Strona główna » Dla dzieci i młodzieży » Kot Kameleon

Kot Kameleon

4.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-7551-426-1

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Kot Kameleon

Książka "Kot kamelon" znalazła sie wśród 10 tytułów nominowanych do nagrody IBBY 2014

Natalia nie jest szczególnie zadowolona, gdy musi zostać na kilka dni na wsi u babci Anieli. A gdy po odjeździe rodziców okazuje się, że w samochodzie została jej torba z ulubionymi zabawkami, jest naprawdę zmartwiona. Cóż ona będzie robić przez całe dni z babcią i czarnym kotem, który chyba jej nie lubi? Na szczęście babcia zabiera ją na strych, gdzie można przymierzać fantazyjne kapelusze i bawić się szkiełkami witrażowej lampy. Gdy się przez nie spogląda, wszystko nabiera czarodziejskich barw, a czarny kot staje się białym kotem. Tylko czy to naprawdę magia?

Polecane książki

Kulisy fascynującego świata międzynarodowej dyplomacji. Praktyczny przewodnik po świecie savoir vivre’u. Kiedy w XVII wieku w wąskiej haskiej uliczce spotkali się francuscy i hiszpańscy dyplomaci, trzeba było rozbierać ogrodzenie, aby nikt nikomu nie musiał ustępować miejsca. Dziś do wywołania mię...
W świetle południa i w łagodnym cieniu tej wiary Duch Święty pociąga duszę ku dobru, dotykając i przenikając jej serce, zmieniając w przyjemne to, co gorzkie w ćwiczeniu cnoty oraz pokonując trudności i opór natury. Hojnymi i wspaniałomyślnymi uczuciami zachęca duszę do heroicznych czyn&oacut...
Sebastian Hunter po śmierci ojca przysięga porzucić dawny hulaszczy styl życia. Wyjeżdża do rodzinnego majątku w Szkocji, gdzie całe dnie spędza samotnie na rozmyślaniach, nie mając ochoty na towarzystwo. Dlatego z niechęcią przyjmuje wizytę matki, która zjawia z panną Phoebe Allordyce. S...
Wypracowania - Motywy patriotyczne. Na podstawie wybranych utworów literackich Opisy wypracowań:   Patriotyzm w utworach Kochanowskiego. Poniższe wypracowanie prezentuje utwory o tematyce patriotycznej autorstwa Jana Kochanowskiego. Poeta zatroskany losami ojczyzny wyrażał ...
Tysiąc lat temu dwoje młodych kochanków zostało zdradzonych – dla Algera Waterlowa oznaczało to śmierć, dla Hanalei, królowej Fells, życie bez miłości. Teraz ponownie królestwo Fells zdaje się drżeć w posadach. Młoda królowa Raisa ana’Marianna ma poważne problemy z utrzymaniem pokoju nawet w mur...
Na początku wypada ostrzec, by osoby o słabych nerwach nie czytały książki przed snem. Kim jest tytułowy Wij, autor informuje już w słowie wstępnym, z pierwszych stron powieści dowiadujemy się też o dziwnych zwyczajach ukraińskich seminarzystów. Następnie obserwujemy niezwykłą wędrówkę trzyosobowej ...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Joanna Wachowiak

Copyright © Joanna Wachowiak

Copyright © Wydawnictwo BIS  2014

Książka, którą nabyłeś, jest dziełem twórcy i wydawcy. Prosimy, abyś przestrzegał praw, jakie im przysługują. Jej zawartość możesz udostępnić nieodpłatnie osobom bliskim lub osobiście znanym. Ale nie publikuj jej w internecie. Jeśli cytujesz jej fragmenty, nie zmieniaj ich treści i koniecznie zaznacz, czyje to dzieło. A kopiując jej część, rób to jedynie na użytek osobisty.

Szanujmy cudzą własność i prawo.

Więcej nawww.legalnakultura.pl

Polska Izba Książki

ISBN 978-83-7551-426-1

Wydawnictwo BIS

ul. Lędzka  44a

01-446 Warszawa

tel. (22)  877-27-05, 877-40-33; fax (22)  837-10-84

e-mail: bisbis@wydawnictwobis.com.pl

www.wydawnictwobis.com.pl

Plik ePub przygotowała firma eLib.pl

al. Szucha 8, 00-582 Warszawa

e-mail: kontakt@elib.pl

www.eLib.pl

Rozdział 1 Przyjazd i wyjazd

– Daleko jeszcze? – spytała Natalia, przecierając oczy.

