Strona główna » Obyczajowe i romanse » Kronika Aniołów

Kronika Aniołów

5.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-7859-246-4

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Kronika Aniołów

Znaleźliśmy się w opowieści – tak to sobie podsumowałem. Jeszcze dobę temu, w tym martwym punkcie mojego życia, gdzie od jakiegoś czasu na nic nie liczyłem i – pogodzony ze swoim wypalonym przeznaczeniem – wegetowałem z dnia na dzień na nic nie czekając, wydarzyło się coś, co wykracza daleko poza definicję cudu. Cała życiowa wiedza zawarta w moich przekonaniach na temat życia okazała się naiwnym dziecięcym wybrykiem, gdy uświadomiłem sobie, że świat, który dotychczas znałem, jest tylko ziarenkiem piasku na bezgranicznej plaży. W najmniej spodziewanym momencie spełniła się najbardziej niemożliwa obietnica, którą składało mi niebo, gdy poznawałem świat, a odwieczne urojenia – stały się przeczuciem. Nie uwierzyłem we wszystko od razu, być może nigdy nie uwierzyłem do końca w to, co mnie spotkało, ale wiem, że wydarzyło się naprawdę…Życie Sebastiana Wagnera skończyło się – tak przynajmniej twierdził. Niegdyś wybujały marzyciel, teraz – skrajny realista, z ledwością wiąże koniec z końcem, nie licząc na lepszy los. Któregoś dnia zdarza się dziwny wypadek – Wagner o mało nie umiera, gdy jego życie ratuje… anioł.

Od tej chwili wszystko się zmienia. Sebastian będzie musiał przekonać się, że prawda jest inna, niż sądził i nie tylko porzucić swoje poglądy, ale przede wszystkim uwierzyć, że wszystko jest możliwe, a los zwykłego człowieka może nawet zmienić dzieje całego świata.

Czy zamknie się w sobie, uznając wszystko za fikcję, czy też zmieni się na tyle, by zaufać swoim najskrytszym marzeniom?

Polecane książki

Co może być złego w tym, że chcemy, żeby nasze dzieci były doskonałe albo takie jak my sami? Gdzie trzeba postawić granicę w dążeniu do ideału? Jak kształtować prawo wobec zawrotnego tempa rozwoju wiedzy i technologii? Michael J. Sandel, wybitny filozof z Harvardu, stara się odpowiedzieć na te pytan...
Thomas Piketty, bodaj najgłośniejszy ekonomista ostatnich lat, to nie tylko wnikliwy badacz wielkich zjawisk gospodarczych, ale też uważny obserwator społeczeństwa we Francji i całej Europie. W błyskotliwych felietonach publikowanych na przestrzeni kilku lat w dzienniku „Libération” autor Kapitału ...
„Aktualności kadrowe” stawiają sobie za cel, aby z szumu informacji wyłowić tylko takie, które naprawdę w danym czasie mają znaczenie praktyczne dla pracodawcy, kadrowego czy specjalisty ds. HR oraz aby informacje te zapakować w krótką, zwięzłą formę. Stąd liczne wzory, przykłady i schematy, które u...
Jest taki kraj, w którym kobiety żyją dłużej, niż gdziekolwiek indziej na ziemi. Wskaźnik otyłości jest tam najniższy spośród krajów rozwiniętych. Czterdziestoletnie kobiety wyglądają tam tak, jak gdyby miały dwadzieścia lat. To kraj, w którym kobiety mogą cieszyć się ...
Książka zawiera kompleksowe omówienie nadzwyczajnego sposobu ustania stosunku pracy rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Problematyka ta obfi tuje w liczne kontrowersje i kłopoty interpretacyjne, o czym świadczy dorobek doktryny oraz bardzo bogate orzecznictwo. Autorzy przeanalizowali poglądy prze...
  Można śmiało zaryzykować tezę, że w Polsce dramat i teatr szwajcarski to teren nieznany, że jego przedstawiciele rzadko kiedy kojarzą się polskiemu odbiorcy z kulturą szwajcarską i są identyfikowani przede wszystkim poprzez język – jako twórcy niemieckojęzyczni. W konsekwencji postrzeganie dramatu...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Piotr Semla

KRONIKA ANIOŁÓW

Piotr Semla

KRONIKA ANIOŁÓW

© Copyright by Piotr Semla

Projekt okładki: Piotr Semla

(Materiał na okładkę pobrany z www.pixabay.com na podstawie licencji CC0)

ISBN e-book 978-83-7859-246-4

ISBN druk 978-83-7859-247-1

Piotr Semla

Self-publishing

piotrsemla1@gmail.com

Zapraszam na moją stronę autorską:

www.piotrsemla.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentu bez pisemnej zgody autora zabronione.

Wydanie I, 2013

Konwersja do epub A3M Agencja Internetowa

Dla tych, którzy nigdy nie radzili mi, jak mam żyć,

bo właśnie dzięki nim dzisiaj jestem sobą.

Prolog

Zawsze kochałem wiatr. Gdy byłem bardzo młody, wierzyłem, że wraz z nim przybyłem na świat w jakimś niewyjaśnionym i niezwykle ważnym celu. Przyglądałem się swojemu życiu z niedowierzaniem, jakby było ponadczasową opowieścią – jedną z takich, które czyta się dzieciom przed snem, torując im drogę do fascynującego świata snów. Starałem się każdy swój wybór, każde zachowanie, a nawet najdrobniejsze gesty wykonywać z inspiracją, karmioną przeświadczeniem, że jakiś niewidzialny kamerzysta uwiecznia moją historię. Nie zadawałem sobie pytania, czy istnieje przeznaczenie, bo nieprzerwanie czułem, jak jakaś nieokiełznana siła pcha mnie naprzód. Nie była potężna, wręcz przeciwnie – delikatniejsza niż obłoki subtelnie zachęcała moje stopy do stawiania kolejnych kroków. Tam wysoko w powietrzu istniało coś heroicznie wzniosłego, a zarazem bajecznie beztroskiego, to coś dawało niekwestionowaną radość, jednocześnie budząc niepokój, wynikający z przestrzeni nas dzielącej. Nigdy nikogo nie pytałem, co tam jest – od początku mówiono mi, że „w niebie mieszka Bóg”. Za tego tajemniczego kamerzystę uważałem swojego anioła. Był bliżej mnie niż Bóg, o którym tyle mi mówiono. W głębi serca czułem, że kiedyś go spotkam. Tak więc, będąc bardzo młodym nie miałem żadnych wątpliwości, bo wiedziałem, że we właściwym czasie dowiem się wszystkiego.

Dopóki istniało tylko piękno i dobro, nie musiałem robić czegokolwiek, wyznaczanie kierunku dowolnego działania było niepotrzebne. Dopóki byłem kochanym dzieckiem, które ma wszystko, czego potrzebuje, świat wydawał się bez skazy. W pewnym okresie swojego życia gorączkowo żałowałem, że zamiast leżeć na trawie i marzyć, nie siedziałem przed telewizorem jak moja rodzina, bo wtedy nie uroiłbym sobie, iż moja przyszłość będzie składała się wyłącznie z utopijnych przeżyć.

