
Jak mieć zgrabną sylwetkę? Przepisy
- Wydawca:
- Wydawnictwo e-bookowo
- Kategoria:
- Poradniki
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-7859-230-3
- Rok wydania:
- 2015
- Słowa kluczowe:
- koktajle
- kolacje
- książka
- małe
- mieć
- nudne
- ponad
- przepisy
- sylwetkę
- wykonaniu
- wzbogacona
- zgrabna
- znajdziesz
- mobi
- kindle
- azw3
- epub
Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).
Kilka słów o książce pt. “Jak mieć zgrabną sylwetkę? Przepisy”
W tej książce znajdziesz całe mnóstwo wspaniałych, oryginalnych posiłków na śniadanie, obiady i kolacje (ponad 120 przepisów). Wyszukane, wymuskane przez autorkę przepisy będą dla Ciebie świetną podróżą do głębi różnorodności smaków. Autorka udowodniła że zdrowe jedzenie nie jest ani nudne, ani drogie, a na pewno nie czasochłonne.
Książka wzbogacona jest również o przepisy na pyszne koktajle oraz zdrowe „małe co nie co”, czyli słodycze. Książka obfituje również w przepisy na domowe chleby, które są niezwykle proste w wykonaniu. Naprawdę warto mieć tą pozycję, by zainspirować się i wykorzystać nowe pomysły w naszej kuchni.
Polecane książki
Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Katarzyna Jura
Jak mieć zgrabną sylwetkę? Przepisy
Katarzyna Jura
Autor: Katarzyna Jura
Projekt okładki: Katarzyna Jura
Zdjęcie na okładce: Chroma Stock
Zdjęcia w książce: Shutter Stock
© Copyright by Katarzyna Jura & e-bookowo
Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo
www.e-bookowo.pl
Kontakt:wydawnictwo@e-bookowo.pl
ISBN 978-83-7859-230-3
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie, rozpowszechnianie części lub całości
bez zgody wydawcy zabronione
Wydanie I 2015
Konwersja do epub A3M Agencja Internetowa
WSTĘP
Jak każda kobieta dbam o swój wygląd i zawsze czytałam dużo artykułów na temat jak mieć piękną sylwetkę, cerę i jak dbać o zdrowie. Zauważyłam, jednak, że owe artykuły promowały określone kosmetyki, perfumy, produkty i namawiały do tego, że dzięki nim stanę się atrakcyjną, zdrową kobietą.
Oczywiście zdawałam sobie sprawę, że takie obietnice są złudne i zaczęłam zastanawiać się, jak wyrwać się spod komercyjnej manipulacji reklam i znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Coś, co byłoby nie okłamane, coś co byłoby naturalne, ale przede wszystkim, żeby mi służyło.
Na samym początku zainteresowałam się tym, co jem, co piję, ponieważ wiedziałam, że przede wszystkim należy dbać o siebie od wewnątrz. Wiedziałam, że kosmetyki czy zabiegi na ciało i twarz nie wystarczają, by długo wyglądać pięknie.
Początkowo moje odkrycia były dla mnie szokujące. Zdałam sobie sprawę, jak bardzo nasz świat jest przekłamany. Mleko, które promuje się jako zdrowe w gruncie rzeczy szkodzi, jogurty zamiast zdrowych składników zawierają sztuczne substancje, do masła i serów żółtych dodawane są tłuszcze typu trans. Warzywa i owoce są „pryskane”, by lepiej wyglądały, a nie by nam służyły w zdobyciu odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów. Codzienne produkty, jak białe pieczywo, kawa, herbata są szkodliwe, boblokują przyswajanie witamin oraz zakwaszają organizm.
Ratunku!!
Pomyślałam sobie – Co jeść? Co pić? Jak teraz będę się odżywiała?
Ja na sam początek obejrzałam kilka filmów o zdrowiu. Ciągle czytałam, dowiadywałam się nowych rzeczy i nie mogłam się zatrzymać!!! Od kilku lat wcielam w życie wiedzę, którą zgromadziłam, dzięki tym poszukiwaniom.
Sprawdzoną wiedzę o zdrowych produktach, zachowaniu zdrowia i wspaniałej figurze podzieliłam się w poprzedniej książce: „Jak mieć zgrabną sylwetkę”.
W tej książce poszłam o krok dalej i przedstawiłam liczne sprawdzone przeze mnie przepisy. Uwielbiam jeść i teraz wiem, jak należy przygotowywać posiłki, aby były zdrowe, smaczne, bez uszczerbku na figurze i w tej książce podzielę się z Tobą tą wiedzą.
