Strona główna » Poradniki » Życie towarzyskie

Życie towarzyskie

4.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 9788381179768

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Życie towarzyskie

Jedyne życie, jakie ma sens, to Życie towarzyskie, twierdził Edward Dziewoński.  Dorota Wellman dodaje: kiedy świat wokół nas tylko przyśpiesza, spotkane wokół stołu, w gronie bliskich i przyjaciół jest jedynym sposobem, żeby się wtym pędzie czasem… nie wykoleić. Dlatego gotujmy, dekorujmy stoły, wyprawiajmy urodziny, świętujmy imieniny. Dorota podpowie, jak to zrobić. I zabroni tłumaczyć się brakiem czasu, bo skoro ona go znajduje…

Przepisy na ulubione i sprawdzone dania Doroty, instrukcje, jak tanio ozdobić stół, własnoręcznie zrobić zaproszenie, wydać bankiet i nie zbankrutować, przyprawić, poprawić i mieć z tego  przyjemność. Plus zdjęcia Doroty, jej przyjaciół i bliskich, jej cudownego ogrodu i miliona drobiazgów, które sprawiają jej radość.

Polecane książki

Dramatyczne losy dziewczyny z powstania.Książka ukazała się w Wielkiej Brytanii na jesieni 2015 i stała się wydarzeniem.Danuta „Wira” Szlachetko jest legendą powstania warszawskiego, jedną z jego ostatnich żyjących uczestniczek; jej los odzwierciedla tragedię pokolenia Kolumbów.Jako 15-latka walczył...
Zwiększenie kapitału zakładowego spółki z o.o. może być realizowane np. w związku z planami inwestycyjnymi, czy też wniesieniem wkładów przez dotychczasowych lub nowych wspólników. Kwestia ta, mimo dość szczegółowego unormowania w Kodeksie spółek handlowych, w praktyce tworzy wiele problemów. Dowied...
W roku 1784 w Warszawie ukazała się drukiem powieść pijara Michała Dymitra Krajewskiego (1746-1817), pisarza i działacza oświatowego, członka Towarzystwa Przyjaciół Nauk, nosząca tytuł „Podolanka wychowana w stanie natury, życie i przypadki swe opisująca”. Powieść owa była wzorowana, ocierając się n...
Książka stawia w centrum historie życia kobiet, które łączy aktywny stosunek do rzeczywistości oraz brak zgody na to, co zastają w swoich czasach i środowiskach, czyli odwaga w obalaniu schematów. To praca interdyscyplinarna. Autorki i autorzy tekstów składających się na książkę podejmują temat brak...
W mroźny zimowy wieczór 1935 roku w Warszawie na pograniczu świata żydowskiego i chrześcijańskiego przychodzi na świat chłopiec. Szybko okazuje się, że ma on niezwykły dar. Nim jednak udaje się go rozwinąć, wybucha wojna, straszliwsza niż którakolwiek wcześniej w historii ludzkości. I...
Szczegółowe i obszerne streszczenie, dokładna analiza, charakterystyka bohaterów, ważne pojęcia niezbędne przy omawianiu lektury, przykładowe zagadnienia, testy sprawdzające z kluczem, krzyżówki. Przejrzysty układ. Doskonała pomoc w przygotowaniu do lekcji, testów sprawdzających, prac klasowych i ma...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Dorota Wellman

Kochani Przyjaciele!

Nieważne, co się je. Ważne z kim. Z Wami mogłabym jeść suchy chleb. Pozdrawiam wszystkich tych, z którymi dane mi było zasiąść przy stole.

GRA WSTĘPNA

Nie jestem mistrzem kuchni ani zawodowym kucharzem. Nie jestem Magdą Gessler ani Modestem Amaro. Jestem kucharką! Uwielbiam gotować dla najbliższych, bliższych i trochę dalszych. Lubię gościć ludzi. Kiedy w domu pojawia się gość, zaczynam od pytania: nie jesteś głodny? Z uczynków miłosierdzia względem ciała najbardziej wzięłam sobie do serca te trzy: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, podróżnych w dom przyjąć.

Tą książką chciałabym namówić wszystkich do przyjmowania gości w domu. Do spotykania się przy stole, do rozmów do białego rana (bo warto rozmawiać, jak mawia klasyk). I do tego, żeby bawić się kuchnią, mieć pomysły na przyjęcia domowe (niekoniecznie wystawne i drogie). Zaskakiwać i czarować gości. Bo nic, ale to nic nie zastąpi nam spotkania z drugim człowiekiem twarzą w twarz. Ani Facebook, ani Instagram, ani Skype. Poza tym chodzi o to, żeby razem jeść i pić. Rozmawiać! I być razem.