Życie dorastającego i wchodzącego w relacje społeczne człowieka okazało się zupełnie inne, niż przypuszczałem. O tym, że (poza dobrem) istnieje zło, dowiedziałem się najwcześniej, kiedy to rówieśnicy nieustannie ze mnie drwili i ośmieszali mnie przy każdej okazji, a i bez okazji też. Pewnie nie ruszałoby mnie to tak bardzo, gdyby ich zachowanie było dla mnie karą za jakieś przewinienie. Tymczasem cierpienie spotykało mnie po prostu, ze względu na to, kim byłem. Nieśmiały, spokojny, wiecznie zamyślony i niezdemoralizowany chłopiec przykuwał uwagę w szkolnej dżungli, gdzie liczyła się bystrość umysłu i odwaga, dzięki której można było szybko upozorować siebie jako najsilniejszego osobnika w stadzie. W miarę jak dostrzegałem, że siła karmi się słabością, a piękno jest wyśmiewane, zrozumiałem, że istnieje jeszcze coś – brzydota. I to gruncie rzeczy ona raziła mnie najbardziej aż do samego końca.

Z biegiem lat pojąłem, że zarówno moralność jak i dobro oraz zło można postrzegać z różnych subiektywnych punktów widzenia. Sam stawałem w życiu po różnych stronach, więc zmuszanie siebie do wybierania tej najbardziej akceptowanej przez społeczeństwo, traciło dla mnie sens. Pewnie stałbym się pozbawionym zasad psychopatą, gdyby nie – w zamęcie bezlitosnej relatywności – pojawiło się światło. Była nim jedyna rzecz, która obserwowana przeze mnie z jakiegokolwiek punktu widzenia, zawsze wyglądała tak samo – piękno.

Wściekłość na ludzką próżność utworzyła przepaść między utopią, której pragnąłem, a światem rzeczywistym, którego obraz szkicowało w moim umyśle społeczeństwo. Ponieważ nikt wcześniej nie nauczył mnie walczyć, na niebezpieczeństwo reagowałem ucieczką. Robiłem tak przez pierwsze osiem lat szkoły. Fakt, że w świecie rzeczywistym nie miałem przyjaciół, a rodzina z czasem zaczęła mnie ignorować, gdyż sam z niemożności emitowania entuzjazmu zaniedbywałem kontakty z nimi, doprowadził mnie z powrotem do świata dziecięcej fantazji.

Mając czternaście lat nie potrafiłem jeszcze zanegować istnienia Boga, a jedynie jego intencje, które bardzo szybko określiłem jako nieprzyjazne. Kiedy wracałem ze szkoły, w miejscu, gdzie dotychczas pojawiał się płacz, czułem pragnienie marzenia o tej sile, która prowadziła mnie w dzieciństwie. Skoro nie pomagał mi Bóg, jedyną siłą wyższą i jedynym moim przyjacielem, jaki mi pozostał, okazał się on… mój anioł. Dopóki moja wyobraźnia imitowała uścisk jego dłoni na mojej ręce, potrafiłem dokonywać rzeczy niemożliwych. Nie miałem kontroli nad wszystkim, ale zmieniałem rzeczy które wcześniej były nie do ruszenia. Często marzyłem o tym, że któregoś dnia zmienię świat.

Do rozpoczęcia liceum miałem już przyjaciół i pierwszą dziewczynę, a co za tym idzie upozorowałem siebie jako „silnego osobnika w stadzie”. W pośpiechu nie zauważyłem, że wykorzystałem własny azyl przeciwko samemu sobie. Gdy nie potrzebowałem pomocy fantazji, zamiast żyć naprzemiennie w dwóch światach, wybierałem rzeczywistość. W pewnym momencie jawiło się u mnie przekonanie, że nie potrzebuję fantazji, i że uwolniłem się z tego urojonego, dziecięcego świata. Nic bardziej mylnego. On był częścią mnie – kiedy długo żyłem „normalnie” (tak, jak inni), ta introwertyczna część mnie rosła w siłę i często wybuchała, a ja chwiałem się na prawo i lewo, balansując na granicy jawy i obłędu.

Od kiedy zaistniałem wśród rówieśników, inni ludzie postrzegali mnie jako entuzjastycznego i błyskotliwego człowieka – tylko takiego siebie pozwoliłem im poznać. Widywali mnie praktycznie codziennie, ale nie byli obecni, kiedy nocami włóczyłem się, zaciskając zęby z bólu… żaden z nich nie towarzyszył mi przy mojej próbie samobójczej i nie popijał ze mną taniego wina na torach kolejowych. W te „złe dni” grałem „tego dobrego” i szło mi znakomicie, jednak każde kolejne najechanie mojego życiowego wagonu emocji na koleinę było coraz trudniejsze do zniesienia, a jedyna osoba która mogłaby mnie zrozumieć, mój ojciec, wyprowadził się i zostawił nas samych wraz z matką i siostrą. W dodatku skończyło się gimnazjum, a ja musiałem iść do nowej szkoły nie mając na to siły. Zapewne długo bym nie pociągnął, gdyby nie zdarzył się cud – jedyna naprawdę dobra rzecz, która spotkała mnie dotychczas…

W liceum poznałem troje znakomitych ludzi: Amandę Wolczyk, Pawła Darowskiego i Sylwię Nowicką. To oni posklejali mnie do kupy, a moje serce podzielili na trzy części. Przy nich byłem kompletny, każdego dnia taki sam. Każdy z nas był inny, a razem tworzyliśmy coś niezwykłego. Niestety nic w życiu nie trwa wiecznie. Choć Amanda była moją dziewczyną, po dwóch latach wyjechała z Polski, a nasza paczka zaczęła się kruszyć. Po skończeniu liceum Paweł też zniknął. Po pierwszym roku studiów i Sylwię ukradł wielki świat. Oni byli moimi jedynymi przyjaciółmi. Kiedy zjawili się w moim życiu, wyciągnęli z niego na powierzchnię całą radość, kiedy zniknęli – zabrali ją ze sobą.

Nasze losy się przecinały, ale już nigdy nie spotkaliśmy się we czworo i nigdy nie powtórzyło się to, co na początku. Każdy z nas pragnął cofnąć czas, ale nikt nie otrzymał takiej mocy. Od kiedy Sylwia wyjechała, dwa lata byłem sam, włóczyłem się po zachodnich krajach, aż w końcu zrezygnowałem ze wszystkiego i utknąłem w punkcie wyjścia, ale już bez marzeń i ambicji. Po trzech latach nieobecności wrócił Paweł i zamieszkał z Sylwią. Kiedy dowiedzieli się, że jestem w szpitalu psychiatrycznym, od razu wyciągnęli mnie stamtąd i przygarnęli jak bezdomnego psa. Nawet nie zdążyłem się pozbierać, kiedy po pół roku późnej Paweł zginął w wypadku. Sylwia była wtedy z nim w ciąży. Początkowo jej pomagałem, lecz wkrótce ustąpiłem miejsca komuś innemu, bo zdarzyło się coś na co czekałem większość swojej młodości – Amanda wróciła. Gdy jej nie było, dziurę jaką pozostawiła w moim sercu bezskutecznie próbowałem załatać wszystkim, czym się dało, lecz nawet jej powrót mnie nie wyleczył. Amanda nie była już tą samą osobą i ja nie byłem tym samym człowiekiem. Próbowaliśmy być razem, ale z naszej dawnej miłości pozostał tylko wrak, na którym nie można było zbudować nawet przyjaźni. Rozstaliśmy się ostatniego dnia wiosny w moje dwudzieste trzecie urodziny. Próbowałem zapomnieć o tej chwili, jednak widok Amandy patrzącej w lustro pozostał w mojej pamięci do dziś. Przypomniały mi się wtedy słowa jej pierwszego wiersza:

W salonie dalej wisi lustro,

które potłukę dzisiaj setny raz,

a jutro znów mi przypomni

moją prawdziwą twarz.

