Strona główna » Poradniki » Podręcznik astrologii praktycznej

Podręcznik astrologii praktycznej

4.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-7377-963-1

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Podręcznik astrologii praktycznej

 

 

Godności i słabości planet

Planety symbolizują rozmaite energie, które wyrażasz w swoim życiu.Gdy je poznasz, lepiej zrozumiesz zarówno siebie, jak i osoby z Twojego otoczenia. Choć na pozór brzmią tajemniczo, dzięki temu podręcznikowi poznasz wszelkie aspekty ich godności i słabości, co wzbogaci Twoje umiejętności interpretacji horoskopów urodzeniowych. Praktyczne wiadomości autorka ubrała w formę zadawanych czytelnikom pytań.

 

Praktyczne przykłady i nowoczesna formuła

 

Do tej pory brakowało w Polsce podręcznika, który omawiałby tak ważne dla interpretacji horoskopu urodzeniowego kwestie, jak godności i słabości planet. Dzięki zawartym w tej książce definicjom zrozumiesz, czego mogło do tej pory brakować w Twoim sposobie odczytywania horoskopu. Autorka podaje również przykłady ich wykorzystania w horoskopach sławnych osób, takich jak Stephen King czy Tom Cruise.

 

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o interpretacji horoskopu urodzeniowego!

 

 

Polecane książki

Czy kiedykolwiek miałaś ochotę zabić swojego szefa? Sandra, szefowa pisma "Marzenia i sekrety", jest atrakcyjną singielką i fanką Tindera. Martyna, redaktorka w tej gazecie, to znudzona żona, która swojego męża widuje raz na pół roku, a i wtedy niewiele mają sobie do powiedzenia. Z kolei Iwona, graf...
Wszystkie publikacje z serii Biblioteka Pomocy Społecznej zostały przygotowane z myślą o praktykach i przeznaczone są dla pracowników socjalnych oraz pracowników administracji samorządowej. Ułatwią im wykonywanie obowiązków i pomogą znaleźć rozwiązania w kontrowersyjnych nieraz sytuacjach, z którymi...
Gdzie nierówność usposobień i charakteru, tam nie może być prawdziwej przyjaźni. Dobrze powiedział Arystoteles: ˝Miłość albo znajduje równych albo ich czyni˝. Między sprawiedliwym a grzesznikiem nie może być przyjaźni. Dlatego widzimy wieczną walkę między grodem Bożym a grodem tego świata, czyli mię...
  Podatnicy CIT i PIT mogą korzystać z ulgi na działalność badawczo – rozwojową. Ulga ta polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów, które zostały poniesione na działalność badawczo – rozwojową, zwanych dalej kosztami kwalifikowanymi. W opracowaniu przedst...
Bestseller "Washington Post" i list przebojów Amazona.Marnie MacGraw pragnie prostego życia – męża, dzieci, kombi i domku na przedmieściach. Wychodzi za mężczyznę swoich marzeń, jest więc pewna, że wkrótce to wszystko dostanie. I wtedy spotyka Blix Holliday, krewką ciotkę swojego...
Alfred, Lord Tennyson jest autorem utworu pt. „Sielanki Króla”, cyklu dwunastu poematów narracyjnych, które obracają się w kręgu legend o królu Arturze, o jego rycerzy, o jego miłości do Ginewry, o jej zdradzie - tragicznej dla obojga małżonków i dla kraju. Utwór opowiada także o wzroście i upadku k...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Jolanta Romualda Gałązkiewicz-Gołębiewska

REDAKCJA: Anna Bergiel

SKŁAD: Anna Płotko

KOREKTA: Urszula Kiełczewska

Wydanie I

Białystok 2018

ISBN 978-83-7377-963-1

© Copyright for this edition by Studio Astropsychologii, Białystok 2017

All rights reserved, including the right of reproduction in whole or in part in any form.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej publikacji nie może być powielana ani rozpowszechniana za pomocą urządzeń elektronicznych, mechanicznych, kopiujących, nagrywających i innych bez pisemnej zgody posiadaczy praw autorskich.

Wszystkie wykresy oraz obliczenia horoskopów opisywane w tej publikacji wraz z interpretacją można zamówić na stronie: www.talizman.pl/horoskopy

15-762 Białystok

ul. Antoniuk Fabr. 55/24

85 662 92 67 – redakcja

85 654 78 06 – sekretariat

85 653 13 03 – dział handlowy – hurt

85 654 78 35 – www.talizman.pl – detal

strona wydawnictwa: www.studioastro.pl

Więcej informacji znajdziesz na portalu www.psychotronika.pl

Skład wersji elektronicznej

konwersja.virtualo.pl

Książkę tę dedykuję trzem mężczyznom,którzy nieustannie ułatwiają mi życie:Wojtusiowi, Filipkowi i Hipciowi.

PRZEDMOWA

Witam cię! Bardzo cieszę się z twojego zainteresowania astrologią i dziękuję ci za zakup tej książki!

Stephen King powiedział: Pisz przede wszystkim dla siebie i miej z tego radość. Nie wstydź się własnego stylu. Jeśli pisanie daje ci szczerą satysfakcję, to znak, że można będzie robić to przez całe życie. Tworzenie tej książki dawało mi ogromną satysfakcję i napisałam ją przede wszystkim… dla siebie sprzed dwudziestu lat; właśnie taką astrologiczną lekturę chciałabym przeczytać na początku mojej astrologicznej drogi.

Książka ta jest próbą rozciągnięcia pomostu między klasyką a nowoczesnością w astrologii. Uważam bowiem za moje zawodowe powołanie połączenie dwóch nurtów astrologii – współczesnej, zwanej często humanistyczną lub astropsychologią, z klasyczną, zwaną często tradycyjną. Moje powołanie dotyczące pokojowego łączenia stron wynika z tego, że Medium Coeli i dziesiątodomowy Północny Węzeł Księżycowy znajdują się w moim urodzeniowym horoskopie w predestynowanym do dyplomatycznego pośredniczenia znaku Wagi. Uważam, że pięknie byłoby, gdyby współczesne astropsycholożki i współcześni astrologowie humanistyczni nie podchodzili zbyt sceptycznie do klasyków, a współczesne astrolożki klasyczne i współcześni astrologowie tradycyjni nie gardzili psychologicznym podejściem do astrologii.

Przy okazji wyjaśniam, że ceniący sprawiedliwość i równowagę znak Wagi na moim urodzeniowym MC skłania mnie, abym zwracała się zarówno do płci żeńskiej, jak i do męskiej. Stąd w tekście nie będę preferowała rodzaju męskiego, nawet kosztem pewnej niewygody w pisaniu, tudzież czytaniu. Zdecydowałam także, iż nie będę używała formy Pani i Pan, lecz od razu będziemy na ty (widać tutaj wpływ bezpośredniego znaku Strzelca, w którym znajduje się zarówno mój Ascendent, jak i planeta komunikacji – Merkury).

Odnosząc się do tytułu i głównego tematu tej książki, przypomnę, że astrologia jest zbudowana na godnościach planet. Jednak we współczesnych polskich podręcznikach astrologicznych dotyczących interpretacji urodzeniowego horoskopu (a więc niezwiązanych z astrologią horarną, czyli godzinową lub pytaniową) kwestia ta jest traktowana bardzo pobieżnie, a często wręcz marginalnie.

W mojej pracy bardzo skrupulatnie, obszernie i wyczerpująco prezentuję wszystkie esencjalne godności i esencjalne słabości planet, jak też klarownie wyjaśniam metodę obliczania esencjalnej mocy planet, a tym samym sposób znajdowania planety esencjalnie najsilniejszej i najsłabszej w horoskopie urodzeniowym. Ta lektura daje ci szansę prawdziwego zrozumienia między innymi takich pojęć jak godność planety poprzez domicyl, egzaltację, troistość, termę i fację. Sądzę też, że po zapoznaniu się z wiedzą, jaką tu podaję, zwrócisz uwagę na interesujące kwestie, które nie są poruszanie w czasie typowej astropsychologicznej analizy urodzeniowego horoskopu. Wyraźnie chcę podkreślić, że ta książka nie dotyczy astrologii horarnej – godzinowej (należącej do astrologii klasycznej), która w Polsce staje się coraz bardziej modna.

Na koniec wstępu podaję garść informacji o mojej skromnej (na co wskazuje m.in. mój urodzeniowy Saturn będący w pierwszym domu horoskopu, w pobliżu Ascendentu) osobie. Astrologii zaczęłam uczyć się prawie dwadzieścia lat temu; ukończyłam Studium Psychologii Alternatywnej w Poznaniu i otrzymałam dyplom, na którym widnieje mój tytuł: astropsycholog – doradca życiowy. Najchętniej zajmuję się interpretacją indywidualnych urodzeniowych horoskopów oraz udzielaniem lekcji astrologii. Astrologia jest moim sposobem na życie (a dokładniej na drugą połowę mego życia), jest moim zawodem i moją pasją.

Oto moja astrologiczna wizytówka: cztery jedenastodomowe planety – Słońce, Księżyc, Wenus i Jowisz oraz dziesięciodomowy Neptun przebywają w Skorpionie, Ascendent i Merkury (pozostający w koniunkcji z Ascendentem od strony dwunastego domu) znajdują się w Strzelcu, a planeta astrologów – Uran – jest królem aspektów w moim urodzeniowym horoskopie.

Mam prawie 60 lat, od 35 lat jestem mężatką, mam dwóch synów. Uwielbiam: karty Tarota, karciane wyrocznie, oglądanie filmów, mroczny styl gothic, a ponadto jestem fanką wyścigów samochodowych i motocyklowych.

Raz jeszcze dziękuję za zainteresowanie tą książką oraz życzę ci owocnej lektury!

dypl. astropsycholog Jola „Romy” Gałązkiewicz-Gołębiewska

http://jolanta-golebiewska.pl.tljola.galazkiewicz.golebiewska@gmail.com

jesień i zima 2016/2017 r.

ROZDZIAŁ 1WSTĘPNE INFORMACJEo esencjalnych godnościach planet

ASTROLOGICZNE ABC

Zanim przejdę do tematyki esencjalnych godności planet, podkreślę, iż przystępując do studiowania tej książki, musisz mieć choćby minimalne pojęcie o astrologicznym abecadle, w tym oczywiście powinnaś/powinieneś rozróżniać astrologiczne symbole na rysunku koła horoskopu, który – mam nadzieję – masz wydrukowany i od jakiegoś czasu pilnie rozszyfrowujesz. Niżej przypominam ci owo astrologiczne abecadło, oczywiście w błyskawicznym skrócie.

Horoskop nie jest wróżbą, lecz graficznym przedstawieniem nieba w konkretnym momencie, a więc rysunek urodzeniowego horoskopu jest zdjęciem nieba zrobionym w chwili narodzin danego człowieka. Pojęcie horoskop pochodzi od greckiego słowa horoskopos, którym starożytni określali wznoszący się na wschodnim horyzoncie stopień znaku Zodiaku (wschodzący stopień znaku Zodiaku nazywamy obecnie Ascendentem).

Każdy rysunek horoskopu zbudowany jest z zasadniczych czterech warstw czy też składników, a są nimi:

• Zewnętrzne koło z dwunastoma znakami Zodiaku;

• Wewnętrzne koło z dwunastoma domami – sektorami;

• Dziesięć planet (przy czym planetami nazywamy umownie także tak zwane światła horoskopu – Słońce i Księżyc, jak też planetę karłowatą Pluton) plus Węzły Księżycowe;

• Różnorodne aspekty (relacje kątowe między planetami). W przypadku esencjalnych godności planet tematyka aspektów w ogóle nie musi być poruszana.