– Nie, jesteśmy już blisko. – Tata zerknął w tylne lusterko. – Wyspałaś się?

Nie odpowiedziała. Patrzyła przez okno: drzewa pojawiały się i znikały za jadącym samochodem, migając jako żółte, zielone i brązowe plamy.

Mama odwróciła się na swoim siedzeniu i połaskotała ją po nodze.

– Wciąż się gniewasz?

Gdyby nie to, że Natalia była strasznie obrażona, roześmiałaby się – bo na łaskotki jest wrażliwa jak mało kto. Ale nie tym razem. Co to, to nie.

– Chciałam zostać u cioci Marty i bawić się z Mają – burknęła i odsunęła nogę.

– Natalia – wtrącił się tata – daj już spokój, nie nudź.

– No to mogłam wybrać się z wami.

– Kochanie… Ciocia jest chora, tłumaczyłam ci przecież. – Mama westchnęła, posmutniała i wpatrzyła się w okno.

– Zresztą to tylko trzy dni – dodał tata. – A właściwie dwa, bo w niedzielę będziemy z powrotem. Czas szybko zleci. Poza tym to dobra okazja, żebyś spędziła więcej czasu z babcią. Zawsze wpadamy do niej na krótko.

– To wolałabym zostać z babcią Hanią, w mieście. Zabrałaby mnie do kina albo do kawiarni, pomalowałaby mi paznokcie… A u tej babci będę się nudzić. Tu nie ma dzieci do towarzystwa ani nawet telewizora.

– Nie rozumiem cię, Natalko. Możesz pobawić się z Blekotem. Wciąż mówisz, że chciałabyś mieć własne zwierzę. Przecież lubiłaś tutaj przyjeżdżać.

– Lubiłam, jak żył dziadek – mruknęła Natalia. – A babcia Aniela jest… dziwna. Poza tym Blekot nie chce się ze mną bawić, na mój widok zawsze ucieka.

– Zabrałaś torbę pełną zabawek – przypomniał jej tata. – Sam nie wiem, po co ci ich tyle. A właśnie, skoro mowa o torbach, spakowałaś może moją maszynkę do golenia? – zwrócił się do mamy.

– Spakowałam. Jest w tej drugiej torbie, takiej samej jak ta, w której są zabawki. Też jest niebieska, więc ich nie pomyl.

Natalia wciąż patrzyła za okno i mijane widoki nagle zaczęły jej się wydawać znajome: tory kolejowe, las, pola, domy… Piaszczysta droga, na której samochód zaczął kołysać się na boki.

– Co za dziury… – jęknął tata. – Samochód aż trzeszczy, mam nadzieję, że się nie rozleci!

„Mówi tak za każdym razem. To znaczy, że rzeczywiście już blisko” – pomyślała Natalia.

Po chwili zobaczyła dom babci. Nie można go było pomylić z żadnym innym, bo cały, z wyjątkiem dachu, porośnięty był roślinami – zdaniem Natalii wyglądał tak, jakby był ubrany w puchaty zielony sweter.

Przed domem stała już babcia: w szarej spódnicy i wełnianym swetrze, jak zwykle przepasana fartuchem, w niczym nie przypominała eleganckiej, modnie ubranej babci miastowej.

– Dzień dobry – wymamrotała Natalia, gdy wyswobodziła się z pasów i wysiadła z auta. Chciała na powitanie cmoknąć babcię w policzek, ale ona mocno ją do siebie przytuliła. Szorstki szary sweter drapał dziewczynkę w twarz. Pachniał jakoś dziwnie, nie perfumami, czymś innym. Natalia musiała przyznać, że całkiem przyjemnie, ale i tak szybko się odsunęła.

– Ten sweter – mruknęła. – Gryzie mnie w policzek.

Gdy wszyscy się ze sobą przywitali, tata wyciągnął z bagażnika walizkę i torbę. Ledwo postawił bagaże na trawie, rozległ się brzęk dzwoneczka, cichy i srebrzysty.

– Blekot – domyśliła się Natalia i rzeczywiście: ni stąd, ni zowąd zjawił się czarny kot. Przecisnął się między nogami i bez pozwolenia wskoczył na torbę, jakby specjalnie dla niego ją postawiono, a potem rozsiadł się na niej, jak gdyby nigdy nic. Na widok kota tata gwałtownie odskoczył do tyłu i wpadł na stojący za nim samochód. Natalia i babcia roześmiały się, nawet mama uśmiechnęła się nieznacznie, bo wyglądało to tak, jak gdyby tata wystraszył się kota!