Moje zamyślenie przerwał jej matowy wzrok, a pustka oczu przeraziła mnie. Przypomniały mi się wszystkie koszmary, o których mi opowiadała. Stałem jak wryty, a ona powiedziała mi, że musi odejść, lecz ja pierwszy raz w życiu nie próbowałem jej zatrzymać.

Czasami w snach wciąż uciekam,

ale zawsze donikąd…

Próbuję znaleźć dom,

którego nie pamiętam.

Moje największe marzenie okazało się złudzeniem, które zabrało mi wszystko. Życie które tliło się we mnie, zgasło i już nie targały mną skrajne stany emocjonalne, bo wszystkie pragnienia odeszły. Wszystko przeminęło, umarło. Dziecko które wypatrywało na niebie swojego anioła stróża, stało się niewidome, a mi pozostała tylko szara, doszczętnie brzydka rzeczywistość i kaleki świat, którego nikt ani nic już nie mogło wyleczyć.

Od kiedy ostatni raz widziałem Amandę, zacząłem dużo myśleć. Przeanalizowałem swoje życie i dostrzegłem w nim mnóstwo błędów, których nie byłbym w stanie uniknąć, nawet gdybym mógł cofnąć czas. Zawsze miałem wybór – ratować innych lub ratować siebie. Pomagając innym, zostawałem sam, skazując przyjaciół na pomaganie mi, a kiedy próbowałem ocalić siebie, inni pozostawali bez ratunku. Podejmowanie złych decyzji było moją odwieczną skazą. Nie wybierałem właściwych ścieżek, tylko te z lepszymi krajobrazami. To nigdy nie uległo zmianie i może właśnie dlatego nigdy nie ze świrowałem w przeciwieństwie do mojego ojca, że w moim światopoglądzie i dążeniom dominowała miłość do piękna i nienawiść do brzydoty. Dla mnie ten sposób myślenia był jedyną możliwą drogą, a jednak uczynił moje życie posągiem egoistycznych aspiracji. Nadawałem ludziom znaczenie i umieszczałem w prozie swojego życia w taki sposób, w jaki mi wydawał się najpiękniejszy, zupełnie jakby napotkani ludzie stanowili barwy, a ja byłem malarzem pajęczyny naszych losów. Tak przejęło mnie to arcydzieło, że nim się obejrzałem farby wyschły, a ja nie zdążyłem go dokończyć. Stojąc skamieniały z pędzlem w dłoni, zrozumiałem, że niezależnie od tego, czy miałem jakiś wybór czy nie, jestem winny za los tych wszystkich ludzi. Nie udało mi się ochronić ojca przed jego szaleństwem, nie uratowałem matki przed nim i przed samotnością, a moja siostra została bez brata, bo opuściłem ją dla przyjaciół, których w końcu również zawiodłem. Nie uchroniłem Amandy od strachu przed jej despotycznym ojcem, ani Pawła przed śmiercią. Z kolei Sylwia została z dzieckiem i mężczyzną, którego nie kocha. Z czasem i to poczucie winy sobie odpuściłem jak i całą resztę.

Nasza historia stała się smutna. Wiatr, który tak mocno kochałem, zebrał na sile i zmusił jesień do obnażenia drzew, które niegdyś zdobiły nasz park. Życie obudziło we mnie płomień, który spalił wszystko, co kochałem, a w moich dłoniach pozostawił jedynie kruszący się popiół, na znak klepsydry odliczający czas do końca mojego życia, na który dawno przestałem czekać.

To był właściwy moment na ucieczkę (z braku możliwego wyjścia – ucieczkę dokądkolwiek), chwila w której – gdyby moje życie nie toczyło się w świecie szarości – z nieba powinien spaść złoty deszcz…

Wtedy myślałem, że wycierpiałem wystarczająco dużo, by wszystko zakończyć – byłem w błędzie, bo… kiedy tak naprawdę wolno nam wierzyć, że już nic się nie wydarzy? Kiedy możemy stanąć w miejscu i uznać, że już dalej nie dobiegniemy? Czy to, że wszystko dotychczas działało wedle ustalonego porządku, znaczy, że już zawsze tak będzie? A jeśli któregoś dnia stanie się coś zupełnie innego, czego nie przewidziały nawet nasze niemożliwe do spełnienia marzenia…?

Rozdział pierwszy: Wyrok

Uciekałem najszybciej, jak się dało. Próbowałem całą siłę własnego umysłu przelać w mięsnie nóg, bo właśnie to było teraz najważniejsze – biec. Nie pamiętałem, ile czasu to trwało, ani przed czym uciekałem. Mój umysł ogarniał paniczny strach, który nie pozwalał mi wydobyć z siebie nawet jednej myśli. Istniały tylko moje nogi i wszechogarniająca mnie ciemność. Nie potrafiłem zweryfikować czy pod stopami znajduje się jakiś grunt, bo nic nie widziałem i nie czułem.

Dopiero po jakimś czasie dostrzegłem wyłaniające się z ciemności prawie niewidoczne zarysy wysokich bloków mieszkalnych. Znajdowały się po prawej i lewej stronie – w idealnej symetrii wyznaczały krawędzie podłoża, które zidentyfikowałem jako ulicę asfaltową. Mrok nie ustępował, a tych szczegółów było coraz więcej. Nie rozumiałem, w jaki sposób widzę cokolwiek w absolutnej ciemności.

Nie spowalniając ani na chwilę, odwróciłem głowę w tył – niczym ofiara, która w ostatnim akcie desperacji próbuje ujrzeć twarz drapieżnika. Ten mimowolny gest napełnił mnie jeszcze większym przerażeniem (choć gdybym mógł zebrać myśli, uznałbym, że bardziej bać się nie da). Kilkanaście metrów za mną pośrodku ulicy jawiła się czarna postać. Stała nie ruchomo, ale odniosłem wrażenie, że w ogóle nie oddala się ode mnie, choć w przeciągu tego spojrzenia za siebie odległość między nami powinna się podwoić.

Odwróciłem się przed siebie i przyspieszyłem. Na skraju ulicy po obu stronach ukazały się latarnie prawie tak wysokie jak budynki. Świeciły, ale nie dawały światła, zupełnie jakby znajdowały się za niezwykle grupą czarną bibułą. Z kolei na ścianach blokowiska mrok nabierał kształtu przeraźliwie identycznych okien, jednocześnie tak niewyraźnych, że nie można było odgadnąć, czy umieszczone zostały w nich szyby.

Nie potrafiłem przełamać blokady przed odwróceniem się ponownie, ale w końcu głowa zrobiła to bez wkładu mojej inicjatywy. Pierwszy raz od kiedy pamiętałem, poczułem, że się przewrócę, gdy ta mroczna postać stała już nie kilkanaście, a zaledwie kilka metrów za mną. Strach nie pozwolił mi patrzeć na nią dłużej, niż ułamek sekundy, lecz to wystarczyło, aby po odwróceniu od niej głowy obraz postaci zaczął malować się wyraźnie przed oczami mojej wyobraźni. Zrozumiałem od razu, że nie jest człowiekiem, gdy pod kapturem ujrzałem wpatrujące się we mnie dwoje czarniejszych niż ciemność wokół oczu. Niewiele wyższa ode mnie istota wciąż stała nieruchomo, choć przemieszczałem się szybciej niż kiedykolwiek.