PIECZYWO
Pieczenia chleba zawsze było dla mnie jakąś abstrakcją. Kiedyś się uparłam – 3 razy totalnie mi nie wyszło, ale metodą prób i błędów teraz potrafię upiec chleb nawet bez przepisu:)
Poniżej podaję naprawę proste przepisy na zrobienie chleba, który możesz upiec w piekarniku. Są to zarówno chleby na drożdżach i na zakwasie.
Poniżej znalazły się również przepisy na chleby bezglutenowe, dla osób które nie tolerują glutenu.
Warto przynajmniej od czasu do czasu upiec własny chleb czy bułki, by przekonać się, jak jest to dziecinnie proste i jaką to daje niepowtarzalną satysfakcje.
Najzdrowszy chleb to taki, który sami przygotowaliśmy, bo wiemy dokładnie jakich składników użyliśmy Najlepiej oczywiście używać mąki żytniej, dodawać dużo ziaren słonecznika, dyni, ponieważ zawiera on najwięcej błonnika, minerałów i posiada niski indeks glikemiczny, co oznacza, że jest on idealny dla cukrzyków. Jednocześnie trzeba pamiętać, że dla początkujących piekących mąka żytnia jest najtrudniejsza do wyrobienia, więc najlepiej mieszać ją pół na pół z mąką pszenną.
Zapraszam do fascynującego świata pachnącego zdrowiem.
Łatwy chleb
Składniki:
2,5 szklankimąki pszennej–zawsze wybieraj tą która ma typ 450, 550, 750
szklankę wody
1,5 łyżeczki soli
6 g świeżych drożdży
1 łyżka ziaren słonecznika bądź płatków owsianych
Przygotowanie:
Mąkę wymieszaj z solą, a osobno w wodzie rozpuść drożdże. Następnie wszystkie składniki wymieszaj ze sobą. Jeśli ciasto będzie się kleiło dodaj łyżkę oliwy i odstaw w misce w ciepłe miejsce na 12-18 godzin.
Następnego dnia wyłóż ciasto na stolnice, a ciasto przełóż od razu do garnka rzymskiego bądź do zwykłej foremki wysmarowanego masłem i obsypanego otrębami/bułka tartą. Spryskaj wierz chleba wodą, aby skórka była chrupiąca.
Odstaw na 30 min. Po tym czasie nastaw piekarnik na 230°C i wstaw chleb do piekarnika.
Po ½ godz. Zmniejszyć temp. Do 210 i piecz kolejne ½ godz. Az skórka się zarumieni.
Bagietki
Składniki:
niecałe 2 szklanki letniej wody
25 gświeżych drożdży
1kg mąki chlebowej typ 750
szczypta cukru
2 łyżeczki soli
Przygotowanie:
Drożdże i cukier rozpuść w wodzie. Dodaj mąkę, wyrabiaj na gładką masę aż ciasto będzie łatwo odklejało się od rąk. Dodaj sól rozpuszczoną w letniej wodzie. Ciasto wyrabiaj przez 5 minut na obsypanej mąką stolnicą.
Ciasto włóż do dużej miski, przykryj folią spożywczą i wstaw do lodówki na noc do wyrośnięcia (od 8 do 12 godzin). Wyciągnij ciasto z lodówki i odstaw na 1 godzinę, aby się ogrzało.
Podziel ciasto na 4 równe części. Lekko rozpłaszcz i wykonaj czynność podobną do rolowania, utwórz małe bochenki chleba. Następnie każdy lekko rozbij otwartą dłonią i zawiń jeden z boków do środka przyklepując dłonią. Czynność powtórz 3-4 razy. Następnie roluj podłużne bagietki.
Przełóż bagietki na blaszkę i przykryj ścierką. Odstaw w ciepłe miejsce na 2 – 2,5 godziny do wyrośnięcia. Pod koniec wyrastania ciasta rozgrzej piekarnik do temp. 240°C.
Żyletką natnij ukośnie każdą z bagietek. Przy pomocy spryskiwacza do kwiatków, spryskaj ścianki i spód piekarnika wodą oraz bagietki. Wstaw blachę z bagietkami do piekarnika i piecz przez 25-30 minut.
Bułeczki owsiane
Składniki:
2 szklanki białej pszennej mąki chlebowej
1 szklankamąki pszennej razowej
garśćpłatków owsianych
1 szklanka ciepłej wody
mniej niż pół szklanki mleka
2 łyżkipłynnego miodu
1 łyżka oleju roślinnego
1 łyżka soli
1 1/2 łyżeczki drożdży instant
Przygotowanie:
Płatki owsiane zalej ciepłą wodą i zostaw na 20 minut. Gdy zmiękną, dają się łatwo rozgnieść pomiędzy palcami. Do płatków dodaj resztę składników i wszystko dokładnie wymieszaj. Następnie zagnieść średnio luźne ciasto, delikatnie lepkie od miodu.
