Strona główna » Obyczajowe i romanse » Mandala w arteterapii

Mandala w arteterapii

4.00 / 5.00
  • ISBN:
  • 978-83-8041-014-5

Jeżeli nie widzisz powyżej porównywarki cenowej, oznacza to, że nie posiadamy informacji gdzie można zakupić tę publikację. Znalazłeś błąd w serwisie? Skontaktuj się z nami i przekaż swoje uwagi (zakładka kontakt).

Kilka słów o książce pt. “Mandala w arteterapii

Książ­ka z za­ło­że­nia jest prze­zna­czo­na do re­ali­za­cji pro­gra­mów ar­te­te­ra­peu­tycz­nych, ćwi­czeń twór­cze­go roz­wo­ju tak do in­dy­wi­du­al­nej prak­ty­ki jak i pra­cy gru­po­wej. Mam na­dzie­ję, że z książ­ki tej, jak z prze­wod­ni­ka, ko­rzy­stać bę­dą mo­gli wszy­scy, któ­rzy chcą pra­co­wać nad swo­im JA i któ­rzy pro­wa­dząc gru­py po­szu­ku­ją me­to­dy pra­cy, da­ją­cej uczest­ni­kom moż­li­wość po­szu­ki­wa­nia dróg roz­wo­ju pod­mio­to­we­go.

Polecane książki

Pierwsza w Polsce tak obszerna i rzetelna biografia św. Charbela, maronickiego mnicha z Libanu, znanego coraz szerzej za sprawą spektakularnych cudów, które dokonują się za jego wstawiennictwem. Charbela nie można jednak sprowadzić tylko do roli cudotwórcy. Okazuje się, że jego ...
Powieść Houellebecqa, która stała się wydarzeniem, zanim trafiła do księgarń, a wkrótce po premierze została uhonorowana prestiżową Nagrodą Goncourtów oraz otrzymała wyróżnienie „Lista Goncourtów: polski wybór". Jed Martin, debiutujący artysta, odnosi olbrzymi sukces za sprawą zdjęć przedstawiającyc...
W świetle południa i w łagodnym cieniu tej wiary Duch Święty pociąga duszę ku dobru, dotykając i przenikając jej serce, zmieniając w przyjemne to, co gorzkie w ćwiczeniu cnoty oraz pokonując trudności i opór natury. Hojnymi i wspaniałomyślnymi uczuciami zachęca duszę do heroicznych czyn&oacut...
Żeby schudnąć, nie możesz być na diecie!Przerobiłaś setki diet, na widok sałaty i brokułów robi Ci się słabo, a na odchudzające suplementy wydałaś o wiele za dużo? Chcesz schudnąć, bo wierzysz, że wtedy wszystko będzie łatwiejsze? Walczysz z kilogramami i coraz mniej lubisz siebie, za to frustracja ...
Problematyka charakteru prawnego wspólnoty mieszkaniowej była chętnie podejmowana w literaturze już od samego początku istnienia regulującej tą kwestię ustawy o własności lokali. Stworzono szereg koncepcji wyjaśniających strukturę i status tego tworu prawnego, poczynając od najbardziej skrajnych odm...
Kobieta potrzebuje mężczyzny, nie chłopca… Światem Michała rządzą pieniądze i piękne kobiety. Rozchwytywany fotograf, przebojowy student informatyki i model. Jeden telefon sprawia, że Michał musi natychmiast dojrzeć: porzucić swoje dotychczasowe, studenckie życie, wyprowadzić się z dużego miasta...

Poniżej prezentujemy fragment książki autorstwa Wiesław Karolak

Man­da­la w ar­te­te­ra­pii

Wie­sław Ka­ro­lak

ISBN: 978-83-8041-014-5

© Co­py­ri­ght by Wy­daw­nic­two Per­spek­ty­wa 2015

Ostrów Wiel­ko­pol­ski, maj 2015

Wy­daw­nic­two Per­spek­ty­wa sp. z o.o.

ad­res: ul. Stru­my­ko­wa 15,

63-400 Ostrów Wiel­ko­pol­ski

te­le­fon: 783 031 083

www.wy­daw­nic­two.per­spek­ty­wa.co

ema­il: wy­daw­nic­two@per­spek­ty­wa.co

Re­dak­cja:

Re­dak­tor na­czel­ny: Mar­cin Włosz­czyk

Se­kre­tarz re­dak­cji: Eli­za Wo­lań­czyk

Skład, ła­ma­nie wer­sji elek­tro­nicz­nej i ko­rek­ta: Pau­li­na Sta­gra­czyń­ska, Ka­ri­na Gmu­row­ska

Wszel­kie pra­wa za­strze­żo­ne/All ri­ght re­se­rved. Nie­au­to­ry­zo­wa­ne roz­po­wszech­nia­nie ca­ło­ści lub frag­men­tów ni­niej­szej pu­bli­ka­cji w ja­kiej­kol­wiek po­sta­ci jest za­bro­nio­ne. Wy­ko­ny­wa­nie ko­pii książ­ki w po­sta­ci po­wie­la­nia pli­ku dla wię­cej niż 2 urzą­dzeń jest na­ru­sze­niem praw au­tor­skich ni­niej­szej pu­bli­ka­cji.