01.majówkaMOIM ZDANIEM TRAWA SPRZYJA…TRAWIENIU

Lubię jeść w ogrodzie. Postawiłam w nim porządny stół z krzesłami, żeby gdy tylko robi się ciepło, jeść na powietrzu. Mój ukochany czas to letnie śniadanie w ogrodzie. Wstajemy bardzo wcześnie, kiedy jeszcze wszyscy dookoła śpią. Za to nie śpią ptaki, bo w moim ogrodzie ptaków jest zatrzęsienie. Mają swoje budki i karmiki. Szczególnie kocham wróble. Drą się jak opętane, bo tak jak ja cieszą się ciepłem i słońcem. Ogród pachnie. Na stole stawiamy twaróg z zieleniną, razowy chleb, pomidory, masło i kawę w filiżankach. Jeszcze tylko gazeta i jest pełnia szczęścia, bo do szczęścia, jak widać, niewiele potrzeba. Latem lubię urządzać ogrodowe przyjęcia. Żeby zrobić fajne ogrodowe przyjęcie, potrzebne są: stół, krzesła i inne siedziska, dobre proste jedzenie, świeże kwiaty i świece (i jeszcze koce na wieczór). Koniec przepisu.

Na przyjęcie ogrodowe układam jak najprostsze menu. Sałaty, pasty, pieczone mięso, talerz serów, domowy chleb i wino. I coś słodkiego. Liczy się ładna zastawa: serwetki, talerzyki, dekoracje. W całym ogrodzie rozstawiam świece, żeby zapalić je wieczorem. Ogród nocą ożywa. Pamiętam taki widok. Wieczór, czerwiec. Ogród pełen gości. Porozkładali koce na trawie. Leżą i rozmawiają. Znów jestem szczęśliwa.

SZASZŁYKI Z PLASTROWANEJ KARKÓWKI

6 sztuk patyczków do szaszłyków

100 ml oleju

400 g karkówki wieprzowej

1 mała łyżeczka papryki słodkiej wędzonej

pół małej łyżeczki pieprzu cayenne

4 ząbki czosnku

3 łyżki stołowe octu białego winnego

1 mała łyżeczka soli

pół małej łyżeczki pieprzu

1/3 małej łyżeczki cynamonu

10 pieczarek

10 pomidorków cherry

Karkówkę pokrój w plastry i w miarę cienko rozbij tłuczkiem. Pieczarki obierz, usuń ogonki. Wszystkie przyprawy, zioła, ocet oraz olej zmiksuj w blenderze na gładką masę, następnie dokładnie natrzyj mięso oraz warzywa marynatą. Całe plastry karkówki nabijaj zygzakiem na patyczki, przekładając je pieczarkami i pomidorami. Grilluj około 7–10 minut z każdej strony.

PIECZONE ZIEMNIAKI Z GZIKIEM

4 średniej wielkości ziemniaki

szczypta soli

szczypta pieprzu

200 g twarogu tłustego

200 g śmietany 12%

1 pęczek rzodkiewek

1 łyżeczka ziarna czarnuszki

1 pęczek drobnego szczypiorku

3 łyżki stołowe oliwy extra virgin

Ziemniaki umyj i piecz w łupince w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C, do momentu aż będą miękkie. Pozostaw do ostygnięcia, następnie przekrój je na pół i grilluj. Gorące ziemniaki posmaruj gzikiem.

Gzik: Czarnuszkę zmiel w moździerzu. Posiekaj rzodkiewkę i szczypiorek. Połącz z twarogiem, śmietaną, przypraw do smaku solą i pieprzem.

Całość polej oliwą extra virgin.

GRILLOWANE PULPECIKI Z TZATZIKAMI

500 g jogurtu greckiego

1 ogórek zielony

1 ząbek czosnku

pół pęczka koperku

pół kostki sera feta

500 g zmielonego mięsa z udka indyka

1 płaska łyżka stołowa wędzonej słodkiej papryki

1 płaska mała łyżeczka soli

1 jajko

1/3 chałki

1 szklanka mleka

Ogórek przekrój na pół, wydrąż gniazda nasienne. Zetrzyj na tarce o grubych oczkach i przełóż do miski. Posól, wyciśnij czosnek i zmieszaj. Dodaj posiekany koper, jogurt naturalny i pokrojony w kostkę ser feta. Odłóż do lodówki na 1,5 godziny. Chałkę namocz w mleku, zmiel w maszynce o drobnych oczkach, a następnie połącz z mięsem mielonym, przyprawami i jajkiem. Wyrób na jednolitą masę, podziel ją, uformuj pulpeciki, a następnie nabijaj je na wykałaczki. Pulpeciki grilluj około 15 minut. Gotowe, jeszcze ciepłe, maczaj w tzatzikach.

GRILLOWANY BAKŁAŻAN Z FETĄ

1 bakłażan

1 kostka sera feta

100 g sera mascarpone

6 wędzonych śliwek

1 cytryna

kilka łyżek stołowych oliwy extra virgin

1 ząbek czosnku

2 łyżki stołowe orzechów nerkowca

szczypta soli

Bakłażana pokrój wzdłuż, w plastry o grubości pół centymetra. Posmaruj oliwą, startym na drobnych oczkach tarki ząbkiem czosnku, posyp solą oraz startą skórką z cytryny. Grilluj go po 5 minut z każdej strony, zostaw do ostygnięcia. Fetę rozdrobnij widelcem w misce. Dodaj bardzo drobno posiekaną śliwkę. Łyżką powoli dołóż mascarpone tak, żeby powstała jednolita gęsta masa. Orzechy nerkowca praż około 4 minut na suchej, rozgrzanej patelni, a następnie posiekaj. Bakłażana faszeruj masą, zawiń roladki. Całość posyp posiekanymi uprażonymi orzechami nerkowca.

