Strona główna » Nauka i nowe technologie » Rytmika dla dzieci

Rytmika dla dzieci

5.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-7308-948-8

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Rytmika dla dzieci

Proponowana pozycja wydawnicza: Rytmika dla dzieci stawia sobie za cel rozwinięcie naturalnej potrzeby rytmu u dziecka. Całość obejmuje 120 zabaw i ćwiczeń rytmicznych przeprowadzanych w sposób systematyczny z uwzględnieniem stopnia trudności. Wprowadzenie wartości rytmicznych przez zabawy, grę na dziecięcych instrumentach perkusyjnych, rysowanie, ekspresję ruchu czyni zajęcia atrakcyjnymi, przyjemnymi i pożytecznymi. Dokładny opis ćwiczeń, rysunki i wiele praktycznych wskazówek umożliwią prowadzenie ciekawych zajęć. Schematyczne rysunki ilustrujące ćwiczenia i zabawy ułatwią nauczycielowi przeprowadzenie zabaw i ćwiczeń. Publikacja jest przeznaczona dla nauczycieli przedszkoli, ognisk, szkół muzycznych i studentów kierunków pedagogicznych.

Polecane książki

Co roku „Dieta MiND” znajduje się w czołówce rankingu najzdrowszych diet, tworzonym przez lekarzy – dietetyków, diabetologów, psychologów. Jej pierwotnym zadaniem miało być przede wszystkim wzmocnienie układu nerwowego i sprawności umysłu, jednak ku zask...
Szesnastoletniego Marlona od niedawna samotnie wychowuje owdowiała matka. Obiecał jej, że będzie dobrym człowiekiem. Nie tak, jak jego starszy brat Andre, który jest liderem gangu. Nie jest to trudne, kiedy spędza się czas samemu ze sobą, słuchając albumów Earth, Wind i Fire swojego zmarłego ojc...
Książka, którą Szanowny Czytelniku właśnie otwierasz, to felietony na temat historii powstania, czasem upadków, wielkich zakładów przemysłowych Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, ale przede wszystkim, to książka o ich twórcach. To gawędy o ludziach tworzących przemysł i cywilizację, o kapit...
"Sonety erotyczne" autorstwa Adama Mickiewicza są zwane również miłosnymi lub odeskimi. Powstały w latach 1825-26. Mickiewicz opracował na nowo i włączył do cyklu kilka wcześniejszych utworów, napisanych jeszcze w Wilnie i Kownie, a odzwierciedlających uczucia poety do Maryli, ukrytej pod imieniem L...
Gabinety stomatologiczne w zdecydowanej większości rozliczają swoje sprawy finansowe, prowadząc podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Często pomaga im w tym biuro rachunkowe. Mimo tego że większość czasu zajmuje leczenie pacjentów, nie wolno zapominać o sprawach finansowych. Tylko wtedy prowadzen...
Nigdy nie myślałem, że zostanę gwiazdą rocka. Będąc w college’u, planowałem grać w futbol, następnie dostać się do drużyny ligi zawodowej i poślubić ukochaną z liceum, z którą wiódłbym długie i szczęśliwe życie. Informacją o wyjeździe złamałem serce nie tylko jej, ale i sobie. B...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Beatrix Podolska

Beatrix Podolska

Rytmika dla dzieci

Oficyna Wydawnicza „Impuls” Kraków 2008

© Copyright by Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2008

Redakcja wydawnicza:Anna Gancarczyk

Projekt okładki:

Renata Grzybek

Rysunki:

Renata Grzybek

Koncepcja graficzna:Marek T. Kwak

ISBN 978-83-7308-948-8

Oficyna Wydawnicza „Impuls” 30-619 Kraków, ul. Turniejowa 59/5 tel. (0-12) 422-41-80, fax (0-12) 422-59-47

www.impulsoficyna.com.pl, e-mail:impuls@impulsoficyna.com.pl Wydanie I, Kraków 2008

Konwersja do formatu EPUB: Virtualo Sp. z o.o.virtualo.eu

1. Dźwięki i czary muzyczne

Dzieci poznają się z nauczycielem, z salą, w której odbywają się zajęcia, i ze sobą, wymawiając głośno swoje imiona. Nauczyciel zapoznaje dzieci z fortepianem, jego brzmieniem i zewnętrznym wyglądem, po czym gromadzi je blisko instrumentu, by posłuchały, ile pięknych melodii i bajek można wydobyć z fortepianu.

Nauczyciel improwizuje bajkę muzyczną pt.Dźwięki i czary.Zachęca dzieci, by przeniosły się wyobraźnią nad morze, na leśną polankę lub wzniosły się wysoko, tam gdzie latają ptaki.