Wymienione wyżej cztery składniki łączą się w każdym horoskopie w niepowtarzalny sposób. Jeśli jesteś na początku swej astrologicznej drogi, to musisz wiedzieć, że wszystkich znaczeń poszczególnych składników horoskopu oraz ich rozmaitych kombinacji nie można wyuczyć się na pamięć, gdyż istnieje:

• Nieograniczona ilość znaczeń interpretacyjnych poszczególnych składników;

• Nieograniczona ilość kombinacji tych składników.

Jedyny sensowny dostęp do astrologicznej wiedzy prowadzi poprzez zrozumienie astrologicznego sposobu myślenia. Należy po prostu rozumieć zasady i reguły, którymi kieruje się astrologiczna interpretacja, jak też nauczyć się myślenia symbolicznego oraz rozumienia metafor, porównań i analogii. Poniżej są najważniejsze słowa kluczowe dla znaków, domów i planet.

SŁOWA KLUCZOWE DLA ZNAKÓW ZODIAKU

• Baran – energiczny, odważny, impulsywny, niecierpliwy; motto: Ja robię!

• Byk – solidny, spokojny, łagodny, wygodnicki, uparty; motto: Ja posiadam!

• Bliźnięta – intelektualne, ciekawskie, rozmowne, zmienne; motto: Ja komunikuję się!

• Rak – uczuciowy, wrażliwy, dziecinny lub macierzyński; motto: Ja odczuwam!

• Lew – wspaniałomyślny, kreatywny, dumny, wyniosły; motto:Ja chcę!

• Panna – pilna, drobiazgowa, realistyczna, krytyczna; motto: Ja analizuję!

• Waga – elegancka, dyplomatyczna, niefrasobliwa; motto: Ja harmonizuję!

• Skorpion – dogłębny, intensywny, z pasją, tajemniczy; motto: Ja angażuję się!

• Strzelec – wesoły, bezpośredni, entuzjastyczny; motto: Ja poszukuję!

• Koziorożec – wytrwały, poważny, surowy, zimny; motto: Ja osiągam!

• Wodnik – przyjacielski, tolerancyjny, ekscentryczny; motto: Ja znajduję/znalazłam(-em)!

• Ryby – medialne, współczujące, nieżyciowe; motto:Ja wierzę!

Znaki Zodiaku reprezentują archetypowe cechy i nadają różnym tematom określone zabarwienie; są tłem dla tematów, o które w horoskopie chodzi. Znaki grupujemy na trzy zasadnicze sposoby:

• Zgodnie z żywiołami;

• Zgodnie z jakościami;

• Zgodnie z polaryzacją.

(Jak później zobaczysz, są jeszcze inne podziały znaków i planet, na przykład klasyfikacja związana z ich gorącą, zimną, suchą i wilgotną naturą, jak również z dzienną i nocną porą dnia).

SŁOWA KLUCZOWE DLA TRYGONÓW ŻYWIOŁÓW (TRIADY LUB TRÓJNI ŻYWIOŁÓW)

•Żywioł ognia, do którego należą: kardynalny męski Baran, stały męski Lew, zmienny męski Strzelec – ciepło, aktywność, ruch, działanie, spontaniczność, zachwyt, szybka reakcja, motywacja, dynamika, gwałtowność; trygon ognisty jest męski;

•Żywioł ziemi, do którego należą: stały żeński Byk, zmienna żeńska Panna, kardynalny żeński Koziorożec – stabilność, stałość, trwałość, konsolidacja, forma i treść, struktura, konkret, praktyczność, materializm; trygon ziemski jest żeński;

•Żywioł powietrza, do którego należą: zmienne męskie Bliźnięta, kardynalna męska Waga, stały męski Wodnik – lekkość, zmienność, ciekawość, kontakty i socjalne relacje, intelekt, logika, informacja, teorie i abstrakcja; trygon powietrzny jest męski;

•Żywioł wody, do którego należą: kardynalny żeński Rak, stały żeński Skorpion, zmienne żeńskie Ryby – przyjmowanie, uzdrowienie, uczuciowość, wszystkie odcienie emocji, wrażliwość, intuicja, mediumizm, transcendencja; trygon wodny jest żeński.

SŁOWA KLUCZOWE DLA JAKOŚCI (KRZYŻY)

•Jakość kardynalna, do której należą pierwsze znaki każdej pory roku, czyli ognisty męski Baran, wodny żeński Rak, powietrzna męska Waga, ziemski żeński Koziorożec – znaki kardynalne dają impulsy, inicjują, zapoczątkowują; najważniejsze dla nich jest działanie;

•Jakość stała, do której należą należą środkowe znaki każdej pory roku, czyli ziemski żeński Byk, ognisty męski Lew, wodny żeński Skorpion, powietrzny męski Wodnik – znaki stałe odbierają impulsy, zachowują, stabilizują, rozwijają; najważniejsza dla nich jest stałość i wytrwałość;

•Jakość zmienna, do której należą ostatnie znaki każdej pory roku, czyli powietrzne męskie Bliźnięta, ziemska żeńska Panna, ognisty męski Strzelec, wodne żeńskie Ryby – znaki zmienne raz są nadawcami impulsów, a raz ich odbiorcami, zmieniają, dopasowują, kończą; najważniejsza dla nich jest elastyczność.

SŁOWA KLUCZOWE DLA POLARYZACJI (BIEGUNOWOŚCI)

•Polaryzacja męska, yang, do której należą znaki ognia i powietrza, a więc: ognisty kardynalny Baran, powietrzne zmienne Bliźnięta, ognisty stały Lew, powietrzna kardynalna Waga, ognisty zmienny Strzelec, powietrzny stały Wodnik – twardość, kierunek z wewnątrz na zewnątrz, ekstrawertyzm, aktywność, działanie, przejmowanie inicjatywy;

•Polaryzacja żeńska, yin, do której należą znaki ziemi i wody, a więc: ziemski stały Byk, wodny kardynalny Rak, ziemska zmienna Panna, wodny stały Skorpion, ziemski kardynalny Koziorożec, wodne zmienne Ryby – miękkość, kierunek z zewnątrz do wewnątrz, introwertyzm, bierność, przyjmowanie, pasywne wyczekiwanie.

Na kole Zodiaku znaki żeńskie występują naprzemiennie z męskimi; najpierw znak męski, potem żeński, następnie znów męski, a po nim żeński… i tak dalej. Taki układ ukazuje płynny przepływ energii yang orazyin, które utrzymują życie w równowadze.

ZNAKI ZODIAKU I PORY ROKU

• Grupa trzech pierwszych znaków Zodiaku – Baran, Byk, Bliźnięta – odpowiada wiośnie;

• Następne trzy znaki – Rak, Lew, Panna – odpowiadają następnej porze roku, jaką jest lato;

• Kolejne znaki – Waga, Skorpion, Strzelec – odpowiadają jesieni;

• Ostatnie trzy znaki Zodiaku – Koziorożec, Wodnik, Ryby – odpowiadają zimie.

•Każda pora roku rozpoczyna się znakiem kardynalnym (rozpoczęcie, akcja, przeforsowanie); Baran rozpoczyna wiosnę, Rak zapoczątkowuje lato, Waga daje początek jesieni, a Koziorożec zimie;

•Potem następuje znak stały (ustabilizowanie sytuacji i dalszy rozwój); Byk jest znakiem pełni rozkwitu wiosny, Lew wiąże się z pełnią lata, w czasie panowania Skorpiona jesień jest w swej pełnej krasie, a w czasie panowania Wodnika zima jest już na dobre rozgoszczona;

•Wreszcie następuje znak zmienny (przejście, przygotowanie do zmian pory roku); Bliźnięta stoją na końcu wiosny i są znakiem przygotowującym do lata, Panna kończy okres letni i przygotowuje nas do jesieni, Strzelec jest ostatnim znakiem jesieni, który stoi u progu zimy, a Ryby nareszcie kończą najzimniejszą porę roku, wypatrując wiosny.

SŁOWA KLUCZOWE DLA DOMÓW HOROSKOPOWYCH

• Dom 1 – zachowywanie się, wygląd zewnętrzny, mowa ciała i gestów, fizyczność człowieka i oddech jego duszy;

• Dom 2 – wartości, talenty, zasoby, posiadanie, własność (ruchomości), przychody, zyski i straty, bogactwo człowieka;

• Dom 3 – uczenie się, wymiana, przekaz informacji, komunikacja, przemieszczanie się, rodzeństwo, krewni i sąsiedzi;

• Dom 4– pochodzenie, rodzina, tradycje, ognisko domowe, dom, posiadane nieruchomości, życie prywatne człowieka

• Dom 5– gry (hazard, spekulacje), radość i zabawa, miejsca rozrywki, flirty, miłość, dzieci, kreatywność i jej prezentacja;

• Dom 6 – codzienność, świadomość obowiązków, praca, higiena, zdrowie i choroby, szkodliwe warunki, służba, usługi;

• Dom 7 – talenty interpersonalne, partnerstwo, związki, małżeństwo, umowy, otwarci wrogowie, spory i procesy sądowe;

• Dom 8 – procesy umierania i powstawania, ekstrema życiowe, operacje, wszystko, co jest tabu, cudze pieniądze;

• Dom 9 – filozofia, światopogląd, podróże, każdego rodzaju sprawy zagraniczne, studia, wyższe horyzonty umysłowe;

• Dom 10 – powołanie, profesja, status w świecie, sława, władza, nagrody, uznanie, godności, honory i zaszczyty;

• Dom 11 – równość i braterstwo, przyjaciele, nadzieje, plany i wizje na przyszłość, pragnienia i możliwość ich realizacji;

• Dom 12 – zamknięcie, izolacja, dreamworld, ukryci wrogowie, choroby chroniczne i nieuleczalne, smutki i cierpienia.

Astrologiczne domy na kole horoskopu są swego rodzaju kołem życia, w którym odzwierciedla się całe spektrum ludzkich doświadczeń. Domy są miejscami zdarzeń i tworzą ramy dla rozmaitych sytuacji oraz procesów samorealizacji człowieka. Astrologia przyporządkowała domom rozmaite dziedziny życia i różne tematy, które wyżej skrótowo wymieniłam.

Przy okazji poznaj rangę ważności domów w horoskopie – podaję od najważniejszych i najsilniejszych domów (pierwszego, dziesiątego, siódmego i czwartego) do najsłabszych, a przy tym najtrudniejszych (ósmego, szóstego i dwunastego): 1, 10, 7, 4, 11, 5, 9, 3, 2, 8, 6, 12.

SŁOWA KLUCZOWE DLA PLANET W URODZENIOWYM HOROSKOPIE

• Słońce – siła życiowa, witalność, samoświadomość, wola kreowania, potrzeba samorealizacji;

• Księżyc – emocje, duchowe przeżycia, wewnętrzne dziecko, wewnętrzna potrzeba bezpieczeństwa;

• Merkury – język, nauka, intelektualne rozpoznanie, potrzeby umysłowe i komunikacji;

• Uran – rebelia, postęp, oryginalność, pęd ku wolności i potrzeba niezależności;

• Neptun – marzycielstwo, iluzje, potrzeba duchowości i rozpuszczenia granic;

• Pluton – śmierć i odrodzenie, tajemnice i tabu, potrzeba manipulacji i władzy.