JABŁKA FASZEROWANE KASZANKĄ

2 kwaśne jabłka

2 pętka swojskiej kaszanki

25 g masła

1 czerwona cebula

garść malin

olej do pieczenia i smażenia

1/3 szklanki wody

szczypta soli

szczypta pieprzu

szczypta cukru

Odkrój górny kapelusz jabłka, wydrąż środek łyżką. Dodaj szczyptę cukru oraz masło. Piecz w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni C przez 15 minut, a następnie wyjmij i studź. Kaszankę obierz z flaka, wrzuć na rozgrzaną patelnię wraz z posiekaną w piórka cebulą. Dopraw szczyptą soli i pieprzu. Po 4 minutach smażenia podlej 1/3 szklanki wody. Smaż przez kolejne 10 minut. Na samym końcu dodaj maliny. Gorącą kaszanką faszeruj jabłka. Tak przyrządzone można zapiec na grillu.

OGRODOWA GIRLANDA

1. Z kartonu wytnij wzór trójkąta, na podstawie którego będziesz robić kolejne. Potem wystarczy skleić na przykład resztę papieru do pakowania w dowolnej konfiguracji – obie strony takie same lub każda inna. Połóż na nim szablon, odrysuj ołówkiem, następnie wycinaj trójkąty.

2. Zrób dziurki zwykłym dziurkaczem i przewlecz sznurek.

3. Gotowe! Girlandę da się też wykonać z materiału, wtedy wszystkie trójkąty możesz przyszyć na jeden materiałowy pasek lub obszyć brzeg trójkątów w ten sposób, aby móc przeciągnąć przez nie sznurek.

PROSTO Z OGRODU

Jeśli chcesz, aby bukiet był długo świeży, miękkie łodygi przytnij prosto, twarde – ukośnie, najlepiej pod zimną wodą, żeby nie dostały się do ich środka pęcherzyki powietrza.

Jak zapraszać przyjaciół do domu? Niezobowiązująco, mailem lub SMS-em. Ale potwierdzić trzeba telefonicznie. Rzucasz hasło: spotkajmy się przy winie i zjedzmy, co się nawinie.

Copyright for the Polish Edition
© 2018 Edipresse Polska SA

Copyright © 2018 by Dorota Wellman

Edipresse Polska SA

ul. Wiejska 19

00–480 Warszawa

Dyrektor Zarządzająca Segmentem Książki: Iga Rembiszewska

Redaktor kreatywna projektu: Magda Mazur

Produkcja: Klaudia Lis

Marketing i promocja: Renata Bogiel-Mikołajczyk, Beata Gontarska

Digital i projekty specjalne: Katarzyna Domańska

Dystrybucja i sprzedaż: Izabela Łazicka (tel. 22 584 23 51);

Beata Trochonowicz (tel. 22 584 25 73);

Andrzej Kosiński (tel. 22 584 24 43)

Biuro Obsługi Klienta

www.hitsalonik.pl

mail: bok@edipresse.pl

tel.: 22 584 22 22

(pon.–pt. w godz. 8:00–17:00)

Zdjęcia: Krzysztof Wellman

Redakcja: Izabela Orlicz

Korekta: Katarzyna Szajowska

Make-up i włosy: Joanna Bielec

Projekt okładki i makieta: Dominika Raczkowska

Stylizacja: Gabi Yatska

Retusz zdjęć: Wojtek Kobalczyk

Przepisy Doroty na język składników przełożył: Marcin Molik

Stylizacja potraw: Maryla Musidłowska, Michał Toczyłowski

Asystentki sesji food: Małgorzata Suchańska-Korzewa, Katarzyna Sójka

Produkcja sesji food: Izabela Orlicz

Scenografia i stylizacja stołów: Anna Tyślerowicz, Michał Ruff

Grafiki i zdjęcia ze stron 22, 25, 26, 37, 42, 47, 61, 62, 80, 86, 93, 102, 107, 108, 109, 120, 126, 128, 130 ,137, 139, 146, 147, 148, 158, 164, 166, 168, 176, 179, 187, 188, 193, 198, 201, 204, 208, 211, 212, 216, 218, 220: Shutterstock

Wydawca dziękuje firmom Duka i Zara Home za wypożyczenie elementów scenografii do sesji.

Wydawca dziękuje marce Wiola Wołczyńska Essential za wypożyczenie strojów do sesji.

Książka powstała przy współpracy z marką Cisowianka.

ISBN: ISBN 9788381179768

Wszelkie prawa zastrzeżone. Reprodukowanie, kodowanie
w urządzeniach przetwarzania danych, odtwarzanie w jakiejkolwiek formie oraz wykorzystywanie w wystąpieniach publicznych
w całości lub w części tylko za wyłącznym zezwoleniem
właściciela praw autorskich.