2. Sygnał muzyczny

Dzieci słuchają muzyki fortepianowej, która zachęca do marszu lub biegu. Gdy usłyszą sygnał muzyczny (pojedynczy dźwięk lubarpeggiow wysokim rejestrze), zwracają się w przeciwną stronę i idą lub biegną dalej. Ćwiczenie można też przeprowadzić przy akompaniamencie dwóch instrumentów perkusyjnych, np. bębenka i dzwonków (cymbałków).

3. Przerwa w muzyce

Dzieci maszerują przy akompaniamencie fortepianu lub wybranego instrumentu perkusyjnego. Gdy akompaniament milknie, siadają i czekają w ciszy, aż muzyka ponownie zaprosi je do marszu.

4. Marsz i bieg w dwóch grupach

Pierwsza grupa dzieci maszeruje w rytmie ćwierćnut przy akompaniamencie tamburyna, w tym czasie druga grupa siedzi. Gdy nauczyciel zagra na kastaniecie ósemki, druga grupa biega, a pierwsza siedzi i czeka na ćwierćnuty. Zmiany następują coraz częściej.

5. Ćwierćnuty i ósemki – formowanie koła

Dzieci maszerują w kole, klaszcząc w ręce w tempie ćwierćnut. Gdy usłyszą rytm ósemek, wbiegają do środka koła i biegają tak długo, aż znów usłyszą ćwierćnuty. Wówczas ponownie sprawnie i szybko formują koło i dalej maszerują.

6. Obraz graficzny

Na tablicy są narysowane trzy ćwierćnuty. Dzieci stają naprzeciwko i mówią głośno: ćwierć-nu-ty. Jedno dziecko pokazuje nuty zgodnie z akompaniamentem dowolnego instrumentu. Gdy akompaniament zmieni się na ósemkowy, dzieci rozbiegają się po sali. Na powrót ćwierćnut w akompaniamencie, znów stają przed tablicą i mówią: ćwierć-nu-ty.

7. Spostrzeganie zmian dynamicznych (głośności dźwięku)

Dzieci siadają koło fortepianu i słuchają gry nauczyciela, który stosuje zmiany dynamiczne. Następnie wypowiadają swoje spostrzeżenia i próbują klaskać, a potem chodzić zgodnie ze zmianami dynamiki. Padają pojęcia: głośno – cicho, mocno – lekko. To samo ćwiczenie można przeprowadzić, grając na wybranych instrumentach perkusyjnych.

8. Wyrabianie wyczucia ruchu miarowych ćwierćnutZabawa z piłkami.

Dzieci bawią się kolorowymi piłkami w dowolny sposób przy akompaniamencie fortepianu. Gdy usłyszą ćwierćnuty, stają i odbijają piłki od podłogi, mówiąc za każdym razem: „bęc”. Dzieci, które nie potrafią jeszcze odbijać piłki w ten sposób, uderzają w nią ręką.

9. Słuchanie śpiewu nauczyciela – osłuchanie z piosenkąPiłkaDzieci słuchają I zwrotki piosenkiPiłkaJ. Wasowskiego:

Piłka, piłka w górę leci Piłką, piłką grają dzieci Bęc i buch! Bęc i buch! Piłkę złapie zuch!

wesoło

10. Reagowanie na znaną melodię

Dzieci spacerują z piłkami przy akompaniamencie fortepianu. Gdy usłyszą melodię piosenkiPiłka,zatrzymują się i ze słowami „piłka w górę leci” podrzucają piłkę wysoko w górę.

11. Rozpoznawanie ćwierćnutZabawa w domek ćwierćnut.

Dzieci biegają dookoła dywanu-domku. Gdy usłyszą zaproszenie ćwierćnut, wchodzą do domku, siadają, uderzają rękami o kolana tak długo, jak długo słyszą ćwierćnuty. Zabawa powtarza się kilkakrotnie.

12. Rysowanie domków z nutami

Dzieci rysują kredkami domki, w których mieszkają nuty.

13. Zabawa w dwóch grupach

Koty i myszy wybiegają ze swych domków wówczas, gdy usłyszą odpowiednią muzykę: koty – ćwierćnuty, myszy – ósemki.

14. Rysowanie nut

Grupa dzieci-kotów rysuje ćwierćnuty, a grupa myszy – ósemki.

15. Opowiadanie bajek, słuchanie muzyki

Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:

– A może któreś z was wymyśli własną bajkę o kotku i myszce?

– Spróbujcie opowiadać bajki, a potem posłuchacie bajki muzycznej granej na fortepianie.

Można posłużyć się także dwoma instrumentami perkusyjnymi, np. bębenkiem, grając dla kotów i trójkątem – dla myszek. Następnie nauczyciel pyta:

– Czy słyszałyście, jak spacerował kot i jak biegały myszki?

16. Rejestr wysoki i niski

Dzieci