Strona główna » Religia i duchowość » Słowianie Zachodni: dzieje, obyczaje, wierzenia. Tom czwarty, część trzecia: Dzieje Słowiańszczyzny Północno-Zachodniej aż do wynarodowienia Słowian zaodrzańskich. Słowianie na wschód o Łaby i Soławy. Obodryty i Lutycy północno-wschodni.

Słowianie Zachodni: dzieje, obyczaje, wierzenia. Tom czwarty, część trzecia: Dzieje Słowiańszczyzny Północno-Zachodniej aż do wynarodowienia Słowian zaodrzańskich. Słowianie na wschód o Łaby i Soławy. Obodryty i Lutycy północno-wschodni.

4.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-7950-430-5

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Słowianie Zachodni: dzieje, obyczaje, wierzenia. Tom czwarty, część trzecia: Dzieje Słowiańszczyzny Północno-Zachodniej aż do wynarodowienia Słowian zaodrzańskich. Słowianie na wschód o Łaby i Soławy. Obodryty i Lutycy północno-wschodni.

Tom czwarty, część trzecia dzieła „Słowianie Zachodni” omawia następujące tematy:

Słowianie na wschód od Łaby i Soławy. Obodryty:

1. Zarząd i władza księcia saskiego.

2. Ustanowienie hierarchii kościelnej:

a) Hardy stosunek Henryka Lwa do biskupów. Nieporozumienia między arcybiskupami bremeńskim i hamburgskim.

b) Biskupstwo Lubekskie.

c) Biskupstwo Raceburgskie.

d) Biskupstwo Szweryńskie.

e) Dochody i prerogatywy biskupstw.

f) Absolutyzm Henryka Lwa w zarządzie kościołem.

3. Wagry:

a) Zarząd przez grafa Adolfa. Koloniści. Biskupi: Wiceli i Gerold. Książę słowiański Przybysław. Początki chrześcijaństwa.

b) Koloniści. Zatargi z Holzatami o dziesięciny. Ucisk Słowian. c) Mylność podania Helmolda o kolonistach i rychłym wytępieniu Słowian. Panowie, szlachta i ludność słowiańska trzymają się w XII i XIII w.

d) Słowianie w miastach.

e) Wpływ kolonizacji na zmiany w kraju. Słowianie po wsiach wagrskich aż do XVI w.:

f) Na wyspie Wębrze.:

g) Rozwiązanie bytu narodowego:

4. Połabianie i Obodryci zachodni:

a) Podziały polityczne i kościelne.

b) W grafstwie Raceburgskiem.

c) W grafstwie Dannenbergskiem.

d) W grafstwie Szweryńskiem.

e) Zmiany pod naciskiem przewagi niemieckiej.

W księstwie Słowiańsko-Meklemburskim (Obodryci wschodni i Lutycy północni).

a) W zależności od książąt saskich i króla duńskiego (1160-1227). Książęta. Szlachta słowiańska. Kościół. Koloniści. Zmiany w kraju z postępem kolonizacji.

b) W związku Z Rzeszą Niemiecką od r. 1227.

Dzielnice. Zamiar wytępienia Słowian.

Rodowód dynastii meklemburskiej: Książęta. Szlachta. Miasta. Kolonizacja do połowy XIII w. Dalszy ciąg kolonizacji w drugiej połowie XIII w. Zmiany w kraju na korzyść rycerzy, miast i duchowieństwa. Poddaństwo. Rozwiązanie bytu narodowego.

Lutycy północno-wschodni (Czrezpienianie, Doleńcy, Ratary, Wkrzanie, tudzież drobne plemiona nad rz. Pieną i na wyspie Uznoimskiej).

1. Zjednoczenie plemion lutyckich pod władzą książąt pomorskich.

2. Nieporozumienie między biskupami o granice na ziemiach Lutyków północno-wschodnich. Przeszkody przy ustanowieniu biskupstwa pomorskiego. A. Na ziemiach do księstwa Meklemburskiego należących.

a) Czrezpienianie.

b) Doleńcy.

c) Ratary.

B. Na ziemiach do królestwa Pruskiego należących. Na Przednim, czyli Przedodrzańskim Pomorzu.

a) Przed r. Pieną. Ziemie: Dymińska, Grozwiliska, Rochowo.

b) Za Pieną. Kasztelania Gostkowska, z okolicami Łosice i Międzyrzecze. Kasztelania Wolegoszczska, z okolicami: Szczytno, Leśniany, Bukowo i Wostroże.

c) Na wyspie Uznoimskiej.

d) W ziemi Wkrzanów.

Polecane książki

Przygody Sherlocka Holmesa – klasyka powieści kryminalnej, wpisały się do kanonu literatury angielskiej i światowej. Bohater powieści, Sherlock Holmes, jeden z archetypów detektywa, rozwiązuje skomplikowane zagadki kryminalne i rozszyfrowuje najbardziej utajone zło, posługując się metodą dedukcj...
Czy każdy zasługuje na drugą szansę? Logana i Amandę połączył jeden wspaniały wieczór, który mógł być dla nich początkiem czegoś wyjątkowego. Jednak chłopak wszystko zepsuł. Amanda czekała na jego telefon, jakikolwiek sygnał, że też o niej myśli. Niestety Logan zerwał z nią kontakt tym samym łamiąc ...
Myśl, że ludzkość poddana ewolucyjnym przemianom na przestrzeni milionów lat wywodzi się od bliżej nieokreślonego gatunku człekokształtnej małpy, pochodzi bezpośrednio od Szatana i niszczy w stopniu najwyższym wiarę, zasiewając w świadomości ludzkiej truciznę zwątpienia w biblijne prawdy. Czy budz...
Bóg ma serce jak rodzinny dom, pełne ciepła i pragnienia przytulenia nas – chce też, byśmy przeszli przez życie z sercem nie tylko dla Niego i dla innych, ale nade wszystko dla siebie samych. Większość z nas jest bezdomna, nawet posiadając dom rodzinny lub własny. Bez relacji z Synem B...
  Dziedzictwo przeszłości, które buduje teraźniejszość Każda rodzina ma swoją przeszłość, historie, którymi się szczyci, lecz również takie, które są skrzętnie ukrywane. W jaki sposób losy naszych krewnych, zdradzonej ciotki, zbuntowanej prababki albo wyklętego stryja mogą wpłynąć na nasze życie? P...
Książka ta stanowi kompletny poradnik w temacie dbania o własne ciało. Skupia się ona w głównej mierze na odżywianiu.Autor, oprócz tego, że omawia w kompleksowy sposób 4 podstawowe składniki odżywcze oraz wyjaśnia jak posługiwać się nimi w diecie (węglowodany, białka, tłuszcze oraz wodę), to porusza...