Ostatni szczegół, który ukazał się w mojej głowie to jego dłoń – przysiągłbym, że zaczęła unosić się do góry, choć nie patrzyłem na nią wystarczająco długo, by to stwierdzić. Gubiąc się na granicy wyobraźni i rzeczywistości, w przerażeniu obserwowałem dryfującą w moją stronę rękę.

Nagle poczułem bardzo silny, pozbawiony życia niczym palce kościotrupa, uścisk na ramieniu…

Umieram – pomyślałem w końcu, choć bardziej bałem się tego, co nastąpi przed śmiercią.

Niczym pieśń pogrzebową, usłyszałem zdławiony krzyk mojego głosu, nadchodzący z daleka, jakby z innego wymiaru. Wraz z wyciem poczułem, że coś z piekielną siłą ciągnie mnie w jego stronę…

Ujrzałem jasne, nie budzące żadnych uczuć ściany znajomego pokoju oraz tytoniowy posmak w powietrzu. Mimo, że od koszmaru dzieliło mnie kilka głębokich stanów świadomości (które musiałem w jednej chwili przebyć, by się wybudzić), wcale nie odniosłem wrażenia, że już nie śpię. Często śniły mi się koszmary – ten jednak był inny, jakby pochodził absolutnej z głębi mojej podświadomości.

Obojętne przyzwyczajenie do rutynowych czynności zmusiło mnie do podniesienia górnej części ciała. Spojrzałem na niepościelone łóżko Radka (mojego współlokatora) w drugim końcu pokoju. Kołdra w połowie leżała na podłodze, przykrywając powysypywane pety z przewróconego słoika, służącego niegdyś za popielniczkę. Ze ściany – niczym flaga – powiewał plakat jakiegoś nieznanego mi zespołu zagranicznego, smagany powiewami wiatru z otwartego okna.

Ciekawe, czy zdąży przypiąć ten plakat, nim odpadnie? Bo kiedy w końcu odpadnie, nie przypnie go już nigdy…

Z trudem wysiliłem się na ten wręcz katatoniczny żart, po czym dotarło do mnie, że wcale mnie nie interesowało, co się stanie z plakatem. Jego los był mi obojętny, zupełnie jak świat, który mój współlokator oglądał w telewizorze stojącym na półce obok mojego łóżka. Kiedyś wybrałbym miejsce obok okna, by wpatrywać się w noc i czuć powiew wiatru z samego rana, jednak teraz wolałem miejsce, z którego (śpiąc z głową w stronę rogu pokoju) w ogóle nie widziałem ekranu telewizora. Kiedy Radek coś oglądał, ja włączałem sobie muzykę przez słuchawki i to nie po to, aby się nią rozkoszować, tylko by zagłuszając jego kretyńskie seriale i bijące wręcz nieograniczoną groteską obrady sejmu. Czasem po prostu wychodziłem na zewnątrz.

Zrzuciłem z siebie mokrą od potu (wyemitowanego za sprawą jeszcze tlącego się moim umyśle koszmaru) koszulkę i wstałem z łóżka. Na bunt wszelkim próżnym zabobonom od których roiło się w stronach, w którym mieszkałem, zawsze wstawałem lewą nogą.

Z ledwością skoordynowałem swoje ruchy i – pokonując przekątną pokoju w drodze do meblościanki – o mało nie przewróciłem się o stół stojący obok kanapy. Od razu uświadomiłem sobie, że jeszcze nie zdążyłem zupełnie wytrzeźwieć po libacji alkoholowej, mającej miejsce poprzedniego dnia.

Opierając się wciąż o stół, postanowiłem zmienić trasę wędrówki i na nowy cel obrałem lodówkę. Przez znajdujące się pomiędzy dwoma naszymi łóżkami, pozbawione drzwi przejście do kuchni dostrzegłem moją metę. Tą trasę pokonałem bez żadnych przeszkód. Otworzyłem lodówkę i przyjrzałem się jej niezbyt okazałemu wnętrzu. W drodze redukcji (wyłączając kawałek sera, niedojedzoną kanapkę i otwarty karton mleka) znalazłem to, co mnie interesowało – piwo. Została ostatnia butelka, ale uznałem to raczej za skromne błogosławieństwo, gdyż za chwilę miałem iść do pracy. Wyjąłem z kredensu łyżkę i pozbyłem się kapsla.

Teraz jestem gotowy na dojście do meblościanki – pomyślałem. Jednak gdy już znalazłem się obok niej, zdziwił mnie widok zamkniętych drzwi balkonowych.

– A papieros to już nie łaska?

Minęło parę minut, zanim znalazłem swoje fajki, po czym wyszedłem w samych bokserkach na balkon i odpaliłem papierosa. Nie myślałem o tym, ale był właśnie pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Niegdyś moja ulubiona pora roku, teraz była odbierana jako atak na legowisko moich prostackich przyzwyczajeń:

– Pieprzony wiatr – powiedziałem głośno. – Papieros mi się przepala.

Mijałem szereg niezbyt schludnie pielęgnowanych krzaków, gdy zza ich rogu wyłonił się szyld sklepu, do którego zmierzałem. Wielki, czerwony napis GLADIATOR przyprawiał mnie o irytację, ilekroć na niego spojrzałem. Nigdy nie dowiedziałem, się skąd powstała ta nazwa, ale podejrzewałem, że jego właścicielka próbowała nią zrekompensować miernotę tej mieściny. Gdyby nie ten szyld, każdy obcy przechodzień pewnie myślałby, że drzwi sklepu to zapewne wejście dla personelu piekarni albo magazyn osiedlowego baru, między którymi mieścił się Gladiator.

Minęła chwila, nim znalazłem klucze. W tym czasie zdążyłem już dwa razy przeanalizować, dlaczego nie rzucę tej pracy, skoro przyprawia mnie o mdłości, i dwukrotnie doszedłem do tego samego wniosku – bardziej irytujące od pracowania tutaj byłoby szukanie nowej posady.

Praca jest koniecznością, bez niej nikt ani nic mnie nie utrzyma. Jeśli ją stracę mogę jednocześnie rzucić się pod pociąg albo coś w tym rodzaju, bo żebranie i żerowanie na cudzej litości jest o wiele trudniejsze niż przysłowiowy stryczek.

Nim przewiesiłem tabliczkę ZAMKNIĘTE na OTWARTE uzupełniłem braki towarowe na półkach. Nie było tego dużo (pracowałem z pewnością w najmniejszym sklepie na świecie), ale i tak z otwarciem spóźniłem się kilka minut, o czym poinformowało mnie stukanie w szybę pierwszego klienta.

Ludzie są niewinni i słabi. Nie ma sensu ich karcić za ten papierkowy świat. Oni nie mają wyboru, są tym, czym się urodzili. Bądź miły…

Postaram się…

Nie masz się starać tylko robić to..

Zamknij się…

Mój nerwowy, wewnętrzny dialog przerwał dźwięk zamka drzwi, po którym nastąpiło wpuszczenie do środka niskiej staruszki z torbami większymi od niej. Musiała mieć w nich wyłącznie pieczywo albo papier toaletowy, inaczej by tego biedaczka z pewnością nie podniosła z ziemi.