Planety zwane były przez starożytnych gwiazdami wędrującymi (w języku greckim słowo planetes oznacza wędrowca), gdyż można było dość łatwo zaobserwować ich ruch na niebie w przeciwieństwie do gwiazd stałych, które były nieruchome. Uważano, że planety reprezentują wolę bogów (mających władzę nad życiem ludzi na ziemi), jak też symbolizują właściwości z nimi związane.

Współczesna astrologia tłumaczy, iż planety odnoszą się do praobrazów naszej psyche i reprezentują aktywneprazasady:

• Słońce jest czysto męską zasadą – to świadome JA człowieka, a Księżyc jest zasadą czysto żeńską – to podświadomość człowieka;

• Merkury związany jest z zasadą mentalności;

• Mars reprezentuje zasadę agresji, walki i rywalizacji, a Wenus – pokoju, harmonii, estetyki i przyjemności zmysłowych;

• Jowisz prezentuje zasadę optymizmu i rozwoju oraz szukania sensu, a Saturn – pesymizmu i ograniczania oraz struktury;

• Uran to zasada rewolucji, Neptun – przekraczania granic i iluzji, a Pluton – transformacji.

Dwie planetarne pary: męskie Słońce plus żeński Księżyc oraz męski Mars plus żeńska Wenus reprezentują zarówno przeciwieństwa, jak i uzupełnianie się, i tak:

• Słońce nadaje, a Księżyc odbiera; światło słoneczne emituje/promieniuje, a Księżyc (choć potocznie mówi się o blasku lub świetle Księżyca) nie jest źródłem światła, lecz tylko odbija światło pochodzące od Słońca;

• Mars zdobywa, a Wenus chce być zdobywana.

NATURALNE PRZYPORZĄDKOWANIA DOM – ZNAK – PLANETA JAKO WŁADCZYNI/WŁADCA

• Dom 1 – Baran – Mars;

• Dom 2 – Byk – Wenus;

• Dom 3 – Bliźnięta – Merkury;

• Dom 4 – Rak – Księżyc;

• Dom 5 – Lew – Słońce;

• Dom 6 – Panna – Merkury;

• Dom 7 – Waga – Wenus;

• Dom 8 –Skorpion – Pluton i Mars;

• Dom 9 – Strzelec – Jowisz;

• Dom 10 – Koziorożec – Saturn;

• Dom 11 – Wodnik – Uran i Saturn;

• Dom 12 – Ryby – Neptun i Jowisz.

Planety znajdujące się w konkretnych znakach Zodiaku i domach horoskopowych oraz tworzące różne aspekty określają gdzie i w jaki sposób człowiek realizuje się w życiu, jak również opisują charakter człowieka.

Planety symbolizują rozmaite energie, które wyrażasz w swoim życiu. Planety są tym, co działa. Znaki wskazują, jak, w jaki sposób uruchamiasz owe energie.

Aspekty są torami przepływu energii między planetami.

Domy horoskopu ukazują okoliczności twojego życia oraz otoczenie, w którym energie (reprezentowane przez planety w znakach) są przez ciebie manifestowane.

CZEGO CHCESZ? => PLANETY

GDZIE TEGO SZUKASZ? => DOMY

JAK PRZY TYM POSTĘPUJESZ? => ZNAKI

Puste domy twego urodzeniowego horoskopu (domy, w których nie ma planet) mówią o tym, że w dziedzinach odnoszących się do nich nie występują/nie wystąpią poważniejsze problemy. Puste domy są wolną przestrzenią dla twojej aktywności. Domy zawierające planety pokazują, w jakich sferach twego życia najszybciej występują/wystąpią problemy.

To tyle, jeśli chodzi o powrót do astrologicznego abc niezbędnego jako punkt wyjścia dla tej lektury, dalej rozwijam już właściwy temat tego rozdziału.

RÓŻNE POZIOMY ESENCJALNYCH GODNOŚCI PLANET

Interpretacja każdego horoskopu urodzeniowego polega na analizie wielu czynników, a następnie dokonaniu syntezy. Sprawdzanie godności planet jest (a z pewnością powinno być) jednym z pierwszych kroków w procesie analizy horoskopu. Godności to oczywiście termin astrologiczny, a nie społeczny czy kulturowy, a więc godności planet nie odnoszą się do morale danej osoby; w horoskopach zbrodniarzy także można doszukać się planet będących w swych esencjalnych godnościach.

W astrologii klasycznej rozróżnia się:

•Godności esencjalne lub esencjonalne, czyli godności podstawowe planet (w języku angielskimessential dignities, w języku niemieckimdie essentiellen Würden);

•Godności akcydentalne, czyli przypadkowe lub przygodne planet (w języku angielskimaccidental dignities, w języku niemieckimdie akzidentellen Würden).

Szalenie ciekawą i bogatą tematykę godności akcydentalnych rezerwuję sobie jako temat następnej książki, natomiast tę poświęcam godnościom podstawowym, a więc esencjalnym. Słowa esencjalna czy też esencjonalna używamy w astrologii w ścisłym znaczeniu; jest to godność, która zawiera istotę rzeczy – zgodnie ze słownikiem języka polskiego.

Przeciwieństwem esencjalnych godności planet są ich słabości (w języku angielskimessential debilities, w języku niemieckimdie Schwächen lub po prostu negative Würden, ewentualnieAnti-Würden), i na ten temat naturalnie również znajdziesz w tej lekturze wyczerpujące informacje.

OGÓLNE ZNACZENIE ESENCJONALNYCH GODNOŚCI PLANET

Oto definicja:

GODNOŚCI ESENCJALNE WSKAZUJĄ NA POTENCJALNĄ SIŁĘ, KTÓRĄ PLANETY ZYSKUJĄ DZIĘKI ICH ZODIAKALNEJ POZYCJI, CZYLI POPRZEZ ICH POŁOŻENIE W ZNAKACH ZODIAKU.

Planety posiadające godności esencjalne mają skłonność do rozwijania swych pozytywnych właściwości.

Godności i słabości esencjonalne planet można w najprostszy sposób wyjaśnić w ten sposób, że w Zodiaku są takie miejsca (są nimi całe znaki Zodiaku lub niektóre ich części), w których planety czują się doskonale, wybornie, bardzo dobrze, dobrze, nieźle, obojętnie, jak też niezbyt komfortowo oraz fatalnie. Podobnie jest u ludzi; jedna osoba uwielbia przebywać np. w bibliotece, gdyż studiując stare księgi, jest w swoim żywiole, a drugi człowiek, przebywając w bibliotece, czuje się niekomfortowo, ponieważ nie jest to jego domena i zamiast tego woli kibicować piłkarzom w czasie meczu piłki nożnej. Jeden człowiek jest na swoim miejscu, gdy w garażu czy w warsztacie majstruje przy swoim samochodzie, a inny nie ma tam czego szukać, gdyż zdecydowanie preferuje spacery w lesie lub w parku.

Tak samo dzieje się z planetami, a więc dla przykładu agresywny Mars musi męczyć się podczas pobytu w pokojowym znaku Wagi, a szukający logiki Merkury czuje się zagubiony w nieracjonalnych Rybach. Surowy i ze swej natury wszystko hamujący Saturn nie miewa się dobrze w znakach nastawionych na entuzjazm, radość, wielkie gesty i ruch do przodu, a znakami tymi są Baran i Lew, stąd w tych znakach Saturn jest esencjalnie osłabiony.

Planetom nie jest obojętne ani w jakim są znaku Zodiaku, ani na jakim odcinku danego znaku przebywają.

W dużym uproszczeniu można rzec, iż esencja danej planety:

• W jednym znaku lub w określonym miejscu znaku jest silna (będąc tam, planeta jest szczęśliwa);

• W innym znaku lub w określonym miejscu znaku jest słaba (będąc tam, planeta jest nieszczęśliwa).

Dotyczy to zarówno horoskopu urodzeniowego, pytaniowego, jak i tranzytów planet; przemieszczając się po kole Zodiaku, planety mogą zyskiwać na mocy lub ją tracić. Tego właśnie dotyczą esencjonalne, a inaczej podstawowe godności planet.

PIĘĆ SPOSOBÓW POSIADANIA PRZEZ PLANETĘ GODNOŚCI ESENCJALNEJ

Zapamiętaj, że istnieje pięć sposobów posiadania przez planetę godności podstawowej – esencjalnej (esencjonalnej); podaję je w kolejności od najwyższej rangi do najniższej:

•Planeta będąca w znaku swego władania, czyli w znaku Zodiaku, którym rządzi, inaczej – jest w nim we władztwie lub w domicylu;

•Planeta będąca w znaku swego wywyższenia, czyli w znaku swej egzaltacji, inaczej – jest w nim wyniesiona;

•Planeta będąca w swej troistości, inaczej – jest władcą/władczynią triady swego żywiołu;

•Planeta będąca w swojej termie, inaczej – jest w swoim okresie lub w swych granicach;

•Planeta będąca w swoim dekanacie, inaczej – jest w swym obliczu lub w facji.

W trakcie procesu obliczania godności planet (prezentuję go dokładnie w ostatnich rozdziałach książki) za poszczególne esencjalne godności przyznaje się planecie różną ilość punktów, stosowną do rangi godności. Natomiast za posiadanie słabości punkty są odejmowane. Sumując wartości dodatnie (+) i ujemne (-), w ostatecznym efekcie otrzymujemy planetę zwycięzcę.

Powtarzam w skrócie pięć poziomów esencjalnych godności planet – od najważniejszych, a więc od najwyżej punktowanych, do mniej ważnych, a więc najmniej punktowanych; zwykle przyznaje się od 5 punktów za władztwo do 1 punktu za dekanat:

•Władztwo lub domicyl (w języku angielskimrulership, w języku niemieckimDomizil);

•Wywyższenie lub egzaltacja (w języku angielskimexaltation, w języku niemieckimErhöhung);

•Troistość (w języku angielskimtriplicity, w języku niemieckimTriplizität);

•Terma, okres lub granice (w języku angielskimterm lubboundaries, w języku niemieckimGrenzen);

•Facja – oblicze lub dekanat (w języku angielskimface/decan, w języku niemieckimDekanat lubGesicht).

DUŻE I MNIEJSZE GODNOŚCI ESENCJALNE PLANET

Wśród godności esencjalnych, a więc podstawowych, można wyróżnić:

•Podstawowe godności DUŻE, do których zalicza się władztwo (domicyl) i wywyższenie (egzaltacja); te godności są chyba powszechnie znane każdej współczesnej astrolożce i każdemu współczesnemu astrologowi, gdyż o tych godnościach najczęściej pisze się w podręcznikach astrologicznych;

•Podstawowe godności MNIEJSZE, do których zalicza się troistości, termy (granice, okresy) i dekanaty (dekany, facje, oblicza); te godności często są – sądzę, że niesłusznie – ignorowane przez osoby preferujące astrologię humanistyczną. W tej książce zachęcam cię do poznania mniejszych godności esencjalnych i wdrożenia ich do swej praktyki. Musisz przy tym wiedzieć, iż (niestety?) nie ma jednolitego systemu ujmującego w jeden słuszny sposób godności mniejszych. Powstały różne wersje i większość z nich (czy też raczej te najważniejsze i współcześnie najczęściej stosowane) dokładnie przedstawiam.