– Śmiejcie się, śmiejcie… – burczał. – Nie zażyłem tabletki. Przez całą drogę kichałbym i kichał.

Tata ma uczulenie na kocią sierść: jeśli nie zażyje tabletki antyalergicznej, dostaje okropnego kataru, a jego oczy robią się czerwone i spuchnięte.

– Sio, Blekot! Sio! – Próbował przegonić kota, ale ten nawet na niego nie spojrzał. Siedział i lizał łapę, nie zwracając na nikogo uwagi.

– Wejdźcie – zapraszała babcia. – Jedliście obiad? Upiekłam drożdżówkę. Dyniową, taką jak lubicie.

– Innym razem, mamo – powiedziała do niej mama Natalii. – Bardzo się spieszymy.

– No tak… To jedźcie już, jedźcie. – Babcia pogładziła ją po policzku, tak samo jak mama głaszcze Natalię, gdy zdarza się, że dziewczynka jest smutna. – Zobaczysz, wszystko będzie dobrze.

Tata wniósł bagaże do domu. Potem jeszcze kilka całusów, trzaśnięcie drzwi – i ruszyli. Babcia pomachała im, popatrzyła na stojącą z ponurą miną Natalię, pogładziła ją po plecach i poszła do domu. A Natalia stała i patrzyła za odjeżdżającym samochodem tak długo, aż zniknął za zakrętem.

Rozdział 2 Dynia na wulkanie

– I jak, smakuje ci drożdżówka?

– Yhm. – Natalia uprzejmie kiwnęła głową.

– Bardzo smaczna

Wgryzając się w kolejny kawałek, rozglądała się po kuchni. „Tu też wszystko jest dziwne” – pomyślała. Otaczały ją półki pełne słoików różnej wielkości, zielonych i brązowych butelek, kolorowych puszek i pękatych szarych woreczków. A między tym wszystkim – na szafkach, półkach, stole i parapecie – stały doniczki z roślinami. Z wiklinowych koszyków wystawały jakieś zasuszone wiechcie, pęczki suchych roślin zwisały też z drewnianych kijów rozciągniętych między szafkami.

„Jak w chacie czarownicy” – przyszło na myśl Natalii. „O, nawet coś bulgocze w wielkim garnku na kuchence. Co ja tu będę robić? Całe szczęście, że mam ze sobą konsolę i zabawki!”.

– Dziękuję. – Odsunęła talerz. – A dokąd tata zaniósł moje bagaże? Bo jeśli można, to chciałabym spać w pokoju żabim.

Babcia parsknęła śmiechem.

– O, to pamiętasz, że dziadek tak go nazywał? To jakbym zgadła, bo tam ci pościeliłam.

– Aha. To… pójdę tam teraz i czymś się pobawię, dobrze?

Stanęła w progu pokoju: zielona szafa, zielony dywan, na łóżku narzuta tego samego koloru, a w oknie – zasłony. Miał dziadek rację, że to żabi pokój. Uporała się z suwakiem torby, wyjęła pasiastą koszulę taty – „Koszula taty? Co ona tu robi?” – i znieruchomiała. Dopiero po chwili dotarło do niej, co się stało.

– O nie… O nie..! No ładnie!

– Co? Co się stało? – Babcia zajrzała do pokoju.

Natalia wyciągnęła przed siebie rękę i wskazała na stojącą przed nią niebieską torbę. Wypełniały ją rzeczy rodziców: były w niej saszetka z kosmetykami, piżamy, kapcie… I taty maszynka do golenia.

– Tata pomylił torby! Zamiast tej zabrał moją!

Babcia załamała ręce.

– Ha, a to dopiero! No tak, wyjeżdżali w pośpiechu… Ale czekaj, czekaj – zerknęła do otwartej torby. – Na szczęście nie ma w niej niczego naprawdę niezbędnego, poradzą sobie bez niej. A co było w tej drugiej?

– No jak to co? Moje zabawki i gry, i książki! I mój ulubiony Tygrysek! I ja sobie bez nich nie poradzę! – Natalia czuła, że z żalu i ze złości zbiera się jej na płacz. – To wszystko przez tego kota! Gdyby nie on, tata sprawdziłby, co jest w torbie! – Zwiesiła głowę i wtedy jej wzrok padł na bluzkę, którą tego dnia nosiła: dostrzegła na niej sporą pomarańczową plamę. – O nie, jeszcze i to! Dynia na wulkanie!

– Dynia? Na wulkanie? – Babcia wybałuszyła na nią oczy. – Nic nie rozumiem… O czym ty, Natalko, mówisz?

Buzia