– Co podać? – zapytałem, wymuszając na sobie uśmiech.

– Masło i kawałek sera żółtego.

Co do masła nie miałem wątpliwości – był tylko jeden rodzaj, ale o ser musiałem zapytać. To znacznie utrudniało zadanie. Im więcej musiałem powiedzieć, tym większa była szansa, że się zatnę przy mówienia i poczuję zakłopotanie, które utrudni przetrwanie tych paru następnych godzin. Musiałem dbać o każdy szczegół, bo wystarczyło niedopatrzenie, by pozorny spokój zamienić w zamęt bezradności. Od dawna wiedziałem, że wyłącznie mózgu ułatwiłoby mi życie, jednak nie znałem żadnego sposobu, by tego dokonać. Próżne analizowanie wszystkiego wokół zajmowało mi większość czasu, kiedy nie miałem z nikim odczuwalnego kontaktu – mówię „odczuwalnego”, bo obcy człowiek z którym łączyła mnie relacja sprzedawca-klient nie była niczym więcej, jak tylko częścią tego martwego krajobrazu lub może bardziej panoramy, która mnie otaczała.

Po dłuższej przerwie do wnętrza sklepu wbiegł nerwowym krokiem młody, elegancko ubrany mężczyzna z walizką i poprosił o papierosy. Już w myślach układałem historyjkę jego zakłopotania, gdy w drzwiach ujrzałem niską kobietę i na myśl, że to moja szefowa, sam poczułem się w gorszej sytuacji niż stojący obok mężczyzna.

Kierowniczka weszła za ladę, zrobiła obchód po sklepie, notując wzrokiem wszelkie niedopatrzenia. Była może przed czterdziestką, ale jej wredny wyraz twarzy dodawał jej z dwadzieścia lat i pewnie uznałbym ją za staruszkę, gdyby nie jej żywe, ale wciąż naturalne, czarne włosy. Kończąc zwiedzanie sklepu podeszła obok mnie i nie patrząc mi w oczy, powiedziała aroganckim tonem:

– Jedna półka jest do wytarcia.

Zagotowało się we mnie, o czym zapewne wiedziała, jednak musiałem zachowywać się według narzuconego mi schematu, który zapewniał mi tę posadę:

– Oczywiście, zetrę za chwilę.

– Pieniądze w kasetce się zgadzają?

W końcu popatrzyła na mnie, ale tylko po to, by zmierzyć mnie wzrokiem, przypominającym spojrzenie aroganckiego sędziego, patrzącego się na bezbronnego, pozbawionego adwokata złodziejaszka.

– Tak.

– Na pewno?

Prymityw. Tak bardzo boi się o swój stan posiadania, że musi zagłuszać ten strach złudzeniem władzy, którą karmi żałosnym demonstrowaniem swojej pozycji społecznej…

Nie oceniaj, pamiętasz? Nie wiesz, jak wygląda jej życie. Nigdy nikogo nie oceniaj…

Skupiłem się, by zagłuszyć myśli otoczeniem.

– Tak, co do grosza – odpowiedziałem, czując się jak po dwunastej rundzie przegranej walki bokserskiej, nie wiedząc, czy bardziej jestem wyczerpany fizycznie, czy psychicznie. Była dopiero 9:37 i czekało mnie jeszcze ponad siedem godzin pracy, a ja już miałem dość.

Kiedy kierowniczka wyszła, niczym tonący człowiek łapiący się pierwszej lepszej rzeczy, byle tylko nie pójść na dno, otworzyłem sobie piwo. Naliczyłem je na kasie i zapłaciłem, następnie za jednym pociągnięciem wypiłem pół butelki. Kiedy zrobiło mi się lepiej, popadłem w chwilową nostalgię.

A gdyby wszystko ułożyło się inaczej? Kim byłbym, gdybym skończył studia?

To w sumie nie ma większego znaczenia – problem nigdy nie leżał w otoczeniu, tylko we mnie. Jestem inny, nie potrafię się dostosować do mechanizmów działających na tym świecie. To wszystko jest takie sztuczne…

Po dwóch godzinach w drzwiach pojawił młody, energiczny mężczyzna średniego wzrostu, o wyglądzie osiłka, który od jakiegoś dłuższego czasu ewidentnie zaniedbywał ćwiczeń, jednak (pomimo postury) w pierwszej kolejności w oczy rzucała się jego biała koszulka z napisem „POCZUJ SIĘ SWOJO WE WŁASNEJ SKÓRZE”.

– Siema Wagner! Znowu chlejesz?

Podszedł szybkim krokiem i przybił ze mną piątkę. Lubił to – zwłaszcza, że mało kto stawiał opór jego tęgiej dłoni.

– Nie zgadłeś – uśmiechnąłem się pobłażliwie.

– Dobra, cofam pytanie. Spróbuję jeszcze raz: Znowu chlałeś?

Jego ton głosu miał w sobie tyle energii, że można było pomylić go z krzykiem.

– Aż tak widać? – zapytałem obojętnie.

– Stary, z ulicy widać jak się chwiejesz. Zrozumiałbym, bo wczoraj było grubo i może Cię jeszcze rzucać, ale jest dwunasta, a ty wyglądasz jak żul! – Gdybym nie znał Radka, pewnie uznałbym, że oskarża mnie o picie, jednak znając go, wiedziałem, że on po prostu w taki dziwny sposób okazuje podziw, który teraz akurat był nie na miejscu. – Masz wyjebane na wszystko! To się ceni!

– Zależy mi na tej pracy, nie może mnie wyrzucić – próbowałem jakoś stłumić jego aurę nadaktywności, nie mogąc z niej skorzystać. – Pierwsza praca, w której wytrzymałem dłużej niż dwa miesiące.

– Obaj wiemy, że wylecisz. A wiesz dlaczego? Bo nie do tego cię stworzono!

– Do rzeczy – przerwałem mu. – Zawsze, jak tu wpadasz, czegoś potrzebujesz albo chcesz iść się gdzieś schlać. Po twoim zachowaniu nadętego pawia domyślam się, że chodzi o to drugie.

– O! – teraz naprawdę zaczął krzyczeć. Żałowałem, że zawsze wpadał, kiedy w sklepie nikogo nie było – gdyby postępował inaczej odstraszałby klientów, tym samym dając mi większy luz. – To samo powtarzałem w wojsku: Nikt nie zna cię lepiej, niż stary kompan…

– Radek – znowu przerwałem, poczekałem dwie sekundy zanim to zauważy, po czym dokończyłem – ty nigdy nie byłeś w wojsku.

– Wiem! – klepnął mnie w ramię tak mocno, że o mało nie wpadłem w pułki z alkoholem. – Tylko sprawdzałem twoją czujność. Więc do rzeczy. Dzisiaj umówiłem się z fajnymi panienkami na mieście, a właściwie nie na mieście tylko w Jagiellonce. Powiedziałem im, że przyjdę z napalonym kumplem.

Mrugnął do mnie okiem i szeroko rozstawił szczękę, a ja zastanawiałem się, czy bardziej odpowiadałaby mu rola aktora, czy po prostu komika.

– Mam ci znaleźć tego kumpla?

– Zabawne.