Domicyl i wywyższenie to oczywiście najważniejsze godności esencjonalne planet. Pozostałe są trochę mniej ważne, aczkolwiek jeśli w twoim urodzeniowym horoskopie nie ma zasadniczych dużych godności, lecz znajdziesz mniejsze, również możesz się cieszyć, gdyż także one mogą przyczynić się do twojego osobistego sukcesu w życiu. O planecie, która nie ma podstawowych dużych godności (władztwo, egzaltacja), ale znajduje się na przykład w swojej termie lub w swoim dekanacie słynny XVII-wieczny angielski, astrolog William Lilly napisał (mniej więcej w ten sposób), że jest jak człowiek, którego za chwilę mają wyrzucić za drzwi i który musi zrobić wiele, ażeby zasłużyć na zaufanie lub swoją reputację. Myślę, że jest to zbyt surowa ocena. Generalnie jednak prawdą jest, że o ile posiadasz w swym urodzeniowym horoskopie planety będące w swych esencjalnych godnościach mniejszych – poprzez granice (termy) lub poprzez dekanaty (facje, oblicza), koniecznie musisz polepszać swoje umiejętności oraz więcej napracować się celem osiągnięcia sukcesu niż w przypadku posiadania planet w dających mnóstwo życiowego luzu esencjalnych godnościach większych.

W celu wstępnego przybliżenia sensu poszczególnych godności esencjalnych planet zapoznaj się, proszę, z następującymi – oczywiście uproszczonymi – porównaniami (astrologia posługuje się językiem symboli, porównań, przenośni, metafor, analogii, asocjacji itp.):

DO CZEGO PRZYDAJE SIĘ ZNAJOMOŚĆ GODNOŚCI PLANET W HOROSKOPIE?

Istnieje kilka powodów, dla których przydaje się, a nawet jest konieczna ocena planet zgodnie z ich godnościami:

• Godności i słabości planet w twoim urodzeniowym horoskopie pozwalają odpowiedzieć na następujące pytanie: które z twoich licznych i różnorodnych cech (każda astrolożka i każdy astrolog może ich sporo wymienić w efekcie interpretacji wszystkich planet twojego horoskopu) są naprawdę ważne, a może nawet wybitnie dominujące?;

• Znajomość esencjalnych godności planet przydaje się podczas oceny aspektów, jakie planety tworzą między sobą, gdyż dzięki temu można określić, która z planet w danym aspekcie jest ważniejsza, a więc nadaje ton temu aspektowi;

• Esencjalne godności planet są ponadto podstawą wzajemnych recepcji planet;

• Esencjalna siła planet jest również istotna przy ocenianiu siły dyspozytorów w horoskopie.

ROZDZIAŁ 2PLANETY WE WŁADZTWIE W ZNAKACHczyli domicyl

INFORMACJE WSTĘPNE DOTYCZĄCE DOMICYLU

Home Sweet Home, My house, my rules, Mein Haus, meine Regeln, Domus mea praecepta mea, Mój dom, moje zasady!, Wolnoć Tomku w swoim domku! (co znaczy, że wolno ci, Tomku, robić, co chcesz w swoim domku), Nie ma jak w domu, Mój dom moją twierdzą, Ja tu rządzę! – to powiedzenia ilustrujące znaczenie planety we władztwie.

Zdecydowanie najbardziej sprzyjającym położeniem zodiakalnym dla planety jest jej położenie w tak zwanym domicylu, czyli we własnym znaku, to znaczy w tym znaku Zodiaku, którym dana planeta rządzi, czy też którego jest władcą lub władczynią. W takiej sytuacji podczas obliczania esencjalnej siły planet w twoim (lub cudzym) horoskopie urodzeniowym będziesz z maksymalną radością dodawać planecie stosowną ilość punktów. O systemie punktacji napisałam w dalszej części książki.

WŁADZTWO PLANETY W ZNAKU JEST NAJSILNIEJSZĄ, NAJWYŻSZĄ RANGĄ ESENCJALNĄ, CZYLI PODSTAWOWĄ GODNOŚCIĄ PLANETY.

MATERNUS O URODZENIOWYCH HOROSKOPACH Z PLANETAMI W DOMICYLU

Na początku tego rozdziału – jako ciekawostkę – chcę ci zdradzić, co starożytni astrologowie sądzili o ilości planet będących we władztwie w horoskopie urodzeniowym. Otóż żyjący w IV wieku naszej ery rzymski senator Julius Firmicus Maternus przekazał w swym astrologicznym traktacie Mathesis – to synonim nauki, jaką jest astrologia – takie oto informacje. (Jako że języki obce są moją mocną stroną, sama tłumaczę fragmenty z różnych dawnych astrologicznych źródeł):

• W przeciętnym horoskopie urodzeniowym powinna znaleźć się jedna planeta we własnym znaku, ulokowana w jednym z ważnych domów (wyjaśniam: chodzi o domy narożne/kątowe – pierwszy, czwarty, siódmy i dziesiąty, jak też o domy dobrych bogów czy też dobrych duchów – trzeci, piąty, dziewiąty i jedenasty);

• Jeśli człowiek ma dwie planety w domicylu, wówczas jest on pobłogosławiony umiarkowanie dobrym losem;

• Nadzwyczajnym szczęściem, a często też bardzo dużą siłą życiową obdarzony jest ten, kto ma trzy planety położone we własnym znaku;

• Jeśli człowiek posiada cztery planety we władztwie, wówczas szczęściem swym może nieomal równać się bogom.

• Na więcej niż cztery planety w domicylu w urodzeniowym horoskopie nie pozwala charakter ludzkiej rasy.

Tak podaje Maternus, a ja pokusiłam się o maleńką próbę potwierdzenia powyższych stwierdzeń, a konkretnie – znalezienie dla nich przykładów.

URODZENIOWE HOROSKOPY Z TRZEMA, CZTEREMA I PIĘCIOMA PLANETAMI W DOMICYLU

Przyznam, iż dość długo szukałam horoskopów osób publicznych, powszechnie znanych lub sławnych z trzema planetami będącymi w swoim domicylu! Oto niektóre znane postacie, których horoskopy urodzeniowe zawierają po trzy planety w najważniejszej esencjalnej godności – w znaku swego władania:

• Żyjący w drugiej połowie XVIII wieku król Francji – Ludwik XVI; Słońce w Lwie, Wenus w Wadze, Saturn w Koziorożcu;

• Popularny w XIX wieku francuski pisarz – Guy de Maupassant; Słońce w Lwie, Księżyc w Raku, Neptun w Rybach;

• Amerykański pisarz, autor opowieści fantasy i grozy, składających się na tak zwaną mitologię Cthulhu – Howard Phillips Lovecraft (1890–1937); Słońce w Lwie, Merkury w Pannie, Wenus w Wadze;

• Francuski filozof i powieściopisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1964 – Jean-Paul Sartre (1905–1980); Merkury w Bliźniętach, Wenus w Byku, Mars w Skorpionie;

• Amerykański astronauta, który jako pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu – Neil Armstrong (1930–2012); Słońce w Lwie, Merkury w Pannie, Saturn w Koziorożcu;

• Urodzony w 1932 roku amerykański astronauta, który jako siódmy człowiek stanął na powierzchni Księżyca – David Scott; Księżyc w Raku, Merkury w Bliźniętach, Saturn w Wodniku;

• Urodzony w 1942 roku słynny włoski motocyklista będący najbardziej utytułowanym motocyklistą w historii Motocyklowych Mistrzostw Świata – Giacomo Agostini; Księżyc w Raku, Merkury w Bliźniętach, Wenus w Byku;

• Amerykański muzyk, powszechnie znany pod pseudonimem Prince (1958–2016); Merkury w Bliźniętach, Wenus w Byku, Mars w Baranie;

• Urodzony w 1960 roku we Francji zawodowy tenisista, a obecnie wykonawca piosenek w stylu reggae – Yannick Noah; Wenus w Byku, Mars w Baranie, Saturn w Koziorożcu;

• Urodzony w 1961 roku nowozelandzki reżyser, scenarzysta i producent filmowy, znany przede wszystkim jako reżyser adaptacji słynnej trylogii Tolkiena Władca Pierścieni – The Lord of the Rings – Peter Jackson; Wenus w Wadze, Mars w Skorpionie, Saturn w Koziorożcu;

• Urodzony w 1965 roku amerykański muzyk i producent używający pseudonimu Moby; Merkury w Pannie, Wenus w Wadze, Mars w Skorpionie.

Zgodnie z antycznym przekazem Firmicusa Maternusa, osoby te zostały obdarowane przez niebiosa nadzwyczajnym szczęściem!

Jeszcze więcej czasu poświęciłam na znalezienie horoskopów z czterema planetami w domicylu! Oto niektóre znane osoby posiadające w swych horoskopach urodzeniowych po cztery planety w najwyżej cenionej w astrologii esencjalnej godności – w znaku swego władania, co według Firmicusa ma oznaczać szczęście nieomal równe bogom:

• Rosyjska pisarka, okultystka, współzałożycielka Towarzystwa Teozoficznego, medium spirytystyczne – Helena Bławatska (1831–1891); Słońce w Lwie, Merkury w Pannie, Wenus w Wadze, Uran w Wodniku;

• Wybitny francuski kompozytor Claude Debussy (1862–1918); Słońce w Lwie, Księżyc w Raku, Merkury w Pannie, Mars w Baranie;

• Urodzona w 1931 roku amerykańska aktorka Angie Dickinson; Merkury w Pannie, Wenus w Wadze, Mars w Skorpionie Saturn w Koziorożcu;

• Urodzony w 1933 roku niemiecki projektant mody, artysta i fotograf – Karl Lagerfeld; Merkury w Pannie, Wenus w Wadze, Mars w Skorpionie, Saturn w Wodniku;

• Urodzony w 1960 roku amerykański aktor (wielokrotnie nagradzany, między innymi dwoma Oscarami, Złotym Globem, Złotą Palmą i Srebrnym Niedźwiedziem), scenarzysta, reżyser, aktywista i polityk – Sean Penn; Słońce w Lwie, Księżyc w Raku, Jowisz w Strzelcu, Saturn w Koziorożcu;

• Urodzony w 1962 roku amerykański aktor, scenarzysta i producent – Steve Carell; Słońce w Lwie, Merkury w Pannie, Wenus w Wadze, Jowisz w Rybach;

• Urodzona w 1963 roku amerykańska aktorka Elisabeth Shue; Merkury w Pannie, Wenus w Wadze, Mars w Skorpionie, Saturn w Wodniku;

• Urodzony w 1986 roku jamajski lekkoatleta, wielokrotny mistrz (świata i olimpijski) oraz rekordzista świata w sprincie na 100 i 200 metrów – Usain Bolt; Słońce w Lwie, Wenus w Wadze, Jowisz w Rybach, Pluton w Skorpionie (wielką pracowitość daje mu Mars wywyższony w Koziorożcu);

• Urodzony w 1989 roku amerykański piosenkarz i aktor Chris Brown; Merkury w Bliźniętach, Wenus w Byku, Saturn w Koziorożcu, Pluton w Skorpionie.

Poza tym udało mi się znaleźć prawdziwe rarytasy – dwa urodzeniowe horoskopy pobłogosławione przez Uniwersum aż pięcioma planetami w domicylu! Należą one do osób, które dokonały przełomowych wynalazków.

• Urodzony o godzinie 09:45 11 sierpnia 1950 roku w San Jose, w stanie Kalifornia (121W54, 37N20) amerykański inżynier i wynalazca, projektant i konstruktor komputerów Apple I oraz Apple II (uważanych za jedne z pierwszych komputerów osobistych w historii) – Steve Wozniak, jest szczęśliwym posiadaczem Słońca w Lwie, Księżyca w Raku, Merkurego w Pannie, Marsa w Skorpionie i Jowisza w Rybach. (Przy okazji, dla twojej informacji podaję, że Steve Jobs ma w swym urodzeniowym horoskopie tylko jedną planetę we władztwie – Marsa, który jest w ostatnim stopniu znaku Barana).

