania Helmolda o kolonistach i rychłym wytępieniu Słowian. Panowie, szlachta i ludność słowiańska trzymają się w XII i XIII w.

d) Słowianie w miastach.

e) Wpływ kolonizacji na zmiany w kraju. Słowianie po wsiach wagrskich aż do XVI w.:

f) Na wyspie Wębrze.:

g) Rozwiązanie bytu narodowego:

4. Połabianie i Obodryci zachodni:

a) Podziały polityczne i kościelne.

b) W grafstwie Raceburgskiem.

c) W grafstwie Dannenbergskiem.

d) W grafstwie Szweryńskiem.

e) Zmiany pod naciskiem przewagi niemieckiej.

W księstwie Słowiańsko-Meklemburskim (Obodryci wschodni i Lutycy północni).

a) W zależności od książąt saskich i króla duńskiego (1160-1227). Książęta. Szlachta słowiańska. Kościół. Koloniści. Zmiany w kraju z postępem kolonizacji.

b) W związku Z Rzeszą Niemiecką od r. 1227.

Dzielnice. Zamiar wytępienia Słowian.

Rodowód dynastii meklemburskiej: Książęta. Szlachta. Miasta. Kolonizacja do połowy XIII w. Dalszy ciąg kolonizacji w drugiej połowie XIII w. Zmiany w kraju na korzyść rycerzy, miast i duchowieństwa. Poddaństwo. Rozwiązanie bytu narodowego.

Lutycy północno-wschodni (Czrezpienianie, Doleńcy, Ratary, Wkrzanie, tudzież drobne plemiona nad rz. Pieną i na wyspie Uznoimskiej).

1. Zjednoczenie plemion lutyckich pod władzą książąt pomorskich.

2. Nieporozumienie między biskupami o granice na ziemiach Lutyków północno-wschodnich. Przeszkody przy ustanowieniu biskupstwa pomorskiego. A. Na ziemiach do księstwa Meklemburskiego należących.

a) Czrezpienianie.

b) Doleńcy.

c) Ratary.

B. Na ziemiach do królestwa Pruskiego należących. Na Przednim, czyli Przedodrzańskim Pomorzu.

a) Przed r. Pieną. Ziemie: Dymińska, Grozwiliska, Rochowo.

b) Za Pieną. Kasztelania Gostkowska, z okolicami Łosice i Międzyrzecze. Kasztelania Wolegoszczska, z okolicami: Szczytno, Leśniany, Bukowo i Wostroże.

c) Na wyspie Uznoimskiej.

d) W ziemi Wkrzanów.

Polecane książki

Historyczny Drakula nie był wampirem, nie był też inspiracją dla stworzenia tej postaci, a jednak legenda wołoskiego hospodara i węgierskiego wampira zrosły się już ze sobą na tyle silnie, że stworzyły nową legendę, która zakorzeniła się w powszechnej świadomości.Podróżując po kartach książki „Draku...
Annabeth jest przerażona. Właśnie gdy ma znowu spotkać się z Percym po sześciu miesiącach rozłąki, na którą skazała ich Hera, Obóz Jupiter szykuje się do wojny. Kiedy dziewczyna i jej przyjaciele Jason, Piper i Leo przylatują tam na pokładzie Argo II, rzymscy półbogowie sądzą, że to inwazja: gre...
Przedsiębiorca, który zawiera transakcje krajowe lub zagraniczne wyrażone w walutach obcych, prędzej czy później musi spotkać się z tematem "różnic kursowych". Transakcje walutowe wiążą się bowiem z koniecznością przeliczania kwot należności i zobowiązań na złotówki, w wyniku czego mogą pojawić się ...
  Obowiązkowa matura z matematyki to dla wielu uczniów nieprzespane noce, stres i niepokój. Jak dobrze nauczyć się do matury? Jak sprawdzić swoją wiedzę? Gdzie szukać zadań podobnych jakie będą na egzaminie?   Nic prostszego! Wystarczy rozpocząć naukę z arkuszami maturalnymi MegaMatma.pl.   Arkusz m...
Facet znany jako Mały Peter jest byłym gliną i uchodzi za twardziela, ale zadając się z nieodpowiednimi ludźmi narobił sobie poważnych problemów. Wplątał się bowiem beznadziejnie w morderstwo tajemniczego Rica, do którego doszło w jednym z miast na zachodnim wybrzeżu Stanów i do skóry dobral...
Książka stanowi propozycję nowego odczytania wybranych wątków dzieła Zygmunta Freuda o kluczowym znaczeniu dla psychoanalitycznej teorii. Autor przywołuje wczesne prace ojca psychoanalizy – „Projekt psychologii” oraz „Objaśnianie marzeń sennych”. Za punkt wyjścia do badań obiera rysującą się w n...