Po kształcie jego ust stwierdziłem, że chciał coś dodać, jednak przerwał mu dźwięk jego telefonu. Wyjął go z kieszeni, spojrzał na ekran i rzekł:

– Bądź w Jagiellonce o 18.00. Ja muszę lecieć.

Wyszedł, ale nim puścił klamkę, przycisnął ją ponownie, zrobił krok w tył i uchylając drzwi krzyknął:

– Nie zapij się do tego czasu!

Zawsze raziła mnie niesprawiedliwość. Czasami wydawało mi się, że już mam „gdzieś” to okrucieństwo świata i dopóki potrafię wytrzymać obecny stan rzeczy, nie powinienem myśleć o głodujących dzieciach w krajach trzeciego świata, o hierarchii społecznej, w której ci na wysokich szczeblach plują na tych na dole, a winę zrzucają na prawo grawitacji. Czasami świadomość, że nie musiałbym pracować, gdyby ludzie nie powycinali drzew (bo miałbym zawsze co jeść) i płacić za mieszkanie, gdyby nie budowali domów (bo siłą rzeczy urodziłbym się w innej strefie klimatycznej) była do wytrzymania. Niestety im dłużej to trwało, tym większa była szansa, że nie dam sobie rady, gdy ta znieczulica minie.

Otwarły się drzwi sklepu i do środka wbiegł mały uśmiechnięty chłopiec. Gdy stanął przy ladzie, widać było tylko jego obcięte na grzybka włosy.

– Chcę te chrupki!

Wyciągnął wskazujący palec w górę i popatrzył na wysokiego mężczyznę, który wolnym krokiem zbliżył się do niego.

– Nie mam pieniędzy. Nie przyszliśmy po chrupki – ociężale skierował wzrok na mnie. – Poproszę pół kilo kiełbasy tradycyjnej i karton mleka.

Kiedy zapakowałem towar i skierowałem głowę ku mężczyźnie, moje spojrzenie – nie wiedzieć czemu – zatrzymało się na oczach chłopca. Były zawiedzione i załzawione, jakby zaraz miał wybuchnąć płaczem. O dziwo nie zrobił tego, tylko w zastępstwie powtórzył ledwo zawiedzionym głosem – chcę chrupki…

Na trzeźwo byłbym pewnie w hamującym stresie i postępowałbym zgodnie z etyką zawodu, jednak teraz przy wydaniu reszty zabrałem z półki paczkę chrupek paprykowych i podałem chłopcu.

– Gratis – wyjaśniłem, a chłopiec szybko złapał za nie i podziękował z szerokim uśmiechem.

Jego radość nie trwała długo, bo mężczyzna wyrwał mu paczkę z rąk najszybszym ruchem, jaki widziałem u niego, od kiedy wszedł do sklepu. Podchodząc bliżej mnie, rzucił ją na ladę.

– Co to ma znaczyć?! – krzyknął, sprawiając, że popadłem w osłupienie. – Myśli pan, że nie potrafię zadbać o potrzeby swojego dziecka?! Mam swoją dumę, nie potrzebuję litości. Niech pan sobie tę cholerną paczkę wsadzi…

Jego irytację przerwał głośny płacz zdezorientowanego dziecka, mi z kolei przywrócił orientację w sytuacji.

– To o niego chodzi, nie o pana – powiedziałem podwyższonym tonem, a biorąc pod uwagę gestykulację rąk, zrozumiałem, że jestem wściekły. – Pieniądze też nie są ważne…

Zdziwiłem się, że to powiedziałem – gdyby nie one, nie stałbym tutaj teraz, a tymczasem czyniły ze mnie niewolnika. Podobnie było z tymi ludźmi.

– I co?! Potem będzie przychodził do sklepu i prosił o chrupki, twierdząc, że na nie potrzeba pieniędzy?! Co z pana za sprzedawca?! Widać, że nie ma pan dzieci i mam nadzieję, nigdy ich mieć nie będzie! Żegnam!

Zniknęli, trzaśnięciem drzwi podkreślając powagę sytuacji.

Chory świat…

Znowu popadłem w paranoję, że trzeba go zmienić. Znów oszukuję siebie, że jestem tym pieprzonym wybrańcem, który tego dokona. Tym, za którym ruszą tłumy nędzników i zniszczą całą cywilizację, poczynając od pieniędzy, a kończąc na próżnych ludziach, którzy przeżyli za mało bólu, by nie pozabijać się w anarchii.

Poczułem, że serce mi bije szybciej i nie mogę ustać w miejscu.

Mam dość! Nie jestem produktem masowej manipulacji, robotem, który wykonuje czyjeś rozkazy, tylko wolną istot, pragnącą żyć i przede wszystkim mającą prawo do życia! Czemu… Czemu nie jestem istotą silniejszą od ludzi, kimś kilka miliardów razy potężniejszym, jak np. Bóg w którego wierzą?

Poczułem w ustach gorzki smak, który wykrzywił mi twarz. Spostrzegłem, że w ręku trzymam ćwiartkę wódki. Starałem się uspokoić myśli, ale jedyne co przychodziło mi do głowy, to napić się. Nim się obejrzałem, butelka była pusta.

Mnóstwo pytań, a wystarczy się upić i nie myśleć o niepotrzebnych rzeczach. Zapomnieć o domu, o którym zawsze marzyłem, o sprawiedliwości na świecie, o wyzwoleniu ludzi ze szpon chorego świata… Wystarczy się nawalić i znowu na chwilę stać się marzycielem…

Chwiejnym krokiem oddalałem się od Gladiatora. Trzymając w ręce klucz, podrzuciłem go w górę, by w następstwie złapać, lecz niestety upadł na krawężnik.

Co za dzień – pomyślałem schylając się po klucz, pewny, że już nic złego mnie nie spotka.

Zdziwiłem się, gdy – prostując ciało – zobaczyłem przed sobą kierowniczkę. Jej władcza postura sprawiła, że drgnąłem, tym samym czując się jak frajer.

Ktoś taki ma zmienić świat? Żarty…

– Klucze.

Wyjęła rękę, a lewą stopą obróciła lekko na bok i zaczęła nią postukiwać.

Groteska. Z kim ja do cholery pracuję? – odezwała się bardziej ignorancka część mojej osobowości.

Dałem jej to, czego chciała i szybko odszedłem, nim zdążyła wyczuć ode mnie alkohol.

Moje myśli doprowadzały mnie do szału, działo się tak każdego dnia. Im dłużej nie spałem, im dłużej przebywałem sam, one rosły w siłę. Czułem przymus ciągłego analizowania następujących zdarzeń, jakby w obawie, że może się wydarzyć coś złego. Z kolei, kiedy tego nie robiłem, słyszałem myśli aktywujące się bez mojego udziału. Najczęściej były to kąśliwe uwagi i obojętne stwierdzenia. Nieustannie miałem wrażenie, że gdzieś głęboko w mojej podświadomości toczyła się krwawa wojna, a ja nawet nie mogłem przypuszczać, co jest grane. Moje życie już od długiego czasu było torturą i choć często myślałem o odebraniu sobie życia, byłem po prostu zbyt zmęczony, by to zrobić. Nie znałem sposobu, aby sobie pomóc – jedyne, czego mogłem dokonywać w tej kwestii, to upijać się, czyniąc głos moich myśli mniej dotkliwym.

Kiedy myłem zęby, zadzwonił mój telefon. Wyplułem pastę i spojrzałem na wyświetlacz.