• Urodzony o godzinie 5 rano, 19 sierpnia 1871 roku w Dayton, w stanie Ohio (84W12, 39N46) pionier awiacji uważany (wraz ze swoim bratem Wilburem) za konstruktora pierwszego udanego samolotu – Orville Wright, posiada w swym radiksie Słońce w Lwie, Merkurego w Pannie, Wenus w Wadze, Marsa w Skorpionie i Saturna w Koziorożcu (a ponadto Jowisza wywyższonego w Raku).

SZUKANIE W TRANZYTACH PLANET PRZEMIESZCZAJĄCYCH SIĘ PRZEZ SWOJE DOMICYLE

Niezbyt często kilka planet jednocześnie ustawia się w ten sposób, że w tym samym czasie zajmują one swoje własne znaki Zodiaku. Dla przykładu kontrolnie sprawdziłam okres od wiosny do jesieni 2017 roku. Wyłowiłam następujące terminy, w których jednocześnie trzy planety znajdują się w znakach, którymi rządzą:

• Między 7. a 21. dniem czerwca 2017 roku Merkury przemieszcza się przez znak Bliźniąt, Wenus przemieszcza się przez znak Byka, a Neptun przez znak Ryb;

• W dniach 24 i 25 czerwca 2017 roku Księżyc wędruje przez znak Raka, Wenus wędruje przez znak Byka, a Neptun cierpliwie wędruje przez znak Ryb;

• Pomiędzy 26 lipca a 22 sierpnia 2017 roku Słońce tranzytuje znak Lwa, Merkury tranzytuje znak Panny, a Neptun dalej pływa w znaku Ryb, w tym przez dwa dni – 18 i 19 sierpnia – aż cztery planety są w swych domicylach, gdyż dodatkowo Księżyc tranzytuje znak Raka.

A zatem – w spenetrowanym przeze mnie okresie – na 6 miesięcy przypada około 40 dni, w czasie których jednocześnie aż trzy planety są w swych najważniejszych esencjalnych godnościach – w domicylach. To niezbyt dużo. Zlustrowałam także rok 2019 i okazuje się, że przynosi on więcej okazji dla jednoczesnego pobytu nawet pięciu planet w swych domicylach! Dzieje się tak dlatego, iż w zasadzie przez cały 2019 rok dwie planety społeczne są w swych własnych znakach – Jowisz w Strzelcu i Saturn w Koziorożcu, planeta pokoleniowa Neptun przybywa ciągle w znaku swego władania – w Rybach, a do tego co jakiś czas jedna lub dwie planety indywidualne (Słońce, Księżyc, Merkury, Wenus, Mars) przemierzają swoje własne znaki.

Być może w roku 2019 urodzą się dzieci,

które w przyszłości dokonają ważnych odkryć lub wynalazków mogących przyczynić się do zrewolucjonizowania naszego świata.

Byłoby też wspaniale, gdyby 2019 rok przyniósł jakieś wydarzenia o pozytywnym wydźwięku, o istotnym znaczeniu dla ludzkości.

Podsumowując długi wstęp do tej części książki, przekażę takie oto spostrzeżenie – możesz czuć się dzieckiem szczęścia, o ile przyszłaś/przyszedłeś na świat w dniu, gdy kilka planet było bardzo silnych poprzez posiadanie najcenniejszych godności esencjalnych. Jeśli jednak nie posiadasz w swym urodzeniowym horoskopie żadnej planety w domicilium, nie martw się, proszę; być może znajdziesz planety w skromniejszych godnościach (którym poświęcone są dalsze rozdziały). Ponadto pocieszę cię, że istnieje spore grono osób popularnych, znanych, wybitnych, zasłużonych dla ludzkości, które nie zostały obdarowane przez los żadną planetą we własnym znaku Zodiaku. Bill Gates nie ma w swym urodzeniowym horoskopie ani jednej planety w domicylu, zaś aż trzy na wygnaniu! Czasem tajemnica sukcesu nie tkwi w posiadaniu planet we władztwie czy też w esencjonalnych godnościach planet, jednak to temat na inną okazję.

DOMICYLE PLANET ANTYCZNYCH I NOWYCH

Wracając na chwilę do antycznej astrologii, chciałam – gwoli formalności – wyjaśnić, że wyżej, niżej, jak też w dalszych rozdziałach tej książki przytoczone spostrzeżenia i aforyzmy sycylijskiego prawnika Juliusa Firmicusa Maternusa (w moim tłumaczeniu zarówno z języka angielskiego, jak i z łaciny), pochodzą z książki pod pełnym tytułem Iulii Firmicii Materni Matheseos Libri VIII ediderunt W. Kroll et F. Skutsch. […] Lipsiae in aedibus B. G. Teubneri MDCCCXCVII. A zatem łacińskie wydanie dzieła Maternusa w ośmiu księgach, do którego się odnoszę, pochodzi z 1898 roku (MDCCCXCVII), a dotyczy druku, który zawdzięczamy niemieckiemu wydawnictwu B. G. Teubner Verlag z Lipska (Lipsiae). Dodam jeszcze, że mimo szumnej zapowiedzi ośmiu ksiąg, jakie są w tytule, mamy tu do czynienia z umiarkowanie obszerną jedną księgą zawierającą około 350 stron, a określenia księgi (lub tomy) dotyczą po prostu rozdziałów. Napisany po łacinie około 350 roku naszej ery traktat Mathesis jest o tyle ciekawy, że dotyczy interpretacji horoskopów indywidualnych, a nie astrologii godzinowej czy wydarzeniowej.

KLASYCZNE I NOWOCZESNE PLANETY W DOMICYLU

Oto klasyczne planety w domicylu, czyli będące w swej godności esencjalnej (esencjonalnej, podstawowej) poprzez pobyt we własnym znaku:

• Słońce jest w domicylu w męskim znaku Lwa; w tradycyjnej, a więc antycznej astrologii Lew jest tak zwanym domem dziennym dla Słońca;

• Księżyc jest w domicylu w żeńskim znaku Raka; Rak jest tak zwanym domem nocnym dla Księżyca;

• Merkury jest w domicylu w męskim znaku Bliźniąt i w żeńskim znaku Panny, czyli jak podaje Firmicus Maternus – Mercurius domicilium habet in Geminis et Virgine, ex quibus Geminorum quidem signum masculinum est, Virginis vero femininum;

• Wenus jest w domicylu w żeńskim znaku Byka i w męskim znaku Wagi, czyli jak pisze Firmicus Maternus – Veneris domus sunt Taurus et Libra, ex cuibus masculinum signum est, feminimum vero Taurus;

• Mars jest w domicylu w męskim znaku Barana i w żeńskim znaku Skorpiona – Mars in Ariete et in Scorpionae domicilium collocavit, ex quibus masculinum est Aries, jak napisał Maternus;

• Jowisz jest w domicylu w męskim znaku Strzelca, jak też w żeńskim znaku Ryb – Iuppiter in Sagittario et Piscibus habet domicilum, sed ex his unum masculinum est, Sagittarius, femininum vero Pisces, zgodnie z Maternusem;

• Saturn jest w domicylu w żeńskim znaku Koziorożca, jak też w męskim znaku Wodnika, a w traktacie napisanym przez Maternusa brzmi to tak – Saturnus habet domicilium in Aquario et Capricorno, ex quibus Aquarius masculinum est, Capricornus femininum.

Współczesna astrologia wprowadziła kolejne planety i polecam nie ignorować ich podczas rozmaitych interpretacji astrologicznych; astrologia musi iść naprzód oraz dostosowywać się do nowych astronomicznych odkryć:

• Uran włada znakiem Wodnika i jest to tak zwany nowy lub współczesny władca tego znaku (starym jest Saturn);

• Neptun włada znakiem Ryb i jest to tak zwany nowy lub współczesny władca tego znaku (starym jest Jowisz);

• Pluton włada znakiem Skorpiona i jest to nowy lub współczesny władca Skorpiona (starym jest Mars).

Mówiąc najprostszym językiem:

• Słońce rządzi Lwem;

• Księżyc rządzi Rakiem;

• Merkury rządzi Bliźniętami i Panną;

• Wenus rządzi Bykiem i Wagą;

• Mars rządzi Baranem i Skorpionem;

• Jowisz rządzi Strzelcem i Rybami;

• Saturn rządzi Koziorożcem i Wodnikiem;

• Uran jest nowym (lub dodatkowym) władcą Wodnika;

• Neptun jest nowym (lub dodatkowym) władcą Ryb, a Pluton jest nowym (lub dodatkowym) władcą Skorpiona.

Natomiast wychodząc ze strony znaków Zodiaku, esencjalne godności planet związane z ich domicylami są następujące:

•Baranem włada planeta Mars;

•Bykiem włada planeta Wenus;

•Bliźniętami włada planeta Merkury;

•Rakiem włada Księżyc (którego, choć jest satelitą Ziemi, dla uproszczenia traktujemy jako planetę);

•Lwem włada Słońce (które, choć jest gwiazdą, również dla wygody nazywamy planetą);

•Panną włada planeta Merkury;

•Wagą włada planeta Wenus;

•Skorpionem włada planeta Mars i planeta karłowata Pluton (która jest przez astrologów traktowana jako pełnoprawna planeta, gdyż w astrologii operujemy SYMBOLIKĄ związaną z ciałami niebieskimi, a nie kierujemy się ich astronomicznymi definicjami);

•Strzelcem włada planeta Jowisz;

•Koziorożcem włada planeta Saturn;

•Wodnikiem władają planety Saturn i Uran;

•Rybami władają planety Jowisz i Neptun.

Z powodu bardzo wolnego ruchu planet pokoleniowych – Urana, Neptuna i Plutona (które przez wiele lat wpływają na całą generację) podczas oceny siły planet w urodzeniowym horoskopie za władztwo w znaku tychże wolnych planet będziesz dodawać o wiele mniejszą ilość punktów niż w przypadku władztwa siedmiu planet antycznych.

Pamiętaj też, aby w czasie interpretacji horoskopu urodzeniowego traktować dawnych, starych, a więc klasycznych władców Skorpiona, Wodnika i Ryb – Marsa, Saturna i Jowisza – jako pełnoprawnych władców tych znaków, a czasem nawet jako pierwszorzędnych.

DOMICYL CERES, ERIS/PROZERPINY I CHIRONA

Uzupełniając listę planet jako władców znaków, możesz ewentualnie wziąć pod uwagę propozycję niektórych astrologów, w tym mojego nauczyciela astrologii sprzed około 19 lat – Jarka Gronerta (http://jarekgronert.pl), aby:

• Największy obiekt z pasa planetoid, krążący między Marsem a Jowiszem – planetę karłowatą Ceres – uznać za nową władczynię znaku Panny;

• Zaobserwowany w 2003 roku, choć formalnie odkryty w 2005 roku transneptunowy obiekt 2003 UB313, który jest jednym z najodleglejszych ciał Układu Słonecznego (jest położony w tak zwanym dysku rozproszonym) i który w 2006 roku awansował do rangi planety karłowatej – Eris (w Polsce zwie ją się Prozerpiną) – uznać za nową władczynię znaku Byka.