Wy­da­nie elek­tro­nicz­ne I

Przed­mo­wa

Książ­ka „MAN­DA­LA” to  trze­cia po­zy­cja wy­daw­ni­cza po­świę­co­na tej te­ma­ty­ce i me­to­dzie pra­cy. W 1997 ro­ku w wy­daw­nic­twie RA­VI uka­za­ła się „Two­ja MAN­DA­LA” a ro­ku 2004 w wy­daw­nic­twie WSHE w Ło­dzi „MAN­DA­LE Two­je MAN­DA­LE”.

Na­pi­sa­nie książ­ki „MAN­DA­LA” wy­nik­nę­ło z chę­ci po­dziel­nia się z in­ny­mi mo­imi naj­now­szy­mi do­świad­cze­nia­mi z za­kre­su pra­cy tą me­to­dą i tech­ni­ką. 

Książ­ka „MAN­DA­LA” skła­da się z trzech czę­ści. Część pierw­sza to roz­wa­ża­nia teo­re­tycz­ne zwią­za­ne z isto­tą man­da­li; rys hi­sto­rycz­ny, pra­ca z man­da­lą, in­ter­pre­ta­cje. Część dru­ga to 24 kon­spek­ty ćwi­czeń, warsz­ta­tów, któ­re po­wsta­łych, zo­sta­ły wie­lo­krot­nie zre­ali­zo­wa­ne na prze­strze­ni ostat­nich kil­ku lat. Trze­cia część to 32 idee — in­spi­ra­cje, stro­ny do ry­so­wa­nia i ma­lo­wa­nia man­da­li. 

Książ­ka z za­ło­że­nia jest prze­zna­czo­na do re­ali­za­cji pro­gra­mów ar­te­te­ra­peu­tycz­nych, ćwi­czeń twór­cze­go roz­wo­ju tak do in­dy­wi­du­al­nej prak­ty­ki jak i pra­cy gru­po­wej. Mam na­dzie­ję, że z książ­ki tej, jak z prze­wod­ni­ka, ko­rzy­stać bę­dą mo­gli wszy­scy, któ­rzy chcą pra­co­wać nad swo­im JA i któ­rzy pro­wa­dząc gru­py po­szu­ku­ją me­to­dy pra­cy, da­ją­cej uczest­ni­kom moż­li­wość po­szu­ki­wa­nia dróg roz­wo­ju pod­mio­to­we­go.

Bar­dzo dzię­ku­ję wszyst­kim oso­bom, któ­re przy­czy­ni­ły się do po­wsta­nia tej książ­ki. Wszyst­kim uczest­ni­kom za­jęć, na któ­rych opi­sa­ne tu pro­jek­ty by­ły re­ali­zo­wa­ne. Szcze­gól­nie dzię­ku­ję mo­jej żo­nie Bar­ba­rze, któ­ra skru­pu­lat­nie opi­sy­wa­ła wszyst­kie re­ali­za­cje, prze­pro­wa­dza­ła ewa­lu­ację, no­to­wa­ła re­flek­sje uczest­ni­ków. Dzię­ku­ję bar­dzo mo­jej cór­ce Ol­dze, któ­ra po­świe­ci­ła wie­le cza­su na zbie­ra­nie li­te­ra­tu­ry o MAN­DA­LI i pod­ję­ła się pró­by przy­bli­że­nia tej idei na po­zio­mie teo­re­tycz­nym.

Wie­sław KA­RO­LAK, Łódź ma­rzec 2005

Spis ćwi­czeń:

Bu­ja­nie w ob­ło­kach

Sztu­ka mil­cze­nia

Pach­ną­ca i smacz­na 

Okru­chy na­tu­ry 

Licz­by, nu­me­ry, cy­fry

Sło­wa, sło­wa, sło­wa…

Su­peł­ki, su­pły 

Przy­da­sie 

Kon­cen­tra­cja uwa­gi 

Ulot­ność

Emo­cje 

Wier­szem pi­sa­ne

Mo­je JA 

We­wnętrz­ne świa­tło 

MAN­DA­LE eks­pre­syw­ne 

MAN­DA­LA ana­li­tycz­na

PO­GO­DA, Man­da­la ma­lo­wa­na dzie­się­cio­ma pal­ca­mi

Wspól­na man­da­la 

Żół­to, czer­wo­no, nie­bie­ska MAN­DA­LA 

Te­ra­pia cia­ła i umy­słu 

Bu­ja­nie w ob­ło­kach

Mó­wi się „Sło­wa zna­czą to co zna­czą”, ale wie­my że fan­ta­zja po­zwa­la nam przed­sta­wić sy­tu­acje, oso­by, przed­mio­ty, zja­wi­ska zgod­nie z wła­sną wo­lą. Wy­obra­że­nie te mo­że­my po­trak­to­wać ja­ko emo­cjo­nal­ny po­smak wspo­mnień. Czę­sto jed­nak wy­bie­ga­my my­śla­mi w przy­szłość, opra­co­wu­je­my sce­na­riu­sze przy­szłych zda­rzeń, na­da­je­my im kształt, za­pach, smak, lub two­rzy­my w wy­obraź­ni sy­tu­ację „tu i te­raz”. Wszyst­kie te wy­obra­że­nia dzia­ła­ją na nas z nie­zwy­kłą si­łą, choć są tym­cza­so­we, ulot­ne, prze­mi­ja­ją­ce. 