– Szefowa – mruknąłem. Następnie wypłukałem usta na szybko i odebrałem. – Słucham?

– Masz mi coś do powiedzenia?

Po głosie odczytałem, że jest bardzo poirytowana.

– Coś się stało? – zapytałem, zastanawiając się, co zrobiłem nie tak.

– Brakuje jednej ćwiartki.

Wydawało mi się niemożliwe, że ona do tego tak szybko doszła, więc pomyślałem, że chce mnie podpuścić.

– Jeden z klientów ją kupił.

– Sprawdziłam wszystkie rachunki, na żadnych jej nie ma. Jesteś zwolniony.

Odniosłem dziwne wrażenie, iż kobieta, wypowiadając ostatni wyraz, uśmiechnęła się. Bardziej jednak intrygował mnie fakt: za jakiego człowieka ona mnie uważała, skoro sprawdziła parędziesiąt rachunków tylko za sprawą przypuszczenia, że mogłem ukraść jedną flaszkę wódki, której brakowało na półce? Prędzej czy później doszłaby do tego, ale jej nienawiść co do mojej osoby wzięła górę i kazała jej zrobić to od razu. Tak czy inaczej – wyrzuciła mnie, a ja nie czułem niczego poza irytującą ulgą, zupełnie ignorując fakt, iż to zdarzenie miało być dla mnie przysłowiowym „gwoździem do trumny”. Nim pomyślałem, co odpowiedzieć, zrozumiałem, że rozłączyła się, zapewne przewidując moją kontratakującą salwę, choć może po prostu szkoda jej było na mnie czasu.

Ogarnąłem się od niechcenia i wyszedłem z mieszkania. Podążyłem spiesznym krokiem w dół schodów rozsypującej się kamienicy, zapewne dużo starszej niż całe miasto. Mimo że z Radkiem mieszkaliśmy na samej górze, zamiast jeździć windą, zawsze wolałem pokonywać osiem pięter schodów. Pewnie za sprawą tego, że niezręcznie czułem się między obcymi ludźmi, a przebywanie z nimi w takiej małej klitce po prostu mnie przerażało.

Gdy wyszedłem na ulicę, niebo zaczynało się chmurzyć, wiatr nie ustępował ani na chwilę. Tknęło mnie nietypowe przeświadczenie, że może on mnie prześladuje od rana i jest powodem tego wszystkiego, jednak widząc mijany przeze mnie sklep z szyldem GLADIATOR, wróciło do mnie naturalne przekonanie, że obecny dzień nie różni się niczym od pozostałych, bo moje życie jest tak beznadziejne, iż żaden wiatr, choćby nie wiem jaką magiczną moc posiadał, nie dałby rady pogorszyć mojej sytuacji.

Autobus zatrzymał się na uboczu miasta. W tej chwili do przejścia gwałtownie rzuciła się masa ludzi, zupełnie jakby na zewnątrz leżała walizka z pokaźną sumą pieniędzy.

Wyszedłem ostatni. Rozglądałem się na prawo i lewo, żeby sprawdzić, czy gdzieś nie kręci się Radek. Nie widząc śladu kumpla, uznałem, że siedzi z dziewczynami w knajpie. Ruszyłem więc wzdłuż pasma brzóz, skręciłem w pierwsza uliczkę w prawo, minąłem kilka blokowisk, po czym ujrzałem niski budynek przypominający tawernę za czasów średniowiecza. Jego kopertowy dach znacznie wykraczał ściany i wsparty był na drewnianych stropach. Nad wejściem wisiała huśtana na wietrze tabliczka z napisem POD JAGIELONKĄ.

Nie wiem, dlaczego ten bar był naszym ulubionym – znajdował się na najcichszym osiedlu w Latarnowie i choć rejon ten był rzadko odwiedzany przez policję, przez co można było pić spokojnie na ulicy, to prawie nic nigdy tutaj się nie działo. Nie miałem zamiaru narzekać, dziwiłem się tylko Radkowi, który zawsze faworyzował miejsca jak najmniej dalekie od zgiełku.

Nim zbadałem wzrokiem aktualny stan zaludnienia „średniowiecznego” pomieszczenia, poprosiłem barmana o lane piwo – oczywiście wolałem butelkowe, jednak to bardziej czasochłonne w podawaniu dawało mi chwilę, bym rozejrzał się wokół. Kiedy dużo się działo moje zmysły traciły ostrość, a jakiekolwiek skupienie było niemożliwe i aby uniknąć stania na środku i szukania jak kretyn miejsca, gdzie mam się dosiąść, wolałem znaleźć je stojąc jeszcze przy ladzie. Radek zawsze myślał, iż udaję, że go nie widzę, ja natomiast usilnie szukałem jego postury. Normalnie nie było mi go trudno znaleźć, jednak teraz wyjątkowo knajpa była zapełniona i nie brakowało osiłków z którymi łatwo mogłem pomylić swojego kumpla.

Kiedy barman kończył nalewać piwo, dostrzegłem, że Radek siedzi mniej więcej na środku baru w towarzystwie dwóch brunetek. Beznadziejne miejsce – pomyślałem i dałem znać barmanowi, żeby nalał mi kieliszek wódki, który wypiłem jeszcze zanim zdążyłem zapłacić.

– Ciężki dzień? – zapytał rozmieniając pieniądze w kasie.

Ktoś w końcu przychodzi mi z pomocą. To dobry znak.

W sytuacji zagrożenia, za którą obierałem przebywanie w tłumie ludzi, moje myśli stawały się bardziej pokorne. Jednak po chwili patrząc na twarz barmana dotarło do mnie, że zapytał po prostu z nudów, a tak naprawdę niewiele obchodził go mój los.

– Jak każdy – odparłem w zażenowaniu.

Zabierając kufel, ruszyłem w głąb zgiełku. Gdy zbliżałem się do celu, widziałem jak Radek mówi coś dziewczynom, które popatrzyły na mnie z życzliwym uśmiechem. Pierwsza miała kasztanowe włosy, zdrową cerę i poważne rysy twarzy osoby, którą – spotkaną na ulicy – na pewno podejrzewałbym o codzienne kolacje w luksusowej, pierwszorzędnej restauracji wraz ze swoim dzianym narzeczonym, a nie picie piwa w dziurze zabitej dechami z… nami.

Zdrowy okaz. Nic dziwnego, że Radkowski instynkt samca wybrał ją na odpowiednią osobniczkę, niezbędną do zachowania ciągłości gatunku. Jego gatunku…

Druga dziewczyna, siedząca naprzeciwko, wyglądała nietypowo. W lekkim półmroku miała idealnie czarne oczy, dokładnie w takim samym kolorze jak włosy, a jej szeroki uśmiech ukazywał szereg białych zębów, które wywierały takie wrażenie, jakby wyszła prosto z ekranu telewizora podczas emitowania reklamy znanej pasty. Mnie intrygowała jednak jedynie jej aura tajemniczości skrywająca odwieczny ból, czyhający na ujawnienie się przed wybawcą pędzącym na białym koniu.

– To jest mój przyjaciel, Sebastian, o którym wam tyle przed chwilą opowiadałem.

Radek wstał i położył rękę na moim ramieniu. Jego sąsiadka uniosła się pierwsza i podała mi dłoń, nie przerywając uśmiechu od momentu, gdy zobaczyła mnie idącego w ich stronę.

– Jestem Tamara.

– A ja Karolina – tajemnicza nieznajoma przywitała się ze mną, po czym zająłem miejsce obok niej.

– Tłumaczyłem właśnie dziewczynom, jakim to jesteś sportowcem – powiedział chwalebnie mój współlokator i, spoglądając okiem myśliwego raz na jedną raz na drugą towarzyszkę, kontynuował – Dziewczyny nie wierzą, że zamiast jeździć windą, wolisz wchodzić po schodach na ósme piętro.

– Windy często mają awarię, a w tych w czasach tyle słyszy się o przemocy… – odpowiedziałem wymijająco, jednocześnie próbując nie wyjść na sztywniaka, ani też nie ujawnić moich fobii społecznych. – Nie chciałbym utknąć sam na sam z jakimś psychopatą.

Na moje słowa wszyscy się zaśmiali, a Karolina po chwili zapytała:

– A tak ogólnie to skąd wiesz? Telewizji podobno też nie oglądasz?

– Sprytnie.

Niegdyś ciągnąłbym żarty w nieskończoność, ale kreatywność opuściła mnie wieki temu.

– Co jeszcze o mnie słyszałyście?

– Często zmieniasz pracę – rzuciła Karolina.

– Uwielbiasz pić – dodała Tamara, udając powagę.

– Jedno wynika z drugiego – podsumował Radek.

– Niektórzy tolerują picie w pracy – odpowiedziałem. – Zapewnia pracownikom lepszą komunikatywność.

– Tak, ale do pewnego momentu, nie? Wagner? – mrugnął do mnie okiem, robiąc przy ten jego idiotyczny uśmiech.

– Jest ładna pogoda – powiedziałem.

– Właśnie, że brzydka. Nie ma słońca i wieje – stwierdziła Karolina.

– Chcesz wyjść na dwór? – zapytała Tamara.

– Może chce wytrzeźwieć po pracy, wiatr by się przydał – Radek zaśmiał się i zrobił dumną minę, jakby właśnie zajął pierwsze w telewizyjnym teleturnieju.

– A już myślałem, że udało mi się zmienić temat – upozorowałem oburzenie. – Jesteście beznadziejni.

– To nie nasz plan jest niewypałem – zauważył Radek, a ja zrozumiałem, że tylko nieudolnie staram się trzymać ludzi na dystans. – Gadaj co tam w pracy. Dużo staruszek dzisiaj wyrwałeś na piękne oczy?

Dziewczyny uśmiechnęły się i popatrzyły na mnie, ale nie dałem rady ich niczym zainteresować, bo niestety pytanie trafiło mnie w słaby punkt:

– Tak, szefowa była tak zazdrosna, że wylała mnie na zbity pysk.

– Ma wariat poczucie humoru, tylko z wprawy trochę wyszedł ostatnio. – Radek chciał ciągnąć dalej, ale zauważył, że o dziwo wszyscy poza nim mają poważną minę. – Serio ta stara jędza tak na ciebie leci? – Wykrzywił się, jakby połknął pół cytryny.

– A jak myślisz, leci na mnie?

– Nie.

– Brawo! Wygrał pan wycieczkę do Kolorado i zestaw kosmetyków, w tym szczoteczkę, nie będzie pan musiał zabierać swojej!

Widocznie przekoloryzowałem, bo dziewczyny tylko w zdziwieniu popatrzyły po siebie.

Jaki kretyn. Ogarnij się.

– Wylała cię? – Twarz Radka nabrała wyrazu rzadko spotykanej u niego powagi. Nie trwało to długo, bo gdy w myślach sam sobie odpowiedział na swoje pytanie, natychmiast wrócił mu wybuchowy entuzjazm. – Oblewamy Twoją nową posadę!

– Szybki jesteś – Tamara popatrzyła na mnie, tym samym rozwiewając moje przypuszczenie, iż ma mnie za kretyna.

– Minie miesiąc jak nie dwa, zanim ktoś zatrudni mnie do zamiatania ulic lub mycia szyb na parkingach. Serio uważasz, że to szybko? – Poczułem się minimalnie ożywiony ochłapem jej zainteresowania.

– Hej, stary! – Radek krzyknął, gdy dopijałem trzecie piwo. Trafnie założyłem, że powie coś prostackiego wykorzystując nieobecność dziewcząt: – Minęły trzy godziny, a ty, nawet wracając z kibla, nie usiadłeś ani o centymetr bliżej!

Poczułem zirytowanie i chciałem jak najszybciej zakończyć ten temat:

– Wiem, co robię.

– Mam nadzieję. W końcu przydałoby ci się małe bzykanko, bo od kiedy mieszkamy razem nie przedstawiłeś mi nawet jednej koleżanki…

Moja irytacja pomieszała się z presją, co było zupełnie nieasertywne, jednak wiedziałem, że mój towarzysz chce mi pomóc. Był jedyną osobą, z którą utrzymywałem kontakt, od kiedy rozstałem się z Amandą. Nie mogło być inaczej – mieszkaliśmy razem, więc byłem na niego skazany.

Im szybciej zrobię to, o co tak zacięcie walczy, tym większy będę miał spokój później.

Gdy wróciły dziewczyny, zmierzyłem Karolinę wzrokiem. Śmiała się na głos, dając wszystkim znać, że dobrze się bawi. Była bardzo atrakcyjna, niczego jej nie brakowało. Upiła się i każdy normalny samotny facet na moim miejscu, nawet jeśli nie próbowałby się z nią przespać, to chociażby zasugerował dłuższą niż jeden wieczór znajomość. Nie mogłem pojąć, dlaczego nie potrafię tego zrobić. Brak odwagi? Nie, byłem tak pijany, że raczej musiałem się ograniczać z tym co robię, aniżeli zmuszać do czegoś. To musiało być coś innego…

Jesteś aseksualny?

Aż mnie wykrzywiło pod wpływem tępoty moich natrętnych myśli. Zaproponowałem kolejną kolejkę i poszedłem do lady po piwo. Wciąż biłem się z próżnymi myślami, które nie odpuszczały ani na chwilę. Musiałem się czymś zająć, a zamiast tego opuściłem towarzyszy.

Nie bój się. Ona cię kocha.

Co? Kocha? Ledwo mnie zna! Zamknij się!

Ty nie wierzysz w to, że możesz być szczęśliwy…

W końcu usłyszałem sensowną myśl. Może jednak bałem się – ale nie odrzucenia, tylko o to, że jak będzie dobrze, to wskutek tego ktoś bliski ucierpi. Stanowiło to jedynie przestarzałą analogię – od dawna na nikim mi tak nie zależało, bym choć przez chwilę bał się skrzywdzić tą osobę. Nie czułem przywiązania, przyjaźni, nie mówiąc już o miłości do kogokolwiek.

Nie musisz jej kochać. Tylko ją przeleć.

Wziąłem piwa butelkowe. Gdy odchodziłem, usłyszałem, jak jakiś facet przy ladzie krzyczy w niebogłosy:

– Jesteś patriotą, a nie szanujesz prezydenta!

– Kocham kraj, prezydent jest mniej ważny – odezwał się ktoś inny.

Odruchowo zatrzymałem się i ujrzałem grupę stojących mężczyzn zaangażowanych w żwawą dyskusję. Alkohol, który szalał w moim krwiobiegu, przytłumił wszystkie moje lęki społeczne i bez zastanowienia włączyłem się do dyskusji:

– Sory, że przerywam