Trochę więcej informacji o Ceres i Prozerpinie znajdziesz w astrologicznym podręczniku Jarka Gronerta – Astrologia od początku (który, nawiasem mówiąc, polecam każdej osobie początkującej w nauce astrologii). Również Ramaz Rafaiłowicz Zacharian w książce Astropsychologia sugeruje, że Prozerpina może być władczynią znaku Byka.

Inne spojrzenie na Eris przedstawia Piotr Piotrowski (http://piotrpiotrowski.blog.onet.pl) w lekturze Małe planety. Nowe odkrycie astrologii1. Według Piotra Piotrowskiego planetę karłowatą symbolizującą waśnie i niezgodę – Eris – można traktować jako ciemne oblicze planety Wenus i dodatkową władczynię znaku Wagi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że Eris reprezentuje nie tylko potencjał kłótni i niezgody, lecz symbolizuje również ambicję i zdrową rywalizację wynikającą z istniejącej konkurencji.

Powracając jeszcze na chwilkę do Ceres, chcę powiedzieć, że w wielu astrologicznych kręgach niemieckojęzycznych (takowy jest mi mentalnie najbliższy) istnieje tendencja do tego, aby tę planetę karłowatą:

• Uznać za władczynię lub współwładczynię znaku Byka, a sprzyja temu naturalny antagonizm Plutona będącego nowym władcą Skorpiona, który to znak leży na kole horoskopu naprzeciwko znaku Byka (przypomnij sobie mit o Ceres/Demeter i Hadesie, który porwał córkę Demeter – Persefonę); tego zdania jest między innymi niemiecki astropsycholog Norbert Giesow (http://www.giesow.de);

• Przyporządkować do znaku Raka, ewentualnie do znaku Panny, niekoniecznie jako władczynię lub współwładczynię jednego z tych znaków, lecz jako miejsce jej wywyższenia; tak między innymi podaje – jak się wydaje, opiniotwórcza – strona http://wiki.astro.com. Tam również podkreślono związek Ceres z osią Byk–Skorpion.

Dla przypomnienia – ziemska bogini Ceres symbolizuje zasadę wzrostu, ekologii, duchowych i materialnych żniw/zbiorów (ale też strat), zasadę troskliwej, pielęgnującej, żywiącej, wychowującej, wytrwałej i nieodpuszczającej opiekunki – matki mającej dobry kontakt zarówno z narodzinami, jak i ze śmiercią, która (co ważne!) jest niezależna od męskiej władzy. Symbolika Ceres jest tak bogata i niejednoznaczna, że znalezienie dla niej jednego najwłaściwszego znaku domicylu jest naprawdę bardzo trudne.

W astrologii współczesnej dość często interpretuje się również odkrytą w 1977 roku planetoidę z grupy centaurów – Chirona krążącego między orbitami Saturna i Urana, którego chętnie przyporządkowuje się do znaku Strzelca; można o tym przeczytać między innymi na niemieckiej stronie Astro-Wiki (www.astro.com/astrowiki/de). Natomiast zgodnie z opinią szwajcarskiego astrologa Petera Schmida (http://www.astroschmid.ch), Chirona można uznać za wtórnego władcę znaku Panny oraz za władcę pierwszego stopnia znaku Wodnika.

Dla przypomnienia – Chiron symbolizuje zasadę niedoskonałego ciała, lecz wielkiego ducha oraz zasadę leczenia innych, lecz także kłopotów z uleczeniem własnego ciała i własnych ran (przypomnij sobie mit o nieśmiertelnym Chejronie/Cheironie – Chironie, mądrym królu centaurów, będącym nauczycielem i wychowawcą wielu greckich herosów, który przypadkowo został raniony zatrutą strzałą powodującą bolesną, niegojącą się ranę).

Czas pokaże, która z powyższych propozycji dotyczących Ceres, Eris/Prozerpiny i Chirona zostanie powszechnie zaakceptowana (a może żadna z nich..).. Astrologiczny system nie jest hermetycznie zamknięty. Kolejne astronomiczne odkrycia nie komplikują go, ale modyfikują, wzmacniają i uzupełniają oraz rozwijają.

Pamiętaj jednak o tym, iż w astrologii klasycznej całkowicie pomija się nowe odkrycia drobnych ciał Układu Słonecznego, pozostając przy widzialnych gołym okiem siedmiu planetach. Jestem zdania, że powinniśmy włączać różne obiekty do analiz astrologicznych, a – powracając do Ceres – między Marsem i Jowiszem coś ważnego faktycznie powinno istnieć… Żyjący w XVII wieku słynny niemiecki matematyk, astronom i astrolog – Johannes Kepler, w efekcie swoich obliczeń doszedł do wniosku, że między Marsem a Jowiszem powinna znajdować się jakaś planeta. Obliczenia, które opublikował w 1596 roku w Mysterium Cosmographicum i rozwinął w 1619 roku w dziele Harmonices Mundi, dotyczyły odległości między planetami. Wskazywały one na konkretny porządek. I tak, o ile przyjmiemy, że odległość pomiędzy Saturnem a Słońcem wynosi 100, to:

Merkury => 4;

Wenus => (4+3);

Ziemia => (4+6);

Mars => (4+12);

? => (4+24);

Jowisz => (4+48);

Saturn => (4+96).

Jest to die Titius-Bode-Reihe (lub titius-bodesche Reihe), czyli reguła Titiusa-Bodego, którą potwierdza także odkrycie Urana. Około 170 lat po śmierci Keplera między orbitami Marsa i Jowisza został odkryty – składający się z około 100 000 drobnych ciał – pas planetoid, który być może jest pozostałością po rozbitej planecie, choć według bardziej prawdopodobnej opcji jest zapowiedzią planety, która nie mogła utworzyć się ze względu na wielką i niszcząca siłę przyciągania Jowisza. Największym obiektem tego pasa jest Ceres, którą, jak już poprzednio wspomniałam, od 2006 roku astronomowie uznają za planetę karłowatą. Neptun nie znajduje swojego miejsca zgodnie z regułą Titiusa-Bodego, ale Pluton do niej pasuje.

Według zajmującego się antropozoficzną astrologią austriackiego filozofa i mistyka – Rudolfa Steinera (1861–1925) rozproszone asteroidy z pasa asteroid między Marsem a Jowiszem stanowią gruz pozostały z pola bitwy, w której tkwi pierwotna tajemnica pochodzenia zła.

DOMICYL WĘZŁÓW KSIĘŻYCOWYCH

Pozostał jeszcze jeden ważny element horoskopu, który może mieć swój zodiakalny domicyl, a którym nie jest planeta, lecz punkt wirtualny – Północny Węzeł Lunarny. Węzły Lunarne to fikcyjne punkty, jednak nawet starożytni astrologowie uważali je za istotny czynnik w horoskopie. Z technicznego punktu widzenia Węzły Księżycowe to punkty przecięcia orbity Księżyca z płaszczyzną ekliptyki i poruszają się one w kierunku przeciwnym do ruchu planet.

Wielu astrologów uważa, że:

• Wschodzący, a więc Wstępujący Węzeł Księżyca ma swój dom w znaku Wagi;

• Tym samym leżący naprzeciwko Zachodzący, a więc Zstępujący Węzeł Księżyca ma swój domicyl w znaku Barana.

Oto maksymalnie skrócony opis znaczenia Węzłów Księżycowych.

• Wstępujący Węzeł Księżyca wskazuje na to, co winno być twoim wewnętrznym celem życiowym i pokazuje twój kierunek rozwoju duchowego. Słowa klucze dla Wstępującego Węzła Księżyca: orientacja na przyszłość, nowe karmiczne wyzwania i szanse, nowe drogi rozwoju;

• Słowa klucze dla Zstępującego Węzła Księżyca: powiązanie z przeszłością, przywiązanie do starych wzorców zachowań, pójście drogą ucieczki, nierozwiązana stara karma.

Oto inne nazwy Księżycowych Węzłów:

• Wstępujący, czyli Północny Węzeł Księżycowy to indyjski Rahu, inaczej Anabibazon (jest to słowo greckiego pochodzenia) lub Głowa Smoka (w języku angielskim Dragons Head, w języku niemieckim Drachenkopf, a po łacinie Caput draconis); ma on charakter benefików – Jowisza i Wenus;

• Zstępujący, czyli Południowy Węzeł Księżycowy to indyjski Ketu, inaczej Catabibazon (jest to słowo greckiego pochodzenia) lub Ogon Smoka (w języku angielskim Dragons Tail, w języku niemieckim Drachenschwanz, a po łacinie Cauda draconis); ma on charakter malefików – Saturna i Marsa.

ZNAKI ZODIAKU JAKO DOMY PLANETARNE

Bardzo często w dawnej astrologii klasycznej określenia domy planet lub domy planetarne były używane jako synonim znaków Zodiaku (nie myl ich z dwunastoma domami – sektorami horoskopu!). Dla naszych dawnych kolegów astrologów (o koleżankach astrolożkach żyjących w starożytnych czasach nie słyszałam, choć może była nią Hypatia z Aleksandrii… oglądaliście film pod tytułem Agora z Rachel Weisz w roli głównej?) znaki były siedzibami – naturalnymi domami dla planet, i przypisali oni znakom planetarne domy dzienne i planetarne domy nocne. System ten wynikał z podziału koła zodiakalnego na dwa półkola, czy też dwa półokręgi:

• Półokrąg dzienny, a więc słoneczny; oczywiście jest w nim królujące dniem Słońce wraz ze znakiem Lwa i sześcioma znakami następującymi po Lwie – Panna z Merkurym, Waga z Wenus, Skorpion z Marsem, Strzelec z Jowiszem i Koziorożec z Saturnem;

• Półokrąg nocny, a więc księżycowy; jest w nim królujący nocą Księżyc wraz ze znakiem Raka i sześcioma znakami go poprzedzającymi – Bliźnięta z Merkurym, Byk z Wenus, Baran z Marsem, Ryby z Jowiszem, Wodnik z Saturnem.

Słońce i Księżyc otrzymały po jednym domu planetarnym (= po jednym znaku Zodiaku jako swej zodiakalnej siedzibie), a pozostałe planety dostały po dwa domy (= po dwa znaki), przy czym:

• Aktywna, męska siła Słońca osiąga swe maksimum w męskim znaku Lwa;

• Pasywna, żeńska siła Księżyca osiąga swe maksimum w żeńskim znaku Raka.

Zwróć uwagę na to, że znak Lwa i znak Raka w są obok siebie Zodiaku (= na kole mandali horoskopowej), jak król i królowa w swoich pokojach pałacowych. Pozostałe znaki innych planet (= planetarne domy) są symetrycznie rozmieszczone wokół pałacu króla Leo i Raczej królowej. (Jeśli jesteś początkująca/–y, wówczas to, o czym tu piszę, śledź na jakimkolwiek rysunku koła horoskopowego, który masz na podorędziu).

Tak zwane luminaria – światła, czyli Słońce i Księżyc, są najważniejszymi obiektami na niebie, a więc są najważniejsze także w twoim urodzeniowym horoskopie. Na niebie są one wizualnie – z punktu widzenia Ziemian – największe i najjaśniej świecą (Słońce w dzień, Księżyc nocą). Światła władają Lwem i Rakiem w lipcu i sierpniu, a więc w najcieplejszych i najbogatszych w światło miesiącach roku.