Miskę z ciastem zakryj folią, zostaw na 45 min na kuchennym stole, po czym włożyć ją na noc do lodówki (4°C). Pobyt w chłodzie pozwala ciastu wzbogacić smak jak również przedłużyć późniejsze przechowywanie pieczywa. Zimne ciasto kilkakrotnie odgazowywać w trakcie wyrastania (pierwsze kilka godzin).
Następnego dnia, po ogrzaniu (1-2 godz. w temperaturze pokojowej) podziel ciasto na 12 równych części (86g), lekko ukształtuj, zakryj i zostawi na 20 minut. Uformuj sprężyste bułeczki, wierzchy maczaj w wodzie, a następnie w rozsypanych na tacy płatkach owsianych. Ułóż na blasze.
Zostaw do wyrośnięcia na 1 – 1 1/2 godziny w 24°C (ciasto powinni podwoić swoją objętość)
Piecz w 240°C przez 15 minut, zmniejsz temperaturę do 220°C i dopiekaj jeszcze 10-15 minut.
Chleb bez wyrabiania
Składniki:
40 dag mąki pszennej typu 650
½ łyżeczki suchych drożdży
łyżeczka soli
dodatek do wyboru: suszone pomidory, papryka, czarnuszka
Przygotowanie:
Wymieszaj wszystko w 1 i 1/5 szklanki letniej wody(nie wyrabiaj)., przykryj i odstaw na 12 godzin w miejsce w temperaturze pokojowej.. Ciasto(będzie dość rzadkie) wyjmij na blat oprószony mąką, złóż dwukrotnie, włóż do miski wyłożonej papierem do pieczenia, przykryj i znów odstaw na ok. 2 godzin do wyrośnięcia. Na pół godziny przed pieczeniem nastaw piekarnik na 240 stopni i wstaw do niego garnek żeliwny lub szklany z pokrywką. Gdy naczynie się nagrzeje, włóż delikatnie ciasto razem z papierem, przykryj, piecz 25 minut, potem bez przykrywki jeszcze kwadrans. Wystudź na kratce. Krój, dopiero, gdy ostygnie.
Bułeczki dyniowe
Składniki:
mały słoik puree dyniowego(najlepiej przygotować w sezonie na dynie)
3 szklankimąki
1 płaska łyżeczka soli
6 g drożdży rozpuszczonych w pół szklanki ciepłej wody
2 łyżeczki oleju
pół drobno pokrojonej papryczki chilli (można użyć suszonej)
garść ziaren słonecznika
1 jajko
mleko do posmarowania bułeczek
Przygotowanie:
Przygotuj puree dyniowe: obraną, pokrojoną w cząstki dynię podlej 2-3 łyżkami wody i rozgotuj na jednolitą masę. Dynię można też upiec i następnie zmiksować.
Ostudzone puree dyniowe mieszaj z rozbełtanym jajkiem. Dodaj pozostałe składniki i wyrabiaj z nich ciasto. Blat posyp mąką, rozwałkuj na nim ciasto (jest dosyć lepkie) na grubość ok. 1,5cm i wytnij z ciasta szklanką okręgi. Wycięte bułeczki układaj na blasze wyściełanej papierem do pieczenia. Smaruj je pędzelkiem umoczonym w mleku. Piecz w 200 °C przez 15 minut.
Zakwas
W I dzień rano:
Zamieszaj pół szklanki mąki żytniej pełnoziarnistej lub żytniej z pół szklanki zagotowanej wody (o temperaturze pokojowej). Umieść w dużym słoiku i dokładnie mieszaj. Górę słoika przykryj folią aluminiową Zostaw go w ciepłym miejscu (obok pieca, który grzeje wodę, tam jest około 27 stopni C). Latem – jak jest w domu bardzo ciepło – można też zostawić na stole, gdzieś w miejscu bez przeciągów. Wieczorem zamieszaj zakwas 1 raz, porządnie i zostawić do rana.
Na 2 dzień rano:
Dokarm zakwas pierwszy raz, czyli robię dokładnie to samo, co wczoraj. Dodać mąkę, wodę (po pół szklanki), mieszać, odłożyć w ciepłe miejsce.
Na 3 dzień rano:
Dokarm zakwas, czyli powtórka dnia 2.
Na 4 dzień rano:
Dokarm zakwas, zamieszaj, odstaw w ciepłe miejsce. Po około 3 godzinach jest on już gotowy do pieczenia chleba.
Chleb pszenny na zakwasie
Składniki:
3 szklankimąki pszennej graham typ 1850 (użyłam mąki eko)
1,5 szklanki mąki pszennej jasnej (użyłam typu 550 eko)
25g drożdży
łyżka zakwasu (opcjonalnie)
2 szklanki wody
50g