Prze­bieg ćwi­czeńCzęść I

Przy­go­tuj kar­to­no­wą kart­kę z okrą­głym otwo­rem po­środ­ku. Po­łóż się lub usiądź wy­god­nie, upo­rząd­kuj my­śli, zre­lak­suj się. 

Przy­glą­daj się chmu­rom na nie­bie przez otwór w kar­to­nie. Po­da­ruj so­bie przy­jem­ność ob­co­wa­nia z ni­mi. Skup się na „prze­lot­nych ob­ra­zach”, któ­re two­rzą. Twór­cą tych „ob­ra­zów” jest wiatr. In­ter­pre­ta­cja na­le­ży do Cie­bie. Upa­jaj się tą ilu­zją świa­dom te­go, że ona ula­tu­je z wia­trem. Mo­że chcesz to za­trzy­mać? Czy jest to nie­moż­li­we? A mo­że prze­su­wa­ją­ce się chmu­ry ukła­da­ją ciąg dal­szy Two­je­go wy­obra­że­nia?

Po­dob­ne ćwi­cze­nia mo­żesz wy­ko­nać ob­ser­wu­jąc dym uno­szą­cy się z ko­mi­na, czy z pa­lą­ce­go się ogni­ska.

Częć II

Pro­po­nu­ję spa­cer. Za­sta­nów się czy ogar­nia Cię uczu­cie no­stal­gii za czymś co bez­pow­rot­nie ode­szło, skoń­czy­ło się? A mo­że świa­do­mość prze­mi­ja­nia jest mo­to­rem do dal­sze­go dzia­ła­nia, po­wo­du­je do­pływ ener­gii i chęć wy­ko­rzy­sta­nia jej do po­szu­ki­wa­nia no­wych moż­li­wo­ści, sen­su ży­cia, za­zna­cze­nia swo­jej obec­no­ści? Snu­jesz no­we pla­ny, mo­zol­nie bu­du­jesz przy­szłość.

A mo­że bu­dzi się w To­bie chęć ży­cia dniem dzi­siej­szym, tym co przy­no­si każ­da chwi­la, pra­gniesz  speł­niać swo­je ma­rze­nia i ko­lo­ro­we sny bo wiesz, że nie moż­na śnić zbyt dłu­go?

Każ­de z tych prze­my­śleń wy­wo­łu­je in­ne emo­cje: za­du­mę, smu­tek, ra­dość, śmiech.

Przed­staw swo­je emo­cje zwią­za­ne z ty­mi prze­my­śle­nia­mi. 

Do te­go ćwi­cze­nia wy­ko­rzy­staj ma­te­ria­ły nie­trwa­łe np.: śnieg, lód, oszro­nio­ny płot, za­pa­ro­wa­ną szy­bę, pia­sek nad brze­giem mo­rza, kurz, pył, pia­nę, bań­ki my­dla­ne.

Kon­fron­ta­cja

Po­rów­na­nie do­znań, re­flek­sji.

Ce­le:

— me­dy­ta­cja i kon­tem­pla­cja

— kre­owa­nie wi­zji

— „ob­ra­zy chwi­lo­we”

Uczest­ni­cy: dzie­ci, mło­dzież, do­ro­śli. 

Miej­sce: park, las, pla­ża.

Ma­te­ria­ły: kart­ka kar­to­no­wa z okrą­głym otwo­rem po­środ­ku. 

Czas: w za­leż­no­ści od za­an­ga­żo­wa­nia od kil­ku do kil­ku­dzie­się­ciu mi­nut na jed­ną czesć ćwi­cze­nia.

Sztu­ka mil­cze­nia

Każ­dy po­trze­bu­je cza­sa­mi odro­bi­nę głę­bo­kiej, głu­chej ci­szy. Po­grą­ża się wte­dy w mil­cze­niu, igno­ru­je wszyst­ko co dzie­je się wo­kół. Umysł sta­je się nie­ru­cho­my, bier­ny, na­stę­pu­je spo­wol­nie­nie czyn­no­ści kon­tro­l­nych. Ru­chy sta­ją się au­to­ma­tycz­ne, wol­ne. Po­grą­ża­my się we „wła­snym wnę­trzu”. My­śli, któ­re się po­ja­wia­ją są lek­kie, dys­kret­ne, sły­chać tyl­ko har­mo­nij­ne dźwię­ki pięk­na. Mil­cze­nie – bez­słow­na ci­sza.

Prze­bieg ćwi­czeńĆwi­cze­nie I

Wy­lej na