Saturnowi – jako planecie najdalszej w Układzie Słonecznym (znanym w świecie antycznym) i ponadto obdarzonej zimną i suchą naturą (o naturach planet i znaków piszę dalej) – przydzielono domy najdalej od świateł, a więc jak najdalej od gorącego Słońca i wilgotnego Księżyca (Słoneczna gorąca natura kłóci się z Saturnową naturą zimną, a Księżycowa wilgotna natura – z Saturnową suchą naturą). A zatem Saturn, który na mandali horoskopowej leży w znakach przeciwległych do znaków Słońca i Księżyca (= przeciwnych do znaku Lwa i do znaku Raka), ma swój dom dzienny w Koziorożcu i swój dom nocny w Wodniku.

Jako że Merkury zawsze krąży blisko Słońca i nigdy nie oddala się od niego dalej niż o jeden znak, ma swoje dwa domy planetarne (dzienny w Pannie, nocny w Bliźniętach) blisko domu (= znaku) Słońca. Można także powiedzieć w ten sposób: domy boskiego kuriera – Merkurego – są najbliższej pałaców, w których rządzą król Lew i jego małżonka Rak; wszak posłaniec winien być w zasięgu ręki, do szybkiej dyspozycji władców. Johannes Kepler – żyjący w XVII wieku niemiecki matematyk, astronom i astrolog Merkurego nazwał Księżycem (trabantem) Słońca.

Dalej są rozmieszczone siedziby dla Wenus, Marsa i Jowisza, a najdalej (od solarnego władcy i lunarnej władczyni) jest miejsce zamieszkania tego, kogo każdy chciałby trzymać jak najdalej od siebie – Saturna, o czym już wyżej wspomniałam. Ten schemat jest logiczny i spójny – odzwierciedla on realia Układu Słonecznego.

Zwracam także twoją uwagę na fakt, że na kole zodiakalnym:

• Benefiki (planety dobroczynne) – Wenus i Jowisz – są w harmonijnych odległościach od świateł – Słońca i Księżyca; Wenus jest w odległości sekstylu od nich (Wenus w Wadze tworzy sekstyl do Słońca w Lwie, Wenus w Byku tworzy sekstyl do Księżyca w Raku), a Jowisz leży w odległości trygonu od luminariów (Jowisz w Strzelcu tworzy trygon do Słońca w Lwie, Jowisz w Rybach tworzy trygon do Księżyca w Raku);

• Malefiki (planety złoczynne) – Mars i Saturn – są w odległościach nieharmonijnych od świateł; Mars jest w odległości kwadratury od Słońca i Księżyca (Mars w Skorpionie tworzy kwadraturę do Słońca w Lwie, Mars w Baranie tworzy kwadraturę do Księżyca w Raku), a Saturn leży opozycyjnie w stosunku do świateł (Saturn w Wodniku tworzy opozycję do Słońca w Lwie, Saturn w Koziorożcu tworzy opozycję do Księżyca w Raku).

Planety Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn rządzą dwoma znakami – jednym męskim i jednym żeńskim. W odpowiednim znaku męskim osiąga swe maksimum aktywna siła planety, a w odpowiednim znaku żeńskim – pasywna (na przykład w męskim znaku Bliźniąt osiąga apogeum męska siła Merkurego, a w żeńskim znaku Panny apogeum osiąga żeńska siła Merkurego). A zatem – biorąc pod uwagę wyłącznie antyczne planety (czyli w astrologii tradycyjnej) – przyporządkowanie władców do znaków Zodiaku wygląda jak następuje.

Saturn

jest władcą męskiego Wodnika i żeńskiego Koziorożca.

Jowisz

jest władcą męskiego Strzelca i żeńskich Ryb.

Mars

jest władcą męskiego Barana i żeńskiego Skorpiona.

Wenus

jest władczynią męskiej Wagi i żeńskiego Byka.

Merkury

jest władcą męskich Bliźniąt i żeńskiej Panny.

Przypominam, że:

• Archetypowa męskość to agresja, nadawanie, twardość i ostrość oraz jasność;

• Archetypowa żeńskość to pokój, odbieranie, miękkość i łagodność oraz ciemność.

HOROSKOPY DZIENNE I NOCNE ORAZ PLANETY DZIENNE I NOCNE

W tym miejscu wprowadzam pojęcia horoskopów nocnych i dziennych, gdyż ma to znaczenie również podczas obliczania esencjalnej siły planet.

Znaki Skorpiona, Wodnika oraz Ryb, jak już napisałam, posiadają po dwóch władców – starych i nowych. W interesującej książce Horoskop indywidualny autorstwa osoby podpisującej się M. N. Clark spotkałam się z sugestią, aby w czasie interpretacji urodzeniowego horoskopu:

• Dla urodzeń nocnych, to znaczy takich, przy których Słońce znajduje się pod horyzontem (czyli poniżej osi Ascendent–Descendent, a więc w domach od 1. do 6.) przyjmować nowych władców (Plutona dla Skorpiona, Urana dla Wodnika i Neptuna dla Ryb) jako ważniejszych;

• Dla urodzeń dziennych, to znaczy takich, przy których Słońce znajduje się nad horyzontem (czyli ponad osią Ascendent–Descendent, a więc w domach od 7. do 12.) starych władców (Marsa dla Skorpiona, Saturna dla Wodnika i Jowisza dla Ryb) uważać za priorytetowych.

Przy okazji podaję pewną istotną informację – jeśli twoje urodzeniowe Słońce leży w 6. domu, lecz tylko parę stopni od Descendentu, albo w 1. domu, lecz tylko parę stopni od Ascendentu, możesz uznać to za urodzenie dzienne. Można bowiem powiedzieć, że promienie Słońca tuż po zachodzie, a więc tuż po schowaniu się pod horyzontem są jeszcze widoczne. Także o świcie, zanim Słońce pojawi się nad horyzontem, już wcześniej widać jego promienie. Uprzedzam jednak, że nie wszyscy są tego zdania i w przypadku oceny horoskopów jako dziennych lub nocnych uważają linię Asc–Dsc za świętą i nieprzekraczalną granicę (gdyż dzienne i nocne godziny planetarne – piszę o nich w rozdziale o dekanatach – zaczynają się dokładnie z chwilą wschodu i zachodu Słońca). Badaj, eksperymentuj, a po latach studiowania licznych horoskopów wyrób sobie własną opinię.

W tradycyjnej astrologii horoskopy dzienne (a więc dla urodzeń dziennych) interpretuje się trochę inaczej niż horoskopy nocne (a więc dla urodzeń nocnych), przy czym zgodnie z tradycją istnieją planety dzienne i planety nocne:

•Planetami dziennymi są Słońce, Jowisz i Saturn;

•Planetami nocnymi są Księżyc, Wenus i Mars.

Powyższy podział jest sprawiedliwy, zarówno ilościowo, jak i jakościowo:

• Wśród planet dziennych znajduje się światło – Słońce oraz planeta dobroczynna – Jowisz i złoczynna – Saturn;

• Wśród planet nocnych znajduje się światło – Księżyc oraz planeta dobroczynna – Wenus i złoczynna – Mars.

Merkury jest planetą zmienną, przy czym w tradycyjnej astrologii uważa się, iż:

•Merkury jest planetą dzienną wtedy, gdy jest orientalny, to znaczy wschodni, a więc jeśli rano wschodzi przed Słońcem;

•Merkury jest planetą nocną wtedy, gdy jest okcydentalny, to znaczy zachodni, a więc jeśli wieczorem zachodzi po Słońcu.

Pozycję Merkurego w stosunku do Słońca możesz łatwo określić w ten sposób, że w myślach tak obracasz oś horoskopu Ascendent–Descendent, aby Słońce znalazło się na Ascendencie, a więc na horyzoncie. Jeśli Merkury znajdzie się ponad osią Asc–Dsc, znaczy to, iż jest planetą dzienną, a jeśli Merkury znajdzie się poniżej osi Asc–Dsc, to znaczy, iż Merkury jest planetą nocną.

NATURA PLANET I ZNAKÓW

Wcześniej wspomniałam już o naturze Słońca, Księżyca i Saturna, muszę jednak klarownie podać informację o naturze wszystkich planet i znaków (w zasadzie chodzi o kilka wersji tej informacji, może więc klarowność nie jest taka jednoznaczna…). Jest to kwestia szalenie ważna w astrologii klasycznej, a całkowicie ignorowana w astrologii humanistycznej. Natura planet i znaków, która została oparta na arystotelesowskiej koncepcji (podstawowych jakości) żywiołów, przybliży ci zrozumienie powodów, dla których planety otrzymały takie a nie inne znaki jako swoje domicyle.

Oto kombinacje wspomnianych wyżej podstawowych jakości żywiołów:

NATURA PLANET WEDŁUG PTOLEMEUSZA

Tak oto brzmi objaśnienie natury planet zgodnie z pochodzącym z II wieku naszej ery astrologicznym traktatem Czworoksiąg – Tetrabiblos autorstwa matematyka, geografa i astronoma Klaudiusza Ptolemeusza:

• Ziemia jest źródłem wilgoci;

• Słońce jest źródłem ciepła, działa ocieplająco i osuszająco (tym silniej, im bliżej jest zenitu); Słońce jest więc gorące i suche;

• Księżyc bliższy jest wilgotnej Ziemi niż ciepłemu Słońcu; Księżyc jest więc wilgotny i zimny;

• Merkury czasem wytwarza suszę (dzięki bliskości Słońca), a czasem wilgoć (dzięki sąsiedztwu sfery Księżyca będącego blisko wilgotnej Ziemi); Księżyc jest więc suchy lub wilgotny;

• Wenus wytwarza ciepło dzięki swej bliskości wobec Słońca, jednak wytwarza więcej wilgoci, gdyż przyciąga ona opary wilgotnej Ziemi; Wenus jest więc wilgotna i ciepła;

• Mars powoduje suszę, lecz również mocno grzeje dzięki swej ognistej naturze, na którą wskazuje jego kolor, jak też dzięki bliskości sfery Słońca, która leży bezpośrednio pod nim; Mars jest więc gorący i suchy;

• Jowisz znajduje się w sferze pomiędzy krańcowym zimnem Saturna a palącym gorącem Marsa, jednocześnie wytwarza i ciepło, i wilgoć; Jowisz jest więc gorący i mokry;

• Saturn jest najbardziej oddalony od źródła ciepła (Słońca) i wilgoci (Ziemi), dlatego wytwarza zimno i suszę; Saturn jest więc zimny i suchy.

NATURA PLANET ZGODNIE ZE WSPÓŁCZESNYM SPOJRZENIEM NA ASTROLOGIĘ KLASYCZNĄ

Natura Słońca jest zasadniczo gorąca i sucha, lecz ponadto, jak podaje urodzony w 1942 roku holendersko-niemiecki astrolog, autor kilku astrologicznych książek, między innymi podręcznika Traditionelle Horoskopdeutung. Ein Lehrgang zum Selbststudium oraz przetłumaczonej na język polski Klasycznej interpretacji horoskopu – Erik van Slooten (https://www.erikvanslooten.de), natura naszej gwiazdy zmienia się w zależności od pory roku, i tak:

• Wiosenne Słońce w Baranie, Byku i Bliźniętach jest gorące i wilgotne;

• Letnie Słońce w Raku, Lwie i Pannie jest gorące i suche;

• Jesienne Słońce w Wadze, Skorpionie i Strzelcu jest zimne i suche;

• Zimowe Słońce w Koziorożcu, Wodniku i Rybach jest zimne i wilgotne.

Z natury gorące i suche Słońce nabiera po prostu dodatkowych cech w czasie kolejnych pór roku, nie tracąc swej zasadniczej natury.

Natura Księżyca generalnie uważana jest za zimną i mokrą, lecz ponadto według niemieckiego astrologa, autora wielotomowego dzieła astrologicznego Lehrkurs der wissenschaftlichen Geburts-Astrologie (http://www.astrologie-chirologie.com/astrologie_2.html) – Johannesa Vehlowa (1890–1958), jak też według wyżej wspomnianego Erika van Slootena natura Luny zmienia się w zależności od fazy, i tak:

• Od nowiu do pierwszej kwadry jest ciepła i mokra;

• Od pierwszej kwadry do pełni jest ciepła i sucha;

• Od pełni do ostatniej kwadry jest zimna i sucha;

• Od ostatniej kwadry aż do nowiu jest zimna i mokra.

Z natury zimny i mokry Księżyc nabiera po prostu dodatkowych cech w czasie poszczególnych faz, nie tracąc swej zasadniczej natury.

Uwaga! W mojej książce zamiennikami dla słów gorąco i wilgotno są słowa ciepło i mokro, choć uprzedzam, że na przykład niemiecki astrolog Alexander von Pronay (1927–2007) w Interpretacji horoskopu wyraźnie rozróżnia pojęcie mokro od pojęcia wilgotno, jak też pojęcie gorąco od pojęcia ciepło. W tym temacie nie chcę jednak dzielić włosa na czworo.

Zwróć uwagę na to, iż pory roku są analogiczne do faz Księżyca:

Przy okazji dobitnie podkreślę, że istnieje różnica między tym, czy człowiek urodził się na przykład w czasie ubywającego Księżyca, czy podczas pełni Księżyca. Faza Księżyca, jaka była podczas narodzin, przedstawia podejście człowieka do życia.

Natura zmiennego Merkurego generalnie jest dostosowawcza, a więc mieszana. Wspomniany wyżej Erik van Slooten twierdzi, iż Merkury ma skłonności do bycia gorącym i suchym. Natomiast urodzony w 1955 roku angielski astrolog horarny, autor książek przetłumaczonych także na język polski (Podręcznik astrologii horarnej i Rzeczywista astrologia) – John Frawley (https://www.johnfrawley.com) podaje, iż Merkury jest zimny i suchy.

Ja mam inną propozycję; krakowskim targiem (w końcu Kraków jest moim rodzinnym miastem) proponuję uznać, że:

• Gorący i suchy jest Merkury przebywający w znakach ognia (Baran, Lew, Strzelec) i powietrza (Bliźnięta, Waga, Wodnik);

• Zimny i suchy jest Merkury przebywający w znakach ziemi (Byk, Panna, Koziorożce) i wody (Rak, Skorpion, Ryby).

Uważa się, iż Wenus ma naturę zimną i mokrą, choć wspomniany wyżej Johannes Vehlow twierdzi, iż Wenus jest mokra, lecz umiarkowanie gorąca. Podobne zdanie (Wenus jest ciepła) wyraża Krystyna Konaszewska-Rymarkiewicz w Astrologii natalnej.

Zdecydowanie panuje zgodność w stosunku do pozostałych antycznych planet – Mars ma naturę gorącą i suchą, Jowisz ma naturę gorącą i mokrą, a Saturn ma naturę zimną i suchą.

Nie ma jednomyślności w przypadku natury planet transsaturnicznych – Urana, Neptuna i Plutona. Spotkałam się ze sprzecznymi opiniami w stosunku do Urana; jedni twierdzą, że jest on suchy (to także moja opinia), a drudzy, że mokry… Jeśli chodzi o Neptuna, raczej istnieje zgoda co do tego, iż jest on mokry, a Plutonowi chętnie przypisuje się gorąco.

Dla klarowności i jako podsumowanie podaję niżej taką oto krótką listę planet wraz z ich naturą, którą proponuję przyjąć dla celów obliczania esencjalnej siły planet:

•Słońce jest gorące i suche;

•Księżyc jest zimny i mokry;

•Merkury jest gorący i suchy lub zimny i suchy;

•Wenus jest zimna i mokra (lecz nie wszyscy są tego zdania);

•Mars jest gorący i suchy;

•Jowisz jest gorący i mokry;

•Saturn jest zimny i suchy;

•Uran jest suchy (lecz nie jest to pewne);

•Neptun jest mokry, a Pluton jest gorący (co też nie jest pewne).

NATURA ZNAKÓW ZODIAKU

Oto lista znaków wraz z ich naturą:

• Ognisty Baran ma naturę suchą i gorącą;

• Ziemski Byk ma naturę suchą i zimną;

• Powietrzne Bliźnięta mają naturę wilgotną i gorącą;

• Wodny Rak ma naturę wilgotną i zimną;

• Ognisty Lew ma naturę suchą i gorącą;

• Ziemska Panna ma naturę suchą i zimną;

• Powietrzna Waga ma naturę wilgotną i gorącą;

• Wodny Skorpion ma naturę wilgotną i zimną;

• Ognisty Strzelec ma naturę suchą i gorącą;

• Ziemski Koziorożec ma naturę suchą i zimną;

• Powietrzny Wodnik ma naturę wilgotną i gorącą;

• Wodne Ryby mają naturę wilgotną i zimną.

Zwróć uwagę na to, że:

• Gorąco wiąże się z suchością ognia i wilgocią powietrza.

• Zimno wiąże się z suchością ziemi i wilgocią wody.

Przy okazji dodam, iż:

POKREWIEŃSTWO NATURY PLANET I ZNAKÓW

Teraz łączę naturę planet i znaków:

• Gorące i suche Słońce dobrze czuje się w znaku o podobnej naturze – w gorącym i suchym Lwie; jest jego władcą;

• Zimny i mokry Księżyc dobrze czuje się w znaku o podobnej naturze – w zimnym i mokrym Raku, jest jego władcą;

• Zimna i mokra Wenus dobrze czuje się w zimnym Byku i mokrej Wadze; jest ich władczynią;

• Gorący i suchy Mars świetnie miewa się w suchym i gorącym Baranie; jest jego władcą (w znaku Skorpiona dochodzi do głosu pasywna strona Marsa, ponadto Skorpion nosi w sobie swoistą wewnętrzną ognistość);

• Gorący Jowisz dobrze czuje się w gorącym Strzelcu; jest jego władcą;

• Zimny i suchy Saturn idealnie czuje się w zimnym i suchym Koziorożcu; jest jego władcą.

Ponadto zauważ, że:

• Gdy Słońce jest na niebie w lipcu i sierpniu w znaku Lwa, promieniuje największą ilością ciepła, a więc jest to dobry powód, aby Słońce uznano za władcę Lwa;

• Gdy Słońce jest na niebie w styczniu i w lutym w znaku Koziorożca i Wodnika, panuje największe zimno, a więc jest to dobry powód, aby dwa pierwsze zimowe znaki Zodiaku otrzymały za władcę zimnego Saturna.

OBJAŚNIENIE DOMICYLU PLANET

Po długich, lecz koniecznych informacjach dodatkowych dotarłam wreszcie do sedna tematu dotyczącego domicylu planet, czyli do objaśnienia sensu tego pojęcia. Zapamiętaj – najbardziej odpowiedni dla planety znak, znak własnego domicylu, posiada cechy kompatybilne, a więc dobrze harmonizujące z cechami planety, która nim włada. Natura planety – władcy danego znaku – jest zgodna z naturą tego znaku.

Planeta we władztwie jest jak człowiek na swoich włościach, w swoim własnym domu, na swoim własnym gospodarstwie; czuje się on tu najlepiej, najswobodniej, jest mu tu wygodnie, może wprowadzać własne rządy i porządki, ma mnóstwo zasobów i środków. Z tych względów może być pewny siebie, może też pracować najwydajniej i kiedy tylko ma na to ochotę, a jeśli pojawia się jakiś kłopot, to często ma wsparcie całej rodziny czy też domowników (przypominam ci, że w astrologii trzeba uczyć się myśleć w kategorii porównań, metafor, alegorii i symboli).

Planeta w swojej siedzibie, czyli w swoim własnym zodiakalnym domicylu, uważana jest za wyjątkowo silną; jest ona w stanie w pełni swej mocy ukazywać swoje wspaniałe, dobre strony, ale – uwaga! – także swoją ciemną stronę. Posiadanie przez planetę we władztwie harmonijnych aspektów wcale nie gwarantuje rozwoju wyłącznie cnót i pozytywnych walorów! Stąd dumne określenia władztwo i godność nie zawsze są równoznaczne ze wszystkim, co piękne, dobre, szlachetne i dosłownie godne. Władztwo planety związane jest po prostu z czystym i swobodnym wpływem, czy też działaniem danej planety w znaku.

PLANETA WE WŁASNYM ZNAKU

może przejawiać swą ARCHETYPOWĄ NATURĘ Z CZYSTĄ MOCĄ, a więc chodzi tu zarówno o archetypowe ZALETY, jak i archetypowe WADY.

Merkury we władztwie w Bliźniętach może występować w horoskopach urodzeniowych osób, które w ogóle nie są wzorem moralności i praworządności. Na przykład Jordan Belfort – urodzony 9 lipca 1962 roku w Nowym Jorku amerykański były makler giełdowy i mówca motywacyjny, tak naprawdę okazał się sprytnym naciągaczem i oszustem finansowym (zapewne znasz go dzięki genialnej roli Leonarda DiCaprio w hicie filmowym z 2013 roku, Wilk z Wall Street – The Wolf of Wall Street). Będący w swej najwyższej godności urodzeniowy Merkury J. Belforta nie tworzy bynajmniej nieharmonijnych aspektów, lecz posiada dwa harmonijne sekstyle – z Wenus i Uranem. Przypominam ci, że mitologiczny Merkury – Hermes, który jako niemowlę ukradł Apollinowi krowy, był opiekunem handlu i kupców oraz mistrzem przekonywania (stąd jest przecież tylko krok do manipulacji, machlojek i oszustw), ale także uważano go za patrona złodziei.

Wenus w Byku, a więc w znaku swego domicylu, może charakteryzować osobę zbyt chętnie pochłaniającą słodycze, co jak wiadomo szkodzi zdrowiu, a Wenus w znaku swego wywyższenia, Rybach (o wywyższeniu piszę w następnym rozdziale), może oznaczać czynienie rzeczy przyjemnej, jaką jest na przykład spożywanie alkoholu lub zażywanie substancji odurzających, ale przy tym jakże szkodliwych.

Wenus w znaku Byka może być również związana z ogromnym pragnieniem posiadania bogactw, które pcha człowieka do nadużyć i oszustw. Przykładem posiadania takiej Byczej Wenus może być urodzony o godzinie 13:50 29 kwietnia 1938 roku w Nowym Jorku (40N43, 74W0) amerykański finansista Bernard Madoff, który stworzył piramidę finansową na ogromną skalę i oszukał inwestorów na około 35 miliardów dolarów (w 2009 roku B. Madoff został skazany na 150 lat więzienia; polecam film z 2017 roku pod tytułem Arcyoszust – The Wizard of Lies, w którym Robert De Niro wciela się w postać Madoffa). Będąca w swej najwyższej godności urodzeniowa Wenus B. Madoffa tworzy nieharmonijny aspekt kwadratury z Jowiszem i Ascendentem, jak też harmonijny sekstyl z Plutonem.

Mars w Baranie, a więc w znaku swej godności, może oznaczać silną porywczość, błyskawiczne działanie bez pomyślunku, jak też czystą agresję